Van Overal Kerk en School Wereldmacht Rechtszaken FEUILLETON De Ondergang van een SPORT -EN SPEL Woensdag 18 Juni Tweede Blad f f R--K. Raadsleden. althans in de nabijheid der. si ad, niet hande lend optreden? >Yij weten dat .liet moeiljjk is, maar het zal bergen van leed voorkomen. ft Een goed voorbeeld. Een zestal Katholieke winkeliers in Haar lem hebben het initiatief genomen om mor gen, H. Sacramentsdag, hun zaken te sluiten. Proficiat voor dezen Eoomschen durf! ,Wij zeggen „durf", want, terwijl velen nog aarzelen tnsschen de belangen van hun beurs en hun christelijken plicht o.m op algeine e- n e Zondagen den dagelijksehen arbeid te la ten varen en dan koophandel stop te z&t'ten, getuigen bovenbedoelde Haarlemsehe winke liers van lum eerbied niet enkel voor het Goddelijk, maar ook voor het Kerkelijk ge bod en vieren openlijk de speciaal-Katholie ke feestdagen mee. Mogen hun voorbeeld anderen tot navol ging trekken! t ff Hoe lang nog?, iWij .zijn niet de eersten, die deze zucht slaken, wanneer wij aan den toestand van den Amsterdamscken Straatweg denken en zullen vermoedelijk, he laas,ook niet de laat- 6ten zijn. Het droevig ongeluk, dat verleden week twee ouderharten in droefheid dompelde' om den dood van een lieveling, heeft weer eens de aandacht gevestigd op de heirbaan naar Amsterdam, die haar bijnaam van „via dolo rosa" weg der smarten, zeo terecht draagt. Er'kleeft bloed aan dien weg, die zoo dikwijls met wrakhout bezaaid ligt, maar de gedachte aan de trekschuit, die zoo lan gen tijd langzaam, langzaam daar door de vaart werd getrokken leeft voort in liet tampo, waarin de zoo lioog noodfge verbete- rir® wordt aangebracht. Moeten wij den hopeloozetn toestand van den werf in schriller kleuren teekenen, wel nu men lierinnere zich dan dat het gemeente bestuur van Halfweg, door de ondervinding geleerd, steeds in reserve houdt.twee doodkisten, omdat het weet die 'den een pf anderen dag noodig te hebben. Daarmede is alles gezegd. De weg, die vijftig jaar geleden, misschien voldeed, is, met het toenemende verkeer van razend snelle motorcars, honderden fietsers, electrisclie trams, vrachtwagens e.a. abso luut onvoldoende geworden. Het is ontegenzeggelijk eeu der drukste ver '.eerswegen van Nederland maar misschien Nabij Haarlem is de weg breeder, maar liet gevaar niet minder. Een geheele druk bevolkte wijk- is daar verrezen en de tram rijdt, er' aan beide zijden van den weg, zoodat men groot ge vaar loopt met aan de eene zijde een bot sing met de daverende wagens te pntloopen, aan de andere het slachtoffer, te .worden van de E. S. M.-wagens. Niet het minst vo'or de wagenbestuurders der trams is het verkeer op, zoo'n weg ener veerend. Wij spreken nog niet over den kaveloozcn toestand .waarin deze rijksweg in de be bouwde Haarlemsehe kom verkeert, maar voelden onze lezers geen diepe deernis met de ongelukkige ouders, die verleden week in ons blad een ingezonden stuk schreven, dat zij in den loop der jaren, tengevolge van die slechte toestanden, een knecht door de train zagen vermorzelen, drie trekdieren en nu als laatste wreede slag, hun kind van twee jaar oud? Een radicale verbetering Van den weg is een eisck van menschlieveadheid. Over de geheele lengte dient de weg vier, vijf meter te worden verbreed, maar aller eerst dient de govaarljjke tram ^geheel van den verkeersweg te worden gescheiden. Elk jaar i talmen, beteekent nieuw bloed, nieuw wrakhout, nieuwe angst, nieuw leed. De verbetering