STADSNIEUWS Het Gezinsloon groote Gezinnen INGEZONDEN. Kunst en Kennis LANDBOUW EN VISSCHERIJ Vragenbus Voor den innoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk, maar „n. ook air tol l.,...»ia«.l.i.. toto vereenigingen, .„CSK ojS ÏZUS komt zij niet in er Vliegdemonstratie. VERSCHENEN i en de 7995 N.V. Drukkerij De Spaarnestad Openluchtspelen. In de maanden Juli en en Augustus zullen in Ubbergen bij Nijmegen op de terreinen van de villa „Schoonoord" open luchtspelen gehouden worden. Vertoond wordt een bijbelsch drama, „Pilatus," door prof. Francken. De artistieke leiding staat onder Vin cent Berghege, die zich de medewerking ver zekerde van eenige eerste tooneelkrachten en één amateursgezelschap van 80 personen. Rupsenplaag-, Op de Friesch zandgronden heeft de rups van de kleine wmtervlinder groo- te schade aangericht. Alle blad en bloesem is vernield; geheele hoven zijn kaalgevreten. In de vruchtboomen vindt men nu ook al weer de nesten van de ringelrups en spinselmot, die, worden ze niet uitgeroeid, alle gebladerte zul len vernielen. Sommigen zijn reeds begonnen de nesten op te zoeken en te vernielen ot kleei- banden aan te leggen tegen de mieren en ap- pelzaagbladwespen, welke laatste het ooft zeer schaden. Afscheid. Den 5den Juli e.k. veitrekt ten tweede male als missionaris naar Ned. O.-lndië, de Zeer- Eerw. heer L. van Rijckevorssel S. J. Toen hij vóór enkele jaren ter voltooiing zijner theo logische studiën terugkeerde naar Europa, had hij zijn ondernemenaen geest vol energieke toe komstplannen. Er moest een forsche stoot ge geven worden aan de betrekkelijk kwijnende missie-actie in ons vaderland. De edelmoedig heid was er, doch de kennis, het inzicht ontbrak. Hoe Pater van Rijckevorsel te werk ging we ten wij allen. Hem is daarvoor van alle zijden lof gege ven en dank 'gebracht, ontelbare malen. Bij het blijde constateeren onzer bijna voorbeeldeloos- sneile missieaclie-evolutie werd zijn naam zel den slechts niet genoemd. Hij was inderdaad op tijd gekomen met zijn opwexkende woorden en zijn ontroerende ge dachten. Geen mensch in ons vaderland twij felt daaraan. Vrienden der missie, die nu ontelbaar blijken te wezen, mogen wij dien man laten gaan uit ons midden, zonder tastbaar blijk van erkente lijkheid. Hij vertrekt naar een ontzaggelijk veel belo vend missiegebied, een arbeidsveld, waar iede re vrucht zich met Gods zegen veriionderdvou- den zal, maar waar gebrek aan finaniieele mid delen zicli allerpijnlijkst dóet gevoelen. Met bloedend hart moet de bestuurder der kweekschool voor Javaansche Onderwijzers te Moenüian telken jare bij het toelatingsexamen een bedroevend veel grooter getal terugzenden naai de verre dessa's waai van zij zijn gekomen, dan hij kan opnemen binnen de muren van zijn school. na allen. om "weer op hun beurt na weinig jaren, Jezus kennis en liefde te verbreiden crle oc oacil bestrijden, krijgen een gift van de- opbrengst der Vliegdemonstratie en „H. L." wórdt bij deze bedeeling vergeten. Hebben wij het niet noodig? Het comité meent zich nu al lereerst te moeten wenden tot de Katholieken van Haarlem, met een krachtige opwekking me de te werken den Bloemendag zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Haarlem moet dit jaar met de opbrengst bovenaan staan! Er moet nu een record geslagen worden! Wij moeten de schade van twee jaren, wederom inhalen. En dat kan, mits een ieder daartoe medewerkt. Daar om nu propaganda gemaakt voor den Bloemen dag. In uw gezin in nw familie, allen op ge wekt, tot