turn mil mum BUITENLAND FEUILLETON De Ondergang van een V^ereidrnacht. Donderdag 24 Apriï Tweede Blad Haarlemsche Bloentenfeesten. De gebeurtenissen van den dag. Jk ben hier in mijn eigen huisl Gij beleedigt mij dagelijks door uw pronken met uw bruidsschatgij verwijt mij de levens wfjzo, die ijk tot dusver, voerde, al&of den bruidsschat samenschraaptc; hij was echter ook voorzichtig, trots zijn sluwheid. .Uw: vader gaat heden «p de vlucht pm de Vergiffenis, Marcus... réd hem, her haalde Livia. KORTE BUITENLANDSCHE BERICHTEN 1) Klein Romeiasch geldstuk. Op 't oogenblik dat we dit schrijven ziet reeds ieder uit naar het groote Bloemenfeest, dat hier weldra zal aanvangen. Wie anders den naam Haarlem-bloemenstad niet billijken wil, zal al thans voor deze dagen bekeerd zijn. We verwachten bloemen, een zee van bloemen, we willen en zullen ons nu in bloemenweelde baden. Een lange deinende golf van bloemen zal door onze straten gaan, 't Aprilzonnetje moet buiten de poorten duizenden bloemen wekken, Fokker zal ons bestrooien met bloemen. Bloemen, bloemen allerwege, wie wil zal eeni- gen tijd als in een sprookje kunnen leven. Zeker, we hebben in 1910 een groote bloemen tentoonstelling gehad. Vorstelijk was dat. We waren er als in een tooverwereld, maar zoo n feest als nu, hebben we in Haarlem nog met gehad, want nu blijft 't niet binnenshuis en bm- nensheks, maar de zomerweelde, de bloemen pracht zal ons ook buiten overstelpen. Zeker is er meer een bloemenfeest hier ge weest, maar zoo grootsch als dit, gelooven we, nog nooit. We willen even daarvan verhalen. „Neen, niet uit duffe boeken, want die hooren niet bij bloemen," zegt de lezer, 't Hoeft niet. 't Oudste bloemenfeest is van betrekkelijk jongen datum. We moeten de lezers maar even verplaatsen naar de Costerfeesten van Haarlem in 1856. 13 Juli weid het bronzen standbeeld van Laurens Janszoon onthuld en op den avond van dien dag om half acht werd een Bloemenfeest in de Hertenkamp geopend. Daarna volgt de Algemeene Nationale Ten- toohstelling voor Nijverheid in 1861, op Spaarnhove gehouden. Spaarnhove is nu een heel gewone boerderij, halverwege Haarlem en Schoten, maar wasdoen een fraaie buitenplaats, door een Haarlemsche patricische familie be woond. Het programma, zooals dit boven het trappenhuis in de Stadsbibliotheek hangt, ver meldt: Zondaj# 7 Juli: Tentoonstelling van bloemen, levende planten en verdere voortbrengselen van tuinbouw in de Hertenkamp. Binnen- en buiten- landsehe mededinging, uitgeloofde premiën f 2300. Plegtige opening 's namiddags ten half 2 ure. 'Muziek van het regiment Veld-Artillerie, Kapelmeester Radershoff. Dit bloemenfeest schijnt 5 weken te hebben geduurd, althans 't programma vermeldt: slui ting van het Bloemenfeest Zondag 11 Augustus. Bij de eerstgenoemde tentoonstelling van Juli 1856 was er ook een prachtige bloemenversie ring aangebracht in de Dreef. Daar was het hoofdmoment een reusachtige aardbol van bloe men. Een dierenriem was er om heen gemaakt, die in bloemen te lezen gaf: „Uit Haarlem's Bloemhof ging het lidit op over de aarde." Onze bekende tuinarchitect, wijlen D. Zocher, was de ontwerper. Wie over de tentoonstelling van 1861 uitvoeriger wil lezen, kan ter Stadsbiblio theek raadplegen een Beschrijving in quarto in lentoonstellingsnieuws. Meermalen hebben we in Haarlem tentoon stellingen van bloemen gehad, o. a. in de Ver eeniging en in de Doelenzaal. Op de voor malige buitenplaats 't Klooster (waar nu het Schoterkwartier is) was voor eenige jaren ook een bloemententoonstelling, ook met een bloe mencorso. Het was ten tijde der Vredesconfe rentie. Vele der buitenlandsche gezanten waren er bij tegenwoordig. Menigeen zal zich nog wel den Chineeschen gezant met zijn vrouw her inneren. In 1827 werd door vijf vakgenooten, Pieter van Velsen, Frans van Velsen, E. H. Krelage J. Keijser en H. Polman Mooy, het initiatief genomen tot het houden eener tentoonstelling van afgesneden bloemen van nieuw gewonnen byacinthen (couquesten). 