Het Gezinsloon grooté Gezinnen Kerk en School STADSNIEUWS ORDE EN ARBEID beverwijk. C. BLEEKER Lz. LANDBOUW EN VISSCHERIJ BLEEXER'S ÉnÉsta en Coniectis-Magazijn LEGER EN VLOOT en Kennis Rechtszaken Vakorganisatie in het iaaarïbeuw- bedrijf. Artikel it. VERSCHENEN» CI1 (IC 7995 N.V. Drukkerij De Spaarnestad HAARLEM. me-- Inalie tot het Manufacturen- en Confec- tie-vak behoorende artikelen hebben wij in solide qualiteiten ruime keuze tegen beslist zeer lage prijzen. *7087 Breestraat 156 Aanbevelend, Stand van het fruit en de war> moeze?ijgewassen onder güas en in de open tucht. Wie een prima wenscht tegen aleer bezoekt Cosiuum prijs Breestraat S56, Beverwijk veel belooft, Hebben de visseners in de laat ste dagen groote schade geleden, doordiai tengevolge van den aanhoudenden storm tal van detten verloren zjjh gegaan. Enkele scjhe- ,pen verloren de gehccie vleet. Onder den naam Oostelijk Graafschap7' is een federatie opgericht van burgerwachten voor het Oostelijk -deel van Gelderland. Aange sloten zijn de gemeenten Winterswijk, Aalten, ÏGroenlo, Eibergen. Yarsseveld en Wiseh. De collectieve arbeidsovereenkomst, gelijk Zij na gepleegd' overleg door de besturen van de landbouwers-organisaties en die der arbei ders zijn vastgesteld, luiden als volgt 'Arbeidsduur. i Artikel 1. >A -- - De normale arbeidsdag zal zijn; van 16 Maart tot 30 April van 5 A tot 5V» 11 1 Mei tot 30 Septemb. 514 6 1 October tot 15 Oct. 5% 5)4 16 Oct. tot 15 Novetnb. „6 „5 16 Novemb. tot 31 Jan. „7 5 1 Februari 1.15 Maart 6% 5)4 Des Zaterdags zal de arbeidsdag te 5 uur eindigen. Artikel 2. Indien de. werkgever, bet noodig oordeelt in zaai- en oogsttijden en ook tijdens of na een regenperiode, den hierboven aangegeven arbeidsdag te verlengen, is de arbeider ge houden, hieraan te voldoen; voor arbeid bui ten den omschreven arbeidstijd zal 0-15 per uur extra worden gegeven. Schafttijden. Artikel 3. De schafttijden zijn: van 1 Med tot 30 Sep tember als regel van des morgens 8 tot 8Vz uur en des middags van 12 tot 1)4 uur; in ieder geval 2 uur per dag; de overige maan den IA per dag. v Loon. Artikel 4. Het-normale loon zal zijn: van 16 Maart tot 30 April 40 et. p. u. 1 Mei tot 31 Juli 45 1 Augustus tot 15 November 55 16 Novemberzo! 15 December 45 16 December tot 15 Maart 40 Stoomdorscken in de zomermaanden 60 ct. per uur; in de wintermaanden, te rekenen van af 15 November tot 15 Maart, 50 ct. per u. Aangenomen werk. Artikel 5. Yoor bieten-wieden, waaronder verstaan wordt: doorhakken, dunnen en 2 maal wieden op tijden door den patroon gesteld, minstens 60.per H. A. Suikerbietenrooien 3. voederbieten 2,— per 1000 M. Bietenladen 0.65 per last; lossen aan hoop of schip 0.50 per last; bieten kruien 0.65 per last. Groene erwten 24.— (zichten); grauwe 30.—; maaien, binden, hokken en rapen van gerst en rogge 36.—; tarwe, boonen en haver f. 40. Alles per H. A. Artikel 6. ri- Bij aangenomen werk kan 10 van het loon worden ingehouden, totdat Het werk ge heel voltooid is. Indien er geschil ontstaat tussehen patroon en arbeider over het niet goed opleveren van het werk, kan door het hierna te 'benoemen scheidsgerecht beslist wordien of en in hoe verre het ingehouden loon zal worden uitbe taald. Bijzondere bepalingen; Artikel 7. Bij de bepaling van loon en aangenomen werk is gerekend op normaio arbeidskrach ten en normaal gewas. Artikel 8. Patroons zijn verplicht hun arbeiders tegen bedrijfsongevallen te verzekeren, tegen het tarief, bjj verzekeringsplichtige bedrijven in den zin der Ongevallenwet; verdacht, i33jïssr., Artikel 9. De arbeider is verplicht om dé werkzaam heden, hem door of namens den patroon op gedragen, voor diens bedrijf, nauwgezet en ijverig