Kerk en School Van Overal STADSNIEUWS ORüd f,i« ARBEID BERICHTEN UIT ONZE OOST KERKELIJKE KUNST W. T. I. TH1]SSEN KORTE BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAAG Moffelen on^r^tie f 5.98 Buitenbanden van f 20;- voor f 6.99 Prima Binnenbanden f 4.49 H. 1. VAN DER EifiEER, Schagchelstr. 7-9 Voomluk geluk te wenselien, werd een druk gebruik gemaakt. k'isak* CRISISAANGELEGENHEDEN. Veriefting vrachtprijzen. Naar men aan het Raagsch Corr. Bureau mededeelt, zijn de goederenvrachten der Holland-Amerika lijn van New-York naar Nederland, die in Maart j.L reeds aanzienlijk werden verlaagd, thans opnieuw belangrijk lager gesteld. Ook do vrachten van Java naar. Nederland hebben in de laatste weken een gevoelige verlaging ondergaan. Gu n uitvoer van kleiaardappelen. Naar aanleiding van een bericht, voorkomende in „Het Volk", dat spoedig toestemming tot uitvoer van duizenden wagons kleiaardappe- Ien zal worden gegeven, deelt de directeur van liet Rijkskantoor voor Aardappelen me de, dat dit bericht ten eenenmale onjuist is. Wel is het waar, dat overal veel meer aardappelen voor den dag komen, dian de boeren bij de inventarisatie hebben opge geven, waardoor het rantsoen dan ook reeds kon worden verhoogd van 4 tot 5 K.G. per week en ins liet kwantum kleiaardappelen zoo groot, dat de gemeenten op aanvrage liet licele rantsoen in kleiaardappelen zullen kunnen ontvangen. Er zullen echter géén kleiaardappelen worden uitgevoerd. Wan neer de verbouwers naar waarheid hun voor raden hadden opgegeven, zou het niet noo- dig zijn geweest, zoo lang zand- en veen- aardappelen te eten. Geen buitenlandsch verlof in Indiê. „De Java bode" verneemt, dat op last van de re geering aan de ambtenaren is medegedeeld, dat tengevolge van het personeelgabrek bij Je verschillende takken van dienst als regel wordt aangenomen om voor den verderen duur van dit jaar ook geen verlof .buiten bezwaar van den lande te verleenen, tenzij wegens bijzondere redenen. Fraaie manieren. Het bestuur van den Ned. R.-K. Bond van Bakkers, en Cacao, cho colade- en suikerbewerkers te Utrecht, deelt ons het volgende mede: Een' socialistische bond van bakkevijarbei- •lcrs heeft eigenmachtig, zonder overleg met Roomsch-Katholieke en Christelijke organi saties, een zoogenaamde vierguldensactie op fcuw gezet. Het is een tijdelijke loonsverhoo- ging, omdat, zoo lezen wij in de „Bode" ihet orgaan van dien bond, feitelijk de getroffen loonregeling tot 1 October is aangegaan en dan definitief loonsherziening m.oet plaats hebben. Doch, voegt „Do Bode" er aan toe, zoo lang kan niet worden gewacht. En dan volgt dit fraai's: „Zeer beslist en ernstig hebben onze colle ga's in Amsterdam er den nadruk op gelegd, dat per 1 Juni a.s. de loonsverhooging zal moeten ingaan. Het zal niet baten als de patroons ons ver wijzen naar den datum \an 1 October, want daarmede houden zij geen vrede in hunne be drijven. „En gezien den tegenstand die de werkge vers in alle andere vakken bieden, kennende de gezindheid van onze principalen, zal toet het uiterste aankomen. Men koude zich ge reed en weae goed indachtig het prachtige ïoorbeeld van onze Rotterdameche collega's, bij hun strijd tegen den nachtarbeid gege ven." 't Is fraai! Hier wordt door het hoofdbe stuur van dien hond in zijn orgaan openlijk erkend (wat trouwens niet te ontkennen valt) feitelijk kunt gij voor 1 October geen scher pen strijd voeren voor loonsverhooging om dat tot dien datum, de loonregelingen van kracht zijn. Maar.... 