1IE0WE HUL GODRAHT BUITENLAND STADSNIEUWS FEUILLETON De Ondergang van een Wereldmacht. Donderdag 17 April Tweede Blad Lie gebeurtenissen van den dag. GEMEENTERAAD. De heeren GROENENDAAL en TIMMER zijn vóór uitstel. 1 v- - j Hat eenige nieuws uit Pawjs is, (behalve een voor ons land interessant bericht, het welk men onder de binnenlandsche rubriek vindt) de mededoeling, dat de Baad van Vier het Sleeswijkscke vraagstuk definitief heeft geregeld. Do bewoners van Sleeswijk worden opge roepen om door middel van een plebisciet over het lot t« beslissen. Het referendum zal in Zuid-Sleeswijk en bloc, in Noord-Sleeswijk per gemeente geschieden. Gedurende de volk- stemmirjg zal het land door geallieerde strijd- kiachten worden bezet en door een interna tionale commissie worden bestuurd. Do voor waarden der beide stemmingen zijn door de geailieerde en geassocieerde met de vertegen woordigers der beetrokken bevolkingen. i In u er omtrent de Vredesconferentie niet veel te vertellen valt, komt het bolsjewisme weer in allerlei vornen onze aandacht vra gen. Ten eerste komt weer het vraagstuk i aar voren van het vrede sluiten tusschen de Entente en Leniu, als vertegenwoordiger van L t bolsjewistisch Rusland. De Parijsche correspondent van de „Mor ning Post" seinde daaromtrent: Ik heb van betrouwbare zijde inlichtingen ontvangen, waaruit blijkt dat dit denkbeeld, dat oorspronkelijk werd opgevat om humani taire redenen en den autoriteiten werd voor gelegd doer dr. Nansen, zal worden omgezet in ecu plan ter verzekering van den vrede met de boisjewiki. Het gebruikelijke offici- eele dementi zal waarschijnlijk worden uitge geven, maar ik sta voor de volgende feiten in. Voorgesteld wordt in onderhandeling te tre den met de boisjewiki. Den gegllieerden zal worden gevraagd Rusland van voedsel te voorzien, onler deze vier voorwaarden: 1. Be ëindiging van alle vijandelijkheden. 2. Er zal geen verdere munitie naar Ensland worden gezonlen. 3. He distributie van levensmidde len en do daarvoor noodige administratie worden toevertrouwd aan de plaatselijke autoriteiten, d.w.z. de boisjewiki. 4. De levens middelen zullen worden betaald uit de Rus sische goudreserves. In hoeverre het voorstel door den Raad van Vier is overwogen, kan ik niet zeggen, maar wel kan ik verklaren dat verantwoor delijke autoriteiten de zaak bestudeeren. De Pransehen zijn er tegen, de Amerikanen, Britten en enkele Italiaans oho autoriteiten zijn er voor. Het voorstel heeft te meer Skana om to worden aangenomen, nu de zending van generaal Smuts naar Boedapest is mis lukt. Die zending was ondernomen, niet om vrede te maken met Hongarije, maar om vrede te maken met Lenin. Het bleek echter dat de Hongaarsche boisjewiki als bemidde laars van geen nut waren en generaal Smuts keerde naar Parijs terug. Andero redenen zijn het gevaar van een inval ln Roemenië en zekere incidenten die te Odessa plaats hadden. De correspondent betwijfelt of de Russische partijen die Prinkipo verwierpen nu dit nieu we plan zullen aanvaarden. Een tweede, ernstig verschijnsel 18 de veld winnende sympathie voor het bolsjewisme in Pransche socialistische kringen. Zondag heeft de invloedrijke soc. federatie van de "Seine haar tweede vergadering ge houden ter voorbereiding van den a.s. par tijdag, waar de vraag, of de Pransche soci alisten het bolsjewisme zullen omhelzen met een groote moerderheid bevestigend werd be antwoord. Muyerei stelde bij de bespreking van de al- gemeene politiek van de partij rondweg do vraag: Zal