46 Handteekeningen, niet alleen van bloembollenhandelaars en -kwee kers, maar ook van belangstellenden, bekrach tigden dit. Van Krelage was het denkbeeld uit gegaan, op deze wijze een Sociëteit van Flora te stichten, welke jaarlijks niet alleen een ten toonstelling zou houden van conquesten van hyacintheu in den bloietijd, maar ook een win tertentoonstelling van vervroegde hyacinthen en yndere bolgewassen. Dit meer uitgebreide plan ,J,.,aaf ajet tot uitvoering gekomen en ver- beoaald samenwerkkLg destijds 1837 I li» hst tentoonstelling van het jaar 1837 Uit het reglement blijkt, dat het ledmtal beperkt zou zijn tot 19 en dat er driemaal ver- gadeid zou wezen. Jaarlijks in April zou een tentoonstelling van nieuwe uit zaad gekweekte bolgewassen worden gehouden; voor de beste nieuwe hyacinthen werden prijzen van f 25 a f 10 uitgeloofd en dergelijke premiën voor andere bolgewassen, leder lid was verplicht hyacinthenbollen ter waarde van 100 aan de vereeniging af te staan. Deze zouden onder toezicht van Pieter van Velsen Fz. worden ge kweekt. In 1857 werd te Noordwijk de „Flora van Noord wijk" opgericht. Doel was bevordering van ae belangen der bloembollenteelt in het alge meen en ter dezer plaatse in het bijzonder: zij jrachtte de belangstelling daartoe op te wekken door het houden eener tentoonstelling, zoo mo gelijk 's jaarlijks. Dat is dan ook nagenoeg 's jaarlijks gebeurd. In 1878 hield ze haar zeventiende, welke volgens het tuinbouwblad Sieboldia in elk opzicht slaagde. In 1860 werd te Overveen met hetzelfde doel „De Bloem van Kennemerland" opgericht, onder voorzitterschap van den heer J. U. Lom bar Petri, burgemeester van Bioemendaal. Nog steeds stelde men als voornaamste doel van het vakverenigingsleven het houden eener jaarlijk- sche tentoonstelling voorop. Reeds in Maart 1861 hield zij haar eerste tentoonstelling in het schoollokaal en een gedeelte van het raadhuis te Overveen. Deze „Bloem" bestaat niet meer, evenals te Noordwijk; men sloot zich aan bij de Alg. Vereen voor Bloembollencultuur, ,welke in 1900 reeds 28 plaatselijke afdeelingen en ruim 1900 contribueerende leden had. De werkzaamheden der vereeniging bepaalden zich in de eerste jaren tot het houden van talrijke, bijna jaatlijksche -tentoonstellingen. Nadat pas in den herfst van 1860 de vereeni ging georganiseerd was, werd de eerste ten toonstelling reeds begin Maart 1861 gehouden en ofschoon de voorbereiding te laat op touw gezet was en men zich met de beperkte ruimte van de zaal van den Stadsdoelen moest behel pen, gewaagt de Kroniek toch van een in menig opzicht welgeslaagde tentoonstelling. De zaal was voor deze tentoonstelling als een tuin aan gelegd, de verzamelingen bolgewassen waren op tafeltjes geplaatst, die van doelmatige stella ges voorzien waren, terwijl aan de wanden een twaalftal zeer groote spiegels waren aange bracht. Daartusschen was zeer doelmatig een overvloed van groene planten en heesters ge plaatst. Het effect door het geheel te weeg gebracht was treffend, vooral het schier eindelooze pers pectief dat in de tegenover elkaar geplaatste spiegels zich weerkaatste. Het sieraad der tentoonstelling was een al lerprachtigste groep van 45 Amaiyllis. Dezé rijke inzending, wellicht nimmer op eenige ten toonstelling zoo gezien, trok terecht