Het Dienstbode- FEUILLETON De Ondergang van een Wereldmacht. Van Overal 'E LANDBOUW EN VISSCHERIJ Rechtszaken Tweede BS ad Zaterdag 3 stsei Aan allen, die de hulp eener dienstbode verlangen. telegraaf-fantasie! Nu hief Mucia het hoofd op en daar zij haar verloofde herkende', ging zij op haar harde leger zitten en reikte hem den ijzeren ring over. IV. 1. DE LEEFDE KEKENT HET KWiADE NIET TOE. Moöht men. vooral ten ooziohte van 't kwaad der dienstbode zóó bandelen, als men zelf in hare plaats behandeld zou willen worden! Is het kwaad wel zoo «root als het u toe schijnt; ol is er aelfs wei kwaad aobeurd. Een enkel voorbeeld: wii waren or eens ee- tuigo van hoe oen dienstbode bii oncrelu.k eeni- j£o phu veroorzaakte aan een kiiU bet kind Werd overdreven er.sf boklaasjd en de dienst bode bakoven. Dat men toch nooit euvel dui.de wat onvrijwillig «esohiedt: slechts weinigen begrijpen, dat men door zulke onrechtvaardig heden ter liefde Gods te verdragen, zich veel verdiensten kan verwerven voor don Hemel. „Het kwade niet verrekenen" en daarom voorzichtig zijn met vermaningen» welke «ii geeft in uw eigen belang. Bedenkt te voren wol, of gii ze zult «even. en hoe «ii ze zult geven. Bidt te voren een Wees-GegToet of vraagt u af: hoe zou de Allerheiligste Maagd Maria handelen iu m;ine plaats} Laat bii een goede gelegenheid liever eens merken dat si bekend waart met het een of andier door het veiont sohuldigend even te noemen. 8 Z.1J VERBLIJDT ZJLOH NIET OVER DE ONGERECHTIGHEID. 't Spreekt van zelf dat «ai u.niet over de ge breken uwer dienstbode verblijden moet. om dat gii bijv. daarin een aangename stof vindt voor uwo conversatie. Hoe handelt, gii ten op zichte van de fouten uwer kinderen? Gaat verder en tracht uw dienstbode voor de ongerechtigheid te bewaren. Waar gaat.uw dienstbode 's avonds heen en met wie gaat zij om? Spreekt eens met haar moeder af. hoe hierin te handelen. 't Beste ia dat zij gaat naar een vereeniging-s- lokaal. Sommige mevrouwen vreezen te erg. dat aldaar over haar zal worden gesproken. •Zij die voor do meisjes zorgen, zullen hot wel daarheen leiden dat zooiets zooveel mogelijk vermedon worde. Om een enkel kwaad gevolg 't welk te ars? wordt voorgesteld» mag de goede instelling zelve niet worden versmaad. De meisjes kunnen op straat veel gemakkelijker zich daaraan schuldig ma'ken. Als gij uit bezorgdheid voor hare ziel soms haar vrijheid inperkt, weest dan ook royaal in 't geoorloofde, bijv. ter gelegenheid van ziek ten of blijde gebeurtenissen haror dierbaren. Vooral in garnizoensplaatsen zii men waak zaam Bedenkt dat uw eigen vele uitgaan, af gezien van 't minder goede voorbeeld sohadoLiik ran zijn voor uwo dienstbode. Gij behoort haar van 't kw.fde af te houden door' ZELF GEEN VERHEELD VOOR BEELD TE GEVEN. Er zijn Koomsohe mevrouwen, die spotten met kerk. priester» enz., dat dozen zich herin- lioren het bekend,© woord van Olbri®tUö (Math. «X-VIII 0): ,,Maar wi© ©rfcorni© treeft aan een van deze 'kleinen, -die in Mij tre-looven. het ware hem beter, dat hein een zware molensteen om don hals gehangen en Hi in da dierste der zee verdronken word." Worden er ongeoorloofde couranten bii u gelezen Het doet uw dienstbode reeds schade wanneer zii ziet dat gij in dit opzicht niet luis tert naar de vermanende «tem van uw geeste lijke overheid. Kunt gii zelf haar helpen aan goede hoekon? Wijst haar den weg. hoe zij vcor weinig geld goede boeken ter lezing kan kriigen.