LevsnemidiiglBMOorziening. SCHOL BUITENLAND BINNENLAND Gemeentelijke Centrale Keuken De gebeurtenissen van den dag. P@ Wiedes voorwaarden. DONDERDAG BSEi 1913 42«t« JAARGANG 99R9 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK-18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 ADVEBTEh11EN 2j CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen een ponü groote schol fe HEEMSTEDE belgkle. elzas-lotha hinden. Duitsohland ziet teu gunste van China af en munitie. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT it tl De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid- uelenbureau te HAARLEM brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Vrijdag 9 Mei 1919 van 10 uur v.m. tot 1 uur u.m, per persoon 1393 a 1G cent per pond, op vertoon van VISOHKAAET No. 22501-24000 en 1600 m de Gemeentelijke Viscnnal; op vertoon van VISCHKAART No. 601—2000 in het Pand, ingang Koningstraat. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Het Menu bestaat voor Maandag en vol gende dagen uit: Bruine boonensoep - Zuur kool Spinazie - Erwtensoep - Snijbo-onen - Rijstebrij 1374 Tevens wordt medegedeeld, dat de Centrale Keuken met ingang van 18 Mei gesloten zal worden. De Directeur der Gem. Centrale Keuken te Heemstede. J. A. GELDORP. Een oud Stokpaardje. Het is een oud stokpaardje van bet antl- Jlerlcalisino in 't algemeen en van het meer Gegrensde anti-papisme in 't bijzonder, dat de Onderwijzer-kloosterling geen recht zou heb- °P een even groot salaris als de onder wijzer, die in de wereld Leeft. .Ook in de Staatscommissie is dit anti-cle- ricalisme uun 't woord geweest. Natuurlijk waren de Katholieken geenszins bereid een uitzonderingswet voor de onder wijzers-kloosterlingen te aanvaarden. Er kwam toen een compromis tot stand, waarbij de onderwijzers-kloosterlingen als °ngehuwden minder zouden verdienen dan de gehuwden, met het gevolg, dat de onderwij zeressen de dupe van het anti-clericalisme berden. En nu valt het van een zoo vrijzinnig man als het Kamerlid Ketelaar te verwonderen, 'Jat, al wil hij wel gelijke salarieering voor onderwijzers en onderwijzeressen, hij toch de uitzonderingen voor de kloosterlingen wil laten bestaan. Immers, echt vrijzinnige staatslieden dienen de eersten te zijn om te erkennen, dat een onderwijzer-kloosterling of kloosterlinge, als Nederlandseh burger(esse) juist dezelfde vochten heeft als ieder ander. Wel placht de anti-clericale heer Tydeman in do Tweede Kamer zijn geliefd koosde stel ling nog al eens in allerlei vormen te herha len, een stelling, die als volgt kan samenge vat worden: Die kloosterlingen hebben het volle salaris niet noodig door hunne wijze n?1* leven; integendeel zij houden nog een O,?,onbelangrij,k gedeelte van dat salaris jj'en forten dat in de kloosterkas. j r dit argument heeft voor goed bank- "t geslagen, nu het Openbaar en Bijzonder Ouderwijs van ons volk, financieel gelijk ge steld. wordt. De mindere salarieering van den onderwijzer-kloosterling zou dan principieel onjuist zijn. "Want de Staat heeft dan niet anders te vragen dan naar hetgeen in dienst an het onderwijs gepresteerd wordt. De wijze -waarop iemand zijn salaris wil besteden, bluft dan geheel aam bfem zelf overgelaten, al zou hij zich dan ook tevreden willen stellen met sprinkhanen en wilde ho ning, ZOoals bet unie-liberale „Vaderland" "len heèr Ketelaar niet onaardig te verstaan geeft. is- d?n °°k slechts een offer aan zijn pnti- lericalisme, dat de heer Ketelaar brengt met zijn handhaving der aparte (lees: min- idere) salarieering