de alge meene aandacht. De tentoongestelde bollenge- wassen overtroffen over het algemeen de niet te hoog gespannen verwachting. Op deze eerste tentoonstelling der vereeniging waren 24 inzendjngen. De Commissaris der Ko ningin, zoomede* Burgemeester en Wethouders van Haarlem waren bij de opening aanwezig. Reeds voor het volgend jaar werd de tweede tentoonstelling uitgeschreven, welke hare voor- ganster verre achter zich liet. Niet alleen waren de omstandigheden gunstiger, werkte het weer mee en had men de beschikking over het betere lokaal der Sociëteit Vereeniging, maar men was het er algemeen over eens, dat de inzendingen een ongekende volmaaktheid hadden bereikt en de voorzitter der vereeniging oordeelde in zijn rede van 10 Maart 1862 dat het bloembollen vak als zoodanig nimmer op eenige tentoonstel ling zoo goed vertegenwoordigd was geweest. Vooral de byacinthen waren op die tentoonstel ling bijzonder goed geslaagd en vormden er het glanspunt van. Ook in 1863 en 1864 werden tentoonstellingen uitgeschreven. In 1865 werd in verband met het verkenen van een ruime geldelijke bijdrage aan de Internationale Tuin bouwtentoonstelling te Amsterdam van het hou den van een eigen tentoonstelling afgezi&i. Ook in 1867 '68 en '72 gingen ze niet door. Even wel was allengs de lust tot inzenden begonnen te verflauwen en bleken de uitgeloofde prijzen daartoe geen voldoende prikkel meer, te. zijn. Men besloot derhalve de tusschenruimten tus- schen de tentoonstellingen te vergrooten en slechts om de vijf jaar een tentoonstelling uit te schrijven, maar dan een van grooteren omvang en met Hoogere prijzen. De eerste dier 5 jaar- Iijksche tentoonstellingen werd gehouden in 1875, samenvallend met 't 15-jarig bestaan der vereeniging. De voorstellen, in 1868 door J. G. v. daveren en in '69 door j. H. Bijvoet gedaan, om prijzen uit te loven voor bloembolleninzendin. gen op buitenlandsche tentoonstellingen, wor den hier vermeld als voorloopers der vele jaren later in dezelfde richting genomen besluiten. De 12e tentoonstelling, nj. die van 1875 werd gehouden in de nieuwe concertzaal van de Ver eeniging, die kort te voren was klaar gekomen en den inzendingen een prachtige omlijsting ver zekerde. Het Koninklijk Huis en het Gemeente bestuur gaven hun steun. Ofschoon het weder voor de voorbereiding der gewassen ongunstig was, maakte de tentoonstelling, vooral op het gebied der bloembollenteelt een uitnemenden in druk. Hopen we dat de lieve zon en een lentqwindje samenwerken om het groote bloemenfeest, dat we nu gaan beleven een groot succes te doen worden. De organisators van het feest verdie nen deze voldoening. Het zal dus zeker niet vroeger dan de derde Mei worden, voordat we iets over het vredes verdrag: tussehen Duitschland en de Geasso cieerden te sluiten, zullen vernemen. Intfussolien •obijnt er nu een loort compro mis tusschen het Amorikaansche en Fransche Standpunt te zijn gekomen, wat betreft de waarborgen, vast te leggen in het vredesver drag, om Frankrijk eensdeels tegenover de buitenwereld ale ovenwinnaar een goed figuur te laten maken, anderdeels dit land. geen over wegend o verkeersellende positie in Europa te verschaffen. Dit althans zou men opmaken uit de volgende beschouwing:, welke Ilavas uit Parijs seint: In goed ingelichte kringen, die in betrek king staan met de omgeving van den presi dent, verzekert men, dat een uitgewerkte over eenkomst te Parijs op het punt staat defini tief te worden vastgesteld. Het staat nog niet vast, of deze overeenkomst zal worden opf»©" nomen in bet formeel© vredesverdrag of in een afzonderlijk verdrag. In ©Ik geval zal de over- oerikomst