Leyensraiddelenvsorzieniag. SCHOL Groote Propagandamgsdering BINNENLAND 16e lijst van Maximumprijzen van Brandstoffen in het district Haarlem en Omstreken. D. V. A. K, K. A. i stuk Waschzeep en I stuk Huishoudzeep Verstrekking van goedkoope Brandstoffen. uitbetaling. BNAANDAG 5 N1EI 1913 42ste JAARGANG 9923 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 ADVERTENTIEN 2j CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE K03TINQ (Gem. Haarlem-Heemstede - Bennebroek - Bloemendaal - Spaarndam Schoten - Haariemmerliede c.a.) ingaande 15 MEI 1919 HUISBRAND: Afgehaald bij den handelaar: Thuis bezorgd: Anfchraciet per H.L. Eierkolen per H.L. Steenkolen per H.L. Gascokes en Parelcokes per H.L. Bruinkoolbriketten per 100 K.G. Gietcokes per iooo K.G. 3.50 2.95 3.20 2.05 3.15 3.70 3.15 3.40 2.20 3.35 65.- TURF A. Voor het geheele District met uitzondering van de gedeelten sub B en C; Prijs per Prijs per Lange losse turf Korte turf Steekturf B. Voor Bloemt Lange losse turf Korte turf Steekturf C. Voor Haariemmerliede (met uitzondering van het stadskwartier van Haarlem) en Penningsveer Lange losse turf Korte turf 1 Steekturf Voor het aan huis bezorgen van turf mag in het geheele district per 100 stuks 20 cent, per 25 stuks 5 cent berekend worden. De kosten voor opstapelen mogen extra in rekening ge bracht worden. Fabrieks- en Kluitturf, als huisbrand geleverd, worden tegen den industrieprijs berekend. 100 stuks 25 stuks t 2 40 f 0.60 n 1.90 0.48 1.25 0.32 en Bennebroek: 2.50 0.63 1.95 0.49 1.275 0.32 2.50 1.60 1.25 0.63 0.40 0.32 KLEIN-INDUSTRIE Prijs per iooo K G. f 62.- 80.50 66.50 62.— 62.— 56.50 17.55 42.— 38.— Industriekolen Gietcokes- Steenkoolbriketten Smeekolen Zuiggasanthraciet Smeeiijn Ruwe bruinkool Fabrieksturf Kluitturf TOELICHTINGEN 3t Uitreiking Normaal-Margarine- kaarten. WASCH- en HUISHOUDZEEP dat deze zeep bij alle winkeliers wordt ver krijgbaar gesteld. 1291 dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Dinsdag 6 Mei 1919 van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon een pond groofe schol F. DE JONGE, BRANDSTOFFENDiSTRIBUTIE, Somerpanïsoenen. en en België. Staking geproclameerd» op OiüSSmG 6 ÜË.I a.s., uitgeschreven door de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 Voor Bennebroek en. Penningsveer wordt de prijs der cokes 5 ct. per H.L., voor Spaarn dam 10 ct. per H.L. hooger. Voor het aan huis bezorgen van 1 H.L. brandstof, alsmede van 100 K.G. bruinkool briketten, mag binnen de gemeente Bloemendaal en Haariemmerliede (uitgezonderd het stadskwartier van Haarlem) 5 cent extiain Spaarndam 10 cent extra berekend worden. De prijs voor gietcokes is franco bergplaats verbruiker. 99 99 n 99 99 9 99 99 99 99 99 V 99 99 9 99 99 Alles franco bergplaats verbruiker. De kosten voor opstapelen van turf mogen extra in rekening gebracht worden. Gascokes tegen den prijs van gascokes bij Huisbrand vermeerderd met f 0.80 toeslag per H.L., vooraf te betalen, aan het Districts-Verrekenkantoor (Ged. Oude Gracht 18, Haarlem). Voor Bennebroek en Spaarndam mag voor de ruwe bruinkool per 1000 K.G, 2.— rijloon extra berekend worden. Voor Bloemendaal, Bennebroek, Spaarndam en Haariemmerliede (met uitzondering van het stadskwartier) zijn de prijzen van de fabrieks- en de kluitturf per 1000 K.G. f 3,— hooger. 1. Bij tusschentijdsche bestellingen ten behoeve van zieken en op spoedcertiiicaten van doktoren mag het dubbele bestelloon berekend worden, 2. Brandstoffen, toegewezen op roode of gele toewijzingsbiljetten, mogen zonder schrifte lijke toestemming van den Directeur van het Braadstoifenbureau niet bij de handelaren afge haald, doch moeten door dezen ten huize van de betrokkenen bezorgd worden. 3. De handelaren kunnen bij de bestelling der brandstoffen afgifte der bons en bij de aflevering contante betaling verlangen. Indien geweigerd wordt brandstoffen te ontvangen mag de handelaar niettemin het bezorgloon in rekening brengen. De Directeur van het Brandstoffenbureau, PEEREBOOM VOLLER. 