van den weg is zeer ur gent. urgenter dan zoo menige zoutelooze in terpellatie, waaraan dagen kostbaren natio nalen tijd in de Kamer worden verspild. Maar kan ook in afwachting, de gemeente. Het concours van den Provincialen Bond voor Harmonie- en Fanfare corpsen in Noord-Holland. Het mag welhaast van algemeenc bekend heid geacht .worden, dat do Muziekv ereeni- ging „L-aurens Jansz. .Coster" "in de jaar- Vergadering in Januari do,or loting .weid aan gewezen, 'het 32ste concours van den Prov. Bond voor Harmonie- én fanfarekorpsen in Haarlem te ontvangen. Het bestuur, dier yer- eeniging toog al aanstonds aan het werk om, dit concours mogelijk kans van slagen te geven en trad in overleg met hare be schermheer, den iJV.elEd. Heer, Mi. Joh. En schedé, die het plan, dat het bestuur voor loop ig had gemaakt, met zijne- goedkeuring bekrachtigde en financieele steun toezegde. Alvorens verder te gaan, willen we hier eerst iets zeggen, wat den Prov. Bond .wil en wat haar doel is. In 'het jaar 1887 kwamen op iniatief van den heer J. P. Groot, directeur van het Ste delijk Muziekkorps te Pumerend, eenige heeren bijeen om de mogelijkheid te. be spreken van het oprichten van een Bond van Harmonie- enFanfarekorpsen, en op do eerste vergadering waren van een 7-tal muziekvereenigingen afgevaardigden tegen woordig, die met het doel sympatiseerd'en en waar dan ook 23 October 1887 den Bond wera geconstitueerd. Daar wei-den tot leden van het Hoofdbestuur 'gekozen J. P, Groot, Purmerend, voorzitter; J. D;. Thie, Purme- rend, vice-voorzitter; J. Maxim van 11 ei st ij n, Amsterdam, 1ste secretaris; D. Ko ning, "Amsterdam ,2e secretaris; C. HelLings, Broek in (Waterland, penningmeester. Deze heeren zetten een algemeen regle ment in elkaar, waarvan art. 1 (het doel) aldus luidde: „Het doel van den Prov. Bond is, door onderlinge samenwerking de beoefening der Toonkunst te bevorderen en zoodoendejgieede muziek tot het volk te brengen en door het volk te leeren vereeren en waardeorén. Het leidt toch geen twijfel, dat het hooren van 'goede muziek door het volk, van zeer g rooi en invloed is >op de volksontwikkeling in het algemeen en veredelend en beschavend werkt. En ziedaar daii ook het doel van den Bond; door het allengs verbeteren der lief hebberij-muziekgezelschappen, door het op richten van nieuwe gezelschappen, 'goede mu ziek onder 't volk te brengen, ook ten platte- lande, is hiermede meteen gezegd, dat het organiseeren van muziekfeesten, zoo als den Bond gedurende al den tijd van haar bestaan telke jure heeft gedaan, niet moet worden beschouwd als doel, doch als middel. Het heeft den Bond nooit aan de noodige belangstelling en medewerking ontbroke|n, omdat zjj zich steeds heeft gekenmerkt door een ordelijk en prettig verloop en dat zij gewild zijn', is zeker af te leiden uit het feit 'dat de Bond in tal van gemeenten meer dan eenmaal en dan nooit tevergeefs, om gastvrijheid heeft aangeklopt. Hebben we hier gemeld, dat de Bond dat in het algemeen niet heeft te klagen gehad over gebrek aan belangstelling en medewer king, van de musici uit geheel ons land heeft de Bond steeds de grootst mogelijke medewerking en waardeering ondervonden, omdat de musici van tal van muziekkorpsen de overtuiging hebben gekregen dat de ernst waarmede door de korpsen, bij den Bond aangesloten, de studie wordt opgevat, waar door is bereikt, dat verschillende jury-leden, gtelieel ons land kennende, hebben ver klaard;, dat het gehalte voor de liefhebberij muziekgezelschappen in Noord-HolLand aan de spits staat-, waaruit men ziet, wat nauw gezette studie en wat vriendschappelijke sa menwerking vermag. Alzoo zal dan het 32ste Concours in Haar lem op Bondag 22 Juni en Zondag 29 Juni plaats hebben. Moge de Bond ook hier in Haarlem een goede ontvangst zijn beschoren. Door 'de goede zorgen van het bestuur van „Laurens. 