Levensmidlelenvoorzienmg. SCHOL Groote Propagandavergadsrini BINNENLAND 16e lijst van Maximumprijzen van Brandstoffen in het district Haarlem en Omstreken. brandstoffendistributie, Zomer rantsoenen. "d. V. Verstrekking van goedkoope Brandstoffen. A, R. K. A. Industriekolen Gietcokes Steenkoolbriketten Smeekolen MAANDAG 3 MEI SSï© 42ste JAARGANG 9923 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUXNASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 (Gem. Haarlem - Heemstede - Bennebroek - Bloemendaa! - Spaarndam Schoten - Haarlemmerliede c.a.) ingaande 15 MEI IBi9 HUISBRAND: Afgehaald bij den handelaar: f 3.50 2.95 3.20 2.05 3.15 Thuis bezorgd: f 3.70 3.15 3.40 2.20 3.35 65.— Anthraciet per H.L. Eierkolen per H.L. Steenkolen per H.L. Gascokes en Parelcokes per H.L Bruinkoolbriketten per ioo K.G. Gietcokes per iooo K.G. TURF A. Voor het geheele District met uitzondering van de gedeelten sub B en C: Prijs per Prijs per Lange losse turf Korte turf Steekturf B. Voor Bloemt Lange losse turf Korte turf Steekturf C. Voor Haarlemmerliede (met uitzondering van het stadskv/artier van Haarlem) en Penningsveer Lange losse turf Korte turf Steekturf Voe- het aan huis bezorgen van turf mag in het geheele district per 100 stuks 20 cent, per 25 stuks 5 cent berekend worden. De kosten voor opstapelen mogen extra in rekening ge- vracht worden. Fabrieks- en Kluitturf, als huisbrand geleverd, worden tegen den mdustriepnjs berekend. stuks 2b stuks 2.40 0.60 1.90 0.48 1.25 0.32 en Bennebroek: 2.50 0.63 1.95 0.49 1.275 0.32 2.50 1.60 1.25 0.63 0.40 0.32 KLEIN-INDUSTRIE Prijs per iooo K.G. f 62.— 80.50 66.50 62.— 62.— 56.50 17.55 42.— 38.— Zuiggasanthraciet Smeefijn Ruwe bruinkool Fabrieksturf Kluitturf De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis: Uitreiking Normaal-Margarine- kaarten. WASCH- en HUISHOUDZEEP I stuk Waschzeep en I stuk Huishoudzeep dat deze zeep bij alle winkeliers wordt ver krijgbaar gesteld. 1291 dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Dinsdag 6 Mei 1919 van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon een pond groote schol ADVERTENTIEN 2i CEilTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTIjig i'Jt Es"° NDERWIjZERESSEN en peereboom voller; UITBETALING. tvetserisad en Be3sjüë. Toekomstige onderhandeling, n. Naar uit Brussel door Reuter geseindwordt, heeft de Belgische premier verklaard, dat de on derhandelingen tusschen Engeland, Frank rijk .België en Nederland na de ond.crteeke- Staking geproclameerd. op BIÜSÖAG 6 MM a.s., uitgeschreven door de Prof. Schrijnen aanvaardde het geschenk met een korte dankbetuiging. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Voor Bennebroek en Penningsveer wordt de prijs der cokes 5 ct. per H.L., voor Spaarn dam 10 ct. per H.L. hooger. Voor het aan huis bezorgen var}* *-• brandstof, alsmede van 100 K.G. bruinkool- briketten, mag binnen de gemeente Bloemend aal en Haarlemmerliede (uitgezonderd het stadskwartier van Haarlem) 5 cent extra, in Spaarndam 10 cent extra berekend worden. De prijs voor gietcokes is franco bergplaats verbruiker. IOO 1 99 f 99 99 99 t 99 99 99 99 99 99 99 99 99 Alles franco bergplaats verbruiker. De kosten voor opstapelen van turf mogen extra in rekening gebracht worden. Gascokes tegen den prijs van gascokes bij Huisbrand vermeerderd met f 0.80 toeslag per H.L., vooraf te betalen aan het Districts-Verrekenkantoor (Ged. Oude Gracht 18, Haarlem). Voor Bennebroek en Spaarndam mag voor de ruwe bruinkool per 1000 K.G. f 2.— rijloon extra berekend worden. Voor Bloemendaal, Bennebroek, Spaarndam en Haarlemmerheoe (met uitzondering van het stadskwartier) zijn de prijzen van de fabrieks- en de kluitturf per 1000 K.G. 3.~ hooger. TOELICHTINGEN 1. Bij tusschentijdsche bestellingen ten behoeve van zieken en op spoedcertificaten van doktoren mag het dubbele bestellooa berekend worden. 