STADSNIEUWS Het Gezinsloon groote Gezinnen Uit den Omtrek ingezonden; VRAGENBUS en de korte buitenlandsche berichten R.-K. Kiezers! dreunende gelederen. Weet dan dat de strija gestreoen wordt om den triomf van uw beginsel. Stemt op d& H,-K. lijst en wekt uw vrienden op daarop te stemmen. WAAR GAAN WIJ HEEN? VERSCHENENi N.V. Drukkerij De Spaarnestad HAAKLEmi. Voor den iniiuuü dezer rubr.ek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk, twuden om o.a. te protesteeren tegen het ver lies der koloniën. Gaan wij wat verder van huis, dan vinden wij de ontevredenen ook in Egypte en Japan. Volgens een telegram uit Caïro aan de „Ti mes" hebben de vredesvoorwaarden een enor- men indruk op de bevolking van Egypte ge maakt. Men wist natuurlijk wel dat Duitsch- land verslagen was, doch de omvang van de nederlaag is pas goed aan het licht gekomen toen de vredesvoorwaarden^ bekend werden. De extremisten gevoelen zich ontnuchterd, bepaaldelijk wegens de internationale erken ning van het Britsehe protectoraat. Ze bewe ren nu dat deze erkenning geen waarde zal hebben, alvorens zij door de Egyptenaren be krachtigd is. Erger staat het in Japan, blijkens een cor respondentie in de „Morning Post," waarin het o.a. heet: Twee feiten zijn alom de onderwerpen van heftige critiek: en wel allereerst de weige ring om de gelijkheid der rassen te erkennen, terwijl de in overweging zijnde afschaffing der staande legers in de geallieerde landen in militaire en maritieme kringen een afkeer heeft gewekt tegen den Vokenbond. Do publieke opinie keert zich vooral tegen Amerika. Amerika dat Japan steeds door zun ïmmi- gratiewetten en verbod van landeigendom heeft dwars gezet, wordt nu aansprakelijk gesteld voor het feit der niet gelijkstelling der rassen, voor de moeilijkheden die Japan in Rusland en China ondervindt, en men ver wijt Amerika openliik dat het de politiek volgt van het: „ga weg van die plaats, op dat ik er kan gaan staan." Amerika wordt het verwekken van anti-Japansche gevoelens 10 China toegeschreven, en men verliest zelfs uit het oog dat die anti-Japansche stemming toch al sterk genoeg was. Ook wordt Amerika verdacht de hand te hebben in de moeilijkheden in Korea, en niet vreemd te zijn aan de onlangs door ons ge melde nationale aetie in dat land. De vij andelijke stemming demonstreerde zieh reeds in vechtpartijen tussehen Amerikaansche troepen in Siberië als in Tientsin, waarbij aan weerskanten dooden vielen. Maar ook Engeland gaat in het oog der Japanners niet vrij uit. Men beweert dat Engeland in alles Amerika steunt en Japan tegenwerkt De woede kwam tot uiting in 't Parlement waar de Regeering verweten werd dat zij de afgevaardigden in Parijs niet tot krachtiger optreden en tot vuriger verdediging van Ja pan's belangen had weten te brengen, en he( Kabinet zal moeten aftreden als de Japan- sehe afgevaardigden er niet in slagen het be ginsel der rassengelijkheid te doen zegevie ren. Japan is ten slotte tot den Volkenbond toe getreden, maar de publieke meening blijft die toetreding onder de huidige omstandig heden afkeuren. In Japan, het land dat eeuwen lang voor vreemdelingen gesloten was en sinds weinige tientallen jaren de grenzen voor Westerschen invloed opende, is nu een stemming- tegen vreemdelingen kenbaar, als sinds jaren niet egzien werd, en het zal verstandig zijn met die