STADSNIEUWS Eerag op jde werdd. Van Overal The American Stoppage Go. Uit den Omtrek ORDE EN ARBEID HAARLEM KORTE BERICHTEN r De Haarlemsche Bloe- menfeesten. HEEREtt-MODE-Af\TIKELEM ,AnE6AM6IZ'-TEL'2685 Heeft machines en psrso* neel om goed, vlug en goed koop alSe Dames-, Heeren- Militaire- en Kerkelijke klee- ding onzichtbaar te keeren en te stoppen. Ook alle soor ten tapijten. Filiaal KRUISSTRAAT 4. ^jjj iSieuwe uniform. Iu het ontwerp-voor- shrift, uniformen, dat aan de korpsen is toe ezonden, vinden we als uitgaansuniform voor beroepsofficieren veer opgenomen de zwarte uniform. Een Congres. Naar wij vernemen, zal de Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden binnenkort een groot con gres houden, waarop verschillende weten schappelijke vraagstukken in het belang de- ter categorie van werknemers aan de ordè tullen worden gesteld. Staking te Boskoop. Uit Boskoop wordt aan de „Msb." gemeld: Onder het personeel der verschillende kweekerijen alhier is Dinsdagmorgen een sta king uitgebroken, welke circa 400 man om vat. De oorzaak der staking moet gezocht worden in een weigering van patroonszijde, om den werklieden een toeslag te verlcenen van 3.— per week; een klein aantal onge organiseerde werklieden is aan den arbeid gebleven Tegen den Zomertijd. In de provincie Zeeland is het verzet tegen den zomertijd bij zonder sterk, meer nog dan in 1918. Verschil lende gemeenten storen er zich niet aan; in Stavenisse kregen de scholen vergunning 'n uur later te beginnen, waardoor geen botsing ontstond in de gezinnen met de maaltijden van volwassenen en schoolgaanden. Verschil lende ander© gemeenten vroegen aan de auto riteiten om "een zelfde regeling. Bijna overal beginnen do werkzaamheden een uw? later dan d© werkelijke zomertijd. Thans zal het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland* in hare vergadering van 24 dezer o.a. een voorstel van de afdeeling Kruiningen behan delen betreffende; Afschaffing van den zo mertijd, -Do Nederlandscho reaeerintt heeft aan de Belgische cn aan do Duitsehc receerinsr de uitlevering verzocht van Johann Keiler, bijge naamd Nopsen en Silberxnann. verdacht van medeplichtigheid aan den moord, gepleegd op den burgemeester van Beesd, den heer J. W. (Hondelink, in den nacht van 9 op 10 Maart j.l. Men vermoedt dat de verdachte zioh in Bel gië of in Duitschland ophoudt. Men meldt uit Amsterdam aan hef „Vad.": In tegenstelling met de vorige verkie zingen hebben nu alle met-stemmers een flchrjjven ontvangen van den burgemeester om de redenen van hun verzuim op te geven. De afdeeling Amsterdam van de Land. Bed. van Eev. Socialisten in Nederland zal ook deze oproepen verzamelen en dan naar de burge meester terugzenden. Zondagochtend loste een korporaal in de Van Broekhuizenstraat te Nijmegen een achot op een soldaat der infanterie, die na zün 'aanhouding als deserteur hem was ontvlucht. Niet de soldaat maar een voorbijganger, de b6-jarige A. v. K. werd in den arm getroffen; jgelukkig was de iwond niet ernstig. De soldaat .ie door een agent van politie per Hi wiel achter haald en naar de kazerne overgebracht, H. W. Krop, communist, die gekozen werd tot lid der Provinciale Staten van Gro ningen, is overgeplaatst ala adjunct-inspecteur 'der belastingen naar Gouda. Hu was de eenige communistische candidaat voor den gemeente raad van Winschoten. Gistermorgen ia in bet vliegkamp De Kooi een vliegtuig naar beneden gevallen, waarbü de bootsman Blankera om het leven is jgekomen. Te Didam (Geld.) Leeraclien de mazelen