't zal den patroons niet baten daarop te wijzen, want wij lappen de loonregelingen aan onzen laars. Houdt voor oogen dat praohtige(l) voorbeeld van de Rot- terdamsche bakkerijarbeiders, die nota bene de bondsleiding over den kop liepen en on danks het besliste afraden door het bondsbe- Btuur toch staakten. Een formeele uitnoodi- ging dus, om.te hoop te loopen, de boel er bij neer te gooien dan.... zal de bondsleiding z-g. de mannen niet meer kunnen houden en... om erger to voorkomen die leiding dear sta king in toandeu nemen. Dat noemt men in 1919 de „moderne" vakbeweging, maarwelk onderscheid is er eigenlijk tusschen het optre den van het bestuur van dien modernen bond en de anarchisten? 't Zijn me fraaie manie ren die de heeren er tegenwoordig op na hou den. Onze Roomsche cn Christelijke gezellen kramen het zich voor gezegd toonden en be lmoren dergelijk onwaardig optreden waarbij ©lk contract of arbeidsregeling een vodje pa pier wordt ten scherpste te veroordcelen. >th, TH17SSEN on REITH. voorH KUNSTDRIJVER Haarlem i-i EDELSMID Schoterweg 8. De bovengenoemde besturen zullen zïeli in verbinding stellen met het bestuur der K. 8. A. en daarna met de besturen van alle R.-K. vereenigingen, oto de zaak toe te lldbten, om daardoor voor deze zoo uiterst noodzakelijke instelling die financieele en moreele steun te ontvangen die voor het welslagen dezer on derneming noodzakelijk is. Nadere mededeeligen zullen binnen enkele weken geschieden, Dckkerswald. Naar wit vernemen, zal de nieuwe kapel van het R.-K. Sanatorium „Dek- kerswald," teGroesbeek, op Maandag 19 Mei a.®. plechtig doör Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen wor den geconsecreerd. Nieuwe R.-K. kerk te Delft. Aan het kerkbestuur van den Hippolytus te Delft is door de gemeente in den Wippolder een bouw terrein verkocht, groot 7000 M2, voor het bou wen van een R.-K. Kerk met patronaat. Dat wordt do vierde Roomscli© kerk in genoemde gemeente. Father J. L. M. Waterreus, t Vrijdag over leed te Sclieveningen na een langdurig lijden, na meermalen voorzien te ziin van de H.H. Sacramenten, in den ouderdom van ruim 60 jaren, do ZeerEerw. heer L. J. M. Waterreus. oud-Missionaris in Engelsob-Indië. Eucharistische Bond. Het Centraal Be stuur van den Eucharistischen Bond heeft be sloten, einde Juli of begin Augustus een bede vaart te houden naar de HeiligJiandsticliting te Nijmegen, om aldaar te houden een Eucha ristischen bondsdag. Hot hoopt daar te hebben een plechtige Hoogmis met predikatie, plech- ttige openlucht-processie met liet Allerheiligste en preek, Kruisweg en plechtig Lof met predi katie. Zoo mogelijk gaat men per extra-trein. Gregoi'iusdag. Te Hoorn zal aen 12en Mei onder licogo goedkeuring van Z. D."H. den Bisschop van Haarlem een Gregoriusdag wor den gehouden door den R.-K. Westfrieschen Kunstenbond. Do plechtige Hoogmis vangt aan te 11 uur. Do Misgezangen van dö Missa ..Adjut'or" in festo Fatrocini St. Joseph worden uitgevoerd door een klein koor samengesteld uit verschil lende aangesloten koren onder leiding van den ZeerEerw. Heer Th. J. Gielen, pastoor te Lutjebroek. Des namiddags te 2 uur wordt in de R.