STATEN-GENERAAL. en Schooi Van Overal Elck wat wil S kngenf ZSiïH&g**** lliervaQ Handel en Nijverheid R. K. AGENT KORTE BERICHTEK SPORT-EN SPEL BERICHTEN 8 EERSTE KAMER TWEEDE KAMER waarschijnlijk worden gedaan in de F 5, een vliegboot, welke van de Britsche regeering zal worden gekocht. UIT ONZE VORIGE OPLAAG schandrrMdDat°ereT.VOOr0^erS tm dczeJ geen warempel een baker, zoo mooi als je je maar denken kon, met de kleine op den arm. De baker mét dat eeuwige zoetsappige gezicht, het kindje met een speentje in den mond, „net echt". Maar ach hemd, de baker wilde het kindje over reiken aan de liefhebbende moeder, maar liet haar kostbaren last te water vallen. Meneer boos, raast tegen de baker, de baker onder groote hilariteit ook te water. Arme baker, de kleeren maken de vrouw, maar- dan alken te land, want de opgeblazen, aan elkaar gespelde baker raakte aardig in disorde. Moeder de vrouw raakte over stuur en viel ook te water, de goedige papa er bij en de baker bracht het tweetal netjes aan uen kant. Een welverdiend applaus viel den mede werkers ten deel, en zij, die deze schijn-redding bijwoonden, zullen haar met spoedig vergeten. .Vergadering van 26 Juni. In onzen Senaat was do 'VOORZITTER blijkbaar onder den indruk van het nu to sluiten vredesverdrag. Hij maakte 'dan ook van de gelegenheid gebruik om een korte Trede uit te spreken, waarin liij zeide: Hu de vrede eerstdaags getéekend wordï cn daarmee de oorlog beëindigd is, keert jok voor ons land het vertrouwen in de toekomst weer. Spr. herinnert er voorts aan, dat Nederland een eerlijke neutraliteit wist 4e bewaren en, ofschoon het zelf veelal ge brek leed, toch vluchtelingen en noodlijden- ten steunde. Wij hebben, steunend op het recht, gewaakt bij dag en nacht. Mogen wij uit dit verleden onze kracht voor de toe komst putten. Een nieuwe tijd is aangebro ken. Spr. besloot met het uitspreken van den wensch, dat wij liet vrije Nederland zullen blijven onder de zegenrijke Regeer ing van Koningin Wilhelmiiia. Tot griffier der Eerste Kamer werd Jlir. Mr. W. A. Beelacrts van Blokland gekozen. Nog werden een 20-tal kleine .wetsont werpen afgehandeld. Vergadering van Donderdag 26 Juni Nijverheidsonderwijs enz. De gang der werkzaamheden wordt maar steeds belemmerd door onnoodige interpel laties van revolutionnaire leden. DA Vin WIJNKOOP (O.P.) verzocht bij de interpcllatie-Kruyt inzake liet toezicht op hier te lande vertoevende vreemdelingen ook te behandelen zijn interpellatie over het niet toelaten van den Russischen gezant Ro sin, waarop de VOORZITTER liem aan 't. Verstand trachtte tie brengen, dat het niet toelaten van een gezant, niets te maken heeft met de behandeling van vreemdelingen. Dit toch is een zaak, die in hoofdzaak den Minister van Justitie aangaat. Het voorstel -van David om zijn interpel latie nu toch maar te behandelen, werd verworpen met 29 tegen 16 stemmen. Met )de revolutionnairen stemden voor de socia listen. De interpellatie-WIJNKOOP zal nu (Woens dag a.s. gehouden worden, onder conditie dat zij niet langer dan 45 minuten mag duren. Daarop gingen de heeren over tot het verorberen van degelijker kost; het wets ontwerp tot beschikbaarstelling van gelden voor den aanleg van drinkwaterleidingen. Bezwaar daartegen had eigenlijk niemand, plannen niet zouden gesteund worden. Ech- Slechts vreesden enkele leden, dat kleinere ter, toen Minister Aalberse lien had, gerust gesteld met de verklaring, dat niet te veel zou worden geconcentreerd, ging het ont werp er zonder stemming door. Alsnu kwam aan de beurt liet wetsontwerp