Van Overal HEbquw1eTv5sEEE Kerk en School STADSNIEUWS WAT DE PERS ZEGT OR D E EN ARBEID" TELEGRAMMEN (DRANKBESTRIJDING Pirnsiig ongeluk op Waaisdopp KORTE BERICHTEN Stand van het fruit en de war- moezerijgewasseu onder glas en in de open lucht. vreugdebetoon. ADMIRAAL VOX RUETER GE MOLES- TEEED. AGENDA 2 Juli WAAR GAAN WIJ HEEN? - ONTVASSGESS s de nieuwste Voile stoffen, Wollen stof fen en föiantelcostuumstoffen tegen scherp concurreerende prijzen. BreeStraat 156 fiambewelend, 394$ Beverwijk. C. BLEEKER Lz. een gemengd dagelij kscï bestuur eener ge meente zitting nemen1, indien met anlder© partijen overeenstemming kan' .worden be reikt omtrent een urgéntieprogram, waar in de hoofdzaken van het soc.-dem. 'gemeen teprogram, toegepast op. plaatselijke verhou dingen, gepreciseerd omschreven zijn en de socialisatie-paragraaf niet is uitgeschakeld. Een protest Tan de Prov. Staten van Lim burg. In de Dinsdag gehouden vergadering der Staten -van Limburg is do volgende motie van mr. Janssen te Maastricht aangenomen: De Provinciale Staten van Limburg, verga derd in eerste zitting en gekozen na de invoe ring van algemeen mannenkiesreckt en naar het stelsel der evenredige vertegenwoordiging) overwegende dat van zekere Belgische ziide bij voortduring wordt geageerd tot inliiving van een deel van Limburg, althans tot het vestigen op dat deel van servituten, die strijdig zouden zijn met de souvereine rechten van Nederland, ten volle overtuigd, dat met de provinciale ver tegenwoordiging ook de overgroote meerder heid der Limburgsehe bevolking onverzettelijk stelling neemt tegen elk zoodanig streven, pro" testeeren met den meest mogelijken nadruk tegen alle event-ueele pogingen daartoe en spreken het vaste vertrouwen uit dat de Ned&r- landsche regeering Limburg ongerept en onge deerd bij Nederland zal weten te behouden. De onderhandelingen te Parijs. De parti culiere correspondent van de „Tel." seint uit Parijs: Ik verneem uit officieele bron, dat het be richt van de „Temps" volgens retwelk de com missie voor de herziening van het tractaat van 1839 uit veertien leden twee voor elk der vjjf groote mogendheden en voor Nederland en België zal zijn samengesteld1, juist is. Frank rijk zal vertegenwoordigd worden door Tardieu en Larocke, directeur van de' afdeeling vftjor politieke zaken. Hoewel deze commissie zich zal bezig houden met de vraagstukken, betreffende Limburg en de Schelde, wiist. niets er op, dat de Baad van Vijf wijziging zou hebben gebracht in baar besluit, dat de commissie /geen vragen in behandeling zou nemen, waarbij eouvereini- teitsrechten ziin betrokken. Het officieel com muniqué voegt hieraan toe, bindende besluiten moeten worden genomen met algemeene stem men van de vertegenwoordigers der groote mogendheden èn van die der beide geïnterres- seerde landen. In welingelichte kringen werd mii bevestigd, dat de benoeming van vertegenwoordigers van Nederland nog niet plaats heeft gehad. Mariabond in het Bisdom Haarlem. Op Dinsdag 5 Augustus 1919 zal te Amsterdam, in het gebouw der St. Jozefsgezellen-Vereen. Stadhouderskade 55, de 11e jaarvergadering van den Mariabond in het Bisdom Haarlem, plaats hebben. C-.m- Jl Gistermorgen heeft, meldt de „Rsb.", ia het kamp te Waalsdorp een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het oefenen in het werpen met handgranaten is een dezer voorwerpen, dat met scherp was geladen, ontploft. Ka pitein van oorthuijzen werd daarbij ernstig aan een der handen