-K. Kerk een groote uitvoering gehouden van Gregoriaansche en meerstemmige kerkmuziek. Ieder aangesloten koor zal zingen een ver plicht nummer „Deus Israel" uit de H. Mis voor Bruidegom en Bruid en een vrij nummer Greg, en meerstemmig. Als Juryleden hebben zich bereid verklaard de Z. E. B. H. Dr. Caeeilianus Huigens en Rector Th. M. Beukers. Eerstgenoemde zal een. lezing honden over de Kerkmuziek. Een volledig tekstboekje verleent ook toe gang tot de namiddag uitvoering. Tekstboekjes ziin verkrijgbaar te Hoorn bij do firma H. -Stumpel en te Alkmaar bii de fa. A. J. J. Kühnp. i D. H. do Bisschop van Haarlom heeft be noemd tot Professor in de Liturgie aan het Groot Seminarie teWarmond, den Weleerwaar den Hoor W. Appelman, kapelaan te Amster dam (li. Gatharina) tot Pastoor te Spaarnwoude a'.d. Lie, «den Weleerwaarden Heer J. H. H. Sacuienen: tot pas.ooi te ellevooteluia, Jen Weleerwaarden Heer A. O. van den Borg, kapelaan te Lange- raar. R.-K. Volksuniversiteit. la de op Don derdagavond gdhöuden bestuursvergadering (Van den Soc. cursus „St. Thomas van Aquino" en de Apol, Prop. Oiuib „St. Miohiel" te Am sterdam is in beginsel besloten tot d© oprich ting vaareene R.-K. Volksuniversiteit. Voor het eerstel jaar staat op toet program ma: Apologetisohe Oursus, Ned. Letteren, Bij bellezing, Vakvereenigiugen (taaik, toestaan, (Dvezen en dioel), sociale wetgeving, Kerkelijke ^Geschiedenis, Staathuishoudkunde, WepejdgeL •ehiedenls, Leui harteloos koetsier. pe zoon van kapitein S. te Bemmel kwam bij de Vork met zijn motorrijwiel door verkeerd uitwij ken van den koetsier van een rijtuig; te val- llen.- Deze reed door. Een half uur na het ongeluk vond de heer L. uit Nijmegen, die per auto de plek passeerde, S. met gebroken beenen liggen. Hij bracht den gewonde met zijn auto naar Nijmegen, vanwaar hij per rijtuig naar de ouderlijke woning is .ver voerd. Zijn toestand is redelijk. Gas verstikking. Een bovenbuurvrouw van perceel N.Z. Voorburgwal 144 te Am sterdam bemerkte Zaterdagmiddag om streeks half twee een sterke gasluclit, die door de gang trok. Bij nader onderzoek vond zij do achterkamer vol gas. Zij waarschuwde de politie en deze vond; dien bewoner d©r eerste verdieping, den handelsagent p„ be nevens een tot dusver onbekende vrouw, bewusteloos ,op den grond liggen. 4 De Geneeskundige Dienst, die toet een auto-brancard verscheen, stelde met den zuur stofkoffer pogingen in het .werk de levens geesten weder op te wekken. Do man bleek echter overleden te syjnj de vrouw; werdi beveneens naar het Binnengasthuis vervoerd. Hoe het jgas de kamer is binnengestroomd is onbekend. Vermoedelijk ,wa3 er een iek in de leiding. Ernstig, geval van g'asverstjkkiug. Gis termorgen troffen buren het gezin vaar deto heer Jan Nuyten, bestaande uit 7 personen, wonende Van Dedemsvaart 03, te Bergcn- op-Zoom, bewusteloos in de woning aan. Bij onderzoek bleek, dat een zware gaslucht in do woning] hing, die voortkwam uit de lamp in de woon- tevens slaapkamer, welke defect bleek te zijn. Onmiddellijk ingeroepen ge- toneeekundigp hulp baatte sleehls in zooverre; dat de vrouw en twee kinderen, hoewel be wusteloos, nog gored konden wonden. De man en drie kinderen, resp. 16, 6 en 4 jaar oud1, bleken overleden te zijn. De drie kin deren, die boven sliepen en waarvan de oudste nog blijkbaar naar beneden was ge- komend aar hij onderaan den trap lag, zijn blijkbaar het eerst' door do gasverstikking aangegrepen. Alle slachtoffers zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Hoewel de toestand dier overlevenden