Htm IUIL COURANT BUITENLAND De Ondergang van een Wereldmacht. Van Overal FÉÜILL ETON WAL DE PERS ZEGT Dinsdag i Juli Tweede Blad Be liquidatie van den oorlogstoesland. Waarom generaal Smuts liet vredesverdrag toekende. Een der meest objectieve besciiouwinglen .welke wij over liet thans tusschen Duitsch- land en de Entente geteekende vredesver drag de lezen kregen., is een verkUaring welke generaal Smuts liet licht heeft doen zien. „Ik heb het vredestractaat niet geteekend, omdat ik het als een bevredigend docu ment beschouw, maar omdat het gebiedend noodzakelijk is, aan den oorlog een einde te maken, omdat de wereld voor alles vrede no-odig heeft en niets noodiottiger kon zijn dan de bestendiging van den toestan,d. van onzekerheid tusschen oorlog en vredo. De maanden die verloopen zijn, sedert de wa penstilstand geteekend is, zijn misschien even verwarrend, ontwrichtend en ruïneus voor Europa geweest, als de voorafgegane vier oorlogsjaren, ik beschouw het vredes tractaat als het besluit van die twee hoofd stukken van oorlog en wapenstilstand- en alleen om die reden stem ik er mee in. ik zeg dit nu niet om kritiek te oefenen, maar ter goeder trouw, niet omdat ik aan merking wil maken op het werk, dat ver richt is, maai- veeleer omdat ik inzie, dat wij met het traetaat nog niet den werke- iijken vrede bereikt hebben, dien onze vol ken verwacht hadden, en omdat ik over tuigd ben, dat het eigenlijke werk om vrede te stichten pas beginnen kan, nadat dit trae taat geteekend is en zoodoende voorgoed halt is toegeroepen aan de verwoestende hartstochten, die Europa bijna vijf jaar ge teisterd hebben. JJit traetaat is eenvoudig een liquidatie van den oorlogtoestand in de wereiu. ue belofte van een nieuw leven, de overwinning van 'de (gioote menseheljjke idea len waarvoor de volken onbekrompen hun bloed en goed hebben geoifcru, de vervul ling! van hun streven naar een nieuwe inter nationale orde en een schoonere, betere we reld zijn niet in dit traetaat neergeschre ven en zullen niet in traciaten neergeschre ven worden. Een nieuw hart móet gegeven worden, niet alleen aan onze vijanden, maar ook aan ons-, een boetvaardige geest voor het wee, dat de wereld overstelpt liecft. Een geest van medelijden, genade en ver gevensgezindheid voor de zonden en het on recht die wij ondergaan hebben, een nieuwe geest van edelmoedigheid en menschelijk- heid, geboren in het hart van de volken in dit groote uur van gemeenschappelijk lijden en leed kan alleen de wonden hee- len die het lichaam van }iet christendom toegebracht zijn, en deze nieuwe geest on der de volken zal een oplossing' aan de hand doen voor de vraagstukken, die de staatslieden op de conferentie te moeilijk bevonden hebben. Er zijn territoriale rege lingen die herzien moeten worden, waar borgen zullen naar wij allen hopen, spoe dig gevonden worden in overeenstemming met den nieuwen vreedzamen geest en dan ongewapenden toestand van onze vijanden. Over de meeste van de aangekondigde straf fen zal misschien in kalmer stemming de spons der. vergetelheid gewischt worden. Eoo zal het ook gaan met schadeloosstellingen die niet afgedwongen kunnen worden, zon der ernstige schade voor de industrieeie her leving van Europa; het zal in het belang van iedereen zijn ze dragelijker en gema tigder te maken. Er zijn tal van speldepnk- ken, die geen pijn meer zullen doen onder de heelende invloeden van de nieuwe inter nationale atmosfeer." Smuts zegt vervolgens dat het tegenwoor dige vredestractaat twee dingen van ver «trekkend belang teweeg heeft gebracht. Het zijn de vernietiging