deelneming. Gehuwden moeten hun vrouwen en kinderen aansporen, jongemannen hun meisjes en zusters, en deze weer brengen weer vriendinnen aan. Het is in het belang van een verheven doel, ja, van uw eigen zaak. Men beoefent ook daarmee een echt Katholiek werk: de lijdende menschJuid haar verloren le venskracht te tulpen terug geven. Wij hebben, verdere belangstelling noodig. Honderden verkoopsters hebben wij noodig om in paren van twee het bloempje aan te bieden. Dames, blijft nu niet achterwege en laat een ieder van u zich op Zondag 15 Juli in de stra ten van Haarlem wagen om het bloempje aan den man te brengen. Alle georganiseerde dames en faeeren moe ten den 13en Juli mobiel zijn, en dan, gesteund door een krachtig korps van Bloemenverkoop- sters, moet er een aanval op het Haarlemsch publiek ondernomen worden. Dan kan een schit terend succes niet uitblijven. Wij vertrouwen dat allen zullen medewerken, en dat de pers wel zoo welwillend zal zijn ons in de dagen die onzen Bloemendag voorafgaan 'n ruimte te willen toe staan. Dat zullen zij onze Tuberculosebestrij ding niet weigeren. Dames en heeren meldt u aan. Vooruit dus. Het wachtwoord is thans: maakt propaganda voor den Bloemendag. Geeft uw adres op aan het secretariaat. M. de Red., u beleefd dankend voor de vele plaatsruimte, teekenen wij het Dagelijksch bestuur van „H. L." W. MOLENKAMP, Voorzitter, Grebberstr. 34. J. W. DEjGRA^F, Penningm. Grebberstr. 2. J. TH. ELL1GENS, Secr. Geweerstraat 14. ders de kans liep, geen sokken meer te zullen vinden. Thans is de voorraad vermoedelijk uitgeput. Op het levensmiddelenbureau ligt do lijst ter inzage van de winkeliers, belast met do distributie van sokken. 1) Hieromtrent kunnen wij mededeelen at door den heer Smits, den bioscoop-exploitant bij onze redactie naar het adres der R.K. ver- eeniging is geinformeerd. Wij hebben toen het adres van den heer Elligens opgegeven, en be grijpen daarom niet, dat hen geen uitnoodiging bereikt heeft. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van een ingezonden stuk, voorkomende in uw blad d.d. 3 Juni j.l., on derteekend namens de Veiling Vereeniging „De Eendracht" te. Lisse, door voorzitter en secretaris, verzoek ik u beleefd ook onder staande regels -te willen opnemen. Dat het bestuur1 van de Veiling Lisse tele fonisch niet verzocht heeft om te komen lcoo- pen op crediet, is de volle waarheid. Het zou ook niet gemakkelijk gaan, dat al de 5 men- schen, die bet bestuur vormen, één voor één telefonisch een dergelijk verzoek zouden 1 Maar óo"k Is de Volle" waarheid, dat de voor- I zitter der veiling „De Eendracht" te Lisse over het schoone land van Java, dat holland i ^ej telefonisch verzocht heeft op de veiling AA 17C C1 17AAt-rl Col h l'O ell i "f i lil l 11 zooveel voordeel bracht, maar dat helaas zoo weinig goeds ontving van Holland Een verras- ser.f groot aantal voelt zelfs roeping voor het priesterschap. Maar waar blijven degenen, die men terug moet sturen, omdat men hun geen plaats en geen voedsel kan geven? Anne jongens, uren en uren ver komen ze vaak geloopen, om mede te dingen naar zoo'n groot geluk. Leest dan eens in hunne hartjes, wat er omgaat in hen op de zen langen, moedeioozen terugweg. Zouden ze niet denken met bevreemding aan dat land in het Westen, waai men toch helpen kon indien men slechts wilde? Vrienden der Missie, vrien dinnen en vrienden van Jezus Christus, er staat u thans eene schitterende gelegenheid open, het uwe bij te dragen tot het lenigen van die smart. Duldt niet, dat