verwend, terwijl ook een soldaat vrij ernstige kwetsuren bekwam. Een inderhaast ontboden militaire dokter kwam achterop een motorfiets naar het kamp toegereden. Bij een bocht in den weg nam de bestuurder evenwel zijn draai te kort soodat het rijwiel tegen een boom terecht kwam. Ernstig gewond werd de dokter opge nomen en naar het kamp gebracht. Een zweminrichting verdronken. Uit Kampen meldde men aan de „Nede'rlander": De vorige week passeerde hier, getrokken door twee sleepbooten, een groote bad- en zweminrichting, afkomstig uit Duitschland en bestemd voor de gemeente Amsterdam. Wegens het onstuimige weer dorst men het klaarblijkelijk niet dt reis over zee te aanvaarden en bleef het gevaarte hier dan ook op den wal voor de stad liggen. Zater dagmorgen achtte men het weer zooveel op geklaard, dat de^ reis aanvaard werd, doch nauwelijks buiten den Ketel op zee gekomen, is de heel „Schwim-und-Bade-anstalt" ge zonken en kwamen de sleepbooten onverrich- terzake uit zee terug. Het „Hbid." heeft nog nadere bijzonderhe den: Woensdagmorgen was de uit Wezel af komstige „Stadtische Schwim-und-Bade-an stalt" tot aan Kampen gesleept. Om het on stuimige weer werd het transport voorloo- pig in Kampen aan den wal gemeerd. Zater dagmorgen zou 't er op worden gewaagd, de sleep ging den Ketel uit, buiten den Ketel- mond ging de bad- en zweminrichting, die op pontonscheepjes werd vervoerd, aan 't wer ken. De sleepbooten konden het niet meer honden, de houten inrichting brak en is in het zuidelijk deel van de route Kampen- Amsterdam in de Zuiderzee gezonken. Het overbrengen was aangenomen door de firma Breejen van de Bout, te Nijmegen. Het vlektyphusgeval te Terwilde, waarvan melding werd gemaakt, blijkt geen vlekty- phu8 te zijn. Op de deur van de woning werd Ben biljet aangeplakt met het opschrift „Vlek typhus" inplaats van „Diphtheritis, besmet telijke keelziekte", zooals door den behande lend geneesheer trouwens ook was opgegeven De font, die heel wat ongerustheid heeft teweeggebracht, is thans hersteld. Tijdens afwezigheid van de bewoners 4e familie Gompen wonende De Lairesse- straat 60, te Amsterdam, in het benedenhuis, aebben inbrekers hun slag geslagen. Het slot van de deur was geforceerd. Daar de 'heer öompen zijn, goud en zilver meegenomen bad konden de dieven slechts kleedingstukken en wat spaargeld der kinderen nit de kasten iteien. O.a. waren verdwenen een rok, smo king en colbert, voorts eenige dameskleeren. De arbeiders aan de Eerste Nederland- ecbe Haarspinnerij te Winterswijk hebben Maandag bet werk neergelegd. Ze eischen hooger loon. Gisteren hebben de marechaussees te Hengelo gevankelijk naar Almelo overge bracht zeseren R. uit Amsterdam, die te Al melo, Hengelo, Zwolle, Leeuwarden, Eindho ven, Tiel, Boxtel en Kampen bij goudsmeden gouden ringen opzicht wist te krijgen en zich daarmede uit de voeten maakte. In 't geheel heeft bij een 160 ringen verduisterd, die bij in pandjeshuizen te gelde maakte De 27-jarige smid J. Gaans, te Eofter- dam, kreeg gistermorgen, terwijl hij werk zaam was op bet terrein van Thomson's Ha venbedrijf, een ijzeren balk op 't hoofd, met het gevolg dat de dood onmiddeljjk intrad. Gistermorgen, bij 't naar school gaan, is liet kind van den heer H. te Amersfoort door een zwaarbeladen wagen overreden, aan de gevolgen waarvan het overleden is. Nu het mond- en klauwzeer in ergo-ma te in Friesland heerscht, wordt er veel re clame gemaakt voor allerlei middeltjes tegen deze ziekte, die