van het Pruisische militairisme en de instelling van het vol- kerenverbond, dat later voor Europa een uitkomst zal blijken uit den ondergang, dien de oorlog veroorzaakt heeft. Maar het yol- kerenverbond is voorloopig nog maar een vorm. Het behoeft het bezielende leven dat ail een kan voortkomen uit de werkdadjge belangstelling en het levenbrengend con tact van de volken zeiven. De vijandelijke volken moetan zoo spoedig mogelijk zich" bij het verbond aansluiten en in samen werking met de geallieerde volken loeren de groote le» van dezen "oorlog in praktijk te brengen, dat niet in afzonderlijke am bities., maar in den gemeenscliappelijken dienst voor de groote zaak der menschheid de ware weg van den nationalen vooruitgang te vinden is. Smufo» besluit: In d® eerste plaats moeten do Duitschers onze volken overtuigen van hun volkomen oprechtheid door werkelijk eerlijke pogingen om hun verplichtingen vol- KOM AN UIT HET POOLSCH. gen» het traetaat, naar mate van ihun kracn- ten te vervullen. Zij zullen het Britsche volk bereid vinden om hun halverwege tege moet te komen in 'hun ongeëvenaarde moei lijkheden en ontreddering, maar elke toe vlucht tot voorwendselen en slinksche mid delen om het vredestractaat te verijdelen of te ontduiken, zal enkel den ouden arg waan verlevendigen, toorn verwekken en noodlottig blijken voor de goede harmonie Iiöde tweede plaats moeten; onze geallieerde volken bedenken, dat God hun deze ver pletterende overwinning niet voor kleine zelf zuchtige doeleinden heeft geschonken, niet voor financieele of economische -voordcelen, maar tot bereiking van de groote mensche- lijke idealen, waarvoor onze helden hun le ven gegeven hebben. De 'Raad van Tien zet tie zaken voort. Nu [Wilson en Lloyd George zijn terug gekeerd naar hun land, waar zij niet langer gemist kunnen worden en de Baad van Vier ontbonden is, wordt de liquidatie van dien oorlog verder afgewikkeld door den ver rezen Baad van Tien. Officieel werd dat gisteren als volgt medegedeeld: Het onderteekenen van den vrede met Duitschland laat nog een aantal belangrijke vragen open die, ondanks het vertrek van Wilson en Lloyd George, opgelost zul en worden. Van Maandag af zal de Baad van Tien, die sedert drie maanden verdjwenen was om plaats te maken voor den Baad van Vier, zijn werkzaamheden hervatten en o.m. de kwesties oplossen van het ten uitvoer leggen van den vrede met Duitschland en het vaststellen der vredesvoorwaarden,, die aan Oostenrijk, Turkije en Bulgarije zul len worden opgelegd. Van Maandag af zal de Baad van Tien als volgt zijn samengesteld: Frankrijk: Cle- menceau en Pichon, Amerika: Lansing en kolonel House, Engeland: Balfour en Lord Milner of Bonar Law, Italië: Tittoni (die Zondagmiddag te Parijs verwacht werd) en waarschijnlijk Marconi, Japan: Mikino en Chinda. Clemenceau blijft dus de leider. Deze onvermoeide staatsman heeft een merkwaardigen brief geschreven, waarmee hij de TURKSCHE DELEGATIE NAAR HUIS HEEFT GEZONDEN. In dien brief verklaart Clemenceau, dat de geallieerde en geassocieerde mogendheden de Turksehe delegatie danken voor de aan de vredesconferentie voorgelegde verklaringen, die zorgvuldig onderzocht zijn, doch daar de ze internationale kwesties opwerpen, waar over een onmiddellijke beslissing helaas on mogelijk is en die geallieerden en geassoci eerden regeeringen overtuigd zijn dat eenig uitstel onvermijdelijk is, zijn wij, zegt Cle menceau, van oordeel, dat niets gewonnen kan worden door op het oogenblik het ver blijf der delegatie te Parijs te verlengen. De geall. en geass. regeeringen