MinM toilé i. Mie L@vensmidd6lenvoorzieniig. SCHOL YimcMistriliBtie Haarlem. BINNENLAND AARDAPPELEN. Gemeentelijke Central keuken Heemstede. Worden gevraagd morgenochtend, Vrijdag, tien uur en morgenmiddag, twe8 uur in „SINT BAVO" rseffe R« 'WSelsjes gse^en 35 Jaar» en eeni^© If» IC. Oames voor vouwwerki Komt alien, 't is voor de goede zaak. 3 K G. Zeeuwsche Kleiaardappelen, Bevroren Rundvieesch, Ontheffing verbod Bakkers- nachtarbeid Uit elssï GetnsGiiisraad. DONDERDAG 87 APRIL 1313 42«te'JAARGJiH GSCB DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen esei pond Zefscfooi ï.u»s ARLEMSCHE COURANT PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2 70 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIE» 2> CENTS PER REGEL.'bIJ CONTRACT BELANGRIJKE KGRTINg K. C. v. A. mi De Directeur van het Gemeentelijk Levens- middelenbedrijf te HAARLEM brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: In verband met de Paaschdagen met ingang van Vrijdag 18 April 1919 op BON C. No. 88: tegen 8^2 cent per K.G.; dat voor deze verstrekking voor de feestdagen uitsluitend uitgezochte blanke kleiaardappelen zullen worden afgeleverd. Bon C. No. 88 is geldig tot en met Woensdag 23 April 1919. op Vrijdag 18 April 1919 van 9 uur v.m. tot 1 urn' n.m. per persoon 9243 a 20 cent per pond of een.pond Schol A 18 cent per pond; op vertoon van V1SCHKAART NO. 601-4300 in de Gemeentelijke Viscbhal; op vertoon van VISCH KAART NO. 1301—1900 üi bet Pand, ingang Koningstraat. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Verkrijgbaar vanaf Woensdag 16 April bij alle slagers, 9242 Maximumprijs Lappen f 1.30 per pond Gehakt Poulet Roastbeaf Rib Beafsteak W 1f tt f 1.50 t> 1.70 BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van HAARLEM; overwegende, dat ontheffing van het ver bod tot liet verrichten van bakkersnacht- arbeid in vorba.net met de bereiding1 van brood voor de a.s. Paaschdagen wensche. lijk is; Gelet op art. 7 der verordening tot af schaffing van den bakkersnachtarbeid; B e s 1 ui ten: Ten aanzien van allo broodbakkerijen in do gemeente, voor zoover betreft het ver l ichten van bakkersarbefd IN DEN NACHT VAN VRIJDAG 18 OP, ZATERDAG- 19 APRIL 1919 ontheffing te verleenen van het verbod bepaald bij art. 2 eerste alinea der aangehaalde verordening. Burgemeester en Weth, voornoemd,. JOH. DE BREUK, i-B De Secretaris, fWiYTEMA. 9259 Het Menu bestaat voor Dinsdag en volgende dagen uit: BRUINE BOONENSOEP - SNIJBOONEN - ERWTENSOEP. ZUURKOOL - RIJSTEBRIJ De Directeur der Geni. CenRale Keuken te Heemstede, 9207 J. A. GELDORP.. [Wanneer de schrijver van deze en naar hij hoopt nog. vele volgende nabetrachtingen van den Ilaarlemschen Gemeenteraad, bij zijn intrede in een nieuw milieu uitteraard de clainentie van zijn lezeressen en lezers inroept, dan moet hij dit al dadelijk ditmaal in het -bijzonder doen voor een opmerking, welke ietwat onbescheiden mocht Lijken. M aartoe dient eigenlijk een Gemeenteraad, vroegen, wij ons af, toen wij 'na een stichte lijke zitting van circa acht uren gisteravond het Prinsenhof verlieten? .Een ijverig discipel in de wetenschap, der staatsinrichting zou wellicht geneigd zijn te antwoorden: een Gemeenteraad dient ter be hartiging der belangen der burgerij.