I STADSNIEUWS Openbare ïerkooping TENTOONSTELLING KUNST ZIJ ONS DOEL CE Courant 4% Rentevergoeding. Rekening Spaarboekjes met JE MUIEMir KOPI 1 IEP! lil 18 Kunsttanden. Administraties. Werk als voorheen Horloges, Klokken Goud en Zilver öpenb. ïerkooping van inboedel. VEREENIGING Groote Houtstraat EPOSIT. SAFE- PAUL WANOEURZEÜ JYIIU j Brouwersvaart 58-52- in het openbaar veilen WAAGGEBOUW SPAARNE Fabriek: Brouwersvaart Ï4-80 Tel. 428-1046 JOH, G. SCHOLLER I I vsptentiën. KOSTE BUITEHLANDSCHE BERICHTEN 4*j^«nbare Vrijw. lerkooping, zoneter prijsverhooging aan solide personen op gemak kelijke conditiën. Br. oral. n. 8586a Bur. van dit Blad DAGBLAD VOOR NEDERLAND MET OCHTEND- enAVOND- - - EDITIE Santpoort. WAAR GAAN WIJ HEEN? K3r. O. J. BOERLAGE Vrijdagen 25 April 1919 VAN WERKEN DOOR VAN 20 APRIL tot en met 4 MEI- GEOPEND VAN 10—4 UUR. TOEGANG f 0.25 - 9194 als bouwterrein. Geschikt alleen die lectuur, F. LÜS, Uameskapper Warmoesstraat 26, Tel. 883 Haarwerker en haargolver met NESTLE'S permanent (e:ec- trisch werkend) go!fap.Paraat| welker haaruolf bestand is tegen rcasn, 85 00 ChemHseiie ververij 00^'Neüe afwerking Vlugge aflevering. Concurresreeide prijzenj Nieuwe Gracht 98, HAARLEM - Breestraat 148, BEVERWIJK Volgestort Kapitaal f 2.ÖÖCS.Ö0©.-— Reserve circa f, 409.000.— 7024 Nassaulaan 49, Haarlem. Levert netjes, vlug en billijk 3 Correspondeniiekaarten Qndertrouwcirculaires Reclamekaarten Gefcooriekaarten Gelegenheids-Couverts Rouwkaarten Rouwcirculaires Bidprentjes. Briet hoofden Labels Handelsenveloppen enz. SPECIALITEIT IN Speciaal voor 8545 - Billük larie!. Pil Fr Halsstraat 54hk. Berckheydestr. ■EKÖBSSfai? JKg»sagsaaPB«3gBM Accountant - Leeraar Boekhouden M.0. Haarlem - Zijlstraat 53 Inrichten j van Contpoleepen 13 sj werken 1 Opmaken van Balansen. Behandelen van Belastingzaken. Administreeren van Particuliere Vermogens. 8888 wit, bont, wol en fi|n levert weer de Prijzen: 28 tot 34 ct. per K.G. G. H. VAR DAALEU. f* Patrouilles regeeringstroepen namen Zater dagmiddag den minister van oorlog Reichardt van het Roode Leger bi] Petershausen gevangen. Sterke gemengde Beiersche en Wurtemberg- sche troepenafdeelingen hebben in den morgen van den eersten Paaschdag de stadAugsburg bezet. Tengevolge van den tegenstand der aan hangers van de communisten kwam het tot straatgevechten, waarbij aan beide zijden een aantal dooden en gewonden vielen. Over Augs burg is de staat van beleg afgekondigd. DE RELLETJES TE WEENEN. Staatskanselier Renner heeft een medewerker van de Neue Freie Presse meegedeeld, dat de ge beurtenissen, zoowei wat den omvang als de om standigheden betreft, eenvoudig moeten worden beschouwd als een incident, dat in de allereerste plaats bewijst, dat de geringe hulp, die de staat den werkloozen invalieden en ontslagen krijgs gevangenen kan schenken, inderdaad niet vol doende is. Dc eerste gevolgtrekking dient te zijn, dat de vermogensheffing en de socialisatie van de in aanmerking komende bedrijven spoedig en krachtig moeten worden toegepast. De tweede, dat het overgroot* deel der arbei- dersbevolging genoeg inzicht heeft om de moei lijkheden te begrijpen, waarmee de regeering te kampen heeft en om haar alleszins gerechtvaar digde wenschen op wettige wijze tot uiting ie brengen en te verwezenlijken. De groote hoop begrijpt uitstekend, dat bij verwarring en anar chie niemand is gebaat. Men moet echter niet vergeten, dat de massa deze hare opvatting door de gegoeden erkend wenscht te zien en nu ontbreekt het bepaalde lagen in de maatschappij nog steeds aan de bereidwilligheid om ook iets te offeren. hen derde zeer nuttige en geruststellende erva ring is deze, dat de volksweerbaarheid zich uit muntend van haar taak weet te kwijten. De re- geering die alles wil doen om. door hervormin gen den toestand te wijzigen, zal voortaan even min cuklen