BUITENLAND Steun-Comité Haarlem. Het antwoord aan Duitschland. 013SDAG 17 JUKI 3QÏ9 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748ADVERTENTIEN 23 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen GEMENGDE BUITENLANDSCHE berichten Uit den Gemeenteraad. i A Verkrijgbaar zonder bon gebruikte militaire werkschoenen k f, 1— per paar benevens nieuw» dweilen a 0.30 per stuk. Bureau Oroote Houtstraat 191. 3583 Men blijft aau dan kant der geallieerden gehelTiffllnnJg en terughoudend. Reeds giste- rennamiddag half zeven is het antwoord aan Duitschland overhandigd en vanoohtend had Reuter uit Parijs nog maar een zeer vaag ■overzicht geseind. Hot voornaamste moeten wjj al weer van ■Duitsche zijde hooren, ofschoon ook dit door de courantenstaking ln de groote steden moeilijk gaat. Wel seint Havas zeer uitvoerig, hoe het antwoord werd voorbereid en hoe liet exem plaar er uit ziet: De secretaris generaal der vredesconferen tie stelde graaf Broek dor ff-Rati tzau per brief officieel van in kennis, dat hij het ant woord der geallieerden'in don loop van den dag van Maandag zou ontvangen en dat het uur der overhandiging later zou worden be kend gemaakt. Het exemplaar van het ant woord, dat de president der Duitsche afvaar diging ontving, is datgene, hetwelk de com missie van herziening heeft bewerkt Het bevat talrijke toevoegingen en correcties niet rooden inkt. Zoodra de secretaris-generaal in de gelegenheid is, zal hij de Duitsche afvaar diging de 200 exemplaren, waarom deze heeft .verzocht, doen toekomen. Clemenceau heeft Maandagochtend den Mi nisterraad van de voornaamste beschikkin gen der geallieerde en geassocieerde mogend heden in kennis-gesteld. Vervolgens heeft de Raad van Vier in het Hotel Crillon voor de laatste maal van den definitieven tekst in- zage genomen. De tekst van het antwoord. ■Reuter seint dan uit Parijs de volgende sa menvatting van den brief, welke den nieu wen tekst van de vredesvoorwaarden verge zelt: „Het antwoord der geallieerden op de Duit sche commentaren op do vredesvoorwaarden, hetwelk heden openbaar is gemaakt, wordt voorafgegaan door een toelichtingsbrief, waarin wordt gezegd dat de geallieerde en geassocieerde mogendheden den oorlog als de grootste misdaad beschouwen, welke ooit te gen de menscliheid is gepleegd. Duitschland heeft een dienstbaren bondgenoot aangemoe digd om Servië den oorlog te verklaren. De brief somt de Duitsche misdaden op en zegt, dat Duitschland de schadeloosstelling op zich nemen moet. De brief vervolgt: De geallieerde en ge- «ssoeieeric mogendheden hebben maatrege len genomen voor het herstel van den Pool- schen staat, met een vrijen uitgang naar de zee. Het regiem ten aanzien van het Saarbek- ken is over 15 jaar geldig. De geallieerden hebben voldoende reden om aan te nemen, dat de inboorlingen der Duitsche koloniën prachtige tegenstanders zijn van een terug keer onder het Duitsche gezag. Indien de Huitseliers bewijzen geven voornemens te zijn do vredesvoorwaarden te vervullen, zal het mogelijk zijn binnenkort den volkenbond Üoor de toetreding van Duitschland volko men te maken. Ten aanzien van Duitschland'e klacht over de blokkade, wordt gezegd, dat de blokkade altoos als een wettigen oorlogs maatregel is erkend. Het antwoord der geallieerden op de Duit sche. commentaren legt er den nadruk op, dat er niets in het Duitsche memorandum is wat de overtuiging der geallieerden aan het wan kelen brengt, dat de oniniddellijike aanleiding tot den oorlog een wel overlegd besluit is ge weest van verantwoordelijke personen om de Duropeesche kwestie te foreeeren, indien noo- dig, door oorlog. De geallieerden zijn. van oor 'doel, dat de bestraffing van de voornaamste verantwoordelijke personen uit een oogpunt ran rechtvaardigheid noodzakelijk is. Het zal Duitschland worden toegestaan