1 I BINNENLAND Gasbedrijf-Heemstede. Steun aan gedefnoïsiiüseerden xe Heemsteue. Brandstofendistributïe. DONDERDAG 12 JUNI 1919 42ste JAARGANG 9972 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NA5SAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELiNG „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIE» 25 CENTS PER REGEL.'bij CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen ungewone erkenning. P@ ilied. Legatie te St.Petes»sl»ur>g 15e«Ser>Sassai en BeHgië. De weHklainng van Minister Hïjmans. VERKEER EN POSTERIJEN NIEUWE H EMSCHE COURANT Met ingang van de meteropname in juni is de gasprijs verlaagd. Voor de eerste 40 Af" per maand bedraagt de gasprijs 19 cent per M3. Aan de ingezetenen der gemeente Heemstede wordt een toeslag verstrekt en wel voor ver bruikers met een belastbaar inkomen niet liooger dan f IdO 6 cent per M3. Voor verbruikers met een belastbaar inkomen van meer dan f 100 t/m f 500 3 cent per M3. Voor alle verbruikers bedraagt de prijs van eiken AP boven de 40 M3 per maand 16 cent. Door deze nieuwe prijsregeling is koken op gets zeer voordeelig. Fornuizen worden door het Ge meente Gasbedrijf in huurkoop verstrekt t«Aen maandelijksche afbetaling vanaf f 1-25 Pe* maand. 3438 Dagelijks te bezichtigen ten kantore der Ge meente Gas-, Duinwater- en E&Hricite drijven. De Commissie maakt bellend, dat Zaterdag 14 Juni a.s. des voormiddags van 9 tot 10 uur ten Raadüuize gelegenheid zal bestaan tot het ver strekken van inlichtingen en uitbetaling zal piaats hebben aan hen, die in aanmerking ko men voor steun als gedemobiiiseerden. Verzocht wordt zakboekjes mede te brengen. 3439 Op een nader bekend te maken datum zullen tegen inname van de grijze minimumrantsoen- kaart, nieuwe brandstoffenkaarten worden uitge reikt, benevens bons voor twee eenheden van het minimumrantsoen t.w. Vè H. L. anthraciet, y2 L. eierkolen, H. L. kachelkolen, 1 IJ. cokes en 58 stuks aanmaakturven. Voorts wordt bekend gemaakt» dat vanaf heden degenen, die zulks wenschen buitendien op schrif telijke aanvrage onder insluiting der grijze mini- mumrantsoenkaart, een toewijzing kunnen ont vangen voor drieeenheden zwarte brandstof, welke eveneens in mindering komen van het mi- nimumrantsoen. Deze groen gekleurde toewijzing zal uitslui tend bestaan uit V'z 41. L. anthraciet, 1 H. L. eierkolen, y2 H. L. kachelkolen, 2 H.L. cokes en 75 stuks aanmaak turven, waar-van de afname in tegenstelling met de bonnen in haar geheel en binnen veertien da gen verplichtend wordt gesteld. Aan aanvragers zal per briefkaart worden be kend gemaakt den datum, waarop de toewijzing bij. de Inlichtingendienst van het Brandstoffen- bureau kan worden afgehaald. Desgewenscht kan toezending per post, doch op risico van den verzoeker plaats vinden, zulks dient bij de aan vrage te worden vermeld. De toewijzingen zijn strikt persoonlijk en niet voor overdracht vatbaar. 3433 Aan de hand van het bovenstaande, wordt dus een ieder aangeraden de grijze minimum- ran tsoenkaart zorgvuldig te bewaren. Directeur Brandstoffen-Bureau, R. C. J. WILLINK. Gisteren maakten wii melding van een. twee tal opmerkelijke artikelen van den Haagschen redacteur van het „Handelsblad en saven m bet. kort weer. de gronden, waarop deze schrijver den rooden weg- die n.m. der sociali satie als voor de naaste toekomst te volgen, richtsnoer, af woes. Merkwaardiger nog is zijn tweede artikel, ket- weik met- een ongewoon openhartige beken tenis v.an onmacht der eigen partij begint en met oven zeldzame coi-aaa-thald ai i.