STADSNIEUWS Eenig op de wereld; INGEZONDEN. lllGRAMMm" LAATSTE NIEUWS Scheepstijdin genu The -American Stoppage Co. KQHTE BERICHTEli Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk, AGENDA 8 luii ONGEVAL MET DEN BLOEMEND. TRAM. Gemeentezaken. Heeft laiacSïines era perso» raeel om goed, vlug en goed koop aSie Dames-, Meerert- Müitaire- en KerksSIJke kïee- dang Qnz£ciïtfea£|ï, te keei*en en te stoppen. Ook alle soor ten tapijten. Filiaal i &ülJiSSTSiA&T 4. tomen, dat een deel van haar kastbaarhe- 'den verdwenen waren. De verpleegdstcr daarover ondervraagd, deelde mede, dat de jnweelen geborgen waren in een koffer, waarvan de sleutel in liet bezit was van een der familieleden van de overledene. Een nader onderzoek bracht evenwel an ders aan het licht: de sieraden waren te Arnhen^ verkocht door de verpleegster, die inmiddels te Oudewater is aangehouden. Vechtpartij aan boord, Vrijdag is aan boord van het Amerikaan sche schip „Bel- lingham I", liggende in de tweede Katen- dreclitsehe haven te Rotterdam, gevochten tusschen officieren en bemanning. De stoker S. A. bedreigde hierbij den kapitein met een mes. Zezeker C. W. W. greep een revolver en loste op den man twee schoten, het eene trof hem in den schouder, terwijl het andere mis te. De stoker werd niet levensgevaarlijk ge wond. De olieman C. G. S., uit Mexico, die aan de vechtpartij deel nam, is aangehouden. De Rotterdamsohe wachtman F. H., die zich aan boord bevond, werd tijdeus de vechtpartij om vergeworpen, met het gevolg, dat hij langs een trap op een lager, gelegen dek viel. De man bekwam inwendige kneuzingen en moest onder geneeskundige behandeling ge steld worden. De inbraak te Middelburg. Door een hoofdagent van politie uit Middelburg is te Alphen gearresteerd J. F. de \V., verdacht van den inbraak hij mr. van Amtel te Mid delburg. Onder zijn overbrenging naar Mid delburg legde de W. een volledige bekente nis af en deelde mede waar een deel der ge stolen goederen door hem was verkocht. Door genoemden politieman is daarop een deel der goederen te Rotterdam in beslag geno men. Zooals gemeld,, waren eerst in verband net deze inbraak aangehouden zékere M. en N., laatstgenoemde, die niet aan den inbraak deelnam, maar daar alles van af bleek te weten, is weder op vrije voeten gesteld, doch M. blijft in voorarrest en ook de W. is aan do justitie overgeleverd. De postehèqué- en girodienst in de Prac- tjjk. Men sehrij-ft aan het D.": Een groote instelling te Utrecht stortte 28 -Juni j.l. ruim acht dnizend gulden op de rekening van een notaris in ecu dorp, omdat deze dit bedrag op 1 Juli 1.1. moest hebben. Wat deed nu de rijksgirodienst? Hij bericht te eerst op 2 Juli 1919 aan den notaris, dat het geld op zijn rekening was gestort en dat het postkantoor zijner gemeente geld zou sanvragen om na verloop van nog eenige da gen in staat te zijn den notaris het bedrag nit te betalen. „Ik he<b het bedrag' u kunnen voorschieten," schreef de notaris, „maar stort in het vervolg geen geld meer op mijn giro rekening!" De „Kat-h. School" verneemt, dat B. en W. van Draten aan den heer G. van der Geyn, hoofd der school te Puiflijk (gean. Dru- ten), gekozen tot lid der Prov. Staten van Gelderland, verlof geweigerd hebben om de Statenvergaderingen te kunnen bijwonen. De ontslagen directeur van het distri butiebedrijf te Noord wijk, is gevankelijk naar Den Haag overgebracht. R.-K. DIOC. VROUWENBOND. De R.