H. FKUTZEH (Telef. 2252) Adverteert in de Nieuwe Haar!. Courant een Amanuensis, WILLEM VAN LIEMT prijzen VRIJDAGMIDDAG 2 UUR begint de Reuzen-opruiming tegen ongekende „De Kroon", 12-13-14 Kleine Houtstraat 12-13-14 Kerk en School PUIK WEILAND. Verhuizingen -Transporten |fcil® en Linnen COSTUUMS Voile Blouses en Linnen Overhemden TELEGRAMMEN TE KOOP ENGELSCHE JERSEYS i ORDE EN ARBEID BERICHTEN ÏELÊÈ8AHSCH WEEHBO10H1 Advertenties?. Boter! Boter! Boter! laarb's Klein a Uapellskoor. Wegens gevorderd seizoen: SPöTFEtBJlüEMZ UIT ONZE VORIGE OPLAAG ADMIRAAL VON RUETER GEMOLES TEERD. ELIZABETH KROON voor de inmaak van room boter (enkel de beste soor ten) geen beter en ver trouwder adres dan Algemeen Belang Kamperstraat 16 Inmaken kosteloos Nu is het tijd daar u a.s. winter hooge prijzen moet betalen. 7144 VRAAGT PRIJS AAN prima rookvleesch 35 c. p o POELPOLDER HAARLEMMER- LIEDE en SPAARNWOUDE. u. BSJÜiSOORP. TELEFOOBS 2131- van Dames Confectie Magazijn jMESAMG telera cover WAÜiSOESSTRAAT. rtfng 1 Augustus 01 1 september !e a oen to- Voor het aanschaffen van benoodigdheden voor het gymnastiekonderwijs wordt een crediet Van 'f 2000 verleend. Goedgekeurd worden de voorstellen tot ge bruik van school F. te Santpoort voor vacantie- Jtamp voor schoolkinderen u t Amsterdam; tot uitbreiding van het personeel vas school A; in zake de bepaling van den datum der in-wer- \ing-treding van de verordening, regelende de subsidieering van bijzondere bewaarscholen; de financiëele besluiten, tot inkrimping van het personeel bij het Levensmiddelen bedrijf. Besloten wordt een gcldleening aan te gaan van f. 13'8^334.90!y2 voor crisis-uitgaven en ob het rente-percentage der leening, van f 67,701.24, aangegaan bij besluit van 11 Febr. 1919, te verhoogen tot 5y2 pet. In behandeling komt het adres van den ge meentelijken Woningraad inzake vaststelling der huren van woningen, gesticht door Bouw- tereenigingen. Hierbij komt ook in behandeling ten adres van bewoners van het bouwblok Wij- teroog inzake bepaling van den huurprijs. Een amendement-Dalmeijer, hoofdzakelijk inhoudend dat iszake de huurprijs-bepaling aan de Bouw- vereenigingen vergunning wordt verleend om deze van terugwerkende kracht te verklaren, wordt aangenomen. Tegen de heer Vermeulen. Bij het adres van J. Miezerus te Haarlem, houdende beroep tegen de weigering van een bouwvergunning door B. en W., vraagt de heer Sluiters ^waarom aan dezen weg niet gebouwd ianworden. De heer Vermeulen zegt dat het een particu liere weg is, maar adressant zal op andere wijze wel vergunning kunnen krijgen. Op het adres wordt afwijzend beschikt, De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer van der Steen vraagt waar het prae- advies op het adres van G. Vreeman blijft en dat op de adressen der Werkliedenvefeenigin- gen. De heer Schilling vraagt wanneer zijn amen dementen op de besteksbepalingen in druk ver schijnen. De heer Vermeulen zegt dat de rap porten gereed zijn. De heer Schilling- informeert naar de wijzi ging der verordening op de heffing van belas- nng op publieke vermakelijkheden. De voorzitter zegt dat de heer Schilling een wijziging zou voorstellen. De heer Schilling zegt het dan verkeerd be grepen te hebben en zal een voorstel tot wijzi- p'sg doen. De heer Brink vraagt wanneer het rapport >ver den woningbouw van Patromonium in den Raad behandelt wordt. Spreker dringt er op aan dit in de volgende vergadering