SIEHWE HAARL EOURItNT "^feuilleton BUITENLAND De (weergang van een WereiumaciiL De gebeurtenissen van den dag. Dinsdag 22 April Tweede Blad Nabetrachting van den Raad der Gemeente schoten. roman uit het poolsch 't Was DonderdagmorRen omstreeks negen ttUr dat ik op bedoek ging bii <Scii.oten's vroede vaderen. Na'bii het park dat geen park is en toch ais Julianapark liet levenslicht heeft aan" •ekou'wd» trof ik een troepje zingende kinder- Meg. Zii liepen gearmd, marcheerden op maat Precies alsof zii door middel van een viool had den ieeren zingen. Plots werd miin oor ge- •treeld door het noemen van een naam die Ook mij dierbaar is.... Piet Boxs! Ik luisterde scherp en teekende de navolgen de woorden uit de zingende mondjes: Wijze Piet Hein. Het, je niet gehoord van dien bekwamen man Hie wethouder is te Schoten? Hie bouwt een politiebureau zonder den Baad lof Gezondheidscommissie te stooten Piet Boxs! Piet Boxs! Piet Boxs je naam is lklein Maar je daden benne groot Maar je daden benne groot Piet is als politicus nog niet dood (bis.) Ik schrok! Wat was dat? Toen werd miin aandacht getrokken door het feit dat eenige generaals, van wat men het vrijzinnige Scho- tensche leger noemt, in groot ornaat op weg waren naar het Raadhuis. Zou er soms een huldiging plaats hebben van den zoo bekwamen wethouder? Ik stond paf! Op de publieke tribune! Schotensche belang stelling! Het aantal kringetjesspuwers en be langstellenden was ditmaal grooter als naar gewoonte. Toen botste ik tegen Bakker aan. „Wel, Bakker, is er feest? He heeren en vooral meneer de Wethouder Boxs kijken zoo vrooliik." .«Amice Veertiende, ik weet even als altijd niets]"' Ik gluurde nog eens rond. Of ze allen in feeststemming waren? 't Was dan toch waar! Zelfs miin vriend Prusehen keek niet zoo zuur als naar gewoonte.Meneer Boxs deed alle moeite die maar mogelijk was om de tribune- bezoekers vriendelijk toe te lachen en scheen oneindig gelukkig toen ziin opperdief zich in zijne almacht verwaardigde ook meneer de wethouder terug te groetenIk bleef in spanning 1 Het raadslid Blom was afwezig. Zou dat de oorzaak der vrijzinnige gelukzaligheid zijn? Gezien het feit dat de heer Blom, van af de eerste zitting die hii als raadslid medemackte, de eerste.is geweest die in lang niet raalsche kritiek heeft gewezen, op het droevig bestaan des heeren Boxs ais wethouder van openbare werken, was de mogelijkheid niet buitengeslo ten dat zijne afwezigheid de vrijzinnigen ge lukkig stemden. De agenda werd in de morgenuren vrij vlot afgehandeld. De benoeming der stembureaux voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing liep zonder inciden ten af. Alleen het raadslid Blom bekwam bij zijne benoeming drie blaneo's, vermoedelijk van de vrijzinnige leden als bewijs van dank baarheid voor al hetgeen hij voor die partij te Schoten heeft gedaan?? Punt twoébenoeming van een gemeente werkman werd teruggezonden. Wederom was de Commissie van Bijstand over het gemeente" lük reinigingsbedrijf niet gehoord. Meneer Boxs had als voorzitter dier commis sie vei^uimd de zaak in bespreking te brengen. Ik vind dat zeer begrijpelijk. Er worden op het oogenhlik voor den bouw der nieuwe school veel „kubieke meters drie" hout gekocht (ook al betalen wij door des wethouders schuld voor een bepaald partijtje ruim acht honderd gulden meer als 't ons aangeboden is) en ,,kon- trakken" gesloten met wethouder's hulp, zoodat hij gemakkelijk het bestaan van zoo'n commis sie kan vergeten. Laat de lezers nu niet twijfel achtig het hoofd schudden en uitroepen: onmo gelijk! Mijne vrienden, te Schoten is zoo iets zelfs geen buitengewoons. Over he't voorstel tot wijziging