-K. Dioc. Vrouwenbond in het Bis dom Haarlem maakt bekend, dat er aal ge geven worden een Sociale Cursus voor de le den van den Bond in het Klooster van de Eexw. Zusters Franciscanessen te Woerden op 5, 6 en 7 Augustus 1919. Het programma is als volgt: Dinsdag 5 Augustus: „De ziel onzer sociale urtie", Dr. D. A. Stracke S.J.; ,J)e Room- sehe vrouw in onzen tijd", Mevr. Steenihoff- Smulders; „De sociale .kwestie in verband met het vrouwenvraagstuk", Pater v. d. Tem pel C. P. Woensdag 6 Augustus: „Liberalisme en So cialisme", Prof. J. D. J. Aeugenent; „Hoe moet de Vrouwenbond werken", Mevr. Steen- berghe-Engeringb, Pres. van do R.-K. Vrou- "Nbonden in Nederland; Praetisehe oefe- a> mder leiding van Prof. J. D. J. Aenge- m Donderdag 7 Augustus: „Katholieke maat schappijleer", Mr. A. Tepe; „De taak der be duren", idem; „Praetisehe oefening", onder leiding van Mr. A. Tepe. De pensionsprijs voor leden van den R-K. Vrouwenbond Haarlem bedraagt 12.50. De aanmelding tot deelname moeten worden ge richt tot Mej. J. Philippona, Louise de Co- lignyplein 28, 's-Gravenfhage, vóór 20 Juli e. k., aan wie met de aanmelding, het bedrag der deelname moet worden gezonden. De deelneemsters kunnen reeds Maandag vóór het souper komen en desgewensdht tot Vrij dagmorgen hl li ven. Het dag. bestuur van den R.-K. Vronwenb. Bisdom Haarlem. M. BONNIKE. Presidente. D. OOEBERGH, Secretaresse. Aan bovenstaande mededeeling behoeft ze ker weinig toegevoegd te worden; zij spreekt voor zich zelf. Toch zij het de presidente van de bloeiende afd. Haarlem veroorloofd haar groot verlan gen en gegronde hoop hier nit te spreked dat de" leden van de Haarlemsohe afdeeling, bij deze gelegenheid eens zullen toonen, dat zij het op prijs stellen in de Bisschopsstad te wenen; en dat zii voelen, dat van haar moet uitgaan het krachtige, opwekkende voorbeeld dat ook andere afdeelingen aanspoort om deel te nemen aan dezen cursus. Hier is nu iets te leeren. Hier wordt aan de R.-K. vrouw geboden, wat zü zal moeten weten om in den nieuwen tijd, die aanbreekt, haar plicht te kunnen doen. Niet weten is geen schande, maar niet wil len leeren, dus niet willen weten, als men daartoe tijd en gelegenheid heeft, is wèl zeer afkeurenswaardig! De tijd, dien we beleven, is ernstig, zeer ernstig; en vooral van de vrouw zal de toekomst veel eisohen. Van alle vrouwen, zeker, maar vooral van ons katho lieke vrouwen. In de bede, die wij dagelijks stamelen: „Laat ons toekomen Uw rijk", ligt ons werk, ligt onzé dure plicht. Hoe we dat heerlijk werk moeten verrichten, moeten we leeren; hoe we God's rijk weer op aarde kun nen vestigen zal God ons leeren, als we luis teren naar de gezanten, die Hij tot ons zendt. Doen we dit. Laten alle vrouwen, die kunnen en het zijn er velen opgaan om den cursus in Woerden bij te wonen; en zich te verrijken met het weten, dat haar zelf en de heel Katholieke wereld ten zegen zal zijn. De presidente van de afd. Haarlem. Met proces van den Ex-üei'2:er Volgens dc „Times" zal het verzoek tot uitlevering van tien ex-keizer eerst dan tot ide Neder la udschc regeering worden gericht, als het bijzondere gerechtshof Zitting houdt. Tot nog toe is geen der 5 ieden benoemd. Alle geallieerde regeeringen hebben hun eigen lijst van personen, die uitgeleverd moeten worden. De Engelsche lijst bevat 71 namen. Uit Parijs .wordt aan „De (Tel." geseind: Het gedeelte van Lloyd George's rede, dat betrekking heeft op het proces van den ex- keizer, is met verbazing ontvangen in .wei- ingelichte kringen in Frankrijk, al waar de keerscliende opinie is, dat, volgens den tekst van 't vredesverdrag, het