^ileBschdistribotie Haarlem. ii inisterieele Bepalinyei. distributiebedrijf Heemstede. BINNENLAND Van Overal KOFFIE DSN SDAG 29 APRIL 1919 A A 42ste JAARGANG 9923 lïi m. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 CENTFRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 BiJ VOORUITBETALING ADVEBTtftliiEN 2 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTINq EERSTE BLAD Pit nummer bestaat uit 2 bladen Versch Rundv.eesch De Gemeentebesturen van HAARLEM, BENNEBROEK, HEEMSTEDE en SCHOTEN brengen ter kennis, dat door den Minister van L., N. en H. is bepaald: 0.1 K.G. Koftie, verstrekKing van goedkoope msik. Aan de Nederlandsche Arbeiders! t t Veisen in last. iedepland en Selgië. 18. Bevordering van handel, industrie en verkeer. DRANKBESTRIJDING verdacht betrokken te zijn bij de mislukte bero ving van den b-®"*- van den Oever van Verkrijgbaar bij de slagers te HAARLEM bevroren Hunuvleesch, 9593 en Maximumprijs voor beide soorten vleesch: mappen 1.30 per pond üenaxt Pouiet P> ft l> ff 1t ft W Roastoeaf l-50 Rib tt v >y beaisteak 1.70 dat gedurende liet tijdvak van 1 tot en met 31 Mei 1919 door detaillisten aan verbruikers kan worden afgeleverd op BON NO, 50 eener lhee- en Koifiekaart 9591 De Directeurvan het Distributiebedrijf te HEEMSTEDE deelt mede,-dat met ingang wan 1 Mei a.s. geen verstrekking van goedkoope melk meer zal plaats hebben. Aanvragen zullen niet meer in behandeling worden genomen. De Directeur voornoemd, 35or J. A. GELDORP. De S. D. A, P. heeft besloten, den 1 Mei dag te 'maten tot een dag van politieike de monstratie. Het Neder!. Verbond van Vakvereemgin- gen gehoorzaamt en spoort zijn leden aan, op 1 Mei te staken om kracht bij te zetten .aan de sociaal-democratische eischen. Na de mislukte revolutie van November wil men een dag succes lieiblben. Dat is noodig om den moed erin te houden bij de roode beweging. Nog nooit is een Regeering zoo snel met ingrijpenpo hervormingen gekomen. Haar belangrijk program wordt met spoed uitgevoerd. De 8-ürendag zal binnenkort werkelijkheid cijn. JLn nu wn men een socialistische demon stratie om het te doen voorkomen, of de her vormingen aan do sociaal-democraten te dan ken zijn. De Katholieke en Christelijke arbeiders van Nederland doen aan dit spel van volks misleiding niet mee. Wij laten ons niet diwingen tot een 1-Mei- staking. W ij roepen de bijna 200.000 arbeiders, bij on ze vakcentrales aangesloten, op om den lsten Mei te werken en zich niet te laten misbruiken voor socia listische propaganda. Wij richten ons ook tot de ongeorganiseer de arbeiders en roepen hun toe: Weerstaat den socialistischen dwang! Alle ordelievende arbeiders van Nederland weigeren mee te doen aan roode demonstra ties. Werkt op 1 Mei! Set Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie, J. VAN RIJZEWIJK, Voorzitter. A. C. DE BRUIJN, Secretaris, Hot Christelijk Nationaal Vakverbond, ïr* 1THOF, Voorzitter. H. AJVEBLINK, Secretaris. Velsen ia in Terwijl de gemeente Leiden een nitgesohre- ▼ea leening van twee millioen. ruim tweemaal o et-lt end ziet, blijkt Veisen geen crediet meer o hebben op de geldmarkt en moet het zic/h steun tot do regeering wenden, i 11 i° 1,,QUWe Courant" zijn, (zooals onze czcis hebben kunnen zier in ons blad) daar- ver liarde woorden geschreven, waarvan liet «w«niet verwondert dat zij in zekere kringen eisen veel stof hebben doen opwaaien, ti-n f*?1" 2J'1, t''9, bet (wellicht in opdracht' ciiton voor zekere