LsvensmiËelemomenijig. Steun Oedeioobiliseerden. BINNENLAND J Distributiebedrijf Heemstede. Groots Prspaplaverpfleriiii Van Overal ZEEP. SÜÏKER, Aardappelmeel en sago. JAM. Aardappelen Verstrekking van goedkoope Brandstoffen. x/4 k.g. im Uitreiking Normaal-Margarine kaarten. rt. K. K.A. ZATOOAQ 3 Si EB 1919 42ste JAARGANG 8922 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: NASSAULAAfJ 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 2,70 BIJ VOORUITBETALING APVEBTENTIEN 21 CfcNTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dif nummer bestaat uit vier bladen, waar onder het Geïllustreerd Zop.dagsblad in acht bladzijden. EEKSTE BLAD I studjd kleizeep met 3 stukken kalizeep. Drie en een half ons suiker Drie en een half ons suiker a 30 cent per pond; een ons Aardappelmeel een ons Sago onverpakt h 27 y2 cent Per Vé K. O. en 51/2 cent per ons; verpakt 30 cent per .V» &G, 2 K.G Kieiaardappeleo UITBETALING. üd Het rooken den Vrouwen. Nederland en België. oj3 PINSaiA» fftfc.1 a.s., UIT ONZE OOST URANT De Directeur vaa het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis: dat verkiijgbaar wordt gesteld gedurende het tijdvak van 3 t/m. 9 Mei 1919: LAATSTE VERSTREKKING. Zoolang de voorraad strekt, op BON .C. No. 9ö, tegen betaling van 25 cent: (lengte pl.m. 10 cM., gewicht 2 ons),, dat deze zeep bij all» Winkeliers verkrijgbaar wordt gesteld. op BON C. No. 99: i a 30 cent per pond; op 3e TIJDVAK der blauw-grijze KINDER- SUIKERKAART: Zoolang de voorraad strekt op BON C. No. 100; h 13 cent per y4 K.G. en 5y3 cent per ons OF op BON D. No. 1 (nieuwe boekjè)> h 55 cent per pond1, Gedurende het tijdvak vaa, 5 tot en giet 7 Mei 1919 op Bom D No. 2 A 7 cent per K. G. dat aan houders van kaarten voor Nor maal Margarine dezer dagen een briefkaart wordt verzonden, waarop staat aangegeven het aantal nieuwe kaarten voor NORM A AL- MARGARINE, dat zij zullen ontvangen. dat op vertoon der rantsoeneerlngskaart te- ,gen inwisseling van de toegezonden brief kaart èn het lichaam der oude Normaal Mar- garinekaart op Woensdag 7 Mei a.s. van 9 tot 4 uur aan zijn bureau (Kamer No. 4) die nieuwe kaarten voor Norm. Marg, worden Uitgereikt; dat zij, die geen, briefkaart ontvingen en recht meenen te hebben op een Norm. Marg. ■kaart zidhl Donderdag 8 en Vrijdag 9 Mei van 94 uur op Kamen No. 5 kunnen vervoegen met nuedebrenging der rantsoeneerlngskaart en het lichaam der oude Normaal Margarine- kaart 1230 De Directeur voornoemd, 1 F. DE JONOE, van de te veel betaalde gelden voor de brand stoffen, betrokken op de na 1 Februari 1919 verstrekte bons. Op de grijze brandstoffen-kaart (zes halve een heden), op de gele kaart (kamerbewoners), (2 eenheden). Aan het kantoor Jacobstraat 3 rood. Voor de ingeschrevenen, wier namen aanvan gen met de letters T, U, V, op Maandag 5 Mei 1919, voorin, van 911A uur én nam. van 2i'A uur. 1236 Medegebracht moeten worden de kwitantièn van bovenstaande verstrekkingen en het bewijs van inschrijving (groen kaartjebenevens de grijze brandstoffenkaart voor hen, die cokes aan do Gasfabriek bebben gebaald, ■ii-Jjkrfr ;v; V Do Kon. Nationale Vereeuigiug tot Steun aan Miliciens, maakt bekend, dat Onderoffi cieren, die na 1 Augustus 1918 huiswaarts keerden, zic-h voor eventueelen steun voor kleeding enz. kunnen laten inschrijven op MAARTDAG 5 MEI en DINSDAG 6 MET aai. in „De Dooien", Gasthuisstraat 32, Haarlem, das morgens van 1011 uur. Zakboekje en groene kaart medclbfengen. 