in-beschuldiging- stellen van [Wilhelm uitsluitend een moreele en politieke beteekeuis heeft. De verbazing is echter nog grooter in Amerikaansche milieux Telegrammen nit Washington toonen aan, dat men in de „V-S. niets afweet van een overeenkomst als waar over Lloyd George sprak. Lansing, die nog te Parijs is, verklaarde nooit gehoord te hebben van een schikking, ten doei hebbende de uitlevering van den keizer, te vragen om hem te Londen voor den rechterstoel te brengen. Lansing voegde hieraan toe, dat hij niet gelooven kon, dat [Wilson zulk een schikking zou hebben ge troffen zonder er hem, Lansing, van te heb ben in kennis gesteld. DE ZETEL DER WAPEN STILSTANDS- COMMISSIE. BAZEL, 5 Juli. Foeh heelt de Duitsohe wa- penstilstandsconimissie doen weten, dat de intergeallieerde commissie voortaan te Keu len gevestigd zou zijn en dat hij Dusseldorf voorstelde als verblijfplaats der Duitsohe commissie. EEN AANBOD DÉftt PRUISISCHE PRINSEN. BERLIJN, 5 Juli. (H.bld.") Prins Eitel Friedricih van Pruisen heeft tot den koning van Engeland, het volgend telegram gericht: Aan Z. M. den Köning van Groot-Brittan- niè en Ierland. In de uitoefening van onzen plicht als zonen en officieren stellen ik en mijn vier jongere breeders ons in de. plaats van onzen keizerlijken vader, voor het geval zijner uitlevering, te uwer beschikking om hem door ons offer een onteerenden gang te besparen. In naam der prinsen Adalbert, August' Wilhelm, Oskar en Joachim van Pruisen, (get.) EITEL FRIEDRICH. Potsdam, 5 Juli 1919. DE BOLSJEWISTISCHE ORDE. PARIJS. Een belangrijke groep radicale af gevaardigden heeft bij de F ran sche Kamer een motie ingediend, waarin de regeering verzocht wordt, een speciale Parlementaire commissie in te stellen om de methoden en de economische re sultaten van de Bolsjewistische orde tc bestudee- ren. SPOORWEGSTAKING GEËINDIGD. FRANKFORT. 6 Juli (Y. D.) Do spoorweg staking iB Zondag te 10 uur geëindigd. Alle werkplaatsen worden Maandag geopend. De arbeiders verklaren echter hun eisohen te hand haven en voor alles vast te houden aan het raoensysteem. NIEUWE ONLUSTEN. BERLIJN. 6 Juli. (V. D.) Uit Kassei wordt gemeld dat het goederenetation te Bebra Zon dagavond 7 .uur in lichte laaie stond. Meer dan 100 wagons stonden evenens in brand. Voort durend werden ontploffingen en explosive ladin gen gehoord. Het kwam tot uitspattingen en plunderingen. Te Kassei werd militaire hulp gevraagd. DE NED.-IND. LEENING. Volgens mededeeling van het ministerie van Koloniën, hebben de inschrijvingen hier 'te lande op de 5 pCt. Nederlandsch Indische leening 1919 totaal beloopen ruim 69 millioen, en in Imdië rond 172 millioen. De leening van 160 millioen, is dus met een globaal (bedrag van 61 millioen overteekemd. AMBON vertrok 1 Ju'li van Philadelphia naar Amsterdam. ACHILLES, van de Middell. Zee naar Am sterdam, arriveerde 2 Juli te Falmouth. GERES vertrok 29 Juni van Newport News naar Amsterdam. AiROET arriveerde 1 Juli van Rotterdam te Norfolk. NIEUW AMSTERDAM vertrok 2 Juli van New-York naar Rotterdam. BILLirON vertrok 1 Juli van San Franoiseo naar Java. HERCULES arriveerde 7 Juli van Baltimore te Amsterdam. TELLUS arriveerde 71 Juli van ISpianje te Amsterdam. TITAN arriveerde 7 Juli van Lissabon te Amsterdam. Gebouw Sint Bavo. Smedestraat 23. Spaarkas 8.15 Haari. Inkoop-Cooeratie alf 9 Coopehratie Melkhandelaren: 8 uur. Statenzaal'Prinsenhof. .Vergadering Pro vinciale Staten. St. Bavokerk. 