Kerk en School Uit den Omtrek STADSNIEUWS KEHKELUKt KuNSl SPORT-EN SPEL KORTE BERICHTEN UIILUlTïNiiaËN AGENDA 26 Mei. Waar gaan wij heen? Het IJ te zijn gaan roeien. Nadat verschil lende nieuwversehenen getuigen verklaard hadden, dit gezien te hebben (o.a. een vis- «cber, met wien zij in de Zoutkeetsgracht een aanvaring hebbèn gehad), zag hij in, dat hij dit onmogelijk langer kon ontkennen. Onmiddellijk stond hij echter klaar met de bewering, dat niet hij den gruwelijken" moord gepleegd heeft, maar dat alleen de 19-jarige S. daaraan schuldig kan zijn. Want deze zou hem kort na het wegvaren zijn voornemen hebben ingefluisterd, om den jon gen te verdrinken, waarop hij zeer veront waardigd gezegd zou hebben, dat bij dan niet verder mede wilde roeien en het bootje nog vóór het oversteken van^het IJ zou hebben verlaten. Iloe de man zich in alle mogelijke bochten wringt en hoe hardnekkig hij vecht voor zijn behoud tegenover het overstelpend bewijsma teriaal, dat zich tegen hem opstapelt, blijkt nog uit het volgende. Zaterdagmiddag hoor de een politieambtenaar op het bureau St. Pictershal, waar de beide verdachten in be waring zijn, dat V. vanuit zijn cel sprak met een anderen arrestant twee cellen naast hem. Do politieman begaf zich toen zeer stil in de lecge tusscheugelegen cel en kon het geheele gesprek afluisteren. Blijkbaar wist de an dere arrestant niet, wie de lotgenoot was, die hem een „groote dienst" verzocht. Eerst vroeg V.. den man, wanneer deze vrij dacht te komen; en toen de arrestant hierop aut- woorüue: „ik denk vanavond", vroeg V. hem, om an naar zijn zuster in de Rustenburger- stiaat te gaan en aan haar de boodschap over to brengen, dat zij, als de politie haar mocht vragen hoe laat haar broer op den middag van 10 Mei hij haar gekomen was, moest zeggen: om 5 uur. Daar de moord blij kens oen stand ran het lorloge van den ver dronken knaap te halfvijf moest hebben plaats gehad, zou hier dan uit moeten blij ken, dat hij, al is hij in het roeibootje geweest met de misdaad toch niets uitstaande kan hebben. Dij wist toen niet, dat zijn zuster reeds verklaard heeft, dat hij op den bewusten miuuag eerst te halfzeven is thuisgekomen. Nog is gebleken, dat da verdachte S. den roeitocht heeft gemaakt blootshoofds en in cijn overhemd, daar de sen uitjes verhuurder zijn hoed en jas en vest als pand had ge- htuuen. Be hoerenjongen, die uit de verte een jougmenseh op den ciyk langs het üost- zanergat heeft zien staan, die een angstkreet Blaakte, verklaart thans, dat hij niet meer weet, of dit jougmenseh een hoed opiiau; twee andere getuigen, Zaternag nog door commissaris Heeroma gehoord, verklaren, dat jongmencsh ook op uen dijk te hebben gezien, blootshoofds en zonder jas aan. Bit bevestigd dus de waarschijnlijkheid, dat S. op den dijk stond, terwijl V. de wandaad be dreef. Boseiibrand op de Veluwe. Zaterdag heeft op een ff.nrein tusscben Epe, N na speel, Oidebroek, Vier binten, Elspeet en Gei tel een boschbrand-gewoeu, waarhij ongeveer GOO H.A., zoowel oude als jonge dennen zijn verbranu, grooienoeeis op terreinen van de landgoederen „Nieuw Soerei", toebehoorenue aan het staatebosckbeheer en „Weina" van den heer Bavinck ten Gate, terwijl voorts heel wat jonge voortpiantiugen onder Eirtel j verloren zijn gegaan. De brand is ontstaan op het landgoed Tongeren van de naamlooze vennnootschap onder directie van Kauvven- horst en v. d. Viugt. Volgens de eene lezing waren een paar boeren er bezig met plgggen- steken en