Kin urn mimit BUITENLAND STADSNIEUWS FEUILLETON De Ondergang van een Wereldmacht. Vrijdag IB April Tweede Blad De gebeurtenissen van den dag. Uit Parijs wordt verder niet veel nieuws gemeld. Alleen de opperste economische raad laat thans wat van zich hooren. KORTE BUITEHLANDSCHE BERICHTEN VAN\ONZE RECHTBANK Lang! keken beidö Imperatoren elkander aan vóór zij een woord wisselden, d,e oudere De Duitsche Minister van Buitenlandsche Zauen heeft gisteren een merkwaardige ver klaring afgelegd, die het prestige van de Duitsche gedelegeerden naar de Parijsche conferentie zeker verhoogt. Graai' Broekdorff-Rantzau heeft n.m. een persgesprek gehouden met een vertegenwoor diger van de JMeue Freie Fresse. De minis ter zeide in antwoord op een vraag daarom trent, dat hij kennis had genomen van de berichten in de pers, volgens welke er on- eenigheid moest heerschen tusscfaen de leden van de vijandelijke associatie onderling. Deze oneenigiieid moest men niet overscnatten, zeide hij. Het verbond tussclien onze tegen- ttanders heeft meer dan vier jaren van oorlog jverleeid. Daardoor ontstaan tusscnen de sta ten zooveel gemeenschappelijke belangen en zooveel banden, dat ik niet gelooven kan aan moeilijkheden, die een breuk tusschen onze tegenstanders zouden kunnen teweeg brengen. Men moet mij niet bij de aanstaande onder handelingen de rol van een Tailieyrand wil len opdringen. Tegenwoordig nemen de vol keu aan de politiek'deel, dat is een groot verschil met de tijc van het .Weensehe Congres. Overigens nel toch een dwaas heid zijn, te trachten ui, eencn tegenstan der tegen den a/ideren uit te spelen. Hunne onderlinge bedekkingen zijn veel te eig, dat zulk een streven verborgen zou kunnen blijven. rk geioof, dat het meer overeenstemt met de waardigheid van vertegenwoordigers van een natie van zeventjg miiiioen, openhartig en eerlijk te trachten alle tegenstanders te overtuigen van de rechtmatigheid van alles, Wat wij traeiltcn gedaan te krijgen, dan door een kleingeestig spel van intrigues de poli tieke atmosfeer, die nog altijd troebel is uoor de opstokend van oorlogmaKers, opnieuw te vergiltigen. Niet alleen Duitscnland, dchecle wereld heeft door den oorlog zulke wonden opgeloopen, dat alle staten belang hebben moeten bij het genezingsproces. Wat de eco nomische genezing van dé wereld aangaat, moeten alle tegenstanders er prijs op stellen, dat wij in staat zullen zijn, onze verplichtin gen na te komen. Aan den anderen kant is voor ons van belang, dat wij in ons toekomstig handels verkeer te doen hebben met contractanten, np wier solidariteit wij kunnen rekenen. Er zijn zooveel gemeenschappelijke jralangen iusschen de vroegere oorlogvoerenden, dat er met wederzijdsche goeden wil een grond slag voor eerlijke overeenstemming moet worden gevonden. Een Tailieyrand, die een politiek van personen, en niet van volkeren voerde, zou een vrede van recht thans even min tot stand kunnen brengen, als hij het honderd jaren geleden heeft vermocht. Al dus Brochdorff-Bantzau. In een onderhoud met Wiesrand. den beken den correspondent van de New-York Sun, heeft dezelfde Minister zioh nog uitgelaten over de Havaeberichten, welke een economieohe inlij ving van het Saargebied bii Frankrijk in uit zicht «telden. Brookdorff Rantzau noemde dat proefbal lons en zei verder Ik zal een vredesverdrag, dat deze bepalin gen inhoudt, nooit onderteekenen en weet. dat lk daarmede de opvatting van de heele tegen woordige regeering weergeef. Ik ben