levsnsiiÉÉéiiomeÉg BINNENLAND Van Overal Aangezien onze courant wederom Zaterdagmiddag ongeweer» 82 Maar verschijnt, verzoeken wij onze H.H. Adverteerders beleefd hunne adverfentiën, bestemd voor het Zaterdagnummer, reesis heden in te zenden. Van Adverfentiën die Zaterdag in den loop van den morgen inkomen, kan de plaatsing niet meer gewaarborgd worden. SUIKER. OPRUIMING SCHOENEN DE ADMINISTRATIE. VRIJDAG 4 JULI S91f 42ste JAARGANG 9891 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Directeur van het Gemeentelijk Levens middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis dat verkrijgbaar wordt gesteld: gedurende het tijdvak van 5 tot en met 11 Juli 1919: op bon D. No. 33 (drie-en-dei tig) 3h ons suiker tegen den prijs van 30 cent per pond op bon 12e tijdvak der Kindersuikerkaart 3% ons suiker tegen den prijs van 30 cent per pond De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Sezsgg en ntacisf. De omwenteling, welke in Duitschlamd alle gekroonde hoofden verjoeg en de regeeilings- macht voor een groot deel in de handen tier socialisten legde, heeft in den korten tijd van het bestaan eer Duitsche republiek al herhaal delijk gelegenheid gegeven om te constateeren, dat de ultra-democualen met hun oude phrasen over gezagsuitoiening verlegen zitten, nu zij zelf de macht en de verantwoordelijkheid moe ten dragen van het rijksbestuur. Een nieuw teekenend staaltje van de onhoud baarheid der socialistische theorie in de prac- tijk, geeft de jongste spoorwegstaking te Berlijn, Stakingsrecht, ook voor werklieden M open bare diensten en bedrijven, men weet. dat is nu eenmaal een stokpaardje der sociaal-democra ten, een der punten van de roode geloofsbelijde nis. Met eeltige verwondering zal men dan ook gisteren in ons blad gelezen hebben, dat die Prui sische Minister Oeser, Woensdag een krasse be dreiging liet hooren aan het adres van alle sta kende arbeiders bij de spoorwegdiensten. En hij; had gelijk. In zijn proclamatie immers constateerde hij,: Alle aanvoer te Berlijn moet door de staking op de stations ophouden. Meer dan 9000 wa gens voor Berlijn zijn onderw eg blijven steken. Daardoor gaan kostbare levensmiddelen teloor, moet het vee van honger sterven en bederven versche groenten, versche visch enz. De staking zal bovendien de prijsvermindering en een tij dige en rechtvaardige verdeeling van de in prijs verminderde levenismidldielen tegenhouden'. Dit is een bedreiging niet alleen voor dé mil- lioenen inwoners van Berlijn, maar voor de ge heele volkskracht. Gezien den verschrikkelijken toestand, waarin de staat zich door den onge- lukkigen afloop van dien oorlog bevindt, moet thans het economisch leven zonder verwijl en met volle kracht weer op gang gebracht wor den, om het land voor een ineenstorting en de bevolking voor verdter hongerlijden te behoeden. Waarop dan de bedreiging volgde, dat de arbeiders, d'ie zich uiterlijk Donderdag 3 Juli niet hadden .aangemeld, ontslagen zouden zijn. Hetzelfde gold voor de beambten. En daarop volgde de geruststellende mede- deeling, dat voor bescherming van het recht om te werken was zorg gedragen. Kan het burgerlijker, zouden wij willen vra gen? Hoe noemen Oudegeest en Kleerekoper hier te lande zulke proclamaties ook weer?. De overheid als stakingsbreekster jen be schermster der onderkruipers! Ja, zoolang men zwetsen kan, zonder eenige verantwoordelijk- En om de politieke lawaaimakers hier te tan- do voor het vervolg eenige voorzichtigheid te leeren, willen wiji ook nog het volgende feit vast leggen, geschied in het land, waar hun geest- rerwanten den haas spelen. De voorzitter van het verbond van bankamb- teaaren de heer Emomts was gevangen genomen tijdens een reis om propaganda te maken voor fa staking, indien de weikgevers niet de eischer. dér werknemers wilden inwilligen en te- en passant te pleiten voor het bolsjewisme, ledien van het verbond dreigden met een al- geineene staking, indien die heer Einonts niet v°ór