de missionaris, die door zijn edel initiatief aan menig missieveld buiten on ze koloniën God lof een betere toekomst schonk, zelf met leege handen stiaks vertrekke en weer gedwongen worde in droeve onmacht toe te zien, wanneer zijn Javanen komen vra gen om kennis en Godsdienst. Gaarne zijn Mgr. M. J. D. Claessens, secre taris der Indische Missievereeniging te Sittard en de Z. E. Pater Dr. Al. Slijpen, S. J. Lee- raar R.K. Gymnasium, Hobbemakade Amster dam bereid, giften tot dit doel in ontvangst te nemen en ze met den dank van missioneerend Nederland en speciaal van de gevers, vóór zijn vertrek aan den missionaris te doen toekomen. Mgr. M. J. D. Claessens, Sittard; Dr. M. Slijpen S. J., Leeraar R.K. Gymnasium, Am sterdam; Dr. J. G. C. Vricus, voorzitter Hoofd bestuur I. M. V.; Mgr. A. Hesius, St. Michiels- gcsteel; Dr. Jaun Smit, Prof. Gr. Seminarie Rijsenburg; J. H. Visser, Prof. Gr. Seminarie Warmond; Dr. G. Lemmens, Prof. Gr. Semi narie Roermond; A. G. Fruytier, Kapelaan1, Breda; J. Kerbosch, Leeraar Bissch. College Weert; Dr. L. J. Vïnkensteijn, 's Gravenhage; O. Ridder de van der Schueren, Nijmegen. HOERA! HERWONNEN LEVENSKRACHT JUBELT! Een klagelijk: wanneer? is door mij uitgeroe pen1, inzake den Bloemendag. Nu kunnen wij met een triomfeerend hoorn geschal de straten van Haarlem doen weerklin ken:' „Hei-wonnen Levenskracht" mag haar Bloemendag houden. HuldeIn een woord van welgemeenden dank aan allen; in het bijzonder aan Mr.. Bomans, die hunne medewerking hebben verleend om den Bloemendag te mogen houden. Allen zuilen wel begrijpen waarom „H. L." jubelt! De Bloemendag is vastgesteld op Zondag 13 dat' S? d.'.m da*Lza' "H- L." eens toonen, zii ir„„? een- fuberculose-fonds is, want onlarms %e5,00H,onbekend. Dit bleek wederom Zonnestralen." Besturen en ^geil tie T. B. C vereenigingen werden maar „H. L." werd niet erkend, en nu te komen koopen op crediet, nadat bedoelde kooper, na van de onhemsche behandeling van bovengenoemden voorzitter geprofiteerd te hebben (niet omdat hij zicli niet wilde on derwerpen aan het Reglement) maar omdat hij het te betalen gewicht, ook Wilde ontvan gen, dergelijke behandeling beu geworden, Ircndhotrskig aan genoemde voorzitter ver klaard had, op de veiling Lisse niet andprs dan bij hoogen noodzaak te zullen koepen. Nu is het niet moeilijk, mijnheer de redacteur om een gehouden telefonisch gesprek te ont kennen, doch tot zulk een optreden achtte ik bedoelden voorzitter niet in staat. Echter de gevolgen van het aanbod per telefoon, koo pen op crediet op de veiling Lisse, ontkennen, zal niet gaan. De bewijzenwaaruit blijkt, dat van -het telefonsich aangeboden crediet ruimschoots gebruik is gemaakt, liggen ter inzage en wil ik desgewenseht aan ieder, die de zaak serieus1 opvat, toonen. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, De koopman, die van 't aangeboden crediet der Veiling-Vereenig; ng „De Eendracht" te Lisse een be scheiden gebruik maakt. HE SOKKENDISTRIBUTIE. Mijnheer de redacteur. Verzoeke beleefd een klein plaatsje ln uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Kunt n mij ook inlichten, hoe het mogelijk is, dat Zeer vele menschen met een bon voor sokken tevergeefs naar de winkels gaan, daar er geen sokken meer voorradig zijn? Zijn er meer bons uitgegeven dan er sokken zijn? Komt er nog meer voorraad, zoodat ook deze menschen geholpen worden? Uw abonné X. N a s c h r i f t. Bij navraag op het levens- middelcnbureau deelde men ons mede, dat er inderdaad meer bons zijn uitgegeven