IP 1 1 LevBDsaiddalenvoorziBDini. SteiD Gedemsbiliseerdsn. binnenland iÉilitieMrijf Heemstede. Me Propagandavergaderins Van Overal H B i'J te ZEEP. Aardappelmeel en sago. SUIKER, JAM. Verstrekking van goedkoops d Aardappelen 2 K.G KJeiaardappelen Uitreiking Normaal-Margarine- kaarten. I A, R. K. A. UIT ONZE OOST ,v DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 Dit nummer bestaat uit vier bladen, waar onder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BLAD De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld gedurende het tijdvak van 3 t/m. 9 Mei 1919:, I stuxje kleizeep met 3 stukken kalizeep. op BON C. No. 99: Drie en een half ons suiker Drie en een half ons suiker een ons Aardappelmeel een ons Sago (nieuwe boekje)^ 4 K.6. JAM A 55 cent per pond, UITBETALING. PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f2,70 BIJ VOORUITBETALING - ADVERTENT!EN 23 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. l Weden-Samd! en BeSgië. op üiüSUAQ 6 MU a.s., I later he Soc. Partij. N. I. p, A. sein» Het Socialistisch Congres, dat met Pinkste ren wordt gehouden, zal het voorstel be handelen om van de Indische socialistische partij een partij te maken, die onafhankelijk is van de Nederlandsche socialisten. I IglpStM H0Emb®S li&J SE»; LAATSTE VERSTREKKING. Zoolang de voorraad strekt, op BON C. No. 96, tegen betaling van 25 cent: (lengte pl.m. 10 cM., gewicht 2 ons),, dat deze zeep bij alle Winkeliers yerkrijgbaar wordt gesteld, k 30 cent per pond; op 3e TIJDVAK der blauw-grijze JCINDER- SUIKERKAART: k 30 cent per pond; Zoolang de voorraad strekt op BON C. No., 100: k 13 cent per K.G. en 5y2 cent per ons OF onverpakt a 27 y2 cent per y2 K. O. en 5i/2 cent per ons; verpakt 30 cent pe£ }/s K-O - op BON D. No. 1 1 van de te veel betaalde gelden voor de brand stoffen, betrokken op de na 1 Februari 1919 verstrekte bons. Op de grijze brandstoffenkaart (zes halve een heden), op de gele kaart (kamerbewoners) (2 eenheden). Aan het kantoor Jacobstraat 3 rood. Voor de ingeschrevenen, wier namen aanvan gen met de letters T, U, V, op Maandag 5 Mei 1919, voorm. van 9—111* uur en nam, van 2—4Yi, uur. 1236 Medegebracht moeten worden de kwitantiën van bovenstaande verstrekkingen en het bewijs van inschrijving (groen kaartje) benevens de grijze brandstof jenkaart voor hen, die cokes aan de Gasfabriek hebben gehaald, V 2 De Kon. Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens, maakt bekend, dat Onderoffi cieren, die na 1 Augustus 1918 huiswaarts keerden, zioh voon eventueelen steun voor kleeding enz. kunnen laten inschrijven op MAANDAG 5 MEI en DINSDAG 6 MEI aar. in „Da Doelen", Gasthuisstraat 32, Haarlem, des morgens van 10—11 uur. Zakboekje en groene kaart medebrengen, 1286 Namens het Bestuur, T. L. VAN WAGTENDONK, Voorzitter. Mr. P. E. BARBAS, Secretaris. trekken, ingevallen wangen en oogen waar uit niet meer het vuur der jeugd sprak, ver toonden. Bij al deze vrouwen en meisjes bleken niet alleen de gelaatspieren verzwakt en verslapt, doch ook do andere lichaamsspieren. Zelfs was do spiers ubstantie ten deele weg, de spieren waren vermagerd en slap en de huid vertoonde een ziekelijke bleekheid. „En zulks - betoogt verder Dr. Lorand behoeft ons niet te verwonderen, ais we be denken, dat do tabak zeer schadelijk op een orgaan werkt, waarvan do gezondfieid aller spieren en weefsels in ons lichaam afhangt, namelijk