Dinsdagmiddag uit de hechtenis onSlagen staking niet afgekondigd' werd, omdat een sta king van de bankbeambten in de tegenwoordige critieke dagen een ernstig economisch nadeel kan berokkenen De Duitsche regeering ziet er dus niet tegen op om zelfs vrijgestelden der vakvereeni'giingen van particuliere bedrijven gevangen te zetten, wanneer hun propaganda een anti-nationaal, politiek karakter heeft. En zij heeft gelijk: staking van overheidsper soneel is onduldbaar, omdat de eerste levens belangen der geheele bevolking daardoor kun nen worden aangetast; zij heeft gelijk: mem- schen, die reclame maken voor 'in gewelddadige omwenteling, zooals Troelstra en Heykoop in November te Rotterdam deden en David Wijn koop met zijn kornuiten nog dagelijks doen, zulke menschen moeten niet vrij blijven rond- loopen. Maar zulke nuchtere waarheden onderschrij ven de roode heeren alleen daar, waar zij een maal de macht hebben en hun eigen gezag moeten handhaven. Overal elders fluiten zij, het wettig gezag uit, wanneer diit maar voor een honderdste deel dezelfde theoriën in toepassing brengt. Noske en Bauer mogen de kanonnen tegen de Spartacisten richten en door dé volksweer het station van Hamburg met geweld van wapenen laten bezetten; maar, wanneer Minister Ruys het oprichten van burgerwachten tegen de Nederlandsche Bolsjewiki bevordert, is hij een groot-inquisiteur. De roode bewindsmannen in Pruisen mogen vrij staking verbieden en stakingspropagandis ten achter slot en grendel zeiten; wanneer, zooals nog j,l. Woensdag, in ons parlement Wijnkoop voorstelt om den kostbaren nationalen tijd te gaan verknoeien, met d!e behandeling eener interpellatie iot opheffing van het sta kingsverbod voor de spoorwegmannen en de beambten der posterijen, dian stemmen niet al leen de communisten, maar ook alio sociaal democraten voor. Wanneer zal ons volk van déze comedie eens genoeg krijgen?, *ou ver- t taeze bedreiging had géén succes. Het jpted kwam echter tot bezinning en onderham- nu met de regeering. In een proclamatie het veibonds'bestuuc media dat de protest- Nederland en België. Protest uit Indië. Ten vervolge op eeh door den Gouvorneur- Generaal van Noderlandsch-Indië in April verzonden telegram is thans bij het Depar tement van Koloniën een voor Hare Ma jesteit de. Koningin bestemd adres ontvan gen, waarin door een te Soerabaja opgericht comité, met het devies „Limburg blijve He derlandsch", namens ruim 2300 in den In- disclion «Achipel ver blij venden. Nederlanders waaronder talrijke Limburgers, ernstig pro test .wordt aangeteekend tegen ©ene afschel ding! van Limburg dan wel van eenigi 'ander, Nedérlandscli gebied van het moedertandj H. DU. De Koningin op de Vïschvangst. Een SletSeriandep oven het Bolsjewisme. De Rijnvaart, De Bïnnenscheepuaapi. Belasting op vermoyesssaairmas.. De Ex-Ketaep en 2ijn rechters. Volgens een Reuter-bericht uit Londen d.d. 3 Juli heeft Lloyd George in liet Lagerhuis mede gedeeld dat het Hof, dat in de zaak tegen den voormaligen Jceizer zal rechtspreken, zal zitting houden te Londen, Verder seint Reuter nog het volgende: Naar vernomen wordt zal de nota aan Neder land betreffende de uitlevering van den ex- keizer geteekend worden door twee-en-twintig of dfie-en-twintig mogendheden. In de wandelgangen van liet Lagerhuis werd meegedeeld, dat de procedure inzake 't terecht staan van den keizer geregeld zal worden dooi de commissie, door de geallieerden in te stellen voor de uitvoering der vredesvoorwaarden. Het gerechtshof zal bestaan uit vijf rechters, geko zen door de vijf geallieerde groote mogendhe den. Men hoopt, dat de behandeling in den herfst zal plaats hebben en men vertrouwt, d'at de keizei" tegenwoordig zal zijn, daar de uitleve ring zal gevraagd' worden door de geallieerde en geassocieerde mogendheden. In het Hoogerhuis legde Lord Curzow een dergelijke verklaring af, als Lloyd George. Sprekende over degenen, die verantwoordelijk zijn voor den oorlog, zeide hij, dat