Van Overal Het Gezinsloon groote Gezinnen STADSNIEUWS Uit den Omtrek «I INGEZONDEN. ORDE EN ARBEID VERSCHENENi en de N.V. Drukkerij De Spaarnestad haarlesw. Kunst en Kennis Rechtszaken KORTE BERICHTEN Men beweert dat de jongens doos een sleepbootje werden overvaren. DRANKBESTRIJDING voor 50 minder had gekoekt. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk, ;i0tidïng beteekent'. Do Raiibeadnig'cii strek- ijen zich 16 K.M. ten noorden van MuÜiau- sen over een oppervlakte van ruim 180 vier.- kante K.M. uit. Zij zijn buitengewoon rijk aan kaiizouten, veel rijker dan de lagen in het binnenland van Duitschland, boven dien gemakkelijker te exploiteeren en van 3 7 tot 5.4 M. 'dik. De dikte der bovenste kleinere lagen varieert van 0.8 tot 1,5 'M. In 1909 werd de eerste groeve in exjdoi- tatio genomen; in 19.13 (waren er. reed? twaalf in bedrijf. In een tijdsverloop, van slechts drie jaren steeg de productie van 42.420 ton op. 287.000 ton, zoodat de .pro ductie van de kali-industrie in den Elzas in iöio reeds 1/5 van do geheelc Duitsche kali productie bedroeg. Het totale kapitaal der kaliwerken in den Elzas bedraagt <34,3 in.il- iioen Mark. De productie dezer werken is in 3taat, de wereldbehoefte aan kali, gerekend naar het verbruik in het laatste vredesjaar, gedurende ongeveer 250 jaar te dekken. De hoeveelheid zouten in den Elzas bedraagt volgens een berekening van dr. Paul KessIer bijna i'/a milliard ton, die een .paar honderd millioen ton zuivere kali zouden opleveren. Alle tijdens den oorlog in het buitenland gedane pogingen om kali te produceeren zijn vruchteloos gebleven. Vóór den oorlog voerde Duitschland ongeveer, voor 100 mil lioen Mark kaiizouten uit, en deze export zou zich, gezien de enorm jjestogen .wereld- behoefte, in de komende jaren verveelvou digd hebben. De directe schade, die het Duitsche nationale vermogen dan ook door het verlies dezer kalibedden lijdt, is ont zaglijk. Veel grooter echter zal de indirecte schade zijn; door do voorziening van hun landbouw en industrie met goedkoope kali- zouten kan het den Entente-landen geluk ken, landbouw- en nijverheidsproducten van allerhande soort zoo goedkoop' te prducee- ren, dat Duitschland er. niet tegen kan con- curreeren. Brand in oen bioscoop. (Tijdens een voor stelling in een bioscoop te Valences eur hóne, ter gelegenheid van de Jeanne d'Aro feesten, ontstond brand. De toehoorders wer den door een paniek aangegrepen. Tot dus ver zijn de lijken van tachtig personen,; waaronder 53 kinderen en 21 vrouwen, ge vonden. Itosa Luxemburg gevonden. Zaterdag zou eindelijk het lijk van Rosa Luxemburg in het Berlijnsche Landwehrkanaal gevon den zij n. Mijnwerkersstaking. Volgens de „Ti mes" hebben ongeveer 20.000 mijnwerkers in Pas de Calais het werk neergelegd zon der de uitspraak van het Nationale Con gres, dat 8 Juni bijeenkomt, af te wach ten. Zij eischen loonsverhooging en onmiddel lijke invoering van den achturigen werk dag. De stakers hebben de bemiddeling van den onder-prefect van Bethune aangenomen. Kankernesten. Men schrijft aan de „N. E. Crt": lk las in uw ochtendblad van Zondag 25 Mei een mededeeling omtrent „kankernesten" in frankrijk. Vergun mij er u een aan te wijzen, hier in Nederland, en wel te Kinder dijk (Z.