1270 De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis: dat aan houders van kaarten voor Nor plant Margarine dezer dagen een briefkaart wordt verzonden, waarop staat aangegeven het aantal nieuwe kaarten voor NOKMAAL- MABGARINE, dat zij zullen ontvangen. dat op vertoon der rantsoeneeringskaart te gen inwisseling van de toegezonden brief kaart en het llehaam der oude Normaal Mar- garinekaart op Woensdag 7 Mei a.s. van 9 lot 4 uur aan zijn bureau (Natoer No. 4) de nieuwe kaarten voor Norm. Marg. worden uitgereikt; dat zij, die geen briefkaart ontvingen en recht weonen te hebben op een Norm. Marg. kaart zidb Donderdag 8 en Vrijdag 9 Mei van -1 uur op Kamer No. 5 kunnen vervoegen medobrenging der rantsoeneeringskaart en het lichaam der oude Normaal Margarine- kaart. 1230 dat hij de beschikking heeft over eene kleine partij Waschzeep en Huishoudzeep (60 vet zuur) dat met ingang van Zaterdag 10 Mei a.s. op BON D. No. 3 wordt verstrekt (zoolang er voor raad is) tegen betaling van 25 cents: a 20 cent per pond, op vertoon van VISCHKAART NO. 12501—14100 in de Gemeentelijke Vischhal; op vertoon van VISOHKAART NO. 14101-15500 in het Pand, ingang Koningstraat. De Directeur voornoemd, een. anti-Nederlanasch periodiek in A alken- j burg. De Kronyk, onder leiding van een zeke- I ren F. M. E. Hustinx, om het artikeltje te kunnen besluiten met een motto, dat dit perio- Aan bewoners van vnwrvFD I KUanen besluiten met een motto, nat Qit i _.T m^r^s-ONDERWIJZERESSEN «i r 49 A ANSIUITINP Woningen ZONDER diel£ zou j^ben geplaatst boven een anti-j ONDERWIJZERS, werkzaam bij het R.-K Biiz GASAANSLUiriNG Werd eeil Brandstof jen-1 Nederlandsch opstel: Veritas, liberabit vos (de Onderwijs te Haarlem en Omstreken worden kaart voor de zomermaanden uitgereikt. I waarheid zal u vrijmaken), om zijn beweringen j uitgenoodigd tot bijwoning der C Aan de kaarten zijn bevestigd 10 bons, elk besluiten geldig voor een halve eenheid brandstof; boven dien waren aan elke kaart bons voor 200 aan- maakturven bevestigd. Vanaf 6 Mei tot eu met 30 Juni 1919 wordt beschikbaar gesteld: Op bon 1 een H.L. Cokes Op Bon 2 een halve H.t' Kachelkolen. Ka 30 Juni 19lg z;jn botts j en 2 niet meer geldig-; 1970 Directeur Brandstoffen-Bureau, PEEREBOOM VOLLER. van de te veel betaalde gelden voor de brand stoffen, betrokken op de na 1 Februari 1919 verstrekte bons. Op de grijze brandstoffenkaart (zes halve een heden), op de gele kaart (kamerbewoners) (2 eenheden). Aan het kantoor Jacobstraat 3 rood. Voor de ingeschrevenen, wier namen aanvan gen met de letters W, IJ, Z, op Dinsdag 6 Mei 1919, voorin, van 911 yz ure en nam. van 2—41/2 ure. 1259 Medegebracht moeten worden de kwitanti'én van bovenstaande verstrekkingen en het bewijs van inschrijving (groen kaartjebenevens de grijze brandstofjenkaart voor hen, die cokes aan de Gasfabriek hebben gebaald. Toekomstig» onderhandelingen. Naar uit Brussel door Beuter geseind wordt, heeft de Belgische premier verklaard, dat de on derliandelingen tusschen Engeland, Frank rijk .België en Nederland na de onderteeke- ning van den vrede zullen beginnen. Tot dusver, zeide de minister, heeft Bel gië zich nog niet met Nederland in ver binding gesteld. I>e oplossing ran het Nederlandsch-Bef- gisch geschil. Daaraan "wijdt de „Etoile Beige' een lezenswaardig artikel, waaraan we het volgende ontleenen. „Wat wij thans moeten zien te bereiken is niet een tol- en militair verbond, met Frankrijk, waarover onlangs is gesproken, maar een economisch en militair verbond met Nederland. Fr ts geen enkele reden waarom dit land vrees zou kunnen wekken. Het biedt ons ernstige waarborgen en groote voordeelen en het zou bovendien de voor naamste oorzaken uit den weg kunnen rui men voor het misverstand, dat