der instructie van den gemeente-ontvanger staakten de stem men. He volgende keer wordt er over gestemd. Als de heeren bij hun eens ingenomen stand punt blbven iets dat in Schoten ook lang niet zeker is *dan zal de heer Blom in de volgende zitting den doorslag iréven. Het zaakje beteekent niet veel; hoogstens zat er een mooi debatje aan vast voor menschen die met hunne beenen in de lucht loopen en in zalige theoriën dreigen te verdrinken.... Bij de benoeming der schatters bedoeld in artikel 60 der wet op de inkomstenbelasting 1914, gebeurde er bijna een.wonder, t Scheelde maar een haar of er was iemand benoemd die buiten den Raad staat. Amice Vér- kooij werd met zeven tegen vijf stemmen her benoemd. Die vijf waren uitgebracht op den Christelijk Historischen héér Algra. Of rechts in deze zaak soms verdeeld was Ik vermoed ten minste dat Pieter Verkooy niet op zich zelf gestemd heeft. Hoe komt hii dan toch aan zeven stemmen? Df Het voorstel van B. en W. om de aangekochte gronden van dqji heer Bruninir in het open- baar te verhuren, werd door de hoeren Bies en Het gjekiixt van Marcus Aurelius werd doodsbleek, liij had het gevoel, of een ijs- koudo hand hem naar de keel greep. Nog eenmaal luisterde hij naar het steeds na derbij komend geraas en sprak dan bh zich zei ven: Een nieuw onheil! Hoeveel leed zal dan de ongelukkige stad over -zich zien komen? Hij huido zijn lioofd iii den mantel en echroed op het paleis toe. Marcus Aurelius wist, wat dat dreunen beduidde. Het verkondigde den terugkeer der legioenen uit den veldtoeht naai- liet Oost. a, op den voet gevolgd door de pest^ de wraak der vertrapte Parthen. van de Vall bestreden. Er werd dan ook beslo ten die geheel of geaeeltèlijk te verhuren. Ik had den heer Blom gaarne over dat onderwerp gehoord. Als ik mij niet vergis dan heb ik eens hooren vertellen dat hii op verschillende voorwaarden vóór dien grondaankoop heeft ge stemd en een dier voorwaarden is wel geweest, dat het grondbedrijf zoo spoedig mogelijk daad werkelijk in werking zou komen. Het ontwerpschrijven over de onderwijssalon rissen aan de Tweede Kamer werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook ik plaats mij op het standpunt naar voren geko men in het ontwerp-leiddraad voor een R.-K. Gemeenteprogram, waarin over het onderwijs o.m. wordt gezegd: „De Gemeente onthoudt zich van alle maatregelen, welke de ontwikke ling van het onderwijs kunnen belemmeren..." Welnu de mogelijkheid bestaat da-t ons onder wijs achteruit zou kunnen gaan indien het salaris-ontwerp de Visser ongewijzigd werd aangenomen. Daarom kwam mij het besluit van den Raad zeer wensdhekik voor. Het voorstel tot wijziging der gemeentébe- groofing ondervond evenmin veel tegenkanting. Burgemeester zette de formeeele oorzaken uit een waarom Geo. Staten de posten tot v-erhoo- ging der jaarwedden van de wethouders, even als het presentiegeld van de heeren-raadsleden niet wensdhte goed te keuren. Zoolang Ged. Staten het besluit tot verhooging niet hebben goedgekeurd, heeft de Raad niet het recht die verhoogde bedragen op een begrooting te bren gen. De Heeren behoeven derhalve nog niet te wanhopen. Van den heer Verkooy hoorde ,ik omtrent Gedeputeerde Staten een uitdrukking die z'n partijgenoot-gedeputeerde Gerhard wel niet aangenaam zal stemmen. Op do gewone bemin nelijke wijze. hem eigen, sprak hii n.l. heel eerbiedig van ,>die wijsneuzen," Aangenaam. Door de wijziging der begrooting zal de ge meente nu ongeveer twintig duizend gulden meer inkomstenbelasting moeten heffen als over het afgeloopen jaar op do begrooting staan. Dat is voor de ingezetenen niet zoo heel aangenaam en toch'..,, het zaakje