duur bejuVald worden. In plaats van den veearts te raadplegen gaat menig boer op de aangeprezen middeltjes af. Een tweetal personen is reeds geverbaliseerd .wegens bet onbevoegd uitoefenen van de veeartsenijkunde. Onderstaand overzicht is samengesteld naar gegevens verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. FRUIT. Het aanhoudende droge weer beeft de appel- en perenboomen meer van hun vruchten deen verliezen dan anders noodzake lijk was geweest, zoodat op vele plaat&en de booge verwachtingen, die de zeer riiko bloei bad opgewekt, aanmerkelijk zijn verminderd. Verder neemt dit jaar de vreterij van Insecten in de vruohtboomen een grooten omvang aan; bijna uit alle provinciën wordt er over het veelvuldig voorkomen van de ringelrups ge klaagd, terwijl ook, hoewel minder algemeen, schade door het optreden van wintervlinder, appelbloesemkever en de rups van den bast- aardsatijnvlinder wordt gemeld. Toch belooft de oogst van appelen over het algemeen goed tot zeer goed, die van peren iets minder, n.l. vrij goed tot goed, te zullen worden. De overvloedige bloei der kersenboomen in aanmerking genomen, valt de oogst van kersen zeer tegen. Ten gevolge der droogte zijn de kersen ook weinig gezwollen. Zooals gewoonlijk is het met de Engelsche krozen teurig gesteld; nachtvorsten doen deze vrijwel ieder jaar mislukken. Van de andere pruimen kan dooreengenomen een matige oogst verwacht worden., APPELS- De appels staan zeer goed in Gaasterland. de Tielerwaard, de Bommeler- waard, het land van Maas en Waal, de provin cie Utrecht, behalve het westelijk gedeelte, te Winkel-Nieuwe Niedorp en op Schouwen en Duiveland; goed tot zeer goed in noordweste lijk en zuidoostelijk Priesland, de Nederbetuwe en Zeeuwseh-Vlaanderengoed in de provincie Groningen, te Westervoort-Zutphen. Doetichem e.o., in noordelijk Gelderland, het rijk van Nij megen, de Overbetuwe, westelijk Utrecht, te 's Gravenland e.o., in de Beemster, te Beverwijk e.o., in Zuid-Holland, op Walcheren en in Limburg; vrij goed tot goed in oostelijk West- friesland, op, Tholen, Zuidbeveland en in Noord-Brabant; vrii goed te Leeuwarden e.o., in Overijssel, de noordelijke Graafschap en to Zutphen-W arnsveldmatig in Noordelijk Drenthe en de Lijmers. PEREN. De peren vertoonen in de meeste streken een vrii goeden tot goeden sand- En kele streken komen boven dien algemeenen stand, namelijk Utrecht-Vleuten e.o. en zuide lijk Urecht, met zeer goed; Groningen, Fries land, de Nederbetuwe. de Bommelerwaard en Winkel-Nieuwe Niedorp; er beneden blijven noordelijk Drenthe. Tholen, de Langstraat, de Meijerü en westelijk Noord-Brabant, die alle een matigen stand hebben. VROEGE KERSEN. .Voor vroege kersen wordt een goede stand berioht nit oostelijk Groningen, noordelijk Gelderland. Utreoht- Vleuten» e.o. en noordelijk Limburg; een vrij goede uit Westervoort, Zutphen, de Lijmers, de Bommelerwaard. van de Zuidhollandsche eilan den en uit zuidelijk Limburg; een matijs tot vrij goede uit de Overbetuwe; een matige uit de Nederbetuwe', het land van Maas en Waal, zuidelijk en westelijk Utrecht, het land van Heusden en Al ten a en de Meijeriieen vrij slechte uit Doetinchem e-o. en de Tielerwaard; een slechte uit de Maasstreek (Noord-Brabant). LATE KERSEN. Op de meeste plaatsen is detand der late kersen vrij goed. Uitzondering vormen Groningen e.o-, zuidoostelijk Utrecht en de Baronie van Breda, met goed: Doetinchem e.o., Zuidbeveland, het land van Heusden en Altena en de