nt BINNENLAND Van Overal Kerk en School Zaterdag 19 April Vierde Blad R.&. Centrale Raad van Bedrijven. Brieven uit Borneo, BIJBELCURSUS. VROOLIJK ALLERUt Kunst en Kennis Rechtszaken Op Woensdag 16 April 1919 zijn te Utrecht bijeengekomen de gevolmachtigden van de vier groepen van Roomsch-Katholieke Vakbonden in Nederland, waarin de werkgevers en werknemers vereenigd zijn Zij hebben het navolgend manifest opgesteld, waarvan wij deze week reeds het concept gaven, dat nu met enkele wijzigingen als volgt is vast gesteld: 1. De R. K. Vakbeweging stelt zich op het standpunt van de solidariteit van werkgevers en werknemers in het bedrijfsleven. 11. Teneinde het denkbeeld van die solidariteit te verwezenlijken, heeft de R. K. Vakbeweging een Rocmsch-Katholieken Centralen Raad van Bedrijven gevormd. 'i* 111 De taak van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven is in het geheele Nederlandsche bedrijfsleven den stoot te geven tot collectieve ar beidsovereenkomsten en andere bedrijfsregelin gen, waardoor de rechtpositie en de economische positie der werknemers zoo grachtig mogelijk worden en het bedrijfsleven zoo hecht mogelijk wordt gegrondvest. IV. De R. K. Centrale Raad van Bedrijven wordt als volgt ingericht: Het Bestuur bestaat uit twaalf personen. Twee worden aangewezen door den Ned. R. K Middenstandsbond, twee door de Alg. R. K. Weikgevers-vereeniging, twee door den Ned. Boerenbond en zes door het Bureau voor de K.K. Vakorganisatie. Verder bestaat de R. K. Centrale Raad uit een aantal R. K. Bedrijfsraden. )n elk bedrijf wordt een R. K. Bedrijfsraad gevormd. Elke Bedrijfsraad bestaat uit afgevaardigden, van wie vier bonden gekozen door den R. K. V ak- bond van werknemers en vier tot de gezamen lijke R. K. Werknemers-vakbonden in het be paalde bedrijf. V. Tot de taak van eiken R. K. Bedrijfsraad behoort het ontwerpen van een collectieve ar beidsovereenkomst voor het bedrijf, waarin de Bedrijfsraad wordt gevestigd. Geen ontwerp voor een collectieve arbeidsover eenkomst wordt met andere organisaties het Be stuur van- den Centralen Raad.- VI. In de maand Juni van dit jaar wordt het eerste Congres van den R. K. Centralen Raad -i BcJniven gehouden. On cut Congres worden behandeld de volgende grondslagen voor de collectieve arbeidsovereen- k°"ISl Geen werknemer kan zonder gtldige re den uit zijn dienstbetrekking worden ontslagen. 2. De geldigheid van reden van een ontslag en alle geschillen tusschen werkgever en werk nemer worden uitsluitend behandeld door rechts colleges in het bedrijf gevormd, in welke rechts colleges evenveel werkgevers als werknemers zitting hebben. De werknemer'heeft recht op arbeid in dien zin, dat de werknemer niet mag worden ontslagen voordat de werknemer, korter dan hij in dienstbetrekking, zijn ontslagen. 4. Dc organisatiën der werknemers worden 5. In de collectieve arbeidsovereenkomst wordt het minimum-loon voor de volslagen werk nemers geregeld. De Bedrijfsraden doen voorstellen voor bepaal de minimum-loonen voor de volslagen werkne mers aan het Bestuur van den Centralen Raad. Dit Bestuur leidt daaruit af een algemeen mi nimum-loon, dat tot maatstaf kan dienen bij de onderscheidene collectieve arbeidsovereenkom sten, daarbij rekening houdende met de uiteen- loopende economische toestanden van verschillen de gedeelten des lands, Het minimum-loon voor de niet-volslagen werknemers wordt in. verband met het minimum loon voor de volslagen werknemers op gelijke wijze geregeld 6. Het minimum-loon - van den volslagen werknemer wordt genoten door de werknemers, die naar het.oordeel van den Bedrijfsraad als volslagen moeten worden aangemerkt en in ieder geval "door de werknemers van vijf-en-twintig jarigen leeftijd. 