zoo ernstig, dat binnen enkele weken 42 kin deren aan die ziekte ziin bezweken. Een 10-jarig dochtertje van B. te Sittard di© met haar broertje op den Rijksweg aan 't spelen was, is bij het oversteken van den weg door den auto van den heer M. gegre pen en op slag- gedood'. We zitten dan nu te midden van die Haar lemsche bloemenfeesten, waarvan menigeen zich heel wat zal hebben voorgesteld. Of zij zullen slagen hanfet nu alleen nog af van het onontbeerlyk lentezonnetje, zonder wat op geen lentefeest bloheid en opgewektheid kan ibeereehen. De rest: de voorbereiding eu uit voering van het programma, is in orde. De tentoonstelling. Vanmiddafcr half drie is de tentoonstelling (met keuring) van bloemen en planten van de Ned&rl, Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde geopend door Mr. Dr. A. Roëll, den commissaris der Koningin in cl© Provin cie Noord-Holland en hiermede is de serie fecstelüldhteden begonnen, die duren tot Maan dagavond half elf. Bewimpelde, kleurige masten met vorstelij ke ruikers, wijzen de Haarlemmers en de vreemdelingen vanaf verschillende {punten der stad den weg naar de sociëteit "„Vereeni- ging", alwaar de tentoonstelling wordt ge- honden. V» ie daar binnentreedt, waant zicli in een sprookjesrain, zoodra Lij t]e jiai doorge wandeld, waar de eerste %poren der tentoon stelling reeds te zien zijn in de vestiaires, waar <le firma De Meza nit Santpoort expo seert met bijen teeltben oodigdheden en de fir ma Heenk en Wafers Bettiwk een keurcollec- tie land- erj tuin bouw beiioodigdheden aan het speurend ocg der bezoekers aanbiedt. De groote zaal is één en al bloementuin. Behalve deze zijn ook de tuin, het balcou bo ven, de overloop en de kleine bovenzaal voor expositie-gelegenheden iufcericht. Vanuit de groote zaal voert een breede, monumentale trap, geflankeerd is het noodig dit te zeg gen! door reusachtige bloementuilen, naar het balcon, waar in het midden de Ned. Maat- \SP£CMAL AO/?£S VOO/?.' schappij voor Tuinbouw, en Plantkunde een schitterenden en kostbaren stand heeft inge richt, waar de bezoekers allerlei merkwaar digs en wetenswaardigs over de opkomst, den bloei en de werking der Maatschappij kannen te weten komen en waar jonge dames bereid zullen zijn do namen van nieuwe loden voor do maatscliappjj te noteeren. Het balcon is al gezet dcor een keurig getimmerde balus trade, waarvan de firma Beunder te Bloe- menc.aa] de drapeering op zich genomen Weeft en een stukje versieringskunst leverde van oen cer-Vr, rang, waarvan vooral het keurige bind wc nerkelijik is. In tdam :fu er 60 inzendingen. Deo avonds stel t zoogenaamd ..zonnelicht" uit de blauw gekleuxdo electriscbë bollen de bezoekers in staat de kleuren der bloemen te bewonderen als bij daglicht en van de natuurlijke kleur der bloemen te {genieten. Doch laat ons, om een beteren indruk te ge ven aan onze lezers een meer geregelden rondgang door de tentoonstellingszalen be ginnen! De indruk, dieu de bezoeker, bii het binnen treden der groote zaal, ontvangt, is overwel digend. Reehits en links, vooruit en omhoog, blijft het oog haiigen op groote en kleine valdcen kleur, heerlijk van lijnenspel, die als stukjes in een kaleidoscoop, fel-afstekend hier, zacht- harmonieerend daar. kris en kras door elkan der liggen. De fleurige bedden zijn een feest voor dc oogen, maar wanneer de bezoeker zich w-aagt in dien lusthof der bloexnenfeeën, dan ziet haj de felheid of zachtheid van die in-lhielle bloemenkleuren, die vol zijn van tint en ronduit van teekening, vast en diep