ernstig is, hoopt1 men hen in 't leven te houden. Eea nieuwe truc. Een paar dagen ge leden werd In üe sociëteit1 van gezagvoer ders, boven het restaurant Rich, op de Korte Hoogstraat te Rotterdam1, vastgebonden op een stoel en met een prop, in den mould aangetroffen de 18-jarige werkster M, E., B. Zij vertelde, dat drie gemaskerde mannen mot regenjassen aan en petten op, haar. had den overvallen, toen zij do kachel poetste. Zies biljartballen waren er gestolen. kreeg] de politie in de ut ^uwensteeg, waai-, men weinig ge- oof hechtte aan het verhaal der werkster en haar daarom voorlo.opigi op, het bureau hield, telefonisch bericht van de maréchaussee uit Essen, dat daar nabij de grens is aangehou den zekere L., een deserteur van het 3e reg. infanterie, die in toet] bezit was van zes |;biljartjfealletoj irorifiee tg n4aar Antwerpen wilde. ïn .verïiaor, genomen, bekende Hij, na afspraak1 met zijn meisje, de werkster M, E. B. biervoren genoemd, do biljartballen uit1 de gezagvoerders-societeit te hebben gesto len. Hij zelf bond toaar op den stoel vastom baar verhaal een schijn van waarheid te geven. De deserteur, .wordt uit Essen hier heen.gebracht. In de bunkers versteyfc. i Men meldt uit yiaardingen: Door het s.s. „Euterpe" zijn aan het vuurschip afgegeven een drietal Am- sterdamsche personen, die zich in do bun kers van dit stoomschip hadden verstopt. kDoor het vuurschip waren dezo personen overgegeven aan het s.s. „Gesina" V. I». 80. Per radio was de Vlaardingsche politie hiervan in kennis gesteld. Hedennacht kwam het s.s. „Gesina" binnen, doch niette genstaande de waakzaamheid der politie, gelukte het toch nog één van het drietal van boord, te springen, vóórdat het schip gemeerd was. De twee anderen zijn voor- loopig in arrest gesteld, totdat nadere bij zonderheden bekend zijn. Kort en bondigi. pe }ieer fheijssen, de directeu rder gasfabriek te Coevordjen, had bericht aan den raad, dat hij niet tevre- was over 'sraads besluit om de gasprijs op 15 ct. te bepalen in plaats Van oi IS ets. De Raad. besloot T. te antwoorden, dat ede prijs op f5 ets. bleef en zoo T. zich daaraan niet hield, de prijs op 8 ets. gesteld zou worden, conform de concessievoorwaar den. i Bij de Nijnwegsche politie zijn niet minder dan 250 personen bekend, die de Spartacistische beginselen zijn toegedaan en daarvoor propa ganda maken. De laatste dagen worden groote hoeveel heden koffie van België naar Nederland gesmok keld. De Belgische douanen houden een zeer strenge controle. De meeste koffie is afkomstig van diefstallen der Relief. Door de marechaussee is te Ulft een Rus aangehouden, die niet ia het bezit was van de vereischte papieren. De man pleegde bij aanhou ding verzet en dreigde met een mes. Donderdag a.s. worden bij de firma Kes- sels en Van Hussen, sigarenfabrikanten te Eind hoven, 200 sigarenmakers ontslagen, wegens ge brek aan grondstoffen, en daar de actie tót ex port van sigaren nog steeds geen gunstiger perspectieven opent. De Harderwijker visschers C. B. en J. B., vader en zoon, zijn in de Zuiderzee verdronken, tengevolge van een aanvaring door een stoom boot. Hunne lijken zijn nog niet gevonden. Door de douane te Hansweert werd op de sleepboot „Afina100 kruiken oude jenever verstopt gevonden, welke naar België moeten worden gesmokkeld. De smokkelwaar is in be slag genomen en tegen den machinist dezer boot is procesverbaal