7. Ten nadeele van het minimum loon mag niet worden afgeweken van het bepaalde in de artt. 1638c. en d. van het Burgerlijk Wetboek. (Wet op het Arbeidscontract). 8. Er wordt een regeling getroffen, waarbij door de gezamenlijke werkgevers aan de werk nemers met greote gezinnen een toeslag op het minimum-loon wordt verzekerd. Elke Bedrijfs raad doet voorstellen omtrent de uitwerking van dit beginsel in de bijzondere Collectieve Arbeids overeenkomst. 9. De bepaling van het verplicht lidmaat schap der vakvereeniging wordt opgenomen, tenzij het aantal georganiseerden te gering is om de ongeorganiseerden tot het lidmaatschap te noodzaken. - 10. De arbeid der gehuwde vrouw in fabrie ken en werkplaatsen wordt verboden. 11. In de collectieve arbeidsovereenkomsten, die hiervoor in aanmerking komen, worden rege lingen vastgesteld voor een billijke praestatie van de volslagen werknemers. 12. Elke collectieve arbeidsovereenkomst, die hiei-voor in aanmerking komt, bevat een leerling regeling, waarbij een goede vakopleiding ge waarborgd wordt. VII. De voorbereiding van het Congres is op gedragen aan een commissie van zes personen, n.l. de Heeren J. van Rijzewijk, A. C. de Bruijn en J Th. Nijkamp van de zijde der werknemers. Dr. L. Deckers, Mr. L. G. Kortenhorst en Prof. Mr. T. A. Veraart van de zijde der werkgevers. VIII. Indien de Christelijke en andere niet-Ka- tholieke Vakbeweging tót het vormen van Cen trale Raden van Bedrijven overgaat, die de lij nen van dit Manifest volgen, zal de R. K. Cen trale Raad van Bedrijven met deze lichamen sa menwerking zoeken voor de verbreiding van de economische organisatie over het geheele be drijfsleven. IX. De R. K. Centrale Raad van Bedrijven tracht ten spoedigste te komen tot de publiekrech telijke organisatie van het bedrijfsleven in Ne derland. Hij tracht de bedrijven te maken.tot or ganen van den Nederlandschen Staat, die Grondwettelijk en door een Bedrijvenwet de be- voegheden erlangen tot het vervaardigen van bedrijfs- en arbeidsregelingen en tot het uitoefe nen van bedrijfs- en arbeidsrechtspraak. Utrecht, 16 April 1919. Volgen de reeds gepubliceerde liandteeke- ningen. DRANKBESTRIJDING „SOBlilETAS". De jaarvergadering van het Fed. Bestuur van Sobriëtas met de voorzitters en secretarissen der Dioc. Drankbestrijdersbonden wordt gehouden op Woensdag 23 April a.s. in het Centr. Bureau der Federatie te. 's-Bosch. Behalve de huishoudelijke zaken der Federatie, als jaarverslag financieel verslag en begrooting,' komen op den Beschrijvingsbrief verschillende gewichtige punten voor. Door het Dag Bestuur wordt voorgesteld, het 3e R.-K. Drankbestrijdings-Congres te houden in Den Bosch in het vóór of najaar van 1920. Be sproken zal worden het órganiseeren van een alcoholvrijen dag onder de katholieken van Ne derland; de mogelijkheid en wenschelijkheid der uitgave van één propaganda orgaan voor heel de R. IC Drankweer in Nederland, het houden eener nationale Blauwe Maand, het oprichten van Maria-vereenigingen, in meisjespatronaten, kweekscholen enz., het instellen van een onder zoek in alle plaatselijke afdeelingen naar het standpunt, dat zij innemen ten opzichte van plaatselijke keuze. crisisaangelegenheden. Ioval/en Zn speelholen. In den voorlaat- sten nacht heeft een sterke politie-afdeeling van 't bureau Warmoesstraat te Amsterdam, onder bevel van den inspecteur den heer A. Lutyn, een reeks invallen gedapn in verdachte huizen der donkere