aangaande den aanleg van scheepvaartka nalen naar Twentke a. kanaal van Twenthe naar den Boven-Rijn, b. verbetering ver binding Twenthe met Zwarte (Water, c. een kanaal tussohen Vorden. en Almelo oooi' den Ussel bij Zutphen, U. een Uu.na.al van Hen gelo naar Borne niet bijdrage van belang hebbenden van achtereenvolgens' 6y3 mil- )lioen, 2.7 milliocn, 8 ton en 5 ton. Uit de daarover gevolgde discussie bleek, dat het plan niet voldoet aan hen, die ook voor Gelderland meer waterwegen wenschen (de heeren BONGAERTS R.K. en SNOECK HENKEMANS C.H. bijvoorb.) en dat het op het allerlaatste oogenblik gewijzigde plan maar matige voldoening wekt bij den lieer Albarda (S.D.A.P.) en zijn vrienden in Twen the, die de heer Albarda uit oude connectie met Enschedé blijkbaar nog altijd heeft. Die wijziging bestaat hierin dat de MINISTER de verbinding AlmeloZwolle met het Zwar te Water uit zijn plan liet vervallen, op over weging dat de bevaarbaarheid van de IJssel tenslotte grooter gebleken is dan zij aanvan kelijk scheen. Ook de heer BONGAERTS had den Ministe rin deze richting gewezen. Maar def heer ALBARDA vertrouwde de zaak maar half, scheen aanvankelijk geneigd tegen het aldus besnoeide project dat nu 15 a 18 millioen goedkooper wordt zich te verzetten ,doch eindigde met in een motie de wenscheiykheid neer te leggen, nog eens» zou worden overwogen. Met deze motie vereenigde zich ten slotte de Minister, dat de zaak van het kanaal Almelo—Zwolle Na een schermutseling tusschen de heeren BEU MER (A.B..) en Lely (U. L.), waarin eerstgenoemde te kennen, gal dat de politiek bij den heer Lely in, 't spel was bjj de be handeling van 't wetsontwerp, werd. het ont werp zelf z.h.s. aangenomen. h'e'idl 'dé voorspelling der. landbouwsjpeciaü- teiten, die steeds tegbn het uitroeien van mollen liuh waarschuwende stem hebben doen hooren. De Raad van Rijssen (O.) heeft per verordening een verbod vastgesteld tot het verminken van vogels of het in bezit hou-, den daarvan. Dit verbod is uitgevaardigdi tot Ret tegengaan van de hier bestaande ge woonte om gevangen vinken blind te ma ken door hun een gloeiende breinaald voor de oogen te houden, waardoo rzij de oogen sluiten en de oogloden door de sterke hitte zóó vast op elkaar gehecht worden, dat zij nooit meer loskomen. Een en ander zooge naamd om het zingen te bevorderen. Tegen eenige onverlaten, die zich .aan dit wreede bedrijf schuldig maakten, is reeds ech ver volging ingesteld. Te Baarn werd een vierjarig kind vftn den heer B. door een wagen overreden en levens gevaarlijk gewond opgenomen. ea Geen plaats voor do dooden. Do begraaf plaats to Benedenknijpe (Friesl.) die eigendom /b der Hervormde Gemeente» is te klein, behalve de eigengraven is er nog plaats voor (on tiental Ui ken, zoodat het kerkhof eerst daags gesloten zal moeten worden. Voor oeni- gen tijd kocht de korkeraad 100 roeden van een aangrenzend stuk weiland, voor 1000. Een hooge priis. Intusschen heeft do eigenaar het stuk land weer verkocht, terwi.il van den eer sten verkoop nog geen acte was opgemaakt- De nieuwe eigenaar wil slechts 50 roeden ver* koopen. vraagt daarvoor ook 1000 gld. en stelt daarbij nog allerlei voorwaarden. De kerkeraad wil daarop niet ingaan, de prijs ia veel te hoog. Waar het hier een algemeen belang geldt heeft het college aan deskundigen ge vraagd, of hier niet onteigening kan worden toegepast. Het antwoord luidt, dat de wet dit in casu niet toelaat. (N. v. d. D.) Het nut dei' moileitt, Men schrijft uit Bar,u,veld aan het „Hbld." c„ 'u'n. wij reeds, dat op tal van