men trouw blijven aan de tweede Internationale, geboren uit het Congres van Parijs van 1900 en welk van kracht is ge weest tot 1914, of wel zal men de zijde kie zen van de dorde, welke Lenin en Trotzky trachten te stichten met behulp van de bois jewiki van alle landen? Waarna spr. heftige critiek oefende op de Derde, welke toespraak krachtige protesten uitlokte, en leidde tot een verdediging door Loriot van bet bolsjewis tische Rusland. Do minderheidsextremisten dienden een mo tie in (welke in de oommissie het grootste aantal stemmen had verkregen), waarbij de krachtige doorvoering wordt geëisclit van do beginselen van len klassestrijd en onverzoen lijk verzet tegen de bourgeoisregeeringen en -partijen en de onmiddellijke en-onomwonden orienteering van de Internationale wordt verlangd naar de sociale revolutie naar het Russische en Hongaarsche voorbeeld. Bij de stemming kreeg het voorstel tot aan sluiting bij de "derde Internationale indien de tweede niet de richting van de sociale re volutie op wil, 4000 stemmen, terwijl de voorstanders van den status quo slechts 1805 stemmen krefeen. Met Loriot verklaarden-zich 2214 aanwezi gen voor de onmiddellijke en onvoorwaarde lijke aansluiting bij de derde Intermrtionale. Ten slotte werd nog een motie aangeno men, waarbij verklaard wordt, dat Guil- beaux (wien verweten wordt dat hij Duitsch geld heeft aangenomen) niet bevoegd ge acht kan worden het Pransche proletariaat te Moskou te vertegenwoordigen. In Duitschland heeft de rijkspresident Ebert in cle nationale vergadering een poging ge daan om het Duitsche volk nog van het bols jewisme af te houden. In een Paaschbood- schap, waarin hij op plechtigen toon sprak, riep hij het Duitsche volk toe: ik doe in dit hoogsternstige uur een beroep op het Duit sche volk in al zijn lagen met het dringend verzoek: Laat af van zelfvernieling, overwint u zeiven, aanschouwt den afgrond en arbeidt. Maar aan deze vermaning had hij-een ern stige waarschuwing aan de Entente laten voorafgaan. De Nationale Vergadering had mét groote eenstemmigheid op 10 April de verwachting uitgesproken, dat de rijksregee- ring slechts een vrede door overeenkomst en verzoening zal goedkeuren en elk vei drag zal verwerpen, dat ke.t heden en de toekomst van het Diuiitsqha volk en de mensehheid prijsgeeft. Ik begroet die verklaring, zei Ebert, als de uiting -san den onbuigzamen wil van bet Duitsche volk, dat de a.s. vrede een vrede van overeenstemming en van verzoening der volkeren zijn zal en dat daarmede ook Duitschland de mogelijkheid moet worden ge geven, dit beginsel van overeenstemming en verzoening duurzaam te betrachten. Do wil van het Duitsche volk zal voor de Rijksre- geering beslissend zijn. De Nat. Verg. en de Rijksregeering arbeiden met toewijding en energie aan de verwezenlijking van haar groote historische taak: vrede, brood, arbeid en een nieuwen staatsvorm voor dit groote volk te verkrijgen. En wanneer dit niet geschiedt, valt de ver antwoordelijkheid ten eerste op onze vijan den, zei Ebert en ten tweede op dat deel van 't eigen volk, dat het tegen den grond lig gend economisoh leven geheel dreigt te yer- nietigen. DE REVOLUTIE IN BIEREN. Gisteren werd uit Augsburg gemeld: Sinds een ur 'e m. ia de rechtstreeksche telefonische verbinding van Augsburg naar Miinclien hersteld. Miinchen bevindt zich geheel in handen van de communisten. De dictatuur van het proletariaat is ingesteld. De striid om het lioofdstation. welke gevoerd werd, met artil