IL 's| i i i i f IG Leveiisiiiiddelenvoorziening VISGH. Éiiisierïeeli Bepalingen. Distributiebedrijf Heemstede. mNNElNtAND SUIKER. Jn )n Br il- in is ui m, EN FF Rijst Uit den Gemeenteraad. KtUBBERHAKKEN LucSiiv@i*ikeèi*. VRIJDAG 20 JUNI 1919 42ate JAARGANG 9973 ÏÏi BU aam i op uks. 7.— 5464 tuks I— 3044 ERS FF Ier «ar ins DEA30HKEWENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f2,70 BiJ VOORUITBETALING BUREAUX' NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENT1EN 25 CENTS PER REGEL. BU CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Directeur van het Gemeentelijk Levens- tniddelenbureau brengt ter kennis, dat verkrijg baar wordt gesteld: op bon D 24 3Vs ons suiker a 30 cent per pond op bon 10e tijdvak van de Kindersuikerkaart 3J'a ons suiker a 30 cent per pond gedurende het tijdvak van, 19 tot en met 27 Juni 1919, op bon D 25 een half pond rijst tegen, den ouden prijs van 21 cernt per pond, gedurende het tijdvak van 24 tot en met 30 Juni 191Qi, De Directeur voornoemd, F, DE JONGE, knield aan de voeten van een smeerkanis als Barbusse Maar kan het ook wel anders?, r Schreef de leerling, ibehalve dien bewusten bundel, niet een roman van de meest sexueel opwindende soort, een roman, die van de eerste tot de laaste bladzijde, een verleidingsgeschie denis bevat van het brutaalste realisme? We zeiden het onlangs nog: soort zoekt, be mint en prijst soort. De zedenleer der heidenen is niet slechts vleesch geworden in warhoofden en in door „op roerige krabbels" leeggekrabbelde en berooide geesten als David Wijnkoop en „Sammetje" Kleerekoper. Ook meer dan één van de z.g. „fine fleur" onzer romansdirijvers denkt en schrijift als een heiden. Put uw brein uit door het bedenken van de walgelijkste alcoof-geschiedenissenspits uwen geegt op het uitvinden van de schandelijkste tooneelen opgediept uit de nachtzijde des le vens; geef ze in boekvorm aan de openbaarheid prijs, maar zorg, dat gij of uw letterkundige ikliekgenooten er een stempel op drukt, waarin 't woord: kunst, gegraveerd staat, en uw naam als letterkundig kunstenaar is gemaakt. Binnen een maand heet ge een „genie", Met wordt meer dan tijd, dat door allen, die prijs stellen op den naam van Christen, resoluut front gemaakt wordt tegen de heiden- sche moraal, die steeds schaamteloozer in de geschriften van meerdere Nederlandsche let terkundigen,- onder het mom van kunst gepre dikt wordt en ons volk, langzaam maar zeker, vervreemdt en afkeerig maakt van het Chris tendom en de naleving der geboden van haren Godd'elijken Stichter Jezus-Christus, j Op Zaterdag 21 Juni. van des V. m, 10 uur- tot des n.m. 1 uur per persoon een pond schol a 16 cent per ond op vertoon van VISCHKAART No, 17501—19100 op vertoon van VISCHKAART No, 19101—20500 De Gemeentebesturen, van Haarlem, Heem stede, Bennebroek en Schoten brengen ter ken nis, dat door den Minister van Landbouw, Nij verheid Handel is vastgesteld dé maximum Kieinliandelprijs voor Rijst van 58 cent per K. G< 3685 Sokken Distributie. De houders van oproepingskaairten, die verr zuimd hebben zich op vastgestelde dagen aan te melden, kunnen dé hun toegewezen sokken alsnog komen afhalen: op Zaterdag 21 Juni a.s. van des morgens 9—12 uur. aan het Distributiebedrijf Achter weg. 3670 Heicüensche modaal. t In de onlangs gehouden jaarvergadering der Maatschappij van Nederlandsche Letter kunde net een. der leden, de heer Johan de Meester, zich smalend uit over die overheid, omdat ZIJ het beruchte boek van Barbusse als pornografie