-H.) Zeer eigenaardig is, dat de patiënten alleen voorkomen in binnendijksche huizen en nim- m r in buitendijksche (rivierzijde). Binnendijk is de boezem van de Al'blasser- wn;:. .1 en nu is er een rij huizen, van de So- ciëfe'it ui' tot aan do Veerlaan, waar tal van patiënten voorkwamen en misschien nog ko men, zelfs al hadden ze den Kinderdijk reeds jaren na de infectie verlaten (een mijner vriei ien stierf verleden jaar aan kanker in den lials, opgedaan in een van die huizen binnendijks). 4 liet geval is zoo: Keu kankerloos bewoner der huizen (ge zeild aangekomen) sterft gemiddeld 6—10 jaar nu aankomst. Ge kunt u zelf van deze omstandigheden op de hoogte stellen. De meeste patiënten zijn mannen. Volgens een onderstelling, zou de oorzaak ge/ocht moeten worden: 1ste in het boezem water daar ter plaatse en achter die rij hui zen alleen; 2de n de waterratten die de in fectie overbrengen en daar achter die hui zen nestelen en ook weer daar alleen. De boezem is zeer groot, maar de ziekte komt alleen voor in de genoemde huizen. „Iemand, die er gaat wonen, krijgt kanker," zegt men aan den Kinderdijk. Kinderen krij gen de ziekte niet. We hebben dus dit: Er is een kankernest, nauwkeurig afgepast in die en die huizen. Achter die huizen staat boe zemwater evenals elders hetzelfde water ach- er onbesmette huizen. In dat water leven ratten, net als elders in dien boezem. Wan neer ik een vakman was, zou ik gaan on derzo! ken: le. de ratten; 2e. het water; Se. de modder. Volgens het zeggen der dorpelingen is de vat de overbrengster, en wel do rat uit de geïnfecteerde kolonie, die daar ter plaatse tjnist. Katten zijn honkvast. Ze leven en «terven bij heele families in dezelfde sloot, (k heb eenige jaren te Kinderdijk op kost school gewoond. Onder het schrijven herinner ik me, dat ook in Krimpen a.d. Lek in enkele binnen- dijkscbe huizen kanker voorkwam en wel in uiizen met waterstoepen, gelegen aan sloo- ten. Het beste zou zijn een vijftigtal binnenrat- ten te vangen op verschillende plaatsen en ie te onderzoeken, misschien vindt men in lie dieren do oorzaak der besmetting. "•'•"gaande onvoorzichtigheid. Bij een wapemnspeetio in de loods van het militaire oev, aingsdevehement in de Rietlanden bij AmstciM. :m iV;;»ouden, iS een der. soldaten ,ooi' onvooi Z:i.utighcid gedood. Een sergeant- majoor-geweermaker van het 7e zou de re- olvcrs, waarmee dit detachement ia gewa- vapend, inspecteer en. Een der soldaten had clüer aan het bevel om het magazijn (te uitladen geen gevolg gegeven, deser- ;eant•majoor-geweermaker haalde van de ,°S geladen revolver den trekker, over met -t ongelukkig gevolg ,dat een der soldaten 'ernstig boven het' ÏÏnkërlSög! werd gewond, en een paar uren later in het militair, hosjii-"' taal 'aan de gevolgen overleed. Naar, de „Tel." meedeelt zal dit1 góvaï door do militaire autoriteiten worden onder zocht, daar men van oordeel is, dat de ser geant-majoor-geweermaker, zich bij wapen inspectie eerst moet overtuigen pi inderdaad de wapens zijn ontladen. Een boefje. De recherche te IJmuiden heeft aangehouden een 13-jarigen knaap, aldaar woonachtig, die voorgaf, dat hem een be drag aan contanten, waarmede hij door zijn patroon was uitgezonden, door. een hem on bekend persoon was ontfutseld. Hij was de politie zeer, behulpzaam door verschillende gegevens te verstrekken om trent de berooving en den persoon in kwes tie. Zelfs zou eeiie bedreiging met een mes hebben plaats gegrepen. Steeds kwam hjj de recherche mededeelen den aanrander hier of daar te hebben gezien, zoodat men de han den vol had. Drie dagen hield do knaap' deze