Hoofdstad, op de bewoners waarvan de verdenking rustte dat zij gelegenheid gaven tot hazardspel, gepaard met overtredingen der drankwet. Een zestal huizen aan Warmoessiraat O.Z., Achterburgwal en Nieuwe Brugsteeg drong men binnen: In drie ervan werd gelegen heid gegeven tot hazardspel of werden overtre dingen der drankwet geconstateerd. In een de zer drie was een gezelschap van niet minder dan 20 personen mannen eri vrouwen bijeen. Bij de ontruiming der nachtelijke zalen stuitte de po litie enkele malen op verzet, dat met den gum mistok moest worden gebroken. Hierbij werden gevoelige klappen uitgedeeld en moesten enkele inboedels het zwaar ontgelden. Een der dufster- lingen moest zich later aan het bureau vervoe gen om verbonden te worden wegens een hoofd wond. In verband met het steeds veelvuldiger voor komen van berooving in dit gedeelte onzer goe de stad, heeft de politie zich, naar wij vernemen, voorgenomen een razzia onder de bekende klan ten te houden. KORTE BERICHTEN De gemeenteraad van Ede heeft met 8 tegen 4 stemmen besloten een verordening te maken, waarbij het vloeken in het openbaar strafbaar wordt gesteld. De landbouwer H. te Kollumerpomp, is gisteravond met zijn motorfiets tegen een wagen gereden en dood opgenomen. Uit de Markt te Breda is het lijk opgehaald van P. G. V., aldaar woonachtig. Drankmisbruik schijnt de oorzaak van het ongeluk. De stakende turfgravers te Vriescheloo en Veelerveen hebben het werk hervat. De voorge stelde loonregeling is tot Maart 1920 getroffen, met alle verveners Te St. Jansteen zijn een paar Amsterdam- sche Israëlieten aangehouden met reistasschen, waarin zich revolutionnaire geschriften bevon den. „De Veehandel" schrijft: Naar men ons uit België meldt, is bet tekort van den Belgischen veestapel ongeveer Jüü.ow Stl— Een zekere Thijssen uit Groesbeek afkom stig, en vader van zes kinderen, is gisterenavond te Malden bij een poging tot smokkelen door de politie doodgeschoten. Tijdens afwezigheid van den manufacturier Bolland te Zeist, werd in diens woning ingebro ken en voor f 10.000 aan effecten ontvreemd, benevens een bedrag van f 500 aan kleiner pa pieren geld. De voorraad goederen bleef onaan geroerd. Van den dader nog geen spoor. Naar gemeld wordt, drijft 10 mijlen N.N. W. van IJmuiden een wrak van een tweemaster boven water. Genootschap der Paaschcommunie van eer herstel. Men verzoekt ons opname van 't volgende: Wij herinneren de leden van het Genootschap der Paaschcommunie van Eerherstel er aan, in den Paaschtijd weer trouw hunne verplichting na te komen door het H. Hart van Jezus min stens door ééne eerherstellende Communie te troosten en voor dit mooie Genootschap propa ganda te maken. Voor hen die dit Genootschap nog niet ken nen, diene het volgende: Het doel ervan is om Jezus' H. Hart eerherstel te bieden voor de grove ondankbaarheid van zoovele ongelukkige Katho- Heken, die hun Paaschplicht verzuimen. De le- G^,V»or>v«n?^n<>0lschap nemen °P zich, zonder zich HOC, dans Off zonde te verplichten, ieder jaar, gedurende den Paaschtijd, buiten hun ereen Paaschcommunie, minstens ééne H. 