beschouwt. Nog verkondigde deze heer, als onbetwistbare waarheid, dat het oordeel van hem; die „De Hel" gekeurd heeft, niet gaat „boven het lite rair inzicht van een inferieur, subaltern po litieman." Dat mag nu misschien wel aardig klinken en op indrukwekkenden; op effect berekenden toon gezegd zijn, het is er niet minder dom- aanmatigend en geheel onjuist om. Het was geen „inférieur, subaltern politie man," maar de smaakvolle leeraar in de Fran- schc taal en Letterkunde aan het Gymnasium te Katwijk, Pater J. van Rijekevorsel, die op „De Hel" het brandmerk stempelde waarop te lezen staat „pornografisch in den ergsten zin van het woord, een aaneenschakeling van gods lasteringen, opruiend anti-patriottisch." Evenmin heeft de zeer bevoegde kunstrech ter op het gebied der Letteren, Pater A. Gie- len, de hoofdredacteur van het bekende maand schrift „Boekenschouw", als zoodanig iets uit mnS*?aa lnet 6011 «inferieur subaltern politie- 7 1?°e. verdienstvol ook in zijfl politio- nc7e* Wtrkkr«7 - «K.füens „literair inzicht". bnirtcts, wat lezen wij; over Barbusse's boek in de jongste aflevering van „Boekenschouw"? „Het is de smerigste pornografie van de eer- ste tot de laatste blazijde, welke kan voortko- Ptejtt uit een menschelijk brein. De schrijver ^schrijft de verfoeilijkste walgelijkheden op sexueel gebied en verdient als honorarium een hental jaren dwangarbeid om zijn aanslag op *te eerbaarheid." Op welk honorarium, wij geen uur zouden willen afdingen. Natuurlijk denkt het lid der Maatschappij1 van Nederlandsche Letterkunde, Johan de Meester, daar heel anders over. Stelde hij er geen prijs op in de vergadering der Maatschappij de verklaring af te leggen dat hij in een zijner bundels „hetzelfde heeft bedoeld, doch daar niet meer dan gestameld heeft wat een geniaal proza-dichter geniaal huzingt! Johan de Meester als leerling devotelijk ge- 't Is geen bezwaar, dat plaatsgebrek na den feestdag van gisteren ons noopt om kort te zijn Want er is over de Raadszitting van Woens dagmiddag niet veel te zeggen. Er hing een loome atmosfeer in de warme zaal, burgemeester Maarschalk zat achter de tafel van B. en W. alsof het de 200ste zitting was die hij presideerde en liet de Raadsleden gonzen, zonder een oogenbük zijn goed humeur te verliezen. Hildebrand had van dezen, raadszitting een hoofdstukje kunnen schrijven: hoe warm het was en hoe vervelendEr werd een zware boom opgezet over een plan tot reorganisatie van het u. 1. o. en m, u. 1. o. Eigenlijk wordt het heele lager onderwijs in Haarlem er mee omver gekegeld en opnieuw opgezet. De gewo ne lagere school schijnt zoon beetje uit den tijd te raken. Niemand wil er zijn kinderen meer heen sturen, omdat het de school is voor iedereen. Voor - de hooggeroemde gewone openbare lagere school trekt ook de arbeider den neus op (zoo ongeveer legd'e de heer Nagt- zaam uit); omdat hij het de armenschool, noemt. Iedereen wil u.l.o. of m.u.l.o,, waarom, dat we ten de meesten zelf niet goed; maar, zoo rede neert men (altijd volgens de heer Nagtzaam) men ziet de beter gesitueerden allemaal voor hun kinderen u.l.o. en m.u.l.o kiezen, d'us zal dat wel beter zijn dan 1. o. Trouwens, drie let ters zeggen meer dan twee en vier meer dan d'rie! Nu dus de lagere schóól zonder „u" of „m. u.' in discrediet is en leeg blijft, heeft mr. Bruch een plan ontworpen om de gewone la gere school weer te bevolken. Hij; heeft ^icli een schakel gedacht tusschen het 1. o. en het m.u.l.o. in den vorm van een voorbereidingsklasse voor meer uitgebreid lager onderwijs. Laat dus uw kinderen gerust op de gewone lagere school, zegt hij. Wanneer zij1 in de zesde klasse zitten, kunt gij toch nog beslissen of gij ze naar een school voor m.u.l.o. wilt laten overgaan. Zij worden dan in een 7de klasse geplaatst, waar zij een woordje Fransch leeren en stappen dan naar de M. U, L. O.