Van Overal Kerk en School STADSNIEUWS Eenig op de wereld1 Uit den Omtrek 11. Mil OER MEER, SchagcMstraat STATEN-GENERAAL. The American Stoppage Co, Luchtverkeer. SPORTsEN SPEL ORDE EN ARBEID LANDBOUW £N VISSCHERU Per Rijwiei f 5.98. IvIUS luivll 1 Jaar garantie VERKEER EN POSTERIJEN TWEEDE KAMER KORTE BERICHTEN Vergadering van den R.-K. Volksbond. Heeft machines en perso neel om goed, vlug en goed koop alle Dames-, Heeren- Militaire-en Kerkelijke klee ding onzichtbaar te keeren en te stoppen. Ook alle soor ten tapijten. Filiaal s KRUISSTRAAT 4* .word overstroomd met aanvragen van par ticuliere Nederlandsehe firma's. Dat ibewijet dat er wel aan verdiend wordt, maar ik kan op de aanvragen niet ingaan. Boonen en erwten. De Minister, van L, N. en H., heeft de artikelen bruine jpoo- nen en groene erwten afgevoerd van de lijst der goederen, aangewezen krachtens art. 1 der Distributiewet 1916 en ingetrok ken de voor peulvruchten vastgestelde maxi mumprijzen. Distributie van turf. De Vervenersbond Emmen heeft het volgende telegram verzon den aan den minister van L., N. en H-: De gezamenlijke verveners. in groote getale vergaderd te Coevorden, pro testeer en tegen de plotselinge opheffing der turfdistributie. Zii houden de regeering aansprakelijk voor de af name der turf tegen garantieprijzen. Zii heb ben besloten tot oprichting van een coopera tive verkoopvereeniging en zijn bereid.daar door de xegeering behulpzaam te zijn iin den eerkoop, indien de regeering dit wenscht. Misbruik van perrOukaarten. Het is ge bleken, dat op de stations van doorloopende perronkaarten misbruik wordt gemaakt om Toegang te verkrijgen tot andere station® dan voor welke zij geldig zijn. Daarom zal bij de controle bijzondei1 op de- Te kaarten worden gelet. Bestellingen op Zondag. Met ingang van 20 Juli a.s. wordt de bestelling op Zon dag en Hemelvaartsdag beperkt tot brie ven, briefkaarten, kennisgevingen van over lijden en exemplaren van het Kort 'verslag der vergaderingen van de Tweede Kamer (dier Statcn-Generaai, welke zijn voorzien vaneen strook „Bestellen op Zondag". Nieuwsbladen zullen met ingang van dien datum op genoemde dagen slechts .worden besteld, indien zij tenminste eenmaal per Werkdag verschijnen. Kennisgevingen van aankomst van aangeteekende en geadviseer de stukken worden mede besteld. In afwijking van bovenstaande worden uit het buitenland ontvangen brieven en brief kaarten des Zondags en op Hemelvaartsdag besteld, tenzij, blijkens een aan de adres zijde van het stuk op in het oog vallende Wijze aangebrachte aanduiding, bestelling op die dagen piet wordt ge.wenscnt. Xnor exprejs- «ebesteiling en de bestelling van portvrije stukken blijven de bestaande bepalingen van kracht. 1 Stroken „Bestellen op. Zondag" worden met ingang van 10 Juli a.s. aan de post-, bijpost- en hulppostkantoren voor het pu bliek verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 1 cent per 10 stuks. De bestaande Zondagssetiketten: „Niet be stellen op Zondag" worden met ingang van 20 Juli a.s. buiten gebruik gesteld. Bagage naar België en Frankrijk. Het gewicht eener zending bagage, die naar een in België of Frankrijk gelegen station wordt aangeboden, bij den rechtstreeksciieu trein Amsteidam—Parijs, mag niet meer don 80 K.G. bedragen. Vervoer als bagage van oningepakte xij- wielen. 