^ Maar wij, afgaande slechts op de practijk van veie jaren luisteren naar de beraadslagingen van tie vroede vaderen van verschillende Neder!andsche gemeenten, waren, gesterkt door de nieuwe ervaring bij d,e kennismaking met den Haarlemschen Raad, gisterenmiddag opgedaan, geneigd, de vraag aldus te be antwoorden: een gemeenteraad is gen instel ling tot behartiging des gemeenen belongs, doch van partijbelang in het bij zonder, ge vende Vaak gelegenheid tot het spelen van politieke comèdie. Gij zult vragen bewijs te leveren van deze stoute stelling. Leest dan deze regelen tot het einde en wij maken ons sterk u te heb ben overtuigd. Twee punten, vormende de hoofdschotel van den disch, ons gisteren in de Statenzaal aangericht, willen wij voornamelijk bespre ken en daarbij voorop zetten, dat onze bo venstaande bemerking voornamelijk slaat op het tweede deel. De Raad behandelde allereerst het voor- stoi van B. en ,W. tot invoering van een ver ordening op de heffing eener straatbe las ting. In beginsel behoefde daarover niet meer te worden gepraat, al liet de voorzitter toe, dat ih den rooden hoek nog eens uitvoerig over de onwenschslijkheid, het wezen on karakter eener straatbelasting werd gedis cussieerd. Feitelijk.was alleen aan de orde de brief van Minister üe Vries, uitgelokt door een motie-Nagtzaam in een vorige ver gadering. Toen, immers wist deze bedacht zame heer op een o-ogenblik, dat de Raad, st tij d ens mó ede was, do behandeling te ver dagen met een verzoek, oan liet ontwerp- straatbelasting maar liever in te trekken en de daaruit verwachte f 135.000 te vinden in verhooging van de inkomstenbelasting. Werd deze motie aangenomen, dan bestond er kmm, dat de voorstemmers de. gemeente Haarlem een flinken strop bezorgden. Im mers ook Haarlem hoopt zijn deel te krijgen in de buit van de O. W-. belasting, maar daar Je geen denken aan, wanneer d.e .ge meente zelf niet èerst alle belastingbronnen heeft uitgeput, welke de gemeentewet haar toestaat ,aan to boren. Dies diende gevraagd, of het invoeren van een straatbelasting gold als conditio.: sine qua, non voor deelgferech- tigheid in de opbrengst dor oorlogswinst- belasting, En dat deden B. en W- in een schrijven aan Minister de Vries, waarop zij welwillend antwoord ontvingen. Tot goed begrip moeten wij uit dit antwoord nog eens citeeren, dat de Minister als zijn opvatting kenbaar- maak te, dat de gemeenten alle br onne.n zullen dienen aan te spreken, die d.e gemeentewet aangeeft, om in de stijgende: uitgaven te voorzien, alvorens voor een uitkeering uit de opbrengst in de O. VV.-belasting in aan merking te komen. De gemeente aldus de Minister dient zelf uit te maken of het heffen van straatbelasting practisch uitvoer baar is. Mocht dit niet het geval zijn, zoo wenscht do minister in kennis te worden gesteld met de motieven, welke geleid hebben tot het niet heffen eener zoodanige belasting. Nu zou men zeggen, dat de tegenstanders van de straatbelasting niets ander.s te doen hadden dan aan te toonen, dat liet hef fen van een straatbelasting voor Haarlem practiseh niet uitvoerbaar was. Immers deze dingen stonden vast: er moet een bedrag van f 135.000 uit gewone middelen worden gevonden om de begrooting sluitend; te ma ken. Dit moet op zoodanige manier gebeu ren, dat een eventueels uitkeei irig*uit de O. W.