zijn leger meer trapsgewijze te verminderen dan Aanvankelijk was bepaald. De Duitsche ma itienie voorstellen kunnen niet in overwe ging worden genomen. Wat de se>hadeloo:s- stelling betreft, zoo mag Duitschland een grof bedrag aanbieden voor de regeling van liet geheel of een gedeelte zijner verplichtin gen." Heel duidelijk is dit nog niet. Aan den Berlünschen correspondent van het „Handelsblad werd onder voorbehoud het volgende meegedeeld, omtrent den tekst, welke men in Berlijn nog bezig was te verta len, toen het bericht werd afgegeven. In het algémeen zou het antwoord niet zoo ongunstig uitgevallen zijn als men eerst vreesde. 'Öc bopalingen: Punt 1 moe.t bepalen, dat aan de Commis- •e der schadevergoeding 4 maanden tijd zal forden gelaten, om alle aangelegenheden die -°or haar hadden moeten worden behandeld, liquid eeren. 'Duitschland zal voorstellen doen, waarop 0 Entente binuen twee maanden za) ant- °°irdeu. Binnen 6 of 8 maanden volksstemming in i„V(iU Silezië, vermoedelijk ook in West- sai|rGn- feu 1,psfcimr in de bezette gebieden, zou Pd- bestuur zijn, waaraan het militaire SOschikt zon wórden- Verder bepalingen over de bescherming van de minderheden in de bezette gebieden. 4. Bepalingen over de kolenleveranties aan Duitschland. 5. Spoedig toelating van Duitschland tot den Volkenbond, indien Duitschland de waar borgen geeft, die in het vredesverdrag ver meld worden. 6. Algemeene Ontwapening: Duitschland mag gedurende 3 jaren 290.000 man troe pen op de heen houden, zooals eerst het plan was gedurende 3 maanden. 7. Geen ultimatum vo-or het geven van een antwoord. 8. Geen nieuwe bepalingen over de koloniën en economische bepalingen. Van andere zijde wordt nog meegedeeld, dat de bepalingen over Helgoland, gelijk de ze in den eersten tekst van de vredesvoor waarden waren vervat, onvoorwaardelijk moeten worden aangenomen. De bezetting van het Rijnland wordt als een noodzakelijke waarborg beschouwd; de kosten moeten door Duitschland worden ge dragen. De geallieerde en geassocieerde regeerin gen zetten voorts uiteen waarom Duitsch land voor een aantal jaren -bepaalde verplich tingen worden opgelegd. Duitschland heeft de Industrie, de mijnen en de machinerieën van naburige landen verwoest, niet tijdens den strijd, doch willekeurig en met een wel bewuste bedoeling om de nijverheden dier landen te vernielen en hun markten te ver meesteren alvorens de industrieën zioh zou den kunnen herstellen. Duitschland heeft zijn buren beroofd van alles wat het kon gebrui ken of kon wegvoeren. Duitschland heeft de scheepsruimte vernietigd van alle naties, ter wijl er geen kans van redding was voor de passagiers en bemanningen. De Duitsche revolutie werd uitgesteld tot dat de Duitsche legers te velde waren ver slagen en alle lioop bij een veroveringsoor log wel te varen, vervlogen was. Zoowel tij dens als vóór den oorlog hebben het Duit sche volk en liun vertegenwoordigers den oorlog gesteund, do crediéten goedgekeurd, op de oorlogsleeningen ingeschreven en aan elke verordening van hun regaering, hoe bar- baarseh ook, gehoorzaamd. Zij hebben een aandeel in de verantwoordelijkheid voor de politiek hunner, regeering, daar zij deze elk oogenblik, indien zij het hadden gewild, had den kunnen omverwerpen. Was deze politiek geslaagd, dan zouden zij deze hebben begroet met dezelfde geestdrift als zij zulks bij ITct uitbreken van den oorlog hebben gedaan. Zij kunnen niet beweren van regeerders te heb ben veranderd nadat- de oorlog was verloren en dat het rechtvaadig is te ontkomen aan de gevolgen hunne» daden. I>e geallieerde mogendheden zijn van oor deel dat de vrede, dien zij hebben voorgesteld een fundamenteel e vrede van rechtvaardig heid is. De Duitsche tegenvoorstellen zijn vol strekt in strijd met den overeengekomen grondslag van dezen vrede