STADSNIEUWS Van Overal WAT DE PERS ZEGT k WAAR GAAN WIJ HEEN? 'rende comité te Kief het centrale comité van de boerenbonden heeft geschorst. dat onder den invloed stond van de soc.-rev. partij. Vingerafdrukken van Fransebo soldaten. Do ..Humanité" maakt met verontwaardiging melding van een voorschrift van het ministerie van oorlog, volgens hetwelk vingerafdrukken moeten genomen worden van de soldaten. Het blad drukt een stuk af. waaruit blijkt, dat een soldaat, die zich verzette tegen dezen maatre gel als vernederend voor een Franscli burger, daarvoor gestraft is. VMEF.NTERAAD. „Rolland." Naar aanleiding van een advies van de commissie van bijstand in het beheer van ogen bare werken handhaven B. en W. hun voorste- om gunstig te beschikken op een adres van do N. V. Bouw- en esp]. Maatschappij i.ïtollana om 2 jaar uitstel van overdracht van gronden aan de gemeente, enz. Na een uitvoerige discussie ging de raad mede met het voorstel van B. en W, Door ver schillende heeren werd aangedrongen op een 'inaolifko oplossing van deze kwestie. Vooral de heer Braai drong aan op oplossing. Kleingoed. B. en W. stellen voor aan J. Visser Hzn. tot vvcderopzeggens ontheffing to verleenen van de hem sub 20. van het raadsbesluit van 1 Uctober 1918 no. 12 opgelegde verplichting tin op den hem bij dat raadsbesluit in koop aigestanen grond een woonhuis aan de Tem- pelierstraat to bouwen. Goedgekeurd. B. on Vv'. stellen voor-den aankoop te be krachtigen van perceel Gasthuisstraat 18. voor j 7625, 't Vermoeden is niet ongegrond, dat het erf aan de llaaks niet langen tijd meet voor tien dienst van openbare werken zal zijn te gebruiken, in verband met de voorgenomen wegverbreeding daar ter plaatse. Eene voor het doel. waarvoor thans het erf aan de Raaks zordt gebruikt, geschikte ruimte, gelegen in hot midden der gemeente, kan echter bezwaar lijk w orden gemist. De bedoeling is het aan gekochte perceel, zoolang het niet voor boven vermeld doel wordt gebruikt, te blijven ver- turen voor ƒ3.25 (of 3.50, met vrij gebruik /an water.) Goedgekeurd. Do heer J. H. Knotemann biedt de gemeen de te koop aan voor 7300, perceel Bakenesser- gracht 79. liet het oog op den toestand van dit Perceel ontraden B. en W. op deze aanbieding •n te gaan. Goedgekeurd. 13. en \Vadviseeren goedgunstig op een ver zoek -san de woningbouwvereeniging .Spaarn- oog om voor den bouw van 52 arbeiderswo ningen op een terrein aan den Barmenjansweg een buitgewone crisisbijdrage van 123.32 te verleenen. Goedgekeurd. B.-en W. stelenl voor aan Cornelia Brou wer, weduwe van Joannes de Waard, in leven aatsteliik gepensioneerd plantsoenwachter in het Keuaupark, een onderstand te verleenen ten bedrag© van ^94 per iaar. Goedgekeurd. Het bestuur dor Maatschappij tot verbete ring der huisvesting van minvermogenden te Haarlem heeft aan B. en W. medegedeeld, dat Let in zijn voornemen ligt, o.a. de eigendom men van de Maatschappij aan de Kerkhofstraat te verkoopen. In verband daarmede komt het B. en W. ge- wenscht voor de rooilijnen voor genoemde straat vast to stellen. Z» stellen den raad v oor tot di'e vaststelling over te gaan. Goedgekeurd. B._ en W. stellen voor zich tot H. M. de Koningin te wenden met het eerbiedig ver zoek to willen bepalen, dat de gezondheidscom missie in deze gemeente, voor het toezicht op de volksgezondheid in zijn geheelen omvang, oestendigd bliive. Goedgekeurd. B en W. stellen voor te besluiten behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland het raadsbesluit van io December 1915 no. 10. volgno. 