LevensmiddgienvoorzieRing Oistfsbutiebeirij! Heemstede. BINNENLAND RECLAME BRETELS SUIKER. Rijst" Aardappelen. Kousen. LEGER EN VLOOT ZATERDAG 21 JUftl S9Ï9 «2ste JAARGANG 9908 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PEB KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 2,70 Bij VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON i426 EN 2741 TELEFOON AFDEEL1NG j'DRUKKERiJ" No. 1748 ADVERTENT1EN 25 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit vier bladen, waar onder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE8LAD 3'^ ons suiker 31/* ons suiker een half pond rijst 6 K G. Kieïaardappeien. Toeslag op Huishoudelijke Artikelen. De gïldepi*ijs. &s»iseï»Ssi»ei. Hesfe^Ssand en SSelgië. Scheewe vercjeSijking. mm AARLEMSCHE COURANT inr~ n I/UI A dT AAI O OK O ET O \HCEtf 40 PL"AIT. m.r, unn nrn nnov nr-« De Directeur van het Gemeentelijk Levens- tniddelenbureau brengt ter kennis, dat verkrijg baar wordt gesteld: gedurende het 'tijkvak van 21 tot en met 27 Juni 1919. op bon D 24 a 30 cent per pond op bon 10e tijdvak van de Kindcrsuïkerkaart h 30 cent per pond op bon D 25 tegen den ouden prijs van 21 cent per pond, gedurende het tijdvak van 24 tof en met 30 Juni 1919. Op bon D 26 a 7 cent per K. G. dat aan alle gezinnen gelegenheid is gegeven voor het atha/en van bons en er reeds zooveel bons zijn uitgegeven als liet aantal ontvangen paren kousen bedraagt dat aangezien de voorraad zeer gering was de groote maten waarschijnlijk reeds zijn uitver kocht dat echter nog een flinke voorraad' van de maten 3, 4 en 5 voorhanden is en daaruit blijkt dat van een groot aantal bons nog geen gebruik werd gemaakt. Dat verder uitstel van koopen teleurstelling tal geven aangezien, indien de voorraad dan nog niet is geruimd, binnen eenige dagen een nieuwe uitreiking van bons voor die kleinere maten tal plaats hebben. 3695 De Directeur -voornoemd, F- DE JONGE. Gedurende de week van-22 tot en met 28 Juni 1919 zal beschikbaar worden gesteld uit het Levensmiddelenboekje: op bon No. 147 b 3y2 ONS SUIKER op de Kindersuikerkaart bon No. 31/2 ONS SUIKER op Se Aardappelkaart bon No. 62 6. K. G. KLEI-AARDAPPELEN De prijs voor Kindermeel is voortaan fi 0.30 per V2 K. G. 3734 Deze toeslag kan op yertoon van de desbetref fende Legitimatiekaart in ontvangst worden genomen door: Klasse 3 en 4 op Maandag 23 Juni in het ge bouw aan den Achterweg of op Dinsdag 24 Juni in de Boekenrodestraat 9, Telkens van 9—12 en van 2—4 uurt Aan kinderen wordt geen toeslag uitbetaald, terwijl er tevens de aandacht op wordt geves tigd, dat dit de laatste uitbetaling van toeslag is Voor den Directeur van het Distributiebedrijf te Heemstede, J. VESTER, j «aan van gevaarlijken arbeid-van jeugdige per- huma's noodvoorzieningen heeft afgebroken I eu Vfm v,rouweUi aa%enen wij het al en de goudzoekers, de groote en de kleine het v,ol(?ende. ondernemers hem uitschudden tot het hemd, - AanvuIUn* wereldtekorfc. zal de vei bruiker nog ae duurte Wijten Hcti wereldtekort mag uaar het oordeel van bet, saatssoemhsme zonder meer. Wm dejden minisberi evenmin als de tiid van over gang. waarin z.ich de industrie thans 'bevindt, .weerhouden van de invoering van den achturen- dag. Zooals in de Memorie van Toelichting reeds .werd opgemerkt, is niet te bewiizen, dat de verkorte arbeidsduur geen beletsel zai ziin om het wereldtekort aan te vullen, maar ook niet het tegendeel. .Vast staat echter wel, dat de arbeiders hunnen eiech, to't beperking van den werktijd in verschillende landen kracht rebben bijgezet, door uitgebreide fsttakingen. Het behoeft wel geen betoog, dat die con flicten een krachtig beletsel ziin tegen aan vulling van „het wereldtekort en dat een wet, welke stakingen tot het verkrijgen van den. acht-urendag onnoodig, .maakt, voorkomt, dat die hinderpaal in den weg wordt gelegd, om in het- tekort aan productiemiddelen en pro'- duoten te voorzien. Voigens hot Voorloopig Verslag