ü kiest voor oen belangrijk systeem van een vijandige poli tieke ParUi. „VtU. uberaien. hebben ons er aan te wen nen' schrijft de lieer Elout. dat wii niet meer de leiding hebben van do Nederlandsche politiek Wij hebben verzuimd - tien jaar zeieden.' toen er misschien nog iets aan te doen was, hebben wu daarop m het „Hau- ieteblad gewezen - tijdig oM te verzeke- en van het behoud der leiding van den ren van. eitfen sociale /ooruiïgang door met politiek de arbeiders te benaderen. Wil He ben óf stil gezeten óf de socialisten^ mm of aieer nagevolgd. Het resultaat is in poli tieke cijfers uitgedrukt door de verkiezin. gsn van 1918, die de liberalen als kleine (en dan nog zeer verdeelde) minderheid1 hebben getoond en de Roomaohen en de Socialisten als de politieke groote mogendheden van de naaste toekomst hebben doen uitkomen. Deze nieuwe situatie 'hebben wn in onze bespreking van den stembusuitslag onder de aandacht van onzo lezers gebracht: Met de liberale leiding is het in afzienbaren tijd! gedaan: het gaat nu om de Roomsche of de Socialistische leiding en de liberalen zullen daarbij slechts in zooverre de hand nog aan den teugel kunnen houden als de omstandig heden het nu en dan zullen medebrengen." Wij zullen er nu niet op ingaan, of het wer kelijk mogelijk was geweest tien iaren geleden de liberale débaöle te voorkomen. Wii meenen, dat men dit met de beste adviezen, de mooiste programs en de meest grondige reorganisatie niet zou hebben klaar gespeeld. Immers bet wezen van het liberalisme is bet krachtig maken van den eenling en zoo min mogelijk overlaten aan de gemeenschap. En onze tijd eischte nu eenmaal vereeniging van individuen, bevordering van organisatie en krachtige staatsbemoeiing. Het liberalisme is daarom zijn natuurlijken dood gestorven en de nog Sohaarscke aanhangers kunnen niet beter doen dan, evenals de heer Elout. hun onmacht erken nen en, een anaere leiding volgen. Ook dat laatste toch is een onafwijsbare consequent'6; -Uo lang voorspelde strijd tus- «chen social'9"1® en katholicisme immers staat overal op Z 6 t® ontbranden. Burgers met verantwoordeltikneidegewoel kunnen daar niet tegenover gaan 8taan, met gekruiste arjDen afkiiaend, wie van beide partijen het win- ken zal. Want de worsteling is ïeen ldjkspel> baarbij partlien en pubhek zijnde beginsel strijd tusschen rood en zwart beheerscht het keheele leven: «6ea burger van oen staat of hii Ondervindt in zun openbaar en bijzonder leven de gevolgen: de hand van den sterkste Het is daarom juist gezien van een der gezag hebbendste leden der •■Hande]sblad"-redaet,ie °m de aandacht zijner lezers te vestigen op het taanifest der katholieke patroons- en werk- Lede'nvereeiiigingen, „waarin, op sociaal /ge bied, do zwr®ie lijn. werd uitgestipield." Bedoeld is het manifest, over de vorming 'an een R.-K. bedrijfsraad. Wii hebben inder- -tid het concept volledig gepubliceerd en er'het onze reeds van gezegd. Maar onze lezers zullen 8 Jicht nieuwsgierig ziin naar het oordeel van oon liberaal sehriive'r van invloed, wiens 'poli tieke scberpmnigheid en onafhankelijk oordeel ook buiten den kring zijner geestverwanten gewaardeerd wordt. De hoefiizereorrespondent dan schrijft: „Er is tot nu toe buiten de Koomsohe Pers aan deze manifesten veel te weinig aandacht geschonken en nu het oogenblik nadert waarop een Roomsoh Congres over de daar in opgeriomen voorstellen zal beslissen (aan gekondigd is immers .dat dit in ,1 uni zon geschieden) lijkt het ons wel zaak, op de beteekenis" van die manifesten te wijzen. Terwijl toch de eene politieke groote mo «oudheid, die bi. D. A. P.. aanstuurt op een nieuwe maatschappij langs den wég van dep toegeapitsten klassenstrijd en, als de gele genheid gunstig is, van de revolutie, 'opent de andere groote mogendheid. Rome. een perspectief van samenwerking en evolutie. 