opgemaakt. De politie heeft te Nijmegen ten huize van J. S. in de Schoolstraat, in beslag genomen 10 valsche bankbiljetten, elk van 1000 Mark, Welke hij verklaarde te hebben ontvangen van zekeren F. W. L., te Amsterdam. Te Borger-Campagnie en Annerveensche- kanaal zijn 80 landbouwers uitgesloten, daar deze weigeren de contracten te teekenen. Te Kerkrade is een persoon gearresteerd, die er zijn werk van maakte, de geweren, welke door het Rijk in bruikleen waren afgestaan aan ,den Vrijwiliigen Landstorm (Limburgsche Ja gers) aan burgerpersonen te verkoopen voor 25 per stuk. De verkochte geweren zijn voor een deel reeds in beslag genomen. Doordat hij een geweer te koop aanbood aan iemand, die het aangaf, kwam de zaak uit. Bij zijn arrestatie vond men in zijn bezit een sleutel op het lokaal, waar de geweren, een 150- h 70-tal, van den Vrij wiliigen Landstorm worden bewaard. EEN STAKING. De sloopers der perceelen Zijlstraat, Geld. Oude Gracht, Raaks, welke worden afgebro ken voor den bouw vaai het nieuwe Postkan toor, zijn hedenmorgen niet aan 't werk ge gaan. Over de reden der staking vernemen wij het volgende: Het oude arbeidscontract vo-or de bouwvakken liep 28 April teneinde. Het nieuwe contract, samengesteld in overleg met de organisaties, is echter nog steeds niet geteekend door de arbeiders. Toen zij j.l. Za terdag werden uitbetaald, verlangden zij loon volgens het ndeuwa contract; de patroon was geneigd dit uit te betalen, doch dan moest eerst Ihet contract geteekend worden. Hetgeen geweigerd werd. Toen werd het loom volgens de oude voorwaarden uitbetaald. Hedenmorgen zijn de sloopers wel gekomen, doch niet begonnen. Zij gaven te kennen een loon van 65 cents per uur te verlangen; in 't contract is het uurloon op 60 cent bepaald. Aan deoen eiscto kom de patroon niet voldoen, eerstens omdat bij zelf natuurlijk ook geor ganiseerd is en niet van de uniforme rege ling kan afwijken, tweedens omdat in toet niewe contract toch. al reeds veel is toegege ven. DE INTERNATIONALE JAARBEURS TE ZANDVOORT. Doordat de Duitscbe exposanten met hun waren, niet tiidig genoeg hier aanwezig konden ziin, ie de internationale Jaarbeurs, die in Zandvoort gehouden zou yvorden, tot September uitgesteld, DIRECTEUR VAN HE.T PROVINCIAAL WATERLEIDINGBEDRIJF. Gedep. Staten stellen voor te benoemen tot directeur van het on te richten provinciale waterleidingbedrijf in Noord-Holland, den heer J. van OldenboTffh. directeur van het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening, zulks op een saloris van 10000 met 5 tweej. verhoo gingen van 400 tot een maximum van 12000. GARNIZOENSBERICHTEN. De sergeanten le klasse A. Gorton van het 10e en J. v. 't Hoff en S. H. M. Adviaanse van het 21e Regiment Infanterie hebben vol daan aan het examen voor, den rang van ser- g:ea n t-maj oor-instampt eur - De Majoor E. G. A, Marchant' van' liet 22e Regiment Infanterie is door den Comman dant van het Veldleger overgeplaatst bii het 10e Regiment Infanterie te Haarlem. De milicien-sergeant A. J. J. M. v. Sant- vliet en de reserve-sergeant J. Kortleven, bei den dienstdoende bij het 21e Regiment Infan terie zijn benoemd, tot vaandrig bü het 10e Regiment Infanterie. Baden. In het Douchebadhuis aan den Sehotersingel. zajn in de afgeloopen week 815 baden genomen: in dat aan den Koudenhorn 547 baden; in.dat aan het Leidsclieplein 583 baden. Acle Examen L. O. 1 Gex. 8 