BINNENLAND Opheffing Centrale Keuken. Gemeentelijke Centrale keuken Verstrekking van goedkoope brandstoffen. httünisteüe. DONDERDAG I E3EI ISS3 42ste JAARGANG 9920 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST FER KWARTAAL f2,70 BiJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 274? ADVERTENTIEN 23 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KQRT,ng EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen UITBETALING. HET MENU bestaat voor de week van 5 t/m. 10 Mei uit: X De zegeningen van het o>ociali8Bvaea Wetsontwerp L^ger-Onderwijs. Nederland en België. HAARLEMSCHE COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I HAARLEM brengen ter algemeene kenuis, dat Wet ingang van 17 Mei a.s. de Centiale Keu ken wordt OPGEHEVEN. van de te veel betaalde gelden voor de brand stoffen, betrokken op de na 1 Februari 1919 verstrekte bons. Op de grijze brandstoffenkaart (zes halve een heden), op de gele kaart (kamerbewoners) (2 eenheden). Aan net kantoor Jacobstraat 3 rood. Voor de ingeschrevenen, wier namen aanvan- 6en met de letter S, op Vrijdag 2 Mei 1919, voorin, van 9—11V2 ure e& nam. van 2—41/2 ue en Zaterdag 3 Mei 1919, voorm. van II1/2 ure, 1124 Medegebracht moeten worden de kwitantien van bovenstaande verstrekkingen en het bewijs ;an inschrijving (groen kaartje) benevens de grijze örandstojienkuart voor hen, die cokes aan ie Gasfabriek hebben gehaald. 4 BRUINE BOONENSOEP ZUURKOOL KNOLRAPEN - ERWTENSOEP - SN1JBOONEN RIJST. De Directeur der Gem. Centrale Keuken te Heemstede, J> A. GELDORP, Zoo heeft dan de bloedroode haan van den voor drie kwart in de bolsjevvieksche wol geverf- den Mr. Troelstra, op- het socialistisch Congres te Arnhem, koning gekraaid. Zijn eenheidsmotie, want zij was onvervalscht de zijne, die met revolutionnaire kruiden gestop te eenheidsworst, ging er bij de „bewusten" glad als spek in. Het hangt er nu maar van af, wanneer het oogenblik al dan niet door Troelstra gunstig wordt geacht, om als gewelddadig revolutionnair m dictator en achter zich ettelijke duizenden par- tijgenooten, de gevestigde orde van zaken in ons land. op haar kop te zetten, met al de verbij- dcrend-noodlottige gevolgen. Door Troelstra, zeggen wij. Want andere goden van den socialistischen Olympus: Schaper, Vliegen, Bonger men boude echter ook die sloome duikelaars in de gaten zijn op het Congre3 door den Jupiter- ionderaar Troelsta, onder den bijval der roode hemelingen aan handen en voeten .gebonden, als afgedankte oud-gedienden in een winderig hoek je gelegd om uit te luchten. Als wij ons nu afvragen: wat is toch het doel van dezen gewetenloozen, en dus zoo ge vaarlijken volksmenner? Waar is het Troelstra toch eigenlijk om te doen, dan moet het ant woord Tuiden: om zijn persoonlijke eerzucht te bevredigen. Met steeds groeienden naijver loenst en gluurt hij op naar de hooge en kapitalen opbrengende posities, die socialisten als Ebert, Scheidemann en consorten (voor hoelang?) in Berlijn beklee- den. President der Nederlandsdie Republiek ie wor den, met de macht van een absoluut regeerenden koning, dat is sinds November j.l. vooral, het gestadig droombeeld, dat Troelstra dag en nacht verlokkend voor deu geest slaat. En om dat droombeeld tot werkelijkheid om te kneden en te vormen, deinst hij voor niets terug. Ziedaar in enkele regels, Troelstra's levens doel geschetst. Dat Nederland behalve dan de socialisti sche „slavenzielen" zooaU de heer Schaper