lerie, mitrailleurs, handgranaten, miinwerpers, duurde ongeveer drie uur en droeg het karak ter van een formeelen slag. Er vielen, ongeveer 150 dooden en gewonden en eindigde met da zege der communisten. De regeeringstroepen werden ontwapend. Daarmede was het lot van dp stad bezegeld. Het geheele garnizoen staat thans in dienst van de nieuwingestelde heer schappij van het proletariaat. Het aantal gewapende arbeiders is buiten gewoon groot, zoodat de communisten een grooto macht achter zich hebben. In geheel München heerscht algemeene staking. Alia winkels en zaken zijn gesloten. Het tramver keer staat stil. Er verschijnen geen bladen. De schade aan de gebouwen in de wijk van het hoofdstation is, in aanmerking genomen de hevigheid van den striid, niet, zeer groot Slechs hier en daar werd geplunderd. De levensmiddelenvoorziening ondervindt geen belemmering. In een mededeeling van den „Vollzurgsrat'1 van den bedriifsr en soldaten- raad wordt verklaard, dat de geheele wetgeven de en uitvoerende macht overgedragen wordt aan een comité van aotie van 15 leden. De voorloopige rev. centrale raad is ontbonden. DE REDE VAN LLOYD GEORGE. Gisteren heeft Lloyd George zijn met veel ophef aangekondigde rede in het Lagerhuis gehouden. De belangstelling was buitenge woon groot. In zeer vele woorden heeft de premier het weten klaar te spelen niets te zeg&en. De Londensoke correspondent van 't „Hbld." geeft den volgenden indruk der rede: Te 12.50 staat Lloyd George op om te spreken. Eerst schijnt hij wat aarzelend te zijn, zijn gebaren zijn zwak, zijn stem mist overtuiging, maar langzamerhand vloeien de woorden (gemakkelijker; hij voelt blijkbaar, dat hjj zijn gehoor beheerscht. Zijn taal is goedgekozen en vol humor en degenen, die interrumpeeren, moeten het afleggen. Er wordt veel gelezen en over het algemeen is de aanblik van het Huis niet ia overeen stemming met den ernst van het oogenblik. Er wordt meer gelachen dan dat er teekenon van goed- en afkeuring worden gegeven. Ver schallende behandelde zaken worden met betrekkelijke koelte op alle banken ontvan gen. Zelfs de stoute verklaring, dat als de mannen, die thans hun best doen in Parijs, niet met vrede worden gelaten, men maar anderen moet zenden, wordt onverschillig op genomen. Als de premier to 2.20 gaat zitten, kunnen de toejuichingen oneer beschouwd worden als een belooning voor zijn welsprekendheid en slagvaardigheid, dan als een dankbetui ging voor of afkeuring van de verstrekte in lichtingen, We weten niet veel meer dan we te voren al wisten. Tusschen de klippen van de Tories aan de eene zijde en de leberalen en de arbeiderspartij aan den anderen kant moe tende doorzeilen, heeft de premier getracht beiden te bevredigen. Hij kwam de liberalen en de leden der arbeiderspartij in hét gevlei, door te zeggen, dat de kwestie der schade vergoeding niet gemakkelijk was en niet door een telegram kon worden opgelost. Ten aanzien van Rusland was de premier vaag en scheen hij het met iedereen eens te zijn.. Over de voedselvoorziening van Rusland sprak hij geen woord. Hij verzekerde het Huis, dat hij zijn ver kiezingsbeloften handhaafde, maar hij begaf zich niet in de verschillende interpretaties van deze beloften, zoodat zijn kiezers en het Huis in het duister blijven rondtasten. Één maal daalde de premier in bijzonderheden af, toen h'ij verhaalde van een Engelsch soldaat, die een biscuit had gegeven aan een hongerig Duitsch' kind, waarop honderden kinderen in eens „van nergens als vogels" voor den dag kwamen en op heit