i9 niet zoo erg als men kan denben. De belasting heeft on geveer J 8000 meer opgebracht als er op de be grooting was uitgetrokken. Het zullen dus slechts 12000 gulden zijn. Dio ziin er zonder belasting verbooging nog uit te halen mits de vrijzinnigen of laat ik zoo zeggen, mits het handje vol menschen, de zich vrijzinnigen noe men en eigenlijk de laatste der politieke Mohi kanen zijn, niet voortgaan met onze gegoede ingezetenen uit de gemeente te jagen ter wille oer gekwetste ijdelheid van een of ander, al is t dan ook een ambtenaar die uit de gemeen tekas eet. Het is mij bekend, dat een onzer inge zetenen die over dit jaar een kleine zevenhon derd gulden inkomstenbelasting te betalen heeft, zeer verstoord is over het vieze gedoe dier gasten. Gelukkig is hii niet z.oo klein om de gemeente daarvoor te verlaten. Maar de mogelijkheid wordt toch door zulke praktijken geschapen en dat is voor onze gemeente al erg genoeg. Menschen die zevenhonderd" gulden belasting betalen hebben wij veel te weinig om «r niet zuinig op te züu. Het voorstel van B, en W. over de verminde ring van den gasprijs is niet aangenomen. Het anti-rev. Raadslid Souverein heeft liet voor stel bestreden, 't Kon voorloopig enkel voordeel brengen aan de beter gesitueerden. Of dan onze middenstandera geen verlaging van den gas prijs konden gebruiken? Ook zij zijn in deze dagen niet te benijden. De Raad besloot even wel den bestaanden toestand tot einde Mei te handhaven met de hoop dan in de gelegenheid te zijn de rantsoeneering 0p te heffen en een behoorlijken prijs vast te stellen. Trouwens over het gasbedrijf als zoodanig zou en zal nog wel een haTtig woordje in het midden te brengen zijn. Het glanspunt van den dag was de behande ling van punt 12 der agenda. Men had er boven kunnen zettenV, io een put graaft voor een ander valt er zelf in. Ik bedoel de voordracht van Burgemeester en Webhouders ontstaan door de bekwaamheid' van den wethoouder van openbare werken. Eerst werd de zauk in het .openhaar behan deld. Toen de Ilaad 's middags opnieuw ver gaderde, zag ik den directeur van Openbare Werken en jawel de Raad ging om twee uur bijna drie achtereenvolgende uren in besloten zitting. In Schoten ziin zulke lange besloten vergaderingen ook al geen bijzonders 1 Als ik nu vertel dat die gesloten zittingen vrijwel geheel besteed is om onzen wethouder van O. W. fijn af te droogen, dan kan men de rest wel droomen. De schrijver van de „Schotensohe Kroniek" die zich „KIJKER" noemt, heeft er reeds op gewezen hoe droevig de houding is geweest bij het verbouwen van het nieuwe politiebureau in de Oronjéstraat. Ook in do laatste raadsver" gadering was deze zaak door verschillende heeren besproken en toen besloot men met de stemmen tegen van de beeren de Vries en Blom om &90 voor dat doel toe te staan. Eenige dagen later wist" „Kijker" in ons blad te vertellen dat op het oogenhlik dat de Rand het bedrag toestond en niet tegenstaande wet houder Boxs en de burgemeester hadden be weerd dat de negenhonderd en negentig gulden niet voor het verbouwen noodig i^aren, dat er teen reeds zonder eenige toestemming van den raad een belangrijk hooger bedrag was ver bouwd. Wethouder Boxs heeft getracht dat zaakje HOOFDSTUK XI ir Marcus Quinctilius de vroolijke ex-pra&tor, begaf zich uit het keizerlijk paleis niet recht streeks naar zijn woning. Na het door Marcus Aurelius zoo plot seling verstoorde vroolijke tooneel bij Lu cius Verus begaf Marcus zich met eenige andere patriciërs op den door hun gastheer geschonken wagen naar het verblijf van den seiiator Mucius. Hier bracht de ex-praetor bij het dobbelspel de rest van uen nacht door; hij verloor