en kunnen door de geallieerde en geasscieerde mogendheden niet worden aanvaard. De geallieerden verklaren dat het niet in hun voornemen ligt Duitschland te worgen en het te verhinderen zijn eigen plaats in den in ternationalen handel in te nemen. iTot zóóver de mededeelingen. welke ons op het oogenbük ten dienste staan. De regeering te Berlijn heeft ér voor ge zorgd, dat. met- het oog op de courantenstaking te Berlijn, vandaag 500,000 exemplaren der provinciale pers in de hoofdstad verspreid zul len worden met een overzicht van den nieuwen tekst van het vredesverdrag. Morgen zullen wii dus meer weten. Een betreurenswaardig incident. 'Bii het vertrek van een deel der Duitsche gedelegeerden luit Versailles, lieeft zich giste renavond ©en betreurenswaardig incident voor gedaan. i Op den rit van het hotel des Reservoires te Versailles naar het station 'Noisy-le-Roi van waar de trein met de Duitsche afgevaardig den naar Weimar vertrek, werd uit de men- schenmenigte naar de auto's met steene'n ge worpen. Door d© steenworpen werden min of meer lioht verwond het lid der delegatie dr. Mel- chior, de luitenant-kolonel Von Xylanuer. dr. Mèyer en Mevrouw Dorn'blölit. die naast minis ter Giesbert wae gezeten. De demonstraties der. menigte duurden den gansehen avond voort en wiessen aan tot, een luid geschreeuw en gekrijsoh toen de leden dei- delegatie zich op den weg tusschen. liet hotel des Reservoires en de Hotels Suisse en !V atel vertoonden. De termijn van antwoord verlengd. Oorspronkelijk was bepaald, dat de Duit- schera binuen vijf dagen na aanbieding van- het herdrag moesten antwoorden. De secretaris der Vredesconferentie Dutasta heeft nu den mi mister i aid it ek to r dr. Simon medegedeeld, dat fla Entente gdch bereid verklaarde den termijn voor het Duitscho antwoord niet 48 uur te verlengen en dus te brengen ot tot zeven dagen. Gerekenl van gisterenavond half zeven af, zal dus het antwoord in den namiddag van ,laaudag 23 Mei gegeven moeten worden. DE OOSTENRIJK,SCIIE TEDENVOOR- i STELLEN. De Öostenriiksehe tegenvoorstellen ziin gis terenmiddag aangeboden. Het stuk is dertig bladzijden lang. liet Weensch Corr. B'ur. .verneemt uit St. Germain, dat Renner -aan de Vredesconferen tie een nieuwe nota heeft gericht tegen de af scheiding van Boliemen, Moravië en Silezië, waardoor 3!h millioen Duitsc-h-Oostenrijkers getroffen worden. Een begeleidende nota wiist erop. dat er twee vijandige staten Duit- ohers en Tsjechen worden geschapen, die een ernstiger oorlogshaard zullen vormen dan de Balkan, terwijl een dubbel groot Elzas-Lot- haringen wordt geschapen» dat .niet in den krijg, maar weerloos geannexeerd wordt. Der- halvo ia de eisch het vrije zelfbeschikkings recht in Duitsch-Bohemen en Sudetenland na de terugtrekking der Tsjechische troepen. De eigenliike nota geldt als inleiding op een reeds overgelegd klaagschrift der afgevaardigden yan de drie boVengenoemle gebieden, waarin eveneens wordt gevraagd het zelfbeschikkings recht der bewoners, welk verzoek gestaafd wordt door statistieke on etnografische ge gevens. Bii de nota waarbij Renner het klaagschrift der Duitediers van Sudetenland aan de Vredes conferentie heeft aangeboden, heeft hii ook het door de bii do Oostenrijkseh-Silezische kolen- gebieden «einteresseerden gedane voorstel betreffende de internatioualiseering van deze gebieden opgezonden. waarbli hü de aandacht er op vestigt, dat dit voorstel, gezien de in die gebieden heerschenöh verwarring, alle aan dacht verdient. INTERNATIONALE BKTÜOGING i VOOR den ViBiEDE. In de Eranech-Italiaansche socialistische conferentie'hebben de gedelegeerden van dé Fransche C. G. T. (Algemeen Arbeidssecre tariaat) medegedeeld, dat de syndicale con ferentie lieeft besloten zich aan te sluiten bij de organisatie voor een internationale be tooging; v00r