- Sohaamt gü»u in uw woonvertrek voor een kruisbeeld of andere vrome sieraden? 9. DE LIEFDE VEKBLIJDT ZICH MET D® WAARHEID. Wij hebben vreugde over den voorspoed van dierbaren of vrienden, dus zullen mevrouwen zich verheugen over het tijdelijk welzijn barer dienstboden, maar veol meer over haar cccste- Hjk welzijn. Verblijdt u mert de waarheid. Leeft voor uw eigen geestelijk welzijn, dan zult gii veel doen voor dat der uwen: uit naas tenliefde kunt gij die zorg zoor hoog opvoe ren. De meeaten zullen uw zorg voor hare ziel dankbaar waardeeren. Voor alles moogt «ii een eoht Katholiek voorbeeld wezen. Niet alleen van gebed, want wanneer de andere deugden ontbreken, heeft het vele bidden niet veel waarde; beoefent dus ook het geduld, de zacht moedigheid, de mildadlgheid. kortom de liefde. Wilt niet altijd iota verkeerds afkeuren, want dan zal zelfs de heat geplaatste verman- ning geen voordeel brengen. Uit overdreven vreea moet gij dus een ver standige zorg voor hare onsterfeliike zielen niet achterwege laten. Zouden de minder gun- stigo verhouding van tegenwoordig voor een gedeelte haar oorzaak hierin vinden, dai men die zorg te veel verwaarloosd heeft? Misschien dikwijls bü gebrek aan eigen vurig Godsdien stig leven? Dan moet het kwaad niet, verhol pen worden door die godsdienstige belangon nog minder te behartigen. Dat men liever de beginselen der Heiligen, aanvaarde: „Zorg gii maar voor alles wat van God is: wat het uwe is, daar zal God genoeg voor zorgen." Zorgt voor die belangen op liefderiike wiize. Hebt voor dat godsdienstig welziin offers van tijd over. 't zal u eer voordeelig dan nadeelig zijn. Vroeger noemden wii reeds het dikwijls bij wonen der H. Mis. Zorgt er ook voor dat uw dienstbode dikwijls gaat biechten en communi" oeorendenkt eens om den eersten Vriidas! Laat haar naar een feestlof gaan of iets der gelijks! Wil zij gaarne lid ziin eener Congre gatie, belet, het niet! Kunt gij haar bewegen deel te nemen aan een retraite, wat een weldaad, bewijst gii aan hare ziel. „Zorgt gij: maar voor alles wat van God is; wat het uwe is. daar zal God genoeg voor zorgen." 10. DE LIEFDE VERDRAAGT ALLES. Wii vroegen u of gii de dienstbode wildot laeren. Wat een opoffering is daar\ooi noodig. Wellicht moet «ii ^eerst den lust tot leeren, aankweekea» begrijpt zu moei uk. oi gaat zij spoedig henen, t Is te hopen dat «ii bii een volgende opnieuw beginnen zult. U. ZIJ GELOOFT ALLES. „Nooit moet gii een fout opmerken, noch iemand berispen, zonder vooraf te erkennen, dat gij boozer ziit- dan alle anderen." lazen wii ergens. Volgen wij dezen raad althans dan eens als wii een ernstige vermanning mooten geven. Tvv60 redenen om ons zelf slechter te reke nen dan alle anderen ziin deze: wat zouden wii geweest zijn, als wij in hun omstandigheden geleefd hadden en wat hebben -wii onze gunsti ger omstandigheden slecht benut. 