'Jansz. Coster." zjjn alle middelen aangewend om liet concours te doen slagen; moge zij ook de steun van Haarlem's .inge zetenen in ruime mate ontvangen en mogen velen zich gedwongen gevoelen door het schenken van medailles de ernst en studie van de korpsen te helpen verhöogen. Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de officieelc. feestgids, welke Donderdak of Vrijdag a. s. verschijnt. SCHOOIEESTAAL. Indertijd hebben wij gemeld, 'dat onder de socialistische raadsfractie te Deventer een vrouw is, die op het oogenblik lees- en schrijfles krijgt. j Dat bericht ging door de geheele Nederl. pers en werd o.a. ook in de „Nieuwe Crt." op genomen. Daar werd het opgemerkt 'door niemand min der dan A (bra ham) B(enjamin) K(leerkoper) die in „Het Volk", „oproerige krabbels" krab belt en natuurlijk heftig verontwaardigd was. Wat zegt hij „In „Het Volk" vat het Kamerlid A. B. K. daar vlam op en schrijft op „zijn" manier daar- bver: „Grappigi nietwaar? Hoe is-ie, goddelijk of niet? Laat ons bulderen van 't lachen om 't stomme wijf. Zoo'n mensch, je werkster gewoon op het stadhuis. Ha, ha, ha. Zie ze schuddebuiken, de weldoorvoede lezers kring. Lees- en schrijfles. Een raadslid. Maar ik zou ze je kunnen noemen, meneer de Redacteur, Hofnar ten Paleize van Koning Rijksdaalder, die ik zelf heb meegemaakt in den Raad van Amsterdam deftige lui, ja gestu deerde lui, die te stom waren om als Rappor teur bij de begrooting de opmerkingen uit hun afdeelingen neer te schrijven, laat staan 'n lees baar verslag te maken. En voorwaar, jonkheer Grapjas tot Ploerten dom, beter een kloek wijf, dat méér kan dan ze geleerd heeft dan 'n voorname uil, die méér ge leerd heeft dan hij bevatten kon. En voor de rest val'dood meneer." Hoe is 't ie? vraagt ..De Limb. Koerier". „Fijn wat!wat zullen de trouwe le- Nzers van „Het Volk" weer Donderdagavond gesmuld hebben." Vooral dat slot: „En voor de rest val dood meneer'die is goed. Kun je in revolutionaire stijl niet dood maken, dan wensch je ze maar dood. A an liet revolutionair verlangen is clan voldaan Hier spreekt ten volle het hart, hier voelt men de uiting der naastenliefde.... „Val dood meneer". Een praditbeeld van socialistische deba terskunst „Val dood, meneer". Een heerlijk typeerend staaltje hoe het zou gegaan zijn als in November de revo lutie ware gelukt en mannen als A. B. K. aan het roer zouden staan. Wee dengene, die zich zou venneten een aanmerking te maken op het socialistisch beleid. Val dood meneer! pardon „maak dood" vorst in het heete seizoen. In den nacht van Maandag op Dinsdag heelt het in de Heemskerkerduinen zoo hand gevroren, dat enkele akkers met vroege aardappels afgevroren zijn. Zaterdagnacht zijn in Friesland vele jon ge boonenplanten afgevroren. Te Dinxperlo (Geld.), en omgeving heeft het In de laatste nachten geducht gevroren. Aardappelen, boenen, boekweit hebben veel geleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de strenge nachtvorst ook in Twente veel sclmtlo veroorzaakt. Heele akkers aard appels en boonen zijn zwart. Tusschen Hen gelo en Oldenzaal