zullen evenwel niet nalaten voeling te houden met de Turk sehe regeering, onmiddellijk zoodra gedach- tenwisseling inderdaad resultaten belooft. Lloyd George huis-toe. Lloyd George en zijn mede-vredesgedele- geerden zijn Zondagavond te Londen aange komen. Zij werden aan het station verwel komd door den koning, den prins van Wales en de leden van het kabinet. De koning en de prins van Wales reden met de gedelegeerden naar Buckingham Palace en tijdens den rit werden hun door het puhliek groote ovaties gebracht. De gedelegeerden reden vervolgens naar Downingstreet waar Llod George tot de menigte een toespraak hield. Hij wekte het volk op zich in de overwinning te verblijden niet in een geest van pralerij, die Duitsch- lands ondergang was, maar in een geest van ootmoed. UIT RUSLAND. De perseoxnmissie van het Duitsehe gezant schap te Riga deelt mee: Het den Iaatsten tijd in toenemende mate uitgevoerde terug trekken der Duitsehe troepen oit de Balti- sche landen, heeft zich ook aan het Let- landisch—EstlandsOhe front reeds voelbaar gemaakt. De Estlandsche troepen, door de Engelsolien rijkelijk met oorlogsmateriaal ondersteund, zijn op het Letlandsch gebied opgerukt en hebben de troepen der Letland- sche regeering gediwongen, zich op Riga te rug te trekken. Welke loop het conflict tus- schen beide jeugdige republieken Eesti en Atwya (die hun grenzen reeds eind 1918 bij staatsverdrag hebben geregeld) nog zal ne men, kan nog niet worden voorspeld. Het Wolff-Bureau meldt voorts uit Mitau: De gevechten tusschen de Letlandsehë en Estlandsche troepen zijn, nadat de onderhan delingen wegens het sluiten van den wapen stilstand zonder resultaat waren gebleven, onlangs hervat. Voor een omsingelingsaan- val van met alle moderne strijdmiddelen (ook gas) uitgeruste Estlandsche troepen Op hei laatste oogenblik is hierin weer een verandering gekomen; zie de rubriek Telegrammen. moesten de in aantal zwakkere Eetlandsöhe troepen zioh terugtrekken tot aan een defen sieve stelling, ongeveer 15 K.M. ten oosten van Riga. Onderhandelingen over het staken der vijandelijkheden, die onder leiding van Amörikaausohte officieren werden ingeleid, zijn voor de, Esten verworpen. Ook Riga moet als bedreigd worden beschouwd. De gedelegeerden van de staten, welke zich in het kader van het oude Russische rijk ge vormd hebben, hebben een verklaring tot den voorzitter der vredesconferentie gericht, waarin zij het volgende mededeelen: De ver tegenwoordigers der republieken Azerbeid- jan, Estland, Georgië, Letland, Noord-Kauka- sië, Wit-Rusland en Oekrajine, die kennis hebben genomen van de correspondentie tus schen den raad der geallieerde en geassoci eerde mogendheden met admiraal Kolsjak, betreffende de voorwaarden tot het verlee- nen van hulp door deze mogendheden aan de regeering te Omsk, verklaren uit naam hun ner resp. regeeringen dat de door hen verte genwoordigende republieken uit den vrijen wil der volken zijn voortgekomen. Deze sta ten, welker grondwettelijke instellingen in wording zijn en welker betrekkingen met de naburige staten op weg zijn te worden beves tigd, die zullen worden gekozen of alreeds gekozen zijn op den grondslag van het alge meen kiesrecht. De hesluiten der regeerings- organen in Rusland, welke deze ook 11 os en zijn, kunnen dus niet op souvereine staten betrekking hebben, en de wederzijdsche be trekkingen tusschen deze staten en Rusland kunnen dus niet worden geregeld als tus schen rechtsgelijke en souvereine staten. De bovengenoemde republieken richten dus tot de vredesconferentie en de groote mo gendheden het