BUITENLAND BINNENLAND FEUILLETON^ De Ondergang van een Wereldmacht. De vredesverdragen. -AT Maandag 7 Juli Tweede Blad ROMAN uit het poolsch. ttef officier, mi ook Yl boog» jplaate tnpoemjt in het rooue leger. Dë tegenrevolutionuairen gingen uiterst voorzichtig te werk. Er wer den tal van afdeelingen gevormd, waarvan alleen de leiders elkander kenden, en met el kaar beraadslaagden. Er kwamen nooit meer dan drie afdeelingsleidere tegelijk bij elkaar. Uit voorzorg had elke afdeeling meer dan één leider. De tnamen bleven onbekend en iedere afdeeling had een schuilnaam; men sprak van afdeeling Frans, de afdeeling Stephanus enz. Ondanks die voorzorgen Is de radenregeering achter het een en ander gekomen. Tal van lelde ra moesten ontijdig de vlucht nemen. Naar van sommige vluchtelin gen werd vernomen, is eg? een geregeld ge heim verkeer van vluchtelingen. In de dagen van de tegenrevolutie kostte het over de grens brengen 8000 kronen per hoofd. Het op roer moest herhaaldelijk uitgesteld worden, den laatsten keer omdat do metaalbewerkers, die hun. medewerking hadden toegezegd, nog eens overleg wilden plegen. R.-K. Cent«»3ie Raad! v*5» tod L «l"k f m i uil miuit tf Ons Muziekkorps. Be lieer Mr. Bom aas heeft een goed werk In de Tweede Kamer verricht, met de toe kenning van een siibsidio aan ons Haar- lemsch Muziekkorps te hëpleiten en al heeft kij niet onmiddellijk het succes er van gelhad, dat hij en anderen er terecht van. hoopten, wij mogen vertrouwen, dat de toekenning jmg slechts wacht op de begroeting van het vol gend jaar. Een goed muziekkorps draagt zeer veel' bij tot' de veredeling' van den kunstsmaak onder bet volk en wij mogen er aan toevoegen dat Kriens' Phalanx aan zeer hooge eischen vol doet, éat het bovendien in Haarlem hoog ge waardeerd wordt en dat wij het bezwaarlijk kunnen missen. Baar tegenover staat dat, wil men beden ten dage, goode kunst leveren, dit zeer veel geld kost en dat per saldo niet alleen de- draagkracht der gemeente, maar ook die der burgerij baar grenzen heeft. Men'ziet het schier overal dat kunstinstel lingen op muziek en tooneelgebied zich zelve niet meer redden kunnen en aangewezen worden op de hulp van de regeering. Voorop stellen wij dat de bevordering der kunst een zaak van algemeen belang is, maar dan gaat het ook niet aan oen, zooals de Minister doet, aan Haarlem een subsidie te weigeren op grond van het feit dat bet Concertgebouw te Amsterdam een subsidie krijgt en de Haarlemmers daarnaar verwe zen worden. Zulk een motief voor afwijzing lijkt naar niets, omdat 't groote publiek waarvoor wij herhalen het, de kunstopvceding niet in de al lerlaatste plaats noodig is, geen tijd en geen geld heeft om naar Amsterdam te reizen en daar, tegen idem zooveel entree, een concert te gaan beluisteren. Bovendien bieden wij onzen Haarlemmers, als het eenigszins kan, liever bij huis, wat zij wensohen. Een sterker en misschien ook wel te billy ken argument, van den Minister zou ge weest zijn, indien hij gezegd had: het is 't eer ste jaar, dat wij zoo'n subsidie geven, hee- ren, laten wij nu wat piano aan doen, dan kunnen wij altijd een volgend jaar zien. De heer Mr. Bomans heeft een voortreffe lijk algemeen en Haarlemsch belang gediend met krachtig de positie van ons muziekkorps naar voren te brengen. ff Eenvoud. Het is een aardig en goed gebruik, de na gedachtenis van groote mannen te eeren in het geven van hun namen aan straten en pleinen. Maar men betrachte daarlbij toch zooveel mogelijk den eenvoud en denlce op de eerste plaats aan bet publiek, die deze namen moet gebruiken. Niet dat wij alle vreemde namen zouden willenweren om alleen onze Hollandisethe groote mannen in het openbaar te eeren, maar wel zouden wij er op willen aamörin gon, dat zelfs eens een heele, beele groot heid