voedsel aanvielen. Het hongerlijdende Duitschland viel, zedde Lloyd George, in stukken en de militaristen konden er niet meer tot macht komen. „Hef de blokkade op," intefrruimpeerde iemand, doch daarop kwam geen antwoord. De algemeene indruk van de rede is, dat de premier, evenals bij de jongste verkiezin gen, wensohte, dat het Lagerhuis hem de han den niet bond en zich onthield van oppositie en critiek. Dit leidde tot een schijn van succes in De cember. Sedert hebben de tusschentijdsche verkiezingen getoond, dat er een andere geest komt in bet land, dat, naar aangenomen mag worden, niet langer wensebt kalm gehouden te worden met rhetorische en diplomatieke formules. Gisterenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den beer Joh. de Breuk, waarn. burgemeester. Afwezig waren de heeren Sehreuciers, Kuenen, Gerritsa, v. Liemt, Hagemeüer. itei- nafda. Hoog. jliüinvo loonregeling G emeentewerklieden. De heer BOM'AKlS deelde mede dat eerst daags de nieuwe loonregeling van de gemeen tewerklieden naar de organisaties zal worden verzonden ter kennisneming. Aan den heer Anema werd eervol ontslag verleend als leeraar aan de H. B. S. en aan mej. Nicolaï als onderwijzeres aan school 2. De Stiaatbelasting. De heer POPPE merkt op, dat al degenen die voor post 23a der begrooting stemden nog geen vóórstemmers van elke straatbelasting behoeven te riin. Spr. meent, dat de minister niet van de meening is, dia de heer HeeTkens Thijssen hem altiid toegedacht heeft. Do heer Heerkens Thijssen: Niet? De heer POPPE zegt, dat de minister niet wil, dat alles op één kaart wordt gezet en spr. somt op, wat er al zoo in Haarlem aan andere belasting is ingevoerd! dan directe belastingen. Straathelastiing werkt onbillijk. Deze belasting drukt ook de waarde der huizen, zoodat een deel der menschen zou worden onteigend, Da belasting zal worden verhaald op de huur ders. De huurcommissie zal dat niet kunnen beletten. Straatbelasting is een zakelijke belas ting. Zij kan afgewenteld worden door ben, aan wio zij wordt opgelegd. Moet de belasting iworden ingevoerd, dan z,ou spr. willen, dat van alle perceelen de eerste 150 belastbare huurwaarde werd afnenorn-en. V order bepleitte spr. zijn denkbeeld om als grondslag te nemen de personeele belasting. Spr. wil dat den minister gewezen wordt op de verschillende belastingen die in Haarlem geheven worden. Verder wil hij den minister wijzen op het onuitvoerbare en den onbillijker druk eener straatbelasting in Ha3"6?1, omdat zij wordt af gewenteld op de huurder. Spr. lag een solirijvon voor, dat hii van een Kamerlid ontvangen had, waarin de minister verzekerde, niet vast te honden aan een straatbelasting als de raad zou besluiten eenzelfde bedrag uit andero midde len te halen. Spr. «P°°rt aan het voorstel te verwerpen en anders ®oo te amendeeren, dat er van dit voorstel niets overblijft. De heer NAGTZAAM vindt dat de kwestie in den brief van B. «n W. aan den minister niet scherp omlijnd 1» gesteld. Spr. had ge wild dat gevraagd zou zijn of de minister be- aw a ar ]i©©ft> dat d© 1315000 der voorgesteld© straatbelasting uit de inkomstenbelasting komt. Aan den brief van den minister weten we niet goed wat we er asn hebben. Men kan er zoowel uit lezen dat do gemeente, bij niet-invoering der straatbelasting niet in aanmerking komt voor crisLsuitkeering, als het tegenovergestelde. Spr. leest er het laatste uit. Verder betoogt ook deze spr. dat de straatbelasting onbillijk iwerkt. Spr. beveelt aan het bedrag uit de