dat misdadigers den nood der massa voor hun duistere doeleinden misbruiken. Alles zal worden gedaan om die methoden niet te la ten voortwoekeren. De Regeering treedt iniusschen krachtig tegen de woelwaters op. Behalve de uit Boedapest af komstige Steiner is nog Alexander Hermann, een geboren Rus en lid van de rev. partij, gear resteerd. Gisteren werd de Hongaarsche Roode Garde Rudolf Ubellacher, wegens verspreiding van opruiende geschriften en communistische agitatie gearresteerd en over de grens gezet. Nog een kapitein van de Hongaarsche Roode Garde en 23 andere Hongaren werden verban nen, die met propagandistische doeleinden naar Weenen waren gekomen UIT HONGARIJE. De vorige week hebben, naar men zich zal herinneren, de Roemenen een aanval op Hon- gaarsch gebied gedaan. De Regeering van Bda Kun is daarover'ia woede ontstoken en laat het i longaarsche Korrespondentie-Bureau onlees baar lange protesten zenden. De Centrale Raad' te Boedapest heeft nu een decreet uitgevaardigd, waarbij besloten wordt tot de verdedigino- van de dictatuur van het proletariaat, en°de" helft van de arbeiders van alle bedrijven te wapen wordt geroepen om de macht van het proleta riaat te beschermen togen de door de westelijke bourgeoisie tegen de Hongaarsche Radenrepu bliek opgezette Tsjechische, Rcemeensche en Zuid Slavische «troepen. Dit besluit heeft in de geheele hoofdstad de grootste geestdrift verwekt, naar het Korr. Bur. verzekert. In een lange rede heeft Bela Kun verklaard, dat de Entente heenstuurt naar een vernietiging van de Radenrepubliek. Hij riep zijn mannen te wapen, maar waarschuwde voor teleurstellingen': het bijeen te brengen leger immers is maar zeer zwak. Doch de aan te gorden strijd zou het begin zijn van de internationale proletariërs revolutie en de Hongaarsche strijders zouden de historische taak volbrengen om de massa's in de westelijke staten te eleciriseeren, tot het oogen blik komt, waarop van de Newa tot den Atlan- tischen Oceaan de geheele Internationale ineen zal vloeien. Aldus de zeloot Bela Kun. Ernstfs auto-ong>,luk. Passen zaterdag hoonde koningin Elisabeth te Maredsou» 'provincie Namen) in het klooster de plech tigheden bij. Toen zij vertrok, reed een auto van haar gevolg, waarin zich de prins de Lig-' 110 bevond, den landbouwer Herman Minet aan, die onder het voertuig werd geworpen en gedood werd. De koningin begaf zich naar List lijk en leg de da bloemen, welke zij op haar mantel droeg op bet stoffelijk overschot neer. Daar na ging zij baar deelneming aan do familie van bet slachtoffer betuigen. Vervolgens heeft zij baar weg naar Cierg- non vervolgd, door prins Leopold vergezeld. Telogram-censnur^ De „New-York He rald" meldt, dat volgens een tusschen Frank rijk, Italië, Ver. Staten en Groot-Brittannië gesloten overeenkomst do censuur op alle te legrammen met bestemming naar Duitsch- land, Oostenrijk-Hongarije en de Russische gebieden, behalve die, welke de bolsjewiki be sturen, zal worden opgeheven, Domburg Du/tseh Minister van Financ/ën. Do president der Dnitsöha republiek heeft Zfiterdiag de benoeming van Dernburg tot rijksminister van financiën bekrachtigd. Dr. Dernburg wordt bovendien ondervoorzitter van het rijksministerie. Belgisch sooialktencongres. 1 Mot de Paasehdagen. hebben do Belgische socialisten to Bru sal vergaderd. Ilot congres besloot met al- gemeene stemmen tot hervatting der .interna tionale 'betrekkingen en trouw to blijven aan ab tweede Internationale, Prins Jïeinrieh vervolgd. Volgens Ih'ot -Berliner Tngeblatt" heeft Noske aan de ar beiders te Kiel medegedeeld, dat tegen prins Heinrich van Pruisen, op wiens landgoed wapenen ziin gevonden, eene vervolging zal worden ingesteld. De staking der havcuarbeidcrs to New-York. "V olgens een Ileutertelegram uit New-York beeft do burgemeester do stakende havenarbei ders