plaat- urn 't uTa'zewnq erond bevindende wormen merkelijk is, dat op die hotsteueaf^r h«" woners of eigenaars liet vangen van moiiei op welke dieren de laatste jaren zoo'n gei weld iff e jacht i» gemaakt, hebben verboden, van wonnen absoluut geen last ondervin den. Heel duidelijk wordt hier du® besaap- Een miraculeus beeldje ontvreemd. Men meldt aan de ,,'s-Hert. Crt." uit Gemert d.d 25 Juni; Hedennacht heeft J. G., verpleegde in „Huize Padua" en lijdende aan godsdienstwaanzin, door verbreking van een groote ruit (brandglas), zich toegang verschaft tot de kapel van Handel,' hen heeft daar het miraculeus beeldje van O. L. Vr. ontvreemd. Hij heeft wel bekend het wegge nomen te hebben, doch wil niet zeggen waar hij het verborgen heeft. Hedenavond was het beeld je nog zoek. Deken L. A. H. F. Foclc. De HoogEerw. heer kaninnik L. A. F. H. Foclc, deken van Amersfoort, is gedurende ten'paleize van den Aarfsj^sschop gehouden Kapittelvergadering, plotseling zóó ongesteld geworden, dat opneming in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht noodig bleek. Donderdag zijn hem de laatste H.H. Sa cramenten der Stervenden toegediend. Professor Jonker t Gisterenmiddag overleed plotseling te Leiden, Mr. Dr. J. C. G. Jonker, hoogleeraar in de Javaansche taal en letterkunde aan de Leidsche universiteit. Onderwijzers-adviseurs. Woensdagmid dag l.l. werd in den Haag de eerste vergadering gehouden van de geestelijke adviseurs der R.-K. Onderwijzers-vereenigingen in het Bisdom Haarlenj. Eenstemmig werd besloten deze ver gaderingen op de geregelde tijden te herhalen. Vau Plymouth naar Buenos Ayres. 3 Zuid-Afrikaansche vliegers, kapitein Angel, Zu- loaga, kapitein Annibai Briguega en Ambrosio laravella zijn te Londen, waar zij de toebereide selen voltooien voor een vlucht pan Plymouth naar Buenos Ayres via Portugal, in totaal 8000 mijl. Boven den Atlantischen Oceaan zullen on- p.cve<it ISOO m»j\ w«r<le«\ i\ï Ke\cp<lT>e locbl v.«\ Ajaxe weer terug. Hedenavond ongeveer 10 uur, hoopt Ajax te Amsterdam terug te kee- ren. Bij aankomst zal een fanfarecorps eenige nummers blazen en zal de stoet in rijtuigen naar het clubgebouw gaan. De huldigingscommissie verwacht een enorm enthousiasme van het pu bliek, temeer, daar van verschillende zijden me dewerking is toegezegd. Vele zaken en particu lieren zullen de vlag uitsteken, zoodat Ajax een goede ontvangst te wachten staat. Nederlandsehe Jaarbeurs. In de Donder dag gehouden vergadering van het algemeen bestuur der „Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland", werdter voorzie ning in de vacature van voorzitter van dat be stuur, ontstaan door het overlijden van Mr. Dr. W. A. van Zijst benoemd de heer Mr. J. P. l ockema Andreae, burgemeester van Utrecht, nadat deze in de daaraan voorafgaande alge- meene ledenvergadering tot lid van het algemeen, bestuur was gekozen. Voor lid van den Raad va nBestuur der N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Jaarbeursge bouwen werden op de voordracht geplaatst Mr. Dr. A. van Doorninck, Griffier der Provinciale Staten Van Utrecht en Jhr. A H. Op ten Noort, oud-directeur der Gemeentewerken te Utrecht, terwijl in de vacature van lid van den Raad van Bestuur in genoemde N.V. tijdelijk is voorzien door de benoeming van Mr. Dr. A. van Door ninck voornoemd. Aanbesteding. Hedenmorgen werd alhier namens het Provinciaal Bestuur aanbesteed het bezinken van het onderzeesch beloop van van een gedeelte van den Vangdam dor Rijks zeehaven „Het Nieuwediep". Raming 2135 M2. Laagsto inschrijver was