Schamperde niets van den president in spe: troelstra, weten wil: van hem, den lafaard, wien de e-dlut,?"1 het hart en in de beenen sloeg biJ mi-n.u aaa Wat !iem in November na zijn mislukten aanslag in de Tweede Kamer te wach- Vru S40ndj van hem, den karakterlooze, die zijn tiend Schaper als zijn tuchtknaap in ons La gerhuis schoof, daarna als een schooljongen dle gespijbeld heeft, in bed kroop en den trouwen vriend op het Congres'te Arnhem, niet ?et den veel bedekken den mantel der dankbaar- «Jd omkleedde, maar van koude bibberend, in -jn hemd liet stpan, dat deert een man van toelstra's gehalte niet. Wanneer hij, blindelings toegejuiclit en ge- .°'gd door zijn duizenden bewonderaars onder e socialistische arbeiders, zijn eer en heersch- ucutige oogmerken maar in vervulling ziet saan, dan laat de rest hem koud. mtusschen, zóóver zijn we nog lang niet. Kult da* fhóver nie* komen zal, daarvoor 'en zorgen, èn onze krachtige, waakzame Re- Ler,n& én onze Katholieke en Christelijke or- s® c'e duizenden en duizenden Neder landers van ordelijke gezindheid, vrouwen zoo wel als mannen, Midderwijl loont het de moeite, zoo eens na te gaan, wat ons vaderland te wachten zou staan, als het aan Troelstra en zijn revolution naire kornuiten gelukte, de macht in handen te krijgen. I11 Rusland woont een revolutionnair-socialist (geen bolsjewiek) met name Dimitry Gawronsky, die een werkje schreef over Socialisme en Bolsje wisme. De schrijver de heer Schaper zeide het op het Congres te Arnhem is een onverdacht getuige. Over hetgeen die Gawronsky over het Bols jewisme ten beste geeft, zullen we het nü niet hebben. Maar wèl waar hij het heeft over het regee- ringssysteem-Kerenski, d. w. z. het zuiver revo- lutionnair-socialistisch regeeringsstelsel. Die Kerenski was na den val van het Tsari- me in Rusland, de socialistische dictator die daar heerschte met groote macht en heerlijkheid. Hoe zag het er nu onder Kerenski met de maatschappelijke welvaart in het Russische Rijk uit? Het antwoord hierop geeft ons Dimitry Gaw ronsky, de geestverwant van den door de bols- jewiki Trotzky en Lenin, ten val gebrachten en het land uitgejaagden Kerenski. Een voorbeeld, waaraan Troelstra zich zou kunnen spiegelen, als hij niet zoo mateloos heerschzuchtig en daardoor zienderoogen steke blind was. In den aanvang d- w. z. gedurende een week of drie, ging alles onder Kerenski goed. Maar, „nauwelijks waren de eerste weken vol algemeen gejubel en algemene geestdrift voorbij of daar begon de ontbinding van alle banden in het staats- en in het natio nale leven, van alle banden \an solidari teit, zich met saiirikkolijko duidelijkheid af te teekenen. Gedurende eeuwen had de volksmassa in den Staat (in Rus land), niets anders kunnen zien dan een mechanisme dat diende tot zijne onbarm hartige onderdrukking. De massa des volks kon niet zoo gauw begrijpen dat de Staat nu opeens iets hieel anders was geworden. ging zich eerst onverschillig, passief houden jegens do leiders (niet begrijpend, dat in een socialistische gemeenschap iedereen naar zijn krachten moet meewer ken) en ging weldra over tot tegenwer king. Arbeiders, boeren en soldaten gin gen zich alléén bekreunen om 'hun eigen kleine kringetje: dat van hun fabriek, hun dorp, bun compagnie. Een troep.soldaten, welk" er op werd gewezen dat, tengevolge van hun hiandelwijze. Moskou in liet ge vaar kwam van bezetting door de Duit- schers, antwoordde: „Wat gaat