ge penseeld op groengeelen (grond, pas op z'n mooist. Ge zit er midden in de weelde en leeft er in den adem van de welriekende hyaointhen, baast warm van zwoelen geur, die n omzweeft en weer oven wègdijnt, en dan weer terug kom! met een gulpendien aandrang, zooals 't uitklokt uit 'n opengaande bloem in 't oeh- tendlgloren bij 't eerste zonnenstralen vol warmte. Om u heen een fijne weelde van kleuren; allerlei tinten en schakeeringen en deinende uitvloeiing van eompleteerende fleurigheid; hleele stukken van één kleur, die toch niet schreeuwen tegen elkander, maar door de broosheid en fijnheid van hei mate riaal waaruit de kleur is opgebouwd, u zacht aandoen en prettig het oc{g laten rust. Het is er een vredige rust vol aroma en velen bloeimenliefhtebbers zullen er lange, lange uren toeven. De Haarlemmers staan bekend als liefhebbers van Flora's kinderen. Er valt voor ben veel te genieten. Het podium is geheel ingenomen door een collectieve inrichting, van de afd. Aalsmeer der Ned. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde, seringen, bloeinede planten en afgesneden bloemen, rozen, in alle kleuren. Vóór het podium in het midden van de zaal exposeert de firma Kerlage, uit Haarlem, een groep amaryllissen. Deze firma heeft {nog twee stan den: één rechts van de trap, die naar het balcon leidt, van late D&rwintulpen, eigen zaailingen, wier natuurlijke bloeitijd in Mei valt, doch nu reeds in al haar pracht te pronken staan en reeds in Januari in bloei kunnen getrokken zijn. Hiervan zijn 40 soor ten geëxposeerd. Men vertelde ons dat deze tulpen een mooiet oekomst hebben. De derde stand der firma Krelage is in de kleine bo venzaal cn omvat een verzameling trompet- nariccen, waarmede groote successen behaald zijn en te behalen zijn. Zooals men weet is de kweek van deze narcissen in de laatste jagen zeer vooruitgegaan in Nederland en werden door onze kweekers bekroningen ge haald, die vroeger alleen aan Engelsclien ten deel vielen. In het middenvak treffen wij nog aan de firma v. 'i'ubbergen uit Haarlem met hare door vakmenschen geroemde groepen arons kelken. De heer P. JE. v. d. Werft uit Bloe- mendaal exposeert o:ok met witje aronskel ken en met varens; de firma .Wassenhoven uit Hillegom exposeert ameryllis in de be kende vazen van Brouwe ruit Leiderdorp; dc „Ridder uit Aalsmeer stelt ten toon keu rige blauwe Hortensia's in combinatie met Jajxanscho acers. In den hoek rechts van dc trap naar het balcon vinden wij een stand van de Haar lemsche en Bloeinendaalsche Bloemistenpa troons, waar liefhebbers bloemen kunnen koopefi; verder de firma H. en J. Lamp uit do Barteljorisstraat met een kerncollectie aardewerk en vervolgens langs de wand naar het podium; de reeds besproken .stand der firma Krelage; de N. .V. ITravato van Sant poort met de inzending geforceerde bloein- pheesters en acers; A. Kooper ite- Benne- brock met heesters en varens, .afgewerkt met een aardig rotspartijtje en saan de an dere zijde, vanaf het podium (naar deu uit gang: F. Bekker uit Haarlem met keurige blauwe regens; de firma J. J. v. Cruijningcn uit Haarlem met losse bloemstukken; de fir ma Maarse Czn. uit Aalsmeer met een groep ze ei' mooje cineravia's en Hortensia's (z.g. éénpooters) die een juweeltje .van .kweek- kunst zijn Boven op het balcon vinden wij rechts in den hoek een mooie {rotspartij metl bijbe- hoorendo bloemen; een serie cactussen {van de firma J. H. Jouvenay uil! Amsterdam; een kernverzameling geneeskundige kruiden der firma Wolstra uit Haarlem; een