M. Daalder, Bus- Bum, 2530 M2. voor 26000. De Muziek- en Sporffeesten. Het Zwemfeest. Wanneer onder onze vaderlandsche sport één tak overoud is, is het zeker wel de zwemsport. Als we ons Vaderlandsche Geschiedenisboekje openslaan en we zien naar den tijd onzer voor ouders, de Batavieren, dan lezen we dat zij met jagen en zwemmen den tijd doorbrachten. En verderop lezen we steeds- dat de Hollanders flinke lui waren, die bovenal goed konden zwem men. Denk eens aan den tijd van den tachtig- jarigen oorlog, aan zeehelden als De Ruijter, Tromp en al die groote mannen meer en stelt u dan voor dat hun zeelui niet zwemmen kon den. Dan hadden we nooit een Jan Haring gehad en was De Ruyter vast niet naar Qhat- tfP\gegaan- Ea wii menschen van de twin- drinkt ontevenwirSi-i g wcl ^ns iemand ver- ontegenzeggelijk. maar iu mijn gtschie_ demsboekje staat niet vermeld, hoeveel men schen b.v. 500 jaar. geleden per jaar verdronken. Dat zullen er toch. ook wel heel wat geweest zijn, want een reddingsbrigade, zooals wij die thans hebben, kende men toen zeker niet. De Haarlemsche Zwemvereenigingen hebben gistermiddag weer eens een mooie demonstratie gegeven. Nog nooit heeft zulk een feest als dat van Woensdag aan de Zweminrichting aan de Houtvaart plaats gehad. De Haarlemsche zwemvereenigingen Zignea, H. V. G. B., B. C. Z. D. en onze Haarl. Reddingsbrigade hebben alle vier medegewerkt om dit feest te doen slagen. En de commissie mag met eere op dezen dag terugblikken, want dit zwemfeest is een groot succes geweest en als wij vertellen, dat dit eigenlijk de generale repetitie was voor het feest van a.s. Zondag, dan kan het niet anders, of die dag wordt voor de Haarlemsche zwem- liefhebbers een onvergetelijke. Jammer genoeg, werkte het weer ook nu weder niét mede, de buien waren niet van de lucht, maar tegen den aanvang scheen het zonnetje, het was droog en dat wil al heel wat zeggen. Een muzikaal trio oracht de noodige opgewekt heid en: te 2 uur werd begonnen met 't le num mer; Figuurzwernnitn door leden der Reddings brigade. Keurig netjes bewogen zij zich door het zilte nat en hun bewegingen werden met belangstelling gevolgd. Snelzwemmen juniores 25 M. werd gedaan tusschen Zignea, H. V. G. B. en B. O. Z. D. Er wexd ordelijk en vlug gezwommen. Van Zignea was A. Kuyper no. 1 in 26 2/5 sec.E- Merens no. 2 in 27 sec., en Pielage (stond niet op de lijst) no. 3 in 28 4/5 sec. Van de IJ. V. G. B. was J. Bouwer no. 1 in 24 sec., Hofmeester no 2 in 24 4/5 sec. en van B. O. Z. D. waren q Vrugt in 29 sec. en P. Meijer in 34 sec. de winnaars. Door H. V. G. B. is dus het beste gezwommen aan de twee beste zwemmers zal een verguld zilveren medaille worden uitgereikt. Het estafette-zwem men was spannend en zeer wisselvallig, zoo was de één voor en was het of 2jjn partij zou winnen, maar door een onbeduidend oponthoud werd hij toch verliezer. Er word gezwommen met school slag, Zondag zal met rugslag gezwommen wor den. H. V.ü. B. won de Estafette (4 X 25 M.) in 1 min. 41 sec. en verwierf zich een bronzen medaille en een daverend applaus. Nu was de polo-wedstrijd aan de orde, de zeventallen van H. V. G. B, kwamen in „het veld". Vóór de rust was de stand 1—1, maar de blauwen bleken t°ch niet bestand te zijn tegen den witten vloed; wit won met 31. A. s. Zondag wordt een wedstrijd voor dames gegeven tusschen Ziglia en de Haagsche Dames- zwemclub en voor heeren H. V. G. B.Dolfijn II. Een extra aardig en interessant nummertje was no. V.; Spiegelredding door leden der Red dingsbrigade. De heer Meijerink, de man van de Reddings