'Communie van Eerherstel te doen, met het inzicht, hierdoor de plaats te vervangen aan het Eucharistisch Feestmaal van een dier ongelukkige katholieken die hun Paaschplicht niet vervullen. Het lid maatschap is kosteloos. Kloosters kunnen zich collectief laten inschrij ven. Andere personen gelieven ons hun. naam op te geven. Propaganaablaadjes met bepalingen en ge- bedje zijn gratis verkrijgbaar bij Pater Pancra- tius te Ginneken, tot wien men zich ook wende voor inschrijving en alles wat dit Genootschap betreft. Delftseh Aardewerk. Dc in 1Ü72 opgerich te plateel- en pottenbakkerij „De Porceleyue fles" te Delft, heeft tijdens de drukkende oorlogsjaren niet stil gezeten. Naast de kleikunst is thans een afdeeling voor decoratieve bouwkunst gekomen, die voor de hedendaagsche evolutie van niet gering be lang blijkt en waarvan wij de monumentale tech niek ook tot eerste toepassing zagen bij den bouw van den nieuwen Haarlemschen Schouw burg. Het mocht mij gelukken, ónder medewerking van den bekwamen technicus M. Mauser en den kunstschilder H. Boot, een door mij ontworpen serie muurschilderingen, voorstellende veertien kruiswegstaties op sectiel-tegels te brengen, zoo danig, dat het oorspronkelijk fresco-genre geheel behouden bleef, terwijl de. zoogenaamde tegels niet glanzend en vierkant, doch dof en in de hoofdcontours der figuren zijn uitgesneden De techniek van dit procédé siuit zich prac- hg aan bij de techniek der glasschilderkunst en teekeiiis°P sierkunst van groote be- Eender staties is op werkdagen tot 26 April Y?1? "ur kosteloos te bezichtigen,in de Deutsche Kunstkamer van het Muntgebouw, Sophiaplein te Amsterdam. GUSTAAF VAN KALCKEN. Haarlem, 16. IV. 1919, I door de organisatiën der werkgevers geraad pleegd ten aanzien van de prijsregelingen en de overige cedrijfspolitiek in verband met de ar beidsvoorwaarden. Sandakan, 9-r-219. Zoo juist kwamen er weer berichten hier, idie de geruchten bevestigden van een paar dagen geleden. Te Labulc, hier zooals de vogel vliegt' ongeveer 40 K.M. vandaan, heeft weer eens een. moorcJ en brandpartü plaats gehad. Lu een tabaksplantage een Hollandsche on derneming heeft een ,,gang" van een dertig Chineezen, (geheime bond) de boel kort en klein gebrand. Een der assistenten 'n Hol lander, mü niet bekend werd doodgeschoten en in zijn huis verbrand. De administrateur ook Hollander ontsnapte, dóch kreeg een schot in zijn arm. Die lieve jongens hebben liefst alle gebouwen op de plantage in brand gesto ken; de fabriek en d'e drooghokken en dan nog de geheele oogst tabak 1 De winkel van de plantage is uitgeplunderd enz. Dadelijk ver trok de commandant van hier met een 50 sol daten en gisterenavond kwamen zii terug. Ze hadden een 20 gevangenen gemaakt, en er liad een formeel gevecht plaats. De brandstichters hadden een dozijn geweren en de commandant 'n Engelschman kreeg eon kogel door zijn zonnehelm. En 30 soldaten hieven achter. Wel een paar belhamels van die 20 zullen wel gehangen worden, doch met dat alles is die Hollander (van den Tooren) er geweest en de schade voor de maatsohappii (Marudu Co) bedraagt volgens zeggen liefst 30000 pond-sterling. Beter dan zoo heel wei nig! Dat zoo iets voorgevallen iais al heel lang geleden! Wel wordt er nu en dan een omgebracht, dpch dat is meestal eigen schuld, en gewoonlijk door Chineezen en J avanen. 's Heerèn Verrijzenis. Evangelie volgens den H. Marcus; XVI, 17 In dien tijde kochten Maria Magdalena en Maria de Moeder van Jacobus en Salpme spe cerijen om Jezus te komen zalven. En zeer vroeg ot den eersten dag der week, de zon reeds opgegaan zijnde, kwamen zii aan het graf. Zij zeiden, dan tot elkanderWiio zal den steen van den ingang des grafs afwentelen? En .opalen de zagen zij, dat de steen afgewenteld was; «deze nu was zeer groot; en in het graf tre- t'-ende zagen gij aan ue rechter zijde zitten Oenen jongeling, omhangen met een wit kleed en zij werden' verbaasd. Hfj aeide tot haar: Ver schrikt niet: gii zoekt Jezus van Nazareth, den gekruisigde; Hij is verrezen. Hij ia hier niet; ziet de plaats waar