dat ons aan; wij zijn immers uit Tamibof." - De arbeiders gingen meer en meer luie ren en G-awronsky noemt eenige cijfers: De vliegtuigenfabriek Dux te Moskou le verde in plaats van de gebruikelijke 50 vliegtuigen per maand er nog slechts 5 af, do groote spoorwegplaatsen te Petrowo'bij Moskou kregeu, in plaats van 25 tot 30 herstelde locomotieven per maand, in April 1917 er slechts 3 en in Mei geen en kele gereed. Nóg in Februari van dat jaar metselde een gemiddelde metselaar met twee opperlieden bij een 10-urigen arbeids dag meer dan 1000 steen en. In Juni bracht zoo iemand (de arbeidsdag was toen 8 uur) het niet verder dan tot 120. Het bleek dat bij zulk een arbeidstempo, elke steen op 1 roebel kwam te staan en men gaf den bouw dus maar op. Werkstakingen waren aan de orde van den dag, maar al te vaak op grond van geheel onmogelijke eischen. Bij voorbeeld, om terugwerkende kracht te geven aan de uieuwe loonen, niet alleen over 1917 maar ook over 19J6. Ja zelfs verlangden de arbeiders van de Singerfabriek in Podolsk dat hun 15 kope ken zou worden nabetaald voor elk werk uur sedert den gansciiieu oorlog. Dat zou de fabriek 12 millioen roebel aan „achter stallig arbeidsloon hebben gekost en ze moest dus de zaak wel sluiten, waardoor 8000 arbeiders werkeloos werden. Dit groepsegoïsme der arbeiders prikkel de weder dat van de boereu en van de sol daten. De boeren ergerden zich aan de ont zaglijk hooge loonen en don korten ar beidsdag der arbeiders en zeiden, wat de zen laatste betrof: ;JStraks zullen wij óók niet langer dan 8 mrr werken en dan zul len jullie allemaal verhongeren." Zo stuur den hun graan al vast niet meer naar de 6tedeu en, mede door het ontzettend snelle verval der transportmiddelen, trad inder daad de hongersnood in de steden spoedig in. En wat den soldaten aanging, deze keken al met evenveel wrevel en afgunst naar het goede leventje der arbeiders. O Hiermede schildert Gawronsky niet het bolsjewistisch, nmar het socialistisch regiem onder den ax>cialistiscikfen dictator Keienski. Wanneer wij nu op zoek gaan naar de oorzaken van dit in zijn economische ge volgen zoo ontwrichtend gemis aan ge meenschapszin, dan slaan we weer het boek je van Gawronsky open. Daarin lezen wij dan: „Het Russische volk hield de Revolutie voor een kraebt, die het onmiddellijk een aangenaam, rustig en weelderig leven zou vorsohaffeu. Iedereen streefde weldra niet meer naar een algemeene gelijkheid, maar naar eeu zoo groot mogelijk, persoonlijk voordeel." Men w.wpe ons niet tegen; dat kan alleen op het Russische volk van toepassing zijn, I maar.... Neen zoo riposteert zeer ter snede de hoefijzer-redacteur van „Het Hbld"; „precies dezelfde feiten van groeps par ticularisme en egoïsnia worden ook her haaldelijk gemeld uit Duitschland. Ook daar dezelfde krankzinnige loon- eisohen; ook daar de ontstellende vermin dering van-productie door het luieren der arbeiders, t Is ons bekend, dat een van onze soeiaal-demoeraten, een der felsten van de f rao t i e>-Tr o els tra, van een bezoek aan Dnitschland precies zulke gegevens over een locomotievenfabriak meebracht als Gawronsky geeft óver die van Petro- wo. Ook daar de hei-haalde werkstakingen omalies en nog wat. En wanneer Ga wronsky dan ook. klaagt: „Geen enkel ge- neeeheer kan een wonder doen, maar ihtet Russische volk hoopte op een wonder" dan geldt dat woordelijk ook voor Duitseh- Jand." Ia het niet, alsof da volgende woorden, door