en in de huurt van Goor is de schade vooral groot. Dreigend bakkersconfJiet, Er dreigt te Zwolle ie,en ernstig bakkersoonflict. Eeeds eenige jaren is aldaar een toonbeweging gaande, die voor een paar maanden opgelost scheen te worden. Door verhooging van den broodprijs tot 18 eent de 4 ons, zouden de loo- nen van de volwassen gezellen komen tot 22 per week on zou een collectief contract afgesloten worden met de drie landelijke bonden. Er bleek bij die gelegenheid, dat hier nog looien van 11 werden betaald. De co öperatieve broodbakkerijen verlaagden ech ter onlangs den broodprijs, de bakkers moes ten volgen en thans heeft de Bakkerspa- troonsvereeniging aan de Landelijke Bonden bericht, dat verder overleg niet plaats zal hebben, m.a.w., dat geen gevolg zal worden gegeven aan de Ïoonovëreenkomst, ziektere geling, collectief contract enz. Waar. van den aanvang af de drie organisaties, modern, christelijke en katholieke, nauw samenwerk ten, hebben zij thans besloten den strijd sa men aan te binden, zooals wordt uitgedrukt: tot het bitterste einde. Een bouwkundig oplichter. yyij lezen in het „Bouwk. Weekblad": Een net gekleed heer vervoegde zich de zer dagen hijeen onzer architecten te Am sterdam, onder mcdedeeling, dat hij afbeel dingen van zijn werk in een tijdschrift had gezien, welke zoozeer in zijn smaak vielen, dat hij besloten had don bouw van zijn land huis aan hem op te dragen. Op waarlijk meesterlijke wijze wist hij zijn rol van bouwheer te spelen, daalde hij af iu die details, welke zich inderdaad bij het ma ken van plannen voordoen, liet daarbij niet na de ijdelheid der architecten te streelen, zoodat het hem ten slotte gelukte den indruk te verwekken een werkelijk ideaal bouwheer te zijn. Bij het afscheid kwam echter de aap uit de mouw. Toen hij. een naamkaartje met zijn adres zou achterlaten bleek hij zijn por tefeuille vergeten to hebben, deed hierover eenigszins nerveus, zocht in andere zakken of hij wel genoeg geld hij zich had voor de te rugreis naar Den Haag, waarop do architect er in vloog door hem tien gulden te offree- ren, welke dankbaar aanvaard werden. Naam en adres, welke hij bad achtergela ten, bleken valseh te zijn en het tweede be zoek bleef achterwege, evenals natuurlijk de terugzending van het geleende bedrag. Ken teek enen: lidteeken geheel boven aan den neus, middelbare lengte, blond haar, fat soenlijk uiterlijk, ouderdom circa 30 jaar. Gemaskerde inbrekers. In den nacht van 15 op 16 dezer, drongen een paar gemaskerd© mannen de woning binnen van de echtelieden J. v. d. Hekle, te Boerakker, genu Leek (Gron.) Elk gewapend met een .revolver, plaatsten ze zich voor de bedstede, waar liet echtpaar sliep en eischten het in huis aanwe zigen geld. Beducht voor zijn leven, wees v. d. Heide den dieven de plaats waar 400 geborgen was. Nadat do misdadigers ver trokken waren, -bleekf dat ook nog een kast was opengebroken en hieruit 1500 was mee genomen, Omtrent de daders h'eeft men nog 'niet de minste aanwijzing. Ernstige scheepsbrand. Maandagmiddag is brand ontdekt in de lading van ruim dr e van de Amerikaansehe boot „Magunkook liggende in do Parkshaven te Botterdam. Da delijk werden 5 stralen op het vuur gericht. Inmiddels verschenen spoedig drie drijvende stoomspuiten en 6 handbrandspuiten. Deze werkten tesamen met 26 stralen. Het vuur werd dus dadelijk met kracht aangetast. In een paar uren was liet gevaar voor uitbrei ding geweken, doch den gebeelen avond werd nog met