-belasting1 hierdoor niet in gevaar komt. Ook de heer Nagtzaam kwam dit laatste nog eens naar voren brengen. Welnu, straatbelasting is een bron van inkomsten, welko de gemeente Haarlem nog niet' heeft aangeboord en die tot de normale pheffingen behoort, in de Gemeentewet be doeld. Ergo: was alleen -aan d.e orde de vraag: kan in Haarlem een straatbelastiug worden geheven. Geen speld tus-schen te krijgen, zult ge zeggen? Jawel, maar dan kent ge- zekere colleges niet, die maling hebben aan alle logica cn met de breedsprakigheid; van de bezoeksters van een wekelijkseh theekrans je over alles kunnen praten behalve over de zaak, waarom het gaat. Men veroorlove ons intusschen dat wij voor al de betoogen, die niet tot den kern der zaak behoorden, verwijzen naar hetgeen onze raadsversla-ggever waardig heeft ge keurd te vereeuwigen. Wij bepalen ons tot het hart der kwestie en zien dan o.a.^ de heer Poppe als slof van een lang betoog, dat drie kwart om de eigenlijke zaak heendraaide, deze redenee ring opzetten: wij kunnen geen straatbelas ting gebruiken, omdat wij den laatsten tijd al reeds een half dozijn nieuwe betastingen hebben ingevoerd en een ander aantal heb ben verhoogd en bovendien omdat de straat belasting op do huurders zou worden ver haald en dus onbillijk zou werken. Men ziet aanstonds, dat dit geen argumenten zijn om de oauit.voer.b.aa.rji.ei.d van een straat- belasting aan te toonen. Maar de heer Poppe had nog iets: van den heef van een raadslid die de vriend; Is van een Kamerlid, welks naam niet genoemd mocht .worden, had de heer Poppe vernomen, dat gezegd Kamerlid Minister de Vries had hoor en zeggen, dat het zoo'n vaart niet zou loopen, wanneer een Gemeenteraad geen straatbelasting invoerde. En verder putte zijn vindingrijkheid zich uit om aan te toonen, dat de missive van Minister do Vries yoor allerlei .uitleg vat baar .was. Mr. Heer kens Thijssen trok' zich van het verzet niet veel aan. Terecht wees hij al de franje, opnieuw aan het ontwerp, gehangen, van de hand en bepaalde zich hoofdzakelijk tot den brief van Minister de Vries, waarvan hij zeide: die is zoo, helder als glas enl ik bewonder de virtuositeit der heeren Poppe en Nagtzaam om daar iets onduidelijks te lezen. En dan de derde-hands-zeigsman van den heer Poppe? Wel, xnr. Thijssen had daar iets tegenover. Hij kent zijn Haarleinsche Pappenheimers en was voor alle zekerheid even bij Minsiter de Vries tn den Haag aangewipt, die hem ten overvloede- van over duidelijkheid nog eens gezegd had, dat de straatbelasting tot do bronnen van gemeen telijke inkomsten bekoorde, wil men voor een deel der, .0. W.-belasting in aanmerking ko men. En wat dan die onuitvoerbaarheid be treft? Natuurlijk voor plattelandsgemeenten waar de eeno boer tien minuten van den and-er afwoont. Waar geen straat is, hef je geen straatbelastiug. Maar zeg nu eens, dat er iu Haarlem geen straten zijnl In Rotter dam, Arnhem, Apeldoorn enz. enz. had men dan pok zonder eenig noemenswaardig ver zet do straatbelasting ingevoerd. Maar in Haarlem; alleen schijnt men het beter- te weten. Ziedaar ongeveer de hoofdzaak van de debatten. Het gaat er dus niet om, of men iets voelt voor straatbelasting; al is men d-e grootste tegenstander, men moest er wel voorstemmen, wilde men zijn aandeel in de O. W.