beeft een bewoner uit onvoorzich tigheid een paar vonken uit een brandende pijp laten vallen, volgens de andere is het vuur ontstaan uit z.g. heide-afbranden. Hoe dit zij, het onheil is geschied en de omgeving levert een troosteloozen aanblik op. Er is onnoemelijke schade aangericht en het werk van jaren is in eenige oren onge daan gemaakt. Zoover het oog reikt ziet men niets dan een kale, troostelooze zwarte vlakte, waaruit hier en daar nog rookwolken opstijgen. En Zaterdag tussehen 9 uur en hall' 19 is men het vuur meester geworden en wel door het sag. vóórbranden, d.w.z. het iso- leereu en in brand steken van bepaalde ter reingedeelten om den vlammen, wanneer zij tot oe plaatsen in kwestie waren gevorderd, geen verder voedsel meer te geven. Persoonlijke ongelukken zijn, voor zoover bekend, niet voorgekomen. Wel bestond groote ongerustheid over het knaapje uit Epe, dat op eigen gelegenheid naar den brand was gaan kijken en den gebeelen nacht wegbleef, maar dit is gelukkig Zondagmor gen in Vierhouten weer opgedoken. In tussehen worden weer nieuwe bosch- brandeu gemeld, één op het landgoed „Nieuw Groenenbeek" van den heer nageuoorn, tus sehen Putten en Ermelo, waar de jonge den nen-aanplant verloren ging en één in de buurt van Staversten, bij dé „Groene Jager" De langdurige droogte heeft de geheele Ve luwe als het ware tot één brandstapel ge maakt, waarop slechts een vonk behoeft te vallen om tot de grootste onheilen te leiden. DE ZANGERSBETOOGING IN DEN HAAG Zaterdagmiudag precies 3 uur zijn de Lirn- burgsche en Zeeuwsche zangers, die deel ne men aan den grooten nationalen zaugwed- rtrijd, welke gisteren in het Kurhaus te Bcheveuingen begonnen is, aan het station der H. IJ. S. M. aangekomen. Op het perron wachtte het comité van Haagsehe zangvereeuigingen de reizigers uit Zeeland en Limburg op, terwijl burgemees ter Pafijn van 's-Gravenhage, van zijn be langstelling blijk gaf door eveneens aanwe zig te zijn. lu optocht ging men naar het Huis Ten Bosch, om tegen de Belgische annexatie plannen te protesteeren. Reeds lang yoor do aankomst van den stoet, stonden duizenden op het plein voor het Huis geschaard. Uit het paleis schreed, toen de eerste klan ken der muziek geklonken hadden, de ko ninklijke familie de trappen van den hoofd ingang van het paleis af en stelde zich met groot gevolg op op het bordes. De Minister van Biimenlandsche Zaken stond rechts van de Koningin; links, mr. bock, dc Voorzitter der Tweede Kamer. Het gejuich dat zich van de voorste rijen af tot in de versta rijen overplantte, daverde order dc eerwaarde hoornen weg en kletterde tegen de oude in den zonneschijn gloeiende muren vs:t het paleis. De Limburgers en Zeeuwen zongen opge wekt en geestdriftig' hun liedereu. En telkens wanneer een lied ton einde was, volgde het Blijde gejuich met iet speelsche vlugge ge- wuif der zakdoeken. De Koningin vond er zeker evenveel genoegen in haar onderda nen uit de Zuidelijke gebieden te hooren en te zien, als de brave Zuidelijken blij waren hun Landsvrouwe van zoo nabij te mogen bewonderen. H. M. en de Prinses zongen lus tig mede en wuifden spontaan en opgewekt do witte fladderende zakdoekjes en de wui vende hoeden tegemoet. Toen de koninklijke familie, nadat de laat ste vereeniging Was voorbijgegaan, naar bin nen wilde gaan, juichten de talrijke toeschou wers haar nog toe. De Prinses verscheen met haar Vader nog voor één der ramen van het huis, tot blijdschap van de achter blijvers. Te Delft is