8 uur Carillonbesper ling. - Groote kerk 23 uur, Orgelbespeling. Statenzaal 8 uur, £1. Commissie van Toezicht -r J Zondag had een ongeval plaats met de Bloe mend aalsche tram nabij den overgang van het spoor aan de Kleverlaan. De wagenbestuurder reed met zulk een vaart door dat de motorwagen ontspoorde, aan het eindpunt van het doode spoor, dat dienst doet voor het geval dat de wagens, als de rails glad zijn, even doorglijden, wat nu het geval niet was De conducteur die bezig was geld aan een pasagier te geven, kwam te vallen en raakte daardoor geld kwijt uit zijn tasch. De passa giers rolden tegen elkander aan. doch kwamen 'met den schrik vrij. Er ontstond een vertraging- in den loop er trams. Na ruim één uur was de tram weer in 't spoor gebracht, met behulp van materiaal van de Remise, Gemeenteraad. .Vergadering van den Raad dér gemeente Haarlem op Woensdag 9 Juli, des namiddags ten VA ure, in de Statenzaal (Prin senhof). Agenda: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Proces-Verbaal kas opneming Ge meente-Ontvanger. 2. Voorstel B. en W. vast stelling kohier plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1919. 3. Id. id. vast stelling supplet. begrooting eleetr. bedrijf, dienst 1918. 4. let. id. af" en overschrijving begrooting huiszittende armen en stads armen en zieken huis, dienst 1918. 6. Id. id. goedkeuring be grooting gildegoederen, dienst 1Ö20. 6. Id. id. aanvulling begrootingspost, 1919 No. 125 (sohrijfloonen). 7. Id. id. vaststelling verorde ning loonen werklieden. 8. Id. id. wijziging ver ordening plaatselijke directe belasting naar het inkomen. 9. Id. id. overneming van voor straat bestemden grond ten noorden van de Zomer- vaart. 10. id. id. verhooging begrootingspost eu aankoop stoomboot voor baggerwerk. 11. Id. id. beschikbaarstelling gelden Aanvulling gost begr. onderhoud enz. van huizen enz. buiten aanneming. 12. Id. id. vaststelling nieuw tarief verrichting van diensten door de genieente- reiniginn. 13. Id. id. toekenning gratificatie aan gepensionneerde weduwen van gemeente-amb tenaren. 14. Id. id. verkoop gedeelte perceel aan de Korte Poellaau. 15. Id. id. verzoek onthef fing verplichting hebben van een burgerdag school. 16. Id. id. verhooging voorschot aan woningbouwvereeniging „Spaarnoog." 17. Id. id. verhooging voorschotten aan Coöp. Woning bouwvereeniging voor gemeente-personeel. 18. Id. id. vaststelling algemeen uitbreidingsplan. 19. Id. id. verhooging bedrag toegestaan voor ophooging gronden tusschen Kleverlaan. Vel- serstraat en Biakenburghstraat. 20. Id. id. in stelling dienst lichamelijke opvoeding. 21. "ld. id. aanwijzing plaats voor bouw tweede H. B. S. met 6 j. cursus. 22. ld. ij verlenging termijn voor ontruiming onbewoonbaar verklaard per ceel 't Zakje No. 7 C. 23. Id. id. overdracht van grond aan de woningbouwvereeniging ,,St, Bavo." 24. Id. id. verhuur perceel Zijlweg: aan Chr. Lyceum. 2-5 Benoeming Commissie be zwaarschriften plaatselijke directe belasting. Rubini. ©eb kort resumé van de seance van dëb. heer. Rubini moet tot morgen blijvetn liggen, [wegens plaatsgebrek. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 7 Juli W. H„ Sonuis en H. E. M. A. Orooii. Géboren4 Juli z. van J. W, Appelboom- Zwart. d. van O. D. Ketelaar-Kloosd. van G. C. fiébul-LLezemans. 6 J-uli d. van K. A. Hanique-Eckhaidt. z. van J. v. ei*. Meii-Prinsen. d. van H. O. PJomp-Apeldoorn. d. van J. M. Schelvis-v. Hamelsveld. d. van A. Koster-Koene. d. van B. J. Wille- Hooghoudt. 7 Juli d. van G. Zuurendonk- de Boei'. Overleden4 Juli B. Leeuwendal, 85 j., ■Schoterweg. A. M. J. Schaap. 