inkomstenbelasting te halen en niet .uit 4.0 straatbelasting. De heer HEERKENS THIJSSEN zal den heer Poppc niet volgen op den weg om de debatten der vorige raadsvergadering nog eena OP te halen. Spr. hééft den heer Poppe blijk baar niet kunnen overtuigen. Spr. kan er niets aan doen. Spr, bewondert de genialiteit der heeren Nagtzaam en Poppe om uit den brief van den minister te lezen wat er niet in staat. Spr. meende, dat het schrijven van den minister duidelijk is. Maar spr. is bovendien nog eens hij Min. De Vries geweest en hit kreeg daar bevestiging van zijn meening, dat de minister de invoering van een straatbelasting wil. In verschillende groote gemeenten van ons land is in den laatsten tijd do straatbelasting zonder slag of stoot ingevoerd. Daarom verwon dert spr. zich over het verzet hier. Spr. zou eerst willen zien uitgemaakt of de raad al of niet aan een straatbelasting wil. De heer, POPPE repliceert. De heer NAGTZAAM vroeg of de heer H. Th. dan kon zeggen dat hii niet-invoering eener straatbelasting Haarlem geen crisisuit- keering zal krijgen. De heer HEERKENiS THIJSSEN antwoordt dat de minister hem natuurlijk niet heeft toe gezegd, dat bij invoering eener straatbelasting Haarlem een orisisuitkeering zal kriigen. Dat hangt o.m. af vap het advies van Gedep. Staten. Maar wel heeft spr. den indruk gekre gen, dat als Haarlem geen straatbelasting in voert, het een slechte kans maakt. Met 1412 stemmen werd besloten wél een straatbelasting in te voeren. Tegen stemden: Nagtzaam, Ivlein, v. d. Veldt. v, d. Kamp, Bregonje.Lasschuit, Elffers, Popp.e, Koppen, v. Slooten, Sohram en Groeüendaal. Hierna werd overgegaan tot artikelsgewiir.e behandeling der verordening tot heffing eener straatbelasting. Bij art. 3, wees de heer VISSER er op, dat deze belasting vooral voor de winkeliers bij zonder drukkend zal zijn. Spr. stelt voor hen slechts twee derden der belasting in rekening te brengen. De heer POPPE pleit voor do heffing vol gens de personeele belasting. Do fabrieken en werkplaatsen moeten dan geschat worden. Een lang debat ontspon zch over de bruik baarheid1 van dit stolsel tusschen de heeren Wolzak. Poppo en Heerkens Thijssen. D heer POPPE nam het oorspronkelijk amendement over van den heer v. Liemt c.s. aldus gewijzigd: De belasting wordt berekend naar de huur waarde van het perceel, 'aangewezen volgens de aanslagen in de Personeele Belasting, of indien die aanslag nog niet heeft plaats gehad, evenals voor pefteelen, die niet in de belasting vallen, naar het bedrag waarop liet wordt ge schat in verhouding met de huurwaarde van andere gelijksoortige perceeelen. Het voorstel-Poppe werd met 208 stemmen verworpen. Het voorstel-v. Liemt en Visser om voor winkels enz. de belasting maar voor twee dor den te doen berekenen werd met 1513 ver worpen. Vóór waren de heeren Nagtzaam', Klein, v. d. Kamp, Visser, v. d. Bogaard,, Jonck- bloedt, Elffers, Hagemeijer, Gerritsz, Poppe, Koppen, Schram1 -en Groenemdaal De lieer v. d. VELDT bepleitte op grond der billijkheid vooral ook met het cog! op de grofte gezinnen, het volgende amende ment mede onderteekend door den heer Klein. De belasting bedraagt jaarlijks voor ge bouwen en hunne aaniioorigheden met een belastbare of oen geschatte belastbare op brengst van: van f 200 tot beneden f 250 2 pet.; van f 250t ot beneden f 300 21/4 pet.; van f 300 tot beneden f 400 2ya pet.; van van f 400 tot beneden f 500 2 3/4 pet.; van f 500 tot beneden f 600 3 pet.; van f600 tot beneden f 700 31/4 pet; van f 700 tot beneden