12. DE LIEFDE HOOPT ALLES. Velen twijfelen aan verbetering in bet dienstboden vraagstuk. Maar er moet veel ver beterd KUNNEN worden. Wat u PERSOONLIJK betreft, «aat aller zorgvuldigst te werk bii de keuze der eerste dienstbode. Dagen, maanden soms jaren, te voren denkt men aan de toekomstige meubelen, 't Is van veel meer belang, wie later uw dienst bode zal zijn. Gij moest er veei voor bidden en met alle mogelijke zorg uitzien naar eeD goede. Al moest zij u spoedig verlaten, gii hebt veol gewonnen als gii u een gpeden naam verwor ven hebt. MEERDEREN GEZAMENLIJK kunnen ontzaglijk veol tot stand brengen, en daarom verwachten wii veel van de Vrouwenbonden. - Zou het praktisch ziin. wanneer over voor namere punten alle plaatselijke afdeolingen haar uitspraak deden en w anneer dan die ver schillende oplossingen beoordeeld worden door een dartoe afzonderlijk opgericht Oomi'tó of door het hoofdbestuur van den Vrouwen bond In 1918 heeft het Doorluchtig Episcopaat van Nederland een afzonderlijke organisatie van dienstboden verboden en voor zoover wij weten ia tot heden het verbod nog niet opge heven. Dien&tbden staan in een andere verhouding tot haar overheden dan fabrieksmeisjes: «en uitzondering maken wii voor haar. die mot volen te zamen dienen in hotels enz. of dis die- nén bij mevrouwen, welke zich volstrekt niets om haar bekommeren, maar dit laatste is een wantoestand. Velen harer ziin nog jeugdig: zii gevoelen ziöh niet zoo één als fabrieksmeisjes, die alle dagen met elkander in aanraking komen. Waarschijnlijk kan er nooit een BLOEIENDE dienatbc Jenvereeniging tot 6tand komen. Hoe dikwijls immers veranderen dienstboden van betrekking: en al komt hierin verbetering, het dienstboden zijn is toch een voorbereiding op een toekomstigen levensstaat. Op een an dere wh'ze zullen do belangen der dienstbode waarschijnlijk beter behartigd kunnen Worden. Hoe er nu gehandeld moet worden? Wii geven slechts een voorstellaten de dienstbo den onder toezicht van het bestuur van den Vrouwenbond of van een commissie door don Vrouwenbond benoemd, bestaande uit mevrou wen en dienstboden zoo nu en dan vergaderen. Laten de mevrouwen ook eens afzonderlijk spreken over de klachten of verlangens der dienstboden. Of is het beter dat de dienst boden op een andere wiize. biiv. onder vier oogen haar verlangen te kennen geven? Dit is nu een der punten, welke wii overlaten aan den Vrouwenbond onder leiding van ziin gees telijken adviseur. G. KEIJZER, pr. (Wordt vervolgd.) CORRESPONDENTIE. Mevr. G. Na het afdrukken dezer verhandeliig, zal do schrijver zoooveel mogelijk op alle bemerkingen ant woorden. Tot z66 lang zullen wii uw brief dus bewaren. Wii willen van onzen kant slechts dat deeo beschouwing uit twee Dgmorken, deolen beslaat, lste een wuura tot degenon, 'die oen dienstbodo houden (de schrijver spreekt ze gemakshalve met mevrouwen" aan) en 2de Oen los aan de dienstboden, 't Is toch begrijpe lijk, dat de overheden voorgaan en dan de onder danen aan de beurt kornen. Hoe kunt u daarin iets krenkend» zien? TP HERSTEL DER DOODSTRAF. „Het Huisgezin" schrijft: „De gruwelijke moord te St. Oedenro- de heeft den Wensch naar strenger en zwaarder bestraffing feller bij de bevol king doen opkomen. En het is verklaarbaar, dat het wreeae misdrijf het verlang.en llaar hertstel dar doodstraf met nadruk naar voren brengt. oorlogsjaren hebben in breeden kring tot aistomping en verwildering ge leid en den eerbied voor bet rnenschelijk leven geneel deen te loor gaan. Hiertegenover hebben de humanitaire overwegingen, waardoor de moderne rechtspraak zich maar al te vaalt laat lelden, geen zin. Tegenover hot bolsjewisme zal nie mand, ue de maatschappij wil in stand bonden, za°nt:oioedigheid aanprijzen. Integendeel, het 'moet, uit zelfbehoud, te vuur en te zwaard worden uitgeroeid. Zoo