raadsleden op te nemen, ootan. daarbij eerlijk 1,1 ij veil en het niet doen -y komen, nu de boel spaak is geloopen t.e |«en (iets waarvoor wil herhaaldelijk heb- gewaarschuwdI) alsof de sehujd niet hij da meest radicale elementen van den Raad ligt. Als excuus voert men aan, dat da verhou ding in den gemeenteraad zoo is, dat links één stem meer heeft dan rechts. Dat moet dan het bewijs leveren dat de gemeente goed is be stuurd. VN ij zijn zoo vrii dat argument af to wijzen. Do meerderheid van den raad van V eisen is links en die meerderheid- heeft dat immer op (wij schreven haast schandelijke' wijze getoond. Wü kennen geen gemeente in ons land, zelfs geen groote steden, waar do partijhaat door de linkscho elementen zoo hoog is opgevoerd dan in Veis-en. Nergens ziiu zoo veel besluiten genomen met één stem meerder heid als juist hier. Nu aan te komen met het argument dat links maar één stem meer heeft dan rechts is unfaiir en wijzen de reohtsclie partijen beslist van do hand. De hoeren van links, die zulk een hoogen toon gevoerd hebben jaren lang, moeten nu ook de geöioe'le verant woordelijkheid maar dragen. Als bliksem afleider t.a dienen, waar zij steeds getrapt werden, is te veel eer voor de reohtsohe par tijen. Voortdurend hebben wii gewezen op do wietige wijze, waarop in V-el sen met do finan- i.iin werd omgesprongen. Dat onze stem niet dio eens roependen in de woestijn was blijkt wol uit ihet gemis aan vertrouwen, waarvan de mislukking der laatste gekfleeningi hot bewijs is. \Y anneer men dan nog om nadere bewijzen vraagt, willen wij alleen wijzen, op do meer dan onverantwoordeiike wüze waarop vele raadsleden dreigenhet besluit is nog niet ge vallen, maar het scheelde waarschijnlijk niet veel het aanbod der Mariastiehting te Haar lem van de hand té wijzen, die voor de luttele Ibparag© van 5000 per jaar aanbiedt hier een goed en model ziekenhuis te bouwen met mode- zeggenschap der gemeente en alles wat men maar wensohen kan. Uit louter partijhaat, uit anti-papi&me, wijzen de heeren dat van de hand en geven iiever, in plaats van 5000 per jaaiy rente dus van éón ton gouds, een klein millioen voor een in dit geval geheel overbodig gemeentelijk ziekenhuis plus een flïnko ton gouds per jaar voor do exploitatie. i)r t voorbeeld typeert ihet financieel beleid van oe radicale elementen In den gemeente raad van Veisendat typeert hoe het algemeen belang wordt opgeofferd aan partijbelangen. Ln denkt men dan dat feiten, a'ls w-elke wii in oe be-hamdeliug der ziekenhuiskweoti» signa leerden, zander invloed blijven naai- buiten? Dat, wanneer zulke staaltjes van -vooruitziend1 financieel beleid bekend worden, zulks geëigend is om het .vertrouwen in een goed gemeente beleid te versterken? heifaalen: die ziekenhuisgeséhiedenis is als kenschetsing van. Let Velsensche beleid, teek en end Men klaagt in Velsen over het gemis aan groote belastingbetalers. Is dat altijd zoo ge weest f Of hebben wii in een beteren tijd, de radrcaio heeren niet eens hooren lachen om do voorgespiegelde mogelijkheid dat d'e groote Derasungbetalers do gemeente wel eens kondén verlaten r De fout in Velsen is, dat het de tering niet naar de nering heeft weten te zetten. Ook zelfs tijdens dezen oorlog niet. toen toch ie,dor goed huisvader, ieder goed gemeentebestuur, d'at niet alleen speculeerde op applaus voor zeker soort bravour-stukjes, elk dubbeltje tweemaal omkeerde vóór het uit te geven. Daarom verloor Velsen Ihet