2. Brandstoffen, toegewezen op roode of gele toewijzingsbiljetten, mogen zonder schrifte lijke toestemming van den Directeur van het Brandstoffenbureau niet bij de handelaren afge haald, doch moeten door dezen ten huize van de betrokkenen bezorgd worden. 3. De handelaren kunnen bij de bestelling der brandstoffen afgifte der bons en bij de aflevering contante betaling verlangen. Indien geweigerd wordt brandstoffen te ontvangen, mag de handelaar niettemin het bezorgloon in rekening brengen. De Directeur van het Brandstoffenbureau, 1270 4a t aan houders van kaarten voor Nor maal Margarine diezer dagen een briefkaart wordt verzonden, waarop staat aangegeven bet aantal nieuwe kaarten voor NORMAAL- ®|LAJJGAItINE, dat zij zullen ontvangen. dat op vertoon der rantsoeneeringskaart te- Sten Inwisseling van do toegezonden brief kaart en het lichaam der oude Normaal Mar- Karinekaart op Woensdag 7 Mei a.s. van 9 tot 4 uur aan zijn bureau (Kamer No. 4) de lie uwe kaarten voor Norm. Marg. worden Uitgereikt; dat zij, die geeü briefkaart ontvingen en 5®°bt meenen te hebben op een Norm. Marg. zidhi Donderdag 8 en Vrijdag 9 Mei van """"4 uur op Kamer No. 5 kunnen vervoegen madebrengiug der rantsoeneeringskaart ''°t lichaam der oude Normaal Margarïne- fu'i-t. 1230 PEEREBOOM VOLLER. dat hij de beschikking heeft over eene kleine partij Waschzeep en Huishoudzeep (60 vet zuur) dat met ingang van Zaterdag 10 Mei a.s. op BON D. No. 3 wordt verstrekt (zoolang er voor raad is) tegen betaling van 25 cents; a 20 cent per pond, op vertoon van VISCHKAART NO. 12501—14100 in de Gemeentelijke Vischhal; op vertoon van VISCHKAART NO. 14101—15500 in het Pand, ingang Koningstraat. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE, Aan bewoners een anti-Nederiandsch periodiek in A alken- burg. De Kronyk, onder leiding van een zeke-1 ren. F. M. E. Hustinx, om bet artikeltje te va_ I kunnen besluiten met een motto, dat dit perio- r- a c a a wil 1 IITTNr woningen ZOLDER Liek 2ou hebben geplaatst boven een anti- ONDERWIJZERS, werkzaam bij het R.-K Biiz GASAANoLUii .nu werd een Brandstolen- Nederlandsen opstel; Veritas, liberabit vos (de Onderwijs te Haarlem en Omstreken worden kaart voor de zornermaanden uitgereikt. waarheid zal u vrijmaken), om züu beweringen uitgenoodigd tot bijwoning dei- te besluiten Aan de kaaiien zijn bevestigd 10 bons, elk geldig voor een ualve eenheid brandstof; boven dien waren aan elke kaart bons voor 200 aan- maakturven bevestigd. Vanaf 6 Mei tot en met 30 Juni 1919 wordt beschikbaar gesteld: Op bon 1 een H.LCokes Op Bon 2 een halve H.L. Kachelkolen, Na 30 Juni 19 lg zljn kans 1 en 2 niet meer geldis-l >970 Directeur Brandsioffen-Bureau, van de te veel betaalde gelden voor de brand stoffen, betrokken op de na 1 Februari 1919 verstrekte bons. Op de grijze brandstoffenkaart (zes halve een heden), op de gele. kaart (kamerbewoners) (2 eenheden). Aan het kantoor Jacobstraat 3 rood. Voor de ingeschrevenen, wier namen aanvan gen met de letters W, Ij, z, op Dinsdag 6 Mei 1919, voorm. van 911 y2 ure en nam. vair 2—41/3 ure. 1259 Medegebracht moeten worden de kwitantièn van bovenstaande verstrekkingen en het bewijs van inschrijving (groen kaartjebenevens de grijze brandstoj/enkaart voor hen, die cokes aan do Gasfabriek hebben gebaald. ning van den vrede zullen beginnen. Tot dusver, zeide de minister, heeft Bel gië zich nóg niet met Nederland in ver binding gesteld. Do oplossing van het Nederiandsch-Itei- gisch geschil. Daaraan wijdt do „Etoile Beige een lezenswaardig artikel, waaraan we het volgende ontleenen. „Wat wij thans moeten zien te bereiken is niet een tol- en militair verbond met Frankrijk, waarover onlangs is gesproken, maar een economisch en militair verbond met Nederland. Fr is geen enkele reden waarom dit land vrees zóu kunnen wekken. Het biedt ons ernstige Waarborgen en groote voordeelen en het zou