-belasting niet zeker verspelen. Zoo althans zagen wij jde zaak in. Eu ook de meerderheid van dén Raad, al was het dan ook een kleine meerderheid, die de aanne ming. van het ontwerp verzekerdo. Voor alle verder» details moeten wij ver wijzen naar liet verslag. Eén uitzondering auj -gemaakt voor de bemerking, dat B. en YV-. alle amendementen al'weze-n en de Raad ze verwierp, die voor bepaalde categorieërg ver- zachtinge-n beoogden. B. en W-. hadden zelf nu, dat „meerdere" schakelt ge uit, wanneer ge u neerlegt bij de- commissie van georganiseerd overleg Gisterenmiddag kwam er een voorstel in den Raad als bovengenoemd; de eerste vrucht van de nieuwe richting. En het resultaat? Verzet, hevig verzet aan den kant der S. D. A. P. Wat dachten B. en W. nu wel! Vijf dagen hadden de heeren het stuk pas iii huis. Hoe hadden zij dit nu kunnen bestudeeren? Was alles wel billijk en rechtvaardig? Kreeg de een niet te veel en de ander niet te weinig? Waarvoor zoo'n haast? Laten wij nog een paar weken wachten. En dan mocht Mr. Bomans er met een klem mend betoog op wijzen, aat uitstel slechts tot nadeel van de ambtenaren kon zijn en ook geheel overbodig, daar de menschen met de voorgestel de regeling in overleg met hun eigen ver trouw ensmenschen opgesteld volmaakt tevre den zijn; dan mocht Mr. Bruch in een geestig speech je vragen: waarom* verwijten de heeren thans aan B, en W. hun voortvarendheid, terwijl zij anders zoo gaarne klagen over traagheid van het dagelijksch bestuur het hielp alles niets: de zaak zou worden- uitgesteld! Waarom? Ja, wie durft het zeggen! De heer Poppe gaf In een kwasi boezen bui misschien wel eenige aanwijzing voor de juiste reden, toen hij uitriep: dat haasten van B. en W. verwekt bij mij wan- rtouwen. Maar aan welke zijde bleek eigenlijk nu wan trouwen Gaat het niet tegen de gemeenteraads verkiezingen en zou het ook kunnen zijn, dat 't in zekere politieke sferen ongewenscht werd ge acht, dat de katholieke wethouder Bomans als voorzitter van de Commissie van Georganiseerd overleg, zulk een mooi succes behaalde en met een salarisregeling kwam zóó royaal, dat zij op menig punt uitging boveh hetgeen belangheb benden zelf hadden gevraagd? Wij vragen maar; doeh als deze politieke mo tieven niet gelden, waaraan moeten wij dan de malle vertooning toeschrijven, dat de heeren Nagtzaam en Gerritzs zich uit de raadzaal terugtrokken en op de publieke trbune de be raadslagingen. gingen volgen; dat hun collega's naar de koffiekamer vluchtten, om toch maar geen deel te nemen aan de behandeling van het ontwerp van de Commissie van Georganiseerd overleg? Welk een comedie; wat doorzichtelijke ver tooning En het resultaat? Dat bij afwezigheid der dissidenten- de regeling met algemeene stemmen werd goedgekeurd! Up ééfa punt kwam een kleine aanvulling. De neeieu v. d. Veldt, Klein en anderen stelden Ivoor <5m de boden ter secretarie 100 extra te daartoe de deur op oen kier gezet, door -in. -geven voor hun kleeding; omdat deze menschen deze uiterst zakelijke belasting een persoon- steeds in 't zwart moeten loooen B en W lijk clement ta v «agen, n.m. een soort pró gr ess ie voor hooier on lagere huurwaarde. F.n dit is nu eenmaal volgens den Duit- sclien dichter liet gevolg van iedere booze daad, d.afc zij steeds nieuwe zonden na zich sleept. .Waar B. en \Vr op ócil punt voor gingen, was het wonder dat de Raad op vele andere volgden, al was bet dan niet met succes? Het tweede bedrijf van de zitting van gisteren middag hebben wij met min of meer stijgende verbazing bijgewoond. Aan de orde was de behandeling van B. en W. tot regeling van de salarissen der ambtena ren en beambten der gemeente. Nu is het vaststellen van loonregelingen en dienstvoorwaarden van personeel in openbare bedrijven steeds een voorwerp van klein-politiek getwist geweest. hoe mnger hoe meer rees on der ernstige mannen de vraag: hoe komen wij er af, dat het salansvraagstuk van b.v. gemeen- tepersoneel