Zaterdagnacht een schild wacht bij het rijksbenzinedepot gebonden en met een prop in den mond gevonden. De man zeidie, door vier personen te zijn over vallen. Voor zoover kan worden nagegaan, is er niets ontvreemd, Zondagavond is de directeur van het levensmiddelenbureau van Simpelveld (Limb.) gevankelijk naar Maastricht ge bracht. Als oorzaak wordt genoemd, een te kort in de kas van dat 'bureau. Waarschijn lijk zullen nog meerdere arrestaties volgen. Te Giesbeek (Geld.) is de landbouwer J. G. door het omkantelen van een wagen, zoo danig getroffen, dat hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. To Alphen a.d. Rijn brak Vrijdag j.l. een felle brand uit in een pakhuis op het terrein der N. V. jamfabrieken Blad en Prins. Het gebouw brandde geheel uit. Circa 200 balen 6uiker benevens eenige duizenden pot ten gevuld met jam gingen verloren. Verze kering dokt de schade. Vrijdagmiddag is bet woonhuis met sehnnrberg van G. Stof felsen te Moorst (U.) onder Woudenberg, geheel afgebrand. Bijna niets is gered. Gebouwen, have en inboedel waren heel laag verzekerd. Vermoedelijk is de oorzaak: het onvoor zichtig omgaan met lucifers door een buur jongen. in de Merwede, nabij Dordrecht, ver dronk Vrijdag bij het zwemmen de 20-jarige pontonnier J. de W., uit Zwijndrecht. De W., die met een 14-tal kameraden aan het zwemmen was, was de zwemkunst niet meester. Pogingen door kameraden in het werk gesteld om hem te reuden, mochten niet haten. Het lijk is Zaterdagmorgen ge- visckt. W. J. 1. YHI)S»kN voorh. l tiI)SSt:N en HtlTH. KUNSTDRIJVER -i- EDELSMID .iaariem i-: Sctioterweg 2. L. B. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Amsterdam (H. Domi- nicus) den Weleerw. pater fr. L. H, Perquin, O. P.; tot Rector te Rotterdam (Bijkerk van L. Vr. v. d. Alierh. Rozenkrans) den Wel eerwaarden pater fr. G. A. M. Peetere, O. P.; tot Assistent te Rotterdam (Bijkerk van O. L. Vr. v. d. Allerh. Rozenkrans) den Weleerwaar den pater fr J. B. Janssen. O. P.: tot Rector te Amsterdam (Bijkerk v. d. H. Thomas v. Aquine) den Weieerwaarden pater fr. B. Ver- hey, O. P.tot, kapelaan te Rotterdam (H. Bo- miulcusj den Weleerwaarden pater fr. ,J. Fen nel], P.; tot kapelaan te Alkmaar (H. Do- minicus) den Weleerwaarden pater fr. W. F. Elsensabn, O.P.; tot kapelaan te Amsterdam (H. Bominicus) den Weleerwaarden pater fr. L, li. Meijer, O. P.; tot Assistent te Rotter dam (Allerh. Hart v. Jezus) den Weleerwaar den pater fr. J. G. A. M. Janssens, O. P.: tot kapelaan te Schiedam (H. Joannes de Booper) den Weleerwaarden pater fr. W. L. A. van Nooixi, U. P.; en tot kapelaan te Rotterdam (Allerh. Hart v. Jezus; den Weleerwaarden pater fr. H. A. Geveiing, O. P. Haarlem. 20 Mei 1919. De Priester Missiebond. Qp 23 Mei had te u treem de eerste vergadering plaats van het hootdoestuur en de diocesane besturen van den Priester-Missicoond in Nederland. Veitegenwoordigd waren de vijf diocesane Misskcomitês van Utrecht, haarlem, Den Bosch Breda en Roermond. Als vertegenwoor digers van de Missionarissen der Orden en Con- giagaties waren aanwezig de Zeer Lei w. neer en pater A. Benners van ae Redemptoristen, dr. A. Slijpen van de jeznieten, pater Kaaymakers van Suiem, pater h. Kaestan van de Witte Ba- leis en lather van Deyssel van Mill Hill. Veroei naaden aan de bestuurstafel plaats genomen mgr. A. heimus, algem. secretaris, dr. j. Simt, algem. penningmeester, mgr. J. M. Van Oere, egr. C. D. Prinsen, dr. G. A. H. Bauduin, regent Th. F. Eubinghuizen en mgr. Smit