moet ook tegenover de zedelijke verwording, waa.rvan misdrijven als dat te 8t. Oedenrode symptonen zijn, met de uiterste gestrengheid worden opgetreden. Er valt hier niet te verbeteren, er moet mot ijzeren onverbiddelijkheid worden ge straft. Eu Indien een minister van Justitie 't aandurfde, herstal der doodstraf op zijn program te zetten, dan zou in dezen weer barbaarsch geworden tijd de groote mas sa van het volk hem bijvallen." Wij knippen uit de „Maasb.": De „Telegraaf" bevatte een dezer da gen het volgend bericht: Schietoefening uit de kerk. ENSCHEDE, 25 April. In de R-.-K, kerk te Hatert bij Nijmegen werd op den len Paasclnlag tijdens de godsdienstoefening bekend gemaakt, dat zij, die wilden lee ren schieten (mannen zoowel als vrou wen) den 2en Paaschdcg ter kérke dien den te komen. Deze mededeeling had tot gevolg, dat de toeloop van adspiran i- sabmhars en nieuwsgierigen zóó groot was, dat het kerkgebouw allen bij lang na niet kon bevatten. En toen gebeurde het, dat op,den 2eu Paaschdag, in dit go- bouw van geloot' en vrede, geweerscho ten weerklonken, als een waarschuwende cf,ït11 aan het adres der revolutionnai- ren. Op onze vraag, of er in do kerk .ge schoten was, antwoordde onze zegsman, die dit opwindende gebeuren meemaakte, dat dit natuurlijk te gevaarlijk zou zijn geweest. Er werd naar buiten geschoten. Men zou van een ernstige redactie mogen verwachten, dat zij een dorgclük onzinnig re laas wel nader zou onderzoeken alvorens tot publicatie over te gaan, al was het maar al leen omdat m -n betrouwbare belichten over de gemeente Hatert niet uit Enschedé, dat er oen 1/alve dag sporens van af ligt, pleegt te betrokken. Van den anderen kant kunnen we ons indenken, dat deze pijl met graagte op den „Telegraaf"-boog werd gezet om hem op de landelijke katholieken van het Roomsche plaatsje af te schieten. Een schietpartij op Paaschdag door man nen en vrouwen uit een Roomsche kerk; alle gegevens waren aanwezig 0m ea- een relletje van te maken. We hebben ons de moeite getroost inlich tingen ter plaatse in o winnen en vernemen nu, dat de heele toedracht- van dit „opwin dend" gebeuren" is weer te geven in de dood eenvoudige vermelding van het feit, dat op Tweede Paaschdag ,m de middag-godsdienst tweeden Paasebdag na de middag-godsdiensL waclit werd boëedigd. E eilander geschikt vergaderlokaal was in het plaatsje niet aan wezig. En anders ls er nl0U gebeurd. Strijd tusschen Politie ea volk. Tijdens de carillonbespeliner van de.Oude kerk on 3d April, heeft in de Kerksteeg te Amsterdam, tusschen politie en volk uit donker Amsterdam een ernstige yechtP®*Maats gehad. Een aantal verdachte individuen trokken hun revol vers, waarop eon der agenten de ziine trok en wilde schieten. Het wapen weigerde en de agent' werd mishandeld. Ziin collega'» sloegen het verdachte volk uit elkaar. Een paar die den agent mishandeld hadden, werden gearresteerd. Do grafschennis te Steen wijk. Omtrent de grafschennis op het Eoomaeh-Kath. Kork- nof te Steenwijk deelt men ons nog mede» dat louter roofzucht de drijfveer moet ziin geweest. Het was bekend» dat het Iiik van den heor J. R. die voor ongeveer een half jaar voor zaken te Amsterdam vertoefde en daar is overleden in een looden kist, omsloten door een houten, naar Steenwijk was overgébraoht. Dat lood heeft mén willen stelen. Het liik van den on langs overleden pastoor Ji