publiek behandeld wordt, zóó dat iedere gemeentedienaar, tevens kiezer voor den Raad, precies weet, welk lid hem het meeste wil toekennen. Hoe ontkomen wij aan het onge- wenschte element in deze wijze van behande- ling? Daar kwam nog 'et3 Ö'J- riet ontwerpen van loonschalen en dienstregelingen is over ?t alge meen een technisch zeer ingewikkelde zaak. Her haaldelijk bleek, dat een laten wij zeggen ijverig raadslid in ee-i betreffend voorstel van B. en W. een wijziging trachtte te brengen, welke achteraf onmogelijk bleek, omdat daar door een. geheel systeem in de war zou worden gestuurd. Het bieek nog onlangs m de Tweede Kamer bij de behandeling van de dienstvoorwaarden van het spoorwegpersoneel, dat dit hooge col lege niet bij machte was over het onderwerp met vrucht te debatteeren, wat een ernstig en bevoegd man uit de katholieke arbeiders wereld, den heer Henri Hermans de bekentenis ontlokte: de Tweede Kamer is wel het minst geschikte lichaam om over loonregelingen en dienstvoor waarden van personeel te debatteeren. En daar óm kome er zoo spoedig mogelijk een loonraad. Zoo staan wij er m Haarlem ook voor. Een vroeger wel eens gegeven advies, om alle regelin gen omtrent loon- en arbeidsvoorwaarden van gemeente[fersoneel aan 13. en W. over te laten of om zulke zaken in besloten vergaderingen te behandelen, was wel goed bedoeld, maar kou toch nooit, ais strijdig met den geest van dezen tijd, in aanmerking komen, totdat men er op vond in' te stellen commissies van georga niseerd overleg, wat zeggen wil, dat de organi saties van ambtenaren, beambten en werklieden, hun vertrouwensmannen aanwijzen, die met B. en W. de dienstvoorwaarden bespreken en wijzi gingen opstellen. Nu zou men zeggen, dat een verstandige ge meenteraad, wanneer er de mededeeling van B. en W. kwam: ziehier een nieuwe loonregeling, die in overleg met de commissie uit het personeel tot aller tevredenheid is tot stand gekomen, dat dan zoo'n gemeenteraad zou verzuchten: oef! wat een uitkomst; van al dien ouden last zijn wé nu af! Maar hebt ge dan nooit vermoed, dat er ach ter vroegere voorstellen om wat meer te geven dan B. en W. voorstelden, ook iets meer zat dan het dienen van pcrsoneelbelangen alleen? Wel moeten loopen. B. en W. namen ais college het amendement niet over; maar de beide Roomsche wethouders stemden toch vóór. Zoodat we voortaan kunnen spieken van den Roomschen jas van de gemeenteboden, wat in de lijn ligt, immers deze functionarissen dragen een zwarten jas! Zwart was trouwens gisterenmiddag troef; en het rechtsche deel van den Raad won het pan doer schitterend, ten spijt van de roode heeren. Te lialf zeven is de Raad nog aan het ge ruchtmakende voprstel-Klein over de 200 begonnen. Het spijt ons te moeten zeggen, dat wij van het debat een indruk van gelijkhebbe- rij door-dik-en-dun van de zijde der voor stellers hebben meegenomen. Wie het ver slag der discussies in dit blad leest (met op zet is het zoo uitvoerig en volledig mogeijk weergegeven), zal moeten erkennen, dat mr. Bonxans niet enkel door de stemmen van een meerderheid in den ltaad, maar ook objectief gesproken, het pleit schitterend gewonnen heeft. Aan alles komt een grens, ook aan een loonregeling. En wanneer nu met de stukken bewezen wordt, dat Haarlem als gemeentelij ke werkgeefster van heel het land hoven aan staat, dan moet men zich daar bij neerleggen; dan moet men van iemand, die als mr. Bo mans, de loonsohaal voor het