een aantal slangen gewerkt. Aan de lading katoen, tabak en liinkoe-en is groote schade aangericht en met kra 'werd het lossing-s werk begonnen. De reddingsbrigade moest zich met rook- maskers tegen den dikken rook besebermen. Do vermoedelijke oorzaak is dat in de nabij heid een autogeenlasseliing werd verricht. KORTE BERICHTEN Sedert 27 Mei j.i. wordt te Voorburg ver mist de 67-jarige kolonel der militaire admini stratie C. A. H. Op genoemden dag heeft hij zijn woning verlaten en is niet meer terugge keerd. Men vreest, dat hem een ongeluk is over komen. Als een bewijs van de duurte van lande rijen cn boerderijen kunnen we melden, dat drie boerderijen, 't Oude Slaa, 't Nieuwe Slaa en Zicluvree, te Haart onder Aalten, die voor eenige jaren waren aangekocht voor ongeveer 23.000, thans publiek zijn verkocht voor de som van 95.153. In de woning van den heer E. aan de Utrechtschestraat te Arnhem, ontdekte de po litie dat ingebroken was. Daar er verschillende voorwerpen blijkbaar gereed waren gezet, ver borgen zich twee rechercheurs van poldie m het huis Des avonds kwam er door den tuin een met 'n revolver, gewapende man op het huis af die door de beide politiemannen werd gear resteerd. Het was F., een scheepsstoker te Arn hem; hij bekende den inbraak te heb oen ge pleegd, In den nacht van Zaterdag op Zondag c.a. 2 uur bemerkte een nachtwaker, dat er twee personen bezig waren de deur open te breken van perceel Alexander Boersstraat 33 te Am sterdam, welk perceel in gebruik is bij den heer Snijders voor stalling van motoren en rijwielen Nadat de waker zich had verzekerd, dat de in brekers hem niet hadden opgemerkt, verwijder de hij zich en waarschuwde de politie, die on middellijk verscheen en beide inbrekers arres teerde zonder dat het hun gelukt was iets te ontvreemden. Zij werden overgebracht naar het politiebu reau waar bleek, dat zij van de noodige inbre- kers werktuigen voorzien waren. De politie te Leiden heeft 'n tweetal perso- nen, vreemdelingen, aangehouden, die zich' schuldig hadden gemaakt aan diefstal van een aanzienlijke partij coeosvet, afkomstig uit Rot terdam, Zij trachtten het in de Sleutelstad te verkoopen. De dieven zijn ter beschikking van de politie gesteld. t n~ Maandagmiddag is, in de nabijheid van Utrecht, de berijder van een motorfiets, waar eene dame achterop zat, in botsing gekomen met een auto. De dame werd opgenomen met drie beenfracturen, de berijder met bekkenbreujk en ernstige verwondingen aan het hoofd en de handen. In bedenkelijken toestand zijn de pa tiënten naar Utrecht vervoerd. Valsche munters veroordeeld. Maandag heeft terecht gestaan de 27-jarige koopman L. A. L S., te 's Gravenhage, wien was ten laste gelegd, dat hij op 6 Februari een 100 valsche bankbiljetten van 100 van val sche munters heeft aangenomen met de bedoe ling, ze als echt uit te geven. Beklaagde bekende volledig. In het najaar was L. bij hem gekomen met het verzoek, een aantal valsche bankbiljetten, welke hij zou ver vaardigen, uit te geven, Bekl. had zich daartoe bereid verklaard. Qp den avond van 6 Febr. was L. in het café Confhmce in de Wagenstraat bij hem ge komen en had hem 100 biljetten overhandigd, welke hij moest plaatsen, Bekl. moest 40 a f 50 voor elk geplaatst biljet afdragen aan L. cn v. d. K., de rest mocht hij als loon behou den. Bekl. S. had toen zijn vriend van B. opge zocht en dezen verzocht hem te helpen bij het plaatsen van de bankbiljetten. Deze had zich daartoe bereid