dan er paren sokken aanwezig waren in de stad. Dat moest, naar men ons mededeelde, gedaan worden, omdat er altijd mensehen zijn, die bonnen komen halen en niet om de sokken gaan, doek de bons dan in de kast wegsluiten Het levensmiddelenbureau kon echter zoo lang niet met de distributie van sokken wachten. Deze moesten weg en wel zoo spoe dig moge'ijk. Vandaar dat het aantal uitge geven bons grooter moest zijn dan de be schikbare voorraad sokken. Er dient echter te worden opgemerkt, dat allereerst zij van een bon voor sokken zijn voorzien, die in het bezit waren van een z.g. ondergoederenkaart, zij dus, die ze het hardst noodig hadden. Daarvoor zijn niet méér bona uitgegeven dan er sokken waren. Integendeel veel minder. Toen er daarna nog sokken over waren, zijn ook bons aan andere personen uitgegeven en wel meer dan er paren sokken waren. Her- V r. Kunt u mij ook zeggen, of mijn losse personeel ook verzekerd moet zijn tegen ziek te of ongevallen? Zoo niet, moet ik ze dan ook uitbetalen als ze ziek zijn geweest? Antw. Als uw bedrijf Verzekeringsplioh- tig is, zijn alle werklieden daarin tegen on gevallen verzekerd. U bent verplicht, als pa troon, opgave van hun namen te doen, ook van de losse werklieden. Tegen ziekte ver zekeren is niet verplichtend. Bij ziekte gaat het loon een korten tijd door, tenzij dat bij contract anders bepaald is. V r. Ben ik verplicht, als ik met mijn meisje in een tilbury rijd, des nachts, zonder licht en ik word aangebonden door een agent van politie, om dan mijn paard bij den bek te nemen en naast liet paard te gaan loopen? Antw. Daar zal wel niets anders opzitten als u geen licht hebt. Anders zou u bij herha ling bekeurd kunnen worden. V r. Kunt n mjj op de volgende vraag ant woorden? Voor 15 a 10 jaar terug bestond er te Amsterdam een Bankvereeniging Grün Co., Keizersgracht 74, waar ik een schrijven onbekend van terug ontving. Ik heb daar in dertijd een Hollandsch Wit-Kruislot van ge kocht en er nooit meer iets van gehoord. Of het in al die jaren niet uitgeloot is, weet ik niet. Antw. Wat wilt u eigenlijk weten? Vr. Welk is.. e" adres van den secretaris van den Wielrijdersbond te Amsterdam? Antw. Het hoofdeonsulaat te Amsterdam is gevestigd Keizersgracht 494. Aan uw an dere verzoek voldoen wij zooveel mogelijk als de plaatsruimte in ons blad dat toelaat. V r. Mag een huiseigenaar van zijn huur der betaling van de straatbelasting vragen, zonder daarvoor de toestemming der hnur- commissie te vragen? Antw. Neen. V r. Kunt u mn zeggen welke couranten in België verschijnen en waar hun redacties gevestigd zijn? Antw. Een volledig antwoord op deze vraag is ons op 'f oogenblik niet mogelijk te geven en zou ook te veel plaatsruimte vra gen. De voornaamste zijn: „De Standaard" te Brussel; „Het Handelsblad van Antwerpen", te Antwerpen; „Het Laatste Nieuws" te Gent. V r. Zou een pas, vóór den oorlog afgege ven, met vrijstelling van militieplicht, nog voldoende zijn oin naar België te gaan? Zoo niet, hoe moet ik dan handelen? Antw. Neen, zuil: een bewijs is niet vol doende. "Wendt u tot de gemeente-secretarie om de noodige papieren. V r. Hoeveel K.M. reizen is het per spoor van Hillegom naar Utrecht, vandaar naar Gouda, vandaar naar Dordrecht, vandaar naar Tilburg en vandaar naar Hillegom? Het doel is een Kilometerboekje te koopen. Antw. Deze inlichtingen kunt u aan het station der H. IJ. S. M. ten nwent verkrijgen. V r. Mijn kippen krijgen kalkwitte wat de oorzaak daarvan is? Ze leggen even goed eieren. Antw. Wellicht is