1. Als sneltreinen waarmede (hl- leen rijwielen op sneltreinrijwielkaarten worden vervoerd worden, tijdens de dienst regeling van 9 Juli 1919 beschouwd de trei nen 1 tot en met 499 behoudens de vol gende uitzonderingen: 103 (Botterdam M.- en Den Haag—Utrecht), 132 Kesteren-Amers foort (alleen op Zon- en feestdagen); 7. voor rijwielvervoer van Haarlem en verder naar Delft en verder; 36 Dordrecht—Botterdam DJ», alleen op Zon- en feestdagen voor. ver voer van rijwielen aangebracht trein 1990 2. Een rijwiel met een goedkoope rijwiel- kaart wordt vervoerd over de kortste route met het geringste aantal overladingen. Is in één gemeente meer dan één station gelegen, dan vindt 't vervoer plaats vol gens aanwijzing van den reiziger; ie deze niet gegeven, dan wordt het rijwiel vervoerd over de kortste route ïnet het geringste 'aan tal overladingen naar. het station, dat het eerst bereikt wordt. Begecringssubsidio E.L.T.A. In een Bup- pletoire begrooting vraagt de Minister van [Waterstaat een subsidie van f 76000 aan voor de E.L.T.A. De E. D. T. A. (Naar „Het Wad." verneemt), hebben zich thans reeds 1500 liefheb bers voor een vliegbochtje tijdens de ten toonstelling van het Lucbtvaartverkeer laten inschrijven. Vergadering van Woensdag 2 Juli. De interpellatie-Wijnkoop, De Arbeidswet, Er hangt een vacantie-stemming in ons La gerhuis; het wil huis-toe. Verschillende za ken werden vlug afgehandeld, Met 43 te gen 18 stommen werd daarom het vooretel- WIJNKOOP afgewimpeld, om de agenda ook oog te belasten met de moties-OLTDEGEEST en VAN RAVESTEIJN betreffende ophef fing der stakingswetten voor spoorwegman- nen en postambtenaren. Zonder veel discussie en zonder stemming ging de Kamer mee met de motie-ALBAR- DA, welke feu doel had nadere overweging van verbetering en onderbond van Rijkswe ge van de scheepvaartverbinding van Twen- the met het Zwarte Water bij Zwolle en ver der met den IJssel. Hetzelfde gelukkige lot wedervoer de mo- tie-LELY in zake de verbinding' van den Gel- -derseheu Achterhoek en het Z. O. gedeelte van Twenthe door scheepvaartkanalen met 't kanaal van Twenthe naar den Boven-Rijn. Na tweede lezing werd de WET OP DE KEURING VAN WAREN, z.h.st. aangeno men Drie kwartier waren uen heer WIJNKOOP (iC. P.)j toegestaan voor aiin interpellatie over de niet-erkenning' van Rosin als gezant der Russische Sovjet-regeering. In 8 formidabele vragen had David zijn interpellatie verdeeld: I. Is het juist, dat de door den Volkscom missarissen der Russische Socialistische Fe deratieve Sovjet-Republiek (R. S. F. S. R.) geschiede benoeming van den Rus Rosin of van een anderen Rus tot gevolmachtigde vertegenwoordiger bij de Nederlandsehe Re geering piet is kunnen doorgaan, doordat de Nederlandsehe Regeering ten slotte niet bereicl werd gevonden dezen gevolmachtigde te ontvangen") H. Wil de Regeering mededeelen namens en door en met wie de onderhandelingen hieromtrent zijn gevoerd en hoe het verloop dezer onderhandelingen is geweest? III. Is het juist, dat de Nederlandsehe Regeering eerst wel bereid werd gevonden bedoelden Russisehen gevolmachtigde te ont vangen, en, zoo ja, waarop was dan de aan vankelijke bereidverklaring der Nederland sehe Regeering gegrond? IV. Indien het juist is, dat de Nederland sehe Regeering ten slotte niet bereid is ge vonden den gevolmachtigde van de R. S. F. S. R. als zoodanig te ontvangen, op welken feitelijken staatsrechtelijken grondslag be rust dan deze weigering van ontvangst van den officieelen gevolmachtigde van een der machtigste en langst-bestaande