aan de Ne derlandsche regeering zou verzocht worden den ex-keizer uit te leveren, die zal terechtstaan voor een internationaal hof. Dit was niet alleen een daad van gerechtigheid maar een volstrekte noodzakelijkheid als een waarborg tegen nieuwe agressie. De „Pall Mall Gazette" zegt hedenavond, wijzend op de artikelen in de Nederlandsche bladen over de positie van den ex-keizer en den kroonprins in verband met het te verwachten verzoek der geallieerden om hem te doen terecht staan, dat de zaak er eene is van wereldbeteeke- nis. Het antwoord op deze juridische spitsvon digheden is, dat er geen wet is, die de groote mogendheden dwingt Nederland van levensmid delen te voorzien. DE ARBEIDSWET. Dat is 'n vrucht van de Novemberhewe- ging!! m P. r WEÜHU SJ3ESB BARTELJÜRISSTRAAT 27. En men zij dus gewaarschuwd. UWE HAARLEMSCHE COURANT \Vij herinneren b.v. aan de legerorders van Minister Noske omtrent het militaire uniform en den militairen groet; aan het krachtig op treden van Scheidemann, met mitrailleurs en kammen, tegen de Spartacisten enz. zijn. npQwuMljijBlLm—WlJiJ.m ■"■JtaiMlUI» I J-.l.IJ81II*1 -.l'lU'TIJ.' 1 1 'J J1 PIL... L' 'Als ©en loopend vuurtje verspreidde ziek sis te, renmorgen hot gerucht door liet visschers- dorp Seheveningen dat H. M. do Koningin, die vergezeld was van oen chef van Haar Mili taire Huis, viee-admiraal Bauduin en do hof dam©, freule van Swinderen te omstreeks 9 uur was scheep gegaan op de schokker SCH 12, 'schipper, en.eigenaar G. den Heyer. Velen trok ken naar den boulevard vanwaar het scheepje aan den horizon zichtbaar was. Het doel van H. M. was, om op dezen tocht, het vissahersbe- drijf in volle werkelijkheid t© zien en het leven van de vissehersmenschen aan boord met eigen oogen te aanschouwen en verder om ©en blijk van belangstelling te geven als waardeering voor hetgeen door de vissohers gedurende den oorlogstijd is gepraesteerd. Een kwartier nadat d© haven verlaten was> werden de netten uitgeworpen. B« het binnenhalen bleek de vangst niet zoo heel groot te ziin, ofschoon als resultaat van dezen visehvaart. toch 2 mandjes met viscli kon den worden medegebracht. Nadat H. M. het be drijf tot in de kleinst© bijzonderheden was uit gelegd] en gedemonstreerd, werd do terugtocht aanvaard. Het oorspronkelijke plan was om evenals de uitreis ook de thuisreis door eigen kracht,,te volbrengen. Doch een minder gunsti- gen wind was eenigszins een beletsel, terwiil ook een opkomende onweersbui het niet raad zaam maakt© om, zooals H. M. wenschte. op Simstigen wind te .wachten. De motor-reddingsboot ,,Jhr. Rutgers van ■Rozenburg", die de schokker steeds vergezeld had, werd' daarom als sleepboot gebruikt, en zoo werd koers gezet naar de haven, waar de vaar tuigen tegen, 2 uur binnenvoeren- Een groote menigte had zich intusschen langa de béide havenjkaden opgesteld, en juicht© de Koningin, luid toe. welke toejuichin gen door M. met .vriendelijk butaan en liand- gewuif werd beantwoord. Aan den lossteiger werd hierna gemeerd. Een zes-jarig dochtertje van den schipper den Heyer bood d© Koningin hier een ruiker theerozen aan. Met eenige vriendelijke woorden tot hot bedeesde meisje nam H. M. deze attentie in ontvangst en on derhield zich nog eenige oogenblikken met de vrouw van den schipper, waarna zii in de ge reed staande auto stapte, die onder langdurig hoerageroep .wegreed. Men meldt ons uit Amsterdam: Dezer dagen is hier uit Riga teruggekomen de heer C. Hoogendijk, een Nederlander, die jarenlang in Rusland (beeft vertoefd. Voor de heer dr. Van Dieren en dr. Bles, die meer malen blijk hebben gegeven van hun afkeer van het bolsjewisme, wat dit een aanleiding om den heer Hoogendijk te verzoeken in het openbaar mededeeling te doen van zijn erva ringen in liet bolsjewistische Rusland. Nadat de,ze zich hiertoé bereid verklaard had, belegden de beide dokters gisteravond een vergadering- in. het gebouw van de „Mij. tot Nut van 't Algemeen", waar de zaal nau welijks alle