STADSNIEUWS Het Gezinsloon groote Gezinnen INGEZONDEN. KSHTE BESICHTEM .beverwijk. C. BLEEKER Lz. Hp R DB E N A R B E i D Rechtszaken VERKOOPINQEN enz' In alle tot het Manufacturen- en Confec- tie-vak behoorende artikelen hebben wij in solide qualiteiten ruime keuze tegen beslist zeer lage prijzen. 7087 Breestraat 156 Aanbevelend, VERSCHENEN? 011 de 7995 N.V. Drukkerij De Spaarnestad HAARLEM. VAN ONZE RECHTBANK TVAÜGEÜa de nieuwste Voile stofen, Wollen stof fen en ftlantetcostuufnstoffen tegen scherp concurreerende prijzen. Breestraat 156 Aan&ewelend, 3945 Beverwijk. C. BLEEKER Lz. Voor den innend dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk, dangt met vr-j groote zekerheid gecunsra,- teerd kon worden. „Het gemiddeld aantal .patiënten per dag bedroeg 39. In het .geheel werden in dat iaar 134 patiënte® toegelaten. Bi de maanden Mci-Augnstus kwamen 120 aanvragen 'in, waarvan slechts ongeveer. 60 konden" worden toegelaten. donderdag arriveerde te Barneveid op zijn doorreis naar. Groningen een arbeider uit Nieuwolda die tevergeefs in Frankrijk Baar werk liad gezocht en nu te voet uit far ij- was gekomen. Oj> zijn lange wande ling had hij kousen en schoenen "tot-aai ver sleten. Te Terwolde (O.) is bij een kind van Iden arbeider. K.; in een dichtbevolkte buurt-, vlektyphus geconstateerd. Gisternacht is ingebroken bij den rijks betaalmeester. te Tiel. De heer Yersluij-s ont waakte door rumoer en loste op een der dieven twee schoten* Zij .zijn daarop ge- Yluht zonder, hun plan te kunnen volvoeren. De staking der veldarbeiders. Men schrijft uit het boorden aan „Het, IN. v, d. D. Tijdens de staking gaat de wiedtiid voorbij zoodat vele stukken, veldgewassen sterk bezet- zijn met onkruid, dat ziek tegen het volgende daar vervaarlijk zal vermenigvuldigen. Iat-us- sehenj nadert de tijd. waarin dé eerste veldge wassen moeten worden gezicht, reeds spoedig. Met het koolzaad moet zeker binnen twee. met de rogge binnen drie weken worden begonnen. Zal dit werk dan machinaal geschieden met zicht- en bmdmaehin.es? 't Zou kunnen; maar later als meer gewassen vlug aanrijpen, is zulks niet mogelijk. E.r schijnen landbouwers te ziin. die hun ge wassen liever op het veld laten, dan toegeven aan de eischen der arbeiders, om loonen toe te staan, die volstrekt niet hooger zijn, dan elders in de provincie Groningen en zeker lager dan in vele andere streken in ons lad. In de laatste jaren hebben zich in verschillende deelen van do provincie Groningen Hollandsühe boeren ge vestigd, o. a. uit de Haarlemmermeer, doch deze -inden de looneisehen der arbeiders in het geheel niet overdreven. Ze waren vroeger gewoon hooger loonen uit te koeren. De boeren in oostelijk Groningen hebben al tijd lage loonen betaald. De voordeelen in het landbouwbedrijf zijn anders voor den eigenerf- den boer al jaren reusachtig. De gemeente Groningen die den geheelen Reiderwolderpol- der B, een Dollardspolder met vrij groote op pervlakte, in eigen exploitatie heeft, maakte over het vorige jaar een gemiddelde bedrijfs winst vaö 480 per H.A. Men zou zoo zeggen: tegenover zulke zuivere winsten ziin uurloonen van 37% cent niet te hoog. Dit begrijpen de arbeider® ook zeer goed en daarom houden zij zoo vast aan hun eischen. Zij weten, dat er heel wat kapitaal op zij wordt gelégd. In tusschen' verdient het alle aanbeveling, dat de strijd wordt bijgelegd. De verhouding tusschen werkgever'en werknemer, die al jaren slecht