vertrouwen. De Belgische eischen. Uit Brussel wordt het volgende aan De Msb." geseind: De oorrespondent van do „Etoile Beige" op de Vredesconferentie meldt, dat België in volkomen gelijkheid met Zwitserland, DuitsChland en Nederland de vrije vaart op dcu gebloed en Rijn heeft verkregen. De herziening van de verdragen van 1839 zal -opgedragen worden aan een commissie bestaande uit een Belg, een Franschman, een Nederlander en een Engelsehman. Deze her ziening zal niet in de preliminair en worden opgenomen, evenmin als de kwestie-Limburg die nog met ernstig is behandeld, evenmin als de kwestie-Luxemburg, welke voorloopig tot onze volkomen voldoening geregeld is. Tegen de annexatie-plannen. Uit Den Haag- wordt aan „De Msb." gemeld: Op do vergadering van het Comité, ge vormd uit 53 Haagaeh-e zang- en muziekver- eemgingen, is mot algemeene stemmen be sloten om de Limburgsche en Zeeuwsohe zan gers en zangeressen, die 21 Mei naar de re sidentie zullen komen, teneinde te protestee ren tegen de annexatieplannen, aan het sta tion der H. IJ. S. M. met de gezamenlijke le den, hantéren en muziekkorpsen te ontvan gen. Het totaal aantal der Limiburgselie zan gers en zangeressen is 850. De Zeeuwen ko men grootendeels in nationaal costuum. Onze economische betrekkingen met België. Begin Mei zal de nieuwe Neclerlandsohle consul Spakler te Antwerpen aankomen Hij is de eerste beroepsconsul der Nederlanden in Antwerpen. Naar do „Standaard" verneemt, hoeft de Nederlandsche re,'fleering door ideze beade ming haren wenseh te kennen gegeven, dat tusschen België en Nederland nauwere econo mische betrekkingen zouden ontstaan en dit verlangen ook aan do Belgische regeering uitgedrukt. ToeJakiiijg' to-fc de 'Kijkslcvdooksclioloii voor vroedvrouwen. Do Minister van Arbeid brengt der kennis van haar die met den cur sus, .welke, aanvangt in hot begin van .Sep tember van dit jaar, als in- of uitwonend leerling op eene der Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen wensclien te worden toegela ten, dat voor die scholen perstdaags gele genheid zaL worden gegeven tot het afleggen van een toelatingsexamen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar Staatscourant no. 97. Dankbetuiging aan do Nod. Regjoering. De Britsche Gezant to 's GravenUage heeft den dank zijner Regeering overgebracht aan den Minister van Buitenlan-dseha Zaken voor de hulp, door do Nederlandsche autoriteiten verleend bij de repatrieering van Britsche krijgsgevangenen over. ons land. Klein verlof dor lichting, 1918. Het Ka merlid Van Zadelhof heeft de yolgende vra gen tot den minister van Oorlog gericht: „Wii do minister aan de Ram er mededee- len, nu in het tijdvak van 7—10 April 1919 de militiedicliting ïgjg naar huis is gezon den, voor zoover de militieplichtigen ge mist kunnen worden, hoevelen tot dio laatste groep beboeren en wie bepaalt of zo al of niet gemist kunnen worden?" „Kan de minister tevens melden, wanneer de geheele lichting 1918 naar huis wordt gezonden?" lie gene 9 uir eer de schepen. Het stoom schip „Jan van Naasau", van den Kon. W.- Ind. Maildienst, dat thans nog voor do Ame- rikaansche regeering vaart, zal in do vol gende maand worden terug gegeven. Het schip^ wordt een dezer dagen van Boston te Kopenhagen verwacht. Vandaar komt het naar Amsterdam om ta ladon voor W.