Be president Z. D. H. mgr. H. van de Wete ring, Aartsbisschop van Utrecht, opende de ver- gauering te i uim 11 uur en heette de voorman nen der Missie-actie welkom. Daarna zette mgr. nermes het ontworpen ïeglc-ment uiteen, dat met enkele wijzigingen were goedgekeurd. Besloten were tot het ui geven van een or gaan, dat 6 maal per jaar zal veischijnenen. Ook zal een algemeen secretariaat oi centraal bureau voor missie-actie en imormatiebureau woraen opgericht, dat te St. Michels-üestel zal gevestigd worden. Na ampele besprekingen sloot mgr. de Aarts bisschap omstreeKs twee uur de vergadering, terwijl hij de hoop uitsprak, dat deze bijeen kom waarop de Nederlandsche Priester-Missie- ooud op zoo gelukkige wijze debuteerde, veel vrucliien moge aiwerpen voor den missiestcun in Nederland. Aan het eind van de vergadering werd beslo ten het volgende telegram aan den president van de vredesconferentie als protest tegen de uitdrijving van ruim 2000 missionarissen uit de missiën te zenden. De Nederlandsche Priesterbond tot steun der R. K. Missiën spreekt den wensch uit, dat dc nationaliteit der missionarissen geen beletsel moge zijn om hen in elk •"Uciee.ebied toe te la ten. Tëh slotte sprak mgr. I lermus tel wensch" uit, dat hij hoopte en verwachtte, dat alle priesters van Nederland zich bij den Priesterbond zullen aansluiten, (D, v. N.). EEN RUMOERIGE WEDSTRIJD. De voetbalwedstrijd AjaxA. F. C., gisteren om het kampioenschap van Nederland gespeeld, is aan het einde ontaard in een ruwe gooi envechtpartij. Het Maandaoch tenoolad vertelt hierover o.m. het volgende: In de eerste helft en ook in het grootste ge deelte van de tweede helft, droeg het spel een zeer gemoedelijk karakter. De heer Mutters heeft enkele vrije schoppen moeten geven, maar geen enkel vergrijp van eenige beteekenis werd be gaan, zoodat de verstandhouding, zooals de heer Mutters ons persoonlijk verzekerde, uitste kend was. De spelers van beide partijen spraken elkaar bij den voornaam aan, in één woord, het was een ontmoeting, zooals men die van goede buren kon verwachten. Een kwartier voor het einde schijnt plotseling Kooy te zijn gehaakt, waarvoor de grensrechter appeleerde. Mutters liet evenwel doorspelen, waarna plotseling Kooy opstoof en Delsen met den vuist in het aange zicht sloeg. Deze betaalde onmiddellijk met ge lijke mum en eer men besefte, wat er ging gebeu ren, hadden de spelers van beide partijen de vechtenden reeds gescheiden, terwijl men de opgewonden gemoederen wat trachtte te sussen. Mutters zond beide spelers van het veld. Van alle kanten drong het publiek nu in het veld, doch door krachtig optreden- van verschillende Ajax-officials werden de menschen weer achter de lijnen gebracht waarna veraer gespeeld kou worden. Wat nu volgde was een uiterst ruwe vertooning, er werd gegooid, getrapt en gesme ten van beide partijen dat het schande was. Misschien had de heer Mutters door stren ger optreden in deze periode erger kunnen voor nomen. Plotseling werd vlak voor ons de Natris door een tegenstander geschopt, even liep de Natris door, maar toen hij den bal kwijt was, geraakte hij blijkbaar zoo opgewonden, dat ook nij z n vuisten ging gebruiken, wat vechtpartij No. 2 tengevolge had. De scheidsrechter zond de Natris en Addacks van het veld. Het publiek werd steeds rumoeriger, hier en daar begonnen opgewonden supporters met de vuisten te aigu- menteeren, blijkbaar het voorbeeld van de spe lers volgende. Langs de lijnen was de spanning op het