te. vervullen. Artikel 10. - ------ Ontstaat er een geschil tussehen patroon en arbeider, dan zijn beiden verplicht daar van zoo spoedig mogelijk hun afdeelingslbe- stuur, kennis te geven, welke twee afdeelings- bee turen zullen trachten door onderling over leg een minnelijke schikking tot stand te (brengen. Komt er geen minnelijke schikking tot stand, dan zullen de partijen Bet geschilpunt onderwerpen aan de uitspraak van het in ar tikel 12 genoemde scheidsgerecht, aan welker uitspraak zij gehouden zijn zich te onderwer pen. Geschillen tussehen rde plaatselijke afdee- lingen van de oontracteerende partijen of tus sehen partijen zelf gerezen, al dan niet over den inhoud of de naleving van deze overeen komst, zullen eveneens aan de beslissing van het in art. 12 genoemde scheidsgerecht Wor den overgelegd. De uitspraak van het scheidsgerecht zal voor bedde partijen bindende kracht hebben. Artikel 12. Floor partijen wordt een scheidsgerecht sa mengesteld op de navolgende wijze: In het scheidsgerecht zullen zitting hebben: dén lid d oor Mr* "JB* SCHANS, lid der Tweede Kamer Prijs 45 cents, bij getallen belangrijke kor ting. Alle prijzen verhoogd met 5% volgens de bepaling van den Nederl. Uitgeversbond. Men gelieve bestellingen te richten tot de van de tot partij ten eenre behoorende ver- eeniging, die zelf of waarvan een lid in het geschil betrokken is; één lid van de tot partij ter andere behoorende vereeniging, die zelf, v>f waarvan een lid in het geschil betrokken is; alsmede een door deze beide leden als voorzitter te kiezen persoon. Wanneer een der partijen in gebreke mocht blij-vpn een lid voor het scheidsgerecht te be noemen?* zal op verzoek van do andere partij aan den Kantonrechter te Haarlemmermeer de benoeming van een lid van de in gebreke gebleven partij worden aangevraagd. Een partij zal geacht worden in gebreke te zijn gebleven een lid in het scheidsgerecht te benoemen, wanneer zij binnen 14 dagen, na dat zij daartoe is aangemaand, daaraan geen gevolg heeft gegeven. Artikel 13 Deze overeenkomst wordt geacht te zijn in gegaan op 2 Juni 1919 en zal eindigen op 30 April 1920. Samenwerking Vabceutrakn, Men meldt ons: i Dezer 'dagen circuleerde iu. de Nederl, Pers een bericht, .waaruit blijken kan, dat er, samenwerking is, tot stand gekomen tus- schen het Neutraal Vakverbond, het N.V.V en het N.A.S. Medegedeeld wordt in bedjoeld bericht, dat overeenstemming werd verkregen „nopens den grondslag van toekomstige samenwer king on verklaarden ook de vertegenwoor digers van het Neutraal Verbond van Vak- vere-enigingen, de demonstratieve staking te aanvaarden." [Wanneer, men bij dit laatste rekening hodt dat de V,ak-_C,entr.aLen door jhet Neutraal Vak verbond waren uitgenpodigd om te spreken ©ver; Jk invoeudo en toepassing van den aciit- urigen werkdag voor alle groepen van werk nemers b. Herziening ongevallen- en arbeidswet, wettelijke regeling van werkloosheids,irt validiteifis-, ziekte- en ouderdomsvoorziening; c. (Onmiddellijke voorziening iu den 'wo ningnood; aai het duidelijk zijn, „in welke richting zich Neutraal noemende .Vakbon den 'laten leiden. Het [Neutraal .Vakverbond verklaarde zich bij de besprekingen bereid „Dn demonstra tieve staking te aanvaarden voor economi sche doeleinden." In de uitnopdigiüg tot een bespreking van het Neutraal Vakverbond aan deoverige Vak-Centralen heet het: „Ons bestuur, meentj, dat het, vooral in dezen tijd' van, snelle ontwikkeling der. so ciale wetgeving, meer, dan gewensckt is, dopr, overleg met de hoofdstroomingen in de Vakbeweging te komen tot juiste, en meest bevredigende formuleering van de ze inzichten; waardoor, en de Regeering èn de volksvertegenwoordiging beter en sneller