zou dit een door vrees ingegeven argu ment zün. De minister moet dit echter ten stelligste ontkennen. Hü heeft het niet aan gevoerd om de noodzakelijkheid van hen a'clit- urendag aan to toonen. doch alleen om in het licht te stollen, dat de ontworpen regeling, welke hii; uit anderen hoofde noodzakelijk aolxt, een beletsel uit den wieg kan ruimen tegen, aan vulling van het weredtokort, welke naar het oordeel van sommigen door 'hot wetsontwerp wordt bedreigd. De Arbeidswet. In de gisterenmiddag gehouden zitting der Tweede Kamer werd een: voorstel van den voorzitter aangenomen, om 2 Juli de arbeidswet in openbare behandeling te nemen. De R.-K. Middenstandsbond en de Duitsohe Missionarissen. De Federatie van den R.-E. Middenstandsbond verzond onderstaand tele gram aan de Vredesconferentie te Versailles: De Ned. R.-K. Middenstand, vertrouwend op den geest van rechtvaardigheid en het booger inzicht der vertegenwoordigers der groote natiën, vegaderd ter Vredesconferentie te Ver sailles'. efecht absolute vrijheid van apostolaat voor de katholieke missionarissen van alle na tionaliteiten, daar tedj de draigers ziin van de be ginselen waaruit alleen een duurzame wereld vrede kan geboren worden. We beloofden dezer dagen nog eens terug te komen op het eenige schijnbaar steekhoudende Van de vele argumenten, welke „Het Volk" tegen de instelling van een R.-K. Bedrijfsraad aan voerde. In het Katholieke systeem zegt het roo- de orgaan staat elk vak met zijn eigen belang tegenover alle andere, vecht elk vak voor zijn eigen belang alleen, wordt elk vak apart losgelaten op dë rest van de samenle ving. Het katholieke voorbeeld is in vervulling gegaan in het drukkersbedrijf. De gezellen verplichten patroons, de patroons verplichten de gezellen,'zich te organiseeren. En met de aldus verkregen eenheid trekken patroons en gezellen gezamenlijk op tegen den verbruiker, en laten hem zoodanig betalen, dat de gezel een redelijk loon en de patroon een redelijke winst ontvangt. De verbruiker moppert, "mar hij betaalt. „De verbruiker" als zoodanig is een weerloos wezen. Hij laat zich brandschat ten door iedren ondernemer, wiens waren hij noodig heeft. Hij betaalt de hooge prijzen voor zijn schoenen, zijn kleeren, rijn brood, voor alles, hij: moppert; als minister Van IJsselsteiin het laatste overblijfsel yan Posf- verbruiker is dom, en omdat hij dom is, is hij weerloos. De politiek van het drukkersvak re katho lieke politiek kan dus een heel üc Worden doorgezet. Maar er zijn grew schrij ver in „Het Handelsblad" er al op een gestooten. Hij is in het b' van gegevens, die bewijzen»dat de Joods ,.e bakkerspatioons te Amsterdam precies '.rzelfde willen gaan doen als de drugkers Zij willen hun gezellen een aanzienlijke looirverhoogmg waarborgen op voorwaarde d" dezen niet werken bij on georganiseerde: die het brood verkoopen be neden den gildeprijs. Dat mag niet, zegt de Haagsche redacteur, De gemeente zou het niet magen dulden. „Zij zou het gevaar er van minstens moeten breken door het vesti gen van een of meer gemeentelijke bakkerijen." Hij dacht er in 1908 al zoo over, en is sedert niet van meening veranderd, „De gemeente," verklaart hij, „moet den kousument bescher men tegen willekeurige prijszetting," Ziedaar het zwaarste geschut, hetwelk „Het Volk"'tegen den RK. Raad van bedrij ven kan aanvoeren; het bezwaar ook van den Handelsblad-redacteur 'en het middel, dat de ze laatste als oplossing geeft. Zooals wij reeds de vorige maal schreven, de moeilijkheid is verre van nieuw; het is 't oude bezwaar tegen de geslotenheid der bedrij ven van het gildewezen. Maar de bestrijders vergeten, dat' rij in.plaats van het systeem aan te vallen een uitwas, een gevaarlijk gevolg, bij foutieve toepassing, aan wijzen. En van welk menschenwerk, van welk stelsel kan men dat niet? Bij de liberale en socialistische leerstellingen stuit men aanstonds op fouten en gebreken in de stelsels zelf; de