gemeente-perso neel zóó koeij heeft weten op te voeren, niet vergen, dat hij zich- zelf een klap in het ge zicht geeft. Er zit aan de zaak van de motie-Klein nog een algeemenen kant, welke wij dezer dagen nog eens wat nauwkeuriger willen be kijken. De heer Klein zal het met ons eens zijn, dat ook in de politiek slechts zakelijke redenen moeten gelden en dat het algemeen belang altijd boven alles moet praedominee- ren. In dat liclxt beschouwd was zijn voorstel o.i. vooral in dezen tijd (wat wij nog nader zullen aantoonen) zacht ge sproken, zeer ongewenscht. Daarentegen zij de karaktervastheid bewon derd van mr. Bomans, die tot het laatste oogeublik vast hield aan zijn zeer juisten op zet: Wij hebben onzen plicht als werkgeef ster ten volle gedaan. Welnu, dan vermijde men ooik allen schijn zelfs alsof wij nog meer hadden moeten doen. Een •weinig verheffend slot voor dezen zwaren middag was de mededeeling van den heer Poppe over de schunnige bioscoop ver/- tooningeu in do Kleine Houtstraat. Zoo iets moet Haarlem zich als een schande aanrer kenen en wij hopen, dat het onderzoek, het welk de waarnemende burgemeester toezegde, deze schandalen onmogelijk zal maken. Nederland en België. Het tractaat van 1839. De „Temps'1 meldt, dat de „Raad van Vier." die gisteren bijeen was. zich bezighield met de grensrege ling tusschen België en DuitBchland. Hijmana, le Belgische minister van Buitenlandscke Zaken, gehoord door den Raad. behandeld» tcevëns de revisie van het trac'taat van 1839» welke het vraagstuk opwerpt van eventueele compensaties, die Nederland van Duitschland zou "unnen krijgen in ruil van verschillende Nederlandsche districten aan België. Minister Carton de Wiart. Raar do ilsb. Jut russei verneemt. 7.al minjstev Carton de V ïart als buitengewoon Belgisch gezant naar Nederland gaan. Zh'n zending naar Den Haag is slechts tiideliik en zal duren zoo lang de onderhandelingen, die eerstdaags ge opend worden, zullen gevoerd worden. Dit bericht wordt dooi de ,.Soir" bevestigd. Het blad voegt er aan toe. dat ziin tijdelijko zending slechte zoolang zal duren, als de Ne- derlandschBelgische onderhandelingen. VRIJWILLIGE LANDSTORM EN BURGERWACHT. Ter wegneming van twijfel, die in sommige streken nog schijnt te bestaan, wordt omtren! ue verhouding tusschen vrijwilligen landstorm en burgerwacht het volgende medegedeeld: De regeering heeft reeds geiuimen tijd als haar zienswijze kenbaar gemaakt, dat oudge- dienden, zoo eenigszins mogelijk, zich behoorer. aan te sluiten bij den vrijwilligen landstorm! Daar dwang nochtans uitgesloten is, ligt hei voor de hand, dat als een oudgediende bepaal delijk de voorkeur mocht geven aan de burger wacht, de toegang daartoe natuurlijk niet voor hem afgesloten moet zijn. NOG 40,000. Wij knippen uit het „Kath. Volk": „Op het congres van het N. V. V. (Sociaal democratisch Vakverbond) werd beweerd, dat nog 40,000 katholieke arbeiders bij dat Verbond zijn aangesloten. Hoe weet men dat zoo precies? Houdt het N. V. V., dat neutraal zegt te staan tegenover den godsdienst, geregeld eene enquete, waaruit de godsdienstige gezindheid zijner leden blijkt? Zoo ja, dan blijkt weer hoe „godsdienst is privaatzaak", moet worden opgevat;.zoo neen, dan is het cijfer 40,000 eenvoudig uit den duim gezogen. Wij nemen het eerste aan, maar willen dan vragen welke waarde die enquete heeft? Zij die zich opgeven als katholiek gedoopt zijn daarom nog niet allen katholieken. Om katholiek