kunnen werken". In dit licht bezien, zal men de verklaring van het Neutraal Vakverbond; betreffende de demonstratieve staking, waardoor, de sa menwerking met het Soc. Dom. N.V.V-, en het syndicalistisch N.A.S. werd verkregen; naar de juiste waarde weten te schaftten. Verder wordt in het krantenbericht over Ida 3i (Vak-Centralen nog medegedeeld „Van het R.K. Vakbureau en het Chris telijk Nationaal welke zich beidejnj be reid verklaard hadden aan deze bespre king deel te hemen, waren geen afge vaardigden aanwezig." [Uit de uitnoodïging van het Neutraal Vak verbond was zeker niet of te leiden dat de besprekingen zouden gevoerd1 worden over „de demonstratieve staking voor, economi sche doeleinde»". Het R.KL Vakbureau kon nu niet aan wezig zijn, omdat de bedoelde vergadering slechts twee dagen te voren werd aange kondigd; het moet echter buiteugeslotenge- acht werden, dat het R. K. Vakverbond zou hebben deelgenomen aan dé besprekin gen, wanneer, was medegedeeld, dat bet gaan zou over. „de demonstratieve staking voor economische doeleinden," (Slot.) \?!AjRlMiOE|ZERJGEWASlS,EN. De lang durige -droogt© heeft op -dó entwikkeliucr der meeste warmoezerijge wassen ©en nadeeligen in vloed uitgeoefend. Het beschot der vroege aardappelen'Zal waar schijnlijk niet meevallen, tenzij, er Spoedig vol doende resen valt. Ook .voor bloemkool was de Meimaand tg droog en daarom ontwikkelt zij zich slecht. Aan dep Langend'ijk en in de pro vincie .Groningen richt de made van de kool- vlieg; veel schade aan in de bloemkool en de' vroege sluitkoolin een aantal gevallen is hier door een groot deel der uitgezette panten ver nietigd. De tuinboonen zijn op veel plaatsen klein gebleven en te vroeg in bloei gekomen, terwijl ten gevolge der warmte vaak een groot percentage van den bloei is verloren gegaan. De oogst van peulen en erwten ie eveneens op onderscheidene plaatsen' zeer door de droogte benadeeld1. De aardbeien blijven klein van stuk; dientengevolge is de opbrengst zeer matig. In don Achterhoek heeft, nachtvorst tussehen 15 en 16 Juni vrij wat schade berokkend aan vroege aardappelen en boonen. a. Onder glas- KOMKOMMERSBiina overal is de stand der komkommers goed1. "Uitzonderingen vormen lilefc Westland', Hoog-zand-Sappermser en do Baronie van Breda met zeer goed'; •Leeuwarden e.o. en het Rijk van Nijmegen, met goed tot zeer goed; noordelijk Drenthe met vrij goed. TOMATEN, Ook de tomaten staan in ver reweg de meeste streken goed. Zeer goed is de stand in het Westland1, te Groningen e.o. en in het Rijk van, Nijmegen; goed tot zeer goed te Leeuwarden e.o- en in de Overbetuvvevrij goed in noordelijk Drenthe, de streek ten noorden van het Meppelerdiep en te V.eur-Wassenaar. MELOENEN. Evenals de beide voorgaan de gewassen geven de meloenen in het alge meen een goeden stand te zien. Zii staan echter zeer goed te 's Gravenland e.o., goed tot z,eer goed ia het .Rijk van Nijmegen en vrij goed in de Overbetuwe en te Boerenwetering. b. In de open lucht. SLUITKOOL. De stand der sluitkool wis selt voor de meeste streken tussehen vrij goed en goed. terwijl hii zeer goed is in de Baronie van Breda, matig in noordelijk Drenthe, Fries land, te Kampen e.o., in de IJsselstreek en westelijk Noord-Brabant, vrii slecht te Assen e-o. BLOEMKOOL. Over, het algemeen staar de bloemkool vrii slehkt tot matig. Betere standen worden aangetroffen te Veur-Wasse- naar (goed tot zeer goed), ia noordelijk Gel derland (goed) te Zutphen-Warnsveld, in de Meijerij en in westelijk Noord-Brabant (vrij goed), minden te Assen e.o. (slecht). VROEGE AARD ARP ELENDe stand der vroege aardapplen kan in de meeste streken vrij goed tot goed genoemd worden. Zeer goed iis hij alleen in de