-school over. Nu zijn daartegen o.i. twee bezwaren: 1ste, wanneer werkelijk waar is, wat de heer Nagt zaam operde en hij kan 't weten als thuis zijnde in kringen van openbaar onderwijs dan is de vraag naar U. L. O. en M, U.-L. O. voor een groot deel een modegril en houdt men met de voorbereidingsklasse het verloop der la gere school niet tegen. Een (jveede bezwaar werd in den Raad ge noemd en lijkt van beteekenis dat deze indirecte methode vereischt 6 jaren lager onder wijs plus 1 jaar voorbereidingsklas, plus drie jaar m.u.l.o. is 10 jaar, terwijl de directe plaat sing bij het m.u.l.o. een leergang van 9 jaar opent. Nu kan men op deze redeneering wel het een en ander afdingen, geheel weg te cijfe ren is het feit nietzoodat wij maar zeg gen willen, dat ons'de zaak in haar geheel niet volmaakt lijkt. Maar, aangenomen dat er moet worden gereorganiseerd; lijkt de thans ge nomen beslissing nog de beste oplossing, al zal dat besluit er ook wel geen zijn van Meden en Perzen. Door een incidenteele opmerking van den heer Nagtzaaip, bleek nog een leemte in de verordening. De heer N. vroeg of het niet mo gelijk was de opleiding voor de m.u.l.o-sdiool na de elfde cursus te doen beginnen; (do lagere school bestaat uit 12 halfjaarlijksche leergan gen). Dat zou een moeilijkheid geven, zei mr. Bruch voor -de kinderen, die met April van de lagere school kwamen en dus niet dadelijk bij de m.u.l.o-school met September kunnen aan sluiten. Maar deze opmerking uitsprekend, bleek, dat zij even goed- gold voor het stelsel van B. en W. zelf. Immers, geen enkele lage re school, waarvan het program der hoogste klasse of wel met April, of wel met October afloopt, sluit bij den m.u.l.o-leergang aan. Dit punt is daarom nog eens in bedenking gehou den. Wij zouden onrecht aan de voordracht doen, wanneer wij; niet wezen op de reorganisatie welke zij voor het M. U. L. O. zelf brengt, n,m. het B.-diploma beter te doen aanpassen aan het Middelbaar Technisch onderwijs, de- Kweekschool voor, dé Zeevaart, Machinisten- school enz. Er is verder nog; een min of meer naief debat gehouden over- een door B. en W, yoorgestel- wijziging der „regeling van het onderzoek naar de lichamelijke geschiktheid van sollici tanten," wat in gewoon Hollandsch wil zeg gen: medische keuring van gegadigdlen voor een gemeentebetrekking. Tot nog toe liet men alle ernstige sollicitan ten voor onderwijzer,, politie-agent. brugwach ter enz. naar Haarlem overkomen en keuren door den gemeentelijken geneeskundige. Thans stelden B, en Wi voor om van den sollicitant voortaan overlegging van een attest van twee geneeskundigen naar, keuze te eischen. Het bleek later, dat de maatregel niets dan een bezuiniging beoogde, want ze weid verdedigd1 door den Wethouder Yan Financiën, die de nuchtere waarheid1 aan zijn kant had, dat het toch wel een beetje veel gevergd is om iemand van Delfzijl, Middelburg of Maas tricht naar Haarlem te laten komen, om „gekeurd" te worden'. Bovendien, had de ge meentearts zelf dit voorstel aan dé hand ge daan. Nu was het min of meer verontrustend om te zien, hoezeer de medici in dén Raad zich op wonden en heftig tegen het voorstel ingingen. En