23 j., Vrouwe" steeg. I. J. M. Smits, 22 j., KI. Houtstraat. G. v. d. Broek, 53 j.t Hazenpaterslaan. 6 Juili D.i 22 nxnd., z. v. O. Marchand. Voor- uitgangstraat. C. F. W. Beelen-Raadschel- ders, 63 j.. Nassaustraat. B. v. Wooning, 89 j., Hagestraat. 6 Juli H. M. Nijman-v. Hug- ten, 55 j., Rozentrsaat. S. Levasier-Olivier, 66 j„ Kamperlaan. W. Halderman-Neder- koorn, 81 j., Rozenprieelstraat. A. Wükhuise, 76 j., Hagestraat. B. en W. stellen voor een specialen tak van dienst in te stelleh, waaronder alles ressorteert, wat de gemeente in het belang dei lichamelijke opvoeding verricht. Deze tak van dienst ware te stellen onder een Inspecteur van de Lichame lijke Opvoeding. Onder diens algemeene leiding, behudens na tuurlijk de verantwoordelijkheid van B. en W. zo# dan vallen de exploitatie van de speelterrei nen en de zweminrichtingen, terwijl hij Zou vor men de schakel tusschen het gemeentebestuur en de particuliere vereenigingen, die op eenigerlei wijze worden gesteund. Echter zou de arbeid van bedoelden ambte naar zich allerminst moeten bepalen tot de ad ministratie en exploitatie van het bestaande. Op het gebied er lichamelijke opvoeding is ook voor de gemeente nog veel te doen. Een eerste ver- eischte is wel, dat haar voor den vervolge de op haar ten dezen rustende taak welomschreven voor oogen sta. Aan de bemoeiingen van ge meentewege tot nu toe gedaan, hoezeer wellicht partieel doeltreffend, lag geen. planmatige op zet en grondslag. Een zoodanige opzet is hier onmisbaar. Om daartoe te kunnen geraken, is allereerst noodig een zoo volledig mogelijk over zicht van wat de particuliere vereenigingen voor de lichamelijke opvoeding doen. Is dit overzicht verkregen, zoo dient nagegaan, in hoeverre ze tekort schieten. En wanneer dit vaststaat, staat daarmede tevens vast de gemeentelijke taak, die alsdan een middellijke en een rechtsreekschè zal blijken. Tot den werkkring van den nieuwen functio naris nu zal het behooren zondanig systematisch plan voor te bereiden, uit te voeren en in over eenstemming te houden met de eventueel veran derde behoeKen. Het salaris van dezen ambtenaar willen B. en W. stellen op 3500. B. en [Wj. biedein aan eene ontwerp-ver- ordening, regelende de- positie en de .be zoldiging van, werklieden op wie 'het Werk liedenreglement van toepassing is, benevens eenige ontwerp-besluiten, regelende onder werpen welke daarmede verband houden. Ten aanzien van de aangeboden ontwerp besluiten deelen zij o.m. het volgende medé. B. en |Wy inecineh te moeten voorstellen het beginsel van periodieke verhoogingen te laten vervallen. Periodieke verheogingen in het particulier bedrijf zijn vrijwel onbe kend, terwijl Verschillende gemeenten reeds tot afschaffing daarvan zijn overgegaan. Aangaande het in te .voegen art. lébis zij vermeld, dat het college bij nadere her schouwing van, bordeel is„ dat voor de be paling van de verhooging, van het loon bij arbeid op, "Buitengewone tijdstipen,, ais be doeld in art. 14„ onderscheid behoort te worden gemaakt tusschen „overwerk", en „ploegenarbeid" onder welken laatsten ar beid zijn te verstaan werkzaamheden, waar voor werklieden bepaaldelijk zijn aangewe zen (art. 3„ 2o alinea). Dit standpunt is in beginsel opk aan vaard door Öe Centrale Commissie 'van over leg. Zij achten het billijk, de percentsgewijze verhooging,, gelijk die is vastgesteld in art. 14„ voor laat-stbedoelden arbeid te bepalen op de 'helft van die in genoemd artikel' vermeld. Bij de vaststelling van artikel 16 zijn .wij uitgegaan van de