verzoek om zonder uitstel hun politieke onafhankelijkheid te erkennen. POLEN EN DUITSCHERS. Daar de Polen voortgaan Duitsehe mannen en onlangs ook vrouw te interneeren, is door de Duitsehe wapenstilstandscommissie te Berlijn aan den Franschen generaal Dupont het volgend schrijven gericht; „In aansluiting aan de. nota van 27 dezer, waarin ik mededeelde, dat volgens talrijke uit vertrouwbare bron hier ontvangen be richten de Polen alle Duitsehe mannen boven de 17 jaar interneer en en meevoeren, heJb ik de eer Uwe Exe. in opdracht van minister Erzberger nog het volgende tèr kennis te brengen: Het interneeren der Duitschers in Polen moet zieth niet alleen tot mannen maar ook zelfs tot vrouwen uitstrekken. Enkele hier van bijzonder bekende "persoonlijkheden zijn aan de wapenstilstandscommissie reeds met name genoemd. Te Brest-Litowsk, Rowel en Nowo Georgieuwsk zijn concentratiekampen daartoe voorbereid. De Pruisische regeering heeft zich draadloos tot den Oppersten Pool- schen Volksraad gewend met de mededeeling dat zij zich genoodzaakt zal zien, ter bescher ming van de Duitschers tegen verdere daden van geweld, over te gaan tot maatregelen die de Poolsche bevolking op Pruisisch gebied zwaar moeten treffen, wanneer niet van den kant van den Poolschen Volksraad binnen drie dagen bevredigende opheldering volgt. GEMENGDE BUITENLANDSCHE BERICHTEN Do Ocstenrükscho oorlogsschuld. De bladen to Praag bevatten het_ bericht uit Ween en, voluten-s hetwelk <ïe vredesconferentie IJsbergengevaar. Er zijn Zaterdag twee groote ijsbergen waargenomen bij de plaats waar de „Titanic" indertijd gezonken is. Het scheepspersoneel van de Noordelijke stoom vaartlijnen is gewaarschuwd, dat het op zijn hoede moet zijn. BRAVO AALBERSE. Het Uni-liberale „Vaderland" schrijft onder den titel „Bravo, Aalberse", een artikel naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de Arbeids wet: Do Memorie van Antwoord, aldus het blad, heeft ons zeer voldaan, omdat er uit spreekt bezonkenheid van plan en van zeer precies weten, wat de Minister wil, en dat is de eerste voorwaarde van gouvernementeele kracht; omdat er tevens pit blijkt, dat de listige val strikken, den Ministei gezet, geen oogenblik gevaar voor hem opleverden. Na dan enkele kanttekeningen bij de Me morie te hebben gemaakt en daarbij te heb ben aangetoond, hoe de Minister stand hield tegen de reactie, besluit het blad: „Moge de Minister zijn wet veilig door do beide takken van de Volksvertegen woordiging heen brengen, opdat zij spoe- liigdig in het Staatsblad sta. Hier wordt groot werk verricht, groot niet alleen om den inhoud daarvan, maar ook om den tijd waarin wij leven, die luider dan ooit roept om een billijker verhouding van winstver deeling tusschen Kapitaal en Arbeid, die op drieërlei wijze kan wor den bereikt, door liooger loon, verkorten arbeidstijd, en mededeeling in de winst Dat, welke wijze men ook kiest, er nooit iets bereikt kan worden zonder dat er een stuk van de winst van den "ondernemer in de zakken van de arbeiders terecht komt, is duidelijk; evenzoo dat al dat ge gil over verminderde productie de angst kreet is voor dat stuk minder. Want de productie zal het best gebaat worden door ondernemers en werknemers, die beiden in hef bedrijf een menschwaardig bestaan vinden, wat ook recht zal geven op den eisch, dat hij het huidige nivelleeringsy- steem, met de arbeid van den minstge schoolden maar de bestgeschoolde arbei der maatstaf zal wezen. En in ons vrije Nederland zal ook die gewichtige hervorming verkregen worden zonder geweld; juist zooals wij de politie