verklaard; hij had toen 31 bil jetten ontvangen. Omdat hij echter bang werd voor de gevolgen, had hij al de ontvangen bil jetten naar het politiebureau te Scheveningeft gebracht. Bekl. verklaarde eveneens bang te zijn gewor den en de biljetten verbrand te hebben. De officier van justitie, mr. Bijnen, achtte beklaagde's schuld bewezen en eischte 2 jaar gevangenisstraf. Hierna stonden terecht P. K. v. d. K., koop man, K. W, L., koopman, en J. C. W., letter zetter, alle drie te 's Gravenhage. Aan bekl. v. d. K. en L was ten laste ge legd, dat zij de middelen hadden verschaft voor het vervaardigen van valsche bankbiljetten, aan \V., dat hij deze biljetten gedrukt had. Alle drie ontkenden. W. was letterzetter ia dienst bij zijn broer, Hij wist wel, dat uit de drukkerij van zijn broer in het najaar een trappers was vervoerd naar een huis aan de Jacob v. d. -Doesstraat, doch hij wist niet, met welk doel. Evenmin wist bekl. met zekerheid te zeggen, of deze pers ver kocht was; hij vermoedde dit echter wel. Bekl. had meegeholpen aan het vervoer van de pers. V. d. V. verklaarde de pers gekocht te heb ben van den broer van W. met het doel echtei ze met winst te verkoopen. Hij had hiertoe ooi wel eenige pogingen aangewend, doch hij ko< zich niet meer de namen herinneren, aan wit hij de pers ten verkoop had aangeboden. Eisch tegen v. d. K. en L. ieder 5 iaren gcvangcnisöUaï cn tegen W. 3 jaren gevan genisstraf. Hierna stond tereoht H. J. O., strijkster te 's Gravenhage. Deze had een aantal valsche bankbiljetten ontvangen en een van die biljetten uitgegeven, wetende, dat het valsch was, Eisch 8 maanden gevangenisstraf. K.-K. Dandbouw-winterschool. Naar wij vernemen, worden door den aartsdiocesane R.-K Boeren- enTuindersbond in Gelderland po gingen aangewend tot het stichten van een R.-K Landbouwwinterschool te Terborg. ift.-K. Voetbalbond. Te 's Hage is opgericht een R.K. Voetbal bond voor liet bisdom Haarlem. Besloten werd een commissie te benoemen, die tot taak heeft het samenstellen van statuten en reglementen, In de drie hoofdsteden zal een vereeniging wor den benoemd, waarvan de leden aangevuld zul len worden met twee leden, een uit de provin cie Zuid-Holland, en een lid uit de provincie N.-Holland. Benoemd worden voor den Haag, de R.K. Sportvereendging Graaf Willem II, voor Rotterdam de R.K. V. V. „Lconidas" en voor Amsterdam de R.K. A. V. Voor de pro vincie Zuid-Hol land werd bij stemming geko zen de R. K. V. V. Dordrecht en voor de pro vincie Noord-Holland waarvoor Zaandam cn Alkmaar waren candidaat gesteld, de R.K. V. V. Zaandam, aangezien de R.-K. V. V. „V.A.F. C." zich terug trok. roman uit het poolsch. Het is alweer eeuicc-u ."<1 «cleden. dat wii zelf en dat anderen in ons Wad het nut en Koed bestaansrecht bepleitten van een nationalen bond van R.-K. raadsleden. Veel succes hadden cUo oproepen buiten den kring Haarlem niet. hoe voortreffelijk werk door de Haarlemsehe organisatie, ook werd geleverd en hoezeer men mocht verwachten, dat het aanmoedigend naar buiten zou werken. Na de laatste verkiezingen sclnint or echter •meer animo te zijn gekomen en van verschil lende plaateen bereiken ons mededeelingen, dat de E.-K. raadsleden zich in een organisatie vereenigen. Zoo hooren wii van een E.-K, Bond in Gelderland en dat E.-K. leden van Provinciale Staten zich vereenigden o.m, in Brabant, om van, Ïjoord-Hollancf niet te ge wagen. Ons dunkt dat het een gunstige tiid voor de Haarlemsehe afdeeling is om opnieuw te trachten de E.