tusschen ons ia gerezen. De bestaande verschillen zouden kunnen worden opgelost iu "e,i geest van groote welwillendheid en vergevensgezindheid„ welke 't gevolg is vaa de gelijkheid van belangen. I21 Staats-Vlaandoren verlangt het waarbor gen tegen verzanding! van de Vlaamsche wa terwegen, waarborgen voor het gebruik van hot kanaal van Terneuzen en van vrije scheepvaart op de Schelde In het Nederl. grondgebied, van Maas tricht, waarin zich de watervang van de Kempensche kanalen bevindt en waar het kanaal Luik—Antwerpen langs stroomt, ver langt het 't recht dit Kanaal te verbreeden in een verhouding overeenkomstg de behoefi- ten van het verkeer. Ook nog meer wijz'S^S0'1 voor welke men van Nederland afhankelijk is, zijn nog noodig ten aanzien van andere verkeerswegen, wij kunnen niet treden, zegt liet blad, in tech nische bijzonderheden, maar wij kunnen ver klaren, dat België geen aanspraak maakt op dingen, waarop het geen recht heeft, of die met de rechten van anderen in strijd zij n. Men moet maar durven. Het Vaderland van Brussel, onder leidin® van Van Gosüiem, dia reeds gedurende den oorlog togen ons land stookte, bevat een artikel over: „Ons Limburg," waarin da gebruikeluka onwaarbeden over Limburg en eenige nieuwe Burgemeester Van Oppen van Maastricht wordt een Freiherr von Oppen aan nr. Janssen wordt als motief toe geschreven. dat hii graag promotie wil maken bij do reohterliike macht. D9 beer Iiegout wordt ook voor laf gehouden, als hu maar ver lost was van mgr.oeis en „gouverneur (aio) Iluys. dan zon hii wel anders spreken. Naar aamleiding van de betooging door de R.-K. bonden heet bet dan: l)ie katholieken weten wellicnt niet dat bun Hollandsche regeering bii de Engelschen aan dringt om Limburg te houden onder voorwend- sol dat de teruggave van Limburg aan België een stilstand, een achteruitgang van het Pro testantisme in Holland zou beteekenen. Die katholieken weten het nu en zii dienen ook te weten dat dit nieuwtje streng juist is. Indien zij nu het Protestantisme willen die nen, dat ia hun zaak en die van hun geweten. Dan vermeldt het blad de .verschijning van Juist zoo. Laat men altijd en overal waar heid spreken over do Limburgsehe quaestie. En dan is ze meteen opgelost. Brutaal, niet watfr? Het Brusselsche ,,Vad." denkt zeker: de brutalen kriigen de halve wereld. Maar daarmee beeft het ons Limburg nog niet. Men meldt ons uit Veendam: In de Zaterdag te .Winschoten gehouden vergadering, is door de afdeelingen van den Ned. Landarb. Bond besloten lieden Maan dag in 20 dorpen in Oostelijk Groningen de staking te proclamceren. Zij zal naar schat ting 1500 personen omvatten. Meer dan 90 pet. der ter vergadering aanwezigen was voor staking. TWEEDE KAMER. Burgerwachten. Aan hot voorloopig verslag op het wetsont werp tot wijziging van hoofdstuk V der Staats- begrooting ontleenen wii bet volgende: De gebeurtenissen in November toonen aan, dat een poging tot gewelddadige overrompeling van de meerderheid der bevolking door een terroriseerende minderheid niet tot de onmoge lijkheden behoort. Men zou het misdadig ach ten, indien de regeering niet de noodige maat regelen nam om een herhaling daarvan te voorkomen. Do houding en het optreden der S. D. A P. geeft niet den waarborg, dat zij zich tegén een gewelddadig optreden eener revolutioniiaire minderheid zal verzetten en dat zii de regeering tegen het z.g. bolsjewisti sche gevaar zal steunen. De maatregelen der regeering ziin geenszin» gericht tegen do moderne arbeidersbeweging, die zich van een wettige actie bedient. Op een dergelijke actie der arbeidersklasse zal de op richting van burgerwachten in geen enkel op zicht belemmerend werken. Mocht de sociale revolutie, die men zegt na te streven, zoodanige vormen aannemen, dat het leven of de gezond heid der bevolking ernstig gevaar loopt, bijv. door stakingen bii den toevoer van