den socialist Gawronsky gericht tot de Russische Bolsjewiki bestemd zijn 'voor de Nederlandsehe Sociaal-Democraten van het Arn herosche Congres f „Zonder openlijk te breken met de be ginselen dor democratie, hadden zij tooh niet den minsten eerbied voor het meer derheidsbeginsel. De groote volksmassa beschouwden zij niet als 'n actieve kracht der Revolutie, maar als een voorwerp van hun werkzaamheid, waarbij zij uit gingen van biet denkbeeld, dat deze massa altijd diegenen volgt, in wier handen voor 't oogenblik de macht berust. Daaruit is ook bet avontuurlijke van hun gansche taktiek te verklaren, de onbedwingbare wenkcli, om de rol van een actieve min derheid to spelen." Het voorbeeld van Rusland, dat de socialist Gawronsky ons voor oogen stolt, hot voor beeld van Duitschland niet minder, zij voor alle ordelievenden en weidenkenden in den lande, een niet te misduiden vingerwijzing, om in het socialistisch regiem, den niet te stuiten voorlooper van liet Bolsjewisme met zijn gevolg van onnoemelijke gruweldaden, te onderkennen. Aan do toelichting bij het in de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp, ontleenen wij nog het volgende: Opleiding li u lp on d e r w (i zer es. Voor de opleiding der hulpondei wijzeres- sen, die in de bewaarscholen en de laagste klassen der lagere school onderwijs zullen moeten geven, acht de Minister de geprojec teerde kweekschool niet noodig. Daarvoor kunnen eenvoudiger opteldingsinriohtingen in het leven worden geroepen. Een vierjarige cursus met bescheidener eischen voor de toe lating' en een onderwijs, dat de vakken lezen en Nederlandsehe taal met elementair spreek onderwijs, vertellen, zingen, teekenen, spe len, handenarbeid, kennis der natuur, ge zondheidsleer en verbandleer omvat, bene vens de methode van opvoeding en onder wijs voor jeugdige kinderen ZOu liier vol doende zijn. De studie aan de opleidingsschool zal op ten minste 14-Jarigen leeftijd kunnen aanvangen. Ambtenaren van toezicht. Voorts is de Minister an oordeel, dat de tijd is gekomen om het sohoolopzienersehap tot een zelfstandige bezoldigde betrekking te maken. Ook is hij van meening, dat handhaving van het stelsel van 1X11 200 heperkt mogelijk aantal inspecteurs de voorkeur verdient. In het Ministerieole stelsel blijven dus drie erlei ambtenaren niet de uitoefening van bet schooltoezicht belast: hoofdinspecteurs (1n plaats van de tegenwoordige inspecteurs), inspecteurs (in plaats van de tegenwoordige districtsschoolopzieners) en schoolopzieners. In bijzonderheden denkt zich de Minister de reorganisatie van het Rijksschool toezicht, gebaseerd op dit stelsel, ongeveer aldus: a. Vier hoofdinspecteurs. b. Ten hoogste dertig inspecteurs. c. Ten hoogste zes en zestig schoolopzie ners. d. Ten hoogste 29 bureau-ambtenaren. Kosten. De kosten van dit zijn globaal te ramen op ongeveer f 490.090 per jaar. Schoolcommissie. Do schoolcommissie behoort, naar de mce- ning- van den Minister mot anders te wezen dan een raadgevend college, dat zijn advie zen geeft aan het gemeentebestuur en het Rijkstoezicht en desgevraagd ook aan do on derwijzers bijstand verleent. Haar toezicht op de scholen zal zich dus dienen te bepalen tot datgene, wat voor dit adviseurschap noodig is. In overeenstemming mot dit doel behoort bare samenstelling ei' °P berekend te zijn, dat de verschillende groepen van meest be langhebbenden bij het onderwijs er in verte genwoordigd zijn en dat zij uit