was, wordt nog ongunstiger. Tusschen partijen betaat groote verbittering. Bovendien, zal ongetwijfeld een gedeelte van den oogst verloren gaan, indien het-landwerk niet binnen kort wordt hervat. Bevoegdheid van den handelsreiziger. Een rechterlijke beslissing van voldoende ge wicht om in eenigezins ruimer mate »'Ln han delskringen bekend te worden is het hierna be doelde vonnis Partijen hadden verschil over het niet vol doen aan een koopovereenkomst. De eiecher vorderde deswege een schadevergoeding van 530, doch de gedaagde ontkende de overefti- komst, waarvan haar de niet-nakoming -werd ten laste gelegd, te hebben aangegaan. Vervol-gene kwam vast te staan dat de be doelde overeenkomst door gedaagdes reiziger met den eisoher was gesloten, doch. daartegen over beweerde gedaagde dat haar reiziger slechts bevoegd was ..vrijblijvend" orders op te nemen' en zii niet gebonden kon ziin door daden die haar reiziger onbevoegdclijk verrichtte. D rechter heeft toen beslist dat een han delsreiziger is een bezoldigd lasthebber die moet geacht worden van zijn patroon volmacht te hebben ontvangen om namens dezen handels overeenkomsten af te sluiten en dat, wanneer in afwijking van zoodanige normale bevoegd heid aan een handelsreiziger slechte een meer beperkte volmacht is gegeven, de lasthebber dan wil hii zich daarop mot vrucht kunnen beroepen heeft zorg te dragen dat daaraan voldoende openbaarheid yordt gegeven. Do gedaagde werd dan ook tot betaling der van haar gevordêrde schadevergoeding ver oordeel. Vwkooping. Notitie van de pereeelen, die verkocht zijn in ,,'t Notarishuls", Bilder- dijkstraat 1, Haarlem, op Zaterdag 26 Juni 1919. Notaris L. van Doesburgh. No. E Ken huis en erf, aan de Gedempte Oude Gracht, get No. 97. J. Slabber q.q. 9175. No. 2. Een huis en erf aan de Ravesteeg, get. no. 22. Opgehouden, 600. Notaris M. N. Beets. No. 3. Een huis en er ve met tuin en afzonderlijk opgaande boven woning aan de St. Anthoniesteeg, get. no. 13 zwart en rood. No. 4. Een huis en erve met tuin en afzon,, der lijk opgaande bovenwoning aan de St. An thoniesteeg, get. no. 13a zwart en rood. Nö. 5. Een huis en erve met tuin en afzon derlijk opgaande bovenwoning aan de St. An thoniesteeg, get, no. 15 zwart en rood. No. Een h«Ps en ©rve met afzonderlijk op gaande bovenwoning, aan tie St Anthonie steeg, get. no. 15a zwart en rood. De pereeelen nos. 3 tot en met 6 gecombi neerd. J. C. Kort hof q.q. 13370. No. 7. Een winkelhuis %n erve met tuin en poort en afzonderlijk opgaande bovenwoning aan de- Hagestraat, get. no. 45 zwart en rood. J. W. Waalewijn, 8200. Nos. 810. 4 huizen en erven en tuinen, met afzonderlijk opgaande bovenwoningen aan de Eaamsteeg, get. nos. 11—17 zwart en rood. J. C. Korthof q.q. 13795. No. 12. Een huis en erve met afzonderlijk opgaande bovenwoning aan de Zoetestraat, get, no. 30 zwart en rood. No. 13. Een huis en erve in de Slaperspoort get. no. 22e. De pereeelen nos. 12 en 13 gecombineerd- G. P. Geukers 7685. No. 14. Een huis en erve in de Slaperspoort, get. no. 22d. J. P. C. Gunthen 2000. No. 15. Een huis en erve te Haarlem in de Slaperspoort, get. no. 22c. J, W. Waalewijn 2000. No. 16. Een huis en erve in de Slaperspoort get, no. 22b, F. J. Martins q.q. 2000. No. 17. Een huis en erve in de Slaperspoort get. no. 22a, E. J. Boven dorp 2150. No. 18. Een huis en erve met. afzonderlijk opgaande bovenwoning aan de Korte Laken straat, get. no. 4 zwart en rood. No, 19. Een huis en erve met tuin, en afzon derlijk opgaande bovenwoning aan de Korte Lakenstraat get, no. 6 zwart en rood. De pereeelen nos. 18 en 19 gecombineerd. H. N. Verdel q.q. 8850. No. 20. Een perceel bouwgrond aan de De Witstraat. C. Schornagel 120. Notaris A. J. C. Daamen. No. 21. Een bur gerwoonhuis met erf aan de Lange Annastr. get. no. 44. C. Sch'ornagel 1000. Notaris J. Willems. Nos. 22—26. 