de-faoto-re- gceringen van dezen tijd, vertegenwoordigen de e envolk van meer dan honderd millioen zielen? V. Is de Regeering bereid alsnog een ge volmachtigden vertegenwoordiger van de R. S. F. S. R. als zoodanig te ontvangen, en "is zij bereid de noodige stappen te doen om een dergelijken vertegenwoordiger hier ie erlangen? VI. Zoo neen, acht de Regeering dan deze diplomatieke boycot van de Regeering van liet Ruséische volk, tot welke regeering en tot welk volk fagt Nederlandsehe volk im mers in geen enkele vijandige verhouding staat, moreel en politiek te verantwoorden is? Acht zij deze boycot democratisch? VII. Is de Regeering niet van oordeel, dat de handelsbetrekkingen van Nederland met de R. S. F. S. R. door het optreden van de Nederlandsehe Regeering in dezen ten na- deele van de duurzame belangen der beide volkeren voor langen tijd wordt geschaad; en dat ook de behandeling van de tot de bei de volkeren behoorende personen in de we- derzijdsche landen door de houding der Ned. Regeering ernstig nadeel daarvan ondervindt of althans kan ondervinden? VIII. Ten slotte: Is het waar, dat in Ne derland alsnog diplomatieke, consulaire of andere officieele of officieuse vertegenwoor digers van de reeds lang door hun eigen volk omvergeworpen, immers in Maart en November 1917 verjaagde Russische Regee ring als zoodanig verkeeren, en dat de Ned. Regeering met hen als zoodanig in verbin ding treedt of na 1917 is getreden en zoo ja, waarop grondt dan de Regeer, dit officieele öf officieuse verkeer met vertegenwoordi gers van rechtens niet meer bestaande Re geeringen en is de Regeering bereid aan dit verkeer onmiddellijk een einde te maken? Zooals men al direct ziet, veel „poerim" om niets. De interpellatie werd dan ook als zoodanig door den MINISTER VAN BUITENLAND- SCHE ZAK.EN', den. heer Van Kamebeek be schouwd en behandeld. Z.Exc. begon met er op te wijzen, dat de heele interpellatie op een mis verstand berust. Verleden jaar September vroeg de Sovjet-regeering medewerking aan het Neder landsehe consulaat voor het viseeren van den pas van den heer Rosin al3 vertegenwoordiger van de Republiek. De- Regeering achtte het niet ge- wenscht dat te doenterwijl dat antwoord onder weg was had men het visum, onder bedreigingen, gegeven. Erkenning van de Sovjetrepubliek is niet gevraagd maar zelfs als het gevraagd was, had spx. toch willen wachten tot alle informaties die het gevolg zijn van den oorlog tot stand zijn gekomen. De Nederlandsehe Regeering had in Rusland de zorg op zich voor de Engelsche, Bel gische en Japansche belangen. De Sovjetregee- ring nam met geweld bezittingen van de be schermde in beslag en vermoorde zelfs Engel sche officieren. Met zoo'n regeering is het niet gewenscht aanstonds in diplomatieke betrekkin gen te treden. Voorloopig bestaan die bezwaren nog en de Nederlandsehe Regeering wenscht ook rekening te houden met de houding van andere landen. Nergens is nog een Sovjet-vertegenwoor diger aanvaard. Waar een proef is genomen1, is die niet meegevallen. Nederland had' een ver tegenwoordiger in Rusland, maar die moest te ruggenomen worden omdat hem het werken on mogelijk werd gemaakt. De gevolgen die daaruit voortvloeien komen voor Tekening van de Sovjet- regeering. Ad' VIII zegt de Minister dat er nog contact is met de vertegenwoordigers van de vorige Rus sische regeering die beschouwd worden als ach tergebleven administratie. Dat contract is niet van politiekem aard. Het einde van dat communistisch heibeltje was, dat de motie-WIJNKOOP, waarin ge vraagd' werd om herstel der diplomatieke betrek kingen met de Sovjet-republiek, verworpen werd met 39 tegen 18 stemmen. Het ging niet-rood tegen rood en daarmee was de „poerim'' uit. Aan de daarop volgende behandeling der Ar beidswet ging weer een communistisch kabaaltje vooraf. De heeren WIJNKOOP (C.