Meijerii met matig; de Tieler waard en zuidelijk Limburg met vrii slecht, de Maasstreek met slecht. ENGELSGHE KROZEN. Met uitzonde ring van Utrecht-Vleurene en de Zuid- Hollandsche eilanden, waar zii goed, en de Maasstreek, waar zjj matig staan, laten de Engelsche krozen overal veel te wensohen over. In zuidelijk Utrecht is de stand vrij slecht, in de Overbetuwe en zuidoostelijk Utrecht slecht, in noordelijk Gelderland, de Nederbetuwe, de Tielerv. i'.urd, het land van Maas en Waal en westelh.. Noord-Brabant mislukt. ANDERE PRUIMEN, De andere pruimen beloven gemiddeld een matigen oogst. Behou- ,ens Groningen, e.o., oostelijk Groningen en zuidoostelijk Utrecht met goed; Leeuwarden e.o- met goed tot zeer goed, alsmede de Meijerii, met mislukt, ligt de waardeering voor alle streken tusscken vrii goed en vrii slecht. DRUIVEN ONDER GLAS. Daar de teelt onder glas meer macht* geeft over de omstan digheden, zullen als regel de uitkomsten zeker der zijn. Ook dit jaar zijn de verwachtingen ten opzichte der druiven onder glas gunstigzeer goed te Groningen e.o., in Rijnland en in het Westland (hoofdgebied)goed tot zeer goed in noordelijk Groningen, bet Rijk van Nijmegen, te Veur-Wassenaar e.o. goed in noordelijk Drenthe, noordelijk Geldeiland, de Overbetuwe te Utreckt-Vleuten e.o., 's Gravenland e.o. en oostelijk Westfriesland. PERZIKEN ONDER GLAS. De perziken staan zeer goed in Rijnland, goed tot zeen .goed in het Rijk van Nijmegen en te Veur-Waase- naar, goed in noordelijk Gelderland, te Utrecht- Vleuten e.o. en in het Westland. vrij goed te 's Gravenland e.o., matig in de Baronie van Breda. PERZIKEN IN DEN VOLLEN GROND. De perziken in den vollen grond staan zeer goed in Rijnland en slecht in noordelijk Gelderland; zij zijn mislukt in westelijk Noord-Brabant. De overige berichten in tvesteijk Noord-Branbant. die in vrij goed en vrii slecht hun grenzen vinden. ONS EJEESTE MINISTERIE VAN DEN ARBEID. „Het Kath. Kolk" schrijft: „Teekenend, dat bijna al onze sociale .wetten vafl eenige beteeken G zijn tot stand gekomen onder christelijke regeeringen. Dit verschijnsel blijft aanhouden. Onder de huidige christelijke regeering kwam tot Stand het eerste Ministerie van ien Arbeid Nog geen vol jaar. is dit Ministerie, on der leiding van onzen kranigen Mr. Aal- berse aa,n het werk of er is al verkregen,: dat de ouderdomsrente van f 2 pp, f 3 is gebracht; dat spoedig zullen worden ingesteld een Hoogen Raad van Arbeid en Raden van Arbeid voor. de .uitvoering der verzeke ringswetten; dat een wetsontwerp, op. de keuring van .waren door de Tweede Kamer ia 'afge handeld; dat de volgende week reeds die wet op. den 8-urendag in behandeling wordt ge- nomeft; dat nu zijn ingediend twee belangrijke Wetsontwerpen, een door de vrijwillige ouderdomsverzekering en een tot wijziging der Invaliditeitswet. Het eerste schept de mogelijkheid, dat ook zoogenaamde zelf standigen, die niet in loondienst waren, zich kunnen verzekeren en nu reeds op. 65-jarigen leeftijd kosteloos de rente zul len genieten; het andere wil in 't alge meen recht op. ouderdomsrente geven op 65-jarigen leeftijd en. de premies, zoo wei voor invaliden- als ouderdomsrente bren gen ten laste van het bedrijf." Ons eerste Ministerie van Arbeid baart geen teleurstelling en bewijst hoe de be loften van onze christelijke regeering in ver vulling zullen gaan. Dreigende staking van bouwers. Te Apeldoorn dreigt een staking van bouwvak arbeiders uit te breken; zij eischen. een