candidaten. Geslaagd de heeren: P. Arends» Schoten; J. v. Velsen, H. Versteynen. A. Wemmers. O. Wes tenbroek en M. v. Zijt. allen te Beverwijk. Nieuwe loon- en arbeidsregeling. Aam de Maoihdnefabriek van de firma p. A. Kruijer, alhier, is heden ingevoerd de 9-uxige werkdag en een loonsverhooging van 10 cent per uur voor personen boven 21 jaar en 5 cent per uur voor personen beneden 21 jaar. De vrije Zaterdagmiddag bestaat aan deze fabriek reeds sinds ruim 7 jaar. Christelijk Lyceum. Bij Kon. Besluit is goedgevonden de afdeeling gymnasium van het Christelijk Lyceum te Haarlem, van de „Vereeniging tot stichting en instandhouding van inrichtingen voor dhristelijk voorberei dend hooger- eu middelbaar onderwijs te Haarlem en omstreken", gevestigd te Haar lem, te rekenen van 9 September 1918 voor een tijdperk van zes jaren aan te wijzen als bevoegd, om, met inachtneming der desbe treffende wettelijke voorschriften, aan hare leerlingen, die het onderwijs tot aan toet ein de hebben bijgewoond, een getuigschrift van bekwaamheid tot universitaire studiën af te geven, dat met het getuigschrift, in artikel 11 der 'hiooger-onderwijswet vermeld, wordt gelijkgesteld. BELGIE OP DE VREDESCONFERENTIE. BRUSSEL, 2 Mei. V. D. „Le Soir" behelst den officieusen inihioud van het vredesv erdrag dat aan Hymans is voorgelegd. België zal onmiddellijk een schadeloosstelling krijgen van 2'A milliard en teruggave van industrieel materiaal en veestapel. Malmedy en Eupen worden aan België toe gewezen, doch betreffende de Nederlandsche gebieden en de Scheldekwestio zijn de Belgi sche eischen niet ingewilligd. Onder voorzitterschap van Minister v. d. Velde kwam de Ministerraad bijeen ter be spreking van den thans geschapen toestand. MINISTERCRISIS IN SPANJE. MADRID. 2 Mei. Maura gaf den Koning een uiteenzetting] van den toestand en diende het onslag van het geheele kabinet in. De koning betuigde Maura zijn vertrouwen en teekende een besluit tot ontbinding van het parlement. De nieuwe verkiezingen ziin vasgesteld voor den eersten Zondag in Juni. DE AARDBEVING TE SAN SALVADOR. NEW-YORK, 2 Mei. Volgena een bericht uit San Salvador ziin 75 personen gedood en meer dan 500 gewond bü de aardbeving te San Bal vader. De stad en de steden in den omtrek wer den ernstig beschadigd. BELA KUN .VBAAGT EJSN WAPENSTIL STAND. WEENEN, 2 Mei. Een draadloos telegram uit Boedapest meldt: De volkscommissaris voor buitenlandsche zaken zend aan alle arbeiders der wereld een draadloos telegram, waarin mee gedeeld wordt, dat hii heden aan de Tsecho- Slowakiische en de Roemeensehe regeering een nota zond, waarin hij namens -de Hongaarsohe radenr-ageerin» verklaarde, dat zü alle terri toriale en nationale aanspraken van genoemde regeeringen erkent, doch daartegenover onmid dellijke etaking der vijandelijkheden en geen inmening in de binnenlandsche aangelegen heden van Hongariie, transitoverkeer en af sluiting yan economische overeenkomsten eischte. DF, BOLSJEWIKI OP DEN AFTOCHT. OMSK. De militaire operaties worden door den dooi bijna volkomen belet. Het offensief wordt alleen aan het zuidelijk gedeelte van het front voortgezet. De stad Aktiebinsk is bezet, alsook de epoorlün naar Turkestan. De inne ming van Orenburg ia aanstaande. De neder lagen der roode legers over het heele oostfront hebben demoralisatie der troepen tegenvolge gehad en opstanden veroorzaakt onder de be volking der