J. v. d. Maat. was tor bezichtiging gesteld in de kerk. men kon zich or van overtuigen, dat de handen van den doode'n gouden kelk omvat hielden. Het ver haal dat do overleden geestelijke mot dien ke-1». in de handen was begraven, vond bii teer vele» geloof. Da misdadigers hebben zich echter met het graf van den pastoor vergist. Bovendien was bii de teraardebestelling do gouden beker vervangen door een van was met een laagje vorguisel bodekt. Van de daders nog geen spoor. (Hbld.) Bekende oplichter gearresteerd. De poli tie te Amsterdam heeft de hand weten te leg gen op twee bekende llaagscho flesscheutrak- kers» de gebroeders Anders, die zich in de Hoofdstad pas behagelük geïnstalleerd hadden in een aohterkaruer van de firma Vos en Zoon dio aan den N. Z. Voorburgwal een handel in manufacturen drijft. De firma Vos werkte met de gebroeders Anders samen en wisten van de flesschentrekkerïi, die zii dreven, af. De oudste dor broeders bemoeide zich met het financieele gedeelte. Hun brieven"cn quitanties waren be drukt met het hoofd L. H. Anders, voorheen de firma Szleper. Laatstgenoemde koopman in stoffen had zich eohter geruimen tiid geleden uit zun zaken teruggetrokken en niemand had het recht misbruik van zijn naam te maken. Het ver trouwen, dat de firma Anders inboezemde, is voor een groot deel te danken aan den naam van de oudo firma» die in hetzelfde huis een zaak had. De gebroeders Andors vroegen aan andere firma's stoffen aan om hun voorraad" aan to vullen. Waren die stoffen gearriveerd, dan werden zii niet betaald, maar dienselfden dag verkookt. Zoo werden gekooht. niet betaald en verkocht een voorraad papier, naaimachines en partijen stoffen. Een firma to Rotterdam vloog er in voor 0000. De "eigenaar was op verzoek van een 'der gebroeders een klikje in hun maga zijn komen nemen en daollt, bii het zien der voonaden, dat de firma bona fide was. Dien- zelfden middag was de partii al weer voor 6000 verkocht aan eenopkooper in Den Haag. Do oplichtingen zijn op 2 April begonnen, tot de nspecteur van politie Joosten oenige dagen goleden ingreep. Hii kon nog juist bü- tajtds éen kasregister in beslag nemen» dat reeds naar een woning in de t an Holststraat was vervoerd. Do gebroeders Ander3 ziin beiden gearres teerd. Valsche bankbiljetten van 1000 mark. In verband met het uilgeven van valsche Duit- sche bankbiljetten van 1000 mark. heeft de Nijmecgsche politie te Gennep nog gearresteerd den 'Ju-jarigen landbouwer J. C. K. Deze heeft de 52 biljetten ter verspreiding in ontvangst ge nomen waarvan aanvankeliik was voorge- goven, dat za aan «en Belgischen soldaat aan de grens waren overhandigd ter plaatsing in Duitschland. In Gennep en omgeving ziin ten aantal dezer biljetten in beslag genomen, zoo mede^ 620 mark aan echt geld, dat Iv. voor ver kochte valsclio biljetten in ontvangst genomen en in de Isaalietisdh® kerk té Gennep had ver stopt. Dit geld zal aan de menschen, dio de valscho biljetten hebben ingewisseld, meest kleine landbouwers» worden teruggegeven. 44 van doze biljetten zijn thans nog zoek. Van de 50 door deze aangehoudene T. uitge geven biljetten, zijn er thans. 