echter ook overtuigd, dat, zelfs wanneer de Duiteche gedelegeerden tot onderteekenina geneigd mochten zijn, de nationale vergadering het vredesverdrag zou verwerpen. Natuurlijk beeft Frankrijk aanspraak op schadevergoeding voor zijn vernielde mijnen. Duitsohland is bereid en in staat deze schadevergoeding te geven. Indien in plaats van maohtspolitioi knappe zakenmannen deze kwestie hadden te regelen, zouden zij een weg vinden om Frankrijk aan oen voldoende schadevergoeding te helpen, die tevens tot toenadering, in plaats van tot blij vende vervreemding tusschen beide volken zou leiden. Wjj zjjn bereid aan de Fransche vredesgede- legeerden aannemelijke voorstellen te doen en »i) hopen, dat bii de onderhandelingen het wantrou/wen teniet kan worden gedaan, het welk aan de entente tot duoverre haar ondoel- matige en uit een oogpunt van deugdelijke Politiek niet te rechtvaardigen eisohen in de Pen heeft gegeven. De opperste oorlogsraad had in zijn zitting van 8 Febr. besloten tot' instelling, van een oppersten economisch en raad, bestaande uit 6 vertegenwoordigers van da betrokken re geeringen. Het doel was, den oorlogsraad te ontlasten van de kwesties, die geen militair karakter dragen, maar die beter konden wor- den onderworpen aan de vertegenwoordigers der verschillende regeeringen, die ondervin ding hebben van financieele zaken, militaire transporten en grondstoffen. Aan den hoog- sten economischen raad, geholpen door mach tige intergeallieerde organisaties, is de ont zaglijke taak toevertrouwd van den econo mischen wederopbouw van Europa. De be langrijkste der tot nu toe genomen beslis singen zijn de volgende: 1. Vertegenwoordiging van België in den Baad en zijn secties. Daar de Raad een groot aantal kwesties had op te lossen, die in het' bijzonder België betroffen, besloot hij ,een vertegenwoordiger van België uit te noo- digen, met het recht om de zittingen van den Raad en zijn secties bij te wonen. 2. Be schikkingen over het surplus van grondstof fen. Dit surplus der geallieerden kan aan de Duitsche llegeering worden verkocht ge durende de periode vóór het onderteekenen van het vredesverdrag, overeenkomstig de beslissingen van een speciale commissie, die samenwerkt met de secties voor de blok kade en voor de financiën. 3. Generaal Hoo- yer zette in een rapport de maatregelen voor de levensmiddelenvoorziening uiteen, die in Maart genomen zijn door de V. S., Engeland, Frankrijk en Italië in samenwerking met den hoogsten economischen raad. Volgens dit rapport zijn 588.000 ton levensmiddelen ter waarde van 11,128,000 dollar in genoemde periode gedistribueerd. De Raad, onderzocht de te nemen maatregelen om in de volgende maanden de financieele hulpbronnen, den le- vensmiddelenvoorraad en de noodige tonnage te vergrooten. 4. Wat de kolenvoorziening van Italië betreft werd een nieuw ernstig onderzoek ingesteld. Ei' is een commissie aangewezen om de voorgestelde middjelen tot vergrooting van den onvoldoenden kolenvoor- raad te onderzoeken. DE REVOLUTIE IN BEIEREN. Een uit München teruggekeerd inwoner van AMgsburg, heeft de „Augsburger Neues- ten Naehrichten" meegedeeld, dat Dinsdag avond en Woensdagochtend te München de stormklok werd geluid, omdat de Witte Gar de, naar het heette, in aantocht was. Men zegt, dat de vorige troepen der regeering een ultimatum aan de communistische regeering hebben gesteld, dat uiterlijk Woensdagavond onvoorwaardelijke overgave eischte. Gister ochtend zou de strijd 'beginnen. Men