brigade, zoo goed bekend in onze stad, ja in heel ons land, om rijn goeden raad en voor beeld inzake het redden van drenkelingen, moest met zijn „vrouw" een rivier oversteken. De denk beeldige rivier was het zwembassin en, zoo zeide de heer Meijerink; „Ik ben met mijn vrouw naar de andere zijde der rivier geweest om een breuk- bandje voor mijn jongste zoon te koopen. En nu moeten we weer terug. Durf je, veerman?" „Jawel mijnheer." „Vooruit dan maar," en onder hevig schommelen voer de boot af. Moe- I der de vrouw keek verlangend naar de overzijde Cll riep jHiHovllng - „O, 1 Ï-» Huur alon«A Het pop-duiken werd vlug en handig uitge voerd, de uitslag hiervan 'S nog niet uitge maakt, daar a.s. Zondag verder wordt ge speeld. De heer Meijerink gaf na eemge praetische: wenken, die bij het redden van drenkelingen goed te pas kunnen komen- Hij bracht vooraf een woord van hulde aan het comité, dat dezen wedstrijd door de jeugd gfatis Uet bijwonen. „Het gevaar voor verdring11 m ons land is niet denkbeeldig, want jaarlijks verdrinken nog ongeveer 1000 menschen. 1° cl,\lllus>" zeide de heer MeTrrink, „is wel iets wat bij redding van een drenkeling van nut kan zijn. Bijv. een ton, een bankjè, een leege petioieumous met een kurk afgesloten en den drenkelteS toegeworpen, kan van groot nut zijn." Het een en ander werd aanschouwelijk voor gesteld, zoodat de les van oen heer Meijerink wel begrepen zal zijn. Het onder-water-zweinnten ooor leden der bri gade was zeer mooi, jammer dat enkele zwem mers de richting kwijtraakten en ia onaange name botsing met den kant kwamen. Daarna werd begonnen met schoonspringen. Vanaf den toren weiden zeer mooie sprongen in het bad gedaan, b.v. tweemaal de santemortale of een klein ventje, het jongste lid der red dingsbrigade, zat op den ru£ van een grootere en doken beiden zoo te waten Te ongeveer 5 uur begon de clou van elke zwem-demonstratie, de pantomime. De toren werd in een visitekamer herschapen, door er een tafeltje, eenige stoelen, een teil en een emmer met een touw neer te planten, ten boer, deftig op z'n Zondags, komt naar hoven, doet alsof hij het heel erg druk heeft en put water om de teil te vullen. Een dame komt naar boven, een massa pakjes in de armen, hij neemt ze gedien stig over en legt ze op tafel. Een vrouwtje komt aanwandelen, naar de kleeding te cordeelen is het de vrouw van den boer. Ook naar boven, een hartelijke begroeting en door een onhandige beweging laat „de boer" de pakjes te water vallen. Maar het geluk dient hem, een andere boer komt met een bootje aanvaren, raapt de pakjes op engeeft ze niet terug. De boer kwaad, neemt de emmer en gooit den dief den natten inhoud over 't lijf. De dief weg, zoo snel hij kan en de boer is 't geval weer spoedig ver geten, want nog meer kennissen komen. Het heeft wel wat van een zilveren bruiloft, allen brengen bloemen mee en de boer gaat ze be gieten. Hij doet net als een bioscope-komiek, hij gooit er meer naast, op de hoofden van zijn gas ten, dan op de bloemen. Met een smak valt het tafeltje ondersteboven en... het theeblad, de k'ommeijes enz. blijven hangen, want.zat vastgebonden aan de tafel. De koffiepot hing een meter of wat lager, ook al aan een touw. Het heele gezelschap gaat nu een vaartochtje maken, allen stappen in de boot, die bedenke lijke bewegingen maakt en gaan „het meer" op. De dief van zooeven komt terug, klimt naar boven en doet zich tegoed aan de overgebleven klontjes in de visitekamer. Als de boer dit ziet, is hij niet meer to houden. Hij springt uit de boot, zwemt naar den