-P.) en KOLT- HEK (S.-P.) wilden tegenover het voorstel van den voorzitter om den spreektijd bij, de algemeene beschouwingen te bepalen op uur, onbeperk- ten spreektijd. Maar zoowel de heer TROELSTRA (S. D. A. P.) als de heer NOLENS (R.-K) waarschuwden ernstig tegen deze poging tot sabotage. De Ka mer was dan ook zoo verstandig zicli met 52 te gen 4 stemmen met het voorstel van den Voorzit ter te vereenigen. Voor heden kunnen wij volstaan met de be merking dat de instemming met het wetsontwerp- Aalberse vrij algemeen; was. Het ongeluk op Waaldorp. De ,>Rbd." ver neemt nader, dat de officier, die bii het sprin gen van <Je handgranaat fin iVYaaladorp. een hevige hand Woud bekwam en een paar vingers verloor, is de kapitein C. E. \V. .baron van Voorst tot .Voorst van het regiment Grena diers. De geneesheer die ter hulp wilde snellen doch door een motorongeluk zoo ongelukkig terecht kwam, is de heer v. d. Kooy, res.- oi'i'icier van gezondheid- Deze liep verwondin gen aan het been en gezicht op en een hersen schudding. Zijn toestand is zeer ernstig. Inbraak te Nieuwer-Amstel. In den afge- loopen nacht waren twee inbrekers hot maga zijn van het levensmiddeienbedriif te Amstel veen .binnengedrongen. De heer van P.. die .onraad hoorde ging er gewapend op af en verraste het tweetal. Toen ze liem aan wilden vallen loste hij; een schot .waardoor een der inbrekers aan den arm werd verwond. Het tweetdl had elk een rijwiel vermeester! waarop nog al een en ander gepakt was, vooral fiets banden. De gewonde werd door een geneesheer behandeld en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De ander werd door, de politie ingerekend. Een der daders is een be roepsinbreker doch zijn collega moet naar men zegt van goede familie ziin. Beide ziin Am sterdammers. Inbraak te Middelburg. Verleden week ontdekte het dienstmeisje van den heer mr. L. van Andel te Middelburg» die eenigen tiid buiten de stad vertoeft, dat ongewenschte gas ten van deze afwezigheid gebruik hadden ge maakt. om een bezoek aan de woning te bren gen. De politie werd door haar gewaarschuwd en een ingesteld onderzoek toonde aan dat er werkelijk was ingebroken. Nadat de bewoner en zijn vrouw op telegraphisch bericht naar huig waren gekomen, bleek -dat tal van zilve ren voorwerpen, horloges, kleeren. waaronder kostbaar bond, enz. enz. waren ontvreemd. Het vermiste vertegenwoordigt een groote waarde. De politie had intusschen niet stil gezeten en hield na een nauwkeurig onderzoek een ftweetal oude bekenden, zekeren M. die reeds lang van misdrijven als dit verdacht wordt .en zekeren W. een jonge man. dio reeds meermalen ver oordeeld werd. Een derde persoon, die zeker ook bij de zaak betrokken is had zich inmid dels uit de voeten gemaakt. De beide aange houdenen ziin ter beschikking van de justitie gesteld. Stoomboot gestrand. Te Harlingen is be richt ontvangen, dat de stoomboot,vSt&nfries IV," kapt. W. de Jong, op weg van (Rotterdam naar hier, gistermiddag na'bii Workum is ge strand. De bemanning zou er met