alle geschenken van den Impe rator; den slaaf, don gouden beker en de schotcis, den wagen, die vier muilezels, den wagenbestuurder en at het geld dat hij bij zich liad. Daarna nam hij een warm bad en liet zich in een draagstoel naar Fabius bren gen. De gewezen belastingpachter zat juist aan "zijn ontbijt,t oen men hem de aankomst van zijn schoonzoon meldde. Hij vond het niet noodig van zijn donzen sofa op te staan om Marcus te begroeten; met een handbe weging noodigde hij dezen pit naast hom op den rug! van anderen te schuiven, hetgeen reusachtig mislukt is. In de geheime raads vergadering heeft de directeur van gemeente werken een ander lichtje opgestoken en men sohijnt toen het potje van den wethouder nog al goed gaar gekookt te hebben. Ook de ver houding van den wethouder tot de ambtenaren is ter sprake gekomen en het gevolg is dan ook geweest, dat er door de soc.-democraten een commissie van onderzoek is gevraagd en ver kregen. De heer Verton ie voorzitter dier com missie. Zuiverder ware het geweeet als de Raad de andere leden der oommissie had doen bestaan uit andere menschen dan zii die met den heer Boxs in de oommiesie voor de Open bare Werken zitten. Enfin, dart. ie eenmaal zoo. Over die besloten zitting valt nog heel wat te vertellen. Eerst moet ik nog vertellen dat de tribunekringetjeespuwers in de volle over tuiging waren, dat de Raad ziin tijd in de be sloten zitting besteedde om te modderen in het privaatleven van een zijner medeleden. In die richting zijn wel pogingen aangewend. Er is zelfs iemand die van zijn zeer bescheiden loontje de kunst heeft verstaan nogi Heel wat geld uit te geven voor het maken van reisjes, drinken van borrels en genieten van dineetjes, ten einde een lastercampagne te kunnen voeren. Over die viezigheid is echter in den Raad niet gesproken. Het grootste, neen het allergrootste gedeelte onzer raadsleden staat moreel te hoog om zich met zulke verkieziingspraktijken bezig te houden. En toch zouden diezelfde krin- getjesspuwers zoo gaarne die menschen voor hun politieken wagen gespannen hebben, al is 't dan ook een wagen met anderhalf vermolmd rad. Ik hoorde het geklets der gasten rustig aan en dacht bij mij zelftuin perils' wat doen jullie in de koude. Eindelijk werd do zitting heropend. Enkele woorden werden er gesproken en toen gebeurde er iets heel belangrijks: Wethouder Boxs ver dween ongemerkt uit de Raadszaal. Hü beloof de direct terug te komen maar hii het sluiten der fitting was hii er nog niet. Ik zag hem de raadzaal uitglippen en met een variant op het morgen liedje neuriede ik op hetzelfde wijsje: Heb je al gehoord van dien braven man Die wethoudertje wilde spelen Hij dacht 't is genoeg als ik krijg de vierhon- Iderd pop en laat er een ander voor kelen Maar neen! Maar neen! Da Raad ging niet [mee Wethouder kreeg voor zijn broek i Wethouder kreeg voor z'n broek En verdween in de politieke zee. (Bis.) Bij het vertrek klaarde het gezicht van een tribuneklant geheel op. Hii had den gansöhen dag met weemoed naar den ledigen stoel des te-eren J31oin ^e-keten. Hu stond' ziin Keziclrt op vreugde. Waarom? Begrijpelijk. Men ziet meer dat karakterloozen medegaan met hem of haar die aam de win&te ziin en het valt niet te ont kennen: Do afstraffing of beter de noIRieke dood vau don wethouder Boxs is een succes voor de politiek van het raadslid Blom. Het praatje vau eeu paar vrijzinnigen, oven als'hun motie-gedoe tegen ons katholiek raadslid heb ben zich prachtig gewroken. De heer Blom hoeft vanaf het eerste uur van zijn raadslid- maatschap de onbevoegdheid v-an denbeer Boxs aangetoond. Men hooft getracht den wethouder te dekken. De titularis