belangstellende anti- en pro-bols jewisten kón bevatten. Na een inleidend speechje van. den presi dent, dr. van Dieren, betrad de heer Hoogen dijk het spreekgestoelte. Hij zeide blijide te zijn weer in een Christelijk land te zijn te ruggekeerd, om daar weer eens vrij te kun nen spreken over datgene, wat de bolsjewiki willen en wat zij bereikten. De bourgeoisie is in Rusland volkomen uit geroeid. Wel bestaat er nog de socialistische gourgeoisie, waarvoor het "geheele Russische volk uit alle standen in knechtschap ver keert. met uitzondering van het socialistisch staatcordon, dat gevormd is door tot de tan den gewapende handlangers. De bolsjewiki zijn volkomen meesters in de organisatie van de misdaad, hetgeen blijkt uit de afschuwelij ke wijze waarop des nachts de slachtoffers worden afgemaakt. Het tribunaal beeft de handen vol, daar de doodvonnissen met den dag toenemen. Zoolang de socialisten, die spr. op één lijn stelde met de bolsjewiki, nog bui ten de regeering stonden, kon geen enkele daad der z.g. „bourgeois"-regeerders hun goedkeuring wegdragen. Nu, dat ze evenwel in Rusland zelf aan het roer zijn, verkondi gen zij, dat de regeering onaantastbaar hei lig is. Allen, die het niet met de bolsjewisti sche regeering eens zijn, worden beschouwd als contra-revolutionairen en worden met niet ontziende middelen bestreden. Deze strijd wordt geveerd tegen de geestelijkheid zooals tegen de bourgeoisie, groote en kleine grondbezitters, landbouwers enz. De inleider sehecste, op welke afschuwelij ke wijze met de vrouwen werd omgespron gen en maakte hieruit op, dat de prostitutie weliswaar niet meer bestaat zooals wij haar kennen, maar dat in werkelijkheid de prosti tutie wordt gesocialiseerd. Het geheel systeem is niet alleen een strijd tegen God en godsdienst, maar ook tegen natuur en recht en spr. was dan ook van plan zijn landgenooten waaronder naar hij vernam reeds vele waanzinnigen zijn te waarschuwen tegen het verdoemingssysteem der bolsjewiki, opdat zij weten wat ons te wachten staat bij een revolutie in Nederland. Na de rede, van den inleider, die aan het slot luide werd toegejuicht, werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld vragen tot den spr. te richten. Tal van communisten maakten van de gelegenheid gebruik om de ze „vragenstellerij" te doen ontaarden in een heftig debat over het bolsjewisme. Het bleef dam ook niet uit, dat vele welgezi nd en, die zich in de zaal bevonden, hun afkeuring te kennen gaven over deze wijze vam optreden. In de zaal werd het steeds rumoeriger, zoo dat- de politie, die vermoedelijk vreesde voor wanordelijkheden, tegen 10 uur de zaal deed ontruimen. Hieraan werd onmiddellijk ge volg gegeven, zoodat de vergadering kalm uiteen ging. Mr. W. A. G'. v. Dam. de eere-voorzitter va,n den Al gem oenen Rlinscbippersbond, gaat bin nen enkele dagen, ia opdracht van dien bond naar Duitschland en den Elzas om pogingen aan te wenden om ia plaatsen.als Duisburg, Ruhrort. Mannheim en Straatsburg tot over eenstemming te komen inzake de conditiën, waarop de Rijnvaart door die schippers zal wor den uitgeoefend. Vooral het bezoek aan Straats burg is van betaekenis. Met de Duitsche auto riteiten en. den Dultscbon handel bestonden vóór den. oorlog overeenkomsten, die reeds ja ren lang gunstig werkten. Met do Fransche autoriteiten ©n den Franschen handel, die zich thans te Straatsburg gevestigd hebben, zal nog heel wat moeten worden overeengekomen, willen de Rijnschippers in. de uitoefening van hun bedrijf niet achteruitgaan. De Fransoho wetgeving op die binnenscheepvaart toch, die uit den aard der zaak in gevallen de Rijnvaart betrêffende, niet voorzag, verschilt belangrijk van die, onder welke de Rijnschippers gewoon zijn te varen. De thans geldende conditiën ziin voornamelijk gebaseerd op de Duitsche binnen- scbeep'vaartwiet van 1906. Van groot belang is eveneens, raat de schip pers -een tweetal charter lcriig zoodat, ze lezen en verstaan kunnen, wat