ialfentum- tjo der firma lW. v. [Vfeeu to Leiden; van I>. Spaargaren en Zn., nieuwigheden .Horten sia's; verschillende inzendingen van Be bui tenplaats „Hartenkamp." uit Bennebroek w.o. een groep Sehysantes; van de {kweekerij „Hyodenpijl" te Schipluiden mooie Lathe- rus. Op den. overloop exposeert Gebr. v. Ries- sen te Bloemendaal fruit, yersch en gecon serveerd'. In de kleine zaal ,valt allereerst op de N. y. Clingendaalsche kweekerij te den Haag1, die aantoont hoe sneu een piuur- tje aardig kan Versiereïi en [daarom eeh mOcn rotspartijtje aangelegd1 heeft. Hier zijn '.ver der kostelijke anemona's, anjers, narcissen en afgesneden bloemen te zien tennieuwig- hedens eringen. In deze zaal (zijn twee ge duldwerkjes te bewonderen. Allereerst het wapen van Nederland samengesteld uit 57' verschillende zaden, wat bij elkaar een keu rig schilderij vormt. Het is het: werk van den heer Kohier, tuinbaas van Vaart en Duin te Overveen. Het andere geduldwerk; je in een symbolische voorstelling van den vrede: een een duif meestrijdend op een wereldbol, die gedragen wordt door een pi laar. Daaronder de Amerikaansche, Fran- sche en Nederlandsche vlaggen, allen uit hyacinthen samengesteld. Dit werk werd uit gevoerd door den heer A. v. d. .Wal te Bloemendaal i In den tuin ziin heersterplanten geëxposeerd der firma Jac. Amis uit Naarden; de firma v. Meeuwen uit Heemstede levert het middenvak met een mooie collectie Apenora alpenisa; in de muziektent een keurcollectie azalia's van de N. V. Palmkweekerij te Velp; verder in den tuin nog primula abconica en witte horten- cia's; Dr. Ootmar laat eenige korven biien zien. Hiermede ia onze rondgang over de tentoon stelling ten einde. Zooals men ziet valt er voor bloemenliefhebbers te genieten. Vanmorgen half tien kwamen de juryleden van de vaste keuringscommissie in de tot ca- bare ingerichte eoneersatiezaal van de sociëteit >,Vereeniging" biieen tot samensteling der sub commissie. Om 10 uur was er reünie voor H.H. Persver tegen woorligers en werd een rondgang, laig de tentoonstelling gehouden. Van 10 uur tot 2 uur werd door de jury gekeurd. Om half werd? de tentoonstelling ge opend. In genoemde cabaretzaal iwas een groot aantal genoodigden eu een elite ezelskop aan wezig. Jhr. v. Tets. voorzitter der Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, heette allen wel kom en sprak eenige hartelijke woorden. Hier na verkreeg de heer Houtman, voorzitter van de keuringscommissie, het woord, die in hej kort uiteenzette wat de Vaste Keurings-Com- missie is. Hij zeide: Dames en Heeren. Als aan een buitenstaan der gevraagd zou worden: „Wat is toch wel de Vaste Keurings-Commissie?" dan zou hij tien tegen één zeggen: ,,Wel de Vaste Keurings- Commissie is een Commissie, die bloementen toonstellingen in elkaar zet." En dan zou zoo emaiid het nog niet zoo vei' mis hebben; maar het zou de Keuringscommissie slechts in hare fecstwerkzaamheden geschetst hebben. Ik las eens: „Het leven is geen feestdag, ook geexx Zondag, maar een werkdag." En zoo is het ook met het leven onzer Commis sie. Een groote Keuring, zooals straks hier ifee- opend zal worden is een fesetdag in onze werkzaamheden, zooals wo er hoogstens één of twee per jaar hebben en dan steeds iu een andere plaats van ons vaderland. Om de Commissie in haar werkelüke ge daante te leeren kennen, moet tl haar bezig zien op een van hare werkdagen in Artis te Amsterdam. Het is daar, dat zij voldoet aan Art. I van haar reglement, dat luidt: „Zij houdt zich bezig met het onderzoeken Van nieuw