5 huizen m. bovenwoningen en erven aan do Pieterstraat get, nos. 1, 3, 5, 7 en 12 zwart en rood. H. V. Roosdorp q.q. 19710. Notaris P. F. de Bordes. Nos. 2728 Twee huizen met afzonderlijk opgaande bovenwo ning, schuurtje, erf en tuin aan de Wouwer- mansstraat get. no. 4 en 6 zwart en rood. D. Bruin q.q. 8135. Notaris E. C. A. van Cranenburgh. No. 29. De in volle werking zijnde en goed beklante kleerbleekerij met woonhuis, wasseherij, schu ren, en erf met de aanwezige en in goeden staat verkeerende machinerieën aan den Sclieepmakersdijk en uitkomende aan de Pa- pentorenvest-, get. no. 21.. A. W, v. d. Brink, 17300. Nos. 30—32. Drie woonhuizen met tuintejs aan de Meester Joostenlaan, get. no. 20, 18 en 16 No. 30. J. M. Mendjox 2000. No. 81. W J. Nelis-sen 2125. No. 32. E J. Klop q.q. 2075. No. 33. Het café, genaamd „Klein Zomer- zorg", met schuur en erf te Heemstede aan den Glipperweg, get. no. 41, P. G. Smit 2625. Notarissen J. Koolhoven en A. v. d. Poest Clement. No. 34. Een winkelhuis met afzon derlijk opgaande' bovenwoning met overdek te "poort aan ften Kampersingel, get. no. 22 zwart en rood. No. 35. De achter het vorige perceel liggen de bloemisterij met oranjerie, schuren en bergplaatsen, alsmede een huis en-erf met daarnaast gelegen poort aan de Korte Poel laan, get. no. 27. De pereeelen nos. 34 en 35 gecombineerd. Opgehouden 33000. Nos. 36—38. Drie huizen en erven aan de Korte Poellaan get. no. 25, 25a en 25z No. 36. A. Hamann q.q. 2500. No. 37. W. J. Nelissen 2425. No. 38. W. C. Lassehuit 2800. No. 39. Een winkelhuis met afzonderlijk op gaande bovenwoning en erf aan de Smede- straat, get. no. 24 zwart en rood. M. G. Ucht- mann 10.005. Verandering leeftijd toelating tot openbare lagere schelen. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs stelde in handen van het moderamen om pra©-advies het voorstel van den heer M. A. Jacobson, lid der commissie, strekkénde om den Raad uit te noodigen eene bepaling in het leven te roepen, volgens welke kinderen, die den zesjarigen leeftijd nog niet hebben bereikt, niet tot de openbare scholen worden toegelaten en waar door dus eene wijziging wordt gebracht iu artikel 3 van het Reglement voor da openbare lagere scholen, volgen® hetwelk op de Mulo- en Uloscholen, zoomede de Opleidingseholen, leerlingen worden toegelaten» die 5 jaar en 9 maanden zijn en waarbij ten aanzien van de scholen voor' gewoon lager onaerwijs een leeftijd van zes jaar wordt gevorderd, tenzij de schoolruimte en de beschikbare onderwijs krachten de toelating veroorloven ook van jongere leerlingen, mit® deze -©en leeftijd heb ben van minsten» 5 jaar en 9 maanden. Het moderamen heeft over dit voorstel in de eerste plaats Let gevoelen, zoomede enkele statistische gegevens gevraagd van de hoofden van de openbare lagere scholen en daarbij ver zocht, zoo mogelijk, dit onderwerp in eene schoolvergadering te bespreken. De hoofden van de bijzondere lagere scholen werden uit- genoodigd mede te deelen, welke regeling op hunne school bestaat aangaande den leeftijd van