heeft er aan medege werkt door'verdachtmakingen te uiten tegen het raadslid Blom en wat is nu het resultaat? De geheele Raad 'heeft moeten erkennen dat de heer Boxs als wethouder NIET. TE GE BRUIKEN IS. Ik heb al gehoord dat hii zijn ontslag als wethouder hoeft genomen. Ik heb nog getracht dit gerucht bevestigd to krijgen. Helaas nog zonder succes. Wel zeide mij een raadslid „als mü zoo iels overkwam, was ik allang wegge gaan." Wat de heer Boxs zal doen? Blijven? Dat is onmogelijk! Er ziin nu zooveel staaltjes van onbevoegdheid aan het licht gekomen dat het tijd is de proef met hem te staken. Trou wens de heer Blom heeft dit den wethouder bij de behandeling der begrooting reeds gezegd, maar toen antwoordde hii: „Ik blijf toch, hoorrr! Wat er ook gebeuren kan, het valt niet te loochenen dat de geheele ra-ad den liee<r wethou der in z'n hemmetje gezet heeft. Ik zou over die besloten zitting nog heal wat kunnen zeggen. Voorloopig is 't echter voldoendo en ik hoop dat 't niet noodig zal zijn al ben ik ook een tegenstander van dat ver stoppertje spelen. Als ik echter zal spreken, laten de vrijzinnigen dan golooven, dat het een klein kunstje is om te bewijzen hoe e"r door leden dier partij in Schoten gehandeld is met zaken waar duizenden en duizenden guldens aan vast hadden kunnen zitten. Ook dat komt wel op z'n beentjes terecht. Het verzoek van B. en W. om een crodiet van 2400 in plaats van de verleende 990, werd jammer genoeg toegestaan. Waarom heeft de Raad de misbruikers v-an de zuurverdiende be lasting-penningen niet zelf verantwoordelijk gelaten voor al dat gedoe? Men mag ook nog wel eens weten dat de Raad op advies van den deskundigen wethouder besloten heeft om een huis in de Cronjéstraat te koopen dat boven, voor Openbare Werken is ingericht en bencaen voor politiebureau zou worden ingericht. Volgens den heer Boxs was dat huis zeer geschikt voor politiebureau en nu zitten we-met de gebraden peren. Misschien plaats te nemen. Marcus ging echter liever niet in de onmiddellijke nabijheid van zijn schoonvader zitten; Hij strekte zich op de andere sofa uit en bekeek Fabius mei half gesloten oogen. Wilt gij misschien een beker warmen wijn, vroeg Fabius. Het is thans koel buiten. Dank u, wijn heb ik genoeg genoten, ten minste voor een. halve week. Juist, ik was vergoten, dat gij giste ren bij den. Imperator uitgenoodigd waart... Hoe staat het nu met uwe belofte, mij aan Lucius Verus voor te stellen? Zulk een eerbewijs moet verdiend worden. Hebt gij dan voor uwe belofte niet reeds honderdduizend sestertiën gekregen? riep Fabius boos. Ik zal nog meer krijgen. Maar op dit oogenbiik is het niet de tijd, aan de bevre diging van kleingeestige eerzucht te den ken; een verre en lange reis staat u te wachten. Mij? Verbaasd richtte Fabius de wijd geopende oogen op, zijn schoonzoon. Ik ben kunnen we later hot benedenhuis verhuren om er „pietermannen" te doen verkoopen. Ten slotte wil ik nog memoreeren. dat het verkiezingspaardje van de heeren Schutte en Prusehen in zake electrisch licht in handen van B'. en W. is gesteld. Het heele ding was bloot- politieke reels me. Vooral ala men weet, wat er op electrisoh gebied gaande is tussehen de provincie en de gemeentebesturen van Haarlem en Amsterdam. Bovendien waren B. en W. reeds diligent in die richting, maar toch kwamen zii met hun gescharrel alsof wii samen het bus-kruit hadden uitgevonden. Ach arme I Na het weinig roemvol overlijden van wet houder Boxs blijft er voor de Schotensche vrij zinnigheid weinig over en daarom voorspel ik, evenals door anderen reeds gedaan is, dat onze gemeenteraadsverkiezingen in het teeken van het straatslijk zullen