-K. Raadsleden in Nederland in ©én bond te vereenigen. Voor den heer Hooy, die «oo krachtig daartoe aanspoorde, indertijd en er zich heel wat werk voor getroostte, zou dit ©en grooto voldoening zijn. Wii zouden de totstandkoming ten zeerst© Itoejuichen, wiil daarvan een groot© actie ten goede zou kunnen uitgaan. om niet te «preken van het profiit dat het algemeen be lang daarvan zou trekken en de versterking der R.-K. partij, die er het gevolg' .van zou ff-iin. - ook oen der smalste en minst beveiligd©. Ge achteloosheid, waarmede de verbetering wordt ter hand genomen, grenst dan, ook bijna aan het misdadige. ZooaLs men ziet staat den bond een paeda- gog'isoh standpunt vo-or. --wA'.V-J,,- ^35 Nu keek de legioensoldaat den legaat vast in de ©ogen en sprak In uwe genade,.veldheer, hebt gij besloten mij ▼oor mijn dienstijver te beloonen. Dat beduidt, dat ik den standaarden des mperators trouw gebleven ben Als Rome zijn dapperen met den" smadelijken dood in de Arena beloont, neem ik deze onderscheiding aan met de gehoorzaamheid, die een soldaat verschuldigd is. In zijn stem lag niet een schaduw van hoon, veler sidderde daarin ingehouden smart, met berusting ge dragen. De dreigende uitdrukking van Publius' gelaat ver dween. Hij zette den fakkel weder tegen den muur en reide rustig Mengen moet gij u aanmelden, om de armbanden dapperheid te ontvangen. Zorg er echter voor, dat ge in den eersten veldslag, die geleverd wordt, voor de eer van het heilige Rome sterft. Gij hebt een cervollen dood verdiend. De soldaat, die den geheelen tijd het hoofd gebogen had, richtte zich hoog op. Publius trad weder voor het venster. Smartelijke gedachten gingen om in het hoofd van deD Romeinschen patriciër. Een gemeen soldaat, de zoon van een barbaar, had hem beschaamd, daar hij hem aan de plichten der meerderen tegenover de min deren had herinnerd. Want het betaamt niet, een sol daat, de bereid is voor de eer der standaarden het le ven te laten, met een smadelijke doodstraf te dreigen, om het even welk geloof hij belijdt. Voor den veldheer op 't slagveld is de vraag, welken godsdienst zijne dap pere soldaten belijden, zonder belaug. In de legioenen dienden reeds lang aanhangers van verschillende go den, en zij stierven toch allen met vreugde voor Rome's grootheid. Als de Christenen zich met de overoude Romeinsclie overleveringen verzoenen wilden, zou Publius er niets tegen hebben hun godsdienst te erkennen, want ook hij hield zelfverloochening hoog in eere. Maar deze sec- tarissen zeiden luide en openlijk voor den rechterstoel van den praetor, zonder een oogenblik voor het wre kend zwaard van het recht te beven, dat de zon van het heilige Rome ten ondergang neigde, dat hun God den afgod Jupiter op het Kaïpitool van zijn troon zou stootea en diens plaats zou innemen. En zij hoonden met een onverschillig lachje de macht des Imperators, wanneer zij leeuwen en tijSers in den muil werden ge, worpen, met ijzeren haken aan stukken werden gere ten, aan het kruis genageld, op ijzeren roosters gebra den werden 1 Hun heldenmoed was hoogverraad Zij moesten bij massa's verdelgd worden, want als zij in aantal toenamen, eu vooral ais de gewapende macht.. Publius verbleekte, ontzet over de gevolgen van zijn verdere redeneering. Thans herinnerde hij zich dik wijls kleine troepjes aan den oever van den stroom te hebben opgemerkt die. me' het gelaat naar elkander toegewend, stonden of knielden alsof zij te