zii Hem gelegd hebben. Maar gaat, zegt aan zijne leerlingen en. aan. Petrus, dat Hij u reeds vooruit gaat naar ,Ga- lilea. Daar zult gii Hem zien, gelijk Hij u ge zegd lieeft. x astoorDe macht des kruizes, die zoovelen reeds hadden ondervonden. Meld niet op zich te openbaren, ierwijl do apostelen zelvon, met uitzondering dan van Johannes, zich. nog ver borgen. sprak de honderdman en verlieten twee discipelen vol moed hun-eofouilplaats. Vergezeld vaa h,jcodemus, zijn ambtgenoot in den Hoo- gen iiu.ad, begaf Josef van Arimathea zich tot den ^omeinschen Landvoogd om Jezus' lijk te vragen. Jozef had een nieuw- lijnwaad gekocht. icooemus bracht (honderd pond hyrrhe' en balsem mee.^ Cugovooljg voor den haat der Jo den en zonaer de onreinheid der wet te wee- ten, welke een straf was voor ieder, diQ een luk aanraakte, maakten zü Jezus' lichaam van het kruis los. Zonderling werk .voor heden van uien stand en gaat men de omstandigheden na, dan ziet men er het eerste mirakel in van hen Gee6t van kracht en licht, dien de Mees- er had beloold aan wie in Hem zou gelooven. Hot graf had tot omgeving een-buitenplaats een der voorsteden van Jerusalem, een villa net pfirk, dlie ih eigendom behoorde aan ge- •oomden Josef. oen vermogend heer. Hü was pa van den Laao. «Tr ventig, maar ik denk, zich aan de stemming onthield of schroomvallig van aard afwezig was op het oo gen blik dat de stemmen werden uit gebracht. Voor den aanlog van het park had hij zach groote geldelijke offers getroost. Het was er een warm klimaat en ik veronderstel, dat er breedgetakte hoornen stonden, waaronder zich kronkelende paden slingerden, terwijl hier het water over de rots kabbelde in een vdseh- vüver, en ginds de wijngaarddranken 'en bloe men ffver den muur klommen en dat overal in 't Tond de schoonheden van tuin'bomv en ar- i teel uur te genieten waren. Hoe verfris- scheud ris de vermoeienissen der Jeruealemadhe rechtzaal hier buiten te komen uitrusten, in dezen lustnof van 'bloemen en ytuciiten?weelde Ik wan del een weinig verder voort door het park en ik zie in de verte een igroep rotsen, waaraan ik de sporen van des beeldhouwers beitel bemerk. Ik kom dichter bij en zie, dat zich hier «en onder aar dsch. verblijf' bevindt en ik ga de marmeren trappen af en kom aan een portiek met boven de deur een versiering van vruchten en bloemen .van do hand eens beeld houwers. Ik treed het portiek binnen en aan elke zii do zijn er kamerstwee. vier, minstens zes rotskamers en in de muren zijn nissen aan gebracht, elke nie groot genoeg om een lijk te bevatten. Een dezer .rotskamers vooral prijkt met buitengewoon rijk en smaakvol beeldhouw werk. En «waar dient dit alles toe? De zaak was, dat Jozef, do waarheid! had ingezien, dat U dit gedeelte van het onderaardseh verblijf voor zich zelf laten inrichten, als zijn eigen laatste rustplaats, ,WTelk een heerlijk plekje om ©r de opstanding af te wachten. Let wei op het praalgraf in de rots. 't Is bestemd om het beroemdste graf van alle eeuwen te worden; de catacomben van Home, de pyramid en van Egypte, de npmhe van Napo leon I, hebben in vergelijking daarmee niets te beteekonen. Christus was zoo paa bestemd om voor de honden en roofvogels geworpen te worden, zooals gewooniük plaats vond met de lijken der gekruisigden. Maar Jozef van Ari mathea, gezegend zij zijn naam doet aan vraag om het lijk van Christus en neemt en rei: nigt Ihet mishandelde lichaam van bloed en vuil eu wikkelt liet in een lijkwade en zalft het met welriekende olie. Ik geloof, dat men de balseming achterwege Zoo lang als ik hier ben ziin er