gedachte,, dat een vervan ger hetzelfde loon (eventueel met de .verr hoogingen) moet ontvangen als degene, voor wien hij dienst doet,, met dien verstande dat„ indien zjjn eigen loon hooger is fcjj dat lioogere loon blijft genieten. .Valt hij in voor ploegen ar beid,, dan zou dus nonna- maliter het loon voor nloegenarbeid, vast gesteld ingevolge art-. I4bis„' moeten worden uitbetaald, doch, iwaar aanpassing; aan den werktijd van den ploegenarbeider voor den invaller juist bij den aanvang dikwijls eigenr aardige moeilijkheden toet zich bréngt, komt het ons billijk voor,, dat wanneer de vervan ging slechts Van korten duur is„ eene af* ij king van art. 14bis gerechtvaardigd is ie achten 'en de volle percentsgewijze ver hooging vajn art. .14 ah 2, behoort te wor den genoten. In verband daarmede is door. B. en :W'. voorgesteld, dat, indien de dfnur, .van .de ver vanging 7. dagen of korter is„ de werk)" zaamheden,, te Verrichten buiten den ge wonen werktijd,, Voor de berekening .van het loon als „overwerk" zullen worden be schouwd. Ook de .Centrale Commissie heeft zich in dezen zin uitgesproken. iWat betreft de groepsindeelimg merken zij het volgende op. Evenals bij Üe unificatie der salarissen van de 'ambtenaren is ook bij. de voorberei ding van de gr o eps ind eeling' der werklie den vereenvoudiging 'betracht. Voor zoover mogelijk is in de nieuwe in- .deeling eene opklimming verkregen welke voor de werklieden tot dusverre slechts in geringe mate 'bestond. [Tenslotte de loonen. Zooals uit Üe ter lezing ;nedergele.gdc stuk ken zal kunnen blijken,, bestaat ,ten aan zien van dit onderwerp niet die overeen-, stemming welke tfen aanzien van de andere punten vrij algemeen wèl bestaat. Bij de behandeling van het voorstel meent (hetwelk door. hen ongewijzigd aan den Raad ter goedkeuring wordt voorgelegd) in de Centrale Commissie Van overleg,, werd dooi de organisaties (mondeling en eenparig voor gesteld de uurioonen met onderscheidenlijk 3„ 4 en cent te verhoogen tengevolge .waarvan de door ons voorgestelde week- loonen zouden Stijgen met i' 1.35,, f 1.60 en f 2.25 en tevens te besluiten tot toekenning van 'één jaar lij ksche periodieke verkoo,gin gen van ot pe.r, uur. Deze sehriftelvjkei vóór-adviseering hield geheel andere getal len in. Lettende op 'de loonen van gemeente!-.werk lieden in gemeenten,, met welke Haarlem nauwelijks kan Worden vergeleken,, alsook op de loonen in. het particulier bedrijf, meent ons college 'eenparig dat in het voorgestelde loon is bereikt het bedrag, dat in dezen tijd redelijker .wijze van 'eene gemeente kan wor den geëischt. Op dien grond vinden ,B. en ffi. dan ook alle vrijheid om de door hen voorgestelde loonen te handhaven. ■Wel kan het College zich vereenigen toet het denkbeeld in de Centrale Commissie naar voren gebracht,, 'om aan werklieden die het zij tijdelijk hetzij voortdurend,, zijn belast met de leiding over, anderen (z.g. voorlie den),, eemo extra verhooging boven hun toon toe te kennen. Zij meenen dat die verhooging op. 3. cents •per uur kan worden gesteld. Omtrent de brugwachters van buiten dé ge meente gelegen bruggen, Ringvaart en Jan Gij- zenvaart, stellen zij voor die functies af te voe ren van den staat van werklieden. De eigenaardige werkkring dier persnen maak het nodzakelijk, thans niet meer het Werklieden- reglement op hen van toepassing te doen zijn. B. en W. zijn voornemens binnenkort een voorstel te doen om voor hen eene afzonderlijke regeling vast te stellen, welke regeling zooveel mogelijk in