het geval werd eentgszins tragisch, toen het bezwaar der medici-raadsleden de ver trouwbaarheid der adviezen van hun collega's op het platteland bleek te gelden. Heel de Raad li^td ten slotte vertrouwen in de medische wereld, met uitzondering van de medici zelf Mr. Heerkens Thijssen maakte zich boos: als de Universiteit je als arts heeft afgeleverd ben je dan medicus, ja of neen? en dan moet zoo'n arts toch zeker een gewone keuring kun nen verrichten, meende de Wethouder, En de Raad vond dat ook behalve de drie medici. We hebben toen nog even gepraat over ÜC huur van de huizen, welke de gemeente heeft aangekocht om eenige nieuwe ambtenaren aan een woning te helpen. Qok de gemeente onder vindt de gevolgen van den woningnood! De beieren Lasschuit en van Liemt hadden uitgerekend; dat dte gevraagde huur met meer dan 3 pCt. van het kapitaal opleverde en we leenen zelf geld tegen 5V2 pCt. In beginsel hadden de opposanten gelijk; ■wanneer zulk een exploitatie regel werd zou de gemeente gauw bankroet gaan. Maar het treft hier eenige noodgevallen, en het gaat toch niet aan de ambtenaren 500 tot f 900 huur te laten betalen, omd'at de ge meente haar huizen te duur gekocht heeft. Zoo dat de Raad ten slotte zonder stemming de voordracht goedkeurde. Bij. de rondvraag w2.de de heer Groenendaal nog spreken over toeslagen voor huisbrand1. „Laten we liever gaan zwemmen" riep v. d. Kamp! En de heeren wilden reeds naar buiten wippen, toen de burgemeester de heele school weer tegenhield met de mededeellng, dat de heer Nagtzaam een geheime zitting had aan gevraagd. „Van je vrienden moet je het heb ben!" zuchtte de heer Poppe, i SSedepIamd en België. Tform en siïjjS van ambtelijke aanschrijvingen. Jhr.pr-.A.F. De Savonnin Lobman Oe verplaatsing der S3 ij. Zeeland Do Minister van .Waterstaat heeft gisteren in de zitting der Tweede Kamer bij do behan deling van het wetsontwerp tot verbetering van de liaven van .Vlissingen verklaard, dat de Regeering nooit haar medewerking tot de verplaatsing dei- maatschappij „Zeeland" zou kunnen verleenen, zulks op grond van natio nale en gewestelijke belangen, die hierbij; be trokken zijn. Prof. J. A. van Hamel. Het „N. v. d. D." verneemt, dat prof. mr. J. A. van Hamei ons land gaat verlaten om te Genève een belang rijke plaats in te nemen bij de leiding van het Volkenbond-Instituut. De Kloet-Cominissie. Door de leden der Kloet-commissie in Nederland, is de eerste remise, groot f\ 100.000 naar Indië overge bi-acht. Het Qpanjeboek. We ontleenen daaraan het volgende: Na den wapenstilstand. Omtrent de regelingen, tot stand gekomen na den wapenstilstand van 11 November 1918 wordt medegedeeld, dat met- den wapenstil stand een overgangstoestand intrad1, waar van de normen ten aanzien der onzijidigen onzeker warren. De geographische ligging van Nederland ten opzichte der oorlogvoeren de landen droeg er toe hij dat de Regeering daardoor voor verschillende moeilijke beslis singen kwam te staan. Zij nam daarbij aan, dat het op haren weg lag de liquidatie van den oorlog te dienen en mede te werken voor» zoover mogelijk, tot herstel van normale toe standen en verhoudingen. In dien gedachten- gang behandelde zij reeds aanstonds de vraag van de vrijlating der hier te lande krachtens de Haagsche conventie geïnterneerde militai ren, alsmede de toelating van de naar Neder land uitwijkende Duitsche soldaten, die Bel gië ontruimden ter voldoening aan den wa penstilstand. Sindsdien is van de geneigdheid der Regeering om in dit