rekent ook op een aanval van Italianen van Tirol uit. BE ONGERELBHEDEN IN DUITSCH- LAND. Bij de stemming in het midden Duitsche industrie-gebied en in de kolen- en kalimij- nen is met 2/3 der stemmen besloten geen al- gemeene staking af te kondigen. Het aantal mijnwerkers aan de Koer is tot 49 procent gedaald. In negen nieuwe mijnvak- ken is de staking geheel doodgebloeid, zoo dat thans 61 mijnen weer geheel op 'gang zijn- De algemeene staking te Brunswijk is gis teren met een volkimen échec voor de sta kers geëindigd. Be thans nog stakenden c.a. 10 pCt. der arbeiders, zullen het werk even eens hervatten. Lloyd George. Lloyd George is vanoch tend met graaf Ourzon en burggraaf Milner naar Parijs vertrokken. Uit de Luxemburgsche Kamer. In de Kamer heeft de Minister van staat meege deeld, dat de Belgische regeering heeft laten weten, dat een stemming over het houden van een referendum Luxemburg in een uiterst ne.teligen toestand zal plaatsen. Brasseur (lib.) stelde voor de beraadslagin gen te schorsen en over het referendum te stemmen. Het eerste deel van het voorstel, waarin vertrouwen in de entente werd uit gesproken, is met algemeene stemmen aange nomen, het tweede over de verdaging van het debat met 29 tegen 22 stemmen verwor pen. Christelijk onderwijs 'n Dui'tsch/and. Naar uit Berlijn gemeld wordt, is een aan de nationale en wetgevende landsvergaderingen gerichte petitie, eischend handhaving van on derwijs op christelijken grondslag reeds van meer dan 5 millioen handteekeningen voor zien. EXAMENS BURGERAVONDSCHOOL. Einddiploma's werden uitgereikt aan: 0. Dresihergen, B. Fransen 2 j., J. Groen, P. HejjmeL P. J. v. Kof ten 2 j., G. Jansen. J. W. Kleinlein. B. Koïten 2 j.. G. Montaubam P. Ottolini 2 j.. A. Romeiin, A. Swaalf- J. v. d. Aakster, B. Bóursma, H. Eek, iW. V. Groningen. H. Heemskerk 2 j., W. y. d. Heüde, Th. Hille- brand. S. Hulzinga. H. Ineke. J. P. Kenzen, W. Kerkhoff, ,W. Kwant. J. Meijer, M. Naas- tepad, T. A. do Nijg, W. Pesohar, H. Peters, |H. Roelfsema, P. v. d. Schaar, D. Sdhornagel, J. Son dorp, J. Y. d. Steeg, j. A. Steffens, Teunisae, Q. Tromp, W. K. Tijman, P. Ver- zijlberg, EL W. v, Wageningen, O. B. Willem- Be 2 j., H. JL Willeem^, \\r. v. Wonderen. Diploma's voor de .Vervolgcursus werden uit gereikt aan Vervolgcursus Werktuigkunde: C'. Baars, J. H. Rozemefjer, J, B. ,v. Wijk, H. Been hakker. Vervolgcursus Eloeti, Techniek: F. Souwer, G. Wataema. Vervolgcursus Burg, Bouwk.: N. .Cobelens, E. Kraan. A. Kerkhoff, Gh. Lebeau, Th, W. Rnsohe, O. v. Gelder. EXAMENS BURGERAVONDSCHOOL. Bevorderd van de I naar de II klasse: G. M. van Schatster prije, A. Backer, A. v. Beem» B. J. Brevoord, J. de Graaf,, H. H-eu- gens, E. Hooglugt, f). H. Kuijk, H. A. Jansen priisi D. Laduc, G. Poldervaart, J. Pielage, N. Rietvink. W. Swal. J. Surendonk, Th. Surendonk, V. W. Vink, voorw., 0. P. Way, prije, J. P* v. Wel, J. p, Aarts, voorw., W. H. Aarta 0. v. Amstel, L. H. Barthngs, Jac. Blaaaer, J. v. d. Burg, A. Drent-h, N. v. Eg- mond, K- F- Eieveid, M. Gerritsen, N. B. Gevers, N. v. d. Heuvel. J. Hartman, O, de Jong. F, J oosten, voorw., B. Klinkenberg, voorw., v. der Laan, W. A. v. Leeesum, voorw., J. Iind, A, y. der Linden, S. v. dier Meulen, G. de Ndeuw©, N. Noll, R- de Quaar- temeit, voorw., A. y_ Raaphorst, G. Sanberg, 5. E. J. Schoenmaker, J. Schoue, G. J. v. der Sluys, J. SmolenaarB. K. T. Sonnemans, J. B. Steenkist, K. Stiijboeob, 