het verdèsverdrag steunen en de pro ductie van Frankrijk verzekeren, zelfs in geval van een nieuwen aanval door Duitsohland. Amerika heeft reeds in beginsel zijn toestem ming gegeven. Wilson is n0g altijd vast over tuigd, dat de Volkerenbond Frankrijk waar borgen zal geven, maar kii erkent, dat de 'datum van de onoerteekening van het vredes verdrag en het oogenblik, waarop de Volkeren bond in werking treedt, onvermijdelijk „geschie den moeten blijven. Men is het dus eens, dat het noodzakelijk is, een mjduel te hebben om liet verdrag van kracht te doen zijn en de vei ligheid der wereld te verzekeren: gedurende thet overgangstijdperk zouden verschillende commissies, die op het oogenblik bestaan, kun nen worden gehandhaafd om de bepalingen van het vredesverdrag te doen eerbiedigen. Boven dien zou men een centraal regeeringsorgaan kunnen instellen. Wilson zou er tegen zijn om «eze overeenkomst geheim te houden. Hij ver klaarde, dat de geest ervan met dien van den Volkerenbond overeenstemde, en dat z.ii evenals het plaa van den Volkerenbond zou worden gepubliceord. Mocht op dit gewichtige punt overeenstem ming worden bereikt, dan staat de Pariisclie Conferentie toch nog voor zware zorgen. Gezwegen nog van de mogelijkheid, dat Duitschland weigert het vredesverdrag te onderteekenen. spitst zich- HET ITALLAAiN- SCHE VR AAGSTUK; hoe langer hoe meer toe. Men weet, dat W ilson radicaal, tegen de Ita- liaansche eischen van gebiedsuitbreiding aan ie Adriatische kust gekant is. Ook in Enge land was tot heden weinig sympathie voor de Italiaansche eischen. Maar daarin is nu eenige kentering waar te nemen. Een invloedrijk orgaan als de „Daily Chronicle", liet zich gisteren ten gunste van Italië's aanspraken uit. Het blad schrijft: Wii betreuren liet eenzijdige inzicht van een deel der Britséhe pers in deze aangelegenheid zeer. Dit is te verklaren uit het feit dat de Zuid-Slavische propaganda- in Engeland geducht aan het werk is geweest en do Italiaansche propaganda maar heel wei nig. In werkelijkheid zijn er zoowel voor de aanspraken van de Italianen als van do ^uid- Slaven sterke argumenten aan te voeren. Wie verkondigt'dart het geschil bestaat in een bot sing tuesehen imperialistische en liberale be ginselen, is niet op de hoogte. De Chronicle pleit dan, onder erkenning dat de meerderhed der Dalmatijnsohe bevolking Zuid-Slavisch is, voor de historische rechten van Italië op dit gewest. En van Italiaansche zijde houdt men krach tig vast. De Pariisohe correspondent van dé „Daily Chronicle" zegt in een beschouwing over Orlando's wegblijven uit ófe vergaderingen van den Raad van Vier: „Een der verklaringen die men hier hoort over Italië's halsstarrige houding is deze. Orlando vreest dat de val van het kabinet waartoe het ,tellig ZOu komen als Italië's eischen niet mochten worden ingewil ligd, het sein zou ziin voor ernstige revolu tionaire beroeringen.' Tot zoover hadden de berichten ons gister avond den stand van zaken hekend gemaakt. Maar uit do hedenochtend ontvangen tele grammen blijkt, dat de Italiaansche kwestie niet slechts een dreigende onweerswolk aan den toch reeds donkeren hemel boven de vre desconferentie is; maar dat 't vraagstuk der Dalmatisohe kust werkelijk tot een breuk heeft geleid. Wilson heeft naai blijkt op eifeen verant woordelijkheid y10?1 middel van het pers bureau der vereenigde Staten een verklaring doen puhlieeeren over de Adriatische kwestie. - In deze verklaring zet de president uiteen, waarom baj de toewijzing van Ejurno aan Italië piet kan aanvaarden. Hij zegt, dat de vrede, die met Duitseniand zal 'gesloten wor den op het beginsel recht en rechtvaar digheid berust. Dezelfde beginselen moeten worden toegepast op "e gebieden, die vroeger deel uitmaakten van e Oostenrjjksch-Hon- gaarsche monarch!6- jyy als die beginselen moeten worden geëerbiedigd; moet Fiume die nen als „débojiehé" v°or den in- en uitvoer handel niet van Ital!e maar van die gebieden, gelegen ten N. 611 j, van die haven, n.l. Hongarije, Boh^pm Roemenië en de sta ten van de nieuwe ZuH.