kant en wil heel voor zichtig naar boven klimmen. De ander heeft hem in 't oog en springt te water, de boer hem ach terna, zoodat een vreeselijke vechtpartij ontstaat. Het gezelschap in de boot raakt zóó onder den indruk, dat de een na den ander ook te water springt. Jammer van de jassen en japonnen, want van het keurige gezelschap van zooeven was nief veel meer over. Een hevige regenbui kwam plotseling de vreugde verstoren, gelukkig op liet einde van het feest, dat zoo goed geslaagd mag heeten. De jury voor dezen dag werd uitgemaakt door de heeren Dr. W. E. Merens, S. de Groot, Th. Peltenburg, L. Robert, Joh. Schmidt en mej. G. Peereboom, die ook a.s. Zondag bij de te hou. den zwemfeesten zal tegenwoordig zijn. Een woord van dank aan de juiy is hier op zijn plaats, terwijl de heer Meijerink nog wel een apart woord van hulde toekomt voor zijn ijver en geestdrift, waarmede hij dezen wedstrijd leidde en de nuttige wenken die hij in 't belang van ieder gegeven heeft. Op de Kerinesse d'été was gisterenmiddag door de commissie de kinderdraaimolen voor de kinderen afgehuurd, die Id^arap menig gratis toertje deden. Het aantal deelnemers ran de athletiekfeesten van hedenavond be draagt 100. De Kermesse d'été. is vanavond toegankelijk tegen 10 cents entrée. De Lawn-Teimis-wedstrijden. Zaterdagmiddag: wórden, de Lawn-Tennis- wedstrüden op de banen der H. L. T. O. rehouaen. Voor de Haarlemsche Lawn Tennis Olub wordt deelgenomen dcor de volgende parturen: tfej. van HoutenE. de Clereq, mej. v. Nes /an Meerkerkjhr. Quarles van Ufford, mej. J. Laan. mej. do Josselin de JongA. Broese van Groenou, mej. Lefèbvrejhr. Prins an Westdorpo en mej. v. d. ValkE. Kaars Sijpesteyn. Dea komt uit met: mej. v. d. Heuvel Rijn- dersJ. v. d. Heuvel Riinders en mevr. Kaars SijpesteynG. H. Kaars Siipesteyn. De Kennemers met: mej. y. LutterveldOh. joman en mej. CantersG. Broese van Groe nou, terwijl Groen Wit ten slotte verschijnt met mej. KestingE. Kervel en mej. v. Beu gen BikJ. Kesting. Wat de heeren dubbels betreft: heeft de Haarlemsche Lawn-Tennis Club ingeschreven met jhy. van StyrumG. Bienfait, Alberdingk Thijmjhr. v. Spengler en P. Biileveldjhr. Mollerus, terwijl Deo uitkomt met da com binatie J. OeiF. Poel. Groeen Wit met: KlinkhamerVan Beugen Bik en de Kenne- ners met v. d. W ater—Scholten. Voor het dubbel zoowel als voor het ge lengd dubbelspel worden prijzen uitgeloofd in den vorm van medailles en hoewel het over het algemeen bii tenniswedsriiden geen ge- wonnto ia me<lailles beschikbaar te stellen, liet. Letuur gomeoud Six evorlog root, cio lVooi' hei bezorgen der. „Nieuwe Haarlem? sclie Courant" in, GROOTEBROEK woxd) een net gevraagd. Brieven Bureau Nass'aulaan 4Sf Haarlem. gen aan den noordelijken grens teruggetrokken^ daar zij die nu niet meer noodig acht. DE STAKING AAN „DE EENDRACHT." Teneinde aanleiding en omstandigheden van het conflict uitvoeriger .uiteen te zetten, be legt de Algem. Bond hedenavond te 8 uur een' groote vergadering voor leden-verbruikers van >,De Eendracht," in het Sociëteit-gebouw „De Vereeniging." Eenige Hoofdbestuurders zullen er spreken. DE ONRUST IN BERLIJN. BERLIJN. 