f 800 3'/2 .pet.; van f 800 tot be neden f 900 3 3/4 pet.; van f 900 tot bene den f 1000 4 pet.; van f 1000 en daarboven 41/4 pot. Het amendement .werd verworpen met 15 13 stemmen. De heer NAGTZAAM stelde voor te le zen dat van de eerste f 100 der geschatte belastbare opbrengst geen belasting wordt betaald. Ook dit voorstel werd verworpen. Het artikel, zooals voorgesteld door B. en ,W. werd daarna z. li. s. aangenomen. Het voorstel van den heer KOEN" om' in art. 6 sub 5 toe te ivoegenwelke uitsluitend! gebezigd wordt voor eene school, ü.ie vaü Rijks- of gemeentewege wordt gesubsidieerd; werd aangenomen met 189 stemmen. Daar-, buiten vallen de woningen van concierges ems De heeren POPPE en KOPPEN stelden voor: Aan art. 6 worde een öa en Ga alinea toegevoegd, luidende; 5, welke uitsluitend dienen als inrichting] tot verplegen van zieken en gebrekkigen; 6. welke uitsluitend dienen als inrichtin gen ter bevordering van kunsten en we tenschappen of tot algemeen nut, mits daarin uitvoeringen, voorstellingen of bijeenkomsten plaats hebban voor het publiek toeganke lijk tegen betaling van niet meer dan f0.20 per persoon; een en ander voor zooveel betreft deze tenzij ten b-acq der inrichting zelve, vrij stelling, mits geen winst wordt beoogd De heer OLKak geeft den heer Poppe in, overweging liever de redactie over te nemen uit»de grondbelasting. De heer HEERKENS THiJSSEN bestreed deze voorstellen omdat in sub 5o. al voorzien wordt in de verordening en wat sub 6o. be treft, daaronder zouden ook do schouwbur gen en concertzalen vallen en daar voelt spr. weinig voor. Het amendement-Poppo sub 5 werd inge trokken en sub 6 verworpen met 1612 stemmen. De verordening in haar geheel werd daarna aangenomen met 1513 st. Do verordening op de invordering van de straatbelasting werd z. h. s. aangenomen. Kleingoed. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een staat tot beschikking op den post „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1919 tot een bedrag van 1450. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor goed te keuren de rekening van de Oommissie voor schoolklee- ding tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 4731.79. Goedgekeurd. Een nieuwe regeling van de rangen en salarissen der Go- meente-beambtenaren. B. en W. bieden den Raad ter bekrachti ging aan een ontwerp-verordening, regelende den rang en de bezoldiging van ambtenaren, in dienst der gemeente. Hiermede vervalt de oude (ruim een jaar geleden) vastgestelde, die niet aan de eisehen blijkt te voldoen. De heor v. d. BERG stelde voor den hoofd- boda van het stadhuis den titel te geven van „controleur". De heer DE BREUK merkte, in antwoord op een vraag van den heer v. d. Berg, op, dat da titel van hoofdbede dateert van 1906. Na een korte uiteenzetting van den heer Bomans, werd aan den heor Bouwmeester de titel van hoofdbodo verleend. De heer LASSOHUIT wil de behandeling der verordening aanhouden, om de zaak na der te kunnen onderzoeker?; o.m. hoeveel ver- hootgingeu er in de laatste jaren verleend zijn en hoeveel het kost. De heer KLEIN stelde met eenige zeer waardeerende woorden in het licht, hoe goed de commisiye vaa overleg in deze gewerkt heeft en hoeveel vlotter de behandeling van dit reglement is gegaan dan die van de vori ge regeling. Toen hadden de raadsleden maanden te voren bezoeken van belangheb benden af te wachten', nu niet. Spr. zegt, dat zonder in de merites van het voorstel te treden. De heer POPPE wil de behandeling ook aanhouden, o.m. om