te doen. De heer Vermeulen: Zoo mogelijk. De heer Netscher informeert wat er geworden is vas zijn vraag over de Commissie van Toe zicht op de Bioscoopvoorstellingen, naar aan leiding van een klacht. De Voorzitter gelooft, dat vergeten is aan de Commissie advies te vragen. Dit zal nu gebeu- ren. De heer Schuitenmaker klaagt over de turf- distributie. De Voorzitter zegt dat de verkoop van turf vrij is. De heer Dalmeijer vraagt hoe het staat met de beruchte kwestie met Haarlem inzake de gas levering. De lieer Landeweert zegt dat B. en w. ge tracht hebben de zaak in der minse met Haar lem te schikken. Spreker kan echter wel mee- deelen dat B. en W. van Haarlem antwoordden, dat hun standpunt sindsdien niet gewijzigd is. Later zullen nadere mededeelingen hierover ge daan worden. De heer Dalmeijer vraagt nog of de termijnen spoedig aan de Woningbouwvereengimgen zul len betaald worden. De voorzitter zegt dat de brieven al weg zijn. Hierna gaat de Raad in besloten zitting, tel behandeling van belastingzaken. VELSEN. Het aantal werkloozen, inge schreven bii de Intercommunale Arbeidsbemid deling. ia nu weer flink gedaald, n.l. tot 11, waarvan 9 losse arbeiders. VELSEN. Burg. Stand- Geboren: z. van A. v. d. Pias-Huizen. z. van J'Hessel-Hem- minga. d. van A. Klinkenberg-Jongens. van Gr. tGtvoet-Gerlaob'. z. van 'JUL. H. L. HagenlioutTuigt. z. van F. Scliolts-Bos- man. d, v. J. .Taanman-Prine. d. van H. O. Lagrand-Sehi©. 1 Z- van G. W. J. Buffinga- Götzen. d. van K. v. 4- Pias-van Dijk. d. van G. Bakker-Kramer. d. van M- van Batum-Oastricum. Ondertrouwd: C. Gravenmaker en C. Klaver. P. J. K-int en J. O. van Eerden. J. Zwem mer en M. J. de Jonge. Overleden: W. Dudinlk, 1 d.> z. van F, G. Dudink en G- Webbe. VELSEROORD. Gisteren was de heer K. Jansen, onderwijzer aan school D alhier, 12y2 jaar bij het onderwijs werkzaam. De heer Jan sen was eerst eenige jaren onderwijzer aan de- Rijks Tuchtschool alhier. VELSEN. Naar wij vernemen heeft de Ge meenteraad gisterenavond het vermenigvuldi- gingscijfer voor den Hoofdelijken Omslag vast gesteld op 2.45, verleden jaar was dat 2.80. VELSEN. Met ingang van gisteren is voor Velsen en Wijkeroog de vierde postbestelling in gegaan. Te hopen is dat Velseroord deze nu ook spoedig krijgt. VELSEN. De pontwachter bij de stoomponten T. Bonnema, is aangesteld tot sluisknecht bij de Oranjesluizen te Schellingwoude. IJiMUIDEN. De in de maand Juni in de PijjJövisehliallen alhier verkochte visch heeft 1.688 120 opgebracht, tegen 1.312.088 in dezelfde maand van 1918. Over 't eerste halfjaar was de opbrengst 10.762.474, tegen f 6.389.717 in het vorig j'aar. LJMUIDEiN. De politie heeft twee personen aangehouden, wegens diefstal van visoh uit de Byksvischhal. IJMUIDEN. Tot chef de bureau ten kantore der Reedersvereeniging voor visschersvaartui- gen alhier is met ingang van 15 Juli a.s. be noemd de heer B- L. Vinger, administrateur van het Levensmiddelenbureau te Beverwijk. Dreigende staking van bouwers. To Apeldoornd reigt een staking van bouwvak arbeiders uit te breken; zij eischen een uurloon van 55 cent en invoering van den achturendag. De Centrale Bond van Bouw vakarbeiders en de Algemeene Necterlaud- sche Timmerliedenbohd hebben de afdeeling van den Nederlan-dschen Aannemersbond c'en ultimatum gesteld, waarop vóór of op Don derdag antwoord wordt verwacht. Luidt het afwijzend, dan wordt Maandag Idie staking geproclameerd. Morgen