de redding boot afgehaald zijn. Een ander bericht luidt, dat de passagiers er afgehaald ziin, doch, dat de bemanning aan boord gebleven is. De „Leeuwarden II," van dezelfde Mij.. en enkele andere booten hebben getracht de boot te be reiken, dooh konden er niet bii komen- Door 't hooge water is de boot zoo hoog opgeslagen, dat ze wel geheel gelost zal moeten worden, om ze vlot te krijgen. Dinsdagmiddag is een 7-jarig meisje van de familie S., wonende in de Anjelierstraat, 98 te Amsterdam, in de Westerstraat spelende op straat gevallen. Het arme kind» was onmiddel lijk dood. Een2-jarig knaapje is, vermoedelijk spelenderwijs, aan de Oude Waal te Amsterdam te water geraakt. Het werd door een burger bewusteloos opgehaald en naar .het Binnen gasthuis gebracht, alwaar het overleden is. Te Eiberburen (Gron.) is de heer v. d. Maar, landbouwer, met paard en. rijtuig in het Hoensdiep geraakt en verdronken. De staking in de rijwiel fabriek Fongers te Groningen is na 7 weken geëindigd. Het uur loon is op 50 ets. bepaald. Maandagmorgen ontdekte men dat van de vier bruggen in Mastenbroek tussohen de kerk en Oosterhalt bijna geheel van hunne planken bedekking waren ontdaan- Het gelukte den Rijksveldwachter de Jonge aldaar een paar arbeiders uit Genemuiden aan te houden en de gestolen planken dn beslag te nemen. Gisiterenmaddag viel een juffrouw uit het raam van de derde verdieping aan de Geertruidensteeg bii den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam. Met zware inwendige kneuzin gen. werd zii per auto-brancard naar het Bin nengasthuis vervoerd. Naar men meldt is in Thyborön (Dene marken) een groote, vermoedelijk Nederland sehe scheepsboot binnen gebracht, welke door een visschersboot vóór Rovbjerg is drijvende gevonden. In,de boot werd1 aangetroffen brood, en vleesch, benevens een Noordzeekaart. Een andere boot werd waargenomen drijvende met da kiel naar boven en kon niet geborgen wor den, terwijl wrakstukken in de nabijheid wer den aangetroffen. Door de afgevaardigden der textielarbei- dersbesturen is hedenmiddag besloten tot op heffing der staking aan do Hengelosehe bont- weverij. De spoelsters hervatten morgen ochtend het werk op de voorwaarden van meet af door de directie toegestaan. Tengevolge van het breken van den trek- draad eener wissel te Maassluis, liepen gis terenmiddag vier wagens van een goederen trein ter hoogte van de spoorbrug uit de rails. Het verkeer ondervond belangrijke belem mering. i In de gemeenteraadszitting van Uden is besloten met 6 tegen 44 stemmen het grootste gedeelte van den gevraagden grond van het voormalige vluchtoord voor een. koloniaat van zwakzinnigen gratis aan het Rijk af te staan- Een onbesuisde wielrijder kwam gis teravond op den heek van de Heerengracht en de Princessegracht te 'e-Hage in aanrijding met een auto, die van het Bezuidenhof af kwam. Ondanks het waarschuwen met den sig naalhoorn week de wielrijder niet of te laat uit. zoodat ziin fiets door het voorwiel ge grepen en deerlijk gehavend' werd. Hij zelf kwam met den schrik en een paar bloedende vleesekw ouden vrii. <bb; "i - i li DE GROOTE NATIONALE ATLETIEK WEDSTRIJDEN. De herinneringen aan de Muziek- en Sport- feesten liggen ons nog versch in het geheu gen, nauwelijks zijn we een weinig tot rust gekomen van het enthousiasme der vorige week of "weer, trekt een nieuwe reclameplaat onze aandacht: de diseuswerpende figuur, Eveneials aan de reclameplaten, is aan het programma veel zorg besteed, het geeft ook aan den leelt een juist beeld, hoe de wedstrij den gehouden worden. Deze wedstrijden zijn de belangrijkste van dit athletiefc-sedzoen, daar deze ook tegelijk de P. H.