zamen baden, en als zij hem zagen, ie^3 onder hunne tunica's ver borgen en zich snel verwijderden. Zouden dat misschien Christenen zijn Een geweldige smart maakte zich meester van het hart des Romeinschen patriots. Hij zag Rome van alle zijden door schrikkelijke gevaren bedreigd, of liever hij voorzag de gevaren, zonder deze juist te kunnen beoordeelen, want zij naderden onder den sluier van een geheimzinnige kracht Zouden de vijanden van de thans bestaande wereldorde llen te zamen opstaan tegen Rome's heerschappij, Rome zou den aanval weerstaaD, schitterend zegepralen en de oproerlingen tuchtigen. Maar de ellendigcn scherpten hunne zwaar den in ontoegankelijke wouden eenerzijds, en andere- zijds in de schuilhoeken van een groote stad en in on- deraardsche begraafplaatsen, Wie kan hunne armen tellen, vroeg Publius zicliaf. Oostwaarts aan de andere zijde van den stroom werd aan den zoom van het woud een zwakke licht schijn zichtbaar, gelijkende op een zeer verwijderden vuurgloed. Spoedig daarop glansde achter de nu dui delijk zichtbare toppen der boomen de bovenste rand der maanschijf in rossig licht, scherp uitkomend tegen den donkere grond van het firmament. Het vurige schijnsel werd al zwakker, naarmate dc maan hooger steeg. Straks zweefde zij als volle r°oc*e sc 'l( "Yf het woud. Het scheen Publius toe, dat ook het licht, waarmede de maan de aarde overgoot, rood, ja zelfs bloedrood zich over de horizon verspreidde. Waarheen hij ook keek, naar rechts, naar links, voor zich overal zag hij dien bloedigen schijn. Tegelijkertijd begroetten de kikvorschen den opgang der maan met een gekwaak, als wilden zijn hun vroeger getwist geheel doen ver geten. Ge maan ging onbekommerd haar pad langs den he mel verder en verloor onderweg haar felle lichthoe hooger zij zich verhief boven de bosschen, des te klei ner werd haar schijf cn des te bleekcr haar gezicht. Reeds had zij zich boven de toppen der boomen ver heven en trok langzaam, gelijkmatig en rllstiS door het donkerblauwe azuur des hemels, een fijne zi veren lichtstof over dc aarde breidend. Haar tooverachtig licht hief den zwarten sluier op, dien de nacht over bergen, wouden en wateren had gespreid. Ten slotte werd het zoo licht, dat Publius zelfs de eevelde eiken stammen aan de andere zijde van den Donau kon on derscheiden. Daar liet zich een gernisch vernemen.... Het was een hert, dat met deftige schreden den oever van den stroom naderde. Het bleef staan voor het water, dronk een weinig, en verwijderde zich even langzaam als het gekomen was. Publius staarde weder naar de Markomaonscho bergonl welke noordwaarts den gezichtskring afsloten cd te vergelijken waren met reuzen, die den toegang tot een tooveriand weerden. Terwijl hij daar stond en lang in stilte tuurde, me oogen en oorea wijd geopend, meende luj m de plech tige Stilte van den heerlijken zomernacht, hoewel dan zeer onduidelijk, het gedruisch te hooren van een verwijderd ramoer. Een oogenblik hield hij dcu adem in, en riep daarop plotseling Zij komen I Rufius, die rustig tegen den muur stond, maakte een beweging om het kijkvenster te naderen, doch werd door de aanwezigheid van den legaat teruggehouden. Zij komen 1 herhaalde Publius. Kunnen uwe oo gen door den nevel van het maanlicht doordrk gen vroeg hij den legioensoldaat. Ik ben een der mannen, die door de ccnturio's worden uitgezonden om de nachtwacht to houden, antwoordde Rufius.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5