zullen de aannemers hun houding bepalen. Betruiten voor Andersdenkenden. Van LW,oensdagavond 20 Augustus tot Dinsdag ochtend 26 Augustus wordt in het Retraite huis te Noordwijkerhout een retraite ge houden voior ontwikkelde, kathoLiseereide mannelijke andersdenkenden. Men melde zich vo,or deelname aan bij dr. Gerard Brom óf bi, dr. van Ginneken, Oudenbosch, of bij rector E. H. Rijkenberg, 21 Spui, Amsterdam. Voor ontwikkelde, katholiciseerend© vrou welijke andersdenkenden wordt een retraite gehouden door dr. J. van, Ginneken S. J. van 20—25 Augustus in het Pensionaat fran cais te Ubbergen bij Nijmegen. Bericht van deelname te zenden aan een der volgende adressen: dr. J. van Ginneken, Oudenbosch; dr. A. Slijpen, Hobbemakade 51, Amsterdam. „Roomsch Studentenblad". Examens Gymnastiek. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van 26 Juni is bepaald, dat de commissie aan welke wordt opgedra gen het exammeeren van nen, die eene akte van bekwaamheid wensehen te verkrijgen tot het geven van middelbaar of lager onderwijs in de gymnastiek over het jaar 1919, zitting zal houden te Haarlem en benoemd is tot lid o.m. de heer W. A. J. Goeting, te Haarlem. „St. Agnes Patronaat." St. Crt. 144 be helst de koninklijke goedkeuring op de sta tuten van het „Sint Agnes Patronaat" ge vestigd te Haarlem. Vriendenkring van het H. Sacrament. Woensdag, 2 Juli, houdt de .Vriendenkring een ledenvergadering in het gebouw St. Ba- vo, des avonds om half 9. Een ge istelijk spre ker is voor deze vergadering uitgenoodigd. GAEN1ZOENSBERICHTEN. De milicien-korporaals' J. C. Polling, B. van den Bergh, QV. van Beyen en de reserve korporaal H. Reydon van het 10e Regiment Infanterie zijn bevorderd tot sergeant. De Res. 2e luitenant J. J. Wabeike van het 10e Regiment Infanterie, zal zit ting nemen in de Commissie voor het We tenschappelijk toelatingsexamen voor. liet re servekader. Beëedigd. Heden werd beë;dji.gd als advo caat en procureur alhier, de lieer Mr. J. J. A. van der. Putt. Hooger beroep. Hooger. beroep, werd aan- geteekend door: J, P. van E, wonende te Haarlem, ter zake „Heling" veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Hooger. beroep werd aangeteekelid door J. P., wonende te Schoten, ter zake dief stal, veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf. Dostigo dieven. Uit eeU pakhuis van v. d. R. in de Rozenstraat, is een kist met 400 sinaasappelen gestolen. Rijwieldiefstal. Uit een pakhuis aan de Korte Houtstraat zijn door opensluitiiig ten nadeele van F. O. B. 2 rijwielen ontvreemd. ~Hne kan 't ook anders. Gisteren zjjn 3 rijwielen gestolen, die allen onbeheerd aan den openbaren weg stonden. Tentoonstelling van Dames- en Iviuderktee- ding. Dezer dagen brachten wij een bezoek aan de Mode-Vakschool, Wjlhelminastraat 19. De twee bovenzalen waren in expositie-ka mers herschapen en de veelkleurige papie ren -modellen aan den muur en de bloemen op de tafel maakten een gezelligen indruk. Met een triumplieerend lachje vertelde de directrice ons, dat zij de bloemen van haar leerlingen gekregen had.