stemming rekening te honden UIT HONGARIJE. De bladen melden uit Arad. dat zieh daar op 5 Mei onder presidentschap van graaf Julius Karolyi. een neef van Michael Karolyi» die tot dusver o-p politiek gebied niet op den voor grond was getreden, een tegenregeering heeft gevormd. De voormalige consul-generaal baron Julius Bernemissa nam de portefeuille van buitenl. zaken, genera'al Zoldanszabe die van torlog, de overige komen in handen van per- aooaüikheden uit Arad. In een manifest verklaart de nieuwe regee ring het als baar voornaamste taak te beschou wen de door het bolsjewisme aangerichte schade te vergoeden en de heerschappij van orde en recht te herstellen. liet kabinet noemt zichzelf een overgangs kabinet' dat slechts zoo lang in functie zal blijven, totdat een uit vertegenwoordigers van alle land3partifen bestaande regeering zal zijn gevormd. In het manifest wordt ten slotte medege-' deeia. dat de Entente zoowel met de vorming der nieuwe rogeenng als met de vooruerei- dende werkzaamheden daattoe in kennis werd gesteld. Geen JDuiteöhe schepen voor Polen. JDe Raad der ministers van buitenlandsche zaken beaehikte ai wij zend op het vezoek der Pool- eche regeermg om haar een deel der Duit- Bclie handelsvloot al te staan. Een overwinning dor Huisje wiki? Bela Kun ontving gister een telegram van Tsjits- jerin, luidende: Üekrajiensehe Roode leger drong de Roemeensche troepen, die den Dnjester verdedigen terug en trok over den jDnjcster. De Roemeensche tronen gingen op de vlucht, SotL.lllie voormannen naar D ui Lack land. De uitnoodiging van JJuitscke so cialisten om een delegatie naar puitsekland te zenden is aangenomen. Arthur rienuer- «on. JVibaut (RederLand) en Mistral (Tronk- rijk) zijn er voor aangewezen. Da reis hangt geheel af van het teekenen van het vredesverdrag. Henderson heeft ook een uitnoodiging om Amerika te bezoeken ontvangen van deAme- xikaansche Arbeiderspartij vun Grooter New- i'ork. Hij zai zieh daarheen begeven ter uiteenzetting van de werkwijze en van het program der Britsehe. Aroeiderspatij. l>o stoking dor bankemployés te Parijs. - Heyt aautai stakende bankemployés te Parijs wordt steeds groot er: het bedraagt thans reeds 25.000 man. By zal $6 requisitie der uunkeu bepleiten in ai wachting van een regeling, welke een eind maakt aan het huidige conflict. Aardbeving op de Caiiarisclic eilanden. Reuter seint uit Las Palinas dat qp Fuer- teventura, een der Canarische eilandeu, T.L Maandag een hevige aardbeving heeft plaats gehad, waarbij reeds vier. fnenschea .om kwamen. De schokken en het onderaardsch ge rommel duren voort en de bevolking redt zich door een overhaaste vlucht naarGran Canaria, waarvan voedselschaarste het ge volg is. Nieuwe invoervergunningen in Engeland. De „Board of Trade" maakt bekend, dat een algemeene vergun.ulna: is verleend voor den in voer van cacao» boter, kunstboter en stearine. Hoe men in Oostenrijk de werkloosheid denkt te bestrijden. Het stau Lsuopartement voor sociaal bestuur bepaalde, dat alle eigenaars van bedrijven, die op 26 April 1-1- minstens 15 ar beiders of beambten in dienst hadden, ver plicht zijn, van 19 Mei 20 7(t werklieden en beambten meer aan te stellen en tot 31 Aug. in dienst te houden, ten einde het aanal werk- ioozen te verminderen,. Vereeniging der socialistische partijen? Het voornemen bestaat van 21 tot 23 