kookpunt, politie en officials wachtten met angstige spanning op het eindsignaal, daar men vreesae, dat enkele kwaadwilligen er op uit waren om het uitspelen van den wedstrijd onmogelijk te maken. Binnen de lijnen kwam nu de reacue. Nog V minuten kregen we een onbe nullig getrap der beide 9-tallen te zien, waarop Mutters tot ïeaers verlichting het einde aankon- uigde, UITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland. Amsteidam: AjaxA. F. C20 GroningenBe QuickN. A. G 22 Stand Kampioenschap van Nederland. doeip. gesp. gew. gel. verl. v. teg. pnt. gem. Ajax7 4 3 14o 11 1.66 üo-ahead 5 2 2-1 65 6 L2U A. F. G l 3 2 2 7—6 8 1.14 Be Quick 6 1 2 3 8—16 4 O.OY (Gr.) N, A, G Z 1 1 6 10-12 3 0.43 ATHLETIEK. De Prins Hendrik Beker-wedstrijden. het programma van de Athletiek-wcosttijden om den „Prins Hendrik-beker", welke Zonu-ag o juli pp net terrein van de H. F. G „Haarlem" zullen worden genouoen, is thans delinttiei vast gesteld en luim als volgt: 2UO M. haroloopen ^Kampioenschap van Ne derland), 8W M. hardloopen. 6000 naidloojjen. lbou M. snelwandelen (kampioenschap van Nederland). Hoogspungen met aanloop (Kampioenschap v. hedenana). Poiss tüKii oogspel0""*--. Discuswerpen. Kogelstooien. 40o Al. hardloopen met voorgiit, 4 X 100 M. Estarette-loop. 100 M. hardloopen voor nieuwelingen. Het best geplaatste lid van den Noordhol- lanoschen Athietiek Bond op de 4 X lou M. Estafette, discus wapen en hoogspringen, vet- krijgt voor het desöetrefiende nummer en dit seizoen pet kampioenschap van dien Bond. Alle deelnemers, benalve cue uitkomen op het nieuwelingen-nummer, moeten lid zijn vaa de Nederlandsche Athletiek-Unie, terwijl leden van den N. H. A. B. (geen lid van de N. A. U.) kunnen deelnemen aan de nummers 5, 7, 10 en 11. Hunne piestaties komen evenwel niet in aan merking voor het kampioenschap van Nederland of voor den P. H. beker. De inschrijvingen sluiten 23 Juni. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den secretaris der Athletiek-Commissie van „Haailem", den heer H. A. van der Metj, Jaco- bijnestraat 7. VELSEN. Voortgezette openbare vergade ring van den gemeenteraad op Dinsdag 27 Mei 1919 des namiddags half 9. O.m. zijn nog te behandelen de volgende punten der agenda: Crediet voor liet maken van een verbin dingsriool door den Brederoschenweg te Santpoort. Vaststelling van straatnamen. Be paling datum inwerkingtreding vérordeuig regelende de subsidieerig van bijzondere be waarscholen. Verhooging bijdrage van de Hanclelsvereeniging „IJmuiden en Omstre ken" voor 1919. Uitbreiding personeel scholen H. en C. Stichting van een Rijks Hoogere Burgerschool. Opheffing controle voedsel voorziening voor zieken en kinderen. Vast stelling nieuwe verordening op de vee- en vleeschkeuring. Bijdrage aan de Nationale Vereenigig tot steun aan miliciens. Aan de agenda worden toegevoegd de vol gende punten: Voorstel van het lid van den raad P. Bos man omtrent den prijs van Het gas. Onder dagteekenhag van 19 Mei 1919 is in gekomen navolgend schrijven „De ondergeteekende, lid van uwen raad, heeft de eer, u voor te stellen, de onderstaan de aanvullingen en wijzigingen aan te bren gen in het op voorstel van B. en W. door den raad genomen besluit betreffende prijs regeling en rantsoeneering van gas. De zin, voorkomende op bladzijde 403 regel 12 van onder te lezen als volgt: „Is de betaling niet binnen dezen termijn geschied, dan kan na onderzoek, naar de reden of oorzaak van 't niet binnen den be paalden termijn betalen