gewonnen planten." De werkzaamheden zijn vele en als u zoudt zien. hoe soms tientallen van heeren. de besten uit de besten, er tijd en onkosten voor over hebben, om naar Amsterdam to komen, om een luttel plantje of een exikele nieuwe roos r>i dahlia of wat dan ook, te komen beoordeelen, dan zou u pas een inaruk krijgen van de betee- kenis der Commissiewerkzaamheden. De Com missie is thans onmisbaar, zij spreekt haar oordeel uit over elke nieuwigheid of aanwinst, om door haar deskundige beoordeeling een ze kere waarde aan de gekeurde plant te geven. Is een getuigschrift aan een aanwinst gegeven, dan is dit voor den kweeker een succes en maakt het hem gemakkelijk deze T>lant in den handel te brengen. De kern van de werkzaamheid der Vaste Keurings-Commissie is dus de verheffing van den Txxinbouw door de veredeling van het plantensortiment. Al wat nieuw is, en ook goed wordt als zoodanig door de Commissie onder scheiden cn zii wacht- er voor, dat het sorti ment niet door mnderwaardige Producten achteruit gaat. Ook dit wordt op deze Haar lemsche Keuring voorgestaan. Maar vandaag ziin de groote inzendingen de hoofdzaak en dank zii oe goede regeling door de tentoonstellingscommissie, heeft oiizo Commissie zich hieraan met volle kracht kun nen wijden. Ik hoop nu maar, dat deze xnet zooveel vlüt en doorzicht op touw gezette Groote Keuring voor den Tuinbouw de gewenachte en ver wachte goede gevolgen moge hebben. Hierna sprak de heer Joh- de Breuk, voorzit- :ter der afdeeling Haarlem der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, die in het kort de wording van deze groote feesten schetste en ten slotte den Commissaris der Konin,gin uitnoo- digde de tentoonstelling te openen.' Hij zeide: Reeds meermalen, zeide hij, was in onze afdee. ling de wenschelijkhei'd betoogd, dat de Groote Keuring ook eens te Haarlem zou worden ge houden en dit denkbeeld kwam in het voorjaar van 1918 tot meei'dere rijpheid. We besloten toen aan die Vaste Keuringscom missie aan te vragen ctn daarvoor het voorjaar .van 1919-aan te wijzen, omdat dan onze afdee ling haar 40-jarig bestaan zou herdenken; zij weid toch opgericht 7 Maart 1879'. Ons verzoek viel in goede aarde, aan onzen wensch zou wor- iden voldaan. De verdere afwikkeling was nu deze, dat ■nadat de Vaste Keuringscommissie de plaats voor liet houden van de Groote Keuring bepaald had, de toestemming aan het Hoofdbestuur moest worden gevraagd, waarna de verdere uit voering en de geheele regeling van de tentoon stelling wordt overgelaten aan de betrokken :afdeéling, dus in deze aan de afdeeling Haar lem en Omstreken. De afdeeling vernam de beslissing met groote 'ingenomenheid. Ten einde evenwel met meer kracht te kunnen optreden en gedachtig dat de afdeeling niet al leen te Haarlem, maar ook in de omstreken gevestigd is, wendde het bestuur zich tot de jeugdige en met zooveel energie optredende afd. BloemendaalVelsen der Maatschappij,, die in den korten tijd van haar bestaan een dér sterkste afdeelingen is geworden enop het gebied van den Tuinbouw .reeds veel heeft tot stand ■gebracht, Met niet genoeg te waardeeren bereidwillig* •heid verklaarde die afdeeling zich tot medewer king bereid en dat het haar daarmede ernst was, •is bij de uitwerking der plannen ten duidelijkste gebleken. In de eerste plaats werden uitnoodigingen •verzonden tot vorming van een Eere-Comité en •hadden wij het voorrerfht dat Z. K. H. Prins •Hendrik der Nederlanden zich bereid verklaarde als eere-voorzitter op tie treden en dat het voor