'En nu is juist daar» waar het socialistische program zwak en onzeker is gebleven, op •aat van de medeze^iagsichap der arbeiders, het Roomsche dub helman if est zeer positief en klaar. Do schrijver verwijst voor den tekst van het manifest naar bepaalde nummers van zijn blad en geeft dan als volgt ziin oordeel „De hoofdzaak ervan is. dat er, uitgaande van. de solidariteit tusschen werkgevers en werknemers, een Roomscb-Katholieke Cen trale Raad van Bedrijven zal worden ge vormd uit een organisatie van de Roomsche vakvereenigingen en patroonsvereenigingen. Door deze organisatie worden collectieve ar beidsovereenkomsten vastgesteld (of goedge keurd). waarin o.a. bepaald zal worden dat geen arbeider mag worden ontslagen dan krachtens de uitspraak van een in het be drijf te vormen rechtscollege (er wordt dan ook een zeker ,,reoh op arbeid" erkend), dat er een minimumloon zal worden vastgesteld, dat het lidmaatschap, der vakvereenigingen verplicht is, enz., maar bovendien „dat de organisaties der werknemers door de organisaties der werkgevers geraadpeegd worden ten aanzien, van de prijsregelingen en de overige bedriifspolitiek in yerband met do arbeidsvoorwaarden." Dit laatste nu is het allerbelangrijkste in het manifest. Want het beeokenteen begin van mede zeggingschap der arbeiders over de bedrijfs leiding. En wanneer wii nu, in een ti.id die dringt naar wat anders en wat nieuws, moeten kiezen tusschen den weg der „socialiseerig," dien do Roode Internationale ons vagelijk wijst en den weg der medezeggingsohap van den arbeider over de bedrijfsleiding, waarop de Zwarte Internationale ons de eerste stap pen wil doen zetten» dan kiezen wij den laatsten. Ten eerste omdat dit de weg is der her vorming niet van buiten af. maar van bin nen uit. Uit en door het vriie bedrijf. Ten tweede omdat dit de weg is niet van den socialen strijd, maar van de sociale samenwerking. En ten derde pmdat do maatschappij hier, ter hervorming wordt aangegrepen op het punt van een stellig onder de arbeiders sterk gevoelde behoefte: iets mede te zeggen te hebben, over de productie. Bovendien is de in het Roomsche mani fest gewezen weg een bii uitstek evoluticr naire: de maatschappij kan zich daarlangs geleidelijk bewegen in baar ontwikkeling, zonder dat haar het bereiken een theore tisch vooropgesteld einddoel wordt bevolen. En daar in het bedoeld manifest uit drukkelijk de mogelijkheid van samenwer king met niet-Roomsohe organisaties wordt geopend, kunnen allen, die niet op het be ginsel van den klassenstrijd staan, gezamen lijk zich lange dezen weg begeven." In het slot van het artikel, wordt één voorbe houd gemaakt n.m. het gevaar, dat de verbrui ker het slachtoffer zou worden van het ad te eng samengaan van patroons en arbeiders. Het be zwaar is niet nieuw en we behoeven het. thans hier niet te bespreken. Waar wii de aandacht op willen vestigen is het waardèerend oordeel van een politieken tegenstander, die geacht kan worden onbevoor oordeeld en zonder voorliefde de beide groote stelsels te bezien» welke op sociaal terrein straks tegen elkander zullen botsen n.m. dat der