de verordening te kun nen behandelen tegelijkertijd met de loonen der gemeentewerklieden. Verder noemde hij nog den korten tijd, dien de raad gehad heeft om de zaak te overzien. Spr. wil vergelijkin gen maken met andere groepen. Ito heer DE BRAAL sprak er ook zijn vol doening over uit, dat het overleg met de commissie zoo goed geslaagd is. Daarom spijt bet spr. ook, dat de heer Poppe voorstelt de zaak aan te houden. De heer BOMANS meent dat men met meer voorlichting kan verlangen dan nu gegeven wordt. Het ontwerp is behandeld door de organi saties en hoofden van takken van dienst enm'n vergadering van de commissie van overleg werd volledige overeenstemming bereikt. Het zou spr. spijten voor den administratieven gang van za ken, als de behandeling maar één week werd uitgesteld. Thans is met de organisaties overeen stemming bereikt. Stelt men uit, dan zal ieder ambtenaar zijn eigen belangen komen beplei ten. Nu is men tevreden. Waarom nu uitstel len? (Applaus der tribune). De heer BRUCH meent dat uitstel slechts nadeel geeft. Hij vraagt waardeering voor den spoed dien B. en W. betrachtten en brengt hulde aan den heer Bomans, die, hoewel ongesteld, zelfs gisteren in B. en W. kwam, om de laatste hand aan de verordening te leggen. Uitstel? Spr. kan zich dat begrijpen van den heer Las- schuit die vraagt, hoeveel kost het? Maar niet 91 ROMAN UIT HET POOLSCH. Lucius -Verus greep dreigend een zwaren gouden beker. Een drukkende stilte, de voor bode van een heftig tooneel, heerschte ge durende eenige «ogenblikken; in den geest zagen allen dezen beker reeds naar het hoofd van den spreker vliegen Daar weerklonk door het ruime vertrek een krachtige soldatenstem het was die van Publius: Ook ik vraag verlof heen te gaan. Ik ben vermoeid na al den theatralen onzin, dien ik heden moest medemaken, Ook ik, vroeg Avidius C.assius. 1 Ook ik... ook ik, veegden Servius' en Marius Fomponius er bij. Publius was dadelijk na zijn dubbelzin- fiige uitspraak opgestaan en schreed nu naar pet rustbed van den Imperator toe om zifia Imigijrig te maken. Hem volgden de drie an deren op den voet, en zoo kreeg de filosoof lichamelijke en zedelijke dekking tegen een woedenden uitval van den jongeren Impe rator. De stilte in de zaal werd bijna beangsti gend men hoorde duidelijk de heftjge adem halingen van Lucius Verus. 'Zijne óogen wa ren met bloed doorioopen, als dj® _van een (getergd wild dier. Plotseling stiet hij een heesch lachen uit en siste door de tanden: Het is een voorrecht der koningen, overmoed' te vergeven en beleedigingon niet te verstaan. Zoo, leert mijn goddelijke broe- •Hr, den wijzen Antisthenes volgend;. Hij ademende diep, zette den beker op. de tafel terug en voer voert: De slaven en de gouden bekers, welke tot uwe bediening behoorden, neemt die aan van mij ais aandenken aan dezen dag, En opdat gij niet zoudt worden blootgesteld aan een botsing met het gepeupel, date door de spelen in het Amphtiheater thans meer heeft van een honigerigen hond dan van een mensch, wat voor ieder van u, een wagen, met een muilezel bespannen, vóór het paleis. Behoudt ook deze. kleinigheid; ter. herinne ring. J Met de hand gaf hij een teeken, dat die nen moest als afscheid .voor dep stoicijfl en zijn .vier beschermers. ïjgjarop .wenkte hij den hofmeester, één yergche amphora binnen te brengén.