comedie vol; toen viel hij door dé. mand en bekende het geld zich te' hebben toegeëigend en in den grond te hebben ver stopt. Dit werd, dan ook werkelijk, ,op, 'de aangewezen plaats aangotroffen. "ff' De garnalenvisseher J. werd, terwijl hij met paard en visohtuig bij Wassenaar in zee aan het visscben was, door een drietal per sonen onmensckelijk mishandeld met een schop. Nadat men hem toegetakeld had dreigde men hem ter plaatse te zullen ver drinken. Dit werd gelukkig voorkomen, door dat eenige voerlieden uit deze gemeente aan kwamen. Broodnijd was oorzaak van de mis handeling. Proces-verbaal is tegen deze per sonen opgemaakt. Donderdagmorgen is te Statenzijl (Gron/ een voorman der bolsjewieken uit Bremen gevat, wiens aanhouding door de Duitsche regeering gevraagd was en die in het bezit van 350.000 mark en van geheime papieren was. Wegens knoeierijen met suikertaarten voor grossiers op het levensmiddelenbuxeau zijn aangehouden de 10-jarige U. B. en de 21- jarige W. Q., te Groningen, kort geleden als ambtenaar aldaar ontslagen, alsmede de kruidenier E. N. en de meesterknecht van een grossier E. H. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben dieven ingebroken in de R.-K. kerk te Teeffelen bij Oss. Door uitsnijding van een ruit zij naij bin nengekomen. Zij hebben getracht het taberna kel te foreeeren, doch bij het uitdraaien van een schroef is het gebleven. Waarschijnlijk zijn de dieven in hun arbeid gestoord gewor den. Van de dares geen spoor. Terwijl de arbeider H., werkzaam aan. de Kon. Deventer Tapijtfabriek te Deventer, bezig was met het verwijderen van gloeiende asch van onder een ketel, kreeg hij zoo ern stige brandwonden, dat opname in het zieken huis noodzakelijk was. Hij is aan de bekomen wonden overleden. Te Den Bosch zijn Zaterdagnamiddag1 bij het spelevaren uit een roeibootje in de Engelsche Dieze te water geraakt en jam merlijk verdronken de 18-jarige Jan Bob man, sigarenmaker en J ao. van de e [Wiel 17 jaar beiden uit Den Bosch. Te Nunspeet is aangehouden do 18- jarige V. uit Garderen, op heéterdaad be trapt bij een brandstichting in een den- nenbosch bij Staverden. Blijkbaar was hier recidive in het spel, daar er een uitgedoofde lont gevonden was. Een tweede brandstich ter werd verrast bij het aansteken van een nieuwe lont. Zekere H. v. d. Wl. uit Kampen ver voerde van Laatstgenoemde plaats per lijk koets een lijk naar Friesland, Tot aanstoot en ergenis van zeer velen liet hij de koetjs waarbinnen de lijkkist stond, terwijl er bo ven op eenige met hooi gevulde zakken lagen, een nacht lang onbeheerd aan den publieken straat staan, Proces-verbaal is deswege opgemaakt. DIOCESAAN KRUISVERBOND IN HET BISDOM HAARLEM. In het gelbonw van den Ned. R.-K. Volks bond te Lisse. had Maandag de jaarvergadering plaats van het Diocesaan Kruiifiverbond in het Bisdom Haarlem. Begonnen werd met de bijwoning van e®11 H. Mis in de parochiekerk, waarna om elf uur de jaarvergadering, door dien voorzitter, den heer W. J. v. Dam. mat gebed werd geopend. In zijn openingsrede «prak de voor zitter een kort wtoord ter nagedachtenis aan die 2 overleden bestuursleden, de heeren v. Heep en v. Es en voor een overleden medestrijder. .Voor hun zielenrust werd een gebed gestort. Sprekend over het afgeloopen vereenigingis- jaar kon hij den toestand, de 4 oorlogslaren in aanmerking genomen, bevredigend noemen. In verschillende richtingen werd met succes ge~ werkt. O.a. is door de regeering een Staats commissie ingesteld, die moet onderzoeiken in hoeverre kan worden overgegaan tot beperking van de vervaardiging van alcohol, zonder aan de industrie tekort te doen. Waar nu van do zijde der regeering alle medewerking wordt verleend, wekt spr. op onze katholieke organisatie sterk te maken, teneinde de regeering in haar arbeid te steur •nen. Zij moet bij haar streven steun vinden in de publieke meening eu. het is aan ons. die meening opwaarts to bewerken. Met een opwekking aan de afdeelingen. tot activiteit en den strijd voor ons doel met kracht en iiver voort te zetten, sloot do voor zitter zijn openingsrede. Medegedeeld werd o.a, dat tot nieuwe be stuursleden waren gekozen de heer Mr. Cor- nelisse, van Amsterdam en de heer Lobman, uit Haarlem. Hot jaarverslag van den secretaris, den heer G. P. Bon. lokte geen opmerkingen uit. Hierna sprak do voorzitter een woord van afscheid aan den Geestelijken Adviseur, rector Ley.sens, dia zijp ontslag had genomen. Spr. dankte den oud-adviseur voor hetgeen hij voor het Krhjsverbond bad gedaan, «.tpldo voor 7095 door Mr. J. B. BOMANS, lid der tweedo Kamer Prijs 45 cents, bij getallen belangrijke kor ting. Alle prijzen verhoogd met 5% volgens de bepaling van den Nederl. Uitgeversbond. Men gelieve bestellingen te richten tot de een telegram van hulde te zenden aan Zjjn- Eerw., wat onder een applausje iwerdi goedge keurd. Vervolgens heette spr. den nieuw- benoemden adviseur, kapelaan Sohouten met eenige sympathieke woorden welkom. Rekening en verantwoording werd gedaan van het financieel bebe^j., alsmede door dien administrateur van „Onze Kruistocht." De af deeling! Krommen-' o werd aangewezen om een commissie te benoemen, tot nazien van de rekening en verantwoording over het v.er- eenigingsjaar 191920. Uit het rapport der Commissie, belast met het naaien der geloofabrieivien van afgevaar digden bleek, dat 82 afdeelingen en 1 corres pondentschap waren vertegenwoordigd. De reedia gepubliceerde begrooting werd goedgekeurd en bet tiidstip dier contributie inning vastgesteld oi> Juli a.e. Verschillende verslagen werden uitgebracht, waarna door het hoofdbestuur mededeeling werd gedaan van den uitslag van de prijsvraag d.io de beantwoording vroeg van de vraag of afschaffing nuttig en (of) nood zakelijk was in het Kruigverbond. Ingekomen waren 5 antwoorden. De le -prijs verwierf de inzending van den heer H. B. v. d. Sande te Haarlem; de 2e prii® die van den heer A. v. Leeuwen te Den Haag, terwijl de 3e prija werd toegekend aan den heer O. W.y. Liet. te A'dam. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk .gebruik •gemaakt werd. Op een vraag van do afdeeling Beverwijk, om het abonnement op .JJe Kruis tocht", verplichtend te stellen, werd geant woord, dat hiertoe moeilijk zou kunnen worden overgegaan. Deze kwestie kan zeer gevoegelijk 'door de af deelingen zelf met hunne leden wor den uitgemaakt. Door de afdeeling Rotterdam werd ge vraagd, of adhaesie kon worden betuigd aan het adres, dat beoogt te verkrijgen, dat de ge kweekte rente van bet dr. Ariënsfonda onder ling werd verdeeld door de redding-brigades. Het voorstel van het Hoofdbestuur om, wan neer de ap de begrooting aarwevraaorde 50. sulbsidio voor Keddingslbrigades wordt toege staan, de verdeeling daarvan onder de aan vragers ook voor dit jaar over te laten aan 't Hoofdbestuur, werd aangenomen. Zonder discussie gingen