overeenstemming zal zijn met de be palingen van het werkliedenreglement, en ook geacht zal worden van 1 Januari j.l. af van kracht te zijn. Enkele functies welke tt dusverre werden ge acht te 'behooren tot die van werklieden, zijn door B. en W. met het oog op den aard der werkzaamheden, niet meer vermeld op den staat van werkliedea De wijze van berekening van het aan belang- hebbenden toekomende, is neergelegd in art. 5. B. en ;W. .merken hierbij op, dat door de orga nisaties op wijziging van dit artikel is aange drongen en wel in dien zin, dat bij de berekening van het nog toekomende loon onder „hetgeen in totaal sedert 1 Januari 1919 is ontvangen" den kindertoeslag niet wordt begrepen, omdat an ders door de groote gezinnen van de nieuwe rege ling weinig of geen voordeel zou worden onder vonden. Vooropstellende, dat deze nieuwe rege ling voor geen der belanghebenden achteruit gang in loon zal beteekenen, meenen zij den raad te moeten advseere'n, niet op het verlangen der organisaties in te gaan. Immers, bij de vaststelling van de salarisen voor het - j persoueël in Februari j.l. en laatstelijk 'bij de regeling der jaarwedden van de ambtenaren, is door den Raad ingetrokken zijn besluit van 28 Maart 1917 no. 4, tot toekenning van een toe slag op het vast salaris. Handhaving van dit be sluit voor de werklieden, voor zooveel betreft de toekenning vau een toeslag op het vast salaris. Handhaving van dit besluit voor de werklie den, voor zooveel betreft de toekenning van een toeslag van 26 voor ieder van de wettige kin deren beneden 16 jaar, zoude tegenover de hier- voren genoemde categorien van gemeente-perso-_ neel naar onze meening niet te verdedigen zijn. Waar de behandeling van het praeadvies van B. en W. op de motie-Bomans over kindertoeslag 1 1 IfcöiMtojSb- de voorbereiding van de Centrale Commissie van Oveneg reeds achter den rug heeft, hoopt 'het College spoedig ook in dit opzicht de beslissing aan den Raad te kunnen voorleggen aldus den kindertoeslag behandelend niet gedeeltelijk maai voor het geheele personeel in gemeentdienst. Zij grijpen deze gelegenheid tevens om mede te deelen dat het in de bedoeling ligt om den ar beidstijd, in den aanvang van dit jaar reeds ver minderd, waarmogelijk, binnenkort 17 Juli te rug: te brengen tot 45 uren per week. Eindelijk kunnen zij er nog op wijzen, dat bij de voorgestelde titulatuur in de Centrale Com missie ge ene bedenkingen zijn gerezen omtrent indeeiing van de tegenwoordige functionarissen. Ten slotte schrijven B. en W.: De voorbereiding van bovengenoemde aange legenheid, waarbij zooals reeds gezegd, vele moeilijkheden waren te overwinnen, steekt in zooverre gunstig af bij de vroegere voorberei ding van dergelijke zaken, dat door instelling van het instituut der Commisie van Overleg, ons College door een aantal vergaderingen de gele de meening der betrokkenen te worden ingelicht, d meening der betrokkenen te worden ingelicht, hetgeen, het kan wel niet anders, niet weinig ten goede is gekomen aan de zaak zelve. B. en W. stellen voor. onder intrekking van de vorige besluiten vast te stellen de „bepalin gen voor den dienst der gemeentereiniging." Het ophalen van aseli en vuilnis, atkomstig uit de woningen der ingezetenen, geschiedt kos teloos cloor den dienst der gemeenterëiniging, mits deze stoffen afzonderlijk worden afge geven. Wanneer ingezetenen per week of per maand bovengenoemde stoffen wenschen te doen af halen, kan zulks, voor zoover de beschikbars middelen dit toelaten, geschieden tegen be.aling