op de schildklier." Be schildklier ligt in de halsstreek dicht bij het boveneindo der luchtpijp, waarmee zij door een sterk celweefsel verbonden is. Be werking van do nicotine op do schild klier der vrouw is, volgens Dr. Lorand, een- voudig moorddadig- Door het Mok en verzwakt en verslapt dit orgaan, zoodat het ten slotte zijn gewicQilti- ge functies niet meer kan vervullen. Wel werkt de tabak ook schadelijk op do schildklier van den man, maar oneindig ster ker is haar nadeelige invloed op die der vrouw. Nu het rooken ondier de jonge meisjes en vrouwen al meer en meer burgerrecht schijnt te verkrijgen, meenen wij boven staande, op ervaring gegronde mededeelin- geu van een deskundige bij uitnemendheid, niet aan. onze lezer essen te mogen onthouden. Mogen zij Cr leering en het beoogde nut uit trekken. dubb filet rooken der Vrouwen. Gedurende het tijdvak van 6 tot en met J Mei 1919 op Bon D No. 2 A 7 cent per K. G. dat aan houders van kaarten voor Nor- jnaal Margarine dezer dagen een briefkaart wordt verzonden, waarop staat aangegeven het aantal nieuwe kaarten voor NORM A ATj- MARGARINE, dat zij zullen ontvangen. dat op vertoon der rantsoeneeringskaart te gen inwisseling van de toegezonden brief kaart en het lichaam der oude Normaal Mar- 'garinekaart op Woensdag 7 Mel a.s. van 9 tot 4 uur aan zijn bureau (Kamer No. 4) de nieuwe kaarten voor Norm. Marg. worden uitgereikt; dat zij, die geen briefkaart ontvingen en recht meenen te hebben op een Norm. Marg. kaart zidbl Donderdag 8 en Vrijdag 9 Mei van 0l uur op Kamer No. 5 kunnen vervoegen met medebrenging dei- rantsoeneeringskaart en liet lichaam der oude Normaal Margarine- Vaart. 1230 Gedurende de week van 5 tot en mett 10 Mei 1919 zal beschikbaar worden gesteld op het Levensmiddelenboekje, Bon No: SGb Y pond rijst. i|27b Eerst leek het een modegrapje, dat rooken dar vrouwen, en bleef het beperkt tot een sporadisch verschijnsel. Oogluikend werd toegelaten, dat een jong meisje eens een enkele maal rookte hij het dessert na een vroolijk dinertje, of op het einde van een avondpartijtje vol lach, sdMörts en jooL Gaandeweg en met rassehe schreden nam. het verschijnsel den vorm aan eener besmet telijke ziekte, welke, evenals de Spaansclie griep, zich van het eene land naar het ande re verbreidde. Ook in ons land is het rooken onder de vrouwen, zoo nog niet algemeen geworden, dan toch sterk vermeerderd in den laatsten ^In djs restaurants onzer grootere steden kan men geregeld jonge dames in gezelschap van heer en Waar sigaret zien rooken, alsof het zoo behoort en in besloten gezelschappen zitten zoowel ouder» dames als jonge meisjes, lang niet zelden, naar hartelust te dampen. In plaats van een doos met bonbons, krijgt menige jonge dame tegenwoordig als ge schenk, een doos met sigaretten. „Vreeselijk" gek wordt dat niet meer gevon- den. En al schudden de ouders ook bedenkelijk het hoofd bij de aldoor meer en meer om zich heengrijpende rook-manie hunner dodhiters, de vergoeilij'kendie glimlach, die dat hoofd schudden vaak vergezelt, wijst er op, dat zij, zonder dat rooken nu juist aan te moedigen, er toch dikwijls veel te passief, te onzijdig, te werkeloos, tegenover staan. Wisten die ouders, wisten al die jeugdige rookster», hoo nadeelig het rooken voor het vrouwelijk organisme is, ons dunkt, de eer sten zouden het kort en goed verbieden, de rookende jonga dames zonden