ke vrijheid deelachtig zijn geworden langs geheel wettigen weg, aal in het land der vrijheid ook de sociale rechtvaardigheid een zaak worden van het onderling over leg en gelukkig de Minister, die aan het eerste groote ontwerp dat ons de recht vaardigheid zooveel nader brengt, zijn naam zal mogen verbinden. Er wordt ge werkt in overeenstemming met den pols slag van dezen tijd, na 10 maanden minis terschap zal onze Minister van Arbeid zijn eerste groote sociale ontwerp in de Tweede Kamer komen verdedigen Bravo, Aalberse." MR. TROELSTRA EN DE SCHENDING VAN HET TELEGRAM-GEHEIM. We lezen in „De Tel.": „Volgens de sobere voorstelling van feiten door het Haagsch Correspondentie- Bureau gegeven, zou de bewuste telegraaf- beambte geheel nit eigen beweging en be langeloos afschriften van telegrammen over troepenvervoer naar de hoofdstad aan Mr. Troelstra ter inzage hebben gege ven. Deze feiten worden door „Het Volk" niet ontkend; het blad wijst slechts met breed gebaar de elders geuitte veronder stelling van de hand. als zou een der leden van de S. D.-Kamerfractie den indieipli- nairen moed hebben over de positie van Mr. Troelstra in deze affaire tot de regee ring een paar vragen te richten. Zijn onze inlichtingen juist,, dan zouden de heeren de zaak zelfs van „te weinig belang" ach ten om er verder op in te gaan. Deze houding komt ons verdacht voor, want indien Mr. Troelstra inderdaad vrij uit gaat, zou een regeeringsverklaring in dien zin door de eigen politieke vrienden uitgelokt, de meest afdoende rechtvaardi ging kunnen geven. Nu de Kamerfractie een dergelijke verklaring blijkbaar liever' niet riskeert, veroorloven wij ons „Het Volk" een zakelijk antwoord te vragen op de volgende vragen: le. Heeft Mr. Troelstra van de bewuste telegrammen inzage genomen om b.v. „de bajonetten te tellen", óf heeft hij als volks- - vertegenwoordiger het trouweloos aanbod verontwaardigd van de hand gewezen 2e. Indien Mr. Troelstra van het aanlwd heeft afgeweten, waarom heeft hij den be voegden autoriteit dan niet van een en an der in kennis gesteld? 8e. Acht „Het Volk" het oorbaar, dat een volksvertegenwoordiger tegenover schending van het telegraafgeheim een lijdelijke houding aanneemt?" Een dreiglbriefschrijver gepakt. Vrijdag ontving de heer Heuff te Stoelen (Geld.) een brief, waarin hem werd aangezegd den vol genden morgen een bedrag van f 3000 te deponeeren bij de pomp in bet Zoelenscho boseh. Deed hij dit niet, dan aou zijn boer derij in brand gestoken worden. De onder- teekening luidde: De penningmeester van de Roede Bende: De politie met dit schrijven in kennis ge steld, zette, versterkt met rijkspolitie uit af. Zaterdagmorgen sloop de 15-jarige Th. Teil, Kerk-Avezaath en Buren» het bosch J. te Zoelen, leerling van de H. B. S. te Tiel, nader. Een kwartier later volgde de heer H., die een enveloppe bij de pomp legcto. Pas was de heer H. vertrokken* of J. naim den brief op en opende hem. De politie arresteerde hem en stelde hem ter beschik king van de justitie te Tiel. Geen aftrek van Turf. Te Emmer Compas- oqmm (Drenthte), staat thans nog een hoe veelheid van 4000 stobben baggel (a 10.000 stuks ieder) van het seizoen 1918 op ver scheping te wachten. Er is geen al rek en dit terwijl de nieuwe brandstof van dit voor war grootendeels droog is. Er liggen ove; in de Venen reeksen van schepen te wacii- ent pp turf vracht. De turfcanipagne v ord-t dan ook overal zoo spoedig mogelijk beëin digd. Men vraagt zich af of na 1 Juli, wanneer de distributie van turf wordt opgeheven, do alsdan vrij komende handel meer leven re