opzcht naar alle zij den mede te werken, nog gebleken door ver schillende regelingen welke in hoofdzaak een vergemakkelijking beoogden van de bevoor rading en demobilisatie van de legers, die gedeelten van het Duitsche Rijk bezet hou den. Alvorens een overzicht te geven van de be doelde maatregelen, wordt te allen overvloe de nog opgemerkt, dat al die regelingen door do regeering werden getroffen, onafhan kelijk van liet feit, dat door baar toegelaten was, dat Duitsche soldaten naar Nederland uitweken, toen zij België evacueerden ter voldoening aan de wapenstilstandsvoorwaar den. Alleen ïn zooverre kan er een verband tus schen die toelating en de overige maatrege len worden gelegd, als n.l. dio regelingen \cortvloeien uit den ernstigon wensch der Regeering, om binnen de grenzen van haar rechten en plichten, datgene te doen waar door de totstandkoming van den definitieven vredestoestand kunnen worden bevor derd en bespoedigd. Nijverheidsonderwijs. Op bet bij do Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot regeling van het Nijverheidsonderwijs zijn eenige amendementen ingediend. De heer van de Bilt lieeft een amendement voorgesteld, waarvan de bedoeling is om voor de scholen voor do zeevaart, evenals voor de scholen voor techniek en nijverheid Dames 16 ct. - Heeren 2S ct. P. W. T WEEHUIJSEN BARTELJORISSTRAAT 27. TEL, 1770 en die voor nijyerheidskunst en kunstam bacht een subsidie van 75 pet. der kosten mogelijk te maken. I>e heer Ketelaar heeft voorgesteld, onder vakken waarvoor wordt opgeleid ook op te nemen „ziekenverpleging" en „landbouwkuis- houdonderwijs." V oorts, om het toezicht op het onderwijs °P te dragen, onder het oppertoezicht van den Minister, aan inspecteurs, zoo noodig bij;: gestaan door adjunct-inspecteurs (niet ook aan eenen inspecteur-generaal). En eindelijk om deze wet te noemen niet „Njjverheidsonderwijswet" maar „Vakonder- w«swet. De Duitsche keizer. De correspondent van het „Hbld." te Parijn seint: Er is geen twijfel aan, dat, zoodra het vre desverdrag geteekend is, de geallieerde mo gendheden aan Nederland de uitlevering zullen vragen van den Keizer, om hem vol gens de vredesvoorwaarden voor het gerecht te brengen. De Maatschappij „Zeeland". Naar wij van bevoegde zijde vernemen blijft de Mij. „Zeeland" te .Vlissingen gevestigd. De uit breiding van de havenwerken is aangenomen Vlissingen is in feestdos. AmsterdamCironingen Amsterdam. •Eergisteren volbracht een vliegtuig een1 klein marine-toestel, bestuurd door dom luit. ter zee Nieuwenhuis een tocht van Amster-: dam naar het meer van Paterswolde (Gr.) De proefneming hield verband 'met liet plan tot het maken van uitstapjen van do Elta naar de Priesche meren en het Pator-t woldsche meer. De vlucht van Amsterdam, naar Paterswolde .werd volbracht in 1 pui". Lt. Nieuwenhuis was zeer tevreden over. den tocht, hij acht het echter gewensct om, bij herhaling, gebruik to maken van eöu grooter. toestel. Te Groningen is eon plan in voorbereiding^ om bij eventueeie: herhaling, een luchtpost-, dienst Groninger-Amsterdam te beproeven. CRISISAANGELEGENHEDEN. Uitvoer van sigaren naar Denemarken. Vanwege' de N. O. T. wordt verzocht, er op te willen wijzen, dat voor de bemiddeling van de N. O. T, inzake den uitvoer, hetzij naar Denemarken, hetzij naar oenig ander land, hoegenaamd geen kosten in rekening worden gebracht. Uitvoer van gezouten vleesch. De N.U.M. vestigt er de aandacht op, dat de uitvoer van gezouten vleesch, Inclusief paardenvleeseh, voorloopig verboden