der klooster-broeders. Daarom zij dit vrijzinnig Kamerlid ter le zing aanbevolen, de bespreking door een nlet- katholiek enkele dagen geleden in het „Vad." gewijd aan het onlangs verschenen werk van Dr. Jos Witlox: de Katholieke Staatsparty (n haar oorsprong en ontwikkeling. In die bespreking wordt o.m. gezegd: „Kort nadat Koning Willem I door de van vreugde dronken bevolking met ge juich was ingehaald, had hij de hulde in ontvangst te nemen van de Katholieken bu monde van hun Aarts-priester Cramer. Diens huldebetuiging werd ijzig door den Koning beantwoord. De idealen van den soiiveremen vorst, den lateren Koning waren vajn een vorige eouW. Voor hem gold nog altijd de kerk van Rome de gevaarlijke macht der duis ternis, do heersckzuchtige vijandin van alle verlichting. Roomschen zijn achterlijk. gehooizatnen bovendien aan een .vreemde souverein den Paus. Volgens den almachtigen minister van Maanen zijn de broeders der christelijke (katholieke!) scholen niemendal te vertrouwen; de priesterlijke euvelmoed moet beteugeld worden, de geheimzinnige broeders moe ten ontsluierd worden. Het spookt eigen lijk een beetje in bet verlichte Nederland; met fermeteit moet er opgetreden worden tegen de z war to revenants." Ook den heer Ketelaar kan het bekend zijn „hoe noodlottig dat hekrompen idee voor Ne derland geweest is. De Katholieken zijn en blijven 1/3 deel der natie, en tusschen volko men gelijkberechtiging van hen met allo Ne derlanders of hunne positie als buiten do wet gestelden, is geeue keus, en het laatste zou zoo souverein belachelijk wezen, dat alleen het eerste overblijft voor hen, van wie ook weer de Limburgers en de Zeeuwen zoo pas getoond hebben echt Nederlandseh te voelen." Duitschland verliest Elzas-Lotharingen aan Frankrijk; Frankrijk krijgt rechten op den Rijn. Frankrijk zal het Saar- Kobiod behoeren om het over 15 jaar ge heel te annexeeren. Het grootste deel Opper-silezië, Posen en West-Pruisen komt aan Polen. Dantzig wordt vrij staat. Duitsch-Oostenriik onafhanke lijk. Buiten Europa verliest Duitsch land alle rechter en bezittingen. Directe schadevergoeding van 20 mil liard en vorder onmetelijke bedragen en Vergoedingen. Alle vernielde schepen tuO' en ton voor ton worden vergoed. Het leger tot 100.000 was terugge bracht; uitlevering van bijna de gebeele vloot. Wilhelm voor een internatio nale rechtbank gedaagd. Gisternamiddag is hot voorloopig vredes verdrag aan de Duitsche delegatie overhan digd, en in verband daarmee heeft een com missie van redactie te Parijs voor de pers een uittreksel gereed gemaakt, waarvan wij een zoo beknopt mogelijk resumé zullen laten volgen. De voorwaarden lijken op het eerste oog buitengewoon zwaar, sommige ochtendbladep betwijfelen reeds of ze wel aannemelijk zijn voor Duitschland. De Rijngrens wordt ge durende 15 jaar bezet; Elzas Lotharingen komt aan Frankrijk; de Franschen zullen het Saargebied op zoodanige wijze „bewerken" dat men voorloop ven annexatie kan spreken Het leger moet tot 100.000 man worden terug gebracht; Duitschland zelf wordt aanmerke lijk verkleind en verliest al zijn rechten bui ten Europa; een directe schadevergoeding van 20 milliard wordt geëiseht; overige kwi tanties zullen later worden gepresenteerd. Ongeveer de geheele vloot moet worden uit geleverd. En gesteld Duitschland zou gedwongen zijn de voorwaarden te aanvaarden, dan lijkt het ontwerp toch weinig te strooken met Wil son's oorspronkelijk VolkerenbondspLau en met de 14 punten van het program, waarop hij Duitschland indertijd