1236 Namens het Bestuur, T. L. VAN WAGTENDONK, Voorzitter. Mr. P. E, BARBAS, Secretaris. tr"Lg... trekken, ingevallen wangen en oogen waar uit niet meer. bet vuur der jeugd sprak, ver toonden. Bij al deze vrouwen en meisjes bleken niet alleen do gelaatspieren verzwakt en verslapt, doch ook de andere lichaamsspieren. Zelfs was do spiersu-bstantie ten deele weg, de spieren waren vermagerd en slap en de huid vertoonde een ziekelijke bleekheid. „En zulke betoogt verder Dr. Lorand behoeft ons niet te verwonderen, ais we bo denken, dat de tabak zeer schadelijk op een orgaan werkt, waarvan de gezondheid aller spieren en weefsels 'in ons lichaam afhangt, namelijk op de schildklier." De schildklier ligt in de halsstreek dicht bij het boveneinde dér luchtpijp, waarmee zü door een sterk celweefsel verbonden is. De werking van de nicotine op do schild klier der vrouw is, volgens Dr. Lorand, een voudig moorddadig- Door het rooken verzwakt eu verslapt dit orgaan, zoodat het ten slotte zijn gewiciblti- ge functies niet meer kan vervullen. Wel werkt de tabak ook schadelijk op de schildklier van den man, maar oneindig ster ker is haar nadeelige invloed op die der vrouw. Nu het rooken onder de jonge meisjes en vrouwen al meer en meer burgerrecht schijnt te verkrijgen, meenen wij boven staande, op ervaring gegronde mededeelin- gen van een deskundige bij uitnemendheid» niet aan onze lezeressen te mogen onthouden. Mogen zij et leering en het beoogde nut uit trekken, ■- 11 (V ïlu 1 Gedurende de week wun S tot en met 10 Mei 1919 sal beschikbaar worden gesteld op het Levensmiddelenhoekje, Bon No; 126b A pond rijst, f 127b IX ons jam; (Laatste verstrekking van jamX 128b 8X ons salkeü k29b 8 ons kalizeep 'f 0.03 per, ons. Het publiek ie verplicht op 9 bons oen etnkjo kleizeep te nemen 0.10 per «tukje. l$0b 1 jusblokje 'f 0.05 of 1 soep tablet 015. Men gelieve te letten op het mark «Primula", daar andere merken /LU Biet op bons mogen worden verkooht. jT* to Klndersulkerfcaart, Bon No.: f l8 ons suiker. 1243 - Op de AardappaLkaart, Bon No,' 53 5 (J, Mei-aardappelen. O.P de B°ulvrudhtenk aart, Bon No; 67 1 ons witte boonen. SPEK by verschillende winkeliers ZON DER BON verkrijgbaar. Do Dircoteur van het Distributiebedrijf te Heemstede, ar. A. GELDORB Eerst leek het een moilegmpje, dat rooken dei- vrouwen, en bleef het beperkt tot een sporadisch verschijnsel. Oogluikend word toegelaten, dat een jong meisje eens een enkele maal rookte bij het dessert na een vroolijk dinertje, of op het einde van een avondpartijtje vol lach, sell-lefts en jool. Gaandeweg en met mssche schreden nam het verschijnsel den vorm aan eener besmet telijke ziekte, welke, evenals de Spaarosehe griep, zich van het eene land maar, het ande re verbreidde. Ook in ons land Is het rooken ondier de vrouwen, zoo nog niet algemeen geworden, dan toch sterk vermeerderd in den laats ten tijd. In djö restaurants onzer grootere steden kan men geregeld jonge dames in gezelschap van heeren Ik laar sigaret zien roeken, alsof het zoo behoort en in besloten gezelschappen zitten zoowel oudere diames als jonge meisjes; lang niet zelden, naar hartelust te daanpen. In plaats van oen doos met bonbons, krijgt menige jonge dame tegenwoordig als ge schenk, een doos mot sigaretten. „Vreeselijk" gek wordt dat niefc meer gevon den. En al schudden do ouders ook bedenkelijk het hoofd bij de aldoor meer