-'beker-wedstrijden zijn. De ^punten die hier behaald worden, zullen worden samen geteld met de punten die behaald worden op do Oostelijke wedstrijden, die 10 Augustus op het Vitesse-terrein in Arnhem gehouden wor den. In het geheel staan 11 nummers op bet program en zijn 16 vereenigingen met totaal 122 deelnemers ingeschreven, waaronder er bij zijn, die hun sporen op dat gebied reeds lang hebben verdiend. De meest interessante nummers zijn wel het polsstok-hoogspringen, het 1500 M. snelwandelen en de estafette 4 X 100 M, De beste Nederlandsehe spelers, uit alle oorden des lands, zullen a.s. Zondag hun krachten toonen. Bijvoorb. aan polsstok hoogspringen doen mede S. v. Duiju van Sparta, Rotterdam, D. Meis van Rapiditas (Groningen), A .Kroeso uit Leiden en T. Smit de bekende middenvoor van W. F. C. Aan hardloopen 200 M., oe bekende rechts buiten van H. B. S., van Rappard, J. Ver waal, vermaard om zijn snelheid en Gardner van Sparta. Een al zeer bekend V. en L'er is wel E. H. van Rappard, Hopmans, een be roemde en dan J. Ut. (van Blauw Wit) bekend om zijn snelle 100 M. loop. Tot slat voor de 200 M. willen we van Balen Blanken en Lapère nog even aanstip pen, die in de afgeloopen Sportweek reeds eenige prestaties hebben doen zien. Op de 400 M. hardloop o. a. Them men (Haarlem), J. Pielage, de eerstaangekomene van den veldloop van jl. Zaterdag, de veel belovende J. Voet en weer Lapère. In bet kogelstooten heeft de Zeemacht op de laatste wedstrijden te Wormerveer zich hijzonder onderscheiden, we hopen, dat ze ook nu weer vau zich zullen doen spreken. Ook Bakker, de kampioen van Nederland vcor discuswerpen, komt. We zouden wel door kunnen gaan met be schijnen en opnoemen van spelen en athleten maar dan moesten we ze eigenlijk allemaal noemen, want zij staan elkander veel te na en zullen nog menig spannend moment geven. Bij het nationale karakter van dezen wed strijd willen we ook nog even wijzen op het democratische van de estafette. In de ploeg van de Zeemacht loopen: twee officieren, één matroos en een korporaal-eonstahel! Actie onder de kweekers van vroege aard appelen. Men meldt uit Katwijk aan het „Hbld.": Er heerscht onder de kweekers van vroe ge aardappelen groote ontstemming over de beschikking van den Minister van Landbouw, dut n.l. Ie. de binnenlandsche handel in vroe ge aardappelen geheel vrij zal zijn en 2e. dat de uitvoer slechts dan wordt toegestaan, wanneer de binnenlandsche voorziening te gen matige prijzen verzekerd is. Het Cen- traalbureau van de Tuinbureaux heeft reeds het consigne uitgegeven en de tuinders ge zegd, hoe zij den minister zullen kunnen dwingen. „Wij hebben," zoo heet het in de aan de tuinibouwvereenigingen gezonden cir culaire, „den Minister tijdig gewaarschuwd, tijdig onze plannen niteenge&ert, waardoor producent en consument beiden zouden zijn geholpen. Wanneer dus de tuinders, die geor ganiseerd zijn, op een daartoe bepaalden da tum den aanvoer stopzetten en Amsterdam en andere groote steden om aardappelen roe pen, zullen zij bij den Minister hebben aan te kloppen, want hij en hij alleen zal de oor zaak van dit alles zijn. De Katwijksche tuinbouwvereeniging heelt reeds een spoedvergadering bijeengeroepen om het stopzetten van het aardappelrooien U overwegen. Direct ontslag. De schoolopziener in het arrondissement Doesburg, heeft naar men aan „Het Vad." schrijft, de gemeentebestu ren in zijn ressort geadviseerd te besluiten tot onmiddellijke oatslagverleening voor de genen van het onderwijspersoneel die open lijke of verdekte propaganda maken tot om verwerping van net wettig gezag. Garantieprijzen. De Minister. *van L.