bovendien de voor naamste oorzaken uit den weg kunnen rui men voor het misverstand, dat tusschen 011s is gerezen. De bestaande verschillen zouden kunnen worden opgelost in oen geest van groote welwillendheid «1 vergevensgezindheid^ welke 't gevolg is van do gelijkheid van belangen. In Staats-Vlaanderen verlangt het waarbor gen tegen verzanding van de Vlaamsche wa terwegen, waarborgen voor het gebruix van 'het kanaal van Terneuzen en van vrije scheepvaart op de Schelde. In het Nederl. gronuge-ued van Maas tricht, waarin zich de watervang van de Kempensche kanalen bevindt en waar het kanaal Luik—Antwerpen langa stroomt, ver langt het 't recht dit kanaal te verbreeden in een verhouding cvereenkomstg de behoefi- ten van het verkeer. Ook nog meer wijzi^US/n voor welke men van Nederland afhankelijk is, zijn nog noodig ten aanzien van andere verkeerswegen. Wij kunnen niet treden, zegt het blad, in tech nische bijzonderheden, maar wij kunnen ver klaren, dat België geen aanspraak maakt op dingen, waarop het geen recht heeft, of die met de rechten van anderen in strijd zijn. Men moet maar «lurven. liet Vaderland van Brussel» oruler leiding van Van Goetkem, die reeds gedurende den oorlog testen ona land stookte, bevat een artikel over; „Ons Limburg," waarin de gebruikehlke onwaarheden over Limburg en eenige nieuwe Burgemeester Van Oppen van Maastricht wordt een Freikerr von Oppen, aan mr. Janssen wordt als motief toe geschreven. dat hij graag promotie wil maker, bii de rechterlijke macht. Do beer Itegout wordt ook voor laf gehouden, als hu maar ver lost was van mgr. Poel» en ..gouverneur' (sic) Buys, dan zou hu wel anders spreken. Naar aanleiding van de betöoging door de R.-Iv. benden lieot het dan Dio katholieken weten wellicht met dat hun Holiandsolie regeering bti de En gelachen aan dringt om Limburg te houden onder voorwend sel dat de teruggavo van Limburg aan België een stilstand, een achteruitgang van liet Pro testantisme in Holland zou beteekenen. Die katholieken weten hot nu en zü dienen ook te weten dat dit nieuwtje streng juist is. Indien zij nu .hot Protestantisme willen die nen, dat is hun zaak en die van hun geweten. Dan vermeldt het blad, de .verschijning van Juist zoo. Laat men altijd, en overal waar heid spreken over de Limburgsohe quaestie. En dan is ze meteen opgelost. Brutaal, niet waar? Het Brusselsche ,,Vad." denkt zeker: de brutalen krijgen de halve wereld. Maar daarmee heeft het ons Limburg nog niet. Men meldt ons uit Veendam: In de Zaterdag te .Winschoten gehouden vergadering, is door de afdecliugen van den Ned. Landarb. Bond besloten heden Maan dag in '20 dorpen in Oostelijk Groningen de staking te proclameeren. Zij zal naar schat ting 15(30 personen omvatten. Meer dan 90 pet. der ter vergadering aanwezigen was voor staking. TWEEDE KAMER. Burgerwachten. Aan het voorloopig verslag op het wetsont werp tot wijziging van hoofdstuk V der Staats- begrooting ontleenen wij bet volgende: De gebeurtenissen in November toonen aan, dat een poging tot gewelddadige overrompeling van de meerderheid der bevolking door een terrorisee rende minderheid niet tot de onmoge lijkheden behoort. Men zou het misdadig ach ten, indien de regeering niet de noodige maat regelen nam om een herhaling daarvan te voorkomen. Do houding en het optreden der S. D. A. P. geeft niet den waarborg, dat zij zich tegen een gewelddadig optreden eener revelutionnaiie minderheid zal verzetten en dat zü de regeering tegen het z.g. bolsjewisti sche gevaar zal steunen. Do maatregelen der regeering zijn geenszins gericht tegen de moderne arbeidersbeweging, die zich van een wettige actie bedient. Op een dergelijke actie der arbeidersklasse zal de op richting van burgerv achten in geen enkel op zicht belemmerend werken. Mocht de sociale revolutie, die men zegt na te streven, zoodanige vormen aannemen, dat het leven of de gezond heid