Horstermeer. Verder hebben de streek ten noorden van het Meppel er diep de Tielerwaard. Utrecht-Vleuten e.o., Lisise e.o'., Gouda e.o., de Euid-Hollandsche eilanden en waarden een matigen stand; de Langendijk is matig tot vrii goed 't Westland vrij slecht. TUINBOONEN, Leze staan meest vrij goed tot goed. Uitzonderingen de Meijerij (goed tot zeer goed); Groningen e.o.. Winschoten e.o., Zwolle e.o., de IJsselstreek, Deventer-ELjjssen, Utrecht-Vleuten e.o., de Beemister-Wiidewor- mer, het Westland en de Langstraat (matig); de streek ten noorden van het Meppelerdiep en 's Gravenland e.o- (vrij slecht.) WORTELEN. Hiervan is de stand over wegend vrii goed tot goed; aanmerkelijk beter is hij te Veur-Wassen aar en in het Westland (zeer goed), terwijl hii ipühder la te' Zwolle e.o., in oostelijk Westfniesland ei op de Zuid-Hol- landsehe eilanden (matig), in de Langtraat (vrii slecht) en te Asen e.o, (slecht). STOKSNIJBOON'EN EN STAMSLABiOO- NEN, Deze taan. som» met kleine onder linge verschuilen, veelal vrii goed. tot goed. Goed tot zeer goed staan zij; in de Horstermeer en op Walcheren, matig te Assen e.o.» iu de streek ten noorden van het Meppelerdiep. de Lijmers. to 's-Graveuland- e.o- en in de Maas streek van Noord-Brabant. ERWTEN. De erwten en peulen staan over het algemeen matig tot vrii goed. Een zeer goede stand komt alleen in de wiidewor- mer voor, terwijl ook in enkele streken de stand goed is, n.l. te Zwolle e.o.. Beverwijk e.o., in Rijnland, het Wlestland. de Meijerij, de Baronie van Breda en westelijk Noord-Brabant. AiSPERGE'S. De stand der asterges ia zeer goed in noordelijk Drenthe; goed in noor delijk-Gelderland, het Rijk van Nijmegen, te Beverwijk e-o., in de Miierii, de Langstraat, westelijk Noord-Brabant en Limburg; matig in de IJselstreek en het Westland. f SLA. Do sla vertoont meest een goeden stand; bii uitzondering zeer goed. op enkele plaatse" ook vrii goed. AARDBEIEN. De aardbeien geven een goede opbrengst in noordelijk Drenthe, te Assen e.o., Vinkeveen e-o., BeveTwjjk o.o.> Lósse e.o.. in Rijnland, de Baronie van Breda, de Langstraat en het Land van Heuisden on Altena; zii zijn vrij goed in Friesland'. Overijs sel, Gelderland', te Utrecht. Vleuten, e.o. en in Westelijk Noord-Brabant: matig in Groningen, te 's-Gravenland e.o., Aalsmeer, Gouda „e.o-, in het Westland, op Zuid-Beveland,, Walohoren, in de Maasstreek en de Meiierii. Het weer ou de Landbouw. Een dagelijksche vraag is. zoo lezen wii iu hei .Nederland- sche Landbouwkundig Weekblad" wat voor weer zouden we krijgen? Vooral voor liet landbouwbedrijf, welks uit komsten zoozeer van het weer afhangen, is het van belang te weten, welk weer er te verwach ten is. De vorst kan in één nacht, het zaad in den grond, of de bloesems van de vrucht- boomen dooden; een steeds aanhoudende regen kan den geheelen oogst verwoesten; een hagel bui kan het werk van weken en maanden onge daan maken. Regen en koude belemmeren den landbouwer, om de werkzaamheden op net land te verrichten, terwijl groote warmte vele pro- duoten tijdens de verzending kan doen beder ven. Het weer kan dus grooten invloed op de uitkomsten van het bedrijf uitoefenen. Maar ook op het lichamelijk en geestelijk welzijn der menschen werkt het goede cn slechte weer in. Aanhoudende regen verwekt sombere stemmin gen, terwijl zonnig weer do geestkracht ver hoogt. waardoor het werk gemakkelijker ver richt kan worden. Uit het. bovenstaande blijkt, welk een groote rol hot weer in hot leven speelt. Het zou du® voordeelig ziin. indien iu een weervoorspelling zefs op korten tüd mogelijk was, Daardoor zou men in staat ziin. biitiide ziin maatregelen, voot zoover deze in zijn belang, zijn, te nemen. Zoo zal het ,va,n groote' wanrde ziin, er op voorbe reid te ziin. te weten, of er vorist komt of niet, of, al is het dan ook maar slechts één dag van te voren, vooral in den oogsttijd, er veel aan- 3946 houdende regen te verwachten is. tl it een landbouwkundig oogpunt ziin de ge middelde temperaturen van de lucht en van den grond van grooj, belang. Het klimaat-heeft dan ook invloed op de producten. Tarwesoorten, Welke in andere landen met goed' resultaat verbouwd worden, kunnen hier niet gezaaid worden, omdat zii door de strenge winters uit- vriezen. Mals kan in ons land. evenals veevoe der, geteeld, maar voor het winnen van zaad Is do temperatuur in September en October t laag. De afhankelijkheid van het landbouwbe drijf van het weer is reeds in de oude tiiden aanleiding geweest om te trachten het weer le voorspellen. Er ziin tal van gezegden, zooge naamde boerenregelen, ,welke als gevolg van waarnemingen, weervoorspellingen weergeven. Deze zoogenaamde weerkundige regelen be rusten niet op wetenschappelijke onderzoekin gen en waarnemingen, en daardoor zijn zii voor het grootste deel onzeker. Zulke boerenregelen ziin o.a.Januari droog, de 'boer rijk; Februari droog, overal gras; regen in Februari vult den graanzolder; bet- water in April maakt het vee vet: Mei tame lijk droog, graan voor iedereen: Mei nat, veel stroo en weinig graan;regenaehtige winté'r.over- vloedige zomer. Wanheer een ring de zon om geeft, komt er regen. Wanneer de maan, die als regenmaker een groote rol speelt, door een ring, omgeven is, komt er slecht weer- Met behulp van den barometer en den ther mometer tracht men ook wel het weer te voor spellen. Staat 't kwik var. den barometer iioo- gei' dan. de gemiddelde stand is, dan is droog weer, staat het lager, dan is rege'n te verwach ten. Een langzaam stijgen van 't- kwik gedu rende eenfte -dagen wrist op droog weereen langzaam dalen op aanhoudend slecht weer. Een vlug stijgen op één dag wijst op slechts kortdurend go;ed weer: een vlug dalen op stormachtig weer en onweer. Bii rustig weer stijgt de barometer van 4 tot 10 uur 's mor gens en daalt van 12 tot 4 uur 's middags. Stijgt de barometer 's morgens niet. maar daalt hij, dan is slecht woei- te wachten. Bii dalende temperatuur in den zomer is regen te wachten. Draait de wind met de zon van Zuidoost door 't Zuiden naar 't Westen, dan is kortstondige regen te verwachten. Windstilte wijst op veran dering van het wee-r. Avondrood belooft mooi weer, morgenrood daarentegen regen. Een ©enigszins b-etrcuWbare weervoorspelling is slechts mogelijk op grond van een juiste waar neming en van de kennis van alle weer-elemen- ten- -Deze kennis heeft geleid tot de wetenschap, de meteorologie of weerkunde, welke met be hulp van instrumenten de verschijnselen der natuur bestudeert en de invloeden, welke op treden. vergelijkt, waardoor zii in staat is ge volgtrekkingen te kunnen maken. Voor den landbouw 'zou het van groote waar de ziin, indien de verandering van liet weer geruimen tijcf van teyoren voorspeld kon wor den, opdat bii de verdeeling der werkzaamheden daarmee rekening gehouden zou lufnnen wor den-" Geëlcctriseerdo korenvelden. De tooverkracht der electriciteit zal naar h-et schijnt, binnen kort ook ten opzichte van het voedingsvraag- stuk een grooten invloed gaan uitoefenen. Een tiental jaren geleden deed de Engelsohe na tuurkundige Oliver Lodge -de ontdekking dat de groei van vele planten, in het bijzonder die van koren, door een hoogspanning gelijk stroom kan bevorderd worden. Of dit inder daad waar is1, is nog niet bewezen, maar men zegt, dat het eleotriseeren der korenvelden door de Engelsehen een krachtige steun geweest is om <Te duikboot-blokkade te