water, gas en electriciteit, den afvoer van vuil enz., dan zal de regeering ook daartegen mooten op treden. Op grond van het bovenstaande achtten de hier aan het .woord ziindo leden de oprichting van burgerwachten gewettigd; men achtte het op den weg dor regeering gelegen, om lïe op richting en do toetreding te bevorderen. De personen, die zich ala leden der burgerwacht in dienst stellen van recht en orde, ziin. naar men meende, te beschouwen als vrijwillige politie. Er is daarom alle reden aan degenen, die bii een eventueole vervulling van hun taak getrof fen worden, een tegemoetkoming te verlee- nen. Andere leden, die zich met de strekking van het wetsontwerp wel feonden vereenigen, zouden toch gaarne nadere inlichtingen ont vangen over de staatsrechtelijke positie van do burgerwachten. Gevraagd werd nog, welken waarborg de regaoring heeft, dat dogenen, die zich vrijwillig of belangloos aanmelden, ook werkelijk, wan neer het er op aankomt, de regeering zullen dienen en van de verkregen wapenen en de verworven geoefendheid geen gebruik tegenhaar zullen maken. Hoe zal de regeering er tegen waken, dat z.g. verkeerde elementen ook in de burgerwacht binnensluipen? Do staking bij de Rotterdams eho tram. In den stand der staking1, die reeds een volle week duurt, is nog geen verandering ingetreden. Vanwege de Ned. Vereeniging schijnt het posten der niet-stakers opgeschort te zijn; men is nu vanwege deze organisatie doende do werkwilligen door huisbezoek te bewer ken. In een Zaterdagochtend gehouden vergade ring van St. Raphael en den P. O. B.heb ben de besturen dezer organisaties zich nog maals bereid verklaard bemiddelend op te treden tusschen liet stakende personeel en de directie der R. E. T. M. Deze laatste schijnt nog steeds bij haar afwachtende houding te volharden. Weer een stoomschip vermist. Het s.8. „Holland", van de N.V. Algemeens Rotter- damscho Overzee Scheepvaart Mij., carga- doors de fa. v. Muiden en Co., varendie tusschen Rotterdam en Bordeaux, is vermoe delijk een ongeval overkomen. Sedert het vertrek van het schip van Rotterdam op 15 April is niets meer van het schip vernomen. Opvarenden zijn: A. Langendijk, kapitein; H. L. P. Persan, stuurman; Wiro en Vlut, machinisten; Piet Slip, 2e machinist; E. Ha verkamp, bootsman; Jan' Zwart licht matroos; A. Groene, id.; Mart. Hendriksen, id.; Jan IJzerman, donkeyman; Ed. Maag. stoker; Ben Haaret, kok allen van Rotter dam, behalve P. van Smit, uit Den Helder. Ook eon ciseb. Uit een artikel van het „Vad." waarin de manifestatie-optocht te Ilafre der S. D. A. P. op 1 Mei de revue pas< «eert: Het deed vreemd aan, die borden te te zien met het opschrift: ,,Wü eLsohen den 8-uren dag', wat toch zeker den indruk moet geven, dat dit speciaal sooiaal-demo- cratigche eisch is, waarmee zij positie neemt tegenover de bourgeoisie over de geheele lijn, terwijl het antwerp op den 8-urendag er is, en dat terwijl de S. D. A. P. nog niet zoo heel laag geleden niet verder durfde gaan dan den tien-urendag. Maar de toeleg is dui delijk: Zoodra Aalberse's ontwerp wet zal geworden ziin, zal het in de meetings der S. Het Bestuur der Afd. „Haarlem en Omstr.'' der Dioc. Ver. v. R.-K. Bijz. Ond. 1269 D. A P. weer luiden, dat dit door de mani- testatie op 1 Mei is verkregen." Op wat verleugening meer of' minder van de massa komt het niet aan. „Slavenzielen". ,J>e Loods" van 1 Mel tee kent eefcerp de houding van de S. D. A. P en van haar aangebeden leider Troelstra, ten opzichte van de revolutie: afwachten of uit het volk een beweging komt, wordt zij ge smoord in het geweld dat de staatsmacht bij zulke gelegenheden verplicht is toe te passen, oan gaat zij de S, D. A. P. niet meer aan; woekert zij verder en is de overheid genoopt ervoor te wijken, dan zal mr. Troelstra be reid bevonden worden „zijn plicht jegens de revolutie" te doen, d.w.z. de kastanjes door anderen met levensgevaar uit het vuur ge haald, op te eten. Daarna vervolgt het blad: „Zoo dit een standpunt mag heeten, dan is 't het standpunt der laaghartigheid. Dag in, dag uit werden met kunstig gekozen revolu tiemotieven de arbeiders opgezweept. Zij we- *1 df. listige voorbehouden, welke d© „volii -redactie achter grove woorden weg- redigeert; begrepen niet welk een geraffi neerde avocasserie er achter de seh i in 11 hartstochtelijke volzinnen van den leider zit Zy hooren dat elk S. D. A. P.