den vrede met Rusland, de amnestie en de demobilisatie. COMMUNISTISCHE relletjes te WEENEN. Bij de bloedige botsing, welke gisteren tussciien de door de communisten opgehitste volksmenigte' en de politie heeft plaats go- had, zijn volgens de laat in den nacht inge komen berichten aan de zijde der betoogers elf personen gedood, en meer dan 70 gewond. Op de lijst der gewonden valt het groot© aantal jeugoride betoogers, in dci\ ouderdom van 14 tot 20 jaar, ,op. De conferentie van leiders der \Veensciie arbeidersraden heeft, naar de „Sozial Demo- kratische Korrespondenz" meldt; besloten aan de arbeidersklasse een oproep, te richten, waarin de beklagenswaardige slachtoffers van de bloedige gebeurtenissan worden her dacht, waartoe de verblinding. der nieten heeft geleid, en waarin wordt v a.-g steld dat hun doel is mislukt, van ue antwoordelijke personen zal rekenscnap ge vraagd worden. De aanstichters van de overrompeling, die tegen den duidelijk, iid uiting gebrachten wil van de Weenseiie arbeidersraden de geweld daad volgens een vast plan hadden voorbe reid, werden in den nacht op Zo-öjdag- naar het politiebureau gebracht, doch om opwin ding; te voorkomen op wensch der arsolra- den 's middags wederom op vrije voeten ge steld. De conferentie van leiders heeft een com missie van onderzoek ingesteld, die vandaag den districtsarbeidersraad inWeenen rapport uitbrengen zal. De arbeiders worden aange spoord in dezen ernstigen tijd kalmte ©n rust te bewaren en de arbeidersraden te on dersteunen, die den wil van het proletariaat tot uitdrukking zullen brengen. Wiifeon haar President Wilson zal 'lieden, Dinsdagavond van Parijs vertrek ken. Hij zal .Woensdagmorgen te Adinkerke aankomen waar hij den koning! en de koningin van België,°^tvahg.en zal worden Na een bezoek aan dot Belgische front zal liij 's avonds half t0 Brussel aankomen. De betrekkingen tusschen Roemenië em do Oekraïne verbroken. Tengevolge van de door Roem. troept "xtgevoerden overval in Oost-Galicië heeft de buitengewone Oe- krainsehe missie te Boekarest die stad ver laten. De betrekkingen tusschen Roemenië en de Oekraine zij» -^gebroken. De buiten gewone Gekrainsche gezant Bassenko is over Triest en 'Zwitserland naar Parijs vertrokken. Opmarsch der De Italiaan- sche troepen zijn in de streek van het dorp San Vito ('in 't gebied van Görz, RedJ opge rukt, De bewoners ontvingen de soldaten met geestdrift en verlangden de bevrijding van alle „Duitsche gebieden", seint 't Ste- fanibureau. Een conflict over Pó°Bmhc transporten. De voor Polen besteinde Amerikaanse lie le vensmiddelentransporten uit Nauen over Dantzig zijn stop ge*8** spoorwegdirectie te Dantzig had ge wegerd nog ^verder gpe- d er en wagens beschik t-e stellen voor het levensmiddelentransport, omdat de Poolsche spoorwegadministratie- do bepahngon van het verdrag: over de terugzending van leeg© wa gens tot dusver niet ^nagekomen. In do haven van Dantzig wachten acht groote stoomschepen met meel en graaA op los sing Do Vereenigde Staten hebben verklaard, niet*eerder nieuwe levensmiddelen te zuilen 7if,:i in Dantzig bevindende sturen voor, de z en hok. schepen gelost zijn. Jo 1Joolschc ken van het transport draagt net i ooiscne dept. van het verkoel- Een groot Duitech vliegtuig. Zondag avond Iteeg op imt vliegveld van Bruns- wijk een groot "vliegth'S uit Fnedncnhafen op, met tien personen aan boord, waaron der 'twee dames. Volgons de „Bnmswijker Landes-Zeitung" vloog het op 300 meter lioogte over den Broeken en landde na vijf kwartier. De krautcustaking te Berlijn. - Te Berlijn is gisteren weer. geen enkelen courant ver schenen. h ~i Toen gisterenmiddag de nieuwbenoemde bur gemeester een einde had gemaakt aan de plech tigheid, waarmee hij was geinstalleerd en nie mand meer het woord verlangde, klonk er plot