0. Siipesteijn, J. Verschuren, G. H. Voetelink, J. Voordehake, pr;js, N. E. M. Vis, J, Visser, H. A. v.d. Water, W. Way, W. de Zwart. Van de He klasse naar de IHo klasse: B. Bakker, W. Fortgens, P. v. d. Heuvel, J. Hoogervorst, P. Jansen, C. Keppel, voorw. P. Klop, G. A. de Ridder. G. Timmermans, B. H. Wempe, L. Alderleesten. J. v. Beem, M. J. Boeree, W. Bruytink. L. M. Cassée, D. M. Ooenen, G. Coster, W. v. Eek, N, Fibbe, prijs, A. Grandia, A. do Groot, J. Hartendorp, C. Hertelager, W. v. d. Heuvel, S. J. Israël, J. Jansen, G. Koome, J. v. Kopeien, voorw., W. Kuiper, J. Langeveld, voorw., J. L. Lewis, J, Liet, E. Peters, voorw., J. Piet, prüs, G'. W. d-e Reus, prijs, A. Ronde, S. Rijbroek, J. schoenmaker, prüs, C. Smelter, W. Smink, J. Smit, M. Witlam, J, de Vries, L. Wukl, D. de Zaaü'er, J. v. Zon, Th. Ziilstra, J. van Zijp. Van do Ille naar de IVe klasse: C. v. Dansik, G. Eylders, J. de Graaff, F. Hoek, W. Th. Hirs, Iv. Kleün, J. Lobel, P. v. Gprzeeland, CHi. W. Phillipo, L. O. Touwen, O. W.altker, W. v. Alphen, N. Beemsterboer, G. Beenhakker, C. Bergman, voorw., P. J- Boxs, P. de Bruyn, J. v. d. Burg. voorw. A. Cassée, N. Deen, H. v. Delft, W. Felix. P. K. Fiege, A. dö Heer, Gh, Huyboom, J. v. d. Kamp, prijs, W. Karrenbeld, voorw., B. Koning», prijs, Th. N. Kors, P. Kruiver, prijs, N. Kuipers, voorw., P. v. Leeuwen, W. Lm ge man, Th. v. Osei. W. L. Smit, prijs.,. A. Hoyboscih. H. Veldheer, J. A. de Vries, H. Watte'li J. Wesselius, J. v. Zon. voorw. Bevorderd aan Cursus I naar IL Werkt, kunde. H. v. d. Ham, W. Hülehoff, J. v. Leeuwen, J. Menet, J. Mes, T. Strübosch, J, Wubbe. El. Techniek: P. v. d. Eem, B. ten Hove, C. Schouten. Burg. Bouwk. O. v? Gelder. W. Gerrits, A. Nederkoorn. J. Polderman, P. Shrmger, B. de Vilder. O, J. de Vilder, G. F. Visser. Vakleerlingen. G. P. Boss, J. W. Boss, W. Büthker, O. den Hollander, J. Dekker. VEREEN IGING VOOR AMBACHTS- EN MIDDELBAAR TECHNISCH VAK ONDERWIJS. Gistermiddag in d© ambachtsschool aan do Kamperstraat de lodenvergadering plaats van bovengenoemde voreeniging. De voorzitter.^ de heer H. J. Geiil J.Gn, opende de vergadering raet een rede, waarin hij den algemeenen toestand van het vakonder- wüs als bevredigend schels te, hetgeen mag blijken uit de straks te openen tentoonstelling van werkstukkeu en teekeningen door de leer lingen vervaardigd- Een steeds toenemend aantal leerlingen kan wonden waargenomen,^ 'Hizondor wat betreft de metaalnijverheid, zoociat ju ,jell j^p jes jaars moest worden overgegaan tot de vorming van een paralelklasse voo-r de smidslèerlingen. Het aantal leerlingen T00r sohildcrsklasse bleef ver beneden de verw achting, wat &i>r. toeP sohreef aan het feit. dat in het algemeen door <ie oudera en de patroons de noodzakelijkheid niet wordt ingezieu van degeliik vakonder wijs. Voorts kon spr. met genoegen mededeelen, dat do plannen aangaande de opening der Midiielbare Technische school in September a.s. vermoedelijk zekerheid zullen worden. In verband daarmede ia het bestuur voornemens een geschriftje te verspreiden, teneinde aan het doel van het middelbaar Technisch vak onderwijs meer bekendheid te geven. Tot groote teleurstelling van het bestuur nam de directeur der school, de heer Groote Haar, zijn ontslag, wegens zijn benoeming tot inspecteur bij het vakonderwüs. Zij kon en twilde echter niet nalaten den heer Groot Haar hartelijk geluk te wenachen met deze onderscheiding, en hoopte, dat hü, met den- zelfden ijver en toewijding bezield, zooals hij dit als directeur der ambachtsschool