overreed den arbeid op den grondslag van tien uur te hervatten en do loonquaostio aan de beslissing van een scheidsgerecht over te laten. Zware nederlaag der bolsjewiki. Telek grammen uit Omsk melden, dat de troepien van .generaal Koltsjak 33 mijl ten Zniden van Storitamak den bolsjewiki zware verliezen tos- gebracht, tal van gevangenen gemaakt en vele machine-ge weren en tien zware kanonnen ver overd hebben. Zij bobben zich eveneens mees ter gemaakt van Starapol, waarbij hun een groote buit en verscheidene bolsjewistische lei ders in handen violen. De demoralisatie onder de bolsjewistische ■troepen neomt, naar gemeld wordt, toe. Drio divisies hebben geweigerd te vechten en ziin van het .front teruggetrokken. De boeren in het gouvernement Viatka en in sommige districten aan da Karna zijn tegen de sovjet-regeering in opstand gekomen. Vödrines doodgevallen. Yédrinea. de be kende vlieger, is op zijn tooht van Parijs naar Honrs gevallen en gedood tegelijk met ziin pas sagier. i Deurwaarder H. VINCENT, beëedigd Makelaar, gevestigd te Hoofddorp, zal op Donderdag 24 April 1919, des n.ra. 1% uur, ten verzoeke van den heer W. de Liefde Lzn., te Lisse, nabij het Station der H.S.M. tegen contante betaling publiek vcr- koopen eene koe (pink)2 geiten (ge tarnd hebbende)een schuitje (5x2 M.) voor amotie een nieuwe schuur (5x4 M.) met zolder, door pannen gedekt 250 armen boonenstokken een groote partij nieuw stellinghout, 2 kruiwagens zceften manden zakken. Voorts: gasfornuis, kookfor- nuis met pijpen, „Red-Star", vulkachel, kolomkachel, eenige meubilaire goederen alstafels, stoelen enz. en ten slotte een iuk;emesthoojb pl.m.,20 M2. Een uur bevorens te bezich tigen. Op nader te bepalen dag zullen worden verkocht, eene partij te veld staande tulpen, w.o. Murillo, 2rom-Bril, Mon tresor, La Reine dos Keines, (Properitie), Grand Due, Prins van Oostenrijk, La Reine, Artus, Thomas Moores, Proserpine, Rose Louisante enz., welke reeds nu te bezichtigen zijn. het voort111 Zegt A. OVERAKKER, Makelaar te Bloemend aal, zal op Donderdag 24 April a.s. des morgens xo uur, ten overstaan van den deurwaar der D. A. W. HENSKES publiek yerkoopen den inboedel,aanwezig in de villa „Molenwijk", Bloemen- daalsche weg 8, hoek Molen straat te Santpoort. Bezichtiging Woensdag 23 A- pril van 104 uur. AMBACHTSSCHOOL. Tentoonstelling van liet werk der leerlingen. In de, daartoe behaaglijk ingerichte lokalen van de Ambachtsschool i3 tentoongesteld hot werk dat door de leerlingen, t. w. timmerlieden, meubelmakers, smeden, schilders en behangers werd vervaardigd, terwijl we ook werkstukken aantreffen- in glas en lood. Een rondgang dooi de verschillende zalen brengt den bezoekers eerst in de afdeeling waar het werk van meubelmakers en behangers is tentoongesteld. Hier vindt men, met de (eekeningen welke volgens den gang van het onderwijs zijn gerangschikt, verschillende meubelen, waaronder: bureaux, stoelen, muziek kastjes, theetafels, pianokrukjes enz., welke onder leiding van den leeraar, den heer de Groot, wer den ontworpen en uitgevoerd. Wanneer een kunstzinnig mensch een blik werpt in de meubelmagazijnen of rond ziet in de intérieurs, dan zal hij maar al te vaak zich spoedig afwenden, om zich niet te ergeren aan de zonden, die bedreven werden tegen de regelen van schoonheid en de wijze waarop het ambacht, het vak van den schrijnwerker, dat in den goeden ouden tijd, in den tijd der Gilden, zoo hoog stond aangeschreven, werd neergehaald. Gelukkig wordt de beweging tot verbetering in deze meer en meer merkbaar. Dat ook het ambachtsonder wijs er op gericht is het vak te veredelen en er naar gestreefd wordt de voor werpen die ons omringen, weder te maken tot dingen van schoonheid, hiervan getuigen de meubelen, welke door de leerlingen van onze Ambachtsschool zijn vervaardigd. Smaakvol van vorm, keurig