streken tusschen Boezloek en de Wjatka (stations Kinel. Slavxopol, Simbirsk en Kazan. De roode legers trekken in wanorde van het front Boergoeroaslaw—Orenburg—- Akt-ioebinsk terug od de stad Oeralsk. STAKING IN DE SOLINGSCHE FABRIEKEN. KEULEN, 1 Mei. Uit Solingen .wojdt ger meld; De loonarbeiders en de losse werklieden, in de fabrieken van het SolingBche industriege bied. die een verderen duurtetoeslag van 20 80 eischten, hebben een aanbod van do zijde der werkgevers, die voor twee derden in de eischen -der arbeiders tegemoet wenschen te komen, van de hand gewezen. Zij legden toet werk neer in de meeste groote fabrieken van Soling en. De Britsctoo commandant van heb Eerste district (Solingen en Hohscheid omvattende) heeft hierop het volgende bevel gepubliceerd: „Do arbeiders moeten morden voormiddag den arbeid weder opnemen. Wie dit bevel niet nakomt, stelt zich aan een zware straf bloot. De onderhandelingen omtrent de vaststelling der loonen moeten onmiddellük beginnen en mogen niet langer duren dan tot uiterlijk Maandag 5 Mei, 12 uur dee middags. Kunnen do partiien niet tot overeenstemming komen, dan zal de B'ritscho commandant de loonen vaststellen. In het Tweede distriet (Oblige, Wald en Graefrath omvattend) js een dergelijke procla matie uitgevaardigd. DE TOESTAND IN WESTPHALEN. KEULEN, 1 Mei. Uit Gevelsberg wordt ge meld, dat ingevolge een bevel van Rijkscom missaris Severing, een contingent regesrings- troepen, deel uitmakend van het Westphaalsche corps onder Lichtschlag. heden in Gevelsberg, Ha-spa en Hagen ziin binnengerukt. Voor Gevelsberg eu Hagen met omgeving is de staat van beleg afgekondigd. De gerechtshoven te Munster en Essen zullen over event, strafbare feiten oordeelen. Allo yoor heden vastgestelde doet toch uw oogen open en geeft niet mee* geld uit dan noodig is een jaar garantie. 9557 vergaderingen van welken aard ook ziin vevbo-t den. Na 10 uur des avonds mag niemand meer op straat loopen. D-e wapenen» die zich in par ticulier fbezit bevinden moeiten uitgeleverd worden. HAARLEM-V. Yy A. 6-2. Om ruim twee uur blaast scheidsrechte* Westerbeek beginueu. V. V. A. is volledig, Haarlem ist Maas en Fortgens, waarvoor Brakel en Themmen invielen. Tekelenburg raadt goed en V. V. A. trapt al. Denker zendt het leder eo'hiter retour. Het spel is nog geen vüf minuten oud, als Schra- venöijk een goede voorzet geeft en Brakel den bal kalm langs den V. V. A.-keeper kopt. 1-0. V. V. A. is geenszins ontmoedigd en valt verwoed aan, er wordt echter naast gescho ten. Een voorzet van rechts weet Angenena goed te verwerken. Dan gaat de Haarlem voorhoede er weer vandoor; een der backs veroorzaakt een corner, doch deze draait op niets uit. Haarlem blijft sterker, doch Brakel verknoeit een kans door buitenspel te staan. Houtkooper schijnt er vanmiddag zin in te hebben; hij pro-beert 't eens alleen, doch zijn sölilot gaat naast. Een vlug'ge uitval van V, V. A. strandt op de rood-blaliwe achterhoede» 'die een zeer goede partij speelde. Themmen, als linkshalf werkt lang niet onverdienstelijk; liij moet alleen zijn vleugelspeler meer dek ken. De raadgehroekto voorhoede komt weer in actie. Bieshaar centert naar Mariien en deze 'is er als de kippen bii om met een kalm schot no. 2n het net te plaatsen. 