komen te staan. Erisch vooruitzicht! Ik wil nog even opmerken, dat ik ieders poli tieke overtuiging respecteer, mits deze niet opgebouwd worden uit praktijken die geen dag licht kunnen hebben. Eindelijk gingen we naar hui6. In het Julianapark geen kindertjes, geen muziek noch versjes. Ergens nabij do Cronjéstraat Btond een klein jongetje te bietten: O, Piot! O, Piet nu zit je in het riet Had jii bij het verbouwen '<t Niet op een ander willen douwen Oi Piet. O, Piet, je raait 't in Schoten [niet. (iWiize: O. Jut.) HET 14de. Maandag, 2den Paaschdag, heeft opnieuw tot een ernstig meeningsverschil in den Raad van Vier geleid. Op Paaschmorgen beraadslaagde de Raad over de kwestie of Fiume aan Italië moest worden toegewezen. Wilson betwistte dit, Som- nino hield vol, dat 27000 Italianen uit die streek onder de Italiaansche souvereiniteit wenschten te komen. Het liep zóó hoog, dat Wilson Maandag de zitting van den Raad van Vier niet bijwoonde, doch afzonderlijk met de Amerikaansche dele gatie confereerde, welke met algemeene stemmen besloot een verklaring te pubheeeren, wanneer men niet over het doode punt heen kwam. Intusschen is, naar Reuter seint Wilson's schip, de „George Washington", te Brest aan gekomen. De president kan dus instappen! Den dag vóór Paschen heeft de raad der vijf ministers van buitenlandsche zaken 's middags vergaderd om eenige kwesties te bespreken, voort spruitend uit de herziening van de verdragen van de verdragen van 1830, welke op België betrek king hebben/Voorts heeft hij zich bezig gehouden met de levensmiddelenvoorziening der Beltische landen (Estland, Koerland en Letland). De commissie der schadevergoeding heeft een voltallige zitting gehouden om de uiteindelijke redactie goed te keuren van een overeenkomst, die den Raad van Vier zal worden voorgelegd. Het wordt nu ook kort dag met den vrede, die- tussehen Duitschland en de Geallieerden getee- kend moet worden. Overeenkomstig de instructies van maarschalk Foch had generaal Nudant, voorzitter van de wapenstilstandscommissie, Vrijdagochtend in Spa den chef der Duitsche missie officieel van de uitnoodiging der geallieerden aan de Duitsche regeeringen in kennis gesteld, om den 25n April 1919 gevolmachtigden naar Versailles te zenden tot het in ontvaftgst nemen van de mededeeling der voorloopige vredesvoorwaarden. Den Duit- schen autoriteit werd verzocht met spoed de na men en hoedanigheden te doen kennen van de personen, waaruit de delegatie zal worden sa mengesteld. Tevens werd medegedeeld, dat de Duitsche vertegenwoordigers met alle gewenschte hoffelijkheid, doch niettemin' als vijanden zullen worden behandeld, zoolang de ouderteekening van den vrede geen uitgemaakte zaak zal zijn. De Duitsche gedelegeerden zullen op eigen gelegenheid naar Spa begeven, waar hen "een speciale trein zal wachten. De reis zal onder hoede der Fransche militaire autoriteiten ge schieden. Een militaire missie onder bevel van een kolonel zal de Duitsche gedelegeerden aan het station van Versailles ontvongen en hen naar de appartementen geleiden, welke in die hotels der stad voor hen zijn voorbehouden. De Duitsche regeering zond daarop aan de Parijsche conferentie de mededeeling, dat zij ver tegenwoordigers zal zenden naar Versailles, om de vredesvoorwaarden in ontvangst te nemen en deze aan de Duitsche regeering ie Weimar over te brengen. De Raad van Vier antwoordde daarop, dat hij geen vertegenwoordigers kan ontvangen, die slechts boden zijn; de Duitsche regeering moet vertegenwoordigers aanwijzen met dezelfde macht bekleed als de geallieerde gevolmachtig den. Waarop door middel van den Duitschen gede legeerde te Spa weer het volgende