J uni eene yergaderina der Duitsche socialisten te beleg gen. Deze Duitsche sodalis tendaer zal den grondslag moeten vormen voor de hereeniging van do Duitsche socialistische partijen. Geen kinderen in de vvorscmachine W,ei teekenend voor de mentaliteit van het Duitsche volk. op het oogenblik is het, dat iu de Duitsche Diauen met kiem wordt ge waarschuwd tegen üe lu;,uuere geruenioii, die tegenwooruig te Bernjn rondgaan en waarbij het veruwijuen van een ontzag.ijn aantai kindereu iu veroand wordt 'gebracht met de geweniige uitbreiding die de fa bricatie van gcitenworst in den laatsien tijd heeit verkregen. Er is zelfs dezer dagen een strooioi.jet verspreid, waarin werd oe- weerd, dat in de laatste weken ZOO kinderen spoorloos zouden z,jn verdwenen. He „Lokal Anz.' heeft zich nu tot de po litie gewend en van deze de mededeeung ontvangen, dat het aantal vermiste kin deren volstrekt niet grooter is, dan vroeger en dat het cijier van züü -vermisten nooit is bereikt. Wei is door het minder scherpe toezicht der opvoeders iu de oorlogsjaren het aantai zwervende kinderen toegenomen, maar die zwervers keeren meestal oinnen enkele gevonden. Lr is geen reden tot eenige over- uagen uit zich zelf terug of worden spoedig matige onrust wat het cijier der nog vermiste kinderen betreit, zoide de politie, die het verband met de worstfabricage ook overi gens een dwaas en schandelijk sprookje noemde „HbL" LJ andeit dan als Christen-mannen en weest -*■ L sterk! En als misschien reeds spoedig ook in Uw schoon vaderland de Kerk uw woörd, uw pen, uw wetenschap, uw daad, in -één woord uw geheele persoonlijkheid op- eischt voor den triomf des geloots, dat dan niemand.de gelederen ontvluchte, maar alien optrekken als een vast aaneengesloten leger onder de wapenkreet God wil het! Pfr. G. v. Hassel O. P. Dezer dagen, trekt gij op in Salaris-actie. Dcor de samenwerkende or ganisaties, de Alg. Red. Opzichters en Tee- kenaarsbond en de Rederiandsehe R.-Kath. Bond van Technici, aid. Haarlem en Ornstr.,- is aan alle werkgevers, die. opzichters, teè- kenaars, bazen, ouderbazen, oi daarmede ge lijkgestelde technici in dienst hebben, een circulaire verzonden, waarin o.m. het vol gende wordt gezegd: Het is reeus drie jaar geleden, dat bij alle werkgevers in den lande, die technici in loondienst hebben, in een schrijven js aangedrongen op het geven van voldoende saiarisverhooging aan nun personeel, opdat dit aan de steeds grooter wordende uitga ven voor. het levensonderhoud benoodigd, weerstand zou kunnen bieden. (Waren toen maals de salarissen van veie onzer techni sche werknemers reeds Biecht te noemen, hoeveel te meer is dit nu het geval, waar sincis dien tyd de prijzen van aiie levens behoeften onrustbarend gestegen zijn. Lu hoe staat het nu met de salarissen van de Technici? .Zijn het loonen toereikend voor deze tijden, en hoe groot zijn die? Zeker is het, dat hier in Haarlem en Om streken weinig vakgeuooten worden gevon den, die een salaris van f 1600 en meer genieten; onder de leden der samenwerken de organisaties komen zy slechts sporadisch voor. Ongetwijfeld mogen wij dan ook zeg gen ,dat onder d,e Opzichters, Teekena~7s en daarmede gelijk te stellen technici een noodtoestand bestaat 1 Hoe aan die noodtoe stand een einde gemaakt? Daarvoor ia maar een middel en djt ia: dat alle werkgevers het salaris van