37, zoodanig te wijzigen, dat in plaats van Qebr. Fruijtier, worde gelezen: J. E. A. Kaub: wordende zulks geacht to zjjn geschied met ingang van April 1919. Goedgekeurd. Uitbreidingsplan Kleine Houtweg. Litgesteld, omdat een adres was binnen gekomen dat nog niet voldoende onder tie oogen was gezien. Strafverordening. De commissie ingevolge art. 166 Gemeente wet stelde een wijziging voor in de politie verordening tot liet tegengaan van loaipen- bewerking in huisarbeid. De heer GROENENDAAL herinnerde aan een stukje in een der plaatselijke bladen, waarin er op gewezen werd dat met de redactie van dit artikel alle huisvrouwen, die lompen scheuren, strafbaar zouden zijn. Hij vroeg of daarin niet diende voorzien te wor den. De OORZITTER antwoordde dat met zul ke opmerkingen geen rekening kan worden gehouden. Ju alle verordeningen is wel zoo iets te vinden. Zoo staat b.v. in de poltiie- verordening dat het verboden is asch' op straat te werpen. Nu zal er wel geen raads- hd zijn, dat al niet eens van zijn leven asch van zijn sigaar op straat geworpen heeft. Maar niemand denkt cr aan daarvoor proces verbaal 0p te maken. wijziging wordt goedgekeurd. Tot onderwijzer aan 2 wordt benoemd o* te Amsterdam. Bpllebakker i C'rediet. De VOORZITTER vroeg een credict. van f 81.500 en ceil van f 6500 voor Openbare (Werken tot aankoop van materialen enz. tot bestraling en rioleering van de terrei nen waar de huizen komen van do vereeni- gingen „St. Bavo" en dc? Haarl. Stichting! tot Woningverbetering. Na eenige discussie goedgekeurd. 'I RONDVRAAG. De lieer Wentkioll vroeg: a. Ligt het in de iedoeling van B. eu W. om zich met voor stellen tot den Raad te wenden om de meis jesschool voor M. O. met 5-jarigen cursus uit te breiden b. Mag in dat geval worden verwacht, dpt daarbij zal worden gestreefd nadr de gelijk stelling van bet diploma der inrichting van onderwijs, met dat van.de H. B. S. voor jon gens niet 5-jarige cursus. c. Bestaat er kans dat zoo het antwoord op de onder a en b gestelde vragen gunstig luidt de wijziging mot den aanvang van het, aan staande cursusjaar in werking zal treden? De VOORZITTER zal deze vragen in Liet college van B. en W. brengen. De heer ROPPE klaagt over de arbeids voorwaarden der dames' in de kiosken. Zij kregen f 8.50 per week van 72 uur werk. Dit was zoo tot voor 25 Maart. Na dien tijd is 3i/a uur per week afgegaan. Spr. hoopt dat B. en W. op de firma Segboer, die ook elders *an de ooren wordt getrokken, hier nauwlettend zullen, toezien. De VOORZITTER zal de zaak onderzoe ken. Do heer KOPPEN vraagt of het B. en W. bekend is dat er in de stad veel over tredingen zijn op dc verordening tot verbod van den bakkersnachtarbeid. Den VOORZITTER is dit niet bekend, doch zal het onderzoeken. De heer GERR1TSZ vraagt of van B. en W. binnen korten tijd voorstellen te wach ten zijn tot uitvoering van werken om op die wijze de werkeloozen aan het werk te zetten. Dat is beter dan hen met steun gelden te steunen. De VOORZITTER noemde op dat nu in uitvoering was de verbetering der llaambrug, de bewerking der gronden aan de Kleverlaan, terwijl binnenkort in uitvoering komen de bouw van een brandspuit- en politiehuis aan de Amsterdamsche Vaart, bouw van een school en andere werken, die nog bij B. en W. in overweging zijn. Een bewijs, dat B. en W. op dit punt diligent zijn. De heer GERRITSZ zegde meer te bedoe len groote werken als het plan-Amsterdam;- sche Poort e. a. ,die reeds jaren aanhangig zijn en die om uitvoering vragen. Do heer KUENEN heeft in dit lijstje niets vernomen omtrent uitbreiding of nieuwbouw van het Gasthuis, wat z.i. toch ook zeer noodig is in verband met het gebrek aan ziekenhuisruimte. De VOORZITTER antwoordde slechts uit het hoofd te hebben geciteerd, maar kon toch wel mededeelen dat uitbreiding van het Gasthuis niet in overweging is. De heer HEER KENS THIJSSEN merkte op dat de kwestie door den lieer Kuencn in den raad gebracht er eene van verstrek kende beteekenis is en verband houdt met de ziekenhuisruimte in het algemeen. Spr. 