-Indië. Troclsfcra eh het Pajaschcongres. „De Loods" schrijft over het Paaschcongres der 8. D. A. P.: „Het Congres was mr. Troelstra's jacht veld. Sedert hij als staatsman pn diplomaat is mislukt, p chijnt hij zich met applausjcs te willen troosten. Hij weet ze te krijgen met", zijn prsatz-deemoed, zijn echt cynisme, zijn handig speculeeren op deernis met zijn geducht gehavende persoonlijkheid, zijn on verholen gevlei om gelach over zijn grappen en grollen. Hij kan de .vergadering in een stemming brengen, waartegen Schaper's po ging 0111 althans een straaltje der waarheid te doen binnenvallen, stuitte. Hij stopte alles in den doofpot. Zijn gedrag beoordeelen Prachtig, maar dan: enquete, getuigen, dos siers op tafel, commissie van onderzoek en eereraad! Maar.... voegde hij cr aan toe: daar zou de bourgeoisie veel te veel pleizier van hebben en daarom zal 't Congres mij wel ihet rust laten! Die „bende keffers en buldoggen" nietwaar, zal men het hartige lapje niet gunnen." Looze geruchten. Gisteren, vooral in den namiddag liepen in Rotterdam looze ge ruchten over nieuwe misdadig© woelingen, met name bij het waterleidingbedrijf, en bij de gas- en electriciteitsfabrieken. Niettegenstaande men 0p alles dient voor bereid te zijn, en speciaal de 1 Meidag door de S.D.A.P. aangekondigd als een dag van strijd en verzet, onaangename verrassingen in zich kan bergen, kan de „Msb." op grond van ontvangen inlichtingen, verzekeren, dat, voorloopig, dergelijke onverantwoordelijke plannen niet tot uitvoering zullen komen. Ned. II.K. Verieen. van Handelsreizigers. Op de dezer Jagen te (Tilburg gehouden al gemeen© vergadering' der Red. R.K. Ver. van Handelsreizigers werd het volgende pro gram van actie goedgekeurd: 1. Bevordering van het katholiek open baar leven. 2. Steunen en aanbevelen der katholieke pers. 3. Bestrijding slechte lectuur, speciaal die aan den spoorwegboeknandel. 4. Wettelijke erkenning der, handelsrei zigersorganisatie bij de voorbereiding en .uit voering der sociale wetten. 5. Verkrijging van publiekrechtelijke vakorganisatie. Wettelijke regeling der rechtspositie van handelrcizigers en handelsagenten, waar in opgenomen: a. .Wettelijk verplicht arbeidscontract; b. recht op 14 dagen vacantie; c. vrije Zaterdagmiddag; d. wijziging van hei, concurrentiebedrag: e. inperking van net delcredère stelsel: f. uitbetaling van loonen of provisie min stens eens per maand; g. uitbetaling van provisie van orders, die- door schuld der firma met zijn uitgevoerd; h. verkrijging van een minimumloongrens 7. Wijziging der ongevallenwet, met als aanvulling: opname van allo handelsreizi gers en handelsagenten. 8. Invoering ziektewet, met opname daar in van genees- en heelkundige behandeling. 10.. Verplichte verzekering van handels reizigers en handelsagenten tegen de finan- cieele gevolgen van onvrijwillige weri?loos heid. - i 1 i Jiil. 11. Openstelling der Kamers van Koop handel voor handelsreizigers en handels agenten. Tr 12. Wijziging der Kamers van Arbeid tot lichamen met publiekrechtelijk karakter. 13. Wijziging der kieswet, opdat de ver kiezingen steeds op Maandag plaats .vinden. 14. Medezeggingschap der H.-Reorgani satie bij het opmaken der spoor- en tram!- dienstregeling. 15. Uitbreiding dei' economische voorlich ting uit en in liet buitenland, o.m. door uitbreiding van het corps beroepsconsuls. lfi. Invoering Staatsexploitatie van spoor wegen. 17. Rijkscontrole in zako hygiëne en brandgevaar, in hotels. 