overwinnen. Tot dusverre ziin nog slechts -enkele opga ven gepubliceerd, die waarsehiinliik op kleine proeven berusteen, zoo b.v. vau haver, welker opbrengst 40 procent door de behandeling Bi-et lectricite.it gestegen was- De opbrengst van het koren steeg bij deze be handeling met 33 procent, zoodat Engeland voor vier vijfden van ziin -behoefte van de graaninvoer onafhankelijk kan worden, als deze method® op alle bouwlanden wordt toe gepast. Duitschland zou. aldus zelfs een uitvoer- land van koren kunnen worden. Daarbij komt nog dat- oen dergelijke eleotriseering zonder al te hooge 'kosten kan worden uitgevoerd', zoo zelfs dat de annlegkosten, naar verluidt, na een oogstjaar: reeds gedekt kunnen zii®. iBU'.l1..'I. 1 1 11 1 l"JJI'll 'L'J.1 Prof. Dr. A. P. N, Franchimont. f Té Leiden ig op 7-5 jarigen leeftijd ever-leden prof. Dr. A. P- N, Franchimont, oud-hoogleeraar in de orga nische scheikunde. Dr. A. van Aaseldon'k. Op 21 Juni heeft, in het Angolico te Rome, de zeereevw. heer Antoon van Asseldonk, Kruisheer van Sint Agatha, den doctorsgraad behiaal-d in do H. Theologie, oum lauae et aoeessui op een thesis De Sacra-e Scriptur-ae Inspiratione, vol gens den H- Thomae van Aquine. Onder do wapenen houden of roepen van verlofsoffïcieren.De Commandant van het Veldleger heeft ter kennis van het leger ge bracht, dat het de bedoeling i® van den Minister van Oorlog, dat, indien de korpscommandant dit in het belang van den dienst noodzakelijk oordeelt, hii gerechtigd is om verlofsoffïcieren wanneer en voor zoolang deze daartoe ge nogen dj-n onder de wapenen te roepen of te houden wanneer door langdurige tijdelijke de- tacheering of plaatsing- -elders van ..beroepsof ficieren het volgens de vrecf es-o rganis a tie be paalde aantal beroepsofficieren bii het onder deel niet aanwezig is. Reservekader. De Inspecteur dér. Infante rie heeft er de aandacht van de korpscom- mandanten op gevestigd, dat dit jaar het rer servekadex geen herhalingsoefeningen behoeft tö volbrengen en dat alleen die kaderreservis ten onder de wapenen wórden geroepen, welke nóg algt aan de wettelijke verplichting heb ben Voldaan om in den rang van reserve ser* geapt of van vaanorig binnen anderhalf jaar ha' hunne benoeming als zoodanig ten minste ées wéken te diehen. -■ Behandeling van hooikoorts. Het is nu zoo ongeveer tijd, dat de lastige hooikoorts haar intrede doet, Bii de bestrijding dezer onaan gename kwaal werden tot nog toe de beste resultaten verkregen, met eene kalkbehandeling. Deze kan echter tot nog toe niet als injectie toegediend worden. Thans heeft Dr. F. Voll- bracht een nieuw preparaat ontdekt, het asenil, eeu soort calciumchloride. dat zeer gun stig moet werken. De behandeling heeft geen ongunstige nawerking. Een distributie-ambtenaar veroordeeld. Beklaagd op twee tijdstippen in September cn in Februari 1919 als ambtenaar der distributie g'iften te hebben aangenomen, teneinde in strijd met zijn plicht overtredin gen niet te vervolgen, stond voor de Haag- sche rechtbank terecht A. J. M., te 's-Gra- venhage. Beklaagde was controleur van het Rijks kantoor voor Suiker. In die kwaliteit zou hij giften van 100 en 200 hebben aangeno men van den fabril^mt H. Bekl. ontkent het hem ten laste- gelegde. VTèl had hij in September H. eenige inlich tingen gegeven om zijn rantsoen suiker ver hoogd te zien. Hij had er geen 100 voor ontvangen. In Februari vroeg H. hem op nieuw inlichtingen. Bij die gelegenheid doel de bekl. H. een soort „geheim" mee, n.l. dat in sommige gevallen ook suiker rechtstreeks kon betrokken worden van Crisiszaken, met welken raad H. zeer in zijn schik scheen. Uit dankbaarheid stuurde H. beklaagde eeu ehèque van 200, die bekl. inde. Later