den vrede beloofde. Het voorliggende ontwerp immers, schept allerlei internationale verwikkelingen, aan den Rijnkant, in het Saargebied, dooh vooral in liet Oosten, waar aan Polen een zeer uit gestrekt en belangrijk Pruisisch gebied ge geven wordt. Tevens wordt aan Duitsch-Oos tenriik het zelfbeschikkingsrecht ontnomen. Nogmaals gesteld Duitschland ziet zich verplicht deze voorwaarden te teekenen dan worden op den dag zelf v an het „vredes verdrag" evenveel nieuwe kwesties van in ternationale politiek geboren, als Europa er de laatste twee eeuwen gekend heeft: de re vanche-gedachte zal blijven spoken van Keu len tot Dantzig. Of mogen wij vertrouwen, dat het ontwerp volkorenhond, hetwelk aan Duitschland. ge lijk met de vredesvoorwaarden wordt aange boden, algemeena ontwapening en verzoening der volkeren zal brengen? De weinige maan den, gedurende welke de overwinnaars te Pa rijs samenwoonden, heeft al zoo weinig een stemmigheid en bereidwilligheid tot zelfver loochening getoond, dat wij vreezen met groote vreesze voor wat er gebeuren gaat, wanneer de leiders der groote volkeren weer van elkander af, aan hef hoofd hunner na ties hestudeeren gaan hoe de vorkregen oor logsbuit het best rendabel is te maken voor hun volk, wat meestal beteekent ten koste van anderen. Ziedaar in 't kort onzen eersten indruk van de vredesvoorwaarden. Een feestdag kunnen wii het vandaag niet noemen, want zelfs de meest felle anti-Duit- echer, die aan onze Oostelijke huren dc hard ste voorwaarden zou gunnen, zal moeten er kennen, dat het thans voorliggend ontwerp de grondslag vormt voor nieuwe oorlogen en de veiligheid van heel Europa, van heel de wereld, dus ook de onze bedreigt. Hieronder volgt een uittreksel van hict concept-vredesverdrag. Een inleiding zet in het kort den oorsprong van den oorlog uiteen waarna het contract aldus aanvangt: De hooge contracteer en de partijen, vertegen woordigd door de vijf groote mogendheden, de Ver Staten van Amerika, het Britsche rijk, Frankrijk, Italië en Japan, 6amen met België, Bolivia, Brazilië, Ghina, Cuba. Ecuador, Grie kenland, Guatamala. Haïti, de Hedzjae. Hon duras, Liberia, Nicaragua, Panama, P.eru, Polen, Portugal, Roemenië, Servië, Siam, Tsjecho-Slowaküo en Uruguay ter eene, eu Duitschland ter andere zijde (volgt een lijst der gevolmachtigden welke deze mogendheden ver tegenwoordigen on die hun volmachten, welke geheel in orde bevonden ziin, hebben overge legd) zijn het volgende overeengekomen; Van het van kracht worden van dit verdrag af zal de oorlogstoestand eindigen en van dat oogen- blik af zullen met inachtneming der voorzie- ningen van dit verdrag de officeele betrek kingen met Duitschland en elk der Duiteehe staten door de geallieerde en geassocieerde re geeringen worden hervat. "Vervolgens worden de statuten van den V olkerenbond opgesomd, zooals die in laatste wijziging zyn aangenomen en waarvan wij vroeger een overzicht gaven. Dan volgen de eigenliiko voorwaarden: POLITIEKE BEPALINGEN IN EUROPA. Duitschland moet de opheffing goedkeuren van de verdragen van 1839 (waarbij "België ge vestigd werd als neutrale staat en waarvan de grenzen enz. werden bepaald) en bii voorbaat instemmen met elke conventie waardoor de geallieerden deze verdragen mochten vervan gen. Duitsohland moot de volledige souvereini- teit van België erkennen voor het betwiste ge bied van Moresnet en over een deel van Pruisisch Moresnet 6n moet ten gunste van België afstand doen van alle rechten op Eupen en Malmeay, waarvan de bewoners gerechtigd zijn binnen 