het bedrjjf zal brengen. Zenuwzieke ouderwijzers. Uit liet verslag: van 't Herstellingsoord voor onderwijzers over 1918 blijkt, dat in 1918 o.m. werdep toegelaten 14 zenuw lijdende onderwijzers en 39 zenuwlijdende onderwijzeressen, waarvan bij resp. 3 en 5 de ongunstige invloed van den schoolarbeid en wat daarmee 6amoa- uit. 145 Inderdaad wudö Bibius gaarne de gunst verwerven «en enkele maal aan Marcus Aurelius' tafel te eten en eenige uren in bet gezelschap van senatoren in het paleis van den Imperator door te brengen. Deze had hem echter af doen wijzen inej; ,je boodschap, dat hij niemand dan zijn vertrouwelingen en beambten wilde ontvangen. Door den hoogen prijs oie hij thans voor het peluw van Trajanus besteedde, wilde hij den door zorgen gedrukten keizer gunstig stemmen. Een zwaard van den goddelijke» Titusriep weder de kamerheer. Het plebs onder de Joden liet een honend geschreeuw hooren bij den naam van den veroveraar van Judea De groote Imperator, verklaarde de kamerheer heeft het van het veroverde judea als geschenk ont vangen. Twintigduizend sestériën. Wie biedt meer En hij toonde een zwaard waarvan de greep en de scheede met edelsteenen bezet waren. De Joden zwegen en ook tan anderen kwam geen bod. Twintigduizend sestertiënherhaalde de ka merheer. Geef het aan de Joden voor niets, maar zend het te rug naar Juda en laat hen Rome nooit weer betreden! riep een uit de menigte. Sla daarmee de barbaren terug riep een Ro- meinsche burger in lompen gehuld en wierp den praeto- rianen, die den kamerheer omgaven, een handvol ge kookte boonen in het gezicht. Hij heeft gelijk l Hij heeft gelijk I riepen de Jo den, opdat de toom van de menigte een andere rich ting nam. En een burger, die van dezelfde hooge geboorte als de eerste was, schreeuwde den praetorianen toe Waartoe dient gij eigenlijk? Waarom kleeden wij u en tooien wij u met -vederbossen en vergulde borstharnassenwaarom voeden wij u als eeu gemest varken voor de keizerlijke tafel Luiaards!.... Lafaards!.,., dagdieven 1 brul de het plebs. Rustige burgers overvallen, dat kunt gij wel I Gaat naar het ooriogstooneel 1 brulde het volk. Vreet niet het brood van den armen I Er is toch al te weinig brood 1 De Joden grinnikten. De praetoren keken grimmig over de volksmenigte heeneenigen hunner legden den successiestatcn elk 20 van de Oosten- rijkisrih-Hongaarsclie oorlogsschuld heeft opge legd. Zii verklaren eenstemmig, dat 'isjeeho- Slowakije nimmer den oorlogslast zal en kan dragen voor een veldtocht, dio tegen dit land is gevoerd en het ontzaglijke offers heeft, opge legd. Goedertierenheid tegenover Weenen mag niet op kosten van Tsjecho-SJowakiie geschie den, dat door de schuld van Weenen een deficit van milliarden leeft. Groote heffing van hot vermogen in Duitsch land. ln Juli zal bij de Constituante inge diend worden de groote heffing on de vermo gens in Duitschland. Volgens de ..Berliner Börsenzeitung" wordt do opbrengst van deze heffing geraamd op 70 tot 90 milliard mark. Communisten gearresteerd. Het draad- looze station Nauen meldt, dat .,uit betrouw bare bron onder voorbehoud wordt medege deeld," dat Max Leveiu. de leider der Miinche- ner communisten, in Wiesbaden in. hechtenis is genomen. De communistische leider Nieckiseh is te Müneken door het standrecht wegens meder plichtigheid bii hoogverraad tot twee jaren vestingstraf veroordeeld. Een herinnering aan Ameiika's hulp- De Fransche regeering bereidt de uitgave voor van een geschrift waarin alle feiten der Ameri- kaansdhe samenwerking tüdens en na den oor log zullen worden vermeld en