uurloon van 55 cent en invoering van den achturendag. De CentraLe Bond van Bouw vakarbeiders en de Algemeene Nederlaud- sche Timmerliedenbond hebben de afdeeling van den Nederlandschen Aannemersbond een ultimatum gesteld, waarop vóór of op Don derdag antwoord wordt verwacht. Luidit 'het afwijzend, dan wordt Maandag de staking geproclameerd. Morgen zullen de aannemers hun houding bepalen. Retraiten voor Andersdenkenden. Van (.Woensdagavond 20 Augustus tot Dinsdag ochtend 26 Augustus wordt in het Retraite huis to Noordwijkerhout een retraite go- houden voor ontwikkelde, katiioliseereide mannelijke andersdenkenden. Men melde zich voor deelname aan bij dr. Gerard Brom óf bi, dr. van Ginneken, Oudenbosch, of bij rector E. H. Rdjkenberg, 21 Spui, Amsterdam. Voor ontwikkelde, Katholiseerende vrou welijke andersdenkenden wordt een retraite gehouden door dr. J. van Ginneken S. J. van 2025 Augustus in het Pensionaat fran cais te Ubbergen bij Nijmegen. Bericht van deelname te zenden aan een der volgende adressen: dr. J. van Ginneken, Oudenbosch; dr. A. Slijpen, Hobbemakade 51, Amsterdam. DE RATIFICATIE VAN HET VERDRAG. BERLIJN, 1 Juli. De „D. Allg. Ztgr." ver neemt van bevoegde zijde, dat nog geen be paalde beslissingen zijn genomen omtrent een spoedige ratificatie van het vredesver drag door Duitschland. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat nog een aantal kwesties (o.a, de nauwkeurige vaststelling der gren zen van de gebieden, welke worden afge staan) geregeld moeten worden. Aan de ratificatie van het vredesverdrag zal, ingevolge art. 1 der Pruisische grond wet van 1849, ook dé Pruisische Landsverga dering haar medewerking moeten verleenen. BERLIJN, 1 Juli. In eene gemeenschap pelijke vergadering beraadslaagden heden de rijksministers en de leden van het Pruisische kabinet over de bijzonderheden betreffende de ratificatie van het vredesverdrag. Het is aan te nemen, dat de nationale vergadering nog vóór 15 Juli de overeenkomst zal goed keuren. LONDEN, 1 Juli. In het Lagerhuis deelde Borar Law mede, dat op 6 Juli door het ge- heele land dankdiensten voor den vrede zul len worden gehouden. De koning en de ko ningin zullen den dienst in de St. Pauls Ca- thedraal bijwonen, waartoe ook de leden van Hooger- en Lagerhuis zijn uitgenoodigd. Een nationaal vreugdefeest zal worden ge- hoden op 19 Juli, waaraan te Londen matro zen, soldaten, aviateurs, enz., alsmede Ameri- kaamsche troepen zullen deelnemen. BRUSSEL, 1 Juli. In den Senaat gaf de president uiting aan zijn vreugde over de ge lukkige gebeurtenis, welke in de gansche we reld wordt gevierd. Zonder twijfel brengt het vredesverdrag ons niet hetgeen wij er van verwachtten, verklaarde hij, maar toch wel de hoofdzaak, n.l. den lang verwachten vre de. De president bracht vervolgens hulde aan de „bewerkers der overwinning". (Toej.) DE DUITSCHE WAPENSTILSTANDS COMMISSIE GEMOLESTEERD. SPA, 30 Juni. Bij het vertrek van het grootste gedeelte der Duitsehe wapenstil- stanascommissie zijn hier liedenavond om negen uur vooi* het hotel, in de straten en voor het station hevige amti-Duitsch'e betoo gingen en wanordelijkheden voorgevallen. Er, werd gefloten en geschreeuwd, de Duitschers werden uitgejouwd en met steeuen werd ge worpen naar de van het hotel vertrekkende auto's. Gelukkig werd niemand gewond, Do houding der, Engelsche en Belgische po litie en soldaten was volkomen correct, Dte Engelsche generaal Green kwam persoonlijk aan het station. Het geringe