Is. Wittebroodkaarten. Naar de „Tel." ver neemt, zal over eenige dagen de uitreikin" der broodkaarten weèr op de gewone wijze plaatsvinden. Alsdan zullen de kaarten wop- den uitgereikt voor de 101e, 102e, 103e en 104o brood„week", niet alleen echter wat de bruin- brood-, maar ook wat de wittebroodkaarten betreft Aangezien de broodkaartperiode, wel ke deze 4 tijdvakken omvat, loopt tut 4 Aug. e.k., zou hieruit dus volgen, dat het onlangs verspreidde bericht, als zouden ju0t ingang van 15 Juli de wittebroodkaarten komen te vervallen, onjuist moest geweest zijn. Boven dien deelt men ons nog mede, dat do bes te 1- 'biljetten, ook voor do broodkaarten (zoowel wittebrood- als bruinbroodkaarten voor de; 105e, 106e, 107o en 108e brood-,.week" reods aan de gemeentebesturen werden toegezon den. Uitvoer naar Dultsehland. De uitvoer, van levensmiddelen naar Duitschland ia grootendeels stopgezet. Van bevoegde zijde heeft men den indruk, dat van Berlijn uit deze maatregel genomen is, in verband met de financieele zijde der zaak. Men bleek ove rigens van oordeel, dat hot verbod van kor ten duur zai wezen. ..N, R. Crt." Een steenkolen-trust. Naar de „Tel." ver neemt, beeft zich nu reeds een trust gevormdj tusschen importeurs van Engelsche en Duit sche steenkolen, om zoodra do rijks-kolendis- tributie hier te lande ophoudt, de onderlinge concurrentie, die vroeger in hooge mate. be-, stond, geiicel nit te schakelen. Opgeslagen inboedels van Nederlanders in België. Vanwege het Koninklijk Nationaal Steuncomité wordt medegedeeld: Daar de hulp van het Koninklijk Nationaal Steunoomité nog herhaaldelijk wordt Inge- roepen vooi* ite afwikkeling van huur- en in- boedelaangclegenkeden van uit België uitge- weken Nederlanders, is door genoemd comité thans een commissie samengesteld, die de spoedige afwikkeling van dergelijke zaken zcoveel mogelijk zal bevorderen en tevens zal trachten do betrokken personen weer in het bezit te stellen van de gedurende hunne afwezigheid in België door de autoriteiten opgeslagen inboedels. Personen, die bij deze zaak belang hebben, worden, voor zoover te hunne behoeve nog geen regeling getroffen is en zij op tusschen- komst der commissie prijsstelten, uitgeuoo- digd hunne belangen schriftelijk, uiterlijk binnen 14 dagen, aan één van onderstaadc adressen te willen opgeven: Antwerpen: Kor te Gasthuisstraat 14; Brussel: Carolystraafc 16; Scheveningen: Heimatraat 24. 3384 BB IVR- H. -ht, )38 V ÏJ 1 i)i i i i i.ji.i jim—i nnn mm i j'in jiuA1!-"uiiiiiu'-iuL---- Een adres van Wilson. Reuter seint .uit Brussel: Set oomité van nationale politiek heeft een adres aan Wiilson gezonden. waarin wordt aan gedrongen op de revisie van liet verdrag, van 18:89 volgens de principes van het zelfbeschik kingsrecht 'der volkeren en de vrije toegangen tot de zee en tevens of het houden van een vrii plebisciet in Limburg-Oedé onder controle van den .Volkerenbond, Een feestdag in ZeouwscU-Vlaanderen. i Aanvankelijk was bepaald, dat in Zeeuwsch- Vlaanderen .Vrijdag 20 dezer, een algemeen vreugdefeest zou worden gevierd naar aanlei ding van het mislukken der Belgische annexa tie-plannen. Daar meerdere plaatselijke eomi- té's den tijd van -voorbereiding te kort achtten, is het feest voorloopig ui tgesteld en zal dit nu op een nader te bepalen dag na onderling over leg! tusschen algemeen en plaatselijke comitó's ia Oost- en West-ZeeuwsehrfVlaaaderen plaats vinden. Het doel is een nationale feestdag te organiseeren. Het Oomité voor Nationale Politiek, Uit