stofvergoding, de overschat ting van de krachten van den eenling, de mis kenning van het eigendomsrecht, de negatie van het verschil in aanleg van elk individu afzonderlijk enz., zijn evenveel aanwijzingen, die. de liberale vrijheidsleer, het staatssocialis me en de socialisatie als stelsel veroprdeelen. Een systeem echter, waarnaar van christelijke zijde wordt gestreefd en dat uitgaat van verschil van klasse en standen ais door God gewild, de al te groote ongelijkheden echter verfoeit en li-eens tuurt naar een gezonde solidariteit, lijkt het minst onvolmaakte stelsel om een ordelijke samenleving te waarborgen. Hoe onze tijd daartoe moet komen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Aarzelend en voor zichtig zullen onze leidende voormannen den. weg in den geschapen chaos moeten zoeken. Maar een der middelen om het doel nader te komen lijkt toch wel om rust te scheppen in de arbeidsverhoudingen; om patroons en werk lieden als gezamenlijk belanghebbende bij het bedrijf, te laten streven naar gezonde arbeids voorwaarden en redelijke winstverdeeling. Dat zulk een solidariteit een maatschappelijk gevaar is, omdat werkgevers en werknemers zich daardoor opsluiten in bun bedrijf en van de gemeenschap afzonderen, is een argument, dat wij van oud-liberale zijde misschien, maar zeker niet van „Het Volk", het orgaan van den klasse- strijd, zouden mogen verwachten. Of ja, in zoo verre, dat het roode hoofdblad in dit Roomsche streden een middel ziet om aan de ontevreden heid en dus aan zijn propaganda voor klasse- haat een einde maken. Maar laat het zulks dan eerlijk erkennen En wat nu betreft den verbruiker, het arme. slachtoffer van den „gildeprijs", hetwelk opeens het medelijden van „Het Volk" heeft opgewekt, men drijve zijn bezorgdheid niet te ver! Er blijven in het systeem der bedrijfsraden nog natuurlijke factoren te over werken, om uitspat tingen tegen te houden. Daar is b.v. de concur rentie van het buitenland, die zeker de eerstvol gende halve eeuw er wel van -terug zal houden om de prijzen buiten redelijke perken te drijven. Dan zal verder in vele vakken de mogelijk heid, dat de consument voor zichzelf gaat zor gen, terughouden van afpersing door woeker prijzen. Wanneer de meelprijzen zouden dalen en de broodprijzen zouden stijgen, doordat bak kers en gezellen op kosten van den verbruiker den kapitalist gingen speien, dan zou het eigen bakken weer spoedig in ZWang komen, of wel de verbruikers zoudëni lang3 coöperatieven weg hun recht zoeken. Zoo is er meer. En dan nog zouden wij wanneer voor ed bepaald bedrijf deze natuur lijke factoren niet zouden zijn aan te wenden niet aanstonds tot het middel der staats- of ge meentelijke exploitatie willen grijpen. Niet, om dat wij: daar in beginsel zoo tegen op zien, maar omdat de practijk^tret waarde'looze van dit mid del heeft aangetoond, Eerst komt dan nog een tijdelijke prijszetting van overheidswege bij: wijze van strafmaatregel aan de beurt. Ook ten deze kan de gildenfijd leeren. Bovendien wenkt voor onzen tijd de publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie nog als een heil zaam middel tegen uitwassen van het bedrijfs leven. Hoe krachtiger de organisatie en hoe grooter hare verantwoordelijkheid, des te min der gevaar voor misdadige experimenten. Er blijft dus van het eenig schijnbaar rede lijke bezwaar van „Het Volk" bij nader inzien ook al heel weinig over, terwijl de rest van den aanval niets anders was dan een bittere uiting van verbeten jaloerschheid. Ja, „Het Volk" heeft ten leste gesproken, maar- het had ook nu beter gedaan nog maar verder te zwijgen! 1——nmri1 Aan de Memorie van Antwoord ou bot Wets ontwerp: Bepaling tot beperking van den ar beidsduur in het algemeen en tot hot tegen- Een volksstemming: in Limburg? De „Nation Beige," een, der annexionistis'che organen» weet te melden, dat president Wilson aan het Comité, voor Nationale Politiek, nadat deze liet- bekende adres had' angeboden. betref fende een volksstemming in Limburg zou ver klaard hebben: ..Hetgeen ge me daar zegt, is van het hoogste belang. Ik beloof u dat het zal onderzocht worden me. 