waarvan ieder Amerikaansehe soldaat die in Frankriik ge diend heeft, een exemplaar zal ontvangen. Wilson onderscheiden. Wilson is tot doc tor in de rechtsgeleerdheid honoris causa be- noemd aan do universiteit van Genèvc. de hand aan het zwaard. Maar er waren slechts twintig praetorianen en zij moesten de kostbaarheden van de Keizerlijke schatkamer bewaren, terwijl de volks massa zeer talrijk was en daarbij hoogst verbitterd over de zorgwekkende' berichten uit de noordelijke wingewesten. Inderdaad was daar iets ongehoords geschied en de toestand wasdaar zoo gevaarlijk geworden, dat in Rome zelfs de mocdigsten. en koelbloedigsten hun rust verloren. De Germanen hadden tegelijk Ymclehcië, Ratië, I\o- ricuin en Panrionië i) overstroomd, alle landen aan de rechter zijde van den Donau met vuur en zwaard verwoest en bloeiende steden en dorpen in asch gelegd duizenden vlijtige en beschaafde bewoners tot slaven gemaaktdie tot dusver nooit door hen waren over getrokken en naderden nu een hagelwolk gelijk de grenzen van Italië zelve. - Rome wilde zulk een vermetelheid in den beginne niet geloovenmaar toen echter dagelijks renboden kwamen en hulptroepen ei3chten, begon het te sidderen en schold op de gewapende macht. „Zij hebben zich door barbaren iaten verslaan 1" riep het gepeupel in de straten en steger». „In hun winterkwartiern zijn zij verwijfd geworden. Men moet hen wat bloed af tappen, omdat zij te vet geworden zijn 1" Domheid en haat waren bij het gepeupel aan het woord. De soldaat was geen luiaard als de Romeinen zalva, «reen straatslijperde soldaat was niet vet gc- EonirLgf Al ions. De Koning van Bpanje zal in den loop van dit, jaar een bezoek aan. België brengen. De censuur in Frankrijk. In Frankrij,k is een beweging gaande om onmiddellijk, dus nog voor de ratificatie van het- Vredesverdrag, de afschaffing van de Censuur te verkrijgen. Reeds in 1915 was de Figaro" te velde ge trokken tegen het misbruik dat van de censuur gemaakt' werd en ook t!hans schaart het blad zich aan de zijde van hen. die „met de komst van den vrede de vrijheid der drukpers die door de wet gewaarborgd wordt, wenschen te zien herboren worden." De censuur was een noodzakelijk kwaad, zegt het blad, maar de misbruiken ervan gemaakt, waren te talrijk. De wederrechtelijke uitlegging gegeven aan voorschriften die op zichzelf redelijk waren, ongerechtvaardigde iiver. het misbruiken van de eensuur met politieke doeleinden, dit alles maakte zelfs voor de geduldigs ten een door den oorlogstoestand overigens gerechtvaardigde discipline, ondragelijk. De „Figaro" wii»i er verder op dat de cen suur niet altijd volgens een vaste methode to werk ging,- waar ze in sommige bladen geheel© artikelen schrapte, terwijl men in andere bladen artikelen kon lezen aansporend tot staking en desertie. In dezelfde bladen, waar ten gevolge der cen suur geheele kolommen blank zijn. adus eindigt de „Figaro," zuilen de gesckiedvorsehers met verbazing heftige klachten aantreffen over de ondragelijke tirannie der censors. Wat niet al leen de geschiedvorschers maar ook de gewone lezers vgn de „Figaro" zal hebben verbaasd, is dat dit artikel onverlet den oensor passeerde- De Engelsclie zuigspeneu. Prof. Siegert stelt in de „Münoh. med. Wochenschrift" voor, de zuigspenen. die door de Womens Internatio nal League aan de Duitsehe kindertjes zijn ge schenken, niet kosteloos te verdoelen (gelijk overigens te Berlijn reeds geschied), maar er voor te laten betalen, wat zü kosten, n.l. 40 pf„ en de opbrengst hiervan weder aan de Engel- sehe vrouwenvereeniging te zenden, die