van het verschuldig de, op order van den Directeur van het gas bedrijf, de gastoevoer worden afgesloten; slechts na -voldoening van het verschuldig de, dan verhoogd met 1 wordt de gastoe voer weer hersteld." Interpellatie van het lid van den raad R. Brink, betreffende knoeierijen bij de distri butie van levensmiddelen, waarbij wethouder Vermeulen betrokken zou zijn. De financiën van Velsen. Men seint ons uit Velsen: Naar wil uit goeden bron verne men. zal de gemeente Velsen uit haar finanr cieele moeilijkheden worden geholpen door den Postcheque- en Girodienst, onder garantie van het Rijk. Reeds is een voorloopdg voorschot verstrekt SCHOTEN, Gemeentezaken. B. en W, stellen voor een besluit vast te stellen betref fende de regeling] van svubsidieverleening aan bepaalde inrichtingen van onderwiis in de ge meente Haarlem, waar teerlingen uit Schoten zijn. Genoemd worden de Ambachtsschool, de avond-vakteekenschool, de Midd. Technische school, de Huieia. en Industrieschool en de Teekenschool der St. J ozefsgezellenvereenigtng. Het bedrag der subsidie, zou bedragen 50 van dat der gemeente Haarlem, berekend in verhouding van het aantal leerlingen. BCHOXÉN. Burgerlijke Stand, oeuoren; G. S. z. vaaGi J. 'X. Kapteijn en J. Hommels. Th. D. z, van D. van der iffieide. en D. H. Daarna. Overleden: J. Theeën, wed. v. ja. J. Hartman, 61 j. M Bakker, echtg. van G. Bakker, 34 j. J. de Haan, .17 j.G. Beukema, 19 jaar. UndertrouwdJ. J. van Kleeff en A. A. Houtkamp. J. A. Duindam en A. Oostdam. F. A. Verkerk en A. E. van der Laan. Wj. de Graaf en G. M. Berijder. Getrouwd: K, van Geldorp en M, C. Mo lenkamp. M, Smit en H. de Rapper. Th. van der Velde en C. van Gaten. tyj. Verzijienberg en A. C. Bergman. S. J, van der Vlies en A. F. Lodder. HAARJUioiuAj.^ ER. Boerenleenbank Haariemmermeer. In de laatstgehouden le denvergadering van den Boerenleenbank al hier, een der grootste zoo niet de grootste van Nederland werd d;oor den Directeur den heer G. A. A. Knaap het jaarverslag uit gebracht over 1918. Aan het jaarverslag ontleenen wij de vol gende cijfers: Ledental. Het aantal leden oestond op 1 Januari 1918 uit 343 personen het vermeerderde met 38 en het verminderde mot 38 leden; zoodat het aantal op 31 De" cember 1918 eveneens bestond uit 343 leden. Spaarbank. Het bedrag der spaargelden was op 1 Jan. 1918 i 99i99Lti35. Inleggeld gedurende het jaar 1918 814.2'39.40; sameh 1 l.YOü.184.036. Gedurende het jaar 1913 werd terugbetaald f 821.474.446. Bedrag der spaar gelden op 31 Dec, 1918 f 884. <69.ö9. De spaargelden waren verdeeld over 863 boekjes. Aan rente werd gekweekt f 27.214.88; waarvan werd uitbetaald f 724.09 terwijl bij het kapitaal werd bijgeschreven f 26.490.79 Voorschotten. Aan voorschotten werd uit- geg. f655.603.36; afgelost werd f12.951.11 zoodat de uitstaande voorschotten bedroegen op 31 December 1918 f 522.652.25. Deze voorschotten zijn verdeeld over 191 leden. De rentevoet was gedurende het boek jaar onverainderd 4i/a procent. 