^ N. H„ heeft bepaald, dat art. 4 van z.ijn ecnik- king van 6 Mei als volgt moet gelezen wor den „Voor gewassen 'die vóór. 1 Juni 1919 te velde zijn verkocht, kan alleen aanspraak worden gemaakt op den garantieprijs, in dien de kooper vóór 1 Juni 1919 zijn inven tarisatieformulier heeft iiïgeleverd. Voor ge wassen, die na 1 Juni 1919 te velde zijn of worden verkocht, kan alleen aanspraak ge maakt worden op den garantieprijs, indien de verkooper vóór 1 Juni 1919 zijn inventa risatieformulier heeft ingeleverd. De verkoo per geeft van dezen verkoop kennis aan den Regeeringscommissaris zijner provincie, met opgave der verkochte hoeveelheid; deze hoe veelheid wordt van de inleveringskaart van den verkooper afgeschreven, terwijl aan den kooper eenc 'nieuwe inleveriiigskaart wordt uitgereikt. De hoeveelheid, welke ingevo-ge dezo bepaling door. den kooper mag worden ingeleverd, kan in geen "geval meer bedra gen dan de hoeveelheid, waarop oorspron kelijk de verkooper op; grond1 van artikel 12 tot 21 recht had". Woensdagavond was het weer 'een avondje van leuke -attractie voor onze Roomsche Volks- honclers- De vorige maand was het burgemees ter Michielsen. die liet on aangename wijze kwam bezighouden over het doel en de werking van den Itaad van Arbeid, waarbij hü in ziin schitterend voorwoord aan het groote werk van wijlen min. ialma herinnerde, gisteravond was het onze sympathieke voorzitter de Lobel, dia op ziin kalme, bezadigde en toch zoo aan gename manier de voorgeschiedenis van de Re rum Novarum behandelde. De heer Dammers opende de vergadering! met den Chmtelüken groet en herdacht met, enkele hartelijke woorden het helaas al te .vroeg ontslapen lid J.. J. v. d. Veldt. voor wiens zielerust de R.-K. Volksbond. iSpr. nam de gelegenheid te baat er o:p te wijzen, dat het feit. dat een. op-en-top .proletariër als v. d. Veldt was, het kon brengen tot raadslid voor de R.-K. Staatspartij» duidelijk iaat zien. dat onze par tij een echte democratische .is- Vervolgens her innerde het met vreugde aan het feit, dat de zoon van een der leden, de WelEerw. Heer B. Hubers, tot priester is gewijd, een feit, dat doet zien dat de R.-K. priesters uit alle stan den der maatschappij voortkomen en ook daar uit blijkt de echte democratise,he geest welke in de R.-K. Kerk heerscht. Hierna kwam de spreker voer dien avond» de heer de Lobel aan het woord. Le heer de Lobel begon op zyn gewonö kalme manier ziin bespreking over de Rerum Novarum, Do Rerum Novarum, zeide spreker, wordt te weinig gewaardeerd, de meeste ar beiders achten ihet zoo ongeveer aeliik met de andere boekjes in hun verzameling. Maar het blijkt toch wel een heel bijzonder boekje te zijn, want overal in ons land worden op den verjaardag van de Rerum Fovarum groote feesten gevierd, Spr. was op een vergadering geweest in Breda, die. naar telling, ook dooi ongeveer 10,000 menseden bezocht was. Als een van de eerste grondleggers der Rerum Nova rum noemde spreker Mgr. van Kettler. Mgr. van Kettler hield predikatiën