toelating, hoeveel leerlingen do laagste klasse der school bevat en hoeveel daarvan op het tijdstip hunner toelating den leeftijd van 6 jaar nog niet hadden bereikt, zoomede hoe veel leerlingen der laagste klasse tevoren voor bereidend onderwijs hadden genoten. Op grond van de ingekomen antwoorden blijkt het moderamen dat de bestaande rege ling bii het openbaar onderwijs vrij algemeen voldoet en dat deze ook bij de meeste bijzon dere scholen als de meest doelmatige is aan vaard- Er is echter een ander, meer nabijliggend middel om de kinderen te geven waarop hun jeugd recht geeft, namelijk door eene wijziging van het leerplan in de laagste klaseen van do school, in dier voege, dat daarbij meer dan tot dusverre met de eischen van den leeftijd reke ning wordt gehouden, door biiv. aan bezig- heidsspelen e. d. meer plaat® in te ruimen en op deze wijze den overgang, hetzij van het huisgezin, hetzij van de bewaarschool naar de door Mr, J. B. BOM AKS, Tweede Kamer lid der Prijs 45 cents, bij getallen belangrijke kor ting. Alle prijzen verhoogd met 5°/0 volgens de bepaling van den Neder!. Uitgeversbond. Men gelieve bestellingen te richten-tot de te dringen op wijziging van den toelatings- le'eftijd, zooals, deze thans is geregeld, daaren tegen verzoekt het hen te machtigen, zoodra de gelegenheid daartoe gunstig is, bii: het Ge meentebestuur; aan te dringen op- het in het leven roepen van een of meer openbare be waarscholen. in aanvulling van reeds bestaan de of nog te stichten bijzondere bewaarscho len. N. V. Middenstands Credietbank, In een der zalen van „De Nijverheid" is een algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden, on der voorzitterschap van den heer F. H. Smit, president-commissaris. Aangenomen werden eenige wijzigingen in de statuten, voorgesteld door het bestuur. Ge- oeelteliifc werd daarmede beoogd een verge makkelijking van cre-dietneming en het openen der gelegenheid tot het verleenen van hooger crediet dan tot nu toe het geval was, Mede werd besloten het kapitaal der Ven nootschap te vergrooten van 50,000 op 260.000 en geen onder-aandeelen meer be schikbaar te stellen. Bii de rondvraag bracht een der aandeel houders ter spreke een hem ter oore, gekomen, klacht over de late afrekening tan ter inning afgegeven kwitanties. Zoowel van de bestuurstafel als van de ziide van aandeelhouders werd opgemerkt, dat deze klacht ongegrond is. omdat door de Crediet bank meer zorg wordt besteed aan de inning dun de Post- of andere Bankinstellingen, die een-kwitantie slechts tweemaal aanbieden. Mocht dus afrekening niet zoo vlug gaan als b-v. bij de Post, dan staat daartegenover, dat minder onbetaalde kwitanties #orden afge dragen Drie honden vechten om eeni been. en de vierde loopt er rag mee heen. Zaterdag avond op de huizenveiling in 't Notarishuis... Als steeds dezelfde mensohen. Mocht een „vreemd gezicht" aanwezig ziin, dan worden door de vakmenschen dadelijk ver onderstellingen gemaakt en berekeningen hoe hoog men wel zal durven wagen, om het vurig begeerde „plokje" in de wacht te sleepen. fjongens, wat een bleekers vanavond, die komen natuurlijk voor de „ia volle werking zijnde en goedbeklante kleerbleekerij" aan den Scheepmakersdijk Kijk daar zit de voorzitter van den L. Bond, die komt vast voor dat groote perceel aan den Kampersingdl met d'ie lap tuin er achter; dat wordt een vast plokje". Plots een slag met den hamer en de deur waarder Glaaer, met ziin eeuwig «glimlachend gelaat kondigt aan. dat de voorstelling gaat beginnen. Komt hoeren, 'wie zet perceel één eens in. dat mooie huis aan de Oude Gracht, wie van de heer en? Geen geld waard? 