naar Parijs werd overgebracht: de volgende van voldoende volmachten voorziene personen zullen voor de Duitsche regeering als gedelegeerden optreden: de rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. „graaf Brockdorff-Rantzau, de rijksminister van justitie dr. Landsberg, de rijksminister van pos- niet van plan, Romo te verlaten. Eu toch moet gü het dadelijk doen, sprak Marcus met een valscli Lachje om de lippen. Fabius lachte eveneens boosaardig". Ik weet, dat miju aanwezigheid in Rome a ongelegen is, maar dat is voor mij geen voLdoende reden om te vertrekken. Gij hadt geloofd dat, als gij een zeventienjarig meis je huwdet, gij ook over naar fortuin ais over uw eigen vermogen zoudt kunnen beschik ken. Nu is het gebleken, dat dit kind haar bruidschat uitmuntend weet te verdedigen, als Laar vader haar als raadsman ter zijde staat. Ik begrijp dus, dat gij mij over bergen en zeeën wenseht, doch niet in Rome. Gij zult vac zelvo Rome ontvluchten^ antwoordde Marcus honend. Gij zult u niet slechts achter zeeën en bergen vvilLen ver schuilen, doch zelfs onder de aarde willen wegkruipen. Speel toch als het u belieft tegenover mij niet den ijzervreterlMen heeft Thusuelda gevonden. Fabius sprong op. Ziet gij, zei Marcus lachend. Nu is d,e ierijen Giesberts, de president van de Pruisische nationale vergadering Leinert, dr. Karl Melchor en prof. dr. Schücking. De gedelegeerden zullen door andere personen worden vergezeld, welker namen- en hoedanigheid de Duitsche regeering zoo spoedig mogelijk in een tweede telegram zal bekend maken. De Duitsche regeering is bereid de vorengenoemde personen naar Versailles af te vaardigen, als haar de toezegging wordt ge geven, dat aan de gedelegeerden en degenen, die hen vergezellen, gedurende hun verblijf al daar bewegings-vrijheid benevens vrij gebruik van telegraaf en telefoon voor het verkeer met de Duitsche regeering gewaarborgd wordt. Zij behoudt zich voor, voor enkele vredesvraagstuk ken nader bijzondere deskundigen te benoemen Het vertrek der gedelegeerden en dergenen die ben vergezellen, zou in ieder geval eenige dagen vertraging ondervinden. De Parijsche bladen melden nog dat er strem ge maatregelen zullen worden getroffen, ten ein de elk contact der Duitsche gevolmachtigden met nieuwsgierige buitenstaanders te vermijden. De gedelegeerden zullen in gesloten auto's van het station naar hun hotel worden gebracht, om deze pas in den ochtend van den 26n April te verlaten en met dezelfde voorzorgsmaatregelen naar het Trianon-paleis worden gebracht. De na bijheid van 't paleis zal worden vrijgehouden en niemand behalve de gedelegeerden en de tot de technische diensten behoorende personen zal ei toegang hebben. Of het met het teekenen van den vrede echter wel zoo gemakkelijk zal gaan, is nog de groote vraag. Van Duitsche zijde is reeds herhaaldelijk te kennen gegeven, dat men zich geen geweld- vrede zal laten opdringen. Van Duitsch-Oostenrijkschen kant komen nu ook al uitingen die er op wijzen, dat de voorbe reidende werkzaamheden te Parijs zoo maar niet zonder meer tot goed resultaat zullen leiden. De Weensche correspondent der Vossische Zeitung seint, dat de regeering te W'eenen de voornaamste voorwaarden der vredesconferentie te Parijs heeft vernomen. Daaruit blijkt, dat de tegemoetkomingen van Frankrijk ook voor het geval, dat Duitsch-Oostenrijk zich niet bij Duitsch land aansluit, zoo slecht, dat men oók bij een vrede door dwang geen slechtere zou hebben verwacht. Vooral zijn de kansen ten aanzien van Duitsch-Bohemen troosteloos. Men verwacht daarom te Weenen vast en zeker, dat Duitsch land de daaraan gestelde eischen voetstoots ver