zich wel tien, neen, wel honderd maal bedenken, eer zij den Wand staken in een „Miss Blanche" of „Ma- noli". In een onlangs versohenen werkje van den bekenden Duitschen vrouwenarts, Dr. A. Lo rand, wordt ook de invloed van Ihtet rooken op het vrouwelijk organisme nagegaan Zfjn bevinding dienaangaande kunnen in hooge mate degenen tot nut strekken, voor wie ze bestemd zijn en verdienen daarom in ruimen kring verspreid te worden. „Vóór den oorlog schrijft Dr. Lorand raadpleegden mij te Karlsbad veel vrouwen op vaak nog heel jeugdigen leeftijd uit de 1 Yt ous jam (Laatste verstrekking Oostelijke landen van Europa, met slappe, 1 verflenste gelaatstrekken en spieren en als 'ik naar de oorzaak van dit opvallend ver schijnsel zocht, bleek me, dat bijna al die vrouwen Molesters waren en zich reeds sinds jaren aan dat genot overgaven. Dat hierbij niet andere invloeden in Wet «pel waren, bijv. olimatologisöhe, werd daardoor bewezen, dat ik dezelfde verschijnselen kon waarne men bij vrouwen uit Westelijke landen, die sterk rookten. Zoo behandelde Ik in het sei zoen 1914 een jonge dame uit New-York, die vroeger een frisseho teint had, kerngezond was en er nu,(blaar 28 jaren ten spijt, met haar gelige kleur en slappe, verwelkte trek ken, als een vrouw van veertig jaren uitzag. Zij Mokte sigaretten van den ochtend tot den avond en leed ook aan een hardnekkige, pijn lijke hoest; waarschijnlijk mede een gevolg van haar hartstocht, die haar ook het slapen belette." 't Waren echter niet slecfo.ts rocksters uit vreemde landen, die Dr. Lorand te behande len kreeg. In de laatste jaren kwamen ook jeugdige vrouwelijke patiënten uit Duitsch- land en Oostenrijk bij hom, die veel Mokten en dezelfde vroegtijdig slappe en .verwelkte van jam) 128b Z'A ons eufïoew. 129b 3 ons kalizeep 'f 0.03 per ons. Het publiek ls verplicht op 2 bona e»n stukje kleizeep te nemen f_ 0.10 per stukje. 180b 1 jusblokje f O.O5 of 1 soeptablet 0.15. Men gelieve te letten op het merk JP-rlmula", daar anders merken niet op bons mogen worden verkocht. Op de Klndersulkerkaart, Bon No.: 18 ons suiker. 1243 Op de Aardappelkaart, Bon. Nog 53 5 K. G. kJei-aardappolen. Op de Peaivruoihtenkaart, Bon No.f 67 1 ons witte boonen. SPEK by verschillende winkeliers ZON DER BON verkrijgbaar. D« Directeur van het Distributiebedrijf s te Heemstodie, I. A. GELDORP; AFGEWEZEN De Brusselache ,,Soir' meldt, dat Hymans Douderdagnamiddaa officieus mededeeling heeft ontvangen van de voorwaarden die aan België zullen worden toegestaan. Wat de Schelde, Limburg en Maastricht be treft, zou België niets krijgen. 13© woningnood in do Hoofdstad. Naar wij vernemen, ia in de laatste bestuursverga dering van de federatie van Amsterdamsen© Woningbouwverenigingen de woningnood, in verband met hot voorstel om stappen te doen bij de verschillende autoriteiten, ten einde te komen tot distributie der woningruimte, ern stig besproken. Hoewel niet kon ontkend worden dat het voorstel eigenaardige bezwaren had, werd tooh ook gewezen op. het feit, dat in het Engelsob parlement een dergelijk voorstel ook een on derwerp van bespreking heeft uitgemaakt. Uit de officieels rapporten blijkt, dat in Am sterdam ruim 8000 woningen ziin met een huurwaarde vian hooger dan 700 Men mag aannemen dat in deze woningen zonder eenig bezwaar meer dan een gezin kon worden ge huisvest. zoodat, mocht meu kunnen overgaan tot (distributie van woningruimte, men dan toch alreeds een belangrijke verbetering in den woningnood had aangebracht. De statistiek leert, dat op het oosenblik van de jonggehuw den meer dan 50 pot. gaat inwonen bü een ander gezin, hetzij bij ouders of vreemden. De woningnood is ontzettend; wanneer de oplossing moet worden gebracht op de wijze zooala het thans gebeurt, dan komen wii nim mer uit deze ellende, maar zullen wij steeds dieper in het moeras komen. Alleen krachtige maatregelen van Overheidswege kunnen iets doen voor yerzaobting van zooveler nood en ellende. De voorbereiding voor den bouw duurt veel te lang; het schijnt dat de autoriteiten niet ge noeg ziin doordrongen van de ernst van het vraagstuk-. Het ligt in het voornemen van de Federatie, om een onderhoud met het gemeen tebeistuur aan te vragen, teneinde te komen tot zeer krachtige maatregelen,, die zullen moeten leiden tot flinke verbetering op woninggebied. O verbrengen van arrestanten. In een rondschrijven aan de Procureurs-Generaal bij' de Gerechtshoven zegt de Minister, van Jus titie dat hem naar aanleiding van, gen vraag van een lid van de Tweede Kamer, is geble ken, dat bij het overbrengen van arrestan ten, in een bepaald geval van een in een spoorwegstation voor hen aangewezen wacht lokaal, uit onbekendheid niet het bestaan daarvan, geen gebruik werd gemaakt. In verband daarmede verzoekt de Minister er de aandacht van de Rij ksveküw acht op te vestigen, dat de geleiders van transporten, indien op een spoorwegstation moet worden gewacht, zich steeds er van hebben te ver gewissen of een lokaal aanwezig is, dat daarvoor beschikbaar kan worden gesteld, en daarvan zoo mogelijk, steeds moeten ge bruik maken. j Voorts verzoekt de Minister de Officieren van Justitie uit te noodigen, met de sta tionschefs van de spoorwegstations in hun arrondissement, waay vrij geregeld vervoer van arrestanten voorkomt, en nog geen af zonderlijk wachtlokaal voor arrestanten aan wezig is, omtrent het aanwijzen van een daartoe geschikt .vertrek in overleg te tre den. i Intern. J£ath. Vakverbond. „Het Cen trum" verneemt, dat zich in den loop der volgende week naar Brussel zullen begeven de heeren J. van Rijzewijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor zitter van het Bureau voor R.K. Vakor ganisatie, en P. J. J. Jlaazevoet, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en ge wezen secretaris van bovengenoemd Bu reau, om met het bestuur van het Christe lijk Belgisch Vakverbond besprekingen aan te knoopen om te komen tot stichting van yen internationaal .Katholiek Vakverbond. Het doel van dit verbond, is, d.e belangen van de katholieke vakvereenignigen op aLle gebied zooveel mogelijk te bevorderen bij de Internationale arbeidswetgeving. Het initiatief tot deze onderneming gaat uit .van België en van Holland. Onze waakzame Regeering. Naar ,.De Tel." verneemt, is aan de burgemeesters be richt, dat, indien in hunne gemeente geen gar nizoen is, zii gemachtigd ziin, bij eventueele op roerige bewegingen, indien verbinding met het wettig gezag niet meer bestaat, de vrijwillige landstorm onder de wapenen te roepen. De politiehond bii de riiksveldwackt. In verband met het Rijks-politiekondenvraagstuk, wi] de minister van Justitie de Rijksveldwaoht voorzien van een aantal goed afgerichte politie honden. De politiehond zoo schrijft de mi nister verder in een circulaire