4 Rekening-Courant. Op het einde des jaars stonden 56 personen en instellingen bij de Boerenleenbank in rekening-courant. Op 31 December bedroeg de schuld der rekening-cruhouders f 263.089.79; waarete- ge no ver stond hun vordering op. de bank ad i 46.971.89. Centrale Bank. Bij de CCentrale Bank te Utrecht had de Boerenleenbank op. 1 Jan. 1919 een tegoed van f 85.6P2.78i/s- Reserve, net reserve-fonds ging in 1918 vooruit met f 4595.18i/g en bedroeg op 31 89Dec. 1918 f iy.tc7.26Vs. In 1918 wordt een netto-winst gemaakt van 'f 8411.32; zoodat hierdoor het fonds zal stijgen tot f 22.878,58'/s- De omzet der Bank in 1918 bedroeg in dit jaar in ontvangst en uitgaaf f 4.575.537.86. Hypotheken. Door de Oentrale Lank te Utrecht werden door middel van deze Boe renleenbank bovendien vers „rekt in 1918, 2f hypotheken varieerende van f 12000 tot 1 114.000.tot een totaai bedrag van 1 dööldOO. OVER VEEN. Gisteren trokken een «°ede veertie: leden van deu R--K. V olksbond. per fiets en per tre^11 onder leidint? van den el" eerw. Heer de Roos, ter bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood, te Heiloo. Nadat beide «roe pen z'oh hadden vereeniad, werd de oefening van den Kruisweg gehouden. Bii de 12e Statie hield de Weleerw, Heer Kokkeikoren. kapolaaa te (Jastricum, een sohoone preaieatie over ons H. Geloof, en op welke manier wij dat kunnen verliezen. Daarna werd in de grooto kapel een liedje gezongen en een Rozenhoedje gebeden voor algemeene en bijzondere intenties. Met een kort Lof en een toespraak van den Wel* Eerw. Heer de Roos. werd de tocht geëindigd. Wij kunnen iedereen aanraden zu!k een tocht medo te maken, daar het vertrouwelijke karak ter ervan echt tot bidden opwekt. ZANDVOORT. Tot agenten van politie zijn door den Burgemeester benoemd G. J. Aal de- ring, controleur bij het distributiobedriü te Zutfen en J. "Valkeneer, particulier te IJmui den. [!.:v KANTON FREIBURG PBEMILLGTEN 1902 (Trekking 15 Ajpril 1919. Seriën. 59 87 416 3161 3693 4654 5026 5219 6385 5862 5994 6155 6260 6332 6543 6930 7660 8169 9245 9738 Premietrekking heeft 15 Mei plaats gehad. Gebouw „Sint Bavo." Zangers 8 uur Vrouwenbond (yerg. van werkgevers} 8 uur Fabrieksarbeiders» 8 (uur. Den Hout vóór het Paviljoen 8 uur Circus Carré. Groote Kerk 23 uux: Orgelbespeling door den heer Loui3 Robert. St. Martlia-vereenigin* KL Hou( weg 13, Betrekkingbureau van 34 uur. Bisschoppelijk Museum. Jan» straat 79 geopend van 105 uur tegen ba» taling van 25 cent. Circus, Carré, De tent was vol, overvol Zaterdagavond, Wat ook verandere in de üjympathie van het publiek., Carré schijnt zijn aantrekkings kracht maar nooit te verhezen. Zaterdagavond was voor can rijk, mis schien wel een weinig overladen program gezorgd, want de voorstelling was eerst half twaalf afgeloopen. Maar genoten dat het publiek heeft 1 De lachsalvo's over dc vier koddige clowns waren niet van de lucht; de sensatie over oiigehoorde waagstukken deed de zaal telkens rillen; en de uitingen over schitterende dressuur en monteering braken herhaaldelijk spontaan los. Haarlem kreeg behalve een aantal schitte rende nummers ook de primeur der dres suur van een viertal jonge paarden, welke Zaterdagavond voor 't eerst in de tent kwa men. Bij voorbaat werd excuse gevi'aagd voor eventueele fouten, maar de fraaie dieren ge droegen zich onberispelijk voor het Haar- lemsche publiek. Algemeene bewondering wekte de ver schijning van de Engelsche schoolrijdster Miss Cooke op het Arabisch volbloedpaard „Scobeleff," de phaniastisohe vimderver- schijning en later de vrjjheidsdressuron van den heer Albert Carré zeif, die een prachtig schoolpaard een aantal aierljjke danspassen deed uitvoeren. Wij behoeven verder niet in bijzonder heden af te dalen; de honderden bezoekers van Zatei'dagavond zuilen reeds de mare van Carré'e prestaties door de stad hebben verspreid, zij zuilen hun vrienden en kennis sen gesproken hebben van den komiscnen mr. Brown qp den muilezei, van den vuur- spuwenden Fakir, die een gloeiende pook als een reep chocolade langs zijn tong haalt, vjjn den man, die in den nok van do tent op een waggelende paai op zijn hoofd gaat staan, van de wonderbaarlijke en kodoige muzikanten, de allerdolste wielrijders en ue vernuftigste honden- en paardendressuur.. zoodat heel Haarlem ook zonder onze vernere aanbeveling wel zal zorgen ten minste één maal in deze zeven dagen binnen Carré's tent aan den Hout te zijn geweest. Algemeene R.