6000.om te beginnen, 6000, wie meer 6100, 6200. 6300... Éénmaal, andermaal voor de derde maal, 9000.... Hoe is uw naam?Voorloopig geluk er mee. Ia schier eindelooze eentonigheid worden een twintigtal pereeelen onder den hamer ge bracht- 'tis een lange lijst vanavond! Nu no. 21 van de lijst, heeren! Een huis sn erf in de Lange Annastraat. Wie biedt er gold? Komt heeren!700, 750, 800, 825, 850, 875, 900.... Niemand meer dan negen honderd gulden? Niemand? Eenmaal, ander maal 900, voor de derde maal, geluk er mee voorloopig. mijnheer!.... Heeren, dit perceel is ingezet op f 900. daar wordt 1000 boven geloofd, let op ie mijnen heeren, zit toch niet zoo te praten, ik kan mijn eigen woorden niet verstaan, en mijn keel moet nog langer mee.- 950, 900, 850, 800.—, 750.—, 700.—, 650.—, 600.— 650.— 500.—, 450.—, 400350;—. 300.—, 250.—, 200.175.mijn mijn mijn!!! Uit drie kelen tegelijk galmt het woord „mijn", waardoor men de gelukkige bezitter van zijn onroerend pand" kan worden. Gelijk springen drie aspirant-koopers van hun stoelen op en met veel gebaar naar de groene tafel: „Ik was het eerst!" „Neen, ik was het eerst!" „Neen i'k!" „Niet waar, nietwaar Groote hilariteit in de zaal..,.. Wel eens leuk zoo'n intermezzoGeroep.-Over 'Overveilen! Over!" Duurt niet heel lang. Zal worden over- geveild. Let op heeren! f 1000.er boven, 950.—, 900.850.—. 800.—. 760.—. 700.—, 050600.550.500.(ademlooze stilte) 450.—, 400.360.300.—, 250.—. 200.—... Mijn mijn mijn I en weder uit drie diverse kelen komt de kreet, dat veelzeggend woordje „mijn"! Consternatie, hilariteit, tumult. Nu ben ik toch de eerste, roept A. Neen, ik, beweert B. Nietwaar, ik was het. zegt O. Notaris, ik pretesteer. ik was no. 1, neen ik was het. Geroep: Over. overveilen. over! Neen. neen, neen, roept no. 1, Laat de verga derden uitspraak doen. i k was de eerste. Weer geroep: Ja. hii was het, ik weet het zeker terwijl velen bulderden over: weer over veilen en zoo geschiedde het. dat voor de derde maal opnieuw zou worden afgeslagen, onder luide protesten. Al maar weer 1000 d'er boven 950—900, 850—800, 750—700. 650—600. 550—-500, 460400, 350—300 „mijn" roept een der aan- „groote" school te vergemakkelijken. Het moderamen meent, deraive niet te kun- i wezigen en wel met zoo'n vervaarlijken stem: nen adviseeren bii1 het Gemeentebestuur aan dat de pleister haast van de muren trilt. Maar thans bereikt de pret haar, toppunt, daar bljjkt, dat deze „mijner" uit een tegen' overliggenden hoek der, zaal komt als waar de •arid vorig-en zitten» zoodat de-zen er dus nu alle drie naast griinen. Maar lang kan de opschudding niet duren, want reeds is ingezet No. 22 van 'de lijst, wie biedt ér gela? wie nicer? t CHARLES. De MadrigaalYereeirigiüg. Naar wij ver nemen zal de Madrigaalvereeniging in het be gin van het a.s. seizoen, op 13 October', hier ter stede een Concert geven; Ned. R.