aan de Procu reurs-Generaal fungeerende directeuren van politóe worden afgericht in het korps zelf met behulp van den Rijksveldwachter, die als geschikt voor dat doel in aanmerking wensoht te komen en daarvoor alsdan wordt aangewezen. Dit denkbeeld wordt verwezenlijkt door de op richting van een afriohtingsschool alwaar de van Rijkswege aangeschafte honden worden afgericht tot politiehonden en de betrokken rijksveldwachter ziin opleiding ontvangt, om met dien politiehond te werken en om het dier, dat hem zal worden toevertrouwd, op de juiste wijze te verzorgen en als politiehond op het goede peil te houden. De school wordt geves tigd te 's-Gravenhage of in de naaste omgeving dier gemeente. Bommouiabrieage. Jhr. mr. J. ;W. H, Rutgers van Rozenburg schrijft in de „Ne derlander": ,Wy hebben dezer dagen gelezen, hoe de politie in Amsterdam allergevaarlijkste bom men in beslag heeft genomen, dat zij in hét eerste geval den dader, in handen heeft ge had, doch dezen weer moest vrij (aten, om dat op het vervaardigen van bommen geen straf staat. Dit is formeel volkomen juist, het ie een aloude, reeds uit het Romeinsche recht af komstige rechtsregel, dat geen straf moge lijk is zonder aan het gepleegde feit vooraf gaande strafbepaling. Maar ook van de Romeinen afkomstig is de uitspraak, dat het hoogste recht dikwijls het grootste onrecht beteekent. En zoo ook hier. Het zal zeker weinig stroken met het rechtsgevoel van de overgroote meerder heid der niet juridisch geschoolde bevolking dat iemand, die uit armoede een brood steelt, in de gevangenis gaat, en een buitengewoon! gevaarlijk misdadiger als deze bommenver- vaardiger vrij blijft rondloopen, omdat de wetgever- dergelijke misdadige practijken .niet heeft voorzien en daartegen dus geen straf heeft bedreigd. Pat niet-juristen aldus „maling aan de juristerij" krijgen, js begrij pelijk. En het is hier niet alleen een kwestie van beleedigd rechtsgevoel, maar het gaat hier om de veiligheid van de gemeenschap. De bommen-fabricage bedreigt niet alleen de buren met dood en verderf, maar geschiedt ook met de uitgesproken bedoeling om daar mede straks de handhavers van het gezag aan te vallen. Dat men enkele bewaarplaatsen van bom men ontdekt, is te prijzen, maar het geeft niet veel, als men de bron van het kwaad niet kan wegnemen, den misdadiger niet kan opsluiten. Deze zet, de zaak elders op denzell'den voet voort. Het is daarom van het grootste belang, dat onverwijld in het Wetboek van Straf recht een artikel worde opgenomen, waar bij de zwaarste straf gesteld wordt op het vervaardigen of in voorraad hebben van bommen. i Moge dit zeer spoedig geschieden; zoo ooit is hier periculum in moral De redactie teekent hierbij aan: Wij betwijfelen of ooit iemand die uit honger een brood stal, gevangenisstraf heeft ondergaan indien op andere wijze in d,en nood niet kon worden voorzien. In zulk een geval toch is er noodstand. Hoe dit zij, wij stemmen met wat de geëerde inzender omtrent het hebben van bommen.en derge lijk gevaarlijk speelgoed sclirjjft, geheel in. Vergissen wjj ons niet, dan is m de afdeelin- gen der Kamer, bij behandeling van het dezer dagen ingediend wetsontwerp betref fende de vuurwapenen, krachtig geprotes teerd tegen het volstrekt onvoldoende van dat wetsontwerp. Wij hopen en verwachten, nat ten spoedigste aan den wenscli, in bo venstaand stuk geuit, zal worden