hierna onder den hamer door de bestuursvoorstellen cm ook dit jaar in een of meer plaatsen van het bisdom een cursus voor bestuursleden te geven, en de winst, behaald oip de exploitatie van .,Onze Kruistocht," toe te voegen aan het bedrijfs kapitaal der administratie van het orgaan. Eveneens het voorstel luidende; Het H.B. schrijve een prijsvraag uit. waar aan de leden van het D. K. allen kunnen deel nemen. Het voorstel wan de Kruiaverbonden H. WiAbrordus (buiten de Veste) en H. Ignatius te Amsterdam, om spoedig over te gaan tot benoeming van een afgevaardigde naar de Jeugdcommissie van „Sobriëtas". 2-e, Onver wijld te trachten de belemmeringen uit den weg te ruimen, die een krachtige aanvatting der Jeugdorganisatie in ons Bisdom thans be letten. 3e. Het oprichten el1 inrichten van JongenSbonden in alle afdeelingen te bevor deren en te steunen werd na eenige discus sie aangenomen. Hierbij werd door den Am- sterdamsdhen afgevaardigde gewezen op de noodzakelijkheid het werk der jeugdorganisa tie in betrekking toit de drankbestrijding krachtig ter hand te nemen. Het is niet onmo gelijk dat de daling van het ledental en do verslapping in de beweging hun oorzaak vin den in het feit, dat er te weinig verband' be staat tussehen de Anna-vereeniging en de Kruiswerbonden. omdat er van da ziido der patronaats-eommissies veel te weinig mede werking wordt ondervonden. Spr. noemde in dit verband de jeugdorganisatie een levens voorwaarde voor het Kruisverbond, Het bestuur zegde toe deaa kwestie in ern stige overweging .te nemen. Het voorstel van dezelfde Kruisveiibondon om zooveel mogelijk de oprichting en instand houding te bevorderen van propaganda-clubs in alle afdeelingen, werd zonder bespreking geaccepteerd. Hierna was aan de orde bet voorstel van de afdeeling Gouda, om het Huishoudelijk regle ment zoodanig te wijzigen, dat de verkiezing van leden van het Hoofdbestuur voortaan zal plaats hebben door do afgevaardigden op de jaarvergadering. Het bestuursvoorstel, dat in dezen geest luidde, werd na enkele besprekingen goedge keurd. Naar aanleiding van punt 2 van het voorstel Gouda, om het artikel regelende de verblijf kosten der afgevaardigden te doen vervallen, had hot bestuur een voorstel geformuleerd, waarin besloten wordt die onkosten te ver goeden uit de kas van het D. K. en teneinde dit mogelijk te maken, voor iedcro afdeeling do contributie, te verhoogen met 5 cent per lid. Werd goedgevonden. Het voorstel vau dezelfde afdeeling.-inliou- dende, dat art. 85 zoodanig wordt gewijzigd, dat b.v. een vijftal afdeelingen het recht- ver krijgen een voorstel te doen tot Roglemens- herziening, werd zonder discussie geaccep teerd, evenals het voorstel der afd. Ouderkerk a. d. Am,stel, dat het Hoofdbestuur opdraagt de mogelijkheid te onderzoeken om vanwege den Pioc. Bond reelamebordiea uit to reiken aan oaTëhbu'derS, Vèlke ztnve're élcoholvrife dranken, verfcoerpen, welke gesteld zijn onder controle van een scheikundige, door den Dice. Bond te benoemen of aan te wijzen. Hiermede was de agenda afgehandeld. De Eerw, Adviseur sprak tot slot enkele kernachtige woorden. Het was zijn Eerw. een genoegen geweest deze (vergadering bij te wonen. Gaarne liad hii het adviseursschap van het D. 5. aanvaard en vroeg daarvoor den steun van allen. Als dit het geval was, zou Zijn Eerw. het ambt van Geestelijk Adviseur een genoegen zijn om te vervullen en hoopte hii nog lang werkzaam te