rooden. de socialisatie en dat der „zwarten," n.m. do Roomsche solidariteitsgedaehte. Het boven weergegeven waardeerend oordeel moge voor de leiders onzer Katholieke pa troons- en werkliedenorganisaties een voldoe ning zün, dat zii te juister tiid de leidende kracht onzer Roomsche beginselen op juiste en scherpe wijze hebben weergegeven; en voor ae leden der organisaties een aansporing om aan het straks te houden belangrijke congres niet alleen deel te nemen, maar vooral de daar te nemen besluiten naar letter en geest van heeler harte op te volgen. Naar een. Engelseh blad uit Stockholm vol gens de „N. R. ,Ct." verneemt, is het perso neel van de Nedeiiandscké en Noorsclie lega ties te St. Petersburg na een huiszoeking gevangen genomen. In de Belgische Kamer, die tot in de uiterste hoeken gevuld was ook de loges der diplomaten waren bezet en de ruimte vooor de buitenlandsclie pers bleek veel te klein deed minister Hijmans onder dood- sche stilte zijn verklaringen yvaarin na de uiteenzetting van minister van Karnebeek nog weinig nieuws werd' meegedeeld. Toeh de minister met verheffing van stem sprak over de vrijheid der Schelde, die in de toekomst niet meer onder het beheer van een vreemden staat kon staan om verklaarde, dat de Belgische politiek geen politiek is van vergrooting, dus niet imperialistisch en dat de herziening van ;de verdragen van 1839 een algemeen Europeések belang was, klonk van enkele banken een gedempt „tres bien". Toenadering tusschen Nederland tjp België. Schrijvende over bovenvermeld! onderwerp, zegt „Ons Vaderland" (Brussel): „In werkelijkheid staan we van eehe zulk- danige toenadering nog zeer ver verwijderd. Zoolang In België een minister van buiten- landsche Zaken besmuikt de annexionisten in de han<L werkt, kan van een wezenlijke overeenkomst geen sprake zijn. Als Vlamin gen begroeten we eiken voetstap in deze richting gezet. Indien de Hollanders vree man hunne economische zelfstandigheid te verliezen by het sluiten van een economisch veidiag met Belgie, dan zullen ze bet ons niet kwalijk nemen zoo wij, zwakke Vlamin gen, dio gebukt gaan onder de Belgicistische verdrukking, er naar smachten heul en heil te vinden bij onze broeders van over den Moerdijk. Indien, de voorstanders der Belgisoh-Hol- landselio toenadering het pleit winnen, dan durven WO hopen, dat ze do Nederlandsche vlag voor cle Belgicistische niet strijken zul len en onze Brussels-die meesters geen nieu we. wapenen in de hand zullen spelen om de Vlamingen te bevechten. Zoover zijn we ech ter nog niet. Zoowel in België als in Holland is de overgroote meerderheid der bevolking voor de toenadering nog niet gewonnen. En kel eene onverpoosde propaganda voor de ge dachte van samenwerking tusschen Holland en België brengt ons de gewenschte toenade ring." Twee telegrammen. Van het Algemeen Comité tegen annexatie in Zceuwseh-Vlaanderen, ontving H. M. de Koningin liet. volgende telegram: Nu de territoriale cisehen van België van de baan zijn en Zeeuwseh-Vlaanderen dus verzekerd is Nederlandsch te blijven, bren gen we namens geheel Ze&uwseh-Vlaanderen Uwe Majesteit onzen diepgevoelden dank voor de krachtige leiding in deze moeilijke tijden en de betoonde liefde voor onze land streek Dit laatste jaar heeft zoo mogelijk, de banden tusschen Nederland, Oranje en Zeeuwseh - Vlaanderen nog vaster gemaakt. Het Comité Lintburg bd Nederland, zond het volgende telegram aan H. M.: Na do angstige dagen van spanning, ver oorzaakt door de beraadslagingen