het voor hun taak berekende personeel brengen op minstens 1 250Ü per jaar. Crisis-ambtenaren. Naar aanleiding van een adres van de afd, Haarlem van den Centr. Ned. Ambtenarenbond, ontving het bestuur van deze aideeling van B. en W> het volgende schrijven. «Wij hebben de eer u mededeeling te doen van ons besluit om opzegging van het dienstverband wegens beëindiging van. cri sis-werkzaamheden van personeel In lossen dienst, werkzaam bij het gemeentelijk ie- vensmiddelenburean, een termjjn van twee maanden in acht te nemen en daarbij-aan den den ontslagene toe te kennen een volle maand salaris, uit te betalen op den dag, war- op het dienstverband eindigt." Zomerdienst Electr. Spoor. Bij den he den beginnenden zomerdienst is op dé hooi af lijn Amsterdam—Haarlem—Zandvoort de ge regelde kwartierdieast .weder ingevoerd. De laatste trein van hier naar Amsterdam ver trekt te 11 uur, omgekeerd dus te 12 uur. Personalia. Tot lid van het bestuur van den Zuiderpolder ondêr de gemeenten Haar- lemmerliede is gekozen de heer K. Swiet te Schalkwijk. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot sub stituut-officier van justiti e bij de arrondisse- mënts-rechtbank te Amsterdam, mr. M. D. K. S. van Lier, thans ambténaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Haarlem, ter standplaats Haarlem. In de commissie, welke belast is met het afnemen der examens M. O. voor de Fransche taal zijn benoemd tot leden, o. ra. de heeren R. Borggreve, leeraar aan de Handelsschool alhier en mej. Berdenis, van Berlikom, leerares aan de Middelbare school voor meisjes te Haarlem; voor de Hoog-Duiische taal tot plaatsvervangen de leden de heeren C. B. A. Proper, leeraar aan de Hoogere Handelsschool en C. Heijman, oud- leeraar bij het middelbaar onderwijs alhier. Kosteloos onderwijs jn het zwemmen en duiken. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat tot 15 September a.s. aan personen van 1216 jaar kosteloos onderwijs zal worden gegeven in het zwemmen en duiken aan de zwem- en badinrichting aan Houtvaart en wel op werkdagen: aan jongens des voormiddags van 68 uur en des namiddags van 4y26 uur, en boven dien des Woeasciags en Zaterdags des namid dags van 26 uur; en aan meisjes van 12 uur des middags tot 2 uur des namiddags en van 4 tot 5 uur namid dags, en bovendien des Woensdags en Zaterdags van 2 tot 4 uur. Niet ter schole gaanden, die daarvan wen- schen gebruik te maken, kunnen op vertoon van een geboortebewijs, een bewijs van toegang be komen ter gemeente-secretarie ((7e afdeeling) op alle werkdagen van 9 tot 2 uur. Bekroningen. Het dubbelmannenkwartet „Internos' behaalde onder leiding van den di recteur Nico Hoogerwerf te IJmuiden den eersten prijs en den eersten eereprijs in de hoogste afdee ling, met een bijzondere felicitatie der jury. En te Alkmaar in Apijj j j (jen eersten prijs, den publiekprijs en den eerste eereprijs in de hoogste afdeelingf ook met een bijzondere felici tatie der jury. Terwijl <je componist hen zijn bijzondere tevredenheid betuigde voor de vertol king zijner werken. De medailles en lauwerkrans zijn tentoonge steld in de muziek-etalage van den heer W. Al- phenaar, Kruisweg 49. CIRCUS CARRE De oorlogsomstandigheden waren oorzaak, dat we in langen tijd de komst van een groot circus gemist hebben. Met de gebruikelijke reclameplaten en bijzon der lange, kwistig