en meer om zich heengrijpende rook-manie hunner doefbitors, de vé-rgoeilijkende glimlach, die dat hoofd schudden vaak vergezelt, wijst er op, dat zij, zonder dat rooken nu juist aan te moedigen, er toch dikwijls veel te passief, te onzijdig, te werkeloos, tegenover staan. Wisten die ouder®, wieten al die jeugdige rooksters, boe nadeellg het rooken voor bet vrouwelijk organisme Is, ons dunkt, de eer sten zouden het kort en goed verbieden, de rookende jonge dames zouden zich wel tien, neen, wel honderd maal bedenken, eer zij; den Kind. staken in eten „Miss Blanche" of „Ma- noll". In een onlangs verschenen werkje van den bekenden Dultschen vrouwenarts, Dr. A. Lo rand, wordt ook de Invloed van fokt rooken op het vrouweHjk organisme nagegaan. Zijn bevinding dienaangaande kunnen in hooge mate degenen tot nut strekken, voor wie ze bestemd zijn en verdienen daarom in ruimen kring verspreid te worden. „Vóór den oorlog. -schrijft Dr. Lorand raadpleegden mij te Karlsbad veel vrouwen op vaak nog heel jeugdigen leeftijd uit de Oostelijke landen van Europa, met slappe, verflenste gelaatstrekken en spieren en als Ik naar dé oorzaak van dit opvallend ver schijnsel zocht, bleek me, dat bijna al die vrouwen rooksters waren en zich roeds sinds jaren aan dat genot overgaven. Dat hierbij niet andere Invloeden in fclet epel waren, bijv, climatologische, word daardoor bewezen, dat ik dezelfde verschijnselen kon waame men bij vrouwen uit Westelijke landen, die sterk rookten. Zoo behandelde ik in het sei zoen 1914 een jonge dame uit New-York, die vroeger een frissebe teint liad, kerngezond was en er nu, (haar 28 jaren ten spijt, met haar gelige kleur en slappe, verwelkte trek ken, als een vrouw van veertig jaren uitzag. Zij rookte sigaretten van den ochtend tot den avond en leed ook aan een hardnekkige, pijn lijke hoest, waarschijnlijk mede een gevolg van haar hartstocht, dio haar ook het slapen belette." 't Waren echter niet sledbts rooksters uit vreemde landen, dio Dr. Lorand te behande len kreeg. In de laatste jaren kwamen ook jeugdige vrouwelijke patiënten uit Duitsch- land en Oostenrijk bij hom, die veel rookten en dezelfde vroegtijdig slappe en verwelkte AFGEWEZEN De Brusselsche ,,Soir" meldt. 3at Hymans Douderdi.s;nami<ïdafij officieus mededeeling heeft ontvangen van de voorwaarden die aan België zullen worden toegestaan. Wat de Schelde, Limburg en Maastricht be treft, zou België niets krijgen. De woningnood in do Hoofdstad. - Naar wij vernemen is in de laatste bestuursverga dering van. de federatie van Amsterdamsche Woningbouwvereenigingen de woningnood, in verband met het voorstel om stappen to doen bij de verschillende autoriteiten, ten einde te komen tot distributie der woningruimte, ern stig besproken. Hoewel niet kon ontkend worden -dat het voorstel eigenaardige bezwaren had, werd toch ook gewezen op het feit, dat iu het Engelsch parlement een dergelijk voorstel ook een on derwerp van bespreking heeft uitgemaakt. Uit de offiedeele rapporten blijkt» dat in Am sterdam ruim 8000 woningen zijn met een huurwaarde van hooger dan 700. Men mag aannemen dat in deze woningen zonder eenig bezwaar meer dan één gezin kon worden ge huisvest. zoodat, mocht men kunnen overgaan tot distributie van woningruimte, men dan tooh alreeds een belangrijke verbetering in den woningnood had aangebracht. De statistiek leert, dat op het oogenblik van de jonggehuw den meer dan 50 