en degelijk van uitvoering, zijn dit voorwerpen, die voor den verbruiker een voort durend genot moeten zijn. Het is niet doenlijk in ons kort bestek elke alcieeling uitvoerig te bespreken. Zonder echter de waarde.van het overige te kort te willen doen, meenen we eenige regelen te moeten wijden aan dat deel van het onderwijs, dat de aesthetische vorming van den leerling genoemd zou kunnen worden. Onder leiding van den heer van den Burg leert de leerling hier eerst potlood, pen en penseel hanteereii, leert hij vormen zien, be grijpen en weergeven en, wanneer hij voldoende gevorderd is, het ontwerpen van voorwerpen en versieringen, voor het vak dat hij beoefent. De ontwerpen voor smeedwerk, glas in lood en deco ratieve schilderkunst en de werkstukken als „frie zen, wandpatronen, decoratieve samenstellingen voor reclame-doeleinden enz. zijn door hun ge- zond-moderne opvatting gelukkige voortbrengse len van onzen tijd. In de afdeeling van de smeden en bankwerkers zijn teekening ententoongeslcld en werkstukken, vanaf de meest eenvoudige tot de meer gecompli ceerde. Gereedschappen, grendels en ander sluit werk, machinedeelen, kunstsmeedwerk enz. vor men hier eene bezienswaardige verzameling. Ook van de timmerlieden zien we teekeningen en werkstukken, vanaf de eenvoudige houiverbin- ding tot geheele bouwdeelen, terwijl ook tuinmeu belen en andere gebruiksvoorwerpen, goed van vorm en degelijk van constructie, onze aandacht vragen. Memoreerm we ten slotte het schilder en lakwerk, dat toepassing vond aan meubelen en andere gebruiksvoorwerpen. (Bovenstaand verslag van de gisteren geslo ten tentoonstelling, is door een misverstand Za terdag blijven liggen.) M. v. d. W. „Kunst z,y ons Deel". Ten- toonstcl/ino- van werken door P/et van Wyngaerdt. In Eet tentoonstellingszaaltj e van K. Z. O. D„ waar met warm-getinte sjaals, tapij ten en statUo meubelen een aantrekkelijk milieu was geschapen, had Zaterdagmiddag onder veel belangstelling do opening dezer tentoonstelling plaats. Do heer Boot, viee- voorzitter van K. Z. O. D. heette do aanwe zigen welkom, in het bijzonder den waarne mend burgemeester, den heer De Breuk, die door hier aanwezig te zijn, toonde belang te stellen in datgene wat in do wereld van beel dende kunstenaars voorvalt. Met een harte lijk woord opende de heer Boet hierop tlo ten toonstelling. Spreker achtte het een geluk kige gedachte den schilder van Wijngaerdt, den e:verbleken voorman van „het Signaal" hier te introclucecren en was van meening, dat diens werk in het rustige zaaltje van K. Z. O. D. zeker tot z'n reoht kwam. De bekende tooueelspeler Gerard Arbous, vist de bezoekers genotvolle oogenblikken te schenken door het declameeren van eenige verzen. We hoorden van hem: Klokke Roe land, van Albrecht'Rodenbach, 't Schrijverke, van Guido Gezelle, de Kurassier» van Canro- bert, door Pol de Mont en enkele andere, waarmede de declamator veel succes oogstte. Wie dezen middag do grootste waardeering had, de schilder of do verzenzegger, we kre gen den indruk van de laatste. Natuurlijk is dit geen maatstaf ter beoordeeling van het werk van den penseel voerder; Do taal van den een was voor allen begrijpelijk en ver staanbaar, het geluid dat van Wijngaerdt doet lvooren, heieft de mensc-hen, zoo niet ver schrikt, dan toch zeker vreemd geklonken. We hadden daarom zoo graag gewild, dat van Wijngaerdt, wien het aan redeneervermo gen niet ontbreekt, hier zelf het woord ge voerd had, ook omdat zijn werk niet voldoen de voor zich zelf spreekt, althans slechts voor enkelen verstaanbaar is. De kunstenaar we spieken hier in 't algemeen schuift de sohuld biervan op het publiek dat tot ap preciatie van zijn kunst neg niet rijp is. Is dit ten deole juist, daartegenover staat dat de grootste dichters werken hebben voortge bracht, waarin ook voer de meest eenvoud!