ze onderteekc- (Hbld.) nen. Naar verluidt hebben alle selrippersor ganisa ties in den lande besloten, de beurtregeling blijven'handhaven. Het vrachttarief zullen zu onderling bepalen. Het bericht vau ,,Het .Volk", dat Minister De Vries zijn voornemen tot indiening van een .ontwerp, tot heffing van orai belasting van den vermogensaanwas in de laatste jaren, zou heb ben laten varen, blijkt aan de >,N. Crt." onjuist. Wel schijnt het in 's Ministers bedoeling t© liggen, het voorloopig ontwerp, dat naar den Laad van State is gezonden, eenige ingrijpende wijzigingen te doen ondergaan, maar aan het denkbeeld bliift de Minister vasthouden. Het Verbond van Nederlandsche Fabrikan ten vereenigingen heeft een adres tot de Twee de Kamer gericht, waarin liet uiteen zet, dat het hem wensohelijk voorkomt, dat de Kamer alsnog een wijziging brengt in art, 25 van het ontwerp-Arbiodswet, welke zal moeten strek ken tot het tijdelijk mogelijk maken van nachtarbeid in die bedrijven, die ook tot dus- yer des nachts doorwerkten en die zonder overgangsperiode .in de onmogelijkheid ver- keeren, de concurrentie met het buitenland mogelijk t© maken. Adressant verzoekt de Kamer mitsdien in art. 25 lid 3 naast de redenen van teohnisohen of maatekappelijiken, ook die van commerciee- len aard te willen vermelden. "Vragen van Kamerleden. Het Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van Binnen- landsche Zaken en van Oorlog tie volgende vragen gesteld: Is de regeering" van plan met het oog op den thans te Versailles geteekenden vrede, den staat van beleg in de verschillende stroken van Nederland, waar die nog heerscht onmiddellijk t© doen opheffen? Zo© ja, waarom is dit dan nog niet geschied? •Zoo neen, waarom niet? Minister Lansing. Tot de Amerikanen, die uit Nederlandsciien stam ziin voortgekomen, be hoort ook de heer Robert Lansing, d© Ameri- kaanseke minister van buitenlandsche zaken. De heer Lansing heeft eontaen tiid geleden aan het gemeentebestuur van Zutpkea het ver zoek gericht, in de archieven te willen nazien, of daar nadere bijzonderheden te vinden zouden ziin aangaande een van ziin voorvaderen, die uit Zutphen afkomstig moet ziin geweest. Inderdaad is toen gebleken, dat in de hoofd stad van de Graafschap een geslacht van Lan sings heeft gewoond, in een huis in de Roodie- torenetraat. en dat uit dat geslacht een der leden naar Amerika is gegaan. Dit ziin de Neder landsche voorvaderen van den Amerikaansehen staatsman geweest. De heer Lansing heeft bericht, dat hii vóór ziin terugkeer nit Parijs naar Amerika' tiid hoopt te vinden, ©en bezoek aan Zutphen te brengen. (Centrum). De gewezen Duitsche Keizer. Men meldt ons van g"oed ingelichte zijde, dat de gewe zen Duitsche Keizer te Amerongen blijft, „N. R. CM." Wijnkoop ove'r Troelstra. Op het Con gres van de Communistische partij te Gro ningen gehouden, liield de voorzitter, David Wijnkoop de openingsrede. Waarschuwend sprak hij vooral-tegen den heer Troelstra, die in den laatsten tijd ziin revolutionair blazoen weer had verguld. Mannen, als Vliegen en Wibaut, zoo sprak do Communistenleider, volgens het verslag in de „N. R. Crt.", zijn niet gevaarlijk, maar een man als Troelstra wel, omdat hij steeds tracht naar twee kanten te kijken; de arbei ders kunnen zich tegen zijn bedoelingen niet genoeg in acht nemen. Vruchten vau de Noveiuber-revolutio." schrijft J. A. in het „Kath. Sec Weekblad": Wat 'n mooien zomer liebbcn we- toch hè! Ja, prachtig! Wist je diit niet? Alles wat er tegen woordig voor goeds gebeurt is een vrucht van do November-bew-eging! Moet je maar eens in „Het Volk" kijken. Maandag 28 Juni stond er met groote letters: JEen premievnje invaliditeitsrente Maar daar boven met nog vèel grooter letters: „De vruchten van de No vember be weging"! Zie je nu wel'? Ja, vóór zij dit punt van het program van den Minister van Arbeid in December tt hooren kregen, was het niet in de hersens van do heeren opgekomen. Ze hadden het niet in