19. Verkrijging van vakonderwijs voor handelsreizigers en -agenten. Een decoratie. Konir.st Albert verleende aan mevrouw Van VollenhövenTan do Poll, do moeder van den Nederlandschen zaakgelas tigde, do Koningin-Llisabeth-medaille, voor bewezen diensten aan Belgische vluchtelingen. Slechten van vestingwerken. In antwoord op schriftelijke vragen van liet Kamerlid Tor Hall pver het slechten van vestingwerken, welke grenzen aan de bebouwde kom van som mige gemeenten o. a. Utrecht, Naarden, Gorin- cliem en Geertruidenberg. heoft de minister van Oorlog medegedeeld, dat in het algemeen geen bindend antwoord knn worden gegeven op d'e vraag, of dergelijke vestingwerken gemist kunnen worden. Voor zoovor daartoe aanlei" ding bestaat, wordt voor elk geval afzonderlijk nagegaan in hoeverre opheffing van die ves tingwerken in het belang der defensie kan worden toegelaten. Do gronden dio niet langer voor .militair gebruik noodig zijn. worden aan het departement van Financiën (Domeinbe- stuur) in beheer en onderhoud overgegeven. Intuaschen wordt rekening gehouden met be kende aanspraken van belanghebbenden door, b;j de overgave ,van de gronden aan het depar tement van Financiën, daarop de aandacht te vestigen. CRISISAANGELEGENHEDEN. Smeerolie. Door den Minister van L., N. en H.. is het Rijkskantoor voor smeerolie opge heven. Eikels en koffiesurrogaten. -Uit het ant woord van den minister van L., N. en H, op 3ohrifteU,ko vragen van 't Kamerlid mr. ïreub blijkt., dat van dé eikels, die van regeerings- wege in den herfst van het vorig jaar werden ingezameld en onder de koffie-surrogaatfabrie- ken' werden gedistribueerd, nog belangrijke partijen bij die- fabrieken aanwezig zijn. Daar volgens den minister hier to lande geen behoefte meer bestaat aan koffiesurrogaat en ook de verwerking van eikels tot veekoeken (hetgeen mr. Treub had gevraagd) geen Ioo- uende industrie zal blijken te zijn met het oog op de inmiddels verbeterde vooruitzichten wat betreft de veevoedorvooxziening. meent do minister dat in ons land voor dio oRels moei lijk een afzotgebiod zal gevonden kunnen wor den. Daar de minister geen aanleiding kan vin den. tot overneming der bij de koffieourrogaat- fabrieken aanwezige voorraden eikels, bestaat or zijnerzijds geen bezwaar door het toestaan van uitvoer zoowel van "eikels als van koffie surrogaten, den betrokkenen een afzetgebied in het buitenland to versohaffen. lot heden kunnen echter, in verband met de bepalingen der met d'e Geassocieerde Mogend heden gesloten overeenkomsten, genoemde arti kelen niet naar alle Rijken worden uitgevoerd. Uitvoer van paarden. De jminister van L. N. en H. heeft bepaald, dat met ingang van 1 Mei a.s. gelegenheid zal bestaan tot uitvoer van paarden van elk geslacht on eiken leeftijd. I>e vecvoederdisbributic opgeheven- Het Rijkskantoor voor Veevoeder deelt mede dat het met machtiging van den Minister van L. N. en H. de .veevoederdistributie in haren vollen omvang na ultimo April a.s. zal doen ophouden. Toewijzingen aan bijzondere cate gorieën van bestellers zullen dus pok niet meer geschieden. Handel in slaehtvet vrij. Door den Minis, ter van L. N. en JI. is de handel in slaehtvet vrijgegeven. Uitvoer van goederen. De N. O. T. heeft bericht ontvangen dat do .tot dusver bestaande beperkingen ten aanzien van den uitvoer van goederbu van Duitscken en Oos tenrijksclien oorsprong zijn opgeheven. Alleen mogen zoodanige goederen of goe deren welke meer dan 5 pet. aan materiaal van Duitschen of Oostcnrijkschen oorsprong bevatten nog niet voor invoer in Britsche havens worden