'kan mededeelen dat dit laatste de aandacht van B. en W. lieoft, maar dat dit waarschijn lijk niet moet gevonden worden in uitbrei ding van liet Gasthuis. De heer KUENEN is bevredigd. Als er maar meer ziekenhuisruimte komt, is het hem hetzelfde hoe dit gebeurt. Den heer v. d. KAMP antwoordt de heer de Breuk dat wanneer het eenigszins moge lijk is en de materialen niet zoo duur meer zijn begonnen zal worden met voorbereiden de maatregelen om tot uitvoering te komen van het asfalteeringsplan Station—den Hout. De heer GROENENDAAL drong aan op betere bestrating van Heerenvest en Antho- niestraat. Een onderzoek werd toegezegd. Hierna ging de raad in geheime zitting over. R. K. DIOC. LAND- EN TUINBOUWBOND IN HET BISDOM HAARLEM. In de middagvergadering hield de Zeereerw. Zeergel. Heer Prof. J. Verhaar, leeraar aan het groot-seminarie te Warmond, een rede over de noodzakelijkheid van sociale cursussen. Vooraf hield de voorzitter een koite beschouwing over de belangrijkheid van het onderwerp. Na een treffende inleiding betoogde de .ge wijde redenaar, dat wij niet moeten wachten tot de orkaan boven onze hoofden is losgebroken, doch vóór dien tijd moeten zorgen voor een-on- wrik'baren afweeraam. De beste materialen voor het zetten van dien dam zijn de practische ont wikkeling van den mencsh en de vorming van 'n vasten wil. Vooral in het sociale leven zijn deze factoren van het aller grootste belang. Nood zakelijk is de kennis der zedelijke wetten, die de maatschappelijke verhoudingen regelen; hier door leert men niet alleen de vele misstanden en kwalen kennen, doch ook de middelen ter ge nezing Wij katholieken handelen hierbij, niet uit wel begrepen eigenbelang, doch uit liefde voor de al- gemeene goede zaak. Sociale ontwikkeling is noodig niet alleen voor de individueele belangen, doch ook voor die van den agrarischen stand en de gansche maatschappij. Rechtvaardigheid, naastenliefde, orde en wel vaart moeten hierbij het wachtparool vormen. Er zijn nog zoo vele nood- en wantoestanden, die verdwijnen moeten; er heerscht in vele op zichten nog een groote achterlijkheid, die niet zou bestaan als iedereen kon bogen op gezonde, sociale ontwikkeling. Ook is deze noodzakelijk voor de goede verhouding tusschen werkgever en werknemer; sociale inzienten worden alleen ver kregen door sociale ontwikkeling. Zonder dat zullen steeds conflicten tusschen patroon en werkman blijven ontstaan. En vooral de klassen der land- en tuinbouwers zijn voorname organen voor dien bloei der natio nale welvaartzulks wordt met rake voorbeelden door spr. uitgelegd. In deze tijden wordt voor den landbouw een ruim verschiet geopend. De algemeene inzinking in verschillende landen heeft toestanden geschapen, die voor ons vader land van niet te onderschatten beteekenis zijn. De verwachting van een groot afzetgebied opent een toekomst van voorspoed en welvaart. Maar dan moeten wij ook den tijd, die toch al zoo snel gaat, leeren begrijpenwij moeten ons voorberei den op die toekomst, maar ons ook wapenen voor verschillende vijanden, die nooit rusten. Slapheid en traagheid moeten voorgoed verbannen wor den, dit is een noodzakelijke eisch van dezen tijd. Leert elkaar de christelijke beginselen