-blayi.sehe groep. Fiume toewijzen aan natie, schrijft presi- «6 ROMAN UIT HET POOLSCH, Dat moet een einde nemenI Wat dan? -- -Die geringschattende behandeling; ik *tcm Uf vrouw 'ze^e ld via mei heesche P-? vuisten ballend, bvirj, draagt mijn naam en deü breeden het zoom aan uw kleed. Daaraan was u hie©,. ®eest £°legen. Wat verlangt gij nog de jjA stampte met' de voeten en schreeuw en veroorloof u niet meer, heele nach- y tonsliuis door te brengen. Wilt „,°0; veroorlooft gij dat niet meer? Hoe Op -.fJ yat verhinderen? vroeg Marcus, zich Oict 7 mger oprichtend. Vóór alles spreek Wen n°° mjd. Ik kan schreeuwend© vrou- in hei Wt®taan. Gij bevindt u niet meer t|Tu's Van den belastingpachter. schreeuwde Livia buiten zich zelve. Dit huis behoort mij; ik heb het uit de klauwen van een woekeraar gerukt. Alles, wat er in is, behoort mij ook uw naam, ook uw familie-kleinoodiëuzelfs gij behoort mij, wijl ik u gekocht heb. Nu sprong Marcus op. Aha. is het zoo, gesteld? Gij hebt mij dus gekocht?En waarom dan wel, als ik u vragen mag? Opdat gij mij» echtgenoot zoudt zijn. Eu lieerï Waarom voegt gij er niet heer bij Gij moest toch weten, dat een Quinctiliër zich niet aan den wil van een vreemde onderwerpt. Gij hebt tijd genoeg gehad om te er varen, dat ook Livia Fabia niet voor slavin in de wieg is gelegd. En toch zou het niets buitengewoons zijn, als de dochter van een vrijgelaten slaaf wat meer handelbaar en toegevend was. Livia's gele gezicht werd met een donker rood bedekt. Ellendeling, siste zij. Gemeene slang gebreeuwde Marcus ten uiterste geprikkeld. Gij pijnigt' mij met uw parvenu-trots, dio elke as 1) voorrekent.... dit leven u toebehoord, heeft. Gij maakt, dat alles mij tegenstaat en daarbij zijt gij verwonderd, dat ik geduld, verlies. Gij noemt mij een ellendeling-, glj; de dochter van een Fabius. y'l «"m een Quinctiliër te beleedigon, gij e ltt' Bij deze woorden pakte Marcus Livia bij den Behouder, 'naai' in hetzelfde oogenblik flikkerde een dolk aaar hand. - Laat los geeuwde Met een i'orsclicR giecp ontwrong Mar cus den dolk uit de hand zijner yrouw, en wierp hem ver van zich af 0l> de kmeeii vooi uw heer en mees ter beval hij woedend en terwijl hij Livia weder bij den schouder vatte, drukte hij haar neder aan zijn voeten Over haar gebogen, stiet hij met gedemp te stem de woorden uit. Voortdurend wilt gij mij met het ge stolen geld van uw vader de oogen uitste ken zonder tc weten dat over dit geld net vonnis van den praetor zweeft. Eén woor.d uit xnijn mond is genoeg, om uw heele ver mogen in den muil van de keizerlijke schat kist te werpen. Fabius was niet kieskeurig1 in de keuze der middelen, toon hij voor u dent Wilson, zou den indruk wekken, dat wij opzettelijk deze haven, waarvan al de ge noemde landen (hoofdzakelijk afhangen voor huii toegang tot de Middellandsche Zee, in handen geven van een mogendheid, waarvan de haven geen imtegreerend deel uitmaakte en welker souveredniteit over die haven een buitenlandsche zou ziin en niet in overeen stemming van het comimercieele en industri- eele leven van de gebieden, welke deze (haven moet bedienen. Ongetwijfeld om deze reden werd Fiume niet opgenomen in het verdrag van Londen, doch definitief bij 'dat- vedrag toegewezen aan de Kroaten. Na gezegd te hebben, dat het verdrag van 1915 bepaalde punten van de Dalmatisohe kust aan Italië toewees, omdat het zich moest beschermen tegen Oostenrijk en dat dit laatste thans niet meer bestaat, verklaart Wilson overtuigd te zijn, dqt Italië zich zal aansluiten (bij een regeling van be langen, die den vrede volkomen verzekert. Na dit manifest heeft ORLANDO bekend gemaakt, dat hü PARIJS VERLAAT EN NAAR -ITALIË TERUGKEERT. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de Italiaansche premier ook bü Frankrijk en Enge:land geen voldoende steun heeft kunnen vinden. Met betrekking tot de Italiaansche eischen verneemt Reuter n.m., dat Engeland Italië in zijn eigen belang adviseerde van eenige zijner eisdhten af te zien, doch als de Italianen op hun rechten staan op grond van het verdrag van Londen, zullen Engeland en Frankrijk nakomen hetgeen waartoe zij zich door hun onderteekening verplicht hebben. Zij hebben er echter op gewezen, dat het verdrag Fiume aan Kroatië toewijst en als 'het verdrag moet uitgevoerd worden moet deze clausule ook in acht worden genomen. Lloyd George en Cle- menceau hebben getracht tot een of andere schikking te komen. Dat „trachten" schijnt dus vergeefsoh te zijn geweest. Orlando is afgereisd, de wereld in spanning latend over de verdere gevolgen van deze tweespalt. In Italië zelf behoeft Orlando niet be vreesd te zijn voor afkeuringen over zijn halsstarrigheid. Want nog vóórdat zijn be sluit tot heengaan bekend was, stond de Ita liaansche pers op haar achterste heenen, blij kens volgende commentaren: De „Tribuna" zegt, dat de toestand inderdaad ernstig is. Italië kan geen vrede hebben met het verdrag, indien de bedoelde quaesties niet opgelost worden. Bovendien kan hot den vrede ongeldig verklaren op grond yan het Londen- sche verdrag, dat een afzonderlijken vrede voor Italië verbiedt. Italië kan alle verantwoorde lijkheid afwentelen op hen» die hun eigen zaken op de meest bevredigende wijze oplossen me loyale medewerking van Italië, maar bezwaren opwerpen tegen onze rechten, die bescheioe en voor geen tegenspraak vatbaar zpn. Do „Epoca" merkt op. dat de strud eiken dag moeilijker wordt. Tegenover den onwrik- baren wil van het Italiaansche volk, dat streed en overwon, heeft zich een sterke tegenstand geopenbaard» maar deze zal het Italië, dat al tijd zelf zijn geschiedenis maakte, niet ont moedigen. De wil van het volk is een onweer staanbare kracht. De katholieke „Corriere d'Italia" zegt in een artikel „Recht voor Italië," dat !bet een treu rige plicht is. den voortgezetten tegenstand tegen „onze" wettige en gematigde aanspra ken te constateeren. De „Giornale d'Italia" spreekt ook van de oneenighekï ter vredesconferentie, zet het goed recht van Italië uiteen en voegt er aan toe: onze overwinning zal niet worden geknot, en het land, dat door de dapperheid onzer legers is veroverd, zal Italiaansoh blijven» hetzij er een overeenstemming bereikt wordt» hetzij dit niet mogelijk is. De nationalistische „Idea Nazionale" zegt: Zooals Italië alleen stond in den oorlog, bleef het alleen staan bij den vredezooals het alleen den oorlog won. zal het alleen den vrede win nen. Laat men te Parijs weten, dat de wil van Italië eensgezind en, onwrikbaar is. DE ONGEREGELDHEDEN IN DUITSCH LAND. Uit Hamburg wordt aan het a,Berliner Tageblatt" geseind: Daar de ongeregeldheden en plunderingen niet vermindereu» integendeel steeds dreigender worden, zal van hedenmor gen 7 uur af de staat van beleg over Hamburg, Altona en omgeving afgekondigd worden. Straatbetoogingen. het dragen van wapenen enz. worden verboden. Dinsdagmiddag