pet. gaat inwonen bii een ander gezin, hetzij bij ouders of vreemden. De woningnood is ontzettend: wanneer de oplossing moet worden gebracht op de wijze zooals het thans gebeurt, dan komen wij nim mer uit deze ellende, maar zullen wii steeds dieper in het moeras komen. Alleen krachtige maatregelen van Overheidswege kunnen iots doen voor verzachting van zooveler nood en ellende. De voorbereiding voor den bouw duurt veel te lang'; het soh'jnt dat de autoriteiten niet ge noeg zijn doordrongen van de ernst van het vraagstuk. Het ligt in het voornemen van de Federatie, om een onderhoud met het gemeen tebestuur aan te vragen, teneinde te komen tot zeer krachtige maatregelen,, die zullen moeten leiden tot flinke verbetering 0p woninggebied. Overbrengen van arrestanten. Ia een rondschrijven aan de. Procureurs-Generaal bij do Gerechtshoven zegt de Minister van Jus titie dat hem naar a an le kling van een vraag van, een lid van de Tweede Kamer, is geble ken, dat bij het overbrengen van arrestan ten, in een bepaald geval van een in een spoorwegstation voor hen aangewezen wacht lokaal, uit onbekendheid met het bestaan daarvan, geen gebruik werd gemaakt. In verband daarmede verzoekt do Minister er de aandacht van de Rijksveld'wacht op te vestigien, dat de geleiders van transporten, indien op een spoorwegstation moet worden gewacht, zich steeds er van hebben te ver gewissen of een lokaal aanwezig is, dat daarvoor beschikbaar- kan worden gesteld, en daarvan zoo mogelijk, steeds moeten ge bruik maken. i Voorts verzoekt de Minister de Officieren van Justitie uit te noodigen, met de sta tionschefs van do spoorwegstations, in hun arrondissement, waar vrij geregeld vervoer van arrestanten voorkomt, en nog geen af zonderlijk wachtlokaal voor arrestanten aan wezig is, omtrent het aanwijzen van een daartoe geschikt vertrek in overleg te tre- den. i Intern. Kath. Vakverbond. „Het Cen trum" verneemt, dat zich in den loop d.er volgende week naar Brussel zullen begeven de heeren J. van Rijzewijk, lid van de Tweede Kamer der Staton-Generaal en voor zitter van het Bureau voor R.K. Vakor ganisatie, en P. J. J. Haazevoet, lid van de Tweede Kamer der, Staten-Gencraal en ge wezen secretaris van bovengenoemd Bu reau, om met het bestuur van het Christe lijk Belgisch Vakverbond besprekingen aan te knoopen om: te komen tot stichting van I I.nt.ernatioaaal Kath.qliok, Vakverbond. dubb. rand Het doel van dit verbond is, de belangen van de katholieke vakvereenignigen op alle te bied- zooveel mogelijk te bevorderen bij e Internationale arbeidswetgeving. Het initiatief tot deze onderneming gaat uit yan België en van Holland. Onzo waakzame Regeer ins;. Naar ..De Tel." verneemt, is aan de burgemeesters be richt, dat. indien in hunne gemeente geen gar nizoen. is. zü gemachtigd1 ziin» bii eventueel© op roerige bewegingen, indien verbinding met het wettig gezag niet meer bestaat, de vrijwillige landstorm onder de wapenen te roepen. De politiehond bii do riiksveldwacht, In vêrband toet het llijks-politiehondenvraagstuk, wil de minister van Justitie de Riiksveldwacht voorzien van een aantal goed afgerichte politie honden. De politiehond zoo schrijft do mi nister verder in een circulaire aan de Procu reurs-Generaal f unfieeren.de directeuren van polities.worden afgericht in het korps zelf met behulp van den Rijksveldwachter, die als geschikt voor dat doel in aanmerking wenseht te komen en daarvoor