rondgedeelde strooibiljetten, kondigt nu het aloude Circus Carré zijn komst in Haarlem aan en zullen de circusliefhebbeis weer kunnen genieten van de interessante ver tooningen, die steeds een attractie blijven voor jong en oud. De andere week zal men dus op het Paviljoenveld in den Hout weer de schette rende circus.muziek hooren, het geknal der hoo- geschool-rijzweepen, de daverende lachsalvo's om de grappen en grollen der onontbeerlijke clowns en net kletterende applaus om de stoutmoedigste toeren en sprongen. Her programma ziet er weer aanlokkelijk uit en het doet genoegen, dat het grootste deel wordt gevormd door paarden-dressuur, want de laatste circus-voorstellingen geleken vaak maar ae lt veel op die van specialiteiten-gezelschappen. We zullen het niet ver mis hebben, als we „Carré" een flink bezoek voorspellen, niet alken om de gerenommeerde firma, maar ook om het feit, dat wij lang van een goed cirsus verstoken zijn geweest. Baden. In het Douchebadhuis aan den Schotcrsingel zijn in de afgeloopen week 1363 baden genomen; in dat aan den Koudenhorn 64 baden; in dat aan- het Leidsche Pledn 1240 baden. Avondconcert. Woensdag 21 Mei a.s. geeft het Haarlem's Muziekkorps haar eerste avondconcert ln de stadstent in de Hout, on der leiding van den heer Kriens. Personalia. Hier ter stede is overleden de beer Noord anus, oud-ambtenaar der H. Y. S. M. De heer Ncordanus werd 73 jaar. On geveer 10 jaar mocht hij zÜn pensioen geniet- ten als oud ambtenaar. Het laatst was hij stationschef te Krommenie. L. W. Hommes f Op 45-jarigen leeftijd Is hier oyerleden de heer L. W. Hommes, in leven boekhouder bij de fHma P. J, Bec- carie en Zoon. De overledene was tot voor enkele jaren o.a. kapitein van Spuit no 1. Z. D. H. Mgr. A. J. Cal Her. Z. D. H. Mgr. A. J. Callier zal op Hemelvaartsdag 29 as., zijn zeventigsten verjaardag vieren. Toediening van het H. Vormsel. jn ,jen loop van dezen zomer zal Z. D. H. de Bis schop van Haarlem de volgende vormreizen ondernemen. Zondag l Juni ln de Kathedraal te Haar lem te 1 uur de jongens en te 314 uur de meisjes der ntad Haarlem; verder zal te Haarlem nog gevormd worden op Maandag 2 Juni. Dinsdag 10Donderdag 1" Juni ln heit de kenaat Soeterwoude. Woensdag 2Zaterdag 5 Juli ln het deke naat Purmerend. Zondag'6Woensdag 9 Jul1 m het deke naat \V eryershoef. Woensdag 9Zaterdag 12 Juli iu hot deke naat Hoorn. In den herfst de dekenaten Amsterdam en Den Haag. Pater Frankenmolen. He toestand van Pater J. iran'kenmolen stemt tot tevredenheid. De Directie der E. S. M. De beer H. F. Adams, gedelegeerd lid van den Raad van Be- beer der Llectr. Spoorwegmaatseb.. zal als zoo danig aftreden wegens Hjn vertrek naar Amerika. De heer W. J. Bur gered ijk. gedelegeerd lid van het Bestuur aer N. 2». H. 1. Al., wordt, volgens geruchten, in de directie der E. S. M. benoemd. Acte Examen L. O. Geëx. 8 candidaten. Geslaagd de heeren: J. v. d. Drift, Nw. Amstei; Z. Hartman. Haarlemmermeer: W. v. Wük. Haarlemmermeer; J. Gerting, de Rijp; J. .Hasing, Hoorn.; O. sr. d. Oord, Hoorn,; O. San as- Hoorn Statuten. Dé Sta. ört. bevalt' "de Kon. bewilliging op de statuten van de Coöperatieve Verbruikersvereeniging Patrimonium," te Haarlem. Haralemsche Tooneelclub. Vorstenschoolvan Multaluli. Dit bekende stuk van lasterlijke hofintriges, waarvan het koninklijke echtpaar en de brave