hun dozijn eischen staan. Ook hun pro gram van Bern, dat ze zoo en bloc, zonder goed den inhoud te weten, maar op hun lijst, je overnamen,praat er totaal niet van. Maar toch, t is n vrucht van de Novem- ber-beweging! En de bewustelingen gelooven het natuur lijk lekker cn danken juichend: Troelstraio gratias! Troelstraio gratias! De Arbeidswet. Het Kamerlid de heei Kuiper heeft op het ontwerp-Aalberse een tweetal amendementen voorgesteld, ten doel hebbende: le. t-a bevorderen, dat het werken met twee ploegen tot de absoluut noodzakelijke gevallen wordt beperkt, om de daaraan vooj de arbeiders verbonden godsdienstige, huis houdelijke, maatschappelijke en paedagogi sche. nadeelen zooveel mogelijk te voorko men; 2e. het tegen eene beschikking van het districtshoofd op den minister opengestelde beroep niet alleen toe te- kennen aan den be stuurder of het hoofd der onderneming, doch evenzeer aan de daarin werkzaam zijnde ar beiders. Een volksdagblad in Noord-Brabant. Wij lezen in „De Maasbode": In veiband met ons bericht waarin werd me degedeeld, dat .de „Bredasche Courant" te Bre da zou worden opgeheven, welk bericht door de directie van genoemd blad werd tegengespro ken, lijkt hefc ons niet ondienstig het volgende uit „dé Avondster" te citeeren. Er bestaan plannen om hier in Noord-Bra bant een groot Volksdagblad op te richten met Fransch kapitaal. Begrijpt men het? Er gaan in Nederland stemmen op voor ee? katholiek volksdagblad. Er zijn eeltige nieuw-lichters in de provincie Noord-Branbant. die meenen dat diit volksdag blad in onze provincie moet" komen. Daarop heeft zich nu het Franskiljonisme ge worpen om op deze wijze met Fransch kapitaal invloed uit te oefenen op de richting en de strek king van dit blad. Iedere Nederlander, die aan dergelijke po gingen nu meedoet begaat een grove fout aan onze nationale eenheid. CRISISAANGELEGENHEDEN. Be nieuwe aardappelen. De Rotterdam» sche Vereeniging van Fruit- en Groenten-» exporteurs, omvattende circa 100 ledenjj meest exporteurs van nieuwe aardappelen heeft als haar meening uitgesproken, in eei telegram aan den Minister van 'Landbouw, dat 's Ministers opvatting om geen uitvoer: toe te staan van nieuwe aardappelen, voor dat de binnenlandsche behoefte ruim voor zien is en blijft zeer juist is. 'Zij vertrouwt echter dat, zoodra dit het geval is, door- den minister maatregelen mogen worden ge troffen, dat de aankoop voor de verschil ou de landen die gegadigdj zijn, niet gecen» traliseerd worden dan door een regeling, ge maakt ontler de auspiciën en in overleg met den minister, althans voor zoover door de betrokken lapden tegenprestaties verlangd worden Uitvoer van lompen. D© U. U. M. vestigt er de aandacht van belanghebbenden on, dat tegen den uitvoetr van lompen, onverschillig van welke soort, voorzoover de N. O. T.-bepa* lingen zulks toelaten, geen bezwaar meer be staat. De Wittebroodkaarten. Het Rijksgraan- bureau deelt mede, (lat de wittebroodkaarten voorloopig nog niet zullen worden afge schaft. Crisiscorrespondentie. De Minister van L. N, en H.. maakt bekend, dat brieven, bestemd voor de in liquidatie zijnde afdteelingen melk en boter van het Rijkskantoor voor Molk en Zuivelproducten, dienen te worden gericht aar, het adres: Prins Hendrikplein 11, 's-Graven- hage. Distributie van goedreu voor zeeschepen. Dé Minister van L„ N. en H.. heeft ingetrok ken zijne beschikking houdende vaststelling resp. wijzging van een distributieregeling van goedren ten behoeve van zeeschepen. Uitvoer van likeuren. De Mjmstor van ondTlet Kon besluit van 2 Maart 1916. hou- denüö uitvoerverbod op m-et suiker bereioo goederen. .Voor die likeuren beliooren dus nog consenten to worden aangovraagd. Een dankbare levensmoede. Op den weg van Valkenswaard naar Eindhoven, vertol De Misb." ontmoette de beer G. M. uit Val kenswaard, een Belg, dio zich' pl®tselljygn%'^E' den weg afzonderde en door den heer M. aan-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1