alsdan wordt aangewezen. Dit denkbeeld wordt verwezenlijkt door <fe op richting van een africhtingsschool alwaar de van Rijkswege aangeschafte honden worden afgericht tot politiehonden en de betrokken rijksveldwachter ziin opleiding ontvangt, om met dien politiehond te werken en om het dier, dat hem zal worden toevertrouwd, op de juiste wijze te verzorgen en als politiehond op het goede peil te houden. De school wordt geves tigd te 's-Gravenhage of in de naaste omgeving dier gemeente. Bommcniabricage. Jhr. mr. J. W» H, Rutgers van Rozenburg schrijft1 in de „Ne derlander".: ,Wij hebben dezer dagen gelezen, hoe de politie in Amsterdam allergevaarlijkste bom men in beslag heeft genomen, dat zij in het eerste geval den dader' in handen heeft ge had, doch dezen weer moest vrij (aten, om dat op het vervaardigen van bommen geen straf staat. Dit is formeel volkomen juist, het is een aloude, reeds uit het Romeinsche recht af komstige rechtsregel, dat geen straf moge lijk is zonder aan liet gepleegde feit vooraf gaande strafbepaling. Maar ook van de Romeinen afkomstig is de uitspraak, dat het hoogste recht dikwijls het gjrootste onrecht beteekent. En zoo ook hier. Het zal zeker weinig stroken met het rechtsgevoel van de .overgroote meerder heid der niet juridisch geschoolde bevolking dat iemand, die uit armoede een brood steelt, in de gevangenis gaat, en een buitengewoon! gevaarlijk misdadiger als deze bommenver- vaardiger vrij blijft rondloopen, omdat de wetgever dergelijke misdadige practijken niet heeft voorzien en daartegen dus geen straf heeft bedreigd, pat niet-juristen aldus „malingi aan de juristerij" krijgen, ie begrij pelijk. En het is hier niet alleen een kwestie van beleedigd rechtsgevoel, maar het gaat hier om de veiligheid van de gemeenschap. De bommen-fabricage bedreigt niet alleen de buren met dood en verderf, ma^r geschiedt ook met de uitgesproken bedoeling om daar mede straks de handhavers van het gezag aan te vallen. Dat mi n enkele bewaarplaatsen van bom men ontdekt, is te prijzen, maar het geeft niet veel, als men de bron van het' kwaad' niet kan wegnemen, den misdadiger niet kan opsluiten. Deze zet de zaak elders op denzelfden voet voort. Het is daarom van het grootste belang, dat onverwijld in het Wetboek van Straf recht een artikel worde opgenomen, waar bij de zwaarste straf gesteld wordt op het vervaardigen of in voorraad hebben van bommen. i.j. 1 Moge dit zeer spoedig geschieden; zoo ooit is hier periculum in moral De redactie teek ent hierbij aan: .Wij betwijfelen of ooit iemand die uit honger een brood stal, gevangenisstraf heeft ondergaan indien op andere wijze in! den nood niet kon worden voorzien. In. zulk een gevat toch is er noodstand. Hoe dit zij, wij stemmen met wat de geëerde inzender, omtrent liet hebben van bommen en derge lijk .gevaarlijk speelgoed schrijft, geheel in. Vergissen wjj ons niet, dan is In de afdeelin- gen der Kamer, bij behandeling van het dezer dagen ingediend wetsontwerp betref fende de vuurwapenen, krachtig geprotes teerd tegen het volstrekt onvoldoende van dat wetsontwerp. Wij hopen en verwachten, dat ten spoedigste aan den wensch, in bo venstaand stuk geuit, zal worden voldaan. staats commissi o voor Spoorwegi>ersonoel. Inzake de wjjzigingen op de reglementen dienstvüorwaarden voor het spoorwegperso» nee! kan binnenkort het instellen van een Staatscommissie tegemoet gezien worden, i Aan vakbonden in re.eds. sen opgave yan des avonds te 8 uur in het gebouw ST. BAVO Smedestraat Haarlem. Spreker: Ma A. BARON VAN WIJNBERGEN, Lid v.d. 2e Kanier der Staten-Generaal. Alle ambtenaren, in dienst van Rijk, Pro vincie en Geaneene, woonachtig te Haarlem en omstreken, worden met hunne dathes be leefd tot bijwoning van deze vergaderi ng uit- genoodigd. 