praktisch nakomen leert de gevaren, die het economische ™eiL Clge.n' leert de middelen om die geva- h.n,^,^eren'leert eenheid betrachten in streven handelen en vooral, stel vertrouwen in de lei ding uwer voormannen, die al hun krachten geven voor uw stoffelijke en zedelijke belanden Spr. houdt hierna een praktisohe beschouwing over de wijze waarop sociale cursussen gehouden kunnen .worden en bepleit vooral &$t nut van bondscursussen, Spr. besluit met te wijzen op de ernsfige tij den, waarin d'e geesten verward worden1 en allen grondslag aan het recht willen ontnemen. De taak uwer organisatie eindigt spr. is een groote en gewichtige. Als gij allen echter die taak naar behooren vervult zult ge een gouden, oogst van rijke, sociale actie kunneii binnenha len. De mooie redevoering oogstte een luid ap plaus en een hartelijk dankwoord van den voor zitter, die hierna onder algemeene instemming de volgende conclusie ter kennis bracht: a. Hef hoofdbestuur van den L. T. B. zal overwegen, naar het voorbeeld van den Han- delsraad, het Diocees in kringen te verdeden, omvattende een aantal gelijksoortige gemeenten. b. In iederen kring zal getracht worden een of meer leeraren geestelijken en (of) leeken te vinden, die zich met het houden van cur sussen in de afdeelingsvergaderingen zullen be lasten. c. Het Hoofdbestuur zal op ruime schaal subsidie beschikbaar stellen om de onkosten van deze cursussen te bestrijden. De kringen kunnen ingedeeld worden als volgt: a. Westland, b. West Friesland, c. Haar lemmermeer, d. de Venen en e. de Streek. In de rondvraag kwamen verschillende interne en praktische aangelegenheden van land- en tuinbouw ter sprake. De stellers werden op zakelijke wijze door den voorzitter beantwoord. De voorzitter deelde intusschen nog mede, dat de Alg. Voorzitter, de heer N. Dekker, met 613 van de 619 stemmen (4 blanco en 2' onwaarde) was herkozenop het applaus na deze mededee- ling, liet de voorzitter eenige waardeerende .woorden volgen aan het adres van den herkozen .voorzitter. Na een krachtig woord van opwekking sloot ■de heer Klaver de vruchtbare vergadering met den Chr. groet. PIIOPAGANDA-UITVOERING VAN HET ZANGKOOR „KUNST ADELT." Onder leiding van zijn directeur, den Leer G. J. Kalt, hield het geheel-onthouders zang koor „Kunst Adelt" een propagandaavond in het gebouw der Protestantenbond. Met een zeker genoeglijk sarcasme kan men constateeren hcc de inrichting der Protes- tantsche kerkgebouwen voor zoover deze niet van katholieke afkomst zijn, hoe meer en meer op het gezegde: „Gezelligheid kent geen tijd," gebaseerd worden. Voegen we hier bij een uitstekende acoustiek en we begrijpen volkomen dat „Kunst Adelt deze plaats toad uitgekozen voor zijn pi*opa!ganda-uitvoeri,ng. De heer Kalt, iu wien dit koor een ijverigen maar ook zeer muzikalen leiden* bezit, zooals men er onder de dilettanten weinigen zal aan treffen, heeft het simpel materiaal dat te zijifCr beschikking staat opgeleid tot een zeer voegelijk vocaal-emseonble. - In al het gezongene bespeurden wij be- soliaafd-muzikaal, goed doorvoelde opvatting der werkjes, die zoo juist „a la portee du choeur" waren gekozen. Jammer dat do Lieer Kalt niet de vrijheid heeft ook niet-geheel- onthouders tot dit koor too te laten; verschil lende partijen smeekeu om hulp, anders zou den de tenoren niet zoo détoneeren, zooals op: Jubilate in: Die Vesper van L. van Beet hoven, dat overigens met muzikalen distinc tie gezongen werd. Ook eeniige tooning-zoete meloüiën als: Der Kircho van Lowe eu: Abend)ied van Kuklau vielen wel in den smaak van het talrijk publiek. Dat de