werpt, voorzoover ze niet met het zelfbeschik kingsrecht en Wilson's 14 punten overeenkomen en dat Duitschland in zake de aansluiting even min Duitsch-Oostenrijk verraadt als dit hei Duitschland zal doen. Het Wolff-bureau meldt nog: Het besluit van den Raad van Vieren, volgens hetwelk Duitschland de bepalingen van de mo gendheden, die aan de conferentie hebben deel genomen, aangaande de vroegere bondgenoten van Duitschland van te voren moet goedkeuren, heeft volgens de Neue Freie Presse ten doel, om de verceniging van Duitsch-Oostenrijk met Duitschland te ondergraven. De bedoeling is, dat Duitsch-Oostenrijk verbonden zal worden met een rijk, dat aan de entente beter aanstaat dan Duitschland, De entente heeft de Oostenrijk- Hongaarsche monarchie aan stukken geslagen en weet feitelijk niet, wat zij met de stukken zal doen. Uit Afrika komen de delegaties af om zriibt- stemmingsrecht bij de Parijsche conferentie te zoeken. De delegatie van Zuid-Afrikaansche nationa listen, die naar Parijs onderweg is om aan de vredesconferentie den eisch omtrent :t onafhanke lijk verklaren van Zuid-Afnka voor te leggen, i3 vandaag fe Plymouth aangekomen. Vrijdagmiddag is het s.s. Caledoni uit Port Said in Marseille aangekomen. Het had aan boord 16 Egyptische notabelen, die grootendeels in Port Said en op Malta zijn opgenomen. On der hen bevinden zich Saad pasja Zagloul, voor zitter van de delegatie, onder-voorzitter van de wetgevende vergadering, Asmail Sadky pasja, vooimalig minister, Ahmeb Bassil pasja, afge vaardigde. Alle drie waren op Maita geïnter neerd en hun in hechtenisneming heeft de onge regeldheden veroorzaakt. DE REVOLUTIE IN BEIEREN. De Beiersche regeering heeft een proclamatie gericht tot de mannen van de Beiersche bergen, het hoogland en de bosschen. In de proclamatie, die door alle ministers met name onderteekend is, wordt aangespoord tot or ganisatie van de vrijwilligers in de gemeenten. Zij moeten zich vervolgens naar Rosenheim en Passau begeven, waar brigades zullen worden gevormd. „Muenchen roept om hulp,'" zoo staat er aan het slot van de proclamatie. De smaad van Muenchen moet worden geboet. Dat is voor de Beieren, «en zaak van eer. Ook het seniorenconvent van den Landdag heeft een proclamatie uitgegeven, waarin de boe ren worden aangespoord, tot redding vau het vaderland dienst te nemen in de volksweerbaar heid tegen de terroristische radenregeering te Muenchen. De machthebbers in Munchen hebben de Rus sische krijgsgevangenen in het kamp van Puck- heim m vrijheid gesteld en bewapend. In Mun chen trekken Russische wachtposten naar het station op. ie Lindau werd door een volksstemming de radenrepubliek met overweldigende meerderheid verworpen. beurt om te simtten aan mijMaar atel u voorloopig- gerust; Thusuelda is nog niet ontdekt. Bleek en sidderend over zijn geheele lichaam ging Fabius weder zitten. Gij veroorlooft u zonderlinge grappen, merkte hij op, zijn schoonzoon met den blik van een wolf beschouwend. En gij pleegt al te slim to zijn,of schoon gij als knappe speculant heel goed weet, dat een te strak gespannen snaar breekt. Uw snaar staat op het springen. Wegens die Germaamsche, vroeg Fabi us weder- onrustig. Men heeft haar nog niet gevonden, maar de geheime politie zal haar thans uit de diepste schuilhoeken te voorschijn bren gen. Do Imperator Lucius Verus en do nieuwe praetor hebben daartoe een paar urea geleden bevel gegeven. Heden Teéds in de vroegte heeft de stadsprefect al zijn speurhonden van den ketting gelaten en gij weet dat die beesten een goeden reuk heb ben, als men hen met stokslagen dreigt. (Wordt vervo.gd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 11