pas 7 of 8 Europeanen yermoord en maar één door 'n Borneoman! Nu dat we toch bezig zijn: Juist 5 dagen geleden heeft hier, juist onder den Heu vel ik was juist opreis een Chineesche kok 's avonds om 'n uur of elf. zijn baas met zijn vrouw (IndiërsJ half dood geslagen. De man werd wat al te hardhandig behandeld'en liep toen na ziin lichaamsoefening, zelf naar de politie en gaf zich aan. De man en vrouw met flinke hakken op de schouders en armen en beenen werden naar het hospitaal gedragen, waar ze nu nog zitten in vol verhand! Als er iets voorvalt is het bijna altijd eigen schuld, behalve wanneer er eentje ,,Amok" loopt. Dat is interresant onderwerp, maar ik zal er maar niet overschrijden later wel eens want 't is zoo griezelig en zou u bang maken! Om u de waarheid te zeggen, hoe dieper men het land ingaat des te veiliger, dooh langs de kust en in „groote plaatsen" komt van alles en nog wat! Wel te rusten! J. STAAL Br. Een succes van Min. van IJsselstein. W. li. schrijft in de ,>Ms'b.": Voor eénige weken terug werd de graanhan del verrast door een mede-deeling in de dag bladen, inhoudende, dat er wederom' veilingen van veevoeder zouden plaats hebben. Een ieder begreep, dat hiermede met één slag de distri butie vap veevoeder was opgeheven, en onder algemeene genoegdoening en groote belangstel ling werd dan ook de eerste veiling tegemoet gezienDe veiling had een zeer geanimeerd verloop, terwijl de prijzen niet te hoog liepen, aangezien inmiddels was bekend geworden^ dat de regeering eenige ladingen eerst, van N. Amerika verwacht, bij inschrijving te koop aanbood. iegelijk met de hierboven omschreven par tijen graan kwamen tevens uit 'n geheel ande ren, niet verwachten hoek, groote kwantiteiten veevoeder los, n.l. uit België. Dit land schijnt van de geallieerde landen groote hoeveelheden veevoeder te hebben ontvangen. Door den klei nen veestapel in België wist men daar met deze kwantiteiten geen weg. Dank zii het vrijgeven v-an den handel door den Minister van Land bouw konden deze partijen vlot afgezet worden naar Nederland. Was de handel dus niet vrij gegeven, dan zouden deze belangrijke en zoo zeer begeerde partiien waarschijnlijk emplooi gevonden hebben naar het bezette gebied van Duitschland of N-I rankrijk en ons land had op een kritiek tijdstip een groote hoeveelheid vee voeder minder gehad. Door' dezen invoer zijn de prijzen thans dan ook belangrijk beneden den distributieprijs ge daald. terwijl de sluikhandel, die bedenkelijke afmetingen had aangenomen; thans tot 't ver leden behoort. Consumenten bedanken er voor thans nog 50—/ 100 K.G. voor haver te betalen, waar ztl .pankoeken en boonen voor 8234 per 100 K.G. kunnen koopen. Een ander belangrijk voordeel hiervan is, dat eer lang wél zal worden overgegaan tot liquidatie van de schatten verslindende distributiekan toren. Waarlijk, Minister v. IJsselstein kan tevreden ziin met zijn, dank zii ziin doorzet tingsvermogen welgeslaagde operatie. EIGENAARDIG. Wilt u m'a horloge eens nazien? Als 't Egt, dan Joopt t. en als 't hangt, staat 't stil# VREEMDE WOORDEN. Nee. nee. zei een O. W.mevrouw. die al veel gegeten had en graag een vreemd woord! gebruikte, nee, ik heb geenmaag yan Orleans. ECHTE WAAR. Dames en heeren, verklaarde de nauwge^ zette afslager oo de vendutie, hier is in 't geheel geen bedrog in 't spel. Dit ziin echte Deventer- karpetten. Ik heb ze van den ouden Deventer gekocht. liet. Wanneer men m den ouden tiid een lijk ■wensehte te balsemen, moest de priester met zeker vertoon van a,enee.sjiun(jjge j)ei£wa'am. beid de plaats tusschen de ribben