15 in beslag geno men, zoodat hiervan nog 35 zoek ziin. De valsche bankbiljetten ziin prachtig nage maakt en alleen bij een zeer nauwkeurig onder zoek van de echte to onderkennen. De haartjes aan den linker-voorkant ziin door streepjes ver vangen, hetgeen alleen met een naald of speld is te oonstateeren. De biljetten hebben alle het nummer 4028770 A en verder gemerkt met de groote N.» Achter Berlin ontbreekt de komma. Een brutale diefstal. Woensdagmiddag tusschen 12 en 2 uur is zoo wat de htoele garderobe van de Roei- en Zeilvereeniging De Laak te Den Haag, gestolen; tientallen van'truien, shirten, schoenen, rokken, hoeden, petten enz. De dieven hebben voor het open breken der kastjes gebruik gemaakt van de instrumenten op de werkbank van den loods knecht. Dit wagensporen van het gebouw bleek, dat men voor een en ander de hulp van een handwagentje had ingeroepen. Men kan zich de ontsteltenis van den loods- kueeh't -foorstellen, toen hij na zijn koffie drinken terugkwam, alsmede do verontwaar diging der beroofden. De politie doet onderzoek naar het sterio- type slot van dit wat extra steriotype roof- partijtje. Trouwens door gering politietoezicht al- Maar worjK het roeigenot toch al aanzienlijk betperkt. Op de bruggen etaat steeds die lievé jeugd, die zich onledig houdt met molestee- ren dor sportbeoefenaars. „Vad." Een straat-burgerwacht! Naar het "fad!" verneemt, is in d» Frankenstraat te 's-Gra- venhage en omgeving een straatburgerwaoht opgericht, die zle-h wel onder den comman dant der Burgerwacht heeft geplaatst, docM op voorwaarde, dat men allereerst eigen, buurt mag bewaken. Men is op dit denkbeeld gekomen, geleerd door ervaring elders. Bij bolsjov istisehe rel letjes is toch gebleken, dat, terwijl in de mid- denstad om de heerschappij gevochten.werd, beneden gepeupel gaarne de buitenwijken gingen afstroopen, om daar hun slag te slaan. De oprichters der straathurgerwacht moe- neu dan ook, dat do Burgerwacht aanmerke» lijk meer belangstelling zou genieten, wan neer cjo leden d0 zokerhteid hadden, dat ook hun eigen hiuis onder bewakend oog wordt gehouden. Zij willen gaarne een deel voor de groote wacht afstaan, maar eischen het leeu wenaandeel voor hun eigen werk. De commandant der Burgerwacht to 's-Gra- venhago moet op do voorwaarde zijn inge* gaan en ook de leiding' van deze afzonder lijke groep aanvaard Bebben. De wixdingen in Oost-Friesland. Wij vernemen nader uit Nieuwe-Schans: Dank zij da komst der reg-eeringstroepen, met pantserauto's en machinegeweren gewapend, ia de. rust in Oost-Friesland thans terugge keerd. Naar gemeld wordt, stelt de politie een streng onderzoek in naar de aan leggers van de „iiamstertochten", vooral ook. naar de bodrijvers van do wandaden, die zicli daarbij voorgedaan hebben. De feiten zijn strafbaar op grond van het nog steeds gel dende Wetboek van Strafrecht. Zij worden gekwalificeerd als „Landsfrischenbruch" en kunnen alleen met tuchthuis gestraft wor den. Er hebben zich in de dorpen ergerlijke tooneeien afgespeeld; vooral tegen landbou wers, die weigerden eetwaar af te geven, werd hardhandig opgetreden; een hunner werd zoo erg toegetakeld, dat hij in het ziekenhuis nog steeds verpleegd wordt. In een vergadering van landbouwers en landarbeidersraden in Krols Einden ia beslo ten gezamenlijk met kraöht op te treden tegen een sluikhandel van eetwaren, waar door groote koeveelheden boter, eieren en spek naar Wcstphalen worden gesmokkeld. Do medewerking van de geheele bevolking is ingeroepen. In bijna alle gemeenten zijn thans „Volks- wekren" opgericht, waarvan' niet alleen do boeren, maar tal van ordelievende