kunnen zijn. voor de eer van God en den bloei van do Katholieke drankbestrijding. Met een krachtig applaus toonde de verga dering haar instemming met de gesproken woorden. Na een woord van dank werd de vrucht bare biieenkontst met den OhristeUifcen groet gesloten. rf.'PTn nr,-jac_ - - lMMM Bureau voor uitvinders te Delft. Uit het jaarverslag van het Bureau van uitvinders onfcleenen wij, dat de toezending naar dit bureau van rijp en groen werk, maar vooral het laatste, op den duur zoodanig werd. dat het bestuur besloot om van eiken inzender een (storting van 2.50 te eischen. om daardoor het aantal inzenders wat kleiner te maken. In (1918 werden 120 uitvindingen beoordeeld en 'kwamen daarvan voor medewerking in aan- Imerking: een laschdoos, een elctro-pneuma- 'tiseh gehoorapparaat, een machine voor 't aan brengen van 't dekblad bij sigaren, een pneu- tnatische straatstamper en oen vizierinrichting wioor het luohtgeschut, werden, terwijl zii reeds beschermd worden door octrooien, in exploi tatie genomen. Men krijgt aan dit bureau van •alle® en nog wat te onderzoeken. We zien er b.v. nog bij: een aardaippelrooimaehine, koffie-ensatz, to r p txi o- a f \v oe r moth o d enatook- materiaal, een koelmachine, een kussenblok, 'een plastische bioscoop, motoren, een oven, een 'eleotrischen ketel, 'n gascomfoor, een granaat, turbines, een vernispreparaat, een redding boot voor onderzeeërs, hoefbeslag, veevoeder, 'isolatiemateriaal, een goedereniwagenslot, eleo- 'trischo differentiaallbcveiliging, een sextant, 'en de noodige eeuwigdurende bewegingen. 'AI3 ervaring heeft men thans opgedaan, dat 15 f? k°t de hoipelooze uitvindingen, behooren, '80 -4 welke iets goeds bevatten, doch te weinig levensvatbaarheid hebben en 5 i 0 welke too zijn, dat het bureau er steun aan kan ver- 'leenen. w q "Van een koe die tweemaal verkocht werd. Een veekoopman had een koe gekocht van A. voor ongeveer 400. Ongeveer tegelijkertijd kocht hij er een van B. voor ruim 50 min der. Toen hij nn kwam om eerstgenoemd beest in ontvangst te nemen, bleek dit spoor loos uit de stal te zijn verdwenen. Daarna ging hij naar den stal van B. ter in ont- vangstname van het door het van hora ge kochte beest en dat er wel was, doeh de koo- per bespeurde dadelijk dat dit hetzelfde beest was diat bij A. was verdwenen en dat hij Zoo liet hij zich echter niet beetnemen. Hij nam het beest mee, zeide tegen A. dat hij het verdwenen beest in den stal van B. had ge vonden en betaalde aan A. de overeengeko men 400. Toen later B. kwam, wilde deze van den koeper ook nog 450 beb'ben, aan gezien de kooper het door hem verkochte beest in zijn stal had in ontvangst genomen en het hem zeker niet aanging wat er tus- iScken den koopman en A. ook mocht hebben plaats gevonden. Toen de koopman evenwel het beest niet voor den tweeden keer wilde betalen aan B. daagde deze laatste hem voor de rechtbank te Arnhem, en de rechtbank stelde B. in het gelijk. De rechter overwoog toch, dat de kooper naar den stal van B. was gegaan om daar de hem verkochte koe in ontvangst te ne men en die aldaar had ontvangen, zoodat de door hem met B. gesloten overeenkomst dcor -levering was gevolgd. De koopman merkte daartegen nu wel op, dat hij, toen hij die meenam slecshts zijn eigendom zich had toegeëigend, dat hii reeds te voren van A, had gekocht, doch hij vergat daarbij dat dé hem door A. verkochte koe zijn eigendom nooit was geworden, daar deze hem