te zijn moet men gehoorzaamheid toonen aan het ker kelijk gezag, dat het lidmaatschap van „moder ne" vakvereenigiagen aan zijne onderhoorigen heeft verboden. Over dit laatste is wel hard geschreeuwd op genoemd Congres, maar de schreeuwers wisten wel dat de S. D. A. P. precies hetzelfde doei Ook deze wil niet, dat hare leden zich b.v. aan sluiten bij de onafhankelijke of anarchistische vakbeweging. Dat er thans nog 40,000 katholieke arbeiders, die op dezen naam aanspraak mogen maken, zouden zijn aangesloten bij het N. V. V. en hierdoor deel uitmaken van bet revolutionnarr Verbond met de S. D. A. P., dat gelooven wij beslist niet. Dat is onwaar." „WAAROM BEN IK LED VAN DE BUR GERWACHT GEWORDEN?" Een lezer schrijft aan de „Nieuwe Crt": „lk ben toegetreden tot de burgerwacht, boe- wel ik over de vijftig ben en drukke werkzaam heden heb. Ik heb het tot nu toe niet gedaan, omdat ik een hekel heb aan donquichotisme en men dat toch in zich moet hebben om zich op te offeren voor anderen, die hun eigen belangen liever niet zelf verdedigen. Want daarop komt het neerl Er zijn heel wat menschen, die vrij wat meer te verliezen hebben dan ik en er zijn er nog veel meer, die jonger en krachtiger zijn dan ik en er zijn er nog eens velen, die minaer te doen hebben dan ik en nu ga ik voor al die menschen-, die het niet willen doen, mij oefen om hen te beschermen. Is dat donquichotisme of is het dat niet? Goed beschouwd kom ik er met het communisme, dat ons bedreigt, niet eens zoo slecht af, want ik ben een intellectueel arbeider en heb dus kans, om in de voedings klasse geplaatst te worden: ik krijg dan mis schien wel vijf haringen, dat is meer dan ik op een dag verdragen kan. Maar waarom grijp ik dan naar het geweer? Eenvoudig omdat ik het niet kan verdragen, dat een of ander huur ling van den heer Wijnkoop of zijn vrienden mij in mijn huis de wet zou komen voorschrijven en ik daar ook al niet meer de baas zou zijn; dan wil daarover nog wel eens eerst een ko geltje wisselen. Dat is dunkt mij een good Hollandsch beginsel en daar heb ik wel wat voor over. Misschien ben ik dus nog niet zoo'n erge Don Quichot als het wel lijkt in de oogen van mijn vrienden en buurlui, die maar liever eerst eens afwachten of een arde*- w niet zal doen. De tijd zal het leeren l" Wij nemen dit stukje over, ter waarschu wing Want het is maar al te waar: het aantal deelnemers aan de burgerwacht is nog veel te gering! Wie al maar wacht, totdat ook zijn buurman zich opgeeft, komt vast te laat. En men stelle zich toch niet gerust, dat de burger wacht hier te lande niet noodig is. Niet voor niets dringt de regeering aaa op waakzaamheid. De gebeurtenissen vlak aan onze geuzen spre ken maar al te duidelijke taal. De beurt is aan Nederland. Uit de „Standaard" >,Do Nederlandsche communisten verzwi.jgeD niet langer, dat thans de beurt aan Nederland is voor het uitroepen der sovjet-republiek. Hel bostuur der afdoelina Utrecht van de Oommu- nistisahe Partij heeft bü de partiiaenooten een circulaire laten rorudbezoraen, waarin zij wor den uitgenoodigd tot een namiddag vergadering ia Café „De Luifel," Neude» te Utrecht. Wij oiteeren letterlijk uit deaen oproep „Partjjgenootenl De vloedgolf der Revolutie stort aich uit over Europa, van het Oosten naar het Westen, al meer en meer. Thans heett zij over Hongarije heen. Beieren overspoeld en ook daar de S<wiet-"keouMiek voorsohun ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 9