- Wij zagen eenige papieren modellen, vervaardigd door ld(e jon gere leerlingen, en ook eenige keurig af gewerkte costumes van oudere leerlingen. De directrice liet ons eenige werkstukken en stukjes zien, die door enkele leerlingen vervaardigd waren en door een examen-com missie van de „V. v. M. V. S." nagezien zullen worden. Aan de school wordt les gegeven volgens de beproefde methode van die vereen iging. Over het algemeen genomen, lijkt ons de school een zeer degelijke, e.U wensehen wij de directie en leerlingen, met de a.s;. exa mens veel succes. PROV. STATEN VAN NOOItD-HOLLAND. ,De eerste bijeenkomst der Staten in bun nieuwe samenstelling was door den voorzit ter Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin," bepaald op heden, des v.m. te half twaalf. Alle leden waren aanwezig. Onder hen be vonden zich de damesleden mevr. Caderius v, Veen, mevr. Boissevain—Pijnappel, mevr. Va KuijkhofKoedijk, mevr. AukesTimmers en mej. A, G. v. d. Bergh. Na opening der* vergadering werden de geloofsbrieven goedgekeurd, waarna do be- ëediging plaats bad. Daarna hield de voorzitter de volgende rede: Dames en Heer en! Met het aflegen van de plechtige eeden of beloften is het lidmaatschap der Provinciale Staten thans door aanvaard en ik acht het een voorrecht U allen geluk te wcusphen met 3e nieuw verkregen waardigheid. De tijd waarin wij leven een tijd, die ook zijn stempel reeft gedrukt op de volgens het evenredig kiesstelsel gehouden verkiezingen is meer een tijd van daden dan van woor den. En ik meen dan ook, dat het niet op mijn weg liggen kan breedvoerig de be teekenis uiteen to zetten van den invloed, dien de snel le ontwikkeling der denkbeelden en gebeurte nissen in de oorlogsjaren die achter ons lig gen, ook op de samenstelling der geweste lijke vertegenwoordiging heeft gehad. Laat mij voistaan met er op te wijzen, dat van de 77 leden, die de Staten in hunne vo rige samenstelling telden, slechts 39 hier: op nieuw hujine injtredo hebben gedaan. 38 Leden zijn door even zooveel andere, van beiderlei kunnen diverse schakeering enuit- eenloopeude inzichten vervangen. Zij zullen, daarvan ben ik overtuigd, naar de mate hunner krachten ij overeenkomstig de overtuiging, die hen bezielt met do oude leden willen samenwerken aan de beharti ging van de belangen van ons gewest. Het veld, dat bearbeid moet worden, heeft die samenwerking dringend noodig. Want de uitbreiding, die de provinciale bemoeiing' in d enjongsten tijd heeft gekre gen en, naar het zich laat aanzien, ook in toekomst verder [krijgen zal, is van dier» aard dat inderdaad de Provincie detaak die zij op op de schouders heeft genomen slechts met vrucht zal kunnen vervullen, als zij re kenen kan op de eendrachtige inspanning van alle krachten. Naast een waterstaatkundigen toestand, het vakonderwijs en de krankzinnigenverpleging, die in toenemende mate op de werkzaamheid de Saten beslag leggen, is het electriciteits- vraagstuk hun aandacht komen vragen, op zijn beurt gevolgd doordat de drinkwater voorziening en hebben! io-ok de vorige .Sta ten de bestrijding der tuberculose en de zie kenverpleging ten platten lande binnen den kring der provinciale bemoeiing getrokken, om niet te spreken van de rechtspositie en de salarieeriug van het personeel in provin cialen dienst, die in de naaste toekomst tot eene bevredigende oplossing moeten worden gebracht. Allemaal ondewerpen van overwegend oelang, die ik aanstip, vooreerst om U, indien het nog noodig mocht zijn, te doordringen van het besef, dat reeds aanstonds op uwe volle toewijding een krachtig beroep zal worden gedaan, maar voorts om een woord van welgemeende hulde te bren gen aan de oude Staten voor de hooge opvat ting, die zij van de taak der Provincie hebben gehad en voor