wel was verkocht doch niet was geleverd. Toen hij reeds in den stal bespeurd*, dat de van A, gekochte koe dezelfde was als die gene die hij van B, had gekoeht, had hij wellicht op dien grond de ontvangst kunnen weigeren, doch nu hij het van B. gekochte dier in diens stal in ontvangst nam heeft deze niets te maken met hetgeen tusschen den kooper en A. was voorgevallen en kon B terecht zijn 450 vorderen, die de kooper zal moeten betalen, terwijl hij ook nog in de proceskosten van rechtbank en Hof werd veroordeeld, zoodat het voor hem wel een duur beestje zal worden. Borgtocht. Een borgj heriep er zich' op dat de borgtocht niet rechtsg'eldig was tot stand gekomen, daar hij zicli slechts ver bonden liad in de meening, dat' een ander medeborg zou worden, welke zich echter nadat de eerste reeds geteekend had, terug trok. i j-. De Rechtbank besliste evenwel, dat dit voor den borg geen verschil kon maken, behalve ten aanzien van de hoegrootheid! van zijn aansprakelijkheid, zoodat de borg tocht bleef bestaan, zij het, dat do borg slechts tot het halve bedrag gebonden ;wais. Mijnheer de Redacteur, Verleen ons, naar aanleiding van een ver slag der vergadering fan de Hillegomsche Veilingsvereeniging, voorkomende in uw blad van 22 Mei j.l., s.v.p. een klein plaatsje. Wij zouden gaarne het volgende onder, de aandacht yan uw lezers willen brengep, in het bijzonder van clo leden 'der Hillegomscïïsl en die! der Lissensche veilingvereeniging/ Immers: daan heeft, volgens het bovenge-' noemid verslag, een koopman verklaard, toen' het crediotwezen der koopers een punt van1, bespreking was, dat hem (die kooper) doofl) het veilingsbeistuur van Lisse om contante! betaling was govr-aagd en toen deze koopeis daarom de veiling van Lisse niet meer be zocht, tothet bestuur hem telefonisch gevraagd bad, om toch maar weer te komen/ k o open op crediet. Wij kunnen de verzekering S<weu' dat een Pertinente lengen is. Wanneer op de Lissensche veiling op ere-! diet gekocht wordt, wordt dit in de meeste! gevallen genomen, enkele gevallen wordt 'tj gevraagd en dan wordt het geheel tegen do! zin van het bestuur gegeven aan personen,! die kapitaalkrachtig zijn en zicli volkomen! willen onderwerpen aan het reglement der,! veiling. Wèl is het bij ons voorgekomen, dat een kooper (misschien dezelfde, die op de verga dering der Hillegomsche veiling de hoven-, genoemde verklaring heeft afgelegd), hoewel: kapitaalkrachtig genoog, zicli niet wilde stel-' len onder de bepalingen van ons reglement, Dientengevolge werd dooi- ons contante beta ling gevraagd, wat ook is geschied. Tegenstanders zijnde van het credietwezen kunt u wel begrijpen, dat aan een zoodanige kooper nimmer zal gevraagd worden om te kcopen op crediet. Sinds jaren is door ons gewerkt om het geheele credietwezen af te schaffen, maar wij hebben het helaas zoover, nog niet kunnen brengen, doch met overleg, van verschillende veilingen hopen wij een maal contante betaling te kunnen handhaven en roepen wij dan ook de steun van elke vei ling in. Onzen dank voor de plaatsing. Namens de Tuindersvereen. „De i Eendracht" te Lisse, G. SCHILDER, Voorzitter. f ,W. TH. LANGEVELD, Secretaris Jubileum G. A. v. d. Beek. herdacht do heer G. A. v. d. Beek den dag; dat hij vóór 25 jaar bij de politie te Amster dam in dienst kwam. De jubilaris werd be zocht en gecomplimenteerd door den heer, Mr. Nijssingh, substituut-officier van Justi tie en