arbeiders lid zijn. Onze hooilanden Te Jouro (Fr.) werd Maandag j.l. een publieke verhuring gehou den van hooilanden, zoogenaamde maden, die '«winters under water staan en nu nog niet eens droog liggen. Ipr werden prijzen be steads hooger dan ooit te voren. Per H. A. werd van 225 tot 300 gld. pacht geboden, of schoon in de landen nog zoogoed als geen gras te zien is. Boomkweekerij. Men schrijft aan „Het Vad.": Van onzen handolsattaohé in .Washington is bericht gekomen dat het invoerverbod in Amerika met 1 Juni in werking treedt. Al leen nieuwigheden en onderlagen mogen tot een beperkte hoeveelheid worden ingevoerd. Zooals men weet hadden onze belangheb bende kweekers den heer P. M. Koster daar ginds heen gezonden om, in samenwerking) jpet verschillende vereenigingeu, die ook den vrijen invoer voorstonden, te trachten gun stige bepalingen te krijgen, 't Heeft niet veel mogen baten. Nieuwigheden'die de slim me Yankees ons kunnen nakweeken mogen we nog zenden. Toch is iets bereikt, meldt de heer Koster. Jonge planten en heesters met aardkluiten, mits niet „avaiable" kun nen ingevoerd worden wanneer 'zij moeten dienen om het land te .voorzien van het nood zakelijkste voortplautingsmateriaaL Nu kun nen wij ook wel de pnderlagen weigeren te zenden ,als we maar zeker waren, dat het groote land die niet elders kon krijgen. 'II 1 ""I" 111-I IM'.M-ilü1,11 MUM,™ Wat verstaat de huurcouimissiewet onder woning? In een procedure tot betalin» van huur voor een winkelhuis, beriep «edaayoe zich op de Huuroommissie wet. Eischer meende, dat <lie niet toepasselijk zou ziin, nu verhuurd was een winkel mot berg- en werkplaats. Vast stond evenwel tusschen partijen.dat een kamer tje aohter den winkel doorloopend tot verblijf en slaapvertrek diende. De rechtbank te 'a-Gravenhase overwoog, dat in de Huureommissiewet onder woning ROMAN UIT HET POOLSCH, 103 (Thans echter, zouden de meesters en mees teressen der wereld in afgedragen en vod dige toga's en verstelde, vuile kleeren een zoo lang ontbeerd genot! smaken. Mucia Cor nelia, uo dochter van ,een dor oudste' Ro- toeinsche geslachten en Thusnelda, de in Rome reeds tot een geheimzinnige beroemd heid geworden Germaansohe prinses, waren immers door do soldaten van den stadspre fect in een schuilhoek der Christenen ge- rangen genomen en werden waarschijnlijk reeds heden voor den praetor gebracht. Te vergeefs verzekerde de gevangenisbewaar der, dat deze rechtszaak eerst pver eenige aagen zou worden behandeld; men geloofde neui niet en lachte lxem uit. Eenige uit het gepeupel .waren indringerig! genoeg, om te beproeven met do wachthebbende soidaten «en gesprok aam te knoopen. i - Een praehtigen vogel bewaart gij daar in die mooie kooi, sprak een uit de menigte. Twee zijn er, merkte pen ander op. De een heeft purpere voeren, de andere gouden klauwen. Neen, riep een ander; alleen Mucia Cornelia bevindt zich hier; de Germaansohe vorstendochter, is in een ander paleis onder dak gebracht. Daardoor was een rechtsvraag opgewor pen, die met jjver besproken werd. Mucia was een vrouw uit den Romeinschen adel,. Thusnelda een vrouw uit het land der bar baren, hoewel dan oen vrije; derhalve moes ten zij verschillend behandeld worden. Men wendde zich tot d,e soldaten om een .op lossing dezer strijdvraag, maar dezen hielden zich voor alle geestigheden van het gepeupel doof. Van tijd tot tijd .wees een