te Parijs door de groote mogendheden, betrekkelijk de door België gestelde eisehen, waardoor. d<e territoriale söuvereiniteit van Nederland over Limburg en Zeen wsch-VIaanderen in gevaar werden gebracht, werd in geheel Ne derland en vooral In de betrokken provin ciën met uitbundige vreugde de door Uwer Majesteit's Minister van Buitenlandsche Za ken in de Staten-Generaal afgelegde verkla ring vernomen, waaruit blijkt, dat die groote mogendheden, die eisehen voorgoed hebben tor zijde gesteld. Het provinciaal Comité Limburg bij Neder land gevoelt zich gedrongen Uwe Majesteit hulde en dank te brengen voor. de wijze waar op-Uwer Majesteit's regeering te Parijs de Noderlandscho belangen en de ondeelbaar heid van het Koninkrijk heeft voorgestaan, en verdedigd. Daarin volgende het verheven voorbeeld van Uwe Majesteit, die door hare herhaalde komst in de bedreigde gewesten en door Hare bezielende woorden in .de vele toespraken tot de bevolking aan deze in de benarde oogenbiikken moed heeft ingespro ken. Meer dan ooit gevoelt de Limburgsehe bevolking hoe hecht de hand is die haar aan Uwe Majesteit, het Huis van Oranje en het gemeenschappelijk vaderland bindt. Moge onder Gods onmisbaron zegen die band nooit verbroken worden. Beide telegrammen werden onmiddellijk op de meest hartelijke wijze door Koningin Wil- heimina beantwoord. Vrsijgan van Kamerleden. Het Kamer lid Mi'. Bomans heelt de volgende vragen gericht tot den Minister van Oorlog: Is Zijne.Excellentie bereid de bedoeling zijner circulaire van 27 December 1918 {M. K. 109 R.) te verduidelijken ten opzieiite der onderofficieren, daar gebleken is dat op veie plaatsen deze geen steun ontvingen en ontvangen? iW.ordt ded erde ploeg van lichting 1918 spoedig naar huis gezonden? Gemeentelijke geldnood. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duys, betreffende de oorzaken van het niet slagen van eenige ge meentelijke geldleeningen en de wijze waar op van Rijkswege inzake het verstrekken van gelden aan de gemeenten hulp ware te verleenen, hebben de Ministers van Binnen- landsche Zaken en van Financiën geant woord, dat zij meenen zich te moeten onthou den van het uitspreken van een meening over de vraag, aan welke oorzaken het mis lukken der bedoelde geldleeningen valt te wijten. Zij zijn bereid zooveel mogelijk medewer king te verleenen teneindle de gemeenten, dio moeilijkheden als vorenbedoeld ondervin den, te helpen. Zij meenen, dat in de daar voor in aanmerking komende gevallen voor liet verleenen van zoodanige hulp gebruik kan worden gemaakt van ter belegging be schikbare gelden van Rijksinstellingen als pensioenfondsen, Rijkspostspaarbank, post- chèciue en girodienst e.d. Zij hebben er eohter overwegend bezwaar tegen dat het Rijk als geldschieter van de ge meenten optreedt. Aftapping van het Kloetmeer. De Mi nister van Koloniën heeft op de vragen van den heer Van Kol. inzake het onderzoek naar de mogelijkheid van een geheele aftapping van het Kloet-meer op Java, geantwoord: In 1907 is het denkbeeld in studie genomen, om bijv. door het aanleggen van een afvoer- tunnel het niveau van het Kloetkxatermeer zoodanig te verlagen, dat de overblijvende watermassa bij een uitbarsting van geen in vloed meer zou zijn. In verband daarmede is in genoemd jaar door den topografischen dienst een hermeting van het meer en van den kraterrand verricht, teneinde de lengte, die een oventneele tunnel zou moeten ver krijgen, te kunnen beoordeelen. Omtrent verdere onderzoekingen betreffen