6 maanden tegen deze wijziging hetzij geheel of gedeeltelijk te protesteeren, waarbii de eindbeslissing berust bii den Volke renbond. Een commissie zal de bijzonderheden van de grens regelen en verschillende bepalingen maken voor individueele wisseling van nationa liteit. Het door België verkregen arsbied zal vrii ziin van alie verplichtingen. LUXEMBURG. Duitschland doet afstand van do verschillen de verdragen en conventies met het groother togdom Luxemburg en erkent «Jat het ophoudt deel uit te maken van de Duitsche toluuie met ingang van 1 Januari 1919. doet afstand van alls rechten op exploitatio der spoorwegen, keurt de opheffing hunner neutraliteit goed en aanvaardt bii voorbaat alle internationale over eenkomsten waartoe do geallieerden en geasso- ci eer a en ten dezen mochten besluiten. LINKER RIJNOEVER, Xooals voorzien in het militaire hoofdstuk mag Duitschland geen versterkingen behouden of aanleggen op minder dan 50 K.M. ten oosten van den Rijn. In het genoemde gebied mag Duitschland geen gewapende macht onderhou den hetzij permanent of tijdelijk, noch- manoeu-, vres houden, noch «enige werken kobben tor vergemakkelijking der mobilisatie. Indien de bepalingen van dit artikel overtreden worden, zal Duitschland worden geacht een viiandeliiko' daad te bedrijven tegen de onderteekenaars van het verdrag en voornemens te zijn den wereld vrede te verstoren. HET SAARGEBIED. Ter vergoeding voor de vernieling van kolen mijnen in Noord-Frankrijk en als betaling nn rekening van het herstel staat Duitschland aan Frankrijk 't voU^endom af der SSjnen m het Saar-bekken ind hUn hulpmiddelen en uitrustingen. Hun waaide zai worden geschat door de commissie voor het herstel en op reke ning worden gecrediteerd. De Fransche rechten zullen worden geregeld door de Duitsche wet, van kracht bij den wapen stilstand, behalve wat aangaat de oorlogswet geving: Frankrijk treedt in de plaats der tegen woordige eigenaars, wmue Duitschland scha deloos zullen stelled- zal voortgaan de tegenwoordige hoeveelheid kolen te leveren voor plaatselijke behoeften en in de juiste ver houding bijdragen m ae Plaatselijke belastin- gen. Het gebied zal worden bestuurd door een commissie, benoemd door den volkerenbond be staande uit 5 leden, een rranschman, een' ge boren inwoner van het Saargebied en 3 ver tegenwoordigers «Velschillende staten builen Frankrijk en Duitschland. De bond zal een der leden van comnilssie tot voorzitter benoemen om als uitvoerder namens de com missie op te treden. De commissie zal de volle regeerende macht bezitten, vroeger ressorteeren- de bij het Duitsche ruk, Pruisen en Beiereu. -Na 15 jaar zal een volksstemming gehou den worden door de gemeenten, om zich te vergewissen van de wensehen der bevolking ten aanzien van den voortduur van het be staande stelsel onder oen volkerenbond ver- eeniging met Frankrnk of vereeniging met Duitschland. Het recht om mede st6mmen zal toekomen aan alie^ lnwon,ers boven 20 jaar. Na de onderteekemng Van de aldus uifc_ gesproken meening zal de bond ten slotte over de souvereiniteit oesliSSen_ Indien eenig gedeelte dan aan Dnitsculan^ wordt terug gegeven, moet de Duitsche regeering de Fransche mijnen koopen tegen een geschatte waarde. Indien do p°epprijs binnen zes maanden daarna niet is betaald, vervalt zulk een gedeelte voorgoed aari Frankrijk. Indien Duitschland de mijnen rdrngkoopt, zal de bond beslissen, hoeveel van je kolen naar Frankrijk moeten gaan. Na erkenning van de zedelijke verplichting tot horstel van het onrecht in 1871 door