naaister Hanna bijna het slachtoffer worden, is Vrijdagavond in den Stadsschouwburg door de Haarlemsche Tooneelclub op sublieme wijze in een volksvoorstelling ten tooneele gevoerd. Dat was geen gewoon dilettantisme, maar zuiver kunstwerk, dat op hoog peil stond. De geheele voorstelling klopte als een bus; een woord van hulde aan de spelleiding van mej. W. Hessels. De Haarlemsche Tooneelclub heeft de proeve van edzen hoogen greep schitterend afgelegd. Zonder te willen afdingen op de capaciteiten der andere medewerkenden, wamt allen zonder on derscheid hebben hun artistiek deel bijgedragen, willen wij onze bewondering uiten voor hei mooie, gave spel van de koningin, den koning, Herman en Hanna, welke rollen resp. werden vertolkt door mevrouw A F. Kremer—-Wijt, den heer J. G. Salomonson, den heer W. P. Landzaa. en mej. Sophie v. d. Muelen. Zonder dralen kunnen we verklaren; nog nim mer een liefhebberij-uitvoering te hebben gezien, die zóó aan de grens ,van eerste klas-beroepsspe. stond. De costumes, het décor en de requisiten waren alle tot in de puntjes verzorgd; Het publiek volgde met veel animo het spel en na elk bedrijf klonk een spontaan applaus. De dames-medespelenden ontvingen bloemen. Het warme weder in aanimerking genomen was de opkomst zeer goed. Het bekende strijkje van de Haarl. Handels- school-yereenigmg zorgde voor gezellige afwis seling m de pauzes. Ludw!^ YViiïlner 't Is stellig een twaalftal jaren geleden, dat Dr. Ludwig Wüllner, in gezelschap van' den gevierden klavierbegeleider Coenraad v. Bos in 't Concertgebouw zijn, uitverkochte za len had, en ook in Haarlem zijn wij, in het ge zongen lied, onder de bekoring zijner fasci- neerende voord rachts wij ze gekomen. Als lie- derenzanger hoorden wij hem toen verder niet, maar zijn zeldzaam-suggestieve zeg gingskracht heeft hier toch bij menig zanger een ontuitwischbaren indruk nagelaten. Wüll- ner'snaam was niet van de lippen. Alleen de zangers, die meen en, dat de hee- Ie zangkunst bestaat uit het belcanto zonder meer, waren niet karig in 't niten van hun bedenkingen, maar stonden (en thans nog meer dan toen) alleen. Wüllner gaf gisteren melodrama's en voor drachten. Als ISederenzanger zal men onwil lekeurig hem denken, zijn grootste triomfen vierend in d© melodrama's. Zingen: verhoogd spreken. Hij gaf ons echter ook Schiller's: „Lied von der Glocke". En m.i. was Wüllner hier op zijn grootst. In grootsche lijnen ont wikkelde hij de symboliek van het dichtwerk; gave plastiek in sober gebaar, In pathetische effecten niet 'buiten de grenzen der klassieke schoonheid ganmie; tosalBK1» .Loooonn" werd mij, "Wüllner ziende, een werk, waaraan nog menig jong declamator met vrucht kan stn- dceren. Hoe geweldig door beheersching was Wüllner juist dóór, waar Schiller teekent: „der schrecklichste der Schrecken," „Das l«t drr Mensch in seinen Wahn." Hier eerst leert men door .vergelijking de kunst van een Wüllner naar waarde schat ten. Bü de tallooze malen dat wil „Das Hexen- lierl" hoorden, uitten wij vaak de Simons-ver- zuehfing: maak voort, Bruder Merarus! Wüllner, in de uitvoerige détailleering, boeit door zijn ingehouden kunst en bereddt voor op de groote momenten. Het lijdt geen twijfel, of de ovatie die men hem bracht gewerd hem voor een groot deel door de vertolking van dit laatste stuk. Schoon ik meer sympathie gevoel