de de mogelijkheid en wenschelijkkeid van een geheele aftapping van 't meer en de re sultaten daarvan is den minister niets be kend. Hij heeft echter den gouverneur-gene raal van Necferlandseh-Indië ter zake om in lichtingen verzocht. Tlit een heden van den gouverneur-gene raal ontvangen draadbaricht, blijkt, dat diens aandacht op den aanleg van een afvoer tun- nel is gevestigd. De organisatie der vredesbeweging in Ne derland. Men meldt ons: Op een daartoe gehouden buitengewone algemeene vergade ring van de vereeniging „Vrede door Redht in combinatie met den Nod. Anti-Oorlogs- raad (inmiddels ontbonden) is besloten, stap- pen te doen om te komen tot een nieuwe na tionale organisatie van den pacifistisehen ar beid, die de werkzaamheden van den N. A. O. R. zal voortzetten en zijn programma, ge baseerd op den volkerenbond, voor een deel overnemen. Ter bedoelde vergadering is een comité be noemd om leiding te geven aan die werkr zaamheden, waarin verschillende vooraan staande personen gekozen werden. De annexionisten hebben niets geleerd. Uit Brussel wordt d.d. 11 dozer aan „De Msb." geseind: De annexionisten zetten hun gevaarlijke politiek op wanhopige wijze voort. Over de bekende annexionistisehe biljetten, welke nog altijd heel België ontsieren, hebben zij nu banden geplakt met de woorden: „Wij eisehen een volksstemming in Limburg." Het comité voor nationale politiek heeft Zondag aan alle burgemeesters van België gevraagd, wat zij denken van een plebisciet in Limburg. Meer dan 500 eisckten een volks stemming. Zij spraken zich uit voor een mo tie, dat onder toezicht van den Volkerenbond een volksstemming zou plaats hebben- Dit zou geheel in overeenstemming met de be ginselen van Wilson zijn. Overbrugging van den IJssel bij Kafcerveer Van den Minister van Waterstaat is bij Ged. Staten van Overijssel bericht ontvan gen, dat de bijdragen tot den bouw dier brug thans bijeen zijn, zooidat opdracht ia ver strekt tot het opmaken der nlannen voor dit werk. Paspoorten naar België. Naar „De Msb." verneemt, liggen aan het Belgische Conaul- laat-Generaal aan de Westerstraat no. 45 te Rotterdam ongeveer 2000 bewilligde aanvr gen van Nederlanders^ om een visum pp paspoort voor een reis naar België, h"^ sulaat is echter niet in staat aan d J kenen bericht omtrent de geno, sing te zenden, omdat #ij bij h'" gen een onvoldoend of wel g< gaven. Het is in het belan~' zonder behoorlijke adresoj ge om een visum indiende .oatrent de, genomen bea alsnog hun adres nauwkeurig aan bovenge meld Consultaat-Generaal op te geven. Uitvoer van sigaren. De export-commis sie uit de beide verbonden van Sigarenfabri kanten deelt mede, dat noch bij liaar, noch bij do personen, die officieel 'aangewezen zijn om onderhandelingen betreffende den verkoop van sigaren naar het buitenland te voeren, niets bekend is aangaande een transactie van 500 millioen sigaren, aan Frankrijk. Meikvoorziening in de hoofdstad. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, is het gemeentebestuur van Amsterdam voorne mens het gebouw der Centrale Keuken aan den Haarlemmerweg te bestemmen voor een gemeentelijke p as teur is eer i nr iohting, indien althans in do winterperiodo wederom de meikcentralisatie zal worden ingevoerd. CRISIS AANGELEGENHEDEN. Havermout en havergort. Van de lijst der distributie zijn afgevoerd, de artikelen havermout en havergort. De handel met de geassocieerden. De be richten oeueirende commercieele onderhande lingen met de geassocieerden en