1229 Het Bestuur van de Alg. R.-K. Ainbtenaarsverect:tring. leden daarvoor gevraagd, die in dienst moe ten zijn van de spoorwegen. Elki vakbond zal een vertegenwoordiger kunnen aanwij zen. Mr. Treub, Twegde Kamerlid, wordt voorzitter; mr. J. B. Peyrat, lid van den Raad van Toezicht op spoorwegdiensten, plaatsvervangend voorzitter, terwijl de lieer L. Slagter, hoofdambtenaar aan het Depar tement van Waterstaat als lid-secretaris zaj optreden. Eigendom in Hongarije. De directie van Economische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken, Bezuidenhout 97, ïioodigt belanghebbenden uit, zoo uiterljjk vóór Woensdag 7 dezer opgave te doen van zich binnen het gebied der tegenwoordige Sovjet-republiek in Hongarije bevindende eigendommen (effecten, goederen, meubilair, kostbaarheden e.d.) van Nederlandeche on derdanen en maatschappijen. Do opgave moet vergezeld zijn van een bij voorkeur in het Duitsche gestelde notarieele volmacht, ten name Van den consul-generaal te Boedai- pest ,dan heer J. P. Ph. Clinge Fledderus, om alle maatregelen te nemen in het belang der eigenaren. niet heeft voorzien en daartegen dus geen Minister Anlberse. Naar „De TeL" ver neemt, is de minister van Arbeid nog der mate ongesteld, dat hij zijn ambtsbezigheden nog, niet heeft kunnen hervatten. CRISISAANGELEGENHEDEN. De Melkstrijd. Naar het Haagsch Cor* respondentiebureau verneemt, zullen de fa brieken van melkproducten, als geconden seerde melk en melkpoeder, geen onthef fing van het verwerkingsverbod bekomen, zoolang de consumptie-melkvoorziening niet geregeld is en zijn zij daarom verplicht al hare melk ter. beschikking van de consump tie te stellen. Op deze wijze komt er een groote hoeveel heid melk op- de markt, zoodat verschillende melk-inrichtingen en inelkslijters toch gehol pen worden. j Vrije hooi prijzen en vervoer. Do mi nister van L. N. en H. heeft ingetrokken het verbod van vervoer en de maximum- prijzèn van hooi. Steenkolen, uit België- Uit Brussel wordt aan „De Msb." geseind: België heeft met Nederland een overeen komst aangegaan voor einde Juni 260.000 ton steenkool te zullen leveren zonder dat Nederland daarvoor eenig prod,uct heef.t uit te wisselen. De Belgische regeering heeft toestemming gegeven tot dezen uitvoer om' den wisselkoers te verbeteren. Uitvoer van aardappelen» Van volkomen deskundige zijde vernemen wü. dat spoedig toe stemming zal gegeven worden tot uitvoer van duizenden wagona goede klei-aardappeien. Overal in Zeeland! ziin bii de boeren nog groote hoeveelheden klei-aardappelen, dio andera be derven. daar vele gemeenten nog reservovoor- raad tot einde Mei hebben. Indische Soc. Partij. N. L P. A'. seint* Het Socialistisch Congres, dat met Pinkste ren wordt gehouden, zal het voorstel be handelen om van de Indische socialistische partij een partij te maken, die onafhankelijk is van de Nederlandscho socialisten. Ill I I ai r i Seheepsongf'1 uk bij Rotterdam. Toen gistermiddag het stoomschip „Novara met 56Q Duitschers. .uit .China aan boord en göf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1