vielen soldaten, gewapend met geweren en handgranaten, een politiepost- huis aan in de Fruchtallee en joegen de poli tieagenten na een kort gevecht weg. Op de grens tusschen Hamburg en Altona werden uit een automobiel met een witte vlag geweren verdeeld onder de burgers, die blijkbaar hierop gewacht hadden. Een troep van vijftig ge- wapenden bestormde het stedelijk kleedingde- pót aan den Paulsplatz en bracht de gestolen kloeren in automobielen weg. Gewapende benden, dikwijls BOO man sterk, trokken door St. Paull en aangrenzende buur ten van Altona. Z« plunderden de voorbijgan gers: do veiligheidsweer kon hiertegen niets gercchtigneiü .vau nnju neef te ontgaan 1 Mij n vader, stamelde. Livia verschrikt. Marcus liet haar opstaan en sprak verder: De Genuaansehe vrouw, die hij oven- als uw heelen bruidsschat geroofd heeft, ver schijnt morgen of overmorgen voor. den rech terstoel om een gerechte straf tc verlangen voor de gcwelddauigiieifl; die men jegens daar begaan heeft. Zij is de bruid van een hoog- gcplaatsten R.omeinschen burger, en P.ublius Qumctilius zal recht doen. Gij kent hem toch.... Marcus, red mijn vader, vleide. RU Livia met opgeheven handen. Zeg nu nog eenmaal, dat gij mij ge kocht liebtl Ik ben het, die met mijn naam en mijne betrekkingen uw schurkachtig ver leden bedekt. Ik heb uw goud gekocht, wat gij mij thans onthouden wilt. Had ik ge weten, dat het zoo duur is, dan had ik het nooit begeerd. Heden smeekt gij en morgen, zoo gauw het gevaar over uw hoofden niet langer zweeft, zult gij mij weder scheldwoorden iri het gezicht slingeren en met scheel© oogen iedere sestertie nazien, die door mijn hand gaat. Ik ken u, vervelend kramerstuig I Leo* doen. By de St. I'auli-vieehmarkt werd een. geheim wapendepót ontdekt. Veertig geweren, ongeveer 2000 patron©n en vele handgranaten werden in beslaj? cenomen. Automobielen met gewapende mannen van den veiligheidsdienst rijden door de straten, waarin bijna geen men- sehen te zien ziin. Hamburg zal waarschijnlijk zeer er native dasren^tegemoetsra an. Naar de militaire autoriteit-en te Groot- Hamburg meededen, is het bericht van het. uitzenden van regeeringstroepen daarheen on juist. De volk6weer en de politiemanschappen kregen streng© bevelen om personen, di© mei de wapens in de hand bij plunderen of in ge vechten met de volksweer of politietroepen werden gevat, ter plaatse te fusileereu. De stakingen. aai een W. B. meldt is de staking in het Bochumer mingebied geheel afgeloopen. De toestand m Müncben is. naar in do >,Deutscno All#. Z,citunfr" wordt,, vol- gens do berichten van een meerderheidssoeia- list. die in den Landdag mededeelingen deed, als ivolgt: Hongersnood, plundering en roof' geweldpleging en moord, ziedaar het resultaat van een Bolsjewistische heerschappij v-an enkele dagen. Kinderen en zieken, grijsaards en vrouwen sterven, want de boeren weigeren naar het gekkenhuis" München levensmidde len te zenden. Münohen staat voor het bankroet en de grootste ellende. De gisteren aangekondigde politieke alge- me© staking in Stuttgart, welke gericht was tegen de uitzending van troepen naar Beieren, is niet tot uitvoering gekomen. In alle groote bedrijven wordt gewerkt. Ook de arbeiders der Daimlerfabrieken besloten het werk weer te beginnen. UIT HONGARIJE. Uit Weenen komen veie berichten, die zeer ongunstig luiden voor de Hongaarsche sovjet republiek en die grooten deels een onbetrouw- baren indruk maken. Na de rede van Bola Kun echter schijnt er geen twijfel meer mogelijk, dat de militaire macht, waarop de sowjetre- geering steunt, uit elkaar valt. In Oostenrijk verwacht meu een actie der anti-bolsjewia- tische socialisten in Hongarije en heeft men grensmaatregelen genomen tegen vluchtelingen der Hongaarsche rooce garde. Naar het Boedapester Korr.