zitterschap werd aanvaard door Z. E. den minis, ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer H. A. van IJsselsteyn, door den Commis saris der Koningin in dé provincie Noord-Hol ■land, J'hr. Mr. Dr. A. Röcll, door den burge meester van Haarlem, Jhr. Mr. W. B. Sandberg en door den. burgemeester van Bloemend-.al, Jhr. A. Bas Backei-, van wie helaas Jhr. Sand berg, die groote sympathie gevoelde voor onze plannen, ons is ontvallen. Een aantal dames en heeren deed ons de eer aan in het Eere-Comité zitting te willen nemen. Ik behoef u, dames en heeren, niet te zeggen welke voorbereidingen noodig zijn voor een Groote Keuring als deze en hoeveel zorg die heeft gekost, te meer omdat alle maatregelen moesten genomen worden na afloop van de in September in Amsterdam gehouden Keuring. En wat door die onderlinge samenwerking is tot stand gebracht, daarover zult u straks kun nen oordeelen. Bij uwe beoordeeling verzoek ik u er evenwel rekening mede te houden, dat eene tentoonstelling, die in het voorjaar wordt ge houden, altijd grootere moeilijkheden oplevert, dan wanneer die in den nazomer plaats heeft. Dan is er een ruime keuze van buiten groeiende gewassen en bloemsoorten, van vruchten en groenten, die op een voorjaarstentoonstelling uiteraard moeten ontbreken, terwijl nagenoeg alles wat ingezonden werd is vervroegd moeten worden, wanneer ik u wijs op de schaarschte en duurte der brandstoffen. Hulde daarom aan allen, die niettegenstaande die bezwaren, hier zooveel schoons te aanschouwen geven en daar door het welslagen der tentoonstelling hebben mogelijk gemaakt. Het zal u blijken dat de bloembolgewassen rijkelijk- veregeniwoordigd zijn en met zooveel andere heeft het nijvere Aals meer zijn ouden roem gehandhaafd. De beschikbare ruimte was klein genoeg en dat alles zoo goed geplaatst is kunnen worden, danken wij aan de goede zorgen van de Com missie van Aanleg. Aan de Regelings-contmissie breng ik een woord van warmen dank voor hare bemoeiingen en dat kan ik zonder schroom doen, ofschoon ik zelf daarin zitting heb, omdat ik door onver wachte omstandigheden, mij tfeinig met hare werkzaamheden heb kunnen bezighouden. Niet genoeg" kan ik roemen de groote toewijding van den secretaris-penningmeester, de ziel der com missie, den heer F. Cremer, die om alles dacht, de leider was van de voorbereidende maatrege len en daarin trouw werd bijgestaan door de overige leden der Commissie. Maar niet minder mag ik wijzen op den steun yan de finaneieele commissie, door wier bemoeiingen in korten tijd het waarborgfonds tot stand kwam. Wij zijn zeer erkentelijk aan de inschrijvers in dat fonds en aan hen, die bijdragen hebben geschonken en waardeeren mede ten zeerste de doorslaande bewijzen van sympathie, die wij ondervonden door het schen ken van medailles en in het bijzonder mag ik noemen de medailles, toegezegd door H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, Z. K. H. de Prins der Nederlanden en de gemeentebestu ren van Haarlem en Bloemendaal. Uit alle deelen van ons land zijn de leden van de Vaste Keuringscommissie naar Haarlem gekomen, om het ingezondene te beoordeelen; hunne bereidvaardigheid voor de afwikkeling van die niet altijd even gemakkelijke taak, heb ben wij zeer op prijs gesteld. Er is echter meer noodig om een tentoonstel ling goed te doen slagen en dan is de reclame nummer één. Op onbekrompen wijze is de pers ons daaibij behulpzaam geweest; aan haar en aan de Electrische Spoorweg-Maatschappij, die ook daarvoor hare voertuigen beschikbaar