verscheept, maar wel mo gen zij in Engeland worden overgeladen, len in den vervolge voor den uitvoer van In verband met deze nieuwe regeling zul- goederen naar niet-Britsche bestemmings havens geen certificaten van de N. O. T, meer vereischt zijn om den po re prong der goederen te waarborgen. De koffie. De Minister van L., N. H. heeft wegens de toenemende aanvoeren van koffie hier te lande, de opheffing der distri butie der koffie in uitzicht gesteld. Dien tengevolge acht hij het wenschelijk, dat groo- tere voorraden dan tot lieden, zoowel bij kof fiehandelaars als bij winkeliers, aanwezig zijn, Sobriëtas. In de jaarvergadering van Sobriëtas werd, 11a bespreking van het jaar verslag en de financieels verslagen over 1918 de begrooting voor 1919 vastgesteld. In de plaats van den heer Spitzen, die niet meer wonsehte in aanmerking te komen, werd tot lid \an het dagel. bestuur gekozen mej. Kass ier ter Ginniken en tot onder-voorzitter de br. Potharst te Gouda. Het 3o R.-K. Congres voor Drankbestrijding zal in Augustus 1920 gehouden worden te 's-Hertogenbosch. Het voorstel om propaganda te voeren voor een alcoholvrijen dag, onder de katholieken van Nederland, werd verworpen. Do besturen der tien diocesane Bonden zullen vóór 15 Mei een Commissie benoemen om de mogelijkheid te onderzoeken van het uitgeven van één pro- paganda-orgaan voor alle katholieke drank- bcistrijdera. In September a.s. zal weer een nationale Blauwe Maand worden gehouden, waarin een nationale Bloemendag door het Centraal Bureau zal worden georganiseerd ent hate van het reddingswerk onder drank zuchtigen. Door de -Dioc. Bonden zullen po gingen worden aangewend tot oprichting uin bisschoppelijk goedgekiöurjde idraoiklie- strijdersvereenigingen in jongens- en meis jespensionaten, kostscholen, weeshuizen enz. Do deelname van Sobriëtas aan eene alge- mceno actie voor drankwetherziening werd breedvoerig besproken; aan het bestuur werd opgedragen, voorbereidende maatregelen te nemen tot vaststelling van het door de Ee- deratie in te nemen standpunt. Gesloten en verkocht. Het te Heer (Limh.) gestichte Sanatorium tot verpleging van R.-K. Drankzuchtigen is niet meer. Dit gebeuren heeft in onderscheidene krin gen teleurstelling- verwekt, niet het minst on der hen, die het als een levensideaal beschouw den werkzaam te zijn aan de Gods-dienstig- zcdelijke en maatschappelijke verheffing van do R.-K. drankzuchtigen. Met het verdwijnen van dit instituut ia een groot- Katholiek Sociaal werk voorloopig aan de Charitas onttrokken. Het „Dr. Ariënsfon-ds" dat doze instelling beheerde, werd door den nood gedrongen dit sanatorium op te geven, gelukkig zonder al to groot financieel bezwaar van hot fonds. Do ruitentikkorij le Amsterdam. Naat wij vernemen heeft het schieten met knik kers op de achtergevels der woningen op de Kerkstraat bij de Nieuwe Prinsengracht gis teren slechts e enige malen plaat-s gehad, ter wijl het vandaag nog in het geheel niet is voorgekomen. Do onderzoekingen der politie hebben nog geen resultaat gehad, doch wor den voortgezet. Het talenvraagstuk in België. „De Schel de" drijft, duchtig den spot met het voorstel van een Luiksch professor, die een oplossjng heeft gevonden van de talenkwostie, .waarbij' do kool en de geit gespaard wordt, of lieve'r gezegd van beide .alen een hutspotje ge maakt wordt. Hij wiln.l. een kunstmatige sa menstelling van het Nederlandsch en het Fransch tot een nieuwe taal, de Belgischo