een klein aan tal personen bestaat. Aanbeveling zal hot verdienen, dat dezelfde commissie hare be moeiing ook over het bewaarschoolonderwijs uitstrekt. Volgens het ontwerp zullen ook onderwij zers van de commissie deel uitmaken. Wat de gemeenten betalen. Do aan de gemeenten op te leggen finan- cieele .lasten zullen volgens gemaakte bere keningen i5er jaar bedragen wegens: a. exploitatiekosten 1.510.000; b. vergoe ding voor bestaande lokalen, alsmede bouw en inrichting van nieuwe lokalen 5.500.000, totaal 7.010.000 of rond 7 millioen. Tegenover deze verzwaring van lasten staat, dat de gemeenten zullen worden ont heven van het betalen der jaarwedden van de onderwijzers, inclusief de belooningen we gens het geven van lierhalingsonderwijs en de tegemoetkoming in huishuur aan de ge huwden. Deze uitgaven bedroegen voor de gezamen lijke gemeenten over het het jaar 1916: jaarwedden 21.S4-2.041.L8ffib. beloo ningen wegens herhalingsonderwijs de som van 566.04 i.52 'A; e. tegemoetkoming in huis huur 454.412.19ff. Totaal 22.863.097.90Va, waaraan do rijksbijdragen in mindering ko men, zoodat ten laste der gemeenten bleef 15.193.850.90if, met welk bedrag de budget ten der gezamenlijke gemeenten in het ver volg zullen worden ontlast. Door de inmiddels pi aarts gehad hebbende stijging van het poll der onderwijzers-wedden is deze verlichting natuurlijk aanmerkelijk grooter. Uit de toelichting der artikelen van 't wets ontwerp blijkt nog, dat in overweging wordt gegeven hot vak vrije- en ordètoefeningen der gymnastiek uit de wet te schrappen. Wet van kracht. Uitgegaan is vau de veronderstelling, dat de nieuwe wet met 1 Janari 1920 in werking zal treden, Nederland en België. De Londeneche correspondent van de N. R. Ct. seint: De Parijacho correspondent rvan de Daily Mail meldt: Er is reden om te gelooven, dat de Raad van. Drieën de aanbeveling van de centrale commissie voor de grensregeling ver worpen heeft, om in het definitieve vredes verdrag een bepaling op te nemen, volgens welke Duitschland ten behoeve van de gealli eerden afstand doet van ziiu rechten op Kleef, Meurs (Mors). Gelder (Geldern), Kempen, Rees en Barken om de geallieerden, later in staat te stellen dat gebied mot goedkeuring van den Volkenbond aan Nederland over te diagen. Het denkbeeld van dezo bepaling was-, dat België iets aan Nederland terug zou kunnen geven voor de gebiodsconcessies. die bet van Nederland in Limburg en aan den mond van de Schelde wenscht. De verwerping heeft de bezorgdheid van België vermeerderd, die zich weerspiegelt in een toenemende onrust in Bel gische parlementaire kringen. Herziening .Gemeentelijk Belastingwezen. Naar; aanleiding der nota van wijzigingen inzake de herziening van de Gemeentewet, waarin wordt voorgesteld, dat forensen voort aan èn in de gemeente van hun hoofdverblijf in de belasting zullen bijdragen van, 2/3 van den aanslag over oen vol jaar, hebben de Gemeentebesturen van Baaru, Buasum, Bloe- mendaal, Heefiistede. Rijswijk en Wassenaar een request gc-zonden aan de Ministers van Binnenlaadsohe Zaken en Financiën. Zij ver zoeken na uitvoerige toelichting en documen- teering met den meesten aandrang ten aanzien der belasting van de forensen den toestand te laten geliik deee is en niot door handhaving van do voorgestelde wij ziging een verandering in het gemeentelük belastingstelsel in te'voeren, welke zonder de groote steden veel te baten,, b: i. noodlottig zal blijken