het poederkam. Deze ziekte kan een hoogst gevaarlijk verloop heb ben en soms zeer besmettelijk zijn. De aan getaste deel en gedurende een 14 dagen pen- seelen met gelijke deelen perubalsem en al cohol; voorts na elke kuur zacht inwrijven met boorvaseline. Deze behandeling ge schiedt eens per dag. Raadpleeg intussehen een deskundige of veearts. V- r. In mijn kuikens zit geen groei. Ik voed ze met rijst en gort, wegens gebrek aan boekweitgort. Dat is niet te krijgen. Kunt u me ook zeggen, waar ik_ze mee voeden moet om ze sterk in de pootjes en groot te laten worden? Antw. Een goed voer is o.m. vleeséhmeel fosforzure kalk of vischxneel, gerstemeel rijst voedfermeel, grow tarwezemelen, dat alles gemengd. Men wissele dat af met hard voer, rijst, fijne tarwe, gepelde haver, gepel de boekweit en gort. Vanaf de Ge week nog hierbij wat kleine of gebroken maïs geven. De volgende vraag moet u met uw biecht vader bespreken. V r. Over een onzuiver® Put. Antw. Laat de put eens grondig onder zoeken door een vakman. Kalk werpen, helpt niets. TT V r. Kunt u mij het ad1'®8. 111 Haarlem op geven der vertegenwoordiging „Brandassu- rantie Mij. St. Donathus? Waar kan ik ver dere inlichtingen bekomen Antw. Waarschijnlijk l<a:a de heer W. v. Lieshout, te Zuid-Schalkwijk, u inlichten. V r. Mijn dochter is met Augustus vier jaar in betrekking. Zij is verhuurd op veer tien dagen vaeantie per jaar. Heeft zij nu vóór Augustus nog recht op vaeantie, daar zij met Augustus vertrekt en nog geen va eantie gehad heeft? Antw. Naar onze meeinng wel, mits zij dan niet méér dan 4X^ dagen heeft gehad. De restauratie der Halsen. Wij lezen in de N. R. Ct. het volgende omtrent de restaura tie der Halsen: Lezer, gij kent wel die gekleurde ruitjes, waar door gij soms bij uitkijktorens oi op terrassen van hooggelegen café's het landschap kunt be kijken. Natuurlijk zijn er menschen, die dat veel mooier vinden dan de nuchtere werkelijkheid, want wie zou anders op het denkbeeld komen, zoo'n kijkraam neer te zetten? Maar weet gij wel, dat er ook menschen zijn, die een schilderij liever door zoo'n raampje zien dan met het bloote oog, of tenminste zóó, dat het resultaat'hetzelfde is? Want er zijn be wonderaars, en daaronder schilders, die de „Haarl. Halsen" liever door een geel glas dan de oorspronkelijke frissche kleuren bekijken. Dit is zoo maar niet een vergelijking, die wel niet heelemaal op zal gaan: schrijver dezes heeft van het Scbutterstuk, dat men thans bezig is te reinigen, de schoongemaakte gedeelten bekeken door een ruitje, dat krachtig geel gekleurd was met de vernis, die men daar afgehaald had en kunnen constateeren, dat die schoongemaak te gedeelten daardoor absoluut hetzelfde aanzien krijgen als de nog onaangeroerde, terwijl daar bij medegedeeld werd, dat er, o.a. van schilders zijde, bezwaar gemaakt werd tegen het verloien gaan van dien mooien gelen toon. Dus lie ver het schilderij door het gele ruitje genoten, dan met het bloote oog wat ik bewijzen wilde. De directeur, de heer Gratama, zelf schilder, gaf dan ook de gemakkelijke oplossing, dat der gelijke liefhebbers voortaan door het gele ruitje mogen kijken, terwijl de andere menschen dan toch ook je „nuchtere" werkelijkheid kunnen1 zien. Laat ik nu echter den onwetenden lezer na der inlichten over deze weikelijk opzienbarende geschiedenis. De Haarlemsche gemeenteraad heeft de gelden gevoteerd, om door den knap pen Haagschen schilderijen-hersteller D. de Wild de ïeeks schutter- en regentstukken van Frans Hals te laten