orgel-solist van dezen avond, de heer Ranot, die: Vision van Rheinberger en: Marseh Triumphal van J. Adamson speelde, ten volle met het zeer gecompliceerde orgel spel vertrouwd is hebben wij uit deze voor drachten niet kunnen opmaken. Integendeel: uit ervaring weten wij dat met deze orgel- dispcisitie veel passender registratie is aan, te, wenden. Bovendien was de voordracht noch in rytbmisch opzicht nochi wat frazeering be treft vlekkeloos te noemen. Wij twijfelen er echter niet aan, wanneer de heer Ranot zich onder ter zake kundige leiding zal stellen, dat spel en voordracht aanmerkelijk in correctheid en schoonheid zullen winnen. M. M. Schnudler en Kretifzer. De tweede Beethovenavond van Schmuller en Leonid Kreutzer had al de weelderige, maar in tieme schoonheden van den eerste en de stem ming benaderde door deze verrukkelijke muziek en dit uitstekende spelen de rustige, poëtische sfeer der achttiende-eeuwsche kamermuziek; en men herdenkt, niet zonder teedere bewondering, een wereld, die zóó elegant eaZ0° nan be- tooverende ijdelheden was. In Beethoven's viool- sonaten, dié de laatste, maar ook de hoogste getuigen zijn van dien tijd en als herinneringen schijnen geschreven te zijn, Lvo?.r eers' cle stem der menschelijkheid; en dit nieuwe, diepe accent, wat eigenlijk het begin der roman tiek heet, is inderdaad de onveranderlijk-krach- tigste essentie der kunst. De muzikaliteit heeft bij deze innerlijke evolutie..nlÈl® verloren, maar slechts zuivere en natuurlijke beteekenis gekre gen. Het is waarschijnlijk, dat misschien in géén kunst het evenwicht tusschen de stem der men^ schelijkheid en de muzikaliteit zóó zuiver en dicht bij de volkomenheid is als in deze Beet- hoven-sonateri. Ik zou eigenlijk niet weten, waar om dit niet de mysterieuse volkomenheid is, die in dè illusies van een menschenhart en de ver rukkingen der muzikaliteit leven. Zou het begin der kunst dan niet zijn de samenspraak der inspiratie met het menschelijk hart? Men kan het nooit zeggen, en zeker is er geen enkele paraphrase mogelijk bij de milde lyriek van deze 'Sonaten, bij de zóó kinderlijk-ontroerende tee- derheid van deze melodieën, zacht-rustig ge- rythmeerd, wonderlijk-melancoliek en glim lachend gekleurd met de innigste harmonieën. De pianist Kreutzer speelde met den violist Schmuller deze maal de Sonaten opus 12, no. 1 opus 96 in g; opus 30 no. 1, en opus 30 no. 3. En het is meer in 't bijzonder Kreutzer geweest, die aan 't klavier deze muziek welig schilderde en zong, altijd in delicate kleuren en klanken; met de zachtste droomerigheid en de begelei dingen en de heerlijkste expressie in alle melo- diek. Hij speelt met vohna,aKte kennis der muzi kale verhouding en hij heeft de eenig-juiste ma nier van samenspelen, omdat hij het werk zóó duidelijk verstaat en geen der dichterlijkheden hem ontgaat. Ik hoorde nooit de curieuze Sonate opus 96 ia 9 dur zóó helder-muzikaai, zóó ca pricious en zóo romantisch, zóó meesterlijk-ar tistiek geconcentreerd. Schmuller had in deze Sonate en in de laatste zijn beste accenten (het wispelturige in rythmiek ligt hem van nature). Hij speelt men weet het -— absoluut-muzi- kaal, maar onpsychologisch. Zijn toon is ook over 't algemeen te weinig vol en stralend. H. F. A. Rijkspostspaarbank. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Haarlem en elders, werd in den loop der maand Maart ingelegd f 268.947.24 éu terugbetaald f 201.206.14%. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 65.741.09H. Hieronder 117 formulieren ad 1 in spaar bankzegels van 5 cent en 636f ormulieren ad 1 in spaarbankzegels van 1 cent (School- sparen.) Het aantal, te Haarlem nieuw uitge- geivfcn, spaarbankboekjes bedroeg '336. Door tusschenkomst der to Haarlem gevestigde kan toren werd, ter Directie op staatgschuldboekies ingeschreven een nominaal, bedrag van 3500 en afgeschreven, een nominaal bedrag wan J50. Derhalve meer in- dan afgeschreven 3350. Het aantal, to Haarlem uitgereikte, nieuwe staatsschuldboekjes bedroeg 2, Gevonden voorwerpen. Terug' te be- koifien bijG. v. Wdveren, Lombardsteeg l!, een dasspeld; Fibbe, Park 1 an 43, hals ketting; Drukkerij Nobels, Spaarnw.str., be hangselpapier; C. Breed, Bronsteeweg 66, kinderschoentje; H. v. Weert, Teylerstr. 4, kinderkraagje; G. 'Schippers, I-Iarmenians- straat 89, vrouwensciiort; B. Kabel, M. v. Heemskerkstraat 56rood, manchetknoop; J. Meijerink, Jansstr. 62, machineschijfjes; J. Schippex', Pandpoort 2, bril in étui; J. H'. F. Mohring*, Ged. Oude Gracht 17, para- pluie; T. de Vries, L. Begijnestraat 14rd(, .gonjezak; A. C. Klerk, iWagenmakerslaan 7, portemonnaio met inhoud; J. F. Karre- maiij Sophiastr. 10', loterijbriefje „Utile"; C. P. v Dam, A'damstra.at 14, R.K. kerkboekje. Jansen, Tempeliersst.r 57, kinderhandschoen DE 8. v. A. i'. EN Difi Ilfivvi, ,Wij lezen in het ,,N. v. d. D.": „Br is geen verhelpen «aan, dat de S. D.- A. P. over het vraagstuk van tactiek, door Troelstra's najaars-buiteling acuut ge worden, hopeloos verdeeld blijft; geen do zijn eenheidsmoties zouden de scheur weer kunnen vastplakken. Arnhem en Zutfen 'gingen met Troelstra, Utrecht en Breda gingen met Vliegen en Schaper mee, en zoo kwamen die twee richtingen bij het debat telkens voor den dag. Geen wonder. De S.D.A.P. staat sedert geruimen tijd niet meer uiterst-links, en do uitslag der eerste verkiezingen onder het stelseL der even redige vertegenwoordiging heeft, met de intree van Wijnkoop en andere echte re volutionairen in de Kamer, de neiging der sociaal-democraten om het desnoods met de gebeurtenissen op een accoordje te gooien, slechts bevestigd en belichaamd. Men kon dus van Arnhem niet verwach ten dat de partij zich en bloc revolutionair verklaren, eu openlijk de heeren Wijnkoop en D-omela Nieuwenhuis in de armen vlie gen zou. Evenmin echter, dat gij de om wenteling beslist afwees. Daarmee zou zij haar greep op de massa's verloren, en zichzelf voor de toekomst (zij 't slechts met, woorden) gebonden hebben. De S. D. A. P. blijft dus wat zij was: opportunistisch-revoiutionair." HET CONGRES DER S. D. A. P. De hoefijzer-correspondent van het „Hb-ld." twijfelt er ten sterkste aan, of op het te Arnhem gehouden congres een duurzame eenheid is ver kregen. 4 Hij schrijft daarover: „De eenheidsmotie verandert eigenlijk niets in het geschil, dat binnen de partij door de Noveinbergebeurtenissen was ontstaan. Ook zonder die motie zou de partij niet zijn uit eengevallen, de beide groepen zij die (be houdens ondenkbare uitzonderingen, waar voor men echter geen motie behoeft te maken) den wettigen weg wil blijven bewandelen en zij die een revolutie willen aangrijpen zoodra ze kans van slagen biedt zouden hebben afgewacht of er eeiï revolutionaire kans zou komen, precies zooals ze nu zouden doen. En komt er zulk een kans, doet zich een revolu tionaire situatie voor, „nu ja, dan zullen we wel zienwerd ten congresse door meer dan één spreker gezegd. Maar dat het inzicht dan niet weinig uiteen zal loopen is wel zeer duidelijk gebleken. En voorts is ook wel gebleken, dat zelfs de voorstanders van den wettigen weg nog wel zooveel voorbehoud maken omtrent het-afwij zen van een revolutie, dat op hem als rem mend