'üe grootste' nauwkeu righeid." 1 Onderzoek naai* de ontevreden heid in het iegei*. Aan het verslag der. Oommissie ontleenen we de volgende bijzonderheden: Do Commissie te van oordeel dat fteer sterlc gevoeld wordt de behoefte aan een sneller en doeltreffender recht van reclame In verband daarmee beveelt de commissie aan de instelling van commissies van advies, welke over, een straf advies hebben uit te brengen. Iedere gestrafte militair moet zijn zaak" voor de commissie van advies kunnen bren gen en verbonden aan die handeling zal moe ten zijn een automatische schorsing van de straf. De commissie zal evenwel binnen twee 01 drie dagen haar oordeel over een zaak ge ven. Deze regeling kan werken naast die van. Het reclamerecht, zooals deze thans bestaat. De aard van de straffen behoeft al thans voor vredestijd eveneens herziening. In de eerste plaats worde, als straf inge voerd de berisping, terwijl mede do voor waardelijke niet tenuitvoerlegging van de straf officieel worde erkend en toegelaten. Voorts zijn de verzwaringen van de pro- vooststraf miet sluiting in de boeien, alsmede met voeding te water en brood, zoo ook de straf van bet „cachot Gf gat" uit den tijd voor menschen die In de gelederen van het leger verkeeren. Kn in de toekomst zal er tegen gewaakt moeten worden, dat de aard van de straf niet vei zwaard wordt door de wijze, waarop zij. moet worden ondergaan. - Eindelijk wijst 'do commissie met nadruk op do wenscheliikheid om de straffen zoo veel mogelijk individueel te doen ondergaan en gemeenschappelijke opsluiting te vermij den. De legering van den troep zal ïn de toer komst meer zorg eischen dan daaraan totnog toe werd besteed. Eindelijk spreekt de commisse den wenscli uit, dat met de behoefte der verschil lende godsdienstige gezindten zooveel mogelijk re kening worde gehouden, o.a. Israëlieten. Voor normale omstandigheden met kerken- Aiensttijd acht de com missie een organisatie van Ontwikkeling en Ontspanning van geen nut on dus niet noodig. Sportoefening en verschaffing van passende lectuur zonden zeker in stand gehonden kunnen worden. In hooge mate zou het aan den dienst ten goede komen indien de compagniescomman danten konden ontlast worden van het vel0 administratieve werk, waardoor zij auu het werken met den troep onttrokken worden. Men liale den compagniescommandant van zijn bureau weg en geve lvem aan den troep. Verandering is bier dringend noodig. Wat den militairen groet betreft, de meer derheid der commissie neemt het standpunt ln, dat misschien wel een leger mogelijk is, waarin voor den groet geen andere regelen zouden gelden dan in de tour germ aa tsoh appij worden in acht genomen, doch uien heeft thans rekening to houden met den bestaan- den toestand, waarbij de groet is voorge schreven. Naar het oordeel van de meerderheid der commissie moet de groet gehandhaafd blij ven. Een andere vraag is of er geen maat regelen tot beperking kunnen worden geno men en tegen dit donkbeeld heeft de com missie geen bezwaar, al rijst de vraag of maatregelen in die richting nog noodig zijn nu reeds zoovel en gedemobiliseerd zijn. Ongewenscht zou de commissie het vinden indien een beperking plaats greep, in dien zin, dat men alleen behoeft te groeten de su perieur, onder wiens onmiddellijke bevelen men staat, zulks in verband met de bezwaren die dit in de praktijk zou geven. Wat de tractementen betreft, zoowel de beroepsofficier als onderofficier mag niet slechter bezoldigd worden dan personen van gelijke ontwikkeling, bekwaamheid en ken nis in andere vakken. "Wat de onderofficieren betreft, hun posi tie behoort in verschillende opzichten verbe tering te ondergaan Een spoedige herziening daarvan lijkt gewenscht, omdat de goede geest in het korps daaronder