speciaal met Frankrijk behoeven in zooverre verbetering dat deze onderhandelingen niét worden gevoerd door officieele vertegenwoordigers, doch door personen, die de belangen van handel en indus trie behartigen. Sehotscke haring naar Nederland. Vol gens ue „risimig iNewö' bevmdt zich op het oogenblik eene deputatie uit de Sdiotsche ha ringhandelaren in Nederland om te trachten hier een afzetgebied te vinden voor de haring uit Schotland. Vervoer van fruit. In antwoord op een desoeuenende vraag heeft de Minister van L N. en H. aan de Ned. Vereeniging van Fruit- exporteurs te Tiel medegedeeld, dat alle beper kende bepalingen op het vervoer van het zach te fruit zullen worden ingetrokken. Mais uit Zuid-Afrika. Gis tor namiddag is het stoomschip Medan, van den Rotter- damechen Lloyd, met ongeveer duizend tor mais, een geschenk uit Zuid-AIrika voor het Nederlandsche volk, in de IJselhaven to Rot terdam aangekomen. De mais is geconsig neerd aan de Nederlandsche regecriug. Meel en bloem. Naar het NederL Cor respondentie bureau in Den Haag vemceink zal het der regeering mogelijk zijn, .tegen half Juli de samenstelling van het meel en do bloem belangrijk te verbeteren, hetgeen uit den aard der zaak aan de kwaliteit van het brood ten goede zal komen zulks in ven- band met het feit, dat dan de voorraden in- landsche tarwe toch, welke de regeering noodgedwongen in deze laatste maanden moest gebruiken, gaat bij warm weer in kwa liteit achteruit en heeft op de tegenwoordige samenstelling van meel en bloem een, pingu.n- stigen invloed, waaruit de klachten, die thans hier en daar worden vernomen, worden ye- klaard. Uitvoer van schapen. De minister van L.. N. en H.. heeft ten aanzien van <fen uit' voer van schapen bepaald» dat: de dieren bii een van rijkswege onmiddel lijk vóór den uitvoer in te stellen onderzoek moeten bevonden worden niet lijdende te zijn aan of door kenteekenen verdaoht van eeniga besmettelijke ziekte in den zin der wet niet te ziin aangetast door een met bovenbedoelde ziekten in verschijnselen eenige overeenkomst vertoonende ziekte en geen andere verschijn selen of gebreken te vertoonen. welke den uit-1 voer onraadzaam maken. Blik als verpakkingsmateriaal. De minister van L., N. en H., heeft ingetrokken de bepaling, dat de uitvoer van blik als verpak kingsmateriaal niet langer kan worden, toege laten. De melkprijs. De Minister van L„ N. H. heet in overleg met het Zuivelkantoor be- paald, dat de prijs van de consumptiemelli voor de zomermaanden 13 cent zal bedragen, af boerderij. „Vad." Beleggen van plaatsen in Riituigafkleelin- gen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben het volgende bepaald: Een reiziger die zijne plaats in den trein tij delijk verlaat, behoudt recht op die plaats, in dien hij; daarop eenig voorwerp laat liggen. Ieder reiziger, die van dit recht gebruikt maakt, mag dit slechts doen ten aanzien van zijn eigen plaats: het beleggen van meer dan één plaats door .eenzelfden persoon is verboden en moet worden belet. Het bovenstaande is vooral in acht te nemen óp de beginstations waar somtijds geruimen tijd voor vertrek van den trein een enkel persoon verschillende plaatsen in den trein met voor werpen belegd om op deze wijze plaatsen te bezetten voor zijn reisgenooten, die eerst later aan het station komen. Deze handelwijze is niet geoorloofd: het per soneel is bevoegd, bedoelde plaatsen^ schikking van andere reizigers Landing malen dil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1