-Bur. meldt, heeft de Radenregeermg tot commandant van de troepen aan de andere zijde van de Theiss benoemd den volksmaehtigde Wilhelm Boehm» die nog heden het opperbevel aanvaardt. Tot commandant van het gebied aohtor het front ia benoemd Tibor Szamuelly, wiens taak zal ziin eventueele contra-revolutionaire bewegin gen neer te slaan en bij de burgerbevolking en de militairen achter het front de orde en dis- ciphne te handhaven. Boehm heeft tot zün Stramfeld. Gen°880 Ali™* Een zeker onverwachten en verren eteun krpgt de regeering van Bela Kun uit. Londen. Het paa opgerichte arbeidersdagblad, de Daily Herald" schrijft boven zijn berichten uit Hongarije: ,,De Hongaarsche sowjetrèpu- bliek vecht om haar bestaan tegen den Roe- meenschen inval. De Hongaren ziin volkomen overrompeld; zij hadden de zending van gene raal Smuts opgevat als een bewijs, dat. de geallieerden vrede mét hen wilden. Nu worden ze zonder een woord van waarschuwing over vallen. Voor dezen nieuwen oorlog tegen Hongarije» die onze jingopera reeds lang met veel misbaar heeft geeisöht, ia geen enkele verontschuldi ging te vinden. Het is een poging met voor bedachten rade om de socialistische republiek Hongarije to worgen. De Hongaarsche sowjet- regeerng heeft die poging op geen enkele wijze uitgelokt; zij heeft geen leeningen ongeldig verklaard en geen buitenlandsch eigendom it; beslag genomen. Zii heeft naar onze correspon dent (Brailsfrd, die uit Weenen seinf) getuigt, bezadigd en met goed gevolg de nijverheid op socialistische leest geschoeid. Nu vecht zii voor haar bestaan tegen een der meest reactionaire regeeringen in Europa." Hoe praehtijr het er in tusschen in die socia listische republiek toegaat blijkt weer uit een bericht in het „Nouer Wiener Journal" vol gens hetwelk 't Zondagmiddag- te Boedapest tot nieuwe uitspattingen door het matrozen- corps kwam. De 'havenwerkers werden ver- nield, woningen geplunderd, verscheidene bankdireceuren en journalisten gevangen genomen, evenals een koerier, die brieven naar generaal Berbhelot overbracht. Te Boedapest zijn zeer ernstige gebeurtenis sen aanstaande, als zij tenminste nog niet ge schied zijn, zegt het blad, De bolajewiki in het nauw. Volgens een draadloos bericht uit Warschau is generaal Haller daar aangekomen. De Poolsche cavlerie heeft Wiln genomen, andere troepen bezetten Nowo GTadek en Baranowitsdi. De Bolsjewiki vluchten in paniek. Het Ooekrajiensche persbureau te VGra- venhage meldt, dat deBolsjcwistische uitvoe- nu eenter, dat men den man niet door toorn, doch door toegevendheid wint. De zaak van de vrouw is te gehoorzamen In de gang hoorde men de lichte set 'oden v.&n een slaaf; Marcus hield op. Dadelijk daarop werd het deurvoorhang opgelicht en de naamafroeper kondigde aan, dat Fabius zjjn dochter wenschte te spreken. Livia ging uit de kamer. Marcus échter viel zwaar neder in een zetel. Het heftige tooneel had zijn slaap verjaagd. Hij beefde van uitputting, doch gevoelde dat hij niet meer zou kunnen inslapen. Wat heden was voorgevallen, was het ge volg van een heele xij oorzaken. Dadelijk na de bruiloft was Marcus tot de overtuiging gekomen, dat hij zich vergist had als hij rekende op Livia's jeugdige jaren om lief bestuur over haar vermogen In handen te krijgen. De gewezen belastingpachter en 'ad vocaat had den bruidschat van zijn dochter met een ondoordringbaren scliuten.aur van allerlei fijnges ponnen voorwaarden orwingd {Wordt vervol&d).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5