aantal militai ren en agenten stond echter machteloos te genover de menigte, die, naar het scheen, door buitenlandsche elementen nog meer. op gehitst werd. (Een Havas-Reuter-telegram bevestigt bo venstaand bericht). Een betreurenswaardig incident had, Zater dag plaats, schrijft do „Daily Chronicle", toen admiraal Von Reuter, op wiens bevel die Duitsehe vloot tot zinkeu werd gebracht, een bank te Oswestry (in het gramschap Salop, ten O. van Wales) bezocht. Ongeveer duizend mensehen belegerden de bank; na 20 minuten kwam de admiraal uit den zijingang en stap te snel in zijn auto met zijn gevolg en zijn es corte, terwijl de politie ruim haan maakte. Uit de menigte werd gesist en gejouwd, een vrouw gaf den admiraal een slag op den schouder en een heetgebakerd jongmensch wierp met een kool, waardoor de admiraal in het gelaat werd getroffen. DE DUITSCHE BLOKKADE. WASHINGTON. De mededeelingen, dat de blokkade van Duitschland zal worden opge heven, wanneer het vredesverdrag door de nationale vergadering zal zijn goedgekeurd, heteekent, de hervatting van den handel met Duitschland. DE STAKING IN BERLIJN. EERLIJN, 1 Juli. De Minister van Open bare werken pnbliceert een bekendmaking, waarin, onder verwijzing naar het gevaar, dat de levensmiddelenvoorziening loopt ten gevolge van de spoorwegstaking, waardoor ca. 9000 wagons, alleen voor Berlijn bestemd onderweg zijn blijven staan, het volgende be paald wordt: Arbeiders en ambtenaren, die niet uiterlijk 3 Juli bet werk hervatten, zijn ontslagen; voor de verzekering der arbeids- vrijheid is zorg gedragen. UIT DE SPAANSCHE KAMER. MADRID, 1 Juli. De Kamer verwierp een motie van afkeuring tegen de regeering met 200 tegen 144 stemmen. Gebouw Sint Bavo. - Smedestraat 23. Rechtskundig Advies, half 9. Propagamda- club, 8 uur. Smedenpatroons, half 8. Arm bestuur St. Jozef, 3 uur, Groote kerk hall 8 kerkconcert. Marthavereeniging1, 34 uur betrekkingbu reau. Den Hout 8 uur .Gonpert Haarlem's Muziekcorps. St. Elisab e tb s ver e en iging, 1—2t/3 uur aanvrage om versterkende middelen vooir arme zieken en zwakken. BisschoppelijkMuBeum. Jans- Btraat 79 geopend van IC—5 uur tegen be taling van 25 cent, Instituut voor Muziek. Een leerlingen-uitvoering beeft meer dan één doel. Zij geeft aan genoodigden en belang, stellenden een kijk op den graad van muzi kale ontwikkeling der leerlingen. Zij geeft aan 'dezen gelegenheid, zich de noodige vrij moedigheid te verwerven. Zij geeft hen de ge legenheid te trachten al hun aandacht op de uit te voeron muziek te concentreeren. Wat dit laatste betreft, men behoeft niet naar een leerlingen-uitvoering te gaan, om zich te overtuigen, dat het punt der gedachten- concentratie een der hoofdoorzaken is. dat zooveel voordrachten, die als kunstuiting be doeld zijn, geheel iets anders bewerken. Men kan dit in de concertzaal maar al te dikwijls opmerken. Het instituut voor Muziek, dat on der ltiding staat van mevr. W. de Veer de Lange, geeft uitvoeringen van leerlingen, die veelal de moeite waard zijn, ze bij te wo nen: de leerlingen zijn „er bij", ze weten wat ze uitvoeren, ze vergapen zich niet aan de techniek van bet stuk. Zij, die Mimi's aria uit „La Bohème" en Debussy's „Air de Lia" zon gen, door hen behoeft de tijd, aan verdere technische vervolmaking besteed, niet be treurd te zijn. Dat leerlingen voor viool en cello, resp. on der leiding der heeren Leydensdorff en Cani- vez, degelijk werk leveren, behoeft geen be toog. Zelden heb ik bij een