voor de financiën hunner gemeen ten. Dames-eoupé's. Op de vragen van het Kamerlid Deckers betreffende het beschikbaar stellen in de treinen van afdeelingen alleen voor vrouwen, luidt het antwoord van den Minister van Waterstaat: Sedert 1 April 1919 hebben de spoorweg maatschappijen in de rijtuigen 1ste en 2de klasse weder afdeelingen voor vrouwen beschikbaar ge steld. De ervaring, sinds dien opgedaan, doet evenwel betwijfelen, of deze regeling zonder uit breiding van het aantal treinen in den aan staanden zomer gehandhaafd zal kunnen wor den. De afdeelingen voor vrouwen in de derde klasse rijtuigen zijn nimmer opgeheven ge weest. De Iiesidentle-bodc. Heden herdenkt de „Residentiebode" haar 25-jarig bestaan. Gister avond kwam het blad met een feestnummer uit, waarin een eereplaats wordt gegeven aan de beeltenis van wijlen Jhr. van Nispen tot Seve- naer, oprichter en eerste directeur-hoofdredac teur.' De feestuitgave bevat verder verschillende artikelen van vooraanstaande personen in den lande.- l>e consenlenfraudo hij de N. U. M. Naar „Do Tel." in verband met de consentenfraude bij de N. U. M. verneemt, is te 's-Gravenlha- ge gearresteerd zekere R. M., een Duitschor, die met enkele andere firma's ln deze groot- scheepsche knoeierijen betrokken moet zijn. Voor zoover tot nog toe is nagegaan, zijn consenten vervalscht voor den uitvoer van 700 koeien en een waarde van 9 millioen gul den aan manufacturen. Spartaeisten in de mijnstreek. Naar de L K verneemt, zullen de Duitschera» die onder verdenking van Spartaoistisobe connec ties werden aangehouden, niot over de giens worden gezet, doch voor zooverre daartoe termen aanwezig ziiu, voorloopia in een deser- teurs-kamp worden gedetineerd. Hot geschenk der Zeeuwsche dames. Gisternamiddag overhandigde eene deputatie van Zeeuwsche dames, bestaande uit movrouw Dyckmeester. eohtgenoote van den commissaris der Koningin, movrouw Dumon Tak. echtge- noote van den burgemeester van Middelburg en, mejuffrouw. E. Q, Dyckmeeter. tea paleize Huis ten Bosch aan Prinses Juliana !t geschenk der Zeeuwsche vrouwen en kinderen, bestaande Ult; twee zakdoekjes van Sluisseho kant, een gouden armbandje van Zeeuwsche knoopjee; ^foudea halskettinkje mot Zeeuwsche v ,?!Vea brocbe met bet Zeeuwsche wapen bonTnnnifrerW8Che bi^mopjes een zilveren bonbonmere, een gouden knipje, oen kinder- lataiel en een geïllustreerd' album mot de namen van de leidsters der inzamelingen. Bovendien verzocht de deputatie aan Hare Majesteit om eene bestemming te willen aan wijzen voor het overgebleven bedrag van onge veer 2000 gulden. Het plan tot bet aanbieden van deze ,>0. schonken is tot stana gekomen met krachtige medewerking van alle Zeeuwsche gemeenten zonder uitzondering, terwijl ook velo elders gevestigde Zeeuwsche vrouwen zich hebben, aangesloten bi.i bet huldebetoon. Dlenstvoorwaarden spoorwegpersoneel. De Minister van Waterstaat heeft eeu Staatscommissie ingesteld ter ontwerping der dienstvoorwaarden van het spoorweg-per soneel. Als voorzitter is aangewezen Mr. M. W. P. Treub, oud-minister; onder-voorzitter Mr. J. B. Peyrot, lid van den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten en tot secreta ris L. Slagter, referendaris bij het departe ment van Waterstaat. Voorts zijn de organi saties uitgenoodigd elk een tweetal caudida- ten op te geven, waaruit de Minister er vijf zal benoemen. Bond tegen het vloeken. Maandag werd te Utrecht een algemeene vergadering