seling achter uit de zaal een stem, die 't woord nam en het gezelschap tegenhield. Het was een persfotograaf, die op een toon van iemand, die gewoon is niet te worden tegengesproken, de heeren verzocht even voor hem te willen posee- rem En niemand van degenen, die hij in zijn vi zier had, verroerde meer een vin. De macht van de pers, zelfs van de foto-pers, zult gij zeggen om iedereen naar haar hand te zetten. Herin nert ge u nog de dagen van het bezoek van pre sident Fallières aan de hoofdstad, bij welke ge legenheid de toenmalige hoofdcommissaris van politie, de lieer Hordijk, de vermetelheid had om-op den publieken weg een tik te geven tegen het toestel van een Franschen persfotograaf? Niet minder dan de Fransche gezant moest zich toen tot mr. Roëll, onzen teg-enwoordigen com- missarissaris, toen burgemeester van Amster dam, wenden om de autocratische politieautori teit tot de orde te laten roepen. Herinnert ge u nog eonflicten van journalis ten, die aan den Amsterdamschen IJkant plot seling werden opgesloten, van ruzies van pers- vereenigingen in den Haag en Amsterdam met burgemeesters, met particuliere secretarissen van H. M. de KoninginJa, maar dat alles is reeds lang voorbij; wij leven nu in een demo- cratischen tijd! Wacht even, waarde lezer, daar zullen wij het straks over hebben. Onze persfotograaf dan had de schoone groep achter de groene tafels voor onze geillustreerde periodieken gekiekt; Wethouder de Breuk had den heer Maarschalk namens zijn collega's ver welkomd; de nieuwe burgervader had zijn hou en trouw aan Haarlem gezworen, het woord zou nu zijn aan Haarlem's burgerij zelf en daar niemand het voor deze opnam, zal de pers het moeten doen. Dat is ook billijk; wij raadsover- zichtschrijvers zijn steeds op het Prinsenhof de oogen en ooien van het publiek: wij luisteren en zien toe" in de raadsvergaderingen en bren gen het gehoorde en geziene getrouw over. Wij doen meer, wij ontvangen de klachten en opmer kingen uit de burgerij, onderzoeken ze, toetsen, deze aan eisen inzicht en ervaring en doen als de oenige niet 'belanghebbenden, de zuiverste uitspraak Zoo iemand, dan hadden wij zeker 't recht en den plicht gisteren het woord te voeren. Toch lieeft niemand onzer liet gevraagd, omdat de eenige plaats om te spreken voor ons is de courant. En daarom neemt de raadsoverzicht- schrijver der „Nieuwe Haarlemsche Courant" bij deze het woord, om namens de duizenden Haar lemsche burgeressen en burgers, welke hij in den Raad vertegenwoordig!,'den nieuwen burgerva der als volgt toe te spieken. Mijnheer de Voorzitter! Met groote belangstelling heb ik kennis geno men van Uw benoeming tot burgemeester van Haarlem. Dat de Hoogc Regeering een half jaar gewacht heeft met in de Haarlemsche va cature te voorzien, toont wel hoeveel gewicht zij hecht aan de goede bezetting van den burge- meestersstoel in Noord-Hollands hoofdstad. Dat Zij na rijpe overweging het oog op U lieeft la ten vallen is voor Uw persoon een groote eer, maar legt tevens een groote verantwoordelijk heid op uwe schouders. Door uwe 'overplaatsing van Koog aan de Zaan naar deze bloeiende gemeente zijn groote verwachtingen van u ge wekt. Gij wilt daaraan beantwoorden Mijnheer de Burgemeester, door 'krachtige daden, en met Godes onmisbare hulp. Wij hebben vertrouwen in uw kloeken moed en voortvarendheid. Laat ik u in enkele groote trekken mogen zeggen, wat er in Haarlem's burgerij leeft en wat zij'van u verwacht. Onze goede stad wil mee vooruit in het jachtende leven maar veel staat haar hierbij in den weg. Waar gij Haarlem wilt in of uitgaan, burgemeester, overal zijn de toegangen gebrekkig, eng en zelfs voor het mo derne verkeer gevaarlijk. In stoffige dossiers zult gij daarover ten Stadhuize veel kunnen vinden; maar aan rapporten hebben wij; niet veel, bur gemeester; wij