kwam H. de ehèque terugvragen; toen gaf bekl. de 200 terug. Bij de stukken bevindt zieli een proces verbaal, waarin verschillende suikerfabri kanten klagen over lie-t optreden van delzen bekl., betgeen een soort van chantage zou hebben ingehouden. Bekl. zegt, dat dit alles onwaar is en waarschijnlijk een oompiot tus sehen de verschillende fabrikanten. De heer V., destijds hoofdinspecteur van Crisiszaken heeft deze zaak onderzocht, na dat reeds geruchten liepen over zekere pres sie, welke bekl. op de snikerlabrikanten zou oefenen. De fabrikant H. deelde daarop do toedracht van een en ander mede. Laatstgenoemde heer verklaarde, dat iu September de bekl, zijn fabriek bezocht en daar constateerde, dat hij wel eens suiker; buiten de distributie om had verkocht. Bekl. gebruikte direct dreigementen over inbeslag neming e.d., doch eindigde met den lieer H. bij zich aan huis te noodigen, om de zaak na- der te bespreken. Bekl. gaf toen te kennen voor geld de zaak te laten rusten en ge tui go gaf hem daarop alvast 100, van de f 800 die het hem waard was. In Februari kwam getuige weer bij beklaagde. Toen vroeg deze om de 200, die hij nog kreeg. En daarop stuurde de heer- H. een ehèque. De officier wijst er op, dat weliswaar de be taling slechts onder vier oogen heeft plaats gehad, doch dat zeer overtuigende bezwaren daarnevens bestaan. Bekl's verklaring wordt door spr. verworpen. Spr. acht bekl. schuldig aan het hem ten laste gelegde. Het misdrijf noemt Z.E.A. hoogst afkeurenswaardig. Be klaagde en zijn soort heeft op 't Nederlandr sohe ambtenaarskorps, dat steeds op hoog peil stond, een smet geworpen, waarvan het niet zoo spoedig zal worden gezuiverd. Daar om acht spr. een strenge straf op zijn plaats. De eiseh luidde twee jaar gevangenisstraf. Vereeniging Koninginne-ddg". Na een geruimen tjjd, gedurende .welke bovenga* noemde vereeniging op non-activiteit scheen,' gesteld te zijn, had gisteravond wederom: een algemeen© ledenvergadering plaats ifl( do Sociëteit „Vereeniging" - dó eerste sederi den 29ste Juli 1914. Dit is, zoo als de voorzitter, de heer Herb erf Cremer, in zijn openingswoord zeilde, Het go volg van den wenscli van H. M- de Koningin^ om gedurende de droeve perio:d|E, die uchtci ons ligt, baar jaardag zonder, een uiterlijk feestbetoon te vieren. Nu echter de vredestoestand wederom is ingetreden; liopipte de voorzitter, dat door steun der, loden, en vooral der nieuwe leden, de vereeniging het a.s. Koninginnefeest mei den ouden luister, zal vieren, I i De notulen der vorig© vergadering werdeö goedgekeurd. Op "voorstel van het bestuur, werd' de lieer, Dr. SS F. Vis, die zijn functie 'aLs secretaris: had neergelegd, benoemd tot eerelid dier ver* eeniging. In hot huishoudelijk reglement wer den enkele wijzigingen aangebracht. De bestuursverkiezing, die hierna plaats had, had tot resultaat, dat als nieuwe be stuursleden .werden gekozen de heeren Mr. Jnsse lin de Jong, D. Schuitemaker, com missaris van politie, dó Kanter, v. Weideren baron Rerigers, kolonel A. F. de dong ©n dr. O, Spoeldér, rector van het gymnasium. De 'kas van den penningmeester sloot met een nadeelig Saldo van f 65.59. De reke ning werd onder, dankzegging goedgekeurd1. Met het oog op het feit, dat, nu de ver beterde tijdsoma Landigbeden zijn ingetredjen, de vereeniging den a.s. Koninginnedag op; 1 September feestelijk zal vieren, wekte dö voorzitter op, propaganda te maken, opdaÜ de vereeniging den stein verkrijge vain n groot aantaL nieuwe ledón. Naar d© zitter mededeelde, bedraagt- hot ied tuit al thans 4'50. Ai De rondvraag leverde niets belangrijks. bP* waarna do vergadering werd gesloten. i J'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6