de wijze, waarop zij die taak tot haar recht hebben doen komen. Met een eeresaluut aan de Staten in hun vo rige samenstelling wil ik dan ook onze werk zaamheden aanvangen. Mogen de leden, die hier niet meer terug keerden, met voldoening op den tijd van hun lidmaatschap terugzien en mogen de nieuwe Staten, hetzij zij opnieuw naar Haarlem werden afgevaardigd, hetzij zij voor het eerst hun schre den naar deze vergadering richtten, de voetstap pen van hun voorgangers drukken en, evenals zij, toonen dat de bloei en de voorspoed van Noordholland hun na aan het hart liggen. Indien ik ten slotte persoonlijk ook bij de nieu we Staten een beroep mag doen op de welwil lendheid en den steun, die mij in de afgeloopen jaren de leiding der vergaderingen tot een aan- genaam voorrecht hebben gemaakt, dan kan ik besluiten met den oprechten wensch, dat onze ge- meenschappelijken arbeid, ook iii het heden aan gevangen vierjarig tijdvak, voor de provincie rijke vruchten moge afwerpen. ,Na samenstelling- der afdeelingen werden de werkzaamheden voor de volgende zitting ge regeld. De versehilende voorstellen werden com missoriaal gemaakt waarna de vergadering werd gesloten. paalde beslissingen zijn genomen omtrenv een spoedige ratificatie van bet vredesver drag door Duitschland. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat nog een aantal kwesties - (o.a. de nauwkeurige vaststelling der gren zen van de gebieden, welke worden afge staan) geregeld moeten worden. Aan de ratificatie van het vredesverdrag, I- zal, ingevolge art, 1 der Pruisische grondt wet van 1849, ook de Pruisische Landsverga dering haar medewerking moeten verleenen. BERLIJN, 1 Juli. In eene gemeenschap pelijke vergadering beraadslaagden heden dp rijksministers en de leden van het Pruisische kabinet over de bijzonderheden betreffende de ratificatie van het vredesverdrag. Het is aan te nemen, dat de nationale vergadering nog vóór 15 Juli de overeenkomst zal goed keuren. VREUGDEBETOON. LONDEN, 1 Juli. In het Lagerhuis deelde Bonar Law mede, dat op 6 Juli door het ge- heele land dankdiensten voor den vrede zul len worden gehouden. De koning en de ko ningin zullen dep dienst in de St. Pauls Ca- thedraal bijwonen, waartoe ook de leden van Hooger- en Leerhuis zijn uitgenoodigd. Een nationaal vreugdefeest zal worden ge boden op 19 Juli, waaraan te Londen matro zen, soldaten, aviateurs, enz., alsmede Ameri- kaansohe troepen zullen deelnemen. BRUSSEL, 1 Juli. In den Senaat gaf de president uiting aan ziju vreugde over de ge lukkige gebeurtenis, welke in de gansche we reld wordt gevierd. Zonder twijfel brengt het vredesverdrag ons niet hetgeen wij er van verwachtten, verklaarde hij, maar toch wel de hoofdzaak, n.l. den lang verwachten vre de. De president braoht vervolgens liulde aan do „bewerkers der overwinning". (Toej.) DE DUITSCHE WAPENSTILSTANDS COMMISSIE* GEMOLESTEERD. SPA, 30 Juni. Bij het vertrek van het grootste gedeelte der Duitsehe wapenstil standscommissie ziju hier hedenavond om negen uur voor het hotel, in de straten en voor het station hevige anti-Duitsche betoo gingen en wanordelijkheden voorgevallen. Er werd.1 gefloten en geschreeuwd, de Duitschers werden uitgejougd en met steeneu werd ge worpen naar de van het hotel vertrekkende auto's. Gelukkig werd niemand gewond. De houding der Eugelsche en Belgische po litie en soldaten was volkomen correct. De Engelse lie generaal Green kwam