lijdt. De ge«ons gang. „tiet is een teeken des tijds, dat nu zelf de „Vorwarts", die tot nu toe alle militaire maat regelen der regeering verdedigde, thans met nadruk protesteert tegen de houding van Nos- ke's troepen. Het blad spreekt van de wilde an archie, die blijkbaar in militaire kringen heerscht, en zegt verder dat het bestendigen van den staat van beleg de soldaten in de meening brengt dat zij op iedere opeenhoping van men schen in het wilde weg moeten schieten, ook al is dit ganschelijk onnoodig." Een teeken des tijds? Och, dat is het maar tot zekere hoogte, 't Is een gewoon verschijnsel. Dê S. D. A. P., tot macht gekomen, vindt het infra dignitatum om direct ai scherp op' te tre den tegen haar geesteskinderen: de communis ten. Maar- wanneer deze dan van deze halfzachte houding gebruik maken en de gevaren toenemen, dan slaan de roode machthebbers over naar het andere uiterste. Dan, doen ze militairistisch. Waaruit zonder eenige moeite de leering te trekken valt, dat de houding onzer regeering tegenover revolutie-gevaar heel wat verstandiger is, dan die van het roode Duitsdhe bewind. Voorkomen is beter dan genezen. En door Vrijwillige Landstorm voorkomt men makkelij ker revolutionaire woelingen, dan dat men ze met hard geweld onderdrukt, indien, ze losge barsten zijn. Vandaar dat Troelstra en Wijnkoop, de revo lutie-kweekers, zoo ontzaglijk fumineeren tegen Landstorm en Burgerwacht. Ze loopen. met boter op het hoofd (of mogelijk met Duitsche en Russische revolutie-marga rine!) en schuwen dus de koesterende stralen der Oranjezon. Aldus schreef de correspondent yam de „Te legraaf" uit Berlijn, 1 Het blad van Wijnkoop is spinnijdig, omdat tegen de „revolutionaire woelingen" alzijdig ge waarschuwd wordt. En, naar wij: hopen, niet zonder succes. 1 De boosheid is dus begrijpelijk. Een waarschu wingsdienst zal niet toegejuicht en gesteund worden door inbrekers en dieven. Maar daarom mag men geen scheeve vergelij kingen maken. Zooals deze b.v. in de „Tribune" van 16 dezer, waarin men leest: „Ook de bioscoop moet dienst doen om de re volutie te bestrijden. In Amsterdam werden we verrast met teksten op het doek als: „Houdt u aan de orde het gezag; maakt geen revolutie"; of: „Revolutie is burgermoord op groote schaal", alsof de moord door het kapitalisme begaan op 20 miilioen medemenschen niets te beduiden heeft." Indien dit argument eenige kracht heeft, dan moet het beteekenen: gij, die nu tegen de revolu tie waarsclmwt, hebt den menschenmoord, die oorlog heette, toegejuicht. Maar zóó is het niet. Er is niemand in Nederland, die in de handen klapte bij het losbarsten en doorzetten van den gruwelijken krijg. Steeds is er gepotesteerd in eiken kring en door elke richting. Maar te keeren was het kwaad niet. Ook niet, als ze het ge poogd hebben door de geestverwanten van Trocl- stra en Wijnkoop in de oorlogvoerende landen. De massamoord van 1914—1918 kan dus geen reden zijn, waarom wij. niet op alle moge lijke wijzen zouden mogen protesteeren tegen een voorgenomen moord op duizenden, welke hande ling men revolutie gelieft te noemen. We protesteerden tegen den oorlog: we konden niet meer dan dat; nu met revolutie gedreigd wórdt, kunnen we gelukkig meer doen; we kun nen protesteeren èn paraat zijn. De menschenmoord heeft lang genoeg ge duurd. Voortzetting in welken vorm ook moet met kracht voorkomen worden, Door woorden en daden. 