bereid is dit geld te besteden voor de onbemiddelde vrouwen en kinderen van Duitschers die in Engeland geïnterneerd zijn. Moeders, die meer dan 40 pf. kunnen missen, mogen natuurlijk meer geven. Zoo wordt de zuigspeen een middel om de lieden, die van het aankweeken van haat leven, te foppen een fopspeen in een onge kend schoone beteekenis. (T. y G.) Verzekering tegen regen. Te Londen is een verzekeringsmaatschappij opgericht, waar bij hoteliers en pensionhouders in badplaatsen en dergel. hun gasten kunnen verzekeren tegen regen. Indien in een week meer dan 2 dagen regen ziin, waarop totaal meer dan 1/5 duim regen velt, wordt de rekening voor die week met 20 a 40 verlaagd. Werkelijk een goed idee- worden, doch ook niet zoo mager als de trotsche Oui- rite, die den eisch deed hooren dat de Sta&t voor zijn levensonderhoud moest zorgen. Zoodra men in Rome de vernietiging van de leger plaats der Bataven had vernomen, was de prefect Victorinus met de helft van de keizerlijke lijfwacht tegen de yijand opgetrokken Doch de lijfwacht werd door de Germanen in het stof getreden voor zij do Alpen bereikte Thans was de andere helft van de prae torianen ouder de aanvoering van een anderen prefect den beroemden Marcus Macrinius Vindix, uitgetrok ken. Slechts weinige manschappen waren voor de hand having der orde in Rome teruggebleven. Maar het ct- peupel lette cr niet op, dat de vroegere prefect op op het slagveld zijn bloed gestort had en dat do nieuwe moedig en zonder oponthoud de lansen en de pijlen der barbaren tegeutrok 1 het vergat ook, dat de pest een derde deel der legioenen had weggerukt uit het leven. Dag en nacht stond het itoinciusche plebs het spook der verschikkehjke dagen van Brcnnus en Han nibal 2) voor de oogen. En in zijn angst schimpte het gepeupel op het leger en morde tegen do regeering wier taak daardoor zeer verzwaard had. In het jaar 217 v. Chr. stond voor den Carthaag- schen veldheer Hannibal na een stouten tocht over de Alpen en vele bloedige veldslagen in Noorddtalië, waarin de Romeinen het onderspit dolven, den weg naar Rome open, waarover eén groote ontzetting in de stad heerschte. Toen ontstond de uitroep van- schrik; j—Btpcua—acyi.MU»! gy— „Hanniba: ante portas „Hannibal staat voor dr poorten." En toch had do regeenng, sedert de Germanen de Alpen overschreden, den omvang van het gevaa' begrepen, en rij spande zich zooveel mogelijk in, om dozen onvoorziene slag van Rome al te wenden. Reeds kwamen te land en ter zee de legioenen aan verspreid langs de kusten van Airika en in de win gewesten van het Oosten. Reeds maakte de soldaat, die iu Italië van den krijgstocht tegen de Parth uitrustte, zich weder marschvaardig, versterkt door versche krachten. Reeds had Marcus Aurelius zijn c'Se slaven cn gladiatoren en die van den medekeizer onder de wapenen gebracht, ja zelfs de gevangenissen geopend, wijl hij ook de krachten van gemeeue mis dadigers niet versmaadde. Wie twee gezonde armen had, hield op moordenaar, bedrieger diel te zijn, wanneer men hem noodig had om de door de pest gedunde legioenen wat aan te vullen. Alleen bét Ro- meinsche plebs stak geen vinger ter- zelfverdediging r) Het tegenwoordige Zwitserland. Beieren, Oosten rijk en Hongarije. 2) De Galliërs deden 330V. Chr'. onder hun aanvoer der (Brennus) een inval 111 Italië, versloegen de Ro- meinsche legers en plunderden Rome. Bij dezen ge legenheid werd het Kapitool gered tijdens ecu nach telijken overval door do „heilige" ganzen, wier ge snater do bezetting wekte. Wordt verv.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5