25 Juni. Aangaande de uitspat tingen ten aanzien van levensmiddelenwinkels melden de bladen nog: In Moabit hebben (gistermiddag wederom ongeregeldheden plaats gehad. De politiebeambten, dio wilden ingrij pen, werden omsingeld en aangevallen, zoo dat zii van de wapenen •'gebruik moesten maken. Drie personen werden gewond. In Charlottenburg ziin gistermiddag hon- 'derden vrouwen naar het Stadhuis opgetrok ken, waar zij energieke maatregelen tegen den •levensmiddelenwoeker eischten. Het ieheelo spoorwegverkeer van het Goorlitzerstairon is wederom stopgezet. De oorzaak is in de staking in Breslau te zoeken. Ook in de staking van het hulppersoneel Öer posteriien is geen verandering gekomen. Het aantal stakers in liet telefoonbedrijf (wordt op 3500 geschat. egelingscommissio hiertoe ditmaal wel aan vast te moeten houden. De wedstrijden beginnen Zaterdagmiddag en worden de banen voor deze gelegenheid extra goed in orde gebracht. De Nederlandsehe Credietbank. In de al- gemeene vergadering van Aandeelhouders wer den de Balans en winst- en verliesrekening goed gekeurd, waarna het dividend werd vastgesteld op 4 pet.' De commissarissen de heeren A. Koolhoven en P. N. Bijvoet werden herkozen. Kunstambachtsscholen. De tentoonstel ling van werk,, vervaardigd door leerlingen der Kunstambachtsscholen in Nederland met het daaran verbonden congres, welke dit jaar te Haarlem zouden gehouden worden, zullen een jaar worden uitgesteld. In verhand daar mede is het voorstel tot subsidie-verleening van de agenda der Prov. Staten-zitting .afgevoerd. De verlichting der Muziektent in den Hout. Gisteren is de nieuwe electrische verlichting in de Stadstent vanwege de gemeente aange bracht. Zij bestaat uit 5 ballons een in het midden en 4 er omheen aan het plalond. Vrij dag a.s. zal het voor het eerst branden. De Duitsctie Katholieke missies in de koloniën BERLIJN, 25 Juni, (Draadloos van. Nauen). Volgens de Italiaansche bladen bleven de be moeiingen van het Vaticaan inzake de missies in de voormalige Duitsche koloniën in weer wil van den aanvankeliiken Fransclren tegen stand niet geheel zonder resultaat. De geal lieerden n.l. stemden toe in een wiiziging van art. 438, bepalende, dat gemengde commissies zullen worden ingesteld. Voor de katholieke missies wordt daarbii de bevoegdheid van het .Vaticaan resp. van de congregatie vastgesteld om propaganda te maken. Dit wordt wel is waar slechts in de uitvoeringsbepalingen tot let verdrag opgenomen, maar het Vaticaan wordt daarmee toch, zooals de Italiaansche bladen doen uitkomen, in het vredesverdrag als de voornaamste katholieke kerkelijke overheid genoemd. HAMBURG. Nadat de opstandelingen het Raadhuis en het Cntr. Station bezet hebben, is thans een voorloopige rust in de stad teruggekeerd. De regeeringst.roepan zijn op weg naar de stad. PARIJS. In Fransche officieele kringen ge loofd men dat het Vredesverdrag niet voor Maandag, misschien nog later, geteekend zal worden. Aan von Haniel is meegedeeld, aan de regee ring uitdrukkelijk te vragen, wanneer zij wil teekenen. Het antwoord wordt morgen verwacht. Wanneer het antwoord uitblijft, zal een nieuw ultimatum aan de Duitsche regeering worden gezonden, BERLIJN. De in Breslau uitgebroken spoor wegstaking breidt zich niet alleen over het noor delijk gedeelte van de provincie Silezië uit, maar ook over andere gedeelten. Men hoopt verdere stakingen te kunnen voorkomen. BERLIJN. De Zwitsersche Bondsraad lieeft, ■nadat Duitschland zich bereid heeft verklaard het vredesverdrag te aanvaarden, de versterkin- DE HA VERBAK. Jan Blommers was 'n arme drommel, di eigenlijk niets bezat dan zijn negen kinde- ren. Zijn boerderijtje en zijn vee waren reeds ver kocht en nu was zijn stal aan de beurt. Zijn buurman Sprokkels hoorde't bijtijds. „Zeg," sprak hij tot zijn zwager Dor us Hannsen, „morgen wordt de stal van Blommers verkocht en ik zou er bliksems graag bij zijn, maar ik moet absoluut naar Wijeben waar 'k 'n mooien schim