had ge toond te bézitten, in zijn nieuw ambt, de voldoening zou mogen vinden, die hij er zioh van had voorgesteld. Nadat de heer Geiil zijn rede had beëindigd, werd door de commissie voor het nazien her rekening en verantwoording over 1918 verslag1 uitgebracht, dat in gunstigen zin luidde, en penningmeester en administrateur hulde bracht over het accurate beheer. Het voordee- lig saldo bedraagt 24467,6714. De verkiezing van een lid van het bestuur wegens periodieke aftreding van den heer Mr. J. H. Simons had tot resultaat, dat deze werd herkozen. De secretaris bracht daarna het jaarverslag uit, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat tot de plannen, betreffende de middelbare Tech nische school o.a. ook een voorstel behoorde om, waar de tüdsomstandigheden nog altijd een spoedige voltooiing der schoolgebouwen in den weg stond, de opening van onze M. T. S. te doen plaats hebben met 1 September 1919, in daarvoor te stichten hulpgebouwen. Voor het totstandkomen van de plannen mocht het bestuur de meest mogeüjke mede werking en den noodigen finantieelen steun ontvangen van liet Rijk. de gemeente Haarlem en de provincie Noord-Holland, terwijl inzen derheid een woord van warmen dank wordt gebracht aan den heer Inspecteur H. J. de Groot en den heer Wethouder van Onderwüs der gemeente Haarlem, Mr. A. Brueh, voor hunne medewerking in dezen. Bovenbedoelde hulpgebouwen, werden be halve het grondwerk, dat reeds vroeger was verricht, einde November 1918 aanbesteed en de bouw daarvan gegund aan de laagste in schrijvers. de heereu Gebr, Ransdorp te Lisse, voor 63109. Deze hulpgebouwen zullen ook nog op andere wüze dan voor de M. T. S. aan het onderwijs van de Ambachtsschool dienstbaar worden gemaakt. De toevloed van smidsleerlingen aan die school was zoo groet, dat in April 1918 besloten werd daarvoor een parallelklasse te openen'. Voor het eerste jaar dezer klasse werd nog ruimte in het oude gebouw gevonden maax voor do beide volgende jaren moest naar andere lokaliteit daarvoor worden omgezien. Deze parallelklassen zullen nu mede in de beide smidswerkplaatsen der M. T. S. in een der hulpgebouwen worden ondergebracht. Inmiddels had 6 Maart 1918, de aanbeste ding plaats gehad van den onderbouw der te stichten M. T. S. en A. B. S., bestaande uit da houten paalfundeering en de gemetselde fun- üeering tot onderkant trasraam. Dit werk werd aangenomen door den heer J. Miezórus alhier, voor een som van S8'340 en tot tevreden heid van ons bestuur opgeleverd. Waar de directeur, de heer Groote Haar, belast was, zoowel met de leiding der bouw werken. als met het voorbereiden van de ope ning onzer M. T. S. in September 1918, werd deze aan de Ambachtsschool vervangen door den waarnemenden directeur, den heer O. B. van Vliet. Wat aangaat het onderwijs in de ambachts school 't volgende: De lessen namen een aanvang met 145 leer lingen t.w. 55 timmerlieden: 68 smeden: 15 meubelmakers en 7 schilders, totaal 143, die, vermeerderd met degenen bii den nieuwen cursus, uit de volgende gemeente kwamen Haarlem 114Schoten 18Bloemendaal 8 Heemstede 8; Velsen 7; Haarlemmermeer 2; Spaarndam 4; Beverwiik 2: Hillegom Ij Haar- lemmerliede en Spaarnwoude 2: Zandvoort 2; Bennebroek 2. Totaal 170. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de notulen der vorige vergadering. Hierna had de uitreiking plaats van de ge tuigschriften. Alvorens hiertoe over te gaan, sprak do voorzitter de jongens met eenige har telijke woorden toe. hen opwekkend! het geleer de in praetijk te brengen en aldus nuttige menscken in de maatschappij te worden. Nadat cie uitreiking had plaats gehad, zeide de voorzitter met eenige hartelijke woorden dank aan de leeraren voor hun arbeid, inzonderheid richtte spr. zich tot den adjunct- directeur, den heer v. Vliet, die den heer Groote Haar had vervangen. Tot slot nam de heer Groote Haar zelf het woord, en dankte in eenige welgekozen zinnen den voorzitter voor de tot hom geriehte felici tatie en hoopte in zijne nieuwe functie nog veel voor de ambachsscliool te Haarlem te kun- nen doen. oor do leerlingen voegde hij er den. wensen aan toe dat het hen in hun verdere leven goed mocht gaan. In int.t-men ^ring hatj hierna de opening plaats van de tentoonstelling, waarbij de heer 'Geul dank bracht aan de leeraren en degenen, die er toe hadden medegewerkt de tentoonstel- ling zoo aanlokkelijk mogelijk te maken Voor bijzonderheden- over do tentoonstelling verwijzen wu naar het verslag van.0nZvn kunst- medewerker. Ned. Roode Kruis, afd. Haarlem on Omstre ken. Op de jaarvergadering, gehouden 16 April, werd het jaarverslag en de rekening en verantwoording over 1918 goedgekeurd. De volgens rooster aftredende drie leden van het bestuur, werden herbenoemd. Tot concierge van het afd. gebouw werd benoemd do heer A. C. Sandijck. nimiw^rii^®; Sinds Wo&nsdag j.1. heeft de MsBr r nUrVan het St- Elisabeth's Gast, vaard kersbergen, zijn functie aan IL F. C. niet naar Zweden. De H F C die voornemens was een toer naar Zweden to maken, heeft van dat plan moeten afzien omdat de spelers geen toestemming van dé Zweedsche regeering konden krijg'lu Alleen voor zaken kan men een pas voor Zweden be komen. Muur omgevallen. Aan do zeepfabriek der N. V. Kenchemus Co., aan het Spaarne, ia door den druk der bruinkolen de muur omge vallen. Zekere Jansen, die zich in de nabijheid bevond toen het ongeval plaats greep, bekwam een hoofdwond. Holing. Op 28 Sept. 1918 nam A. de G. te Hille gom een aantal dekens over van J. A. P, Maar de dekens waren van diefstal af komstig. Gevolg: A. de G. voor de rechtbank. Hij had vroeger de verklaring afgelegd wel geweten te hebben, dat de dekens gestolen waren. Thans trachtte hij eerst nog te ontkennen. doch de presdeint bracht zijn geheugen weer in „rechte banen." Met het oog op zijn schoon strafblad vroeg de officier slechts 1 maand. Beklaagde vroeg echter om 'n voorwaarde lijke straf. VVe durven hem hier wel eenige lioop op geven. De Arrondissements-Eechtbank deed de volgende uitspraken: J. D„ loopknecbf te Haarlem, diefstal, 1 maand tuchtschool; J. P. A., electricien te Haarlem, heling, vrijgesproken; J. J. G„ wa genmaker te Schoten, diefstal, 1 maand gev. straf; E. v. M-, fabrieksknecht te Haarlem, diefstal, 7 boete of 3 dagen hecht.; W J.' Z„ huisvrouw van E. W„ zonder beroep té Haarlem, diefstal, 0.50 boete of 1 dag h.; M. v. W„ buisvrouw van P. H., zonder be roep te Haarlem, diefstal, 0.50 boete of 1 dag hecht.; H. D. W„ schoenmaker te Haar lem, H. W. G. B., huisvrouw v. N. v. S, zon der beroep te Haarlem, diefstal, ieder 0.51 ooete of 1 dag hecht.; J. L. P-, los arbeider te Haarlem, mishandeling, 3 boete of 1 daft hecht.; G. H„ los werkman te Overveen, dief stal, 10 boete of 10 dagen hecht.; G. H. W. sigarenmaker te Zaandam, diefstal 5 boett of 5 dagen hecht.; A. J. V., musicus te Am sterdam, diefstal, 6 maanden gev. straf; J. v. E„ arbeider te Beverwijk, diefstal, C maan den gev. straf; J. v. U., electricien