-K. Bond van Technici. Dezer dagen vergaderde de afdeeling, Haarlem van bovengenoemden bond in het gebouw. St. Bavo. Medegedeeld werd over, punt 2' dat de samen werking der salarisactde naar wenscli gaat. ersehillen.de ingevulde formulieren ziin van werknemers en werkgevers binnengekomen- Bii ,de_behandel,ing der ingekomen brieven werd o.m, q!e questie over een toekomstigen geeste lijken adviseur besproken. Aan Z. D. H. den Bisschop .van Haarlem is in dien zin inmiddels een verzoekschrift ingediend. Dan werd besloten in goeclvind.ing met de redactie y/h orgaan verschillende geëxami neerde of anderszins geslaagde leden onder een rubriek „personalia" in ons maandblad te plaatsen. Daarna werd medegedeeld dat aangaande de op te richten landelijke federatie der technische bonden eerst nog met het hoofdbestuur gespro ken zou worden, over.de thans liier ter stede be staande samenwerking. Naar aanleiding van het verzoek van een der leden zijn bij het hoofdbestuur stappen gedaan onzen bond te doen opnemen in de pensioen commissie voor opzichters en.teekenaars in dienst van' partic. architecten, welke commissie 7 Deo. 1916 te Amsterdam word opgericht in het gebouw v/d M. B- v. A. De verkiezing van een bestuurslid werd uit gesteld tot de volgende vergadering eveneens de oprichting eener statistiek-commissie. Na de rondvraag waarin op diverse vragen der leden bevredigend werd geantwoord, had het bondslid, de heer G- van den Brom. gele genheid eene demonstratie met uitleg over het hoofdbegrip der. eleetrotechniek te houden. Met verschillende teekeningen en toestellen gaf de heer van den Brom een duidelijke ver klaring over het groote nut van ue toepassing der electriciteit. Hij gaf een leerzame theore tische en practisohe uitlegging over verschil lende typen generateren, motoren ep, schakel- systemen, welke dn den tegenwoordigen tijd worden toegepast. Het was een zeer belangrijke en leerzame avond, zooals de jonge vereeniging er nog geen had meegemaakt. Na afloop bedankte de voorzitter de leden on voornamelijk den heer van den Brom voor zijn welwillende medewerking, waarna met den Ghristelijken groet wer gesloten. Oproeping in werkelijken dienst. De Bur gemeester van Haarlem roept op den dienst plichtige: J. W. Hartog, te Haarlem, van de lichting 1919, behoorende tot het 10e Regiment Infanterie, om zich op 16 September 1919," vóór des namiddags 4 uur. aan te melden te Haarlem, bii den Commandant van het 10e Regiment Infanterie, III Bataljon, voorzien van al de in ziin bezit zijnde voorwerpen van kleeding en uitrusting, ten einde krachtens artikel 78 der Militiewet in werkelijken. denst te worden gesteld. Overgang (maar de Landweer. Op. 1 Aug. 1919 gaan naar de Landweer over de dienst plichtigen der. militie behoorende tot de in- rantene de wielrijders hieronder begre pen de vestingartillerie, de pontonniers de genietroepen de hospitaalsoldaten en de adnainistratietroepen, van de lichting: 1913 en oudere lichtingen, die ook in normale tijds omstandigheden op 1 Aug. 1919 naar de landweer zullen overgaan. De militielichtimgén, werkzaam bij de Mo tordienst, moeten, voor wat de ónderwer- pelijke aangelegenheid betreft, worden be schouwd als bij den motordienst gede tacheerd. Bevinden $ich onder hen perso nen, die vóór of op 31 Juli 1919 den vootr hen in normale tijdsomstandigheden gel denden militiediensttijd hebben volbracht, dan giaan derhaive ook dezen op 1 Aug. a.s. naar de Landweer over, voor zoover zij in verband met het vorenstaande moeten ge acht worden te behooren tot een der, in het eerste lid genoemde wapens of dienst vakken. SCÊiermwodistrijdon vam den Koninklijken Onderofficiers Scheranholni. Op 29, 80, en 31 Juli 1919 zullen sciiermwedstrijdem gé- houden worden in het hoofdgebouw van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genoot