voor hen, die hem beoogen, Schiller's Lied von der Glocke te nemen. In „Die Wallfahrt nach Kevlaar" wist hij, in weerwil van de monotonie der Wagner- eche tertsklanken, waarmee Ietwat opdringe rig Hub. Cuypers den tekst zoekt te illustrée- ren, effecten van buitengemeens schoonheid te bereiken. Regels aanhalen is onbegonnen werk, men zou het geheele werk moeten aan- htden. Deze opmerking geWt ook van „Die Nachtegall," de bekende Duitsche vertaling van een van Andersen's sprookjes. Wij heb ben samen hartelijk gelachen om den cava lier van den keizer van China, om zijn hof dames, het naïve keukenmeisje had onze sympathie. En zij die. door den mooien zo meravond weerhouden, zijn thuisgebleven, hadden ongeluk, ook wij hoorden „den kleinen graden Vogel oben in den zweigen." Zijn zang had de tranen in 's keizers oog gebracht. En Wüllner weet het, „das sind Juwelen die eines Sangres Herzen wobl shun." Men hul digde den eminenten kunstenaar en zijn fijn- zinnigen begeleider Coenraad Bos, door her haalde terugroeping. Als bet applaus tot een ovatie werd, zal hem gebleken zijn, dat wij behalve zijn geweldige zeggingskracht, waar in momenten van de hoogste inspiratie zijn geluid den metaalklank verkrijgt, ook bewon deren de veelzijdigheid van zijn talent dat hij ook in 't kleine uitermate weet te boeien. En al had hij geen keizer onder zijn audi torium, met den nachtegaal zal hij zeggen: „Ieh bin belohnt genug." G. J. K. Jubileum, Woensdaa 21 l£«i a^. tal het 25 jaar geleden zijn. dat de beer W. P. Hout kamp» boekhouder te Haarlem, zijne betrekking aanvaardde ten kantore van nu wijlen notaris Sejgnetta, en daarna in oo-niiauatie l»ii diens opvolger notaris van Cranenburgh te Haarlem. Het zal den in den notarieëlen kring ge achten en bekenden jubilaris op dien dag niet a*n be langstelling ontbreken. Centrale Keuken. De Centrale Keuken van Haarlem is vandaag ale een nachtkaars uitgegaan. Zii ruste in vrede. De actie ln het kleediugbedrllf. In een Donderdagavond gehouden vergadering van de afd. Haarlem van den Bond in de Kleedingin- dustrie werd een motie aangenomen, waarin be treurd wordt, dat de landelijke voorstellen der werkgevers door andere organisaties zijn aan vaard, tevens dat Haarlem bij de 2e loon klasse ingedeeld zal worden. 7995 door Mr. J. B. BOMANS, lid der Tweede Kamer Prijs 45 cents, bij getallen belangrijke kor ting. Alle prijzen verhoogd met 5% volgens de bepaling van den Nederl. Uitgeversbond. Men gelieve bestellingen te richten tot de Indien heden geen definitief bericht ontvangen tvordt, dat Haarlem in de le Iconklasse is ge plaatst, zal in 't begin der andere week een staking worden afgekondigd door bovengenoem de afdeeling. N. V. Haarlemsche Sodafabriek. In de d.d. 16 dezer gehouden Algemeëne VergaRering van aandeeLhouderis in Re R. V. Haarlem sche Sodafabriek, werd de Balans en de Winst en Verlieerekening over het jaar 1918 ;ciüdgekeurd. De heer J. Wi A. Beynes die als Commis saris aan de beurt van aftreding was, werd oij acclamatie als zoodanig herkozen. Voorts vermeldt het verslag, dat in weer wil van de vrij ongunstige omstandigheden, waaronder in het afgeloopen jaar is ge werkt, de Vennootschap in gunstige om standigheden verkeert. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: 17 Mei H. v. Leeuwen en H. M. H. Kooii. Goberen: 17 M»ei cf. van E. Borcer-Smit Overleden: 15 Mei C.. 11 mnd.. d. v. P, J Oerlemans, Koralensteeg. W. Noordanus! T> j.» Saenredamstraat. KANDVOORT. Aanbesteding. B. en "Wl hebben Dinsdagmiddag herbesteed: Het bou wen van 24 arbeiderswoningen op een ter rein, gelegen aan de Koningstraat aihier. Ingeschreven werd als volgt: H. L. v. Ze ijl, Zandvoort f 111.844; firma O. Thomas, Challa en Meijer, Amsterd., f 129.998; H. A. Alders, Haarlem, f 119.850; Huizing en .Wigers, Zandvoort, f 110.500} A. J. Wever, (Joevorden, f 115.000; Joh. Schiltmeijer, Lonneker, f 133.000; D. in 'fc Veld, Dordrecht, f 129.000; F. (Jamerling, Dordrecht f 124.00Q; iWt de Haan, Zeist, f 114760: G. de Heider, Enschedé, f 112.730, Th. M,. v. Deursen, Haarlem, I 123.000; P. A. Joustra, Haarlem, f 114900; G. Gisiua, Sloten, f 122,600; Qjjlswijk en Ten Hooft. Amsterdam, t 122.247; T. Koper, Handvoorf f 115.650; L. ten Broeke, Zandvoort f 120.000j D. G. M. Voorman, Behagen, f119.800; Ver- straaten en Hoger vorst, Alkmaar, f 118.700; J. Bongenaar, Utrecht, f 109,993; P. Rozen- hart, Heemstede, f 123.600; J. M. Thönia en Zn., Enschedé f 113.680*; E. H. Volkersi en Zoon, Sloten, f 119.134; Smit en Hoog land, Beverwijk, f 108.000; v. Latum, Ak.- u){tar, f 117.350; A. Timmersman Kznv Coo- vorden, f 136,713; J. v. d. Gruwel Vander, Lonneker, f 129.650. Twee biljetten warep ongeldig, Geachte Redactie. Op het bericht iu uw nummer van giste ren, 16 Mei, dat a.s. Dinsdag 20 dezer een openbare vergadering zal gehouden wor den in de oud,e kerk, Tugelastraat, weasch ik door uw geëerd blad, bekend te maken, dat ik de oude kerk niet voor een onbeperk te openbare vergadering beschikbaar stel, aangezien in zulke vergaderingen, niettegen staande een krachtige leiding, gemakkelijk wanordelijkheden kunnen voorkomen. Ta meer daar mij van betrouwbare zijde ter oora is gekomen,d at in de vorige vergadering ongure elementen, en deze ZELFS GEWA PEND, tegenwoordig waren. Het gebouw ia voor vergaderzaal niet ingericht, en bij eventueele rustverstoringen is de veiligheid der bezoekers niet voldoende gewaarborgd. Daarom stel ik het gebouw voor een ON« BEPERKTE openbare vergadering niet be schikbaar. H. JVENTZEL, Pastoor. \t. 1. Mag een weduwnaar met één kinJ trouwen met een half-zuster (uit het twee de huwelijk harer moeder) van zijn over leden vrouw? 2. Welke graad van verwant schap bestaat er tussehen hen? Antw. Wat het antwoord op no. 1 van bo venstaande vraag betreft doet het feit dat de weduwnaar één kind heeft, natuurlijk niets aan de zaak af en komt de rest van do vraag feitelijk hierop neer of een weduwi naar met zijn schoonzuster mag trouwen. (Men bestudeere de vraag even Het ant woord is:. a. Volgens kerkelijk recht bestaat tus sehen den weduwnaar en de halfzuster dé eerste graad van aanverwantschap vón de zijlinie. Dat is een beietsel voor het huwe lijk, waardoor een huwelijk ongeldig wordt- Om toch een huwelijk te kunnen sluiten zotl dispenaatia noodig zijn van Z.IL den Paus, In teer bijzondere omstandigheden (zooatf oorlogsmoeiüjkhedcn), kan de BisschoJ? zulks doen, waarvoor H.H.D.D.1I. bij zonde re volmachten voor dia gevallen worde0 verleend. rt b. Volgens de BurgerL Wet is zulk een huwelijk toegestaan, doch alleen na toe. stemming van H. M. de Koningin. 2. B is, tweede graad van zwagerschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 22