opknappen. Dit opknappen zal hoofdzakelijk bestaan uit het wegnemen van een dikke troebele vernislaag, die over al die doeken ligt (en over geen ander werk van het Haarlemsche museum). Daar men nu bij het af nemen van die vernislaag tot het vermoeden ge komen is dat die ongeveer 100 jaar oud is en de schilderijen in 't jaar 1827 van hunne vroe gere, verschillende bewaarplaatsen in het stad huis zijn bijeengebracht, besluit men daaruit, dat ze toen alle tegelijk gesaust zijn. Reeds twee doeken zijn gereed en tentoon gesteld en verrassen door hun fraicheur, alsof zij gisteren geschilderd zijn. Nu is onder handen het oudste werk het schut terstuk van 1616. En het is wel een wonderlijk schouwspel, dat zich aan den gelukkige voordoet die in de ziekenkamer, waar de patient behan deld wordt, kan doordringen. De linkerhelft zit nog voor het grootste deel onder de vernislaag, maar rechtsch is die cugeveer geheel verwij- deid. Het chemisch onderzoek van de watjes, waarmede de vernis, al bettend, afgenomen werd wees uit, dat er in het geheel geen verf meege nomen was. De grenslijn tusschen vuil en schoon loopt over eenige koppen en is overal duidelijk. Het onderscheid is dan ook geweldig. Van andere werken weet men dat Hals in zijn vroegere periode, blond, blank van kleur was, heider frisch, en niet zwaar van schaduw. Deze groüie werken schenen daarmee in strijd. Maar nu ziet men, dat dat maar schijn was. Men kan nu den krachtigen en toch luentigen, en accuraten, pieciseerenden, maar nooit peu- terigen toets overal nagaan, men kan genieten van de kostelijke, den vorm overal volgende wijze waarop zoo een groote voorhooidpanen in elkaar geborsteld is, en vooral kan men nu ook weer. de ware kleuren bewonderen, al heeft de tijd helaas sommige plekken, zooais 't blauw in het vaandel, met met rust gelaten. Maar een geheel ander effect krijgt 't schilderij b.v. door dat een tot dusvenc bruinachtig donker groen wambuis nu op eens van een ionkelend groen blauw woidt. En nog grooter verandering brengt de onthulling van den geheelen linker bovennoek te weeg. Dit gedeelte sloot de com positie naar boven toe, door een ondoordring bare donkere massa af. En daar verschijnt nu een, om twee zwaie zuilen los gedrapeerd groen achtig gordijn, dat op de. talrijke plooien veel licht vangt. Dit geeft een geheel nieuwe noot aan het merkwaardige werk, dat als het vroegst gedateerde, dat wij kennen, ook nog het duide- zóu moeten laten zien. Welnu, juist in dit ba rokke element voelt men duidelijk den samen hang met meesters als üerrit en Pieters, Pieter Candid, Goltzius, van Mander en andere oude Haariemmers. Hals' zuivere Haarlemsche ar- komst (als schilder) wordt er nog duidelijkef door. Wij wenschen de heeren Gratama en De Wild geluk met deze onderneming en hopen dat de resultaten het lawaai hunner tegenstanders mo gen doen eindigen, zoodat zij ongestoord het groote werk kunnen voltooien. Maar hoelang zullen wij nog moeten wachten eer ook in het Rijksmuseum de naakte waarheid de plaats van niet eens schoonen schijn moge innemen? Wanneer zullen wij de ware Nachtwacht eens zien? Zou dan misschien die naam, ook voor een leek, onjuist gelijken? Of zou de Nachtwacht dan soms niet meer passen in de wonderlijke gouaen kamer, "waarin men het meesterwerk geplaatst heeft? Gewapende dienst in Nederland. De bur gemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat op Woensdag, 18 Juni 1919 (Waterloo-dag) door militairen, binnen deze gemeente zal wor den gehouden de Collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapen dienst in de Nederlanden en be veelt die collectie aan in de milddadigheid der ingezetenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de op vatting van hen, die de roeping van het fonds niet kennen en dit fonds beschouwen als eene soort van aimenbedeeling voor oud-militairen, geheel onjuist is. Geene aalmoes wordt den ge wezen krijgsman gegeven, maar eene jaarlijk- sche grathicatie nevens militair pensioen of ga- gement door de natie aan den oud-soldaat aan geboden als een stoffelijk blijk van waardeering zijner diensten, als eene gepaste hulde, voor hem, die haar heeft verdiend. Eene ruime opbrengst der jaarlijksche collec te is tot aanvulling van dit fonds zeer noodig, omdat het daardoor alleen mogelijk zal zijn om óf nieuwe categoriën van deelgerechtigden te vormen óf wel de voorwaarden van opneming in de bestaande categorieën te vergemakkelijken, want dikwijls komt de pijnlijke noodzakelijkheid voor, dat niet kan worden voldaan aan aan vragen van verdienstelijke oud-militairen, omdat de voorwaarden van opneming in het fonds zoo moeilijk zijn gemaakt. De verkiezing voor de Gedeputeerde Staten. Zaterdagmiddag hebben eenige Statenleden der Rechterzijde met eenige Statenleden, van Links vergaderd, ten einde overleg te plegen voor de a.s. verkiezing van Gedeputeerden voor Noord-Holland. Als gevolg van deze besprekingen zullen» zoo meldt het .JELdbl." in den loop dezer week ver gaderingen worden gehouden door de Ghriste- lijk-Historische, de Roomsoh-Katholieke. de Anti-revolutionaire en Ohristendemocrati Statenleden gezamenlijk eener-. de B/ue- i e- rale, Vrijzinnig-democratische en Vru-Uberale leden met die van den Economischer! Bond anderzijds. De Sociaal-democraten zun tot die bijeenkomsten niet uitgenoodigd. Op beide vergaderingen zal worden bespro ken op welke wiize door Rechter- en Linker zijde kan worden saamgewèrkt voor de samen stelling van het college van Gedeputeerden. door Mr. J. B. BOMANS, lid der Tweede Kamer Pr'is cents, bij getallen belangrijke kor ting. Alle prijzen verhoogd met 5% volgens de bepaling van den Nederl. Uitgeversbond. Men gelieve bestellingen te richten tot de HAARLEM. Na de vergadering der Linkerzijde zal het resultaat dier 'bijeenkomst aan het bestuur der Rechtsehe Statenclub worden meegedeeld. Bii de Zaterdag gehouden besprekingen moet door Statenleden van Links op den voorgrond zijn gesteld, dat geenzins de bedoeling mag zijn» dat uit twintrig leden bestaande soc.-dem. Statenfractie van vertegenwoordiging in het College van Gedeputeerden uit te sluiten. Vischwedstrüd. Het vischcollege „De Morgenstond" uit Schoten hield Zondag een wedstrijd voor hare leden naar Nauwenaar ter gelegenheid van haar 9-jarig bestaan. Er werd met veel animo gevischt. Des avonds werden de prijzen aan de volgende prijswinnaars uit gereikt: le pr. Hessen; He pr. A. Vierhout; 3e pr. A. Beenink; 4e pr. A. Zoet; 6epr. J. van Zon; 6e pr. B. van Straten; 7e pr. E. Vierhout. Een 13-tal prijzen waren aan dezen wedstrijd verbonden. Medaillewedstrijd. Ter gelegenheid van het 12%-jarig huwelijksfeest van een der leden van het vischcollege .Het Baarsje" te Schoten, werd een medaille-wedstrijd gehouden, waar aan niet minder dan 7 medailles waren ver boden. De prijzen vielen als volgt deel le prfje Van Thiel, verg. zilv.; 2e pr. v. d Mey, verg. zilv.. 3e pr. Kuyl; 4e pr. Bak. ker; Be pr. Van 't Hof; 6e pr. Haak; 7e pr, Sciharf, elk een zilv. medaille. Nat. Vischwedstrüd. Het vischcollege >,Door