schap te 's-Gravenhage. De wedstrijden bestaan uit personeel» wed strijden en korps wedstrijden. Aan de onderofficieren, die aan de weidf strijden wenschen deeL te nemen, -kan een verlof verleend worden van vier dagen. De deelnemer» worden voor Rijksrekening vervoerd van hun garnizoen naar 'sGpaven- hago en terug. In verband met de beperkte logiesr.uimte in de kazerne» te 's Gravenhage wordt aan de deelnemers vergund te loge eren in een tentenkamp, hetwelk te ®aalsdorp, za-1 wor den opgeslagen. Steun voor gedemohiliseerden. De Burge meester van Haarlem brengt tor alffemoene kennis, dat de minister van Oorloa de steun- regelinss van 27 Deéémber 1918 en SI Maart 1919, afd. Dienstplicht, ook van toepassing heeft verklaard ten aanzien van de mobilisatie- vrijwillijrera en de dienstpliohtiKen. dl© eau vrijwillifre verbintenis hebben aansresraan voor den duur der mobilisatie en in het tijdvak 1 Augustus 191931 Juli 1919 met onbepaald (klein) verlof of in verband met ontslag huis waarts zijn vertrokken dan wel zijn overleden tijdens hun verblijf onder de wapenen. Eindexamen H. B. S. 8-jarige cursus. Aan het eindexamen werd deelgenomen door 87 leerlingen. Aan 38 kon het getuigschrift wor den uitgereikt, n.l. aau: Èlmire Hamming) Hendr. G. Hcltermam; Adr. J. M- van Huizen; P. O. André de la Porte: L. W. Bieren® de Haan: D. A. Braakenburg; Th. A. r- d. Have; W. Hiense: H. A. 0. M. Lamp; J. L. Lamp; H. T- LuifO. Lunenburg: J. E. M. Poulen Jr: F. G. L. de Petit: J. J. W. Puister: H. A. Thomas; C. Visser.: G. Vlasveld: 0. D- van Vrede: j. F. W. v. d: Water: A. M. W. van Waveran; W. F- Waterman: Cath. M. Deuto- kom; 'Johanna Lofvers: Neeltjo van Ooffel» Triratje T de Vries; H. P. Behkomper: P. GaLiart; O. J. H. Hoog; E. H. G. F. Klein* AeinT: - varL 0s; H' Rietveld; C. J. Roodt; A. J. Schaafsma: A. J. -WiikhrusfenV J. Wolff, Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen b«: R. Vellekoop', Bakkerstraat 28, zlverbon; H. Groenendaal, Ziilweg 83 (Överveen). passer: M. Boekhorst, Linschotenstr. 10, kindersclioen- tje: G. Bremour, Nassaulaan 3. portemonnaia met inhoud; B, Meijer. Potterstraat 26. porte-' fuille met inhoua: M, de Vries. Jansweg 30, portemonnaia met inhoud: H. Kasper, L, Heerenstraat 5, armband: A. Hooges, Z.' B, Spaarne 34. pet; P- Cornet, Oranjestraat 109, lorgnet; C. Hartenkamp, Papentorenvest 78, haarspeld. Uitspraken. A. S„ arbeider to Spaarndam. diefstal. 1 maand voorw. bev. straf. C. A- J. K„ zondef beroep te-Heemskerk, diefstal, teruggegeven aan de ouders. J. C„ bediende te Heemskerk, heling, 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. B.. liulp- brievenbesteller te Heemskerk, heling, als vcrên. M. <Z„ te Haarlem, mish. ambtenaar. 1 maand gev. straf. C'. J„ h/v S. v. d. P. te Haar lem, mish, ambtenaar, als voren. W- H., op- kooper te Heemskerk, heling. 9 maanden ft-ev- straf, J. de G., groentenkoopman te Haarlem, oplichting, 2 maanden gev. straf. H. J. W.! loopjongen te Haarlem, diefstal, 2 maanden gev. straf, N. S., loopjongen te Haarlem, begunstiging, 2 maanden gev. straf. M. v. y„ scheepsbouwer te Haarlem, begunstiging, 2 maanden gev. straf. J. A. C. de R.. Tli. J. K. v. D., Ie handelsreiziger, 2e kantoorbediende, lo Amsterdam, 2-e Maastricht, diefstal, ieder 6 maanden gev. straf. P. D. J.> II- B„ schippers te Haarlem, diefstal, ieder 1 maand voorw, straf. I. W. H,, J. E. M-, M. v. d. K., Ie werk' man te Heemstede, 2e bankwerker. 