meir. v. Goor, echtgenoot van den vroe geen commissaris v. politie. De lieer van1 Goor was 'ongesteld. Van zijn collega's en, inspecteurs kreeg de heer v. d. Beek een mand bloemen, terwijl zijn dienst het verdere van den dag werd waargenomen, zoodat hij vrijaf had. Verder ontving hij tal van blij ken van waardeering. Personalia. De heer \V. v. d. Velden, al hier, is benoemd tot aspirant-verivieateuri bij den dienst der in- en uitvoerrechten e^j accijnzen, in Ned. Indië. Op den laten Juni herdacht de heer A O. E. de Köningh Jr. den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Tweede, Hollandsobe Maatschappij van Levensverze kering te Haarlem. jReode ariatjeireii ontving: do juibilariö lten( zijnen huize vele bloemstukken, waaronder/ ook een van de directeuren, die hem persoon lijk kwamen gelukwenschen, doch heden hadl de eigenlijke huldiging plaats op het kantoor alwaar hij door de directie en door den chet de Bureau werd toegesproken, liem een cou vert mot inhoud namens de Maatschappij werd ter hand gesteld en hij voorts van Di- - rectie en van het personeel cadeaus ontving. Den verderen dag bracht de jubilaris ia zijn familiekring door, alwaar hij nog vele gelukwenschen en bezoeken ontving. ZANGWEDSTRIJD. Zondag werd in den Zangwedstrijd, geor« ganiseerd door het Haagsch Gemengd Koon gezongen in de tweede afdeeling. De prijzen werden behaald door do volgende vereenigin- gen: Isto prijs: „De stem des Volks", Rotter dam; 2o prijs: „Polyhymnia", Utrecht; 2e prijs b: „Crescendo", N.-Scharwoude; 3e prijs^ „Con Amoro", Amsterdam; 3e prijs b: „Zang. kunst", Haarlem; 4e prijs a: „Aalsmeer'» Koorvereeniging"; 4e prijs b: „T. A. v. N. U", Amsterdam; 5de prijs a: „Harmonium Alkmaar; 5de prijs b: „Oefening baart Kunst", Dordrecht; 6e prijs a: „Klein Ge mengd a Capella Koor"; 6e prijs b: „Scheve- ningsch Mannenkoor", met Dumesafdeeling, Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: B. Antonissen, Grebberstraat 8, zak mes; H. Smit, Oudenweg 73, hooivork; S. Schreur, Esschilderstraat 15, pakje met voe ring- H. Roel, Frans Halsstraat 18, pakrie men' N- Dooiers, Nio. Beetsstraat lOrood, zwembroek; V. Edelbroek, de Witstraat 37, portemonnaie met inhoud; G. Scheepmaker, Bakkerstraat 13rood, bewijs van lidmaatsch.; J. B. Dingboom, Amsterdamsebe Vaart 17, beursje met inhoud; D. van Poelgeest, Lom- bardsteeg 12, broche; P. de Vries, Oosterstr. 42, hoorn; O. Kol, Nio. Beetstraat 18rood, Ro zenkrans; T. Koreman, Har menjansstraat 32, schoentje; Klopper®, Kruisstraat 14, geld, in winkel achtergelaten; A. Molenaars, Prinsen- Bolwerk 22, das; T. van Keulen, Pijlslaan 27, broche; H. Assendelft, Gasthuislaan 131, haar lint. r V V P i.i SCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren! dochter van G. J. Bluekens "Q vV'3. 1Con sent. dochter van R. van Ee en P. C. veel. dochter van K- j. u^icraan ij- Ti mmer. - zoen van J. A. Boogaard en H, Otte. dochter- van H. van H-oorik en C. A< iyf Loerakker. Overleden: Allegonda Johanna Verkappen, 5 maanden. i Getrouwd: J J. Florie en M. de Goede. P. B. Mense en M. H. C. Kors. J. A. Diuin- dam en A. Oostdam, ZANlDVOORT. Door den heer M. J- K- al hier is aangifte gedaan dat ten zijne nadeele een rijwiel is ontvreemd. ZANDVOORT. Do. politie alhier heeft aan gehouden de minderjarigen L. N. T., L. H. O. J., K. BI, en G. B., die allen naar hun woon< plaats Haarlem zijn teruggebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 12