stelde onze erkentelijkheid. Voor goede circulatie in de lokalen moest \vorden gezorgd, daar bij vroegere tentoonstel- lingen U1 dit gebouw gebleken was, dat de bovenzalen bij druk bezoek dikwijls niet te be reiken waren. Daarvoor was het noodig een tweede trap aan te brengen en wij waardeerden zeer de wijze, waarop de firma Hagen ons de uitvoering van dit vrij omvangrijk werk-gemak kelijk heeft gemaakt. Wij mogen ook roemen op de medewerking van het bestuur der Soc. „Vereeniging" en op de bereidvaardigheid van de firma Philips door het beschikbaar stellen van kostbare lampen voor de verlichting van 'het gebouw, waarbij de hee ren Heringa en Wutrich belangeloos hun mede werking verleenden. Zoo is dan, dames- en heeren, deze tentoon stelling tot stand gekomen, maar de commissie was er niet mede tevreden, dat in de gebouwen Flora haar hoogtij hield, ook daarbuiten moest in de stad het publiek er aan worden herinnerd, dat de tuinbouw zijn voorjarasfeest vierde; de bloeitijd der bolgewassen kon daartoe prach tig medewerken. Daarvoor was echter in de eerste plaats orga nisatie noodig en tot wien kon men zich daar toe beter wenden, dan tot den heer Mauriis H. Binger, een organisator van openbare verma kelijkheden bij uitnemendheid, die er steeds op uit is, iedereen zooveel mogelijk te doen profi- teeren van de feesten en 'uitvoeringen. De heer Binger heeft met een grooten staf van dames en heeren, feest- en cabaretvoorstel lingen en volksvoorstellingen in den Stads schouwburg, dansavonden en een bloemencorso georganiseerd en groote medewerking onder vonden om door étalage- en straatversieringen aan de stad een feestelijk aanzien te geven, ter wijl een groot vuurwerk voor het Paviljoen in den Hout die feesten zal doen beëindigen. Aan hem en aan allen, die hierbij hunne medewerking verleenden, breng ik den dank dei- commissie en hoop gaarne, dat deze feestelijk hed ennaar wensch mogen slagen. En thans, dames en heeren, zouden wij tot het bezichtigen van het ingezondene kunnen overgaan. Ik heb het groote voorrecht u mede te deelen, dat Jhr. Mr. Dr. A. Röell, de Commissaris der Koningin, voorzitter van het eere-comité, zich bereid heeft verklaard om dte tentoonstelling te openen en veroorloof mij den heer Röell uit te noodigen daartoe wel te willen oveigaan. Hierna gaf de heer Röell gevolg aan die uit- noodiging en opende met een i ne welgekozen woorden de tentoonstelling i A t v' Om half vijf had de officieele ontvangst plaats ten Raadhuize. Vanavond heeft de feestvoorstelling in dea Stadsschouwburg plaats, waarvan de bijzonder heden reeds in dit blad zijn vermeld. 4—51/2 uur concert op de Gi'oote Markt. 51/0 uur diner van het hoofdbestuur van de Maatschappij voor Tuinbouw en Planuimde re geringscommissie, bestuur van die afdeeiin»' ■Haarlem en de pers. Moigen: 2 uur, feestvoorstelliug in den Stadsschouwburg. 8 uur: feestvoorstelüng in den schouwburg Jansweg. Ongecorrige erdj SCHOTEN. Woensdagavond werd tev Raadhuize te Schoten opgericht „De Schoten sche Burgerwacht", met als voorloopig be stuur de heer T. S. Germans, Voorzitter, ooendastx-aat 64, en de heer P .Q. Wolff, se cretarie-penningmeester, Kerkpad 16, te Sclxo ten. VELSEN. Het aantal werkloozen is de Iaat. ste week weer met 25 verminderd en be draagt nu 105. VELSLN. i>e verkoop van het Tubercuiose- bloempje beeft m onze gemeente 459.65 on gebracht of ongeveer 100 meer dan verle den jaar. VELSEN. Voor de papierfabriek lio t het Belgische stoomschip „Luik IV". De kapitein daarvan was met zün zoon naar IJmuiden gegaan, maar de zoon is nog niet terugge keerd en wordt nu vermist. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. VELSEN. De gezondheidscommissie in on ze gemeente besloot B. en W. te verzoeken scherper toezicht te d-oen houden op de ,ange de straat te koop aangeboden levensnut; an "V EESEROORD. Aan de aannemers 'i „un- nissen en.van Sambeek alhier is opgedragen het bouwen van 51 woningen voor de woning stichting „Patrimonium" te Hilversum en den bijbouw aan de R.-K. Kerk te Heemstede». IJMUIDEN. Alhier zijn aangehouden J. F. M. D., nit Haarlem, verdacht van diefstal van een rijwiel van een controleur van het Levens middelenhedrijf en J. j .s.. uit Zaandam, die verdacht wordt hier meerdere rijwielen to hebben gestolen. IJMUIDEN. Bü den heer L., aan de Bik- en Arnoldkade is men door opensc-huiviny; van het raam de woning binnengedrongen en heeft nit den muntmeter 5 gestolen. IJMUIDEN. Alhier zijn aangehouden drie knapen uit Amsterdam, die de ouderlijke wo ning waren ontloopen. Zij zijn door de poritio teruggebracht. HILLEGOM. Door de besturen van het Krnisveirbond en Mariavereeniging is ,een groote drankbestrijdersdag georganiseerd, welke Zondag a.s. zal gehouden worden. Des moigens een H. Mis voor alle levende en overledene leden van het Kruisverbond en de Mariavereeniging, terwpl 's middags -een lof met drankbestrijderspredikatie, welke ge houden zal worden door den WelEervv Pater Paschalius. Des avonds zal in de zaal van den heer W. J. v. Dril een vergadering plaats hebben, waarin als spreker zal optreden de beer Ka merbeek uit Haarlem. Do Hoogedelgeb. beer Bulten, lid der Tweede Kamer, heeft ziöb welwillend belast met de leiding dezer avond. Niemand vei-zuime dezen zoo schoenen dag voorbij te laten gaan, zonder belangstelling te toonen. HAARLEMMERMEER. - Onderwijs. - tot onderwijzeres aan de St. Antoaiusscliool te Nieuw-Vennep, is benoemd mej. H. A. M. ten Dam te Bergen. NOORDWIJ Kt RHOUT. Oemeteneraad. Ver gadering van Zaterdag 19 April, des namid dags te 3 uur. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig 5 le den. Afwezig de heeren J. Warmerdam en J- de Groot. De notulen van diverse vorige vergaderingen worden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken. Voorlezing wordt o. m. gedaan van de goedkeuring van Ged. Stateni van het besluit tot het aangaan eener overeen komst met de Landexploitatie-Mij. „Noordwij- kerhout". In dit verband deelt de voorzitter mede, dat het contract op 17 dezer door hem is geteekend, zoodat eene spoedige uitvoering der werkzaamheden kan word entegemoet ge- zien». 2. Benoeming tijdelijk wethouder. In verband met de ziekte van wethouder Warmerdam acht houder te benoemen, welk gevoelen door den Raad wordt gedeeld. Tot stemming wordt overgegaan. Er worden 3 stemmen uitgebracht op den heer H. Heems kerk en 2 op den heer E. Oostdam, zoodat do heer H. 'Heemskerk is benoemd. De voorzitter wenscht den heer Heemskerk geluk met het blijk van vertrouwen van den- Raad en vraagt of hij de benoeming aanneemt. De heer Heemskerk zegt den Raad dank voor het in hem gesteld vertrouwen. Hij stelt dit op 'hoogen prijs. Doch meent wegens zijn drukka bezigheden en in verband niet den verren af stand zijner woning van 'het Gemeentehuis d< benoeming niet te moeten aanvaarden. Vervolgens wordt tot een nieuwe stemming 'overgegaan. Uitgebracht worden 5 stemmen» waarvan 3 op den heer Oostdam, 1 op den heg Verdcgaal en écu blanco, zoodat de hees

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2