Duitschland gedaan ten aanzien van Frank rijk en de bevolking van Elzas-Lotharingen worden de gebieden, aan Duitschland afge staan bij het verdrag van Frankfort, aan Frankrijk teruggegeven met hun grenzen als voor 1871, te rekenen van de onderteekening van den wapenstilstand en wel vrij van open bare schuld. Het burgerschap wordt geregeld door bijzondere voorzieningen waarbij onder scheiden worden, zij die dadelijk ln het volle dige Fransche burgerschap worden hersteld, zij die daartoe een formeel verzoek moeten doen en zij voor wie naturalisatie openstaat na drie jaar-. Do laatstgenoemde catagorie omvat de Duitsche inwoners in Elzas-Lotha ringen ter onderscheiding van hen die de po sitie van Elzas-Lotharingen krijgen zooals in het verdrag bepaald. Alle openbare' eigen dom. en alle privaateigendom van de gewezen Duitsche souv erein en gaat aan Frankrijk over zonder betaling of crediet. Frankr!jk treedt in de plaats van Duitschland ten aanzien van den eigendom der spoorwegen en rechten op concessies van tramwegen. De Rijnbruggen gaan over aan Frankrijk met verplichting tot hun onderhoud. Voor vijf jaar gefabriceerde producten uit Elzas-Lo tharingen zullen aan Duitsohland vrij vau rechten worden toegewezen tot een totaal in eenig jaar niet boven gaande het gemid delde van de drie jaren aan den oorlog voor afgegaan, terwijl textielmaterialen kunnen worden uitgevoerd uit Duitschland naar El zas-Lotharingen en zonder belasting opnieuw worden uitgevoerd. Contracten voor electri- sehen stroom van den rechteroever moeten gedurende tien jaar worden voortgezet. Volgen nog enkele bepalingen van minder belang. Duitschland moet verder de onafhankelijk heid van DUITSCH-OOSTENRIJK en TSJEOHO-SLOWAKIJE erkennen. POLEN. Duitschland staat aan Polen het grootste gedeelte van Opper-Silezië, Posen en de pro vincie West-Pruisen op den linker-oever van den Weichsel af. Een veldgrens-oommissle van zeven leden voor Polen en vijf voor Duitschland zal worden gevormd binnen 14 dagen na den vrede om deze grens te bepar len. Bijzondere voorzieningen welke noodig zijn om de godsdienstige rei&minderheden to beschermen, zullen het onderwerp worden van een volgend verdrag tusschen de gealli eerde en geassocieerde mogendheden en Po len. OOST-PRUISEN. De zuidelijke, en oostelijke grens van Oost- Pruisen, tegenover Polen liggend, moet bij volksstemming worden bepaald, de eerste in het regentschap Allenstein tusschen de zuide lijke grens van Oost-Pruisen en de noorde lijke grens van het regeeringsdistrict Al lenstein, waar die de grenslijn ontmoet tus schen Oost en West-Pruisen tot aan den sa menloop met de grenslijn tusschen den cir kel van Oletsko en Angersburg; van daar de Noordelijke grens van Oletsko tot den samen loop van de tegenwoordige grens en de twee de in het gebied omvattende de cirkels van Stuhm, Rosenburg en gedeelten der cirkels van Marienburg en Marienwerder ten Oos ten dor Weichsel. Later zal nog een conventie worden ge sloten ter verzekering van een goed «rehratf- der spoorwegen. DANTZIG. Dantzig en het omliggend district moet ge constitueerd worden als „vrije staat Dantzig" onder waarborg van den volkerenbond. Te Dantzig zal een constitutie ontworpen wor den in overeenstemming met de benoemde vertegenwoordigers der stad en deze zal in eerste instantie alle geschillen behandelen ontstaande tusschen de stad en Polen. Later volgt nog een conventie tusschen Polen en Dantzig. DENEMARKEN. De grens tusschen Duitschland en Dene marken moet bepaald worden in overeenstem ming met