aanwijzen, waar de insnijding moest bewerkstelligd wor den. Daarna kwam de operateur om dé insnij ding te verrichten en dan moest hii door de vlucht ziin leven r© en, px^ vrees van godooo te zullen worden wegens Eet schenden van een Hik. Vervolgens kwamen de andere priesters met salpeterhout en cassia en palmwijn en vol brachten daarmee óe balseming. Maar ik denk, dat in dit geval de .u^tming achterwege werd ■gelaten, als was het maar wegens de nadering van den ^abbath. En nu gaat men tot de begrafenis ovor. Daarbij zijn aanwezig: Josef, ü"0 eigenaar van het praalgraf. Nicodemus, die de myrrhe bracht- welke in zakjes .tusschen de lijkwade werd in geschoven en de beme Maria's. Een zware last op de schouders der. beide mannen, als zij het Eik van Christus langs do marmeren trappen naar beneden dragen tot ia het portiek en de levenloozo gestalte opheffen tot gelijk met het ondervlak der nis in dë rots en Christus' lichaam daarna neerleggen op de eenig aange name rustplaats, die het ooit had. Nadat alïes met een weinig! overhaasting ter ©öïzake van het vergevorderd uur volbracht was. sloten de mannen den ingang van het graf met er een buitengewoon grootcn steen voor t0 wentelènK en gingen heen. De eerste sterren van den Sabbath verschenen reeds aan den hemel. Terwijl de vrienden Jezus uit eerbied voor de wet. waaxvan zii de"1 afschaffing nog niet kenden, zelfs hun liefde en smart niet uiterlijk door daden durfden toonen, waren de»Bhari- fceën, dc nauwgezette iuaelitnemers van den Sabbath,' niet bevreesd die te overtreden. Niet gerustgesteld over de gebeurtenissen van den vorigen dag en zich herinnerend wat de disci pelen vergaten, gingen zii tot Pilatus: Heer. spraken rii. wü heriuneren ons dat die ver leider, toen hü nog leefde gezegd heeft: Ik zal na drie dagen verrijzen. Gebied dus. dat het graf tot den derden dag bewaakt wordt, opdat met wellicht zün discipelen komen en Hem stolen en aan het volk zeggen, dat Hü van de dooden verrezen is. welke dwaling erger 'zou zijn dan de eerst#. Om zulk een poging der leerlingen te vre©- zen, hadden de Phariseën te veel van hun klein moedigheid gezien. Zii vreesden dus ieta anders, zü vreesden het mirakel. Pilatus antwoordde hem; Bewaakt Hom. gelijk gii goedvindt! Zij begaven zich dan naar het gTaf. vergezelden den steen met het-zegel van de Synagoge en stelden er een wacht bii. Zii wisten niet welk getuige nis zij met hun zegel en met hun waoht kwamen versterken. Het juiste oogenblik. waarop de verrijzenis plaats greep, weet men niet. Denkeliik met het aanbreken van den derden dag tusschen de eerste morgenschemering en zonsopgang. Door Zijn eigen macht, zonder hulp of tussohenkomst van vreemde krachten, zonder den steen te ver breken of af te wentelen, maar dien doordrin gend door de subtielheid van Zijn glorievol lichaam, stond Jezus uit het graf op. zooals Hij was voortgekomen uit den inaagdeliiken schoot van Maria. De wachters bemerkten niets, zii zagen den Godmensch niet. hen wachtte een ander schouwspel. De aarde beefde, de Engel des Heeren daalde uit-den hemel neer, wentelde den zwaren steen af en ging er op zitten. Ziin aangezicht was als een bliksem en ziin gelaat wit als sneeuw. De verschrokken wachters wer den gelijk dooden. Doch. toen de engel aldus het graf opende, was Christus niot meer daarin. Er was. niets meer dan het lijkkleed en de zweetdoek als getuigen, dat Hii er geweest was. Dat was ook, hetgeen de Heilige vrouwen te zien kregen, die in den vroegen morgen naar het graf kwamen met de reukwerken en spece rijen,, die zii bereid hadden. De