hunner de indringers barsch terug en dreigde met zijn zwaard. Die plompe beer! morden de omstan ders. Hij beeldt zich iD, een schat te be- waren. Een beulsknecht is hij pmdat hij het eigendom van cien Deul bewaakt. Dergelijke spotternijen gingen lachend van mond tot mond. plotseling verstomde het gepraat en het gelach. De menigte week uiteen en vormde een breedt'e ruimte voor de in drie gelede ren voortstappende stadsdienaars, die een hoogen waardigheiós^e'-leeder voorafgingen. Plaats voor den hoogberoeinden prae tor, riep een der lictoren 1), zijn bijl, in een bundel roeden gestoken, omhoogheffend. Publiiis Quincfcilius v arus droeg een rouw kleed, een zwarte toga, en ging te voet, zon der een geleide van khënten en zonder sla- ven. Bodje zal hij zijn bruid gaan voor zingen spotto iemand uit het gepeupel. Een ruwe' lach was zijn dank van de overige gapers. Het bleeke gezicht van den praetor was zoo rustig, alsof zijn trekken .versteend wa ren Geen spier vertrok zich, doch zijne oogen gloeiden als van koortshitte .en staar den onbeweeglijk in de verte. Hij liet de deur der gevangenis openen en daalde langs oen smalle trap in den ker ker af, waar sedert onheugelijke tijden de staats misdadigers opgesloten werden. De ci pier ging met oen olielamp vooraf. Uit de diepte waaide een duffe, vunzige lucht hen tegen; de lamp scheen het pnderspit te moe ten jdelven ,in den strijd piet dp schier ondoor- dringbare duisternis. Het gewelf oyer de trap was zoo laag, dat men slechts gebukt kon gaan. Wij zijn beneden, sprak de cipier, open de een verroeste ijzeren deur en verwijdendé zich. Publius bevond zich in een kerkerhol zoo klein, dat hot voor een enkel persoon on mogelijk was, zich vrij te -bewegen: Hij moest zich aan de verstikkende lucht en de duisternis eerst oen weinig gewennen. Op een met stroo bedekte verhooging van den rotsbodem lag een vrouwelijke gestalte, die niet eens opkeek toen do deur geopend was. Publius beschouwde haar een poos, knielde vervolgens naast de steenen banlc neder, greep mot beide handen haar rechterhand), en drukte die aan zijne lippen. Mucia, sprak hij met gebroken stem, weet gij dat men u yoor mijn rechterstoel brengen zal Ik weet het, zeido zij kort, en ik weet ook wat gij doen zult. Noom dit teeken van onze verbintenis terug, opdat het u niet weerkoude, een wettelijk, hoewel volstrekt niet rechtmatig pprdeel oyer, een jjhrlstcn te. Yellen, Mucia, riep Publius verwijtend. De afstammelinge der Corneliërs bracht dezen uitroep in verband met hare laatste woorden; zij meende zijn Romeinschen trots beleedigd en zijn rechterlijke waardigheid aangetast te hebben. Vergeef mij. Gij zijt allen slaven van de RomeLneche wetten en het van God ge geven reelat is daarvan geheel .verschillend. Doch deze waarheid kent. gij niet en kunt gij niet begrijpen, zoolang gij. de goden van Rome aanbidt. Derhalve inoet gij jiw vonnis volgen® do Romeinsche wetten, yel len; ik wil ook niet anders; neem daarom don ring terug. P.ublius nam den ring niet, maar. stak dien weder aan Mucia's vinger. Mijne verloofde blijft gij, pokHi. zweeg en zuchtte diep. -- Waarom hebt gij mij dit aangedaan, stiet hij daarop uit, omvatte Hucisi met een arm en liet het hoofd pp het stroolegew zakken. 1) Dienaars van het gerecht die ruim baan maakten voor hoogo overheidsperso nen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5