leerling een zoo fraaie, solide stokvoering bewonderd als bij de exeeutante van Vivaldi's vioolconcert. En de beide jeugdige cellisten ontlokken aan hun instrument een kemigen, gezonden toon, hun knappen en artistieken leermeester waardig. Ik zal me niet wagen, om in een of twee regels voor eiken leerling zijn praestaties te hespreken, maar wel mag ik wijzen op een af en toe wat onvoorzichtig portamento, een onraadzaam gebruik van glottéslag, een ver keerde uitspraak van Italiaanscho woorden als foeo, loco, gioja, vieni, dio alle den open vokaal hebben in plaats van den gesloten, of op aura, ristaura, waarin tweeklanken ge hoord moeten worden. Maar hoe gaat 'tl Men doet het tienmaal goed, de elfde keer (op de uitvoering) mislukt het. „Gnomen zijn las tig". Ze spelen zelfs een corrector parten en laten hem dit zeggen, waar ik in een mij ner vorige referenties zette: „Gnomen sind lustig". Ik mag verder wijzen op een te veel aan toon en een te langzaam tempo in een Schubert-sonatina, maar die dan tevens voor de goede applicatuur die valt op te mer ken, een woord van lof hebben. Maar hoe in een paar woorden mee te dee- len: al het goede dat hij genoemde leerlin gen verder viel op te merken en niet 't minst bij die voor klavier, vanaf de jongste leer ling die in een piiniatuurtje van Oésar Franck haar geliefde pop, tot aan de verst* gevorderde, die in Sonate van Grieg de hel den nit de Frishjofssage en fjelden en fjor den liet sproken! Behoef ik te wijzen op het groote voordeel, dat een leerling, die do de- olamatieklassen volgt, door de directrice ge houden, hieruit trekt in dienst van den zang? Was deze avond vol prettige afwisseling geen „verloren avond", ons wachtte aan 't slot een moment van kunstgenot, waarop wei niet hadden durven rekenen. Is dat een di lettant, die den geest van César Franck's heerlijke vioolsonate zóó weet te benaderen; die zijn fraai instrument zóó verrukkelijk weet te doen zingen; die zijn spel zóó aan de, met artistieke intelligentie gespeelde kla- vierpartij weet aan te passen? Wij begroeten den heer Cuperus als een kunstenaar, van wien we nog veel schoons mogen verwachten. G. J. K. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 1 Juli waren bij de Arbeidsbeurs inge schreven. 464 werkzoekenden. Ter vergelijking volgen hier de cijfers op ó'e data: 1 Juli 1919 ingeschreven 464, 1 Juni 1919 632. 1 Mei 1919 1035, 1 April 1919: 1592, 1 Maart 1919: 1961, 1 Februari 1919; 2141, 1 Januari 1919: 1684, 1 Juli 1918: 635, 1 Juli 1917: 153, 1 Juli 1916: 125, 1 Juli 1915: 369 ,1 Juli 1914: 126 1 Juli -913: 312. BURGEMEESTER MAARSCHALK BIJ H. M. DE KONINGIN. H- M. de Koningin heeft gisterenmiddag ob het Huis ten Bosch, den Burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk in een parti culiere audiëntie ontvangen. Jubileum. Gisteren herdacht de heer B. Smit, brievenbesteller alhier zijn 25-jarig jubileum, ia dienst van de Kon. Ned. Posterijen. Onder de verschillende blijken van belangstel ling die hem in den loop van den dag ge werden. bevend zich een stoel door ziin collega's geschonken, benevens vele bloemstukken. Centrale Werkplaats- De heer J. T. Bier man, chef van de Centrale Werkplaats, zal wegens ziekte binnenkort ziin functie neerleg gen. In zijn plaats zal worden benoemd de heer A. G. de Konnigh, aideelingschef le klas. Tot clief van de afdeeling locomotieven wordt aan gewezen de heer B. Posthumus, die in zijp tegenwoordige functie zal worden vervangen door den heer