ge houden van den Bond tegen biet vloeken, on der voorzitterschap van het lid der Tweede Kamer, dr. J. O. Scheurer. Uit de jaarverslagen bleek, dat de bond thans 4800 leden telt en tot dusver 6000 op schriften werden geplaatst in kazernes en andere openbare gebouwen. Hemeltergende schanddaad. Wy lozen in „De Limb. Koerier:" „Sommige lezers kunnen in hun goede trouw niet gelooven, dat het zóó erg is gesteld met de grof-onzedelijke en ruw-vernederende hou ding der rcode revolutie-mannen, tegenover de vrouw. Helaas laten de feiten geen twijfel dienaan gaande over. In ons bezit is, sinds weken, de tekst van een in Rusland verschenen ont- worp-verordeniug op dit stuk, waarvan we het afdrukken hebben, nagelaten met het oog op de gevoeglijke leesbaarheid van. ons blad. Intusschen valt er nog wel een ander staal tje aan te halen. Het Russische blad „Kievskaya Myst" van 28 September 1918 drukte uit het te Briansk verschijnende anarchistische orgaan het vol gende officieelo stuk over; f Comité van Landelijke Armoede te Moersilofsk'. 16 September 1918, BEVELSCHRIFT aan den gezel Grogor Savellev, Ten behoeve der artillerie-afdeeling, gekantonneerd in den kring Moersilofsk, district Briansk, wordt aan den gezel Gregor Savéliev het recht toegestaan, naar zijn keus of aanwijzingen zestig vrouwen en jongedoehters aan te houden en aan de kazernes der afdeeling af te leveren, voor zoover dit aantal gelicht kan worden uit de gezinnen van geze-- ten burgers of boeren. De Sovjet-president, SKOMEIKINE. De secretaris, SABEINIKOW. Kan men zich begrijpen, dat er nog woord voerders en schrijvers in Nederland te vin den zijn, die den draak steken met en verzet bieden aan maatregelen, die er g&- nomen worden om het vestigen van zulke wraakroepende schandalen hier te lande te voorkomen en ze, door de uitbreiding van vrijwilligers-compagnieën en burgerwachten desnoods met kracht van wapenen te belet ten!...." Onderzoekingsdienst zeegaten opgeheven. De Minister van Marine heeft bepaald, dat de onderzoekingsdienst voor de Neder landsehe zeegaten is ingetrokken en dat de daaraan verbonden maatregelen voor de scheepvaart zijn opgeheven. De loonen bij den Waterstaat. De Mi nister van Waterstaat heeft ingesteld eene commissie welke de opdracht krijgt, hem een ontwerp voor te leggen voor een nieuwe loon regeling voor de lagere ambtenaren en be ambten van den Rijkswaterstaat en welke commissie wordt gemachtigd, voor zooveel zulks haar noodig voorkomt, overleg te ple gen met de onder het personeel van den Rijkswaterstaat bestaande vereenigiugen, zoomede met de betrokken ambtenaren en beambten persoonlijk; en benoemd tot leden dezer commissie G; Rooseboom, Inspecteur-Generaal van den Rijkswaterstaat (tevens voorzitter). A. Hartman, electricien bij den Rijkswater, staat, lid der vereeniging van Machineper- soneel in dienst bij den Rijkswaterstaat; D. A, van Heijst, Ingenieur le klasse van den Rijkswaterstaat; J. Albers van der Linden, arbeider bij da Rijkswegen, voorzitter van de vereeniging van Personeel in dienst bij den Rijkswater staat „Eendracht maakt macht", F, Muys, sluisknecht bij den Rijkswater staat, lid der Vereeniging van Personeel in dioust bij den Rijkswaterstaat „Eendracht maakt macht". Jhr. F.'E. P. Sandberg, Hoofdingenieur: van den Rijkswaterstaat (levens secretaris); Mr. O. A. Verwey, commies aan het De» partoment van .Waterstaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1