te Am sterdam, verduistering, 3 maanden voorw. gev. straf met proeftijd van 2 jaar; II. G. U. K., kantoorbediende te Haarlem, diefstal, vonnis a quo bekrachtigd; N. W. v. L., arbei der te Beverwijk, verwonding door schuld, 1 week gev. straf; II. L. A., en P. V, le koet sier, 2e timmerman te Amsterdam, diefstal, ieder 1 jaar gev. straf. De volgenden allen wegens distributiecver- tredingen: V. P., ambtenaar te Schoten, 300 boete of 30 dagen hechtenis; H. "M. K, zonder beroep te Heemstede, 20 of 4 dagen; J. J. M., ar beider te Haarlemmermeer, 50 of 5 daeen; A. M„ diamantzager te Amsterdam 50 of 5 dagen; T. S., winkelier te IJmuiden, 50 of 5 dagen; C. F. winkelbediende te IJmuidon, 10 of 2 dagen; J. de L., winkelier te IJmui- den, 50 of 10 dagen; T.~ O., zonder beroep te Velseioord, vrijgesproken; P. S. V., straten maker te Velseroord, 10 ol 2 dagen; J. P., bakker te Akersloot, 5 of 1 dag; E. K. v. 1. kantoorbediende te Zaandam, J 5 of 5 d.; J'. W. v. d. Lh voerman te Beverwijk 25 of 5 'dalgen; J. S-, arbeider te Beverwijk, 3 of 1 dag; K. R„ zonder beroep te Beverwijk, 25 of 5 dagen; A. K., tuinman te Zaandijk, 10 of 2 dagen; K. M., werkman te Zaandam 25 of 5 dagen; G. de B-, houtzager te Zaan dam, 50 of 10 dagen; D. H„ broodslijter te Zaandam, 75 of 15 dagen; J. R-. boter en kaashandelaar te Zaandam, 2o of 5 dagen, C M, koopman te Oostzaan 50 ot 30 dagen; j B arbeider te Leimuiden 50 of 10 dagen. 92 ROMAN UIT HET POOLSCH. Priesters moeten bij plechtige optoch ten hymnen zingen, zeide Lucius Verus op bevelenden toon .Zingt mijne Flaminesl ii De filosofen hieven halfluid een of ander lied aan, en met luider stem viel het koor der senatoren in. De rumoerige stoet geraakte door een poort in den achter het keizerlijk paleis gelegen tuin en hield voor een prachtig gebouw in wit marmer stand. Toen de slaven de uit fijn citroenhout vervaardigde deur openden, hoorde men het hinneken van een paard. Mijn celer begroet u allergenadigst. sprak Lucius Veins de taal van zijn pos ver tolkend. De filosofen-dragers weifelden nog verder Voort te gaan, doch een veelbeteekenende zweepknal dwong hen, met hun „goddelij- ken" last den drempel te overschrijden. Zij bevonden zich in een ruime zaal, wel ker muren met schilderstukken, wedrennen voorstellende, bedekt waven. Óp een mozaïek vloer, die zeer fijn bewerkt was, stond voor een met rozijnen en dadels gevulde kribbe een prachtig paard met een gouden van edelsteenen flikkerende keten om den nek en een purperkleurig dek van zijde-damast op den rug. Lucius Verus liet zich tot aan de krib dragen. Op zijn rustbed liggend streelde hij zijn lievelingspaard den nek en sprak tot de filosofen: Hier ziet gij den wijsgeer aller wijs- geeren, derhalve uw god en den oorsprong van al het bestaande.... Gij staat versteld? Gij gelooft het niet? Ik zal het u dadelijk bewijzen. Hij ging in een gemakkelijke houding liggen, leunde het hoofd op de hand en sprak verder: Celer is wijzer dan gij allen, want daar hij do spraak niet bézit, praat hij geen, onzin, zooals gij, ijdeie domooren; daar hij slechts zijn natuurlijke aandrift volgt, gaat hijn ooit boven zijn maat, zooals gij, dronk aards. Celer is mijn vriend, en daar godde lijke wezens zich slechts vrienden zoeken onder de goden, is ook hij een god ca komt hem goddelijke vereering toel Valt op de knieën voor den god Celer!... Gij wilt niet' Eenige dozijnen krachtige slavenhanden grepen de geleerden bij de schouders en slingerden