van: a. voor nietswaardig vuil 1 en b. voor rommel 2 voor elke geladen kar, weike prijs- ihdiien de karren niet van weee de aanvragers geladen worden, wordt verhoogd met het ar beidsloon, voor dat laden berekend tegen 0.60 per uur. Het ophalen van alle andere stoffen dan huis vuil en asoh. als: afval van hotels, winkels- fabrieken, smederiien. bleekeriien. ziekenhuizen hofjes en andere inrichtingen van dien aard geschiedt, op schriftelijke aanvrage, door den dienst der gemeentereiniging, voor zoover de beschikbare middelen het toelaten, tegen ver- goiedixvg vau 2 voor elke geladen kar, verhoogd met het arbeidsloon voor inlading. De vergoeding voor het ophalen van afval van bouwwerken, slijk uit de riolen, of tuin- vuil bedraagt: voor elke kar zuivere afbraak puin (puin met grond of rommel vermengd en tufsteen worden beschouwd als rommel) 1; v-oor elke kar zuivere koolasch 1voor elke kar grond 2; voor elke kar rommel 2; voor elke kar slijk 1,50. Deze stoffen worden niet door den reini gingsdienst geladen. Een gedeeltelijke karrevraeht wordt vooreen-e geheele berekend. Voor ro-mmel, takken, krullen en verder waar deloos goed, afkomstig van bouwwerken, fa brieken, winkels enz., dat door particulieren op het beltterrein wordt aangebracht', zal voor ver dere verwerking moeten worden betaald: 0.25 per ,J4 M3. Het ledigen van beerputten geschiedt op schriftelijke aanvraag van den bewoner of eigenaar van het perceel kosteloos op den tijd en de wijze door den Directeur bepaald of goed gekeurd. Wordt de lediging veriapgd op een anderer tijd of een© andere wiize dan door den Ui ree tour is aangewezen en heeft hii daartegen geen overwegende bezwaren, dan kan aan dat ver langen worden voldaan tegen betaling van f 1 voor eiken daartoe benoodigden tender of kar B. en W. stollen voor, de aan de alhier ge vestigde Coöperatieve Woningvereeuiging voor Gemeentepersoneel toegekende voorschottel zoodanig t.e verhoogen, dat het voorschot voel den aankoop van grond wordt gebracht op ten hoogste 36.664.06)4 en het voorschot voor den bouw van de 77 arbeiderswoningen op ten hoogv ste 335.750.99. B. en W. stellen voor aan de bewoners van perceel 't Zakje no. 7 C te vergunnen- alenpg door te blijven wonen, en den termijn gesteld sub II van het besluit van 18 December 1918 n°. 19. waarbij het perceel aan 't Zakje no, 7 C onbewoonbaar werd verklaard, met zes maanden te verlengen. B. en W. schrijven aan eenen in dc verga dering van 28 Mei j.l. geuiten wenseh Tobben wii de eer u hierhii over te leggen eens kaart waarop de verschillende plannen van uitbrei ding zijn aangegeven, zooals wii ons di« voor deze gemeente hadden gedacht. Wii stellen u voor om. met voorbehoud na tuurlijk van de bevoegdheid om bii de behande ling der definitieve plannen daarin alsnog d0 dan noodig geachte wijzigingen aan te brengen, in beginsel te besluiten de verschillende ui tb rei-' dingsplannen overeenkomstig voornoemd alge meen plan tot stand te brengen. Aanvulling begrootingspogt, B. en W. stellen voor tor hunner beschikking te stellen een bedrag van 15000. ter aanvul ling van de begrootingspost „sohrijfloonen dienst 1918. Verkoop bouwterrein. B. en W. stellen voor het aangekochte perceel aan de Korte Foellaan te verkoopen als bouw terrein voor een minimumprijs van 18 per M2. v De nieuwe II. B. S. 5-i. o. B. en W. stellen voor als plaats waar de tweede H. B. S. met 5-jarige cursus zal wor den gesticht, aa" te wii zen het terrein gelegen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2