de wensehen dor bevolking, waar- too een stemming zal gehouden worden in Noord-Sleeswijk als een geheel en in gedeel ten van Midden-Sleeswiik in elke gemeente. Tien dagen na den vrede moeten Duitsche treepen en overheden het gebied ontruimen. De arb. en sold, raden in de zono moeten worden ontbonden. Gedurende de stemming zal er eén bestuurscommissie zijn van 5 le den, waarvan Noorwegen en Zweden er twee mogen benoemen. HELGOLAND. Do versterkingen, militaire inrichtingen en havens van de eilanden Helgoland en Dn- eno moeten geslecht, worden onder toezicht der geallieerden met Duitsche arbeidskrach ten en op Duitsche kosten. Zij mogen niet herbouwd worden en in de toekomst mogon geen soortgelijke werken worden aangelegd. RUSLAND Duitschland moet erkennen en eerbiedigen do volkomen onafhankelijkheid van alle ge bieden, welke deel uitmaakten van het vroe gere Russische keizerrijk. Duitschland moet de definitieve annuleering aanvaarden van 't verdrag van Brest-Litofsk en van alle ver dragen of ovai-eenkomsten van elke soort door Duitschland gesloten sedert de revolutie van November 1917 met alle regeeringén of politieke groepen op het gebied van het vroe gere Russische rijk. De geallieerden behou den zich alle rechten voor aan de zijde van Rusland om teruggave en voldoening van Duitschland te verlangen, volgens de begin selen van hot tegenwoordige verdrag. POLITIEKE BEPALINGEN BUITEN EUROPA. Buiten Europa doet Duitschland afstand van alle rechten, titels en voorrechten, zoo wel voor zichzelve als voor zijn, bondgenooten ten voordeele van alte geallieerde en geasso- cieerdo mogendheden en verklaart alle maat regelen te aanvaarden, genomen door de vijf geallieerde mogendheden in betrekking daar toe. Hiermede gaan alle Duitsche koloniën en Duitsche bezettingen buiten Europa voor het land verloren. CHINA. van alle voorrechten en schadevergoedingen als gevolg van het Bokserprotocol van 1901 en van alle gebouwen, werven, kazernes, forv tfn)T„<+?rlogmu!litie' schepen, draadlooze in i i 'i f8,®1! andere openbare eigendommen, ™talfctieke of insulaire instellin- ie c°ncesstes van Tientsin en Hankou en in ander Chineesch gebied, behal ve Kiantsjou en verplicht zich aan China oi> haar eigen kosten al de astronomische instru' menten, in. 1900 en 1901 in beslag genomen, terug te geven. Ghina zal echter geen maat regelen nemen om te beschikken over Duitsch eigendom in de gezantschapswijik U Peking, zonder toestemming der Mogendhe den, die het Bokserprotocol onderteekenden. Duitschland aanvaardt de opheffing der con cessies te Tientsin en Hankau, terwijl China zich verplicht deze voor internationaal ge bruik open te stellen. Duitschland ziet af van alle vorderingen tegen China of eenig6 Geallieerde of Geassocieerde regeering, we gens 't interneeren of huiswaarts zenden zij ner onderdanen in China en voor het in be- slagnemen of likwideeren van Duitsche be. langen aldaar sedert 14 Augustus 1914. Het doet afstand ten gunste van Groot- Brittaimië van het staatseigendom in de Britsche concessie te Kanton en ten gunst* van Frankrijk en China gezamenlijk, van het eigendom der Duitsche school in de Fran sche concessie te Sjanghai. Voorts wordt bepaald, dat alle Duitsche privileges in MAROKKO vervallen en dat Duitschland afziet van zijn vorderingen op LIBERIA en Siam. Duitschland moet het Britsche protectoraat over Egypte rkennen en ziet af van alle verdragen sinds 4 Augustus 1914 met Egyp te gesloten. Duitschland aanvaardt alle regelingen wel ke de Geallieerde en Geassocieerde Mogend