1 Mond- en klauwzeer in Overijsel. Do ziekte 'breidt zich in den omtrek van Zwolle sterk u»t. lu db. «onieéute Zvvoi.ukcrM.el zijn in een week 2-3 boerderijen, in totaal 71. aan getast. De ziekte blijkt kwaadaardig. Bij can landbouwer iu Mastenbroek stierven 5 runde ren. Tie Hattem, waar de gelieele Moenteweide, ilo Hoenwaard, is aangetast, komen ook sterf gevallen voor. De ziekte gaat gepaard met een sterke vermindering-van de meikopbrengst. Do blokkade van Duilscüland. Het Kamer lid De Jonge heeft de volgende vragen tot den Minister van Buitenlandselio Zaken gericht: Is ook aan de Nederlandche Regeering do vraag gericht, of zii bereid is. bij eventueclo hervatting van de vijandelijkheden tegen Duitschland aan de economische blokkade deel *to nemen? Zoo ja, welk standpunt noemt do Regeeriug ten dien opzichte in en welk antwoord is door haar op bcdoeld-o vi'aag gegeven? CRISIS AANGELEGENHEDEN, Uitvoer van boter. De minister van L., N. en H., heeft bepaald dat het uitvoer percen tage van de productie van gecontroleerde boter der week 8 tot 15 Juni 1919 zal worden vast gesteld op 45. Uitvoer naar Delgiü. Wii vernemendat door de Uitvoerende Commissie van de N. O. T. in overeenstemming met het Intergcallieerd Comité is bepaald, dat geen toestemming van de N. O. mjer noodig is voor uitvoer van goederen naar en over België. Turi'strooisel en turfmul. Do minister van L.. iN. en H., heeft met ingang van 1 Juli 1919 ingetrokken de maximumprijzen en het verhod' tot aflevering, en vervoer van turfetrooisel en turfmul. De minister van L„ N. en H., heeft met. in gang van 1 Juli 1919 ingetrokken de beschik king houdende verbod to-t aflevering er vc?r- voer van turivezels on turflok. Uitoer oud papier. De termiin gedurende welke de .uitvoer van bepaalde soorten en hoe veelheden oud papier werd toegestaan, is ver lengd tot 15 September us. met uitzondering echter van beschreven papier en afval van nieuw iwit papder (witte rij fels.) In geen geval zullen mogen worden uitge voerd oude of nieuwe couranten, bedrukt pa pier, gedrukte boeken, bonte of kleurrijfels, alsmede oud beschreven papier en afval van nieuw wit papier (witte rijfels.) Aanvragen ter verkrijging van uitvoerver gunningen moeten -bij de Nederlandsche Uit- voermaatschappii worden ingediend, terwijl uit de aanvrage duidelijk zal moeten blijken, welke papiersoort zal worden uitgevoerd. Zoodra van eenige frude te dezer zake mocht blijken, zal do uitvoer worden stopgezet, ,G verneming anrdappciitiu. De commissie in zakejiet overnemen van aardappelen voor !de regeering, welke op voorSitel van den Minister van Landbouw in de algemeen» vergadering der Zeeuwsphe Landbouw Mij., van den 17. dezer werd benoemd, heeft met den Minister en de directie van liet Rijkskan toor voor, aardappelen geconfereerd. De Mi nister heeft aan de commissie medegedeeld, dat alle voorhanden grofs,oortige aardappelen1 zonder, kriel, onverschillig van welke soort afgenomen zullen worden tegen den maxi- jmumprijs voor. consumptie-aardapelen lus be- waarloon. Voor, de bonte en blauwe, fijn goedhoudbare soorten houdt tot 1 Juli de regeling, zooals die tot heden voor. alle aard' appelen gold aan. Lichamelijke ontwikkeling in 't leger. Aan het verschenen Verslag der Commissie iu zake de lichamelijke Ontwikkeling in het Leger, ingesteld bij beschikking van den Minis ter van Oorlog, van 17 Dee. 1917, ontleenen wij het volgende in zakö Je eischen die door do Oommissie moeten worden gesteld: De afgerichte veldsoldaat moet voldoen aan de volgende eischen: a. de geoefendheid bezit ten in de verrichtingen, als gevraagd in Leger order 1818, Deel B no. 164 met uitzondering yan punt A 6; b. in 6 achtereenvolgende marschdagen over gemengde wegen een afstand kunnen af leggen van 90 K.M. en na eiken marsohdag zijn gerechtvaardigheid kunnen aantoonen; c. bedreven ziin in het pionieren, inzender-' heid in hot graven en boomenhakken; d. in volledig veldtenue een snello-op kun-: nen afleggen van 100 M, in 18 seconden: e. kunnen handgranaten werpen over de af standen en op de wii ze, als in de desbetreffende voorschriften voor de verschillende soorten zal .worden geëischt; f. kunnen zwemmen, roeien en Bchaatsennj- Sdcn. (Deze eischen worden niet gesteld bij! practische onmogelijkheid om deze .verrichtin gen te beoefenen): g. dn staat zijn. ook, na elk der bovenge noemde verrichtingen, behoorlijk gerichte schoton; af te geven, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1