2—0. V. V. A. trapt weer af, doch door slcelF sell,lieten blijft het verdiende tegenpuntje uit. Dan gaat Houtkooper het weer> eens alleet probeeren; hij rent door de heele verdediging heen, doch schiet meters naast. Brakel schiet eens mooi in, doch de keeper is op zijn pos» en werkt weg. Een hoog schot van Houtkooper wordt even eens gestopt. Eindelijk komt V. V. A. weer, eens los, doch de Haarlem-verdediging re tourneert alles. Bieshaar werkt zicHn door de verdediging been, gee(t over1 naar Houtkooper, deze schiet eictoter tegen den keeper aan, de hal belandt weer bij Houtkooper en hii aarzelt niet met] een ouhoudtoaar schot Haarlem's derde goa) in het net te deponeer eu. Brakel komt een( alleen voor doel, doch zieft nog kans naast ti trappefi. Kort hierop is 't rust. Na een verdiende rust wordt weder begon nen. Haarlem is direct weer de meerdere. Houtkooper gaat er weer van docr, doch zijn sciblot gaat naast. Teekelenburg schiet eens tooog over. Haarlem is voortdurend sterker; Brakel geeft een goede center naar rechts, doch Schravendijk n-och Houtkooper zijn aan wezig om van de opgelegdo krans te profi- teeren. Nu komt V. V. A. weder wat los en geruim en tijd wordt, op Haarlem's helft ge speeld, doch door slecht schieten blijven doel. punten nit. Aan den anderen kant lukt hel heter. Schravendijk krijgt in duidelijk bniten- spelpositie den bal toegespeelt, zet voor eu Houtkooper laat den keeper voor de vierde maal vissclhen. 40. Haarlem is overwegend sterker. Bieshaar forceert een corner, doch Schravendijk plaatst in 't ziinet. Houtkoopei is enorm op dreef en centert herhaalde ma len naar Kees, die een reeks voorzetten geeft Een van deze voorzetten wordt V. V. A. nood lottig. Brakel weet n.l. een hooge vooa-zet in t net te koppen. 50. Nog zijn de roodbroe- ken niet tevreden, zij blijver aanvallen en 't duurd dan ook niet lang of Brakel weet het half dozü'ntje vol te maken. 6O. Dit is V. V. A. toch al ta har; zii vallen verwoed aan. Eens wordt Bronger in 't nauw gedreven en zet zeer solide Harre opzijde; Westerbeek; geeft penalty en eindelijk heeft V. V. A. 't zoo zeer verdiend, tegenpuntje. Dit geeft V. V. A. moed; zij vallen weer aan en Angenent wordt voor de* tweede maal ge passeerd1. Nog eenige vergeefsche pogingen van V. V. A. om den achterstand' te verkleinen, en: ooic de-ze wedstrijd behoort alweer tot het ver leden. „MARTIEN' Kampioenschap van Nederland. Amsterdami A. F. O.—N. A, C3— Deventer: Go-Albiead—Ajax 2—2 Stand Kampioenschap van Nederland Ajax 5 3 2 126 9 1.60 A. F. O. Go-ahead N. A. O. Be Quiek (GrJ 5 2 2 4-1 8 111 4-4 '4 1-- 8 7—7 4 J 1 8 8-12 1250 1.— 0.50 0.25 ZWEDEN-NEDERLAND. In verband met den wedstrijd ZwedenNe derland, waarvan do ontmoeting Nederland— Zweden, voor een groot gedeelte afhankelijk is wordt gemeld, dat de IMij. Het Nederland sche Sportpark ©en aanzienlijk bedrag zal bijdragen in da reiskosten van het Neder- landeoto elftal naar Stockholm. de HOOGE ENTREEPRIJZEN BIJ ^VOET BALWEDSTRIJDEN. De Pers- en Propaganda-commissie van den N. V. B. heeft in een Zaterdagavond ge houden vergadering besloten bii het bestuur van den N. V. B. er op aan te dringen de toegangsprijzen voor den wedstrijd Nederland —Zweden te verlagen, daar men toet antl- propagandistiscto ad'nlt dergelijke hooge prij zen te vragen als thans zijn vastgesteld. -- Eigenaardig is het, dat de N. V. B. indertijd bij de voornaamste vereenigingen er op aam gedrongen beeft .de' pj'.üzen niet op te dryveijj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2