hen onder het paard., dat van schrik achteruit begon te slaan. Aanbidt den god Celer! Smeekt om genade, want hij kon uw halsstarrigheid schrikkelijk straffen, schreeuwde Lucius Ve rus, zich heen en weer wentelend van het lachen. De senatoren lachten mede en klapten in de handen, d,ezen keizerlijken inval toe juichend. Zijt gij thans overtuigd t riep do Im peratorhonend. Tnans zijt gij allen van één geloof beziel", tnans zijt gij allen één van zin, als pasgeboren kinderen. Plotseli ig werd het doodstil iu Celer's pa leis. Gasten en fakkeldragers gingen uiteen en vorm*, n een breeden doorgang; de hoof den bogen zich als korenaren, wanneer de wind er over strijkt. Aan het einde der rij verscheen een don kere gestalte ia den filosofenmantel, die langzaam en vol waardigheid nader trad. Éet was Marcus Aureliüs. Toen hij bij den draagstoel van zij a broe der was gekomen, bleef hij staan en wees niet den wijsvinger van zijn rechterhand naar de deur. Dadelijk was de paardenstal ledig. Senatoren, filosofen en slaven verlie ten snel en zonder gerucht Celer's paleis. Marcus Aurelius bleef met Lucius Verus al leen. verwijtend, de jongere met een boosaardig lachje. Marcus Aurelius sprak het eerst: Lucius 1 Bedenk, dat de goden eens rekenschap verlangen zullen over de gaven, waarmede zij tegenover u niet karig zijn geweest. Die goden? De bewoners van den Olymp zullen mij met open armen ontvangen, ge lukkig dat zij een vroolijk feestgenoot krij gen. Ik zal hen leeren, hoe men ambrozijn met nectar genieten moet. Maak u dus met bezorgd wegens de goden; ik zal het spoe dig met hen klaar spelen, aLs gij na mijn dood mij tot een der hunnen laat verklaren, wat gij als goede broeder met weigeren, kunt. Met Bacchus zal ik al heel spoedig op goeden voet staan. De zachtmoedige, oudere Imperator wilde verdero antwoorden van deze soort ontwij ken en ging daarom voor d.en schijn op de geestigheden zijns broeders in, zeggende: Voor dat geschiedt, zult gij" de rest van uw gezondheid verwoest hebben. Gij neemt zichtbaar reeds af. En gij hebt wellicht een bloeiende ge zondheid? Wie drinkt er dagelijkss een af schuwelijk aftreksel van allerhande kruiden? Wie klaagt over onophoudelijke hoofdpijn? Wie heeft de stem van een ziekelijke vrouw en een gelaat, dat de bleekheid vertoont van een man, die zich aan allerlei uitspat tingen heeft overgegeven? Tusschen ons be staat er geen verschil. Gij arnevD overma tig; ik geniet overmatig; gij Rrenve de nach ten door met vervelende boeken - He met een vroolijk gezelschap. De oorzah'én zijn ver schillend, maar have uitwerking is ten slotte, toch juist hetzelfde. Uw haar ia, precies ais het mijne, vroegtijdig vergrijsd; evenals de mijne nemen ook uwe krachten af. Het 'lerse-heid bestaat alleen hierin, dat ik den. üonin^ des levens en gij 's levens biueiiicid1 geniet. Broeden*, antwoordde Marcus Aurelius met zachte stem, gij brengt reusachtige som men door in onzinnige braspartijen, terwijl het land door oorlog en ellende bedreigd' wordt 1 Weet gij, dat het plebs van Rome honger lijdt? Open dan uw korenschuren, ri<iP Lui cius gemelijk. Zy zjjn ledig. Zend dan sckqnen naar Egypte! Egypte heeft door misgewas geen koreh voortgebracht. Zend ze dan naar ïberië, Brittannm..„ waarheen ge maai* wilt, dooh laat mij me rust. 1) Enkelvoud: f Lament, offerpriester van een Lijzondero godheid, oudtijds bij de lO* meinen drie in getal. (Wordt vei volgu/-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 11