Vriendschap Saamgebracht" organiseert een nationale visekwedstrijd, waaraan ieoer vischcollege deel ann kan nemen. Er zal zoo wel een korps- als een personeel-wedstrijd wor den gehouden. Aan den korps-wedstrijd zijn de volgende prijzen verbonden; 2 zilv. kransen; 2e lauwertakken en een 7-tai medailles. Over bodig te zeggen dat de inschrijving voor dezen strijd groot zal zijn. Mfi. van Weldadigheid. Op de Maandag middag gehouden alg. vergadering -van de afd. Haarlem van de Mb. van Weldadigheid werden de jaarverslagen goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen in 't aigeloopen jaar J 1877.81, de oitMovou jf lOia.titl, z-oodu t do ul'<leeliaft in 'n vooraeelig saldo van 263.95 het nieuwo vereenigingsjaar ingaat. Een bedrag van J 1660 kon aan Frederiks- oord worden overgemaakt. Tot afgevaardigden naar de op 24 Juli te houden alg. vergadering van afgevaardigden te Frederiksoord werd benoemd do beer dr. O. H. Mulder. Faillissementen. In staat van faillisse ment zijn verklaard: J. Bosch Hzn. bloemist en kandelaar, wonende te Overveen, gemeen te Bioeiuendaal, als hoofdelijk aansprakelijk vennoot der handelsvennootschap onder de firma Jan Bos (Jo., gevestigd te Overveen, gem. Bloemendaal. Rechter-eommissaris E. J. Dorhout Mees. Curator: Mr. H. Ph. Visser 't Hooft. H. A. Dammers, schilder, wonende te Ijniui den aan de Huygensstraat no. 65. Reebter- commissaris E. J. Dorhout Mees, Curator Mr. J. H. J. Simons. Opgeheven Werd het faillissement van J, J. Huibers, behanger en stoffeerder, wonende te Haarlem, Doelstraat 35, uitgesproken bij vonnis van 27 Mei 1919. Hooger beroep werd aangeteekend door G., J. E., beiden wonende te Haarlemniermee» ter zake diefstal door twee vereenigde perso nen, veroordeeld tot 8 maanden gevangenis sraf ieder. Rectificatie. In ons nummer van gisteren werd abui&ievelbk gemeld, dat het heerenklee» ding magazijn van den heer v. Dam in de Barrevoetestraat a.a. Donderdag gesloten ton zijn. -Dit is niet juist en moet zijn. dat liet voortaan 's Zondags en óp erkende Uhristelhko feestdagen zal gesloten zun. De Woning bouw vereeniging „St. Havo." De huizen van deze bouwvereenigine. schieten al aardig op; 126 huizen staan reeds onder de kap en naderen hun voltooiing. De laatste 3 jaar wordt in de AmsterdamSohebuurt veel gebouwd, talrbke nieuwe straten zijn ontstaan, waar door dit kwartier aanmerkelbk is vergroot. Zooals men wellicht weet, worden 182 huizen gebouwd, waarbb 6 winkelhuizen. Er zijn twee soorten huizen gebouwd: het eeiïe type met de woonkamer aan de straat, bet andere met de woonkamer aan de tuinzbde. Men heeft dit gedaan omdat de huizen verschillend liggen ten opzichte van de zon. Zö zun zeer modern gebouwd en toch gerieflijk en achter elk huis lip-1 een stukje grond, wat door de goede gen van den huurder, een aardur tUliutl'- 'JL den kan. De slaapkamer. Min ru.m en frisch er, flinke •ramen zorgen voor de ventilatie. De woningen zullen eleotriaoh worden verlicht, voor kook- warmte zal gas worden aangelegd. Wanneer de huizen betrokken kunnen worden weet men men nog niet, daar dit ook niet geheel in de hand van dnn aannemer ia. De gemeente zal hopelijk tbdig met 't aanleggen der kabels, rioleering enz. beginnen. De namen van de straten zön nog niet bekend. Daar door on geveer 200 werklieden aan de huizen' gewerkt wordt, zullen de woningen wel spoedig betrok ken kunnen worden. Gevonden voorwerken. Terug to bekomen bij; Van Hemert, Kenaupark 17^ een rust-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6