Brussel wordt aan ,,De Meb." geseind: Het Comité voor Nationale Politiek werd hedenmiddag door' President Wilson ontvan gen. De voorzitter las een adres voor. waarin gezegd wordt: In Maart nam. de Vredesconferentie een be sluit aan tot volledige herziening van het Ver- drag van 1889 met inbegrip der territoriale bepalingen, en! eenige dagen geleden hebben de vijf ministers van Buitenlandsehe Zaken een besluit genomen, dat op het eerste gezicht elke territoriale oplossing schijnt uit te sluiten. De eerste beslissing verheugde ons, omdat zii de verwezenlijking beloofde van onze meest ge wettigde eischen. Wh volgen geen annexionis- tische politiek. Dit woord wijzen wij af als een beleediging. AVat wü willen is slechts de terug gave aan Belg,ié van Limburg, een stukje grond, 't honderdste gedeelte van den staat Kansas, met niet nieor dan 280.000 inwoners. Maar wii willen: het. omdat deze bewoners onze broeders zijn.. .Zii hebben met ons revolutie ge maakt, doch zii werden door de Pruisische drbveriicn aan België ontnomen en bij Hol land ingedeeld. Na 80 jaren van vreemde heerschappij zijn zij in geest en hart met ons vcrennigd gebleven. Zii ziin van ons ras en ons bloed. Nu smeeken zii ons alles te doen opdat zii tot hun moederland kunnen terugkeeren. Door de opheffing van het Verdrag van 1839 is Limburg in rechte weer aan België verbon den' en het is van belang, dat- die hereeniging spoedig effectief worde. De meerderheid der Belgen wensobt zulke en de wensoh der Lim burgers valt niet te betwijfelen. Vervolgens eprak de voorzitter over den vriiea toegang naar zee. De geschiedenis is daar om te bewijzen, dat Holland een systema tisch verzet heeft gepleegd dat onherstelbaar was voor de ontwikkeling der Belgische havens, ten gunste van de Hollanasche haven steden, Deze toestand is onduldbaar. AVij eischen de Belgische souvereiniteit over de Schelde tot aan haar monding, de Belgische souvereiniteit over het kanaal en de haven van ïerneuzen, de Belgische controle over de slui zen van de .Vlaamsohe wateren naar de Schelde, De minister van Binnenlandsehe Zaken heeft aan de commissarissen der Koningin bericht, dat meermalen de aadacht wordt gevestigd op iden ingewikkeld'en. vorm en stijl, dien ambte lijke openbare mededeelingen en kennisgevin gen 'in vele gevallen verkrijgen tengevolge van daarin opgenomen aanhalingen en verwijzin gen. .Terwijl zulke stukken voor publieke ken nisneming bestemd zijn, gaat aldus hun strek king voor den niet ingewijden lezer te loor. Het .wil oen minister sowensoht voorkomen, dat aan publication als hier bedoeld, en in bet algemeen aan ambtelijke stukken, een vorm. gegeven worde, die duidelijk en op een voor ieder verstaanbare .wiize de strekking vertolkt. De minister heeft genoemden autoriteiten ver zocht,, voor zooveel van hen afhangt, mede te werken, dat dit oogmerk meer dan tot dusver Verwezenlijkt worde. Heden is het 40 jaar geleden, dat do Hr. Lobman, die. thans de nestor der Tweede Kamer Is, ycor het eerst tot lid van de TweedelKamer werd gekozen, waarvan hii sinds jaren een sieraad is. J. Juriaan Kok. t Te 's-Oxavenhage over leed gisteren nn een kortstondige ziekte, de lieer Jnniaan Kok, wethouder van openbare werken in de Residentie. Thans is verschenen het Oranjeb'oek,. bevat tende het overzicht van eenige, sedert iiet verschijnen van het jongste Oranjeboek tot Juni 1919 door het Departement van Buiten- landsche Zaken behandelde aangelegenheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1