element in een revolutionaire situatie volstrekt niet altijd zal zijn te rekenen. De heer Troelstra constateerde het veelvul dig maken van voorbehoud dan ook natuur lijk met voldoening. De S. D. A. P. is wel zeker zal niet aansturen op een revolutie, maar hoe haar houding zijn zal wanneer de gelegenheid zich aanbiedt, zal af hangen van het resultaat van den strijd die thans is uitgesteld, maar die dan in partij leiding zal worden gestreden. En voor de mogelijkheden, welke de motie daarbij opent, is het niet geruststellend dat de heer Troelstra heden zeide; deze motie is mijn motie. Hij zal daarmee dus kunnen werken als in No vember." Inbrekers gepakt. Dinsdagnacht omstreeks half vier. terwijl een zware brand woedde in de Gasthuismolensteeg te Amsterdam, poogden inbrelcers hun slasr te slaan in perceel Singel 182, waar gevestigd is het Electrisehe Bureau Extra." Een waker van de G. 1,. iN. ,V. ont dekte, dat-het hangslot van het huis verdwenen was. Hij vatte pest voor het gebouw an liet een anderen waker, dia in de nabijheid was, de politie waarschuwen. Daar echter juist een controleur der G. P. N. .V. voor controle kwam, besloot de controleur xnet den .wakfr het ge bouw ,te betreden, om de dieven geen gelegen heid tot ontvluchten te geven. Zij hadden goed succes, daar zij twee perso nen in het gebouw aantroffen on aan dc poiitio konden overleveren. Do inbrekers hadden reeds een rijwiel, eenige -autobanden, rijwielbanden enz. gereed gezet om mede te nemen. Een der daders bleek een bekende der politi-o te ziin beide werden overgebracht naar het bureau St.-Pietershal. Paasch-twee naar de bloemetjesveldsn. fn de gang; van den „v.oor"-trein sta ik ge perst tusschen een paar vriendelijke iongc men- schen en een retirade. De vrouw tzegt tot den man: C'est un train boehc. Non. antwoordt de man. Je ne le crois pas. Het Fransch doet mijn Fransch-lievendo ooren aangenaam aan, en ik maak mij op, deze vreemdelingen terecht te helpen. ,Ce sont des voitures holJandaises. licht IK m, welwillend. - Üui, zegt de man koeltjes. Maar de vrouw merkt op. in 't Hollandsch ditmaal: - Je loopt toch overal Franschen tegen 't lijf 1 Nou kennen we evengoed Hollandsen, praten.... (N. Crt.). Een goede vangst. Tc Amersfoort zijn aan gehouden twee personen verdacht van rij wieldiefstallen. Evenzoo zijn aan de justitie overgeleverd twee personen te Amersioort en twee te Soest ais verdacht van heting*. Acht der karretjes zijn reeds opg-espaoru te Laren en Veenendaal. Een der van dieistal verdachten bleek te vens beroover van een paardenhandelaar tij dens de halijaariijkscne paardenmarkt te Amersioort te zijn, terwijl nummer twee be trokken is bij de dekendiefstal in 't groot in liet Hollandsch kamp te Zeist. De twee van rijwielheling verdachten uit Soest hadden 500 dezer militaire dekens op gekocht voor f 110Ü. Velen er van zijn te hunner lnuze ontdekt of elders opgespoord. Ontvluchting van arrestanten. Op Eer sten Paaschdag werden ais naar gewoon te de soldaten, welke in afwachting van hun terechtstelling voor den krijgsraad, m voorloopige verzekerde bewaring waren ge steld, door een sergeant en eenige manschap pen der wacht „gelucht" oji nét kazerne- terrein te Assen. Plotseling zette een der arrestanten het op een loopen, klom over het hek der ka zerne en Viuchtte in de richting van Smilde. De sergeant liet de overige arrestanten in den steek, haalde uit het wachtlokaal ge weer en patronen en zond daarna den vluch teling eenige scherpe patronen na, zonder hem te treilen. Van de- ontstane verwarring had intusschen een tweede arrestant gebruik gemaakt