voldaan. Staatscommissie voor Spoorwegpersoneel. - Inzake de wijzigingen op de reglementen dienstvoorwaarden voor het spoorwegperso neel kan binnenkort het instellen van een Staatscommissie tegemoet gezien worden. yan, .vakbonden ia ie.eda. «en jnpgave .van des avonds te 8 uur in het gebouw ST. BAVG. Smedestraat Haarlem. Spreker: MR. A. BARON VAN WIJNBERGEN, Lid v.d. 2e Kamer der Staten-Generaal. Alle ambtenaren, in dienst van Rük, Pro vincie en Gemeene, woonachtig te Haariujp en omstreken, worden met hunne da es be leefd tot bijwoning van deze vergadering uit» genoodigd. 1229 Het Bestuur van de Alg. Ii.-K, Ambtenaarsvereeniging. Ir leden daarvoor gevraagd, die in dienst moe ten zijn van de spoorwegen. Eike vakbond zal een vertegenwoordiger kunnen aanwij zen. Mr. Treub, Tweede Kamerlid, wordt' voorzitter; mr. J. B. Peyrat, lid van den Raad van Toezicht op spoorwegdiensten, plaatsvervangend voorzitter, terwijl de heer L. Slagter, hoofdambtenaar aan het Depar tement van Waterstaat als lid-secretaris zal optreden. Eigendom in Hongarije. De directie van Economische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken, Bezuidenliout 97. Uoodigt belanghebbenden uit, zoo uiterlijk vóór Woensdag 7 dezer opgave te doen van zich binnen het gebied der tegenwoordige Sovjet-republiek in Hongarije bevindende eigendommen (effecten, goederen, meubilair kostbaarheden e.d.) van Nederlandsche on derdanen en maatschappijen. De opgave moet vergezeld zijn van een bij voorkeur ip het Duitsche gestelde notarieele volmacht, ten name van den consul-generaal te Boedla pest ,den heer J. P. Ph. Olinge Fledderua om alle maatregelen te nemen in het belang der eigenaren. niet heeft voorzien en daartegen dus geen' Minister Aalberse. Naar „De Tel" ver-» neemt, is de minister van Arbeid nog der mate ongesteld, dat hij zijn ambtsbezigheden nog niet heeft kunnen hervatten. CRISISAANGELEGENHEDEN. De M»lkstrijd. Naar het Haagsch Cor- respoadentiebureau verneemt, zullen de fa brieken van melkproducten, als geconden seerde melk en melkpoeder, geen onthef fing van het verwerkingsverbod bekomen, zoolang de oonsumptie-meikvoorziening niet geregeld is en zijn zij daarom verplicht al hare njeik ter. beschikking van de consump- tie te stellen. Op deze wijze komt er een groote hoeveel heid melk op de markt, zoodat verschillende melk-inrichtingen en melkslijters toch gehol pen worden. J Vrije hooiprijzea en vervoer. De mi nister van L. N. en H. heeft ingetrokken het verbod van vervoer en de maximum prijzen van hooi. Steenkolen, uit België. Uit Brussel wordt aan „De Msb." geseind: België heeft met Nederland een overeen komst aangegaan voor einde Juni 260.000 ton steenkool te zullen leveren zonder dat Nederland daarvoor eenig product heeft uit te wisselen. De Belgische regeering lieeftf toestemming gegeven tot dezen uitvoer om den wisselkoers te verbeteren. Uitvoer van aardappelen. Van volkomen deskundige zijde vernemen wij. dat spoedi» toe stemming zal gegeven worden tot uitvoer van duizenden wagons goede kJei-nardappelen Overal in Zeeland ziin bii de boeren noa srroote hoeveelheden klei-aardappelen, die anders be- derven, daar vele cemeanten nog reservevoor- raad tot einde Mei hebben. 1 Scheepsongeluk bij Rotterdam. Toen gistermiddag het stoomschip „Novara" met 560 Duitsehers uit ,China aan boord! en gfi-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 13