3e timmer, man, beiden t,e Haarlem, diefstal, de le en 3a vier, de 2© twee maanden gev. straf. A. F., kruideniersbediende te Schoten, heling, t maanden gev.- straf. L. A. P.. werkman t» Be-verwijk, mishandeling, 20 boete of 20 dagen hechtenis. W. v. B„ stoker te Beverwijk, diefstal, f 25 b. of 20 d. h. J. J. S., werkman te Velsen, diefstal, 14 dagen gev. straf. C- W.f varensgezel te Amsterdam, diefstal, 20 b. of 20 dagen hechtenis. ONZE BLOEMENDAG. Met meer klem dan ooit, vragen wij u nogt maals, uw. hulp, uw medewerking, uw stoere, krachtige actie, waarvan velen uwer het bewijs zoo dikwijls geleverd hebben, de medewerking voor den Bloemendag van „Herwonnen Levens"" kraakt." Wij verwachten, da't- onze Katholieke Arbei-f Versbeweging, maar ook den Middenstand, thama meer dan ooit zal zorgen, dat onze Bloemendag een schitterend succes woTdt. Dat vertrouwen kan niet vermetel zijn» De feiten dringen tot daden. Feller dan ooit valt thans de witte dood og ons volk. Bij duizenden vallen ze aan de tuberculose, In 1918 waren het, 13.676 Nederlanddra. die aan tuberculose stierven. Dat is in één jaar viif duizend meer dan iu 1914. Wat zal dit jaar 1919, on® ffrengen? Dat zal voor een groot deel afhangen vak wat wij doen en van wat gii doet; of gü zult medewerken om „den witten dood", te bestrij den! Gij hebt reeds kunnen lezen, welk© groots plannen Herwonnen Levenskracht" dit jaai uitvoeren wil. Een nood-sanatorium wordt in Apeldoorn ge bouwd, dat plaats zal Bieden voor. 250 patiën ten/ W« willen niet alleen dat sanatorium bou wen, de nood is nog grooter. In één jaar sterven er van de leden onzer organisaties 200 aan tuberculose: rekenen w« hunne vrouwen, en. kinderen mee. dan kunnen.1 we het aantal van hen. die sterven aan tuber culose. stollen op duizend ter jaar. Dan zijn el ongeveer viif duizend tubercplose-Hidera in da gezinnen van onze organisatie-menschenwant alle katholieken ziin thana bijna op enkelen na. die de wensch van Z. H. Pans Leo XII, niet willen vervullen georganiseerd: daarom spre ken wii hier van onze organisaties, welke „Her1" wofflaen Levenskracht" dienen te steunen, iu 't belang van allen. Wie, die dat weet, zou niet ia zich voelen, da lust en de liefde, en de kracht, om meer dan ooit te werken voor onze tuberculose-best-rij- ding? Wii rekenen er daarom op dat: Onze Bloe mendag op Zondag 13 Juli een schitterend succes zal zijn voor het Plaatselijk Comité. Laat dit dan, laten wü katholieken van allt rangen en standen van stad Haarlem en van geheel den omtrek, laten alle vereenigingen, van vrouwen, en mannen, die liefde toonen eq alle medewerken, door. ./Herwonnen Levens» kracht" ©en schitterenden Bloemendag te geven, door te zorgen, dat het een schitterend opbrengst zal wezen, om de duizenden liidera t© redden. Nogmaal alle medegewerkt, doet het nul! zoodat onze Bloemendag een geweldig aueoe® wordt. Dat vragen u, onze honderden patiënten, dat vragen, u de duizenden die door de tuberculose gegrepen ziin. J. TH. ELLJGiEiNS, seor. P. S. Aanmelding, voor Bloemenverkoopstera en EjH. medewerker® aan het gebouw Sint Bavo, Smedestraat 28 (loket) en verder bii <M parochie'® leiders de heeren H. Joosten. Saeren- domstraat 7 rood; Jos. v._ Seggelen, Grebbef" straat 37A. Buy®. Antoniestraat 55 MJ. W Seggelen. Teylershofjestr. 4; H. J- Beukelaar, Vooruitgangatr. 82: P. Diit, LeidsoVstraa* 103; H. John. L. Raamstraat .8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6