der bevolking ernstig gevaar loopt, biiv. door stakingen bii den toevoer van water, gas en" electriciteit, den afvoer van vuil enz., dan zal de regeering ook .daartegen moeten op treden. Üp grond van het bovenstaande achtten de hier aan het woord zijnde leden do oprichting van burgerwachten gewettigd: men achtte het op den weg dor regeering gelegen, om cTe op- riohting en de toetreding te bevorderen. De personen, die zich ala leden der burgerwacht in dienst stellen van recht en orde, ziin, naar men meende, te beschouwen als vrijwillige politie. Er is daarom alle reden aan degenen, dio bii een eventueel© vervulling van hun taak getrof fen worden, een tegemoetkoming to verlee- nen. Andere leden, die zich met do strekking van het wetsontwerp wel honden vereenigen, zouden toch gaarne nadere inlichtingen ont vangen over de staatsrechtelijke positie van de burgerwachten. Gevraagd werd nog, welken waarborg do regeering heeft, dat degenen, die zieh vrijwillig of belangloos aanmoiden, ook workeliik, wan neer hot er op aankomt, de regeering zullen dienen en van do verkregen wapenen en de verworven geoefendheid1 geen gebruik tegen haar zullen maken. Hoe zal de regeering er tegen waken, dat z.g. verkeerde elementen ook in do burgerwacht binnensluipen? Do staking bij de Rotterdamsche tram. In den stand der staking-, die reeds een volle week duurt, is nog geen verandering ingetreden. Vanwege de Ned. Vereeniging schijnt het posten der niet-stakers opgeschort te zijn; men is nu vanwege deze organisatie doende de werkwilligen door huisbezoek tc bewer ken. in een Zaterdagochtend gehouden vergade ring van St. Raphaël en den P. C. B.heb ben de besturen dezer organisaties zich nog maals bereid verklaard bemiddelend op te treden, tusschen het stakende personeel en de directie der R. E. T. M. Deze laatste schijnt nog steeds bij haar afwachtende houding te volharden. Weer een stoomschip vermist. Het s.s, „Holland", van de N.V. Algemeen© Itotter- damsche Overzee Scheepvaart Mij., carga doors de fa. v. Muiden on Co., varendie tusschen Rotterdam en Bordeaux, is vermoe delijk een ongeval overkomen. Sedert het vertrek van het schip van Rotterdam op 15 April is niets meer van het schip vernomen. Opvarenden zijn: A. Langendijk, kapitein; II. L. P. Pers an, stuurman; Wiro en Vlut, machinisten; Piet Slip, 2e machinist; E. Ha verkamp, bootsman; Jan Zwart licht matroos; A. Groene, id.; Mart. Hendriksen, id.Jan IJzerman, donkeyman; Ed. Maag. stoker; Ben Haaret, kok allen van Rotter dam, behalve P. van Smit, uit Den Helder. Ook een eiscli, Uit een artikel van hot „Vad." waarin do manifestatie-optocht to Hape der S. D. A. P. op 1 Moi de revue pas seert: Het deed vreemd aan, die borden te (0 zien met het opschrift: ,,W5j eischen den 8-uren dag wat tooh zeker den indruk moet geven, dat dit speciaal "soeiaal-demo- cratiscke eisch is, waarmee zij poeitie neemt tegenover de bourgeoisie over de gehecle lijn, ter wijl het antwerp op den 8-urendag or is, en dat torvvi.il de S. D: A. P. nog niet zoo heel langi geleden niet verder durfde gaan dan-den tien-urendag. Maar de toeleg is dui delijk: Zoodra Aalberso's ontwerp wet zal geworden ziin» zal het in de meetings der S. liet Bestuur der Afd. „Haarlem en Ornstr.'' 1269 der Dioc. Ver. v. R.-K. Bijz. Ond. D. A P. weer luiden, dat dit door do mani festatie op 1 Mei 13 vorkregen." Op wat vêrleugening meer of' minder van de massa komt het niet aan. „Slavenzielen". „De Loods" van 1 Mei tee kent sdherp de houding van de S. D. A. P en_van haar aangebeden leider Troelstra, ten opzichte van de revolutie: afwachten of uit liet volk een beweging komt, wordt zij ge smoord in het geweld, dat de staatsmacht bij zulke gelegenheden verplicht is toe te passen, dan gaat ajj de S. D. A. P. niet meer aan; woekert zij verder en is de overheid genoopt ervoor te wijken, dan zal mr. Troelstra be reid bevonden