taal. Maar, schrijft „De Schelde", dio schoone taal bestaat reeds, behoeft niet meer „uitge vonden" te worden. Professor heeft zeker nooit gehoord van het Marolliaansch r— „Bianchkel Ne stampez done pas dans La goot avec vos blanches kousen 1" In de kleu ren- en geurenrijke Brusselsche Harolie wijk ontstond van zelf een taaltje, zooals door hem wordt bedoeld. Dat taaltje bezit 110® wel steeds geen eigen spraakleer en geen eigen woordenboek, terwijl er no-g geen ko ninklijke bibliotheek voor is gesticht; maar het bezit desalniettemin zijn eigen littera tuur in den vorm van eenige dozijnen- liedjes welke men eiken avond kan genie ten in het edele Marollenkwartier, pn waar in Brusselsch „Vlemsch" en „W.o-lsph" el kaar woord na woord afwisselen als in de: bovenvermelde vermaning van een Marollen- matrone aan frouleke haar dochter. Scheven',Lugscho logger in de lucht gevlo gen. De logger Nellie j8ch. 288, van de N. V. reederij v.h. P, Knoester Jr., welke Donderdagmorgen uit de Scheveningsche ha ven was vertrokken, is, naar do H. Ut. jmcldt, 's middags ter hoogte van Katwijk op een mijn geloopen en uiteengeslagen. Slechts drie leden van de bemanning-, die pit acht perso nen bestond, slaagden er in, de scheepsboot te bereiken en aldus aan den dood te o-ntkoi- men. Het zijn de schipper A Bal, de stuur man Pli. Bal en do scheepsjongen Baak; zij werden door de bemanning van den in do nabijheid varenden logger Noorderlicht Scli. 159 opgepikt en des avonds te Scheveningen aan wal gebracht. Omgekomen zijn: E. Verhey, S. Rog, Spaans, M. Mos en A. Bal, zoon van den schipper van de Sch. 288. Niet modem. Te Hoogmade bij Leiden, viert de landbouwer, v. ,Wieringen zijn 50- jarig huwelijksfeest. Uit dit huwelijk kwa men 17 kinderen voort, waarvan 3 religieu- zen en van de overige 14 die in 'tliuwelijk traden viert do» oudste, gehuwd met dpn landbouwer v. d. G-eest te Oudade haar zil veren bruiloft, die door 14 kinderen wordt( bijgewoond. Dat is nog eens een aartsvader lijke familie. D© roofmoord to St. Oedenrode. Omtrent den atsciiuwelijken moord te St. Oedenrode wordt nader vernomen, dat de moordenaars, na eerst met het slachtoifer blijkbaar op 't kantoor der fabriek geworsteld te hebben, hun slachtoffer ge dragen hebben naar de badkamer der fabriek, waar het lijk zittend op de knieën en met het hoofd, waarover een jas geslagen was, geheel voorover gebogen werd nongetroffen te midden van een grootèn plas bloed. Hier ook schijnt het slachtoffer de doodelijke snede te zijn toege bracht. Het lijk vertoonde echter meerdere sneden en kervingen en zag er zeer verminkt uit. Met welk een brutaliteit de moordenaars te werk zijn gegaan moge blijken uit het feit, dat zij terstond na het plegen van den moord, de eene met een snede over de hand, de ander met een snede over het gezicht, beiden met bebloede en gehavende kleeren, ter hoogte van „Buiten rust op de naar 's-Bosch vertrekkende tram zijn gesprongen. De conducteur van de tram veiklaarde hun ziin verbazing over hun ongewoon uitzien, waar op zij een ontwijkend antwoord gaven. Verder kan nog gemeld, dat gearresteerd wer den, als vermoedelijke medeplichtigen, P. v. d W-, uit Gehtel en een zekeren G., viiend van dei eerste, uit Luijkgestel. De eerste was tot vooi eenigen tijd onder-directeur aan de boterfabriek aldaar en werd toentertijd ontslagen wegens smokkelarij van boter. Ook werd hij toen reeds

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1