-K. Onderwijzers-vereeniging Sectie B. Zondag hield bovengenoemde v([r«enigin8l Jiaor 42a algem^eno vei'gadei'ijilf in het gebouw St. Bavo alhier, die goed be zocht was. Om ruim 2 urn- opende de voor zitter, de heer G. A. Reijs, de bijeenkomst met gebed, waarna hij in zijn openingsrede de bestaande bewering, als zou door sectie B en de afdeeiing Den Haag wederzijds een ac tie gevoerd zijn, weersprak. Voor een derge lijke bewering bistaat in 't gcjbeel geen grond, daar het feit als een bloot iueenings- \erscliil kan beschouwd worden. Spr. uitte vervolgens zijn vreugde over de vordering, die de salaris-actie der R.-K. onderwijzers maakt, in verhand met de behandeling van het ontwerp voor die gelijkstelling in de Tweede Kamer. Met een woord van wolkom aan de aanwezigen, sloot spr. zijn openings rede. De notulen der vorige vergadering vvexdex na een enkele wijziging, goedgekeurd. Naar aanleiding van de niet-opneming van het verslag tier vorige vergadering in het Kath. Schoolblad, werd uitvoerig van ge. dachten gewisseld. De weigering door den ceisor van bedoeld verslag bleek de goed keuring der vergadering niet te kunnen, wegdragen, terwijl het bestuur naar aanlei ding van deze weigering had gemeend, de re laties met het K. S. te moeten onderbreken en aan dto redactie dan ook ditmaal geen uitnoodiging had gezonden. De Geestelijke Adviseur merkte hiertegen op, dat voor een dergelijke houding geen directe grond bestaat. Zijn Eerw. achtte hier kalmte en voorzichtigheid op zijn plaats, te meer, omdat niet vaststond, of de motieveD die de censor tot deze neigingen geleid had den, ongegrond waren. een langdurige gedaehtenwissehnf werd een voorstel van den heer Kloosterman aangenomen, om bij voorkomende gevallen, aan het verzoek om een eventueele passage uit de verslagen te lichten te voldoen, als deze uitliohting geen oorzaak zal blijven t,« zijn, tot een onvolledige of onjuiste weerga ven van het gesprokene. Als plaats van bijeenkomst voor de volgen de algemeene vergadering werd besloten den Haag aan te wijzen. Hierna moest een bestuursverkiezing plaats hebben wegens bedanken van den heer J. Beasjou. Bij acclamatie werd gekozen de heer Kloos ter man van Haarlem, die echter voor dc®* onderscheiding bedankte. Onder applaus werd oan gekozen de V. Emmerik, uit Haarlem. Het laatste punt der agenda was de Dekan, deling der agonda van de al^era- vergads ring der D. V. Bij punt 11 dezer agenda, alwaar voorge steld wordt de hüdrage voor het R. b. tc vcr- hoogen, gaf men uiting aan zijn ongenoegen, over huidige redactie van dit b^ad, die door sommige leden, aan de hand van cnl.cle staaltjes, als journalistiek onjuist weid ge schetst. Men was dan ook wel vóór verhoo- ging, doch alleen dan, als met den algem^e- nen 'wensch der vergadering zou women go- houden, n.l. om den inhoud van het Iv. b uit gedegener kost te doen bestaan, dan JU tot, dusver kiet geval was. In dien geest zal dan ook op de Alg, vergadering worden gadvt- ?eord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 8