persoonlijk aan Het station. Het geringe aantal militai ren en agenten stond echter machteloos te genover de menigte, die, naar bet scheen, door buitenlandsche elementen nog meer op gehitst werd. (Een Havas-Rcuter-telegram bevestigt bo. verstaand bericht). Een betreurenswaardig incident had Zater dag plaats, schrijft de „Daily Chronicle", toet admiraal Yon Reuter, op wiens oevel do Duitsch-e vloot tot zinken werd gebracht, een bank te Oswestry (in het graafschap Salop, ten O. van Wales) bezocht. Ongeveer duizend menschen belegerden de bank; na 20 minuten kwam de admiraal uit den zijingang en stap te snel in zijn auto met zijn gevolg en zijn es corte, terwijl de politie ruim baan maakte. Uit de menigte werd gesist en gejouwd, een vrouw gaf den admiraal een slag op den schouder en een heetgebakerd jongmensch wierp met een kool, waardoor de admiraal m het gelaat werd getroffen. i DE RATIFICATIE VAN HET VERDRAG. BERLIJN, 1 Juli. De „D. Allg. Ztg." ver neemt van bevoegde zijde, dat nög' geen be Medegedeeld door 't Kon. Meteo-iologïsch Instituut te De Bildt. Naar, waarnemingen verricht in den mor gen van. 2 Juli 1919. Hoogste barometerstand Memel 762.5 m.M. Laagste barometerstand Helder 750.1 .nM. Verwachting- van den avond van 2 JuU tot den van 3 Juli: 'Zwakke tot matige wind, meeat uit [Westelijke richtingen Zwaarbewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. Inplaats van kaarten Heden overleed tot onze diepe droefheid, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder Echtgenoote van PETRUS MEIJLAND, in den ouderdom van bijna 75 jaar. Uit aller naam: P. MEIJLAND en kinderen en kleinkinderen. Vogelenzang, 2 Juli 1919. De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden op Za terdag 5 Juli te half 9 en 9 uur in de parochiekerk te Vogelen zang. 7131 Bezoekers .van ons concert^ op 25 Juni gehouden, kunnen huninteeken- biljet voor Donateur, Begunstiger of kunstlievend lid zenden aan het bestuur, C. Wessriius, van Beren- stefnstraat 19, telef. 1672, Mej. D. v. d. Meij de Bie, Oranjestraat 143, Mevr. A. Bijster, Spaanschevaartstr. 108 en aan Concertbureau Alphenaar, Kruisweg 49. Telefoon 1532. 7141 plm. 100 M2. oude heele en halve Waalstraatklinkers. Te zien en te be vragen op het werk Jansweg no. 11. Groot 8.4-0.30 H.A. Notaris DAAMEN te Haarlem zal Donderdag 3 Juli 1999 des avonds 7 uur in het ALGEMEE VERKOOPLOKAAL Nieuwe Gracht te Haarlem, publiek verkoopen: Eenige perceelen uitmuntend Wei land in den Poelpolder, Zomervaart, onder Haarlemmerliede en Spaarn- woude, samen groot 8.40.30 H.A. Te veilen in 5 perceelen en in com binatiën. Alles breeder bij biljetten omschreven. Betaling kooppenningen 14 Augustus 1919. Inlichtingen ver strekt Notaris DAAMEN, Spaarne 14, te Haarlem en de Heer J. B. W1L- LEMSEN, Kerklaan 50, te Heem stede. 3430 Te HAARLEM wordl aan de Hoogere Burgerschool met 3- jarigen cursus en daaraan ver bonden Hoogere Handelsschool met 2-jarigen cursus (Directeur de heer Dr.' A. BORGMAN), gevraagd: om behulpzaam te zijn bij het onderwijs in de natuurkunde en de natuurlijke historie. Jaarwedde, volgens aanhan gige saiarisregeling, van f 1500 tot f2000 of van f2000 tot f 2500. Solhcitatiën op gezegeld pa pier in te zenden aan den Burgemeester vóór of op 9 JULI 1919. 7097 Beruinu voor Inboedels, KIUIïEKHUISUEST 47 Beleefd aanbevelend, 7023 ZOMER UITVERKOOP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 3