* 1 Nadat de vijf zich verwijderd hadden, riep Lucius luid: En thans, nu de sombere blikken van die dwazen ons den heeilijken Palerner niet meer vergallen zullen, moet gij toonen, dat gij de gaven van Baccnus weet te schat ten. Wie te veel beeft, verwijdere hem ,om voor versche bekers ruimte te maken. Do eetzaal van den Imperator bood een steeds woester tooneel. Slaven droegen voortdurend nieuwe wijnkruiken aan, wier inho.ud spoedig all0 onderscheid van stand ophief. De arme filosoof omarmde den rij ken senator, de voorname pronker gedroeg zich als een straatjongen,^de wijsgeer lachte onnoozel, de een overschreeuwde den an der; doch allen trachtten elkander ract drin ken den loef af te steken Ieder oogenblik droegen slaven een levend 1 ij Ic naar het bad, vanwaar de 'gast van den Imperator ont nuchterd /doch doodsbleek m de eetzaal te rugkwam om opnieuw te drinken. Slechts Luciüs Varus onderging deze be handeling niet, Zoo dikwijls liij gevoelde dat liij zijn bewustzijn kwijt zou rak én boog hij zich', door twee lijfartsen ondersteund, pver een gouden waschbekken; dan nam hij een drankje in en dronk' veriler. Ton laatste geyoelde ook' hij zjcli erg vermoeid en een koude rilling liep over zijn lichaam'. ÏWftt een ellendig schepsel is de mensch tocli, zeido hij brommend tot Marcus, die na het ver Lek van Avidius Cassius de plaats naast den Imperator had gekregen. Mijn kei- zeLkroon gaf ik hem, die een middel tegen oververzadigdheid zou uitvinden.... Hé, filo sofen, wie van u wil het keizerpurper ver dienen? Mijn imperatorenkrans is voor hem. die 't lichaam ongebroken weerstandskracht schenkt en den dood gehoorzaamheid af dwingt. Ik solierts nietl Kraamt uit' uw! wijs heid I Voor duurzaam levensgenot, eg voor hooit verdwijnende gezon'd,héid geef ik' mijn goddelijkheid,! Onder de filosofen begon het weder te brommen en te gonzen als in een bijenicorr, waarin een stok is gestoken. Iedei huntier gaf een reeks opgeschroefde verklaringen en sluitredenen ten be^tc, en .spoedig ont stonden nu weder hetzelfde rlimoer en de zelfde twisten. Stilte, riep. eindelijk Lucius Verus. Ik zal maken, dat gij allen met elkander tot overeenstemming komt. iWht nog 'geen wijs geer gelukt is, dat zal uw. Imperator tot stand brengen. Ik zal u den grond van al het bestaande toonen en 'gij allen zult dien erkennen.... Mijn draagstoel, beval Jiij den hofmeester. Vier reusachtige slaven brachten het pur peren draagbed, dat met den keizerlijken adelaar geto;oid was. Het 'is betamelijk, zeido Lucius Verus, den dbadgstoel bestijgend, dat de priesters van de oorzaak van het bestaande ten d.ien- sto staan aan dezen oorsprong van alle we zens. Ik ben de aanvang en het einde van alles wat in het Romeinsche rijk geschiedt; ik ben de navolger der goden ,de leven makende ademtocht en d.e wil iieid- ik ben het levenselement dat gij zoekt. Komt bij den draagstoel, filosofen! Gij moet ""l>e'dronken filosofen keken elkander ver legen aan. t Treuzelt niet, riep. de Imperator. Maar draagt mij voorzichtig, .want wie struikelt, zal mijn gouden krans op zijn kalen knik ker voelen. Onder het gelach der senators en het ge grinnik der slaven hieven de filosofen deü draagstoel yan den Imperator op en volg den met wankelende schreden den hofmees ter, die dezen zonderlingen nachtelijken op tocht aanvoerde. Omgeven door de eerste .waardigheidsbe- kleeders van Rome en oen leger van die naren en slaven, die fakkels droegen, trok Lucius Verus over den jicif onder de ven sters van Marcus Aurelius voort, die met zijn raadslieeren over staatsaang-elegenheden beraadslaagde, H fWprdt vervolgd)'- i A 1 I 1 f K 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5