F. C. de Graaff, ingenieur 2e klasse, tot dusver werkzaam op het Tractie- bureau te Alkmaar. ïïaarlemsclie industrie. Iu de voorma lige Ijzergieterij aan de Regulierstraat is door den heer P. Kruijer de machinefabriek ingericht, die eertijds aan de Hoogstraat was gevestigd.' Ieder, die met het oude gebouw bekend was, en gisteren in de ruime en goed verlichte nieuwe fabriek de officieele opening bijwoonde, moest erkennen, dat deze een prachtige verbetering had ondergaan. Om 2 uur verzamelden zich de genoodigden en het personeel in het hoofdgebouw, waar de directeur, de heer P. Kruijer, het woord nam. In zijn toespraak wees de directeur er op, dat de grootere productie en een steeds toenemend afzetgebied, genoopt hadden tot een flinke uit breiding, die echter door de tijdsomstandigheden niet eerder kon plaats hebben. Daarna öracht hij hulde aan den heer Monteauban, werktuig kundige, dankte hem voor hetgeen hij in het belang van de fabriek had gedaan en overhan digde hem een geschenk. Ook de heer Lot, werk meester der fabriek, had eenige hartelijke woor den van dank in ontvangst te nemen, benevens een souvenir, bestaande uit een gouden hor loge. Ten slotte dankte de directeur het personeel voor de goede verstandhouding, en hoopte dat deze steeds zoude blijven bestaan, ter bevorde ring van den bloei der fabriek. Even later gilde de stoomfluit en werden de machines in werking gesteld. Bij bezichtiging maakte de fabriek een dege- lijken indruk. De verlichting is uitstekend, ter wijl de overgebleven ruimte ruimschoots gele genheid biedt zich vrijelijk tusschen de werktui gen en machines te bewegen. Iets wat in de oude werkplaats aan de Hoogstraat een ongekende weelde was. Haarlemsch Kruïsverbond. Op debijeen- komst, gisteravond in St. Bavo gehouden, deed de voorzitter allereerst mededeeling van het voornemen een federatie van plaatselijke R.-K. Dranfcbestrijdersvereenigingen te vormen. De vergadering hechtte hieraan hare goedkeuring, zoodat de federatie, waartoe ook de Mariavér- eeniging zal uitgenoodigd worden, is opgericht. Dit .lichaam zal bij elke actie van beteekenis de opperste leiding hebben en zich nu het eerst bezighouden met de propaganda van de Blauwe Maand. De heer H. A. Bogaard Sr. bracht een keurig verslag uit van den onlangs te Utrecht gehou den Reddingsdag, waarna de heer Speller het jaarverslag van het plaatselijk Centraal Comité van drankbestrijdersvereenigingen voorlas. Bei de verslagen gaven een schril beeld van de vele ellende, welke nog door het drankmisbruik ge leden wordt en vormden een aansporing om met het reddingswerk onder de drankzuchtigen on verdroten voort te gaan. In het bestuur waren twee vacatures ontstaan. Met groote meerderheid van stemmen werden de heeren Duin en Wesseling gekozen. De rondvraag gaf nog aanleiding tot verschil lende practische opmerkingen, waarna de ver gadering op Roomsche wijze werd gesloten. POLITIERAPPORT. Door, de politie alhier is aangehouden, P. iWi. en N. W. M. B., (Verdacht van di&fsitaL met braak, gepleegd t® Z-andvoort. In de woning van P, iW- zijn in bes Lag gemomeml 2 zilveren lepeltjes en eenige andere vuoi - Werpen. Ze zijn ter beschikking gesteld van de Zand voor tsche politie. In den nacht van Maandag op Dinsdag, heeft men zich door verbreking van een ruit toegang verschaft tot de bakkerij der, Fa. C. in de Bakkums.traat. Getracht is de brandkast te forcee.ren, hetgeen echter' mis.*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2