heden maken met Turkije en Bulgarije met betrekking tot eenige rechten, voorrechten of belangen bedongen in deze landen door Duitschland of zijn onderdanen en waarin el ders niet is voorzien. Duitschland staat aan Japan alle rechten, titels en voorrechten af met name betreffende Kiautsjau en de spoorwegen, mijnen en ka bels, verkregen bü het verdrag met China van 6 Maart 1898 en andere overeenkomsten. MILITAIRE-, MARINE. EN LUCHT VAARTBEPALINGEN. Alle verplichte militaire dienst op Duitsch gebied moet "worden afgeschaft en recrutee- ringsbepalingen op een basis van vrijwillige dienstneming moeten worden opgenomen in de Duitsche militaire wetten, welke voorzien in de dienstneming van onderofficieren- en manschappen voor een periode niet korter dan 12 achtereenvolgende jaren en bepalende, dat officieoren moeten dienen gedurende 25 jaar en niet zullen ontslagen worden, voor den 45-jarigen leeftijd. Geen reserves van officieren met oorlogs- dienst zal geoorloofd ziin. Het totale aantal van het Duitsche effectief wordt bepaald op 100.000 man, met inbegrip van niet meer dan 4000 officieren, terwijl bepaald wordt, dat er buiten dit cijfer geen andere militaire macht zal gevormd worden. De taak van het Duitsche leger bestaat in het bewaren van binnenlandsehe orde en de grenscontrole. De wapenprodnetie wordt b» porkt tot een sehaal noodig voor een legei, van 100.000 man. De maritieme bepalingen voorzien, dat bin nen twee maanden de Duitsche active maritie me macht niet zal te boven gaan zes slagsche pen van het type „Deutschland" of „Lothrin- gen", zes lichte kruisers, twaalf torpedojagers en twaalf torpedobooten of een aantal schepen om deze te vervangen. Geen duikbooten mogen zijn inbegrepen en alle overige oorlogsschepen moeten in reserve geplaatst oi gebruikt worden voor handelsdoeleinden. Duitschland mag een bepaald aantal mijnenvegers in dienst hou den, opdat de mijnen binnen zekere bepaalde zones in de Noordzee en Oostzee opgevischt zijn. Na verloop van twee maanden mag het perso neel der vloot het aantal van 15.000 man, waar- onder een maximum van 1500 officieren en dek- officieren niet te boven gaan. Alle Duitsche ge- wone oorlogsschepen, geïnterneerd in Geallieer- de of onzijdige havens moeten ten slotte worden teruggegeven" Binen twee maanden zullen nog zekere oorlogsschepen opgenoemd in het verdrag en thans in Duitsche havens liggende, in de Ge allieerde havens worden uitgeleverd. De Duit sche regeering moet zich verbinden tot afbreker van alle boven water varende Duitsche oorlogs schepen in aanbouw. De luchtvaartbepalingen voorzien dat de ge wapende macht van Duitschland niet zal be schikken over militaire of mariöe-luchtkrachten. Aan Duitschland is evenwel toegestaan eer maximum van honderd ongewapende watervlieg. tuigen te houden tot 1 October 1919, welke uit sluitend gebruikt mogen worden voor het zoe ken van zeemijnen. Het volledige personeel der luchtstrijdmacht in Duitschland moet gedemobi liseerd worden binnen twee maanden, behalvf een totaal van duizend man, met inbegrip van officieren, welke tot October mogen worden aangehouden,. De luchtmacht der geallieerden moet volledi- gev rijheid van beweging boven en op het Duit sche gebied hebben totdat Duitschland is toe gelaten als lid van den Volkerenbond. (Wordt vervólgd.) TWEEDE KAMEIl. Vuurwapenen en munitie- Verschenen is het Voorloopig Verslag om trent het wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen, op het stuk van vuurwapenen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1