- gen de schoonheid werd geopenbaard. Van Wijngaerdt is een verschijning, zijn werk is niet onpersoonlijk en dankt de eigen aard voor een belangrijk deel aan de kleur. Het is ook de kleur die ons in eenige zijner hier geëxposeerde werken bekoort. De vorm is als ondergeschikt behandeld doch herin nert nog wel zooveel aan de werkelijkheid om do misteekeniogen. vaak hinderlijk te doen zijn. Soms, in een enkel stilleven, is de compositie te loven. Wil van Wijngaerdt ons kleurenphantasiën geven, waartoe do natuur hem inspireerde, laten we er dan niet in tori:',;vinden iets wat nog op een boom of huk gelijkt, laat hij dan scheppen oen tapijt de. sein als Ooienbrander of faience, zooals de Last-ory, die een vaas of schotel „herfst" noemt en er ons, zonder dat hij daarvoor beomen met bruine blaadjes nootdi'g heeft, de inllusie van geeft. Toch moet men er K. Z. O. D. 'erkentelijk voor zijn, dat het deze kunst in Haarlem bracht, reeds als verschijnsel is ze daarvoor belangrijk genoeg. M. v. d. W. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 23 April 1919 des na middags ten half 2 in de Statenzaal (Prin senhof). De volgende zaken zullen aan do orde ge steld worden: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Herstemming voorstel B. en W. verleenen Bijdrage feestelijkheden Maatschappij Tuinb. en Plantkunde. 3. Nader voorstel B. en W. verlenging termijn „Rolland". 4. Voorstel B. en W. verleenen ontheffing verplichting bou wen woonhuis op verkochten grond. 5. Id. id. bekrachtiging aankoop perceel Gasthuisstraat 18. 6. Id. id. naar aanleiding van aanbieding perceel Bakenessergracht 79. 7. Id id. verlee nen buitengewone jaarlijksolie crisisbijdrage Woningbouwvereniging „Spaarnccg". 8. Id. id. verzoekschrift Wed. Van Waard-Brouwer om onderstand. 9. Id. id. vaststelling rooilij nen gedeelte Kerkhofstraat. 10. Id. id. besten diging Gezondheidscommissie. 11. Id. id. over schrijving huur grond Raamsteeg. 12. Id. id. vaststelling uitbreidingsplan Kleine Hout- wieg 13. ld. Commissie art. 106 Gemeente wet vaststelling verordening lompenbeweav king in huisarbeid. 14. Voordracht B. en W. benoeming onderwijzer school voor M. U. Ii. O. No. 2.15. Vergadering met gesloten deuren. Notaris te Heemstede zal op bij inzet en 2 Mei bij afslag telkens des namiddags 2 uur in het verkooplokaal ,,'t NOTARISHUIS" aan de Bilderdijkstraat 1 te Haarlem Een «perceel weiland, groot 2.34.20 n.A. te Heemstede aan den Hesren- weg en dc Emauslaan naast de bui tenplaats „Bosch en Hoven." Verhuurd tot 1 December 1919. en een moestuin waarop tuinmans woning, kassen en vruchtboomen, groot 0.68.57 H.A. te Heemstede aan de Emauslaan en de Kraaijenes- tervaart. Op 1 Mei 1919 vrij van PIET vu WIJNGAERDT HAARLEM. huur. Te veilen in elf perceelen en com binaties. Bezichtiging op Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 2—4 uur. Inlichtingen geven de Notaris voor noemd en de Heeren REINDERS FOLMER te Amsterdam en te Heem stede, terwijl notities met kaart ver- krijgbaar zijn vanaf 16 April 1919. 7003 Notaris BERTLIHSQ te Haarlem, zal Woensdag 23 April 1919 's avonds 7 uur in het Alg, Verkoop lokaal, Nieuwe Gracht 74 Haarlem PUBLIEK VERKOOPEN De 2 Villa's met erven en tuinen nant gelegen aan den Ho©t.dei. Stationsweg 3 en 5 te Bioe- mendaal. In eigen gebruik te aanvaarden f Mei ISIS. Te bezichtigen Dinsdag en Don derdag en op den verkoopdag van 2—4 uur. Inlichtingen ten kantore van den notaris, jansweg 52, 8633 koopt niet in winkels, waar onzede lijke of N. Malthusiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijn koopt aan Stafionsboekenkasten7006 welke zeker geen gevaar oplevert. 77 ,r^s*a6BBg»'gEssaaw8caai n' imniwwi .in; Spreekuur van 10—1 uur en van 3—5 uur. Behalve Dinsdags. Verder volgens afspraak. -8545 SHÉ5 8862 i Hi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6