worden „zijn plicht jegens de revolutie' te doen, d.w.z. de kastanjes door anderen met levensgevaar uit het vuur ge haald, op te eten. Daarna vervolgt Let blad: „Zoo dit een standpunt mag keeten, dan is 't het standpunt der laaghartigheid. Dag in, dag uit werden met kunstig gekozen revolu- tiemotieven do arbeiders opgezweept. Zij we. gen niet al do listige voorbehouden, welke de „Volk -redactie auiiter grove woorden weg- reaigeert; begrijpen niet welk een geraffi- ueer f f-jocfssorie or achter de schijnbaar hartstochtelijke volzinnen van den leider zit Zij hooren dat elk S. D. A. P.-er de rcvol„tL in het hart draagt" en zijn kortweg revolu tionair Maar als zü straks, in hun rees, het oproer beginnen en om hun leiders roepen aan krijgen zü van dezen ten antwoord: par- don, eerst kijken of gij eraan gaat> dan wel de bourgeois©, ;Zoo ^gebruikt een volksmenner die „slaven zielen waarvan de beer Schaper terecht ln zün bittere rede gewaagde, als het aas waar, mee eens misschien de hevig begeerde macht kan worden gevangen. Evenmin ais de Duitsche socialisten, die tftrans met Scheidenmnn en Noske aan het hoofd, in Duitschland a»an het bewind zijn nog geen enkele sociale hervorming tot stand hebben gebracht, is ook Troelstra tot dusver in gebreke gebleven die aan te kon digen." Het resolutionnair gehuil der S. D. A. P, is bedrog en het kan niet lang meer duren, of de arbeiders, de echte, die geen raadslid oi wethouder zün en geen baantje hebben ver overd, zullen inzien hoe jammerlijk zij zied laten misleiden. De burgerlijke partijen echter zullen voort aan alle gemeenschap met de S. D. A. P. moet ten afbreken. Haar standpunt staat zoo lijn recht tegenover dat der revolutie», dat al haai eigen verschillen daarbij in het niet zinkou Wie geen omwenteling wil, kan geen stem nog steun geven aan een socialistisch eandi- daat, voor welke functie ook. Want zelfs dt socialist, die openlük verklaart niet van d< revolutie in ons land te willen weten, is on betrouwbaar door 't verband, waarin hü blijft Hü dankt zijn positie in Kamer, Raad of Gol- lege aan revolutionnair gezinden en heeft om een herkiezing te verkrijgen dezen naar dr oogen te zien. De gerequireerde schepen. Naar de .Maasbode" verneemt, hebben de on der ham delingen welke to Rotterdam tusschen de vertegenwoordigers der Ned. Reedersvereenl- ging en die van de Amerikaansche regeering over de teruggaaf der gerequireerde schepeb gevoerd hebben, een vlot verloep. Huldiging Prof. Schrijnen. In het hotel des Pays-Bas te Utrecht, had Zaterdag de huldiging plaats van prof. dr. Jos. C. F. H, Schrünen, hoogleeraar, vanwege de St. Rad- boud-stichting aan de Universiteit aldaar, ter gelegenheid van diens 25-jarig priester jubileum, Dr. O. J. Vinkesteyn, voorzitter van het huldigingscomitó, 'hield een toespraak tot den jubilaris, waarin hjj uitvoerig schetste wat hij als priester voor de wetenschap geduren de zoo-velo jaren is geweest. Niet alleen op taalgebied, doch ook op dat van het onderwüs liggen zijn verdiensten. De vergelijkende wetenschap trokken hem zeer aan, Nadat spr. erop gewezen had, dat uit al zijn werken zijn priesterschap spreekt, bood spr. prof. Schrijnen een som gelds aan tot vor ming van een fonds voor e.en boekerij. Onder de talrijke aanwezigen merkten w( op: Mgr. S. J. A. H. Schrünen, bisschop var Roermond, broeder van don jubilaris; Mgr J. A. S. v. Schaik, president van het kleir Seminarie te Culenborg; de Z. E. Heeren Hartman en J. W. Peeters, resp. directeur van bot Groot Seminarie te Rysenburg en van het Bisschoppelijk College te Roermond prof. dr. J. V. de Groot O. P., hoogleer- aar te Amsterdam; dr. Jos. Cuypers, archi tect te Roermond; prof. mr. J. Veraart tt Delft; prof. dr. S. van Veen, prof. Keesom, beiden te Utrecht cu vele andeieii. Van de gelegenheid om oen jubilaris pei-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1