en begon zijn actie voor het goede doel in een tiid vol ldberaisme- De arbeider» waren overgeleverd aan den wil van do patroons en aan de leer der Manchester school, een school, welker leerstellingen op zuiver liberale grondslagen gevestigd waren. De geest der arbeiders was ook nog to stomp zinnig, om het nut der organiaties in te zien. De redevoeringen en denkwijzen van Mgr. van Kettler vinden we telkens terug in de Rerum Novarum. Het werk van dezen grooten geeerde is de aansporing geweest voor vele geleerden, om de sociale kwesties nauwkeuriger to gaan 'behandelen. Spreker noemden nog enkele voor- I mannen uit de 19de eeuw» die zich vooral op het gebied van socialogie zeer verdienstelijk hebben gemaakt en besprak in het kort het verschil in werkwijze tusschen de school van Angers en die van Luik. De school van Angers leerde, dat een arbeider totaal zonder recht was, en alleen uit oogpunt van christelijke naastenliefde geholpen moest worden. De school van Luik daarentegen leerde juist andersom- Deze twee leerstellingen hebben beiden veel goeds bewerkt en «iin ook opgenomen in de Rerum Novarum. Spreker zeide nog wel den heelen avond te kunnen doorgaan met het opnoemen van man nen, die aan de totstandkoming van de Rerum Novarum hebben medegewerkt, maar wilde toch ook nog wel een enkel .woordje wijden aan de socialistische leer,, om de juistheid van de Rerum Novarum nog duidelijker te doen uit komen. Toen Troelstra nog student was, heeft hii Lèl een oogenblik van liefdadige sympathie voor de menschlheid een programma samengesteld, dat volgens hem, de ware lijm was, die de arbeiders te volgen hadden. Lat is dus een heel andere voorbereiding dan de Rerum Novarum heeft ondergaan. Spreker wees op de tegenstrijdigheden die in het socialisme voor komen en op het malle figuur dat de fS. D. A. P. in menig, geval maakt. Spreker vergeleek de S. D. A. P- met een kok diie met mosterd na den maaltijd! komt, terwijl daarentegen de Rerum Novarum lang van te voren was vastge steld en niet zooals het S. D. A. P. program, na elke sociale gebeurtenis, herzien en veranderd moet worden. Do invloed ran de Rerum Novarum is reeds groot, zeide spreker, en zal door de Bed'rijfsraden nog van grooter invloed worden op het sociale leven. Spreker gaf dan ook in overweging, het werk der bedriifsradeu zoo goed mogelijk te volgen, en sloot ziin aangename en aandachtig aangehoorde rede, op de hen> eigen, gemoedelijke wijze, waarna de tweedt voorzitter de .vergadering sloot met gebed. SOHOTEN. Gistermiddag is de werkman G. J. R. van den steiger gevallen van de in aan bouw zijnde openbare school aan de överton- straat. Door een bijzonder toeval is hij niet ern stig gewond. Hij werd naar zijn woning ver voerd', waar dr. Kuenen constateerde, dat de ver wondingen van niet ernstigen aard waren. SANTPOORT. Eer,gisterennacht hebben tot nog toe onbekende barbaren ingeroken in do R.K. kerk te Driehuis. Da massieve koperen platen van het Ta-' bernakel hadden de onverlaten er. met ge weld afgeslagen doch niet medegenomen, doch het Tabernakel zelf hadden zij hiel geopend. Daar er niets vermist .wordt vermoed men dat de laffaai'ds onraad hebben gehoord) 'Zij hadden zich door. den nieuwen ingang van dc nieuwe pastorie toegang tot de kerk verschaft, na eerst de deur die toegang geeftj tot de kerk te hebben verbroken. SANTPOORT. Toen id. Zaterdag defl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2