woorden des Heeren indachtig, welke de engel in hun ge heugen terug riep, ijlden zii buiten zichzelve van vreugde voort, om dat groote nieuws aan de apostelen mee te deelen. Zii spoedden zich voort-, onderweg tot niemand iets zeggende, toen eensklaps Jezeus haar verscheen. Hü groette haar met den hemel&ohen groet, terwül oo vrouwen Ziin voeten omhelsden en Hem aan baden. Jezus zeide tot baar: Vreest niet, gaat eu boodschapt mün broeders, dat zii heengaan naar Galilea, ald-aar zullen zii Mii zien. De vrouwen haastten zich nu te meer om aan de apostelen mee te deelen. wat zii gehoord- en gezien hadden. Doch...., deze hadden Maria Een politieagent als heler. Een politie agent op 't beklaagdebaukje is een wèl droe vig gezicht. De 25-jarige C. v. N., politieagent te Breda, had aan een paar aartsin'brekers gevraagd of er voor hem niet iets te verdienen viel en hun een keer of tien geschikte panden aangewe zen tot inbraak, telkens als hij daar de wacht had. In den -nacht van 3 op 4 Februari stal dit tweetal voor 900 aan sigaren en sigaretten uit het magazijn van Verhoeven te Breda, waarvan de dienaar der wet op zün verlan gen eenige kistjes thuis kreeg. Tegen een der inbrekers werd vier jaar ge vangenisstraf, tegen den ander twee en een half jaar en tegen den ontslagen politieagent een jaar en zes maanden gevangenisstraf ge- ëischt. - a Magaalena niet geloofd en geloofden ook de vrouwen niet. Zü beschouwden hare woorden als dwaasheid. De Overprieaters geloofden lichter. Na de mededeeling der wachters, die rii bii het graf gesteld hadden, hielden zü raad met de oudsten. Als mannen van beleid en als echte diplomaten begrepen ze oogenblikkelük, dat er niets beter te doen viel dan geen rumoer te maken. Zü vielen de discipelen niet lastig, minder nog de soldaten. Deze laatsten gaven ze een groote som geld», hun bevelend uit te strooien, dat de discipelen in den nacht het lichaam hadden weggeroofd. De soldaten met enkel hun eigenbelang op het oog. verspreid den de fabel. Met reden kan men eelooven. dat zelfs die Jóden van Jerusalem, die zich niet bekeerden, dit voor een verdichtsel beschouw den, doch het was moeilijk iets -beters te vinden en een onderzoek moest, kost wat kost, verme den worden. Deze kinderachtige uitleg van het wonder der verrijzenis in al de Synagogen gre tig opgenomen, wordt nog heden ten dage door de Joden voor waar gehouden. Wat het hardnekkig ongeloof der Apostelen aangaat, daar ligt voorzeker iets geheimzinnigs in, ieta dat ons verstand te boven gaat. De reden daarvan, zegt Sint Gregorius, ig niet zoozeer in bun zwakheid als in onze behoeften te zoeken. Uit hun twijfel aangaande de Ver rijzenis spruit dat heldere licht voort, dat ons geloof»te krachtiger bevestigt. Deze mannen op wier woord geheel do wereld te gelooven had. waren zeiven in den beginne het moeilijkst te overreaèn. Jezus kon na Zijne verrijzenis un wederstand niet -anders overwinnen dan met zich voor hunne oogen en om zoo te zeggen onder hunne handen te plaatsen. En nu sinds die ure, waarop de afgewen telde steen naast de ontsloten groeve lag, heeft onze koning Christus op den troon zijner majesteit geheersclyt zonder ooit ten enkel oogenblik meer door de machten der duisternis overweldigd te worden. Met onweerstaanbare oppermaoht heeft onze koning al die eeuwen door golieerscht. Ziin wil en raad doorgezet. Ziin naam uitgebreid. Zijn Rijk bevestigd eu aldoor den doorluchtigen dag voorbereidr waarop Hij ons, ziin verlosten, zal binnenvoer ren in Zü» hemelsch Koninkrijk. MA-v,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 13