moeten daden zien en die ver wachten wij van U. Van de noodzakelijke verruiming der gemeen telijke grenzen behoef ik U niet te spreken an deren hébben dat waarschijnlijk ten over vloede reeds gedaan. Zelfs een kind in den Achterhoek weet, dat Haarlem zich reeds een kwart eeuw geleden naar alle kanten had be- hooren uit te zetten. Maar, het zal ook Uwe ondervinding zijn, dat zulke zaken in de pu bliekrechterlijke molens moeten worden gemalen en dat deze met de oude Zaansche windmolens gemeen hebben, dat zij langzaam malen en in tegenstelling met gene nog niet eens zeker! Met Haarlem's bevolking, burgemeester, zult gij gemakkelijk kunnen opschieten, wanneer gij oog blijkt te hebben voor haar behoeften. Wij hebben hier een ferrnen middenstand, die het klaar weet te spelen de hooge eischen van het publiek te bevredigen ondanks de nabijheid eener wereldstad. Dien middenstand kerii ge zond te houden is een zeer moeilijke, maar nood zakelijke taak, burgemeester, waarin gij niet moogt falen, wilt gij rust en welvaart in Uwe gemeente houden. En denkt niet, burgemeester, dat het onzen winkeliers gelukt, het Haarlemsche publiek te bevredigen, omdat het hier provincialen zijn. De groote stadslucht is naar hier al sinds lang overgewaaid en in niets willen wij hier onder doen voor hoofdstad en residentie. Daarom, burgemeester, zal ik te zijner tijd op het behar tigen der belangen van onzen middenstand bij U terug komen. Onze arbeidende bevolking in den engen zin genomen, mijnheer de burgemeester, is zeer nuchter en weet precies, wat zij wil. Zn is ra - tig georganiseerd .en zal haar eisd langs wettelijken weg doorzetten. Van bolsjewisme hebben wij hier geen kaas gegeten; daar zijn we te verstandig voor en daarvoor leven we in een te mooie stad. Ik moet hier even, tot mijn spijt, de politiek aanroeren. U zult een vrij groot aantal sociaal, democraten in den Raad aantreffen- maar zii zijn niet gevaarlijk; zij eten uit de hand en dat is wellicht de voornaamste reden van hun a.™) getal. Waren zij van het slag, zooals U ze todl Zaanstreek hebt getroffen, dan was hun ii k hier spoedig uit; want nog eens, voor buiten sporigheden is de massa hier gelukkig noiTte verstandig. K De andere groote partij, mijnheer de voorzit ter, is de katholieke; ik zou U raden haar ge schiedenis eens na te gaan en U ?ult bevinden- dat zij gestaag gegroeid is en een vasten kern bevat. Gij hebt U voorgenomen, m. d. V., om tegenover alle gezindten een onpartijdige en welwillende houding aan te nemen. Dat zal U tegenover de groote Katholieke bevolking ge- ducht te stade komen; want op 't stuk van par- tijdigheid is zij 2eer gevoelig Bovendien—^zie maar eens aan Uw rechter hand heeft zij gezorgd, uitstekende verdedi gers van haar belangen te hebben in 't tremeen. telijk bestuur. Mag ik, mijnheer de voorzitter, ook nog Uwe aandacht vragen voor de kwestie, die overal brandend is, doch in Haarlem wel zeer fel n tn het woningvraagstuk. Ik zal U» geen oplossing aan de hand doen wist ik een-e goede, ik nam er patent op en was morgen schatrijk. Eén wenk wil ik U in alle be scheidenheid geven: zoek de oplossing ook eens langs den weg van den middenstands-woning- bouw. Gij kunt daarbij gemakkelijker een rede lijke huur bedingen; de financieele zorg wordt kleiner en, bij uitbreiding van het getal midden- sfandswon-ingen komt er opschuiving van onder naar boven op, wat van zelf den arbeidersstand ten goede komt. Ik zou U nog kunnen spreken over onze ha venplannen, over onderwijsbelangen, salariee- ring van gemeente-personeel, maar ik zou te uitvoerig worden en Uwe aandacht verliezen en- ik heb ze toch nog noodig voor één punt. Mijnheer de Voorzitter, uit het Optreden van den fotograaf, die zijn toestel zoo vrijelijk in de zaal had opgesteld en ongevraagd het woord nam, heeft U