mel kan koopen. Wees jij zoo goed en ga naai den verkoop. D'r is 'n splinternieuwe liaveibak, die mij juist van pas zou komen. Als die aar de beurt is, bied dan voor mij mee. Kan 'k op je rekenen „Natuurlijk, daar kun je op aan," antwoordde Harmsen. „Ik wil met alle plezier voor je mee bieden." Maar op den terugweg dacht Dor us„Zoc zoo, is er in Wijchen 'n mooie schimmel te koop? Wacht even, daar ga ik morgen in de vroegte op af. Daar heb 'k zin in. Maar de haverbak Daar ontmoette hij zijn neef Driek de Lange „Hola neef," riep hij Driek toe, „je kunt me 'n reuze-plezier doen, morgen op den dag. De stal van Blommers wordt verkocht en jij gaat er zeker ook wel naar toe. Ik moet voor 'n goeien kennis de haverbak hebben, een splinternieuw® bak ia 't. Wil jij in mijn plaats er op „O, met alle soorten van genoegen," zei Driek de Lange, „dat is voor mij geen moeite." Dorus Harmsen was van zijn zorg verlost en ging den volgenden morgen vroeg op pad naar Wijchen, om, nog vóór Sprokkels daar kon zijn, den mooien schimmel te koopen. Maar intusschen had Sprokkels vernomen, dat de schimmel niet meer te koop was. Dan kon hij ook gemakkelijk zelf naar de vendu van Blom mers gaan en behoefde Hannsen zich voor hem geen moeite te geven. Maar nu zag ie 't weer, op" zijn zwager kon ie niet rekenen, absoluut niet. Bij den heelen verkoop, was geen Doi us te zien. Maar in plaats daarvan was als de beurt aan het gewenschte stuk kwamdie vervelende Driek de Lange als 'n razende zoo heet op den haverbak. Driek had het splinternieuwe pracht stuk reeds van drie op zeven gulden omhoog gejaagd. „Acht," riep Sprokkels. „Negen," zei de Lange. Sprokkels beet zich op de tong. „Tien," riep hij vinnig. „Elf," schreeuwde Driek en hij dachtIk behoef 't immers toch niet te betalen, de bak komt voor rekening van den kennis van mijn zwager. „Zoo'n stijfkop," bromde Sprokkels in zich zelf, „door hem laat ik me niet op den kop zitten. Twaalf 1" schreeuwde hij. „Dertien," brulde Driek. „Veertien," hijgde Sprokkels. Beiden waren op kookhitte. Vijftien Zestien l Zeventien 1 Allen lachten om de twee stijfkoppen, die verbitterd streden om zoo'n onnoozelen haver bak. „Achttien I" „Negentien 1" „Twintig gulden 1 Hel en duivel," vloekte Sprokkels. „Een en twintig," huilde Driek. Ook al goed, dacht Sprokkels. Daarvoor laat ik 'm je houden, 't ding is nou knapjes duur „Een en twintig eenmaal," riep de beambte. „Eten en twintig andermaal... voor de derde maal l" De hamer viel, Driek had den haverbak. „Gekke kerel," lachten aUen, „dat prul is geen vijf gulden waard Sprokkels was er 't méést vroolijk over dat zijn tegenstander uit louter opschepperij in den val geloopen was. Juist kwam Dorus Harmsen voorbij op de* schimmel dien hij dezen morgen gekocht had. „Hola neef," riep Driek h^^Tfk„hel» hoog geboden hoor, hier is de haverbok. Prachtig," zei Donp- »E\)k Sprokkels, ben jij'ook hier. Ofschoon ik zelf in Wijchen moest zijn, heb ik toch gezorgd, dat jij jou zin kreeg. Mijn neef, Driek de Lange, is zoo goed geweest voor jou op den haverbak te bieden." Toen werd Sprokkels kwaad tot in ieder haar tje van zijn hoofd. Dus had hij zich zelf opge jaagd en meer dan veertien gulden uit eigen zaK voor niets schade geleden. „Wat kan 't je schelen," riep Dnek lachend „Sprokkels, de haverbak is iets voor jou, waarempel, net iqts voor jou Sprokkels spuwde nijdig op den fonkelmeu- wen haverbak. De omstaanders lachten dat ze schudden. En Jan Blommers, die arme drom mel, lachte nog het meest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2