-er de reveil. in het hart draagt" en zijn kortweg revolu tionair. Maar als zij straks, in hun roes, het oproer beginnen en om hun leiders roepen, dan krijgen zij van dezen ten antwoord; par don, eerst kijken of gij eraan gaat, dan wel de oourgeoise. Zoo gebruikt een volksmenner die „slaven zielen waarvan de heer Schaper terecht in zijn bittere rede gewaagde, als het aas waar. mee eens misschien de hevig begeerde macht kan worden gevangen. Evenmin als de Xhiitsche socialisten, die ttmns met Scheid amann en Noske aan hel hoofd, in Duitsehland aan het bewind ziin nog geen enkele sociale hervorming tot stand hebben gebracht, is ook Troelstra tot dusver in gebreke gebleven die aan te kon digen." Het revolutionnair gehuil der S. D. A. P. is bedrog en het kan niet lang meer duren, of de arbeiders, de echte, die geen raadslid 04 wethouder zijn en geen baantje hebben ver overd, zullen inzien hoe jammerlijk zij zk& laten misleiden. De burgerlijke partijen echter zullen voort» aan alle gemeenschap met de S. D. A. P. moe ten afbreken. Haar standpunt staat zoo lijn» recht tegenover dat der re volutin dat a] haai eigen verschillen daarbij in het niet zinken- Wie geen omwenteling wil, kan geen stem nog steun geven aan een socialistisch candl. daat, voor welke functie ook. Want zelfs d& socialist, die openlijk verklaart niet van di revolutie in ons land te willen weten, is on betrouwbaar door 't verband, waarin hij blijft Hij dankt zijn positie in Kamer, Raad of Ooi lege aan revolutionnair gesinJen en heeft om een herkiezing te verkrijgen dezen naar df oogen te zien. Do gerequireerde 6chepen. Naar do „Maasbode" verneemt, hebben de onderhan delingen welke te Rotterdam tusschen de vertegenwoordigers der Ned. Recdersvereeni- ging en die van de Ameriik&ansche regeering over de teruggaaf der gerequireerde schepen gevoerd hebben, een vlot verloop. Huldiging Prof. Schrijnen. In het hotel des Pays-Bas te Utrecht, had Zaterdag cU huldiging plaats van prof. dr. Jos. O. F. H. Schrijnen, hoogleeraar, vanwege de St. Rad. boud-stichting aan de Universiteit aldaar- ter gelegenheid van diens 25-jarig priester jubileum. Dr. C. J. Vinkesteyn, voorzitter van het huldigingscomité, hield een toespraak tot den jubilaris, waarin hij uitvoerig schetst© wat hij als priester voor de wetenschap geduren de zoovele jaren is geweest. Niet alleen op taalgebied, doch ook op dal van het onderwijs liggen zijn verdiensten. De vergelijkende wetenschap trokken hem zeer aan. Nadat spr. erop gewezen had, dat uit al zijn werken zajn priesterschap spreekt, bood spr. prof. Schrijnen een som gelds aan tot vor ruing van een fonds voor een boekerij. Prof. Schrijnen aanvaardde het geschenk met een korte dankbetuiging. Onder de talrijke aanwezigen merkten w? op: Mgr. S. J. A. H. Schrijnen, bisschop var Roermond, broeder van den jubilaris; Mgr J. A. S. v. Sehaik, president van het kleir Seminarie te Culenborg; de Z. E. Heeren O Hartman en J. W. Peetere, resp. directeur van het Groot Seminarie t© Bysenburg e» van het Bisschoppelijk College te Roermond» prof. dr. J. V. de Groot O. P., hoogleer» aar te Amsterdam; dr. Jos. Cuypers, ar°bl iect te Roermond; prof. mr. J. Veraart U Delft; prof. dr. S. van Veen, prof. dr W. Jh Keesom, beiden te Utrecht en vele anderen. yan do gelegenheid om den jubil&ris per>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 7