ten onrechte besloten-, dat de pers hier in Haarlem, de macht en het respect ge niet, welke zij ten volle verdient. De invloed van de pers behoef ik U niet te schetsen; gij zult voorts ervaren, dat Haarlem een pers bezit zooals geen enkele provinciestad in Nederland Edoch, m. d. V., de Haailemsche Pers geniet van de autoriteiten niet dat respect, waarop zij als vertegenwoordigster van 70.000 burgers en- burgeressen aanspraak mag maken. Het provincialisme is in Haarlem bijna ner gens anders meer te vinden den op het stadhuis. Elk lichaam, dat naar buiten optreedt, weet tegenwoordig, dat bestuur, leden en pers onaf scheidelijk zijn. Maar in Haarlem heeft men in stadhuiskringen deze opvatting nog niet, mijn heer de burgemeester. Een aantal der groote en' kleinere gemeentelijke autoriteiten beschouwen zich daar nog als meerdenvaardig en hebben nog iets van de allures der regenten der 17de eeuw. In normale tijden b ■- ;Ven wii daarvan niet zoo heel veel; maar bij plecuiige gelegen heden laat men zijn autoriteit geitic Bij ?r. onlangs plaats gehad hebbende huldiging van den bekwamen Wethouder, die tijdens het Haar lem's interregnum den scepter zwaaide, werden wij; naar de publieke tribune verwezen. Wij pro testeerden en hoopten op beterschap. Thans bij Uwe installatie, mijnheer de Voorzitter, zult U, niemand onzer hebben ontdekt. Wij waren min of meer verdekt opgesteld achter zes rijen ge nood igdeu. Wellicht hebt ge n-u en dan een hals zien rekkenheel in de verte. Dat was het hoofd van een verslaggever, dat poogde te zien; wie er zooal aanwezig waren.. Mijnheer de Voorzitter, wij hebben gewaarv ■schu-wd, dat men ons als vertegenwoordigers van 70.000 Haarlemsche burgers zou respect teeren. Opzettelijk heeft men niet gewild. M. de V., ik zeg opzettelijk: vóór U hebt U een groot leeg vierkant gezien in de zaal. 's Winters staat daar een hooge kachel en doorgaans, zooals ook nu, een tafel voor stenografen. M. de V. het is adat in ambtelijke kringen, dat op 1 Mei de kachel verdwijnt, maar de ste nografen blijven zitten, ook al hebben zij, zoo als thans,, niet één krabbel te makea Had mem deze twee overbodige beambten ter zijde of achter mr Bonians opgesteld, dan was daar een prachtige ruimte gewonnen om óf we! de pers vergeef de oneerbiedigheid óf wel de voornaamste gasten te plaatsen, die niet kunnen gerekend worden te behooren tot het be langstellend publiek. M. de V-, schrijver dezes heeft in Amsterdam een drietal afceheids- en installatie-plechtighe den van burgemeesters meegemaakt. De Pers tribune in onze hoofdstad is evenals de raads zaal in verhouding veel kleiner dan in Haar lem. Todi behoeft in Amsterdam de pers haar plaatsen nooit te ruim-em, slechts een weinig in te schikken, omdat men van het goede stand punt uitgaat, dat de pers behoort bij den Raad., M. de V., een deel onzer Haarlemsdie auto riteiten is nog wel eens bevangen met Hordyk- sche ideeën, zal ik maar zeggen), om niet al te ver in de historie terug te gaan. Maar in een conflict tusschen pers en auto riteiten is de laatste tot nog toe steeds de steik- *\rbJT ik geloof dat U zijt een man van dezen rijd, een tijd, waamide on zeldzame wijze blijk heeft gegeven van naar fuist inzicht om samen te weiken met de Pers; een tijd waarin de autoriteiten ons, publicisten, I herhaaldelijk weten te vinden, wanneer het gaat om het handhaven van gezag en orde voor in lichting van het publiek op allerlei gebied. M. de V., gij kunt bij ervaring weten hoeveel er van ons juiste inzicht, van onze juiste voor lichting afhangt. M. d. V. wij verwachten van U, dat gij de 17de eeuwsche begrippen in Uw onmiddellijke omgeving heerschend tegenover de Pers, zult - weten te moderniseer-en. Ook dat zal voor Haarlem een zegen zijn. Ik heb gezegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1