om te ontvluchten, zoodat ten slotte twee arrestanten waren verdwenen. Tot he den zijn zij nog niet opgespoord. De vermoedelijke oorzaak van den brand te Amsterdam. De commissaris van politie de heer Heérema, heelt in het Gasthuis den heer Harte over de vermoedelijke oorzaak van den brand, Gasthuismolensteeg, kunnen hooren. Hij deelde aan den commissaris mede, dat met het oog op de verhuizing, den tweeden Paaschdag, een fornuis was leeggehaald, toen dit nog brandde. De lade met haar gloeienideu inhoud was in de achterkamer oj> den grond gezet. Het vermoeden is nu, dat een poot van een der stoelen, die in dat zelfde ver trek op elkaar gestapeld stonden, bij onge luk in de lade gezet is en dat de stoel daar door langzamerhand in brand is geraakt. Toen de lieer Harte des nachts, na brand lucht geroken te hebben, naar beneden ging en, wetende dat in de achterkamer een asch- lade op den grond stond, in die richting, keek, was het eerste wat zij zag, een in vlammen staande stoel; maar daar alles toen reeds om hem heen vlamde, was er geen gelegen heid meer om zich van. dien eersten indruk nader rekenschap te geven. Verdrohkeu. Dinsdagnacht werd de 26-ja- rige vrouw H. O., die pas 9 weken gehuwxl is, vermist. Gisteren is haar lijk uit de Spoorsloot bij de Zandvaart te Made (N.B.) opgevischt. Het lijk was in nachtgewaad kleed en aan handen en voeten gebonden. De wijze, waarop dit binden is geschied, doet niet aan misdaad denken. Men gelooft veel eer, dat de vrouw, die wat overspannen was, zichzelf heeft gebonden en zich daarna ver- Vrijdagavond een onderzoek in, Joch schijnt dronken heeft. De Bredasche justitie stelde evenmin misdaad aan te nemen. Groote brand te Rotterdam Dinsdagavond om kwart over tien uur is door omwonenden brand ontdekt in het pand Zandstraat 67, te Rotterdam, waarin voorheen de bakkerij van den heer F. Peters gevestigd was. De verdie ping gelijkvloers en de eerste verdieping zijn thans in gebruik bij de Eerste Rotterdanische Electrisehe Papiervernietiging en groothan del in oud papier van M. Ekstein en Zonen. De tweede verdieping wordt gebruikt als opslaig- en werkplaats hij den steen, gaas en houwstoffenhandol van Frans Middelzaad, terwijl de twee bovenverdiepingen dienen als bewaar- en werkplaats van ee maatschappij Asra, directeur de heer I, Benjamins. Het vuur greep, vooral in het achterste ge deelte van het diep-doorloopende pand snel om zich toeen. Boven en beneden was het dra één vuurpoel en bet achterste deel van het dak was spoedige doorgebrand. De brandweer rukte met groot materiaal aan. Het geheele college brandmeesters was aanwezig. Tijdens den brand deed zich een ongeval voor, dat gelukkig goed afliep. De pijp leider van spuit 21, P. Molkenboer, zakte door den vloer van de tweede verdieping en bekwam eenige brandwonden. Iu bewusteloozen toe stand wex*d de man uit het brandende perceel gedragen en hl een perceel aan de overzijde bij-gebracht door leden der E. H. B. O. Per brancard is de man daarop naar hlet zieken huis vervoerd. Zich zelf aangemeld. De voortvluchti ge ambtenaar ter secretarie H., te Valkens- waard, secretaris van het steuncomité, die verdacht werd van verduisterinig ten nadeelo van dat comité, heeft zich in Dén Haag hij do. politie aangemeld. Het blijkt, dat het vermis te bedrag niet in de duizenden loopt, zooals eerst gemeld was. Van een bedrag van 4000 uit Den Haag gezonden, is 800 zoek, terwijl II. zich oolc nog 900 door den (gemeente ontvanger heeft doen uitbetalen -op een man daat, dat hij zelf geschlreven hack

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6