wordt overgeslagen, wanneer bij de eer had, tijdens zijn rondwandeling op aarde, een onuitsprekelijk en of bijzonder eigenaardigen naam te bezitten. Zulks ter wille van het thans levende geslacht, waarmede wij toch op de eerste plaats te maken hebben. Ook in Haarlem is en wordt daartegen ge zondigd, doch wordt overtroffen door wat men in Velsen en IJmuiden dezer dagen aan nieuwe straatnamen heeft uitgevonden. Men oordeele: Bdisonstraat, Grahamstraat, Lin- aaeusstraat, gaat nog wel, maar: Torrieelli- straat, Flavio Giojastraat. Lippersbergstraat Napierstraat, James Wattstraat, Okappe- straat, Snelliusstraat en andere. 't Zijn allemaal zeer voortreffelijke buiten- landsebe en binnenlandeohe mensaben, waar naar die straten genoemd zijn, maar waar om die beste, brave kerels nu blootgesteld, na hnn dood, door duizenden verwensoht en ge radbraakt te worden? Wat meer eenvoud zou niet overbodig zijn. Oi' laat ons anders overgaan tot de New- ïorksche methode en onze straten nummeren met 1, 2, 8, 4, enz. Dit zou ook 't vinden der straten vergemakkelijken. Naar het W. B. van betrouwbare zijde ver- neemt, hield het kabinet te Weknar zich Za> ierdag bezig met de ratificatie van het vre desverdrag. Voorts behandelde het de kwes tie van de vernieuwing van het departement van buitenlandsehe zaken en zijn werkpro gram. De volledige zitting van de nationale vergadering over de ratificatie beeft waar schijnlijk Woensdag plaats. Muller, de minis- 150 Een tijd lang geloofde hu d,f finnen slechts een voorbij'±,\deZe afstompmg zijner zadiging was. Hij trok rich™o^V0lSoverver- uer voorname vrienden terug en pic<*" en Z1J" j 8de raad bij een beroemden arts, m de hoop dat hij, ah, hij weder ller iteld was, tot zijn vroegere levensgewoonten kou teru<>- keeren. Toen echter nog een lang verblijf ja 2lj°n prachtige villa bij Napels, noch zeebaden, noch ook schennoefeningen den vroegeren hartstocht in zijn bloed konden wekken, stortte hij zich weliswaar weder in bet gewoel van de genietingen der wereldstad, maar hij deed het reeds zonder genot. Hij had in overmaat genoten en was thans voor inuner oververzadigd. Zijn prachtige gezondheid was verdwenen. Feestgelagen ver moeiden hemhij verdroeg geen slapeloozen nacht meeriedere buitensporigheid had hij zwaar te boeten ter van buitenlandsehe zaken zal 3an dë rede van Lloyd, George beantwoorden. Minister president Bauer-zal een beginselverklaring afleggen. De commissie, kortgeleden belast met Het toezicht op de uitvoering van het vredesver drag met Duitschland, heeft Zaterdag op de Quai d'Orsay haar eerste zitting gehouden, onder pruesldium van André Tardien. De commissie bestudeerde de te volgen werkwij ze en besloot tot de vorming van commissies waarvan er een in het bijzonder belast zal zijn met de verzekering van de afbakening der Poolscbe grenzen, zooals deze in het vre desverdrag zijn vastgesteld. Men verwacht, dat de nog ontbrekende ar tikelen aan het Oostenrijks clhe vredesverdrag (do financieel©, economische en militaire) voor Woensdag of Donderdag aan Renner zullen worden overhandigd, m.a.w. dat zal verscheidene dagen later plaats vinden, dan men aanvankelijk vewacht had. De opperste raad der geallieerden heeft Zaterdag vergaderd. Olemenceau, Lansing, Balfour, Tittoni en Makino waren aknwezig. Besproken werd de Hongaarsohe kwestie. Wat de blokkade betreft, wend besloten de huidige situatie te bestendigen. Gezant von Haniel is benoemd tot onder staatssecretaris van buitenlandsehe zaken en heeft zijn nieuw anrbt reads aanvaard. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Vrijdagmiddag heeft de Vollzugsrat van Groot-Berlijn beraadslaagd over de verkeere- staking met de heeren Otto, directeur van de tramlijnen, Witting, directeur van de via- ductspoor en vertegenwoordigers van andere maatschappijen van vervoer. Voor de arbei ders traden de vertegenwoordigers van do transportarbeidersvereeniging, van de me- taalbewerkersvereeniging, en van de arbei dersraden der verschillende maatschappijen van vervoer op. Niettegenstaande een gron dige beraadslaging, die zeven en een half uur duurde, kwam men niet tot overeenstem- ming. Men werd het slechts hierover eens, dat het hoofdbestuur wederom de vraag in overwe ging zal nemen of de door de werknemers verlangde toelage te betalen is. Het hoofdbe stuur zal zeer binnenkort bijeenkomen en naar zijn oordeel zullen beide partijen zich voegen. Het herstel van het verkeer kan pas ver wacht worden na de uitspraak van het hoofd, bestuur. Om den toestand op het verkeersgebied te Berlijn te verbeteren, zijn aan de stoomboot- reederijen ook voor de werkdagen zekere hoeveelheid kolen toegestaan, waardoor er ook te water een verbinding met de voorste den is tot stand gebracht. Daarentegen is wegens den slechten toe stand waarin de locomotieven voor de stads en ceintuurbanen verkeeren nog niet aan het hervatten van het verkeer op die lijnen te denken. Reeds voor de staking was het ter nauwernood mogelijk het verkeer nog zoo'n beetje gaande te houden. De directie van de staatsspoorwagen verklaart, dat het volstrekt noodzakelijk is om eerst te zorgen, dat er weer meer locomotieven ter beschikking ko men. De arbeiders in de werkplaatsen van de spoorwegen te Hannover staken ook. Het be sluit is genomen met 6713 tegen 2469 stemmen en 136 onthoudingen. Emonts ontvlucht. Emonts, de voorzitter van den bond van Duitsche bankbedienden, die onder verden king van communistische revolutionaire pro paganda in hechtenis was genomen, is ge vlucht. De strafkamer had een verzoek om 5 nvrijlheidsstelling van de hand gewezen, doch Emonts had verlof gekregen om aan de onderhandelingen tussehen de bankdirecties en de bedienden in het ministerie van arbeid deel te nemen. Emonts is gevlucht tijdens de besprekingen in het ministerie van arbeid, waarvan hu zieh ongemerkt wist te verwijderen. Het is niet gelukt hem op te sporen. Zijn verdedi gers deelden mee, dat hij bang was, dat men hem nit zou zetten naar den linker Rijnover, waar hij dan in handen zou vallen van de Engelschen, die hem reeds lang zoeken. Aan dat gevaar heeft hij1 zieh door de vlucht wil len onttrekken. Hij is bereid terug te keeren, als hij de belofte krijgt, dat men hem niet uit zal leveren. Gisteren is zijn verloofde in hechtenis ge nomen. DE CONTRA-REYOLTJTIE IN HONGARIJE. De „Wiener Allgemeine Zeitung" bevat be richten over de mislukte tegenrevolutie te Boedapest, die over het gebeur.de een geheel nieuw licht werpen. De voorbereiding was reeds weken van te voren begonnen. Het eigenlijke krijsplan is afkomstig van een ac- Steeds zeldzamer verliet hij zijn huis, wijl zijn ge zondheidstoestand hem dit niet veroorloofde. Derhalve was de beker van levensvreugde tot op den bodem geledigdgeen dropje was meer over voor latere jaren ..Marcus berouwde niet in het minst zijn verleden.' ook beklaagde hij zich in het minst niet over den toe stand. Achter zich en voor zich zag hij met den blik van den scepticusin het verleden en in het heden zocht hij nog slechts naar den prikkel tot een verder voortleven op de aardoppervlakte. Maar terwijl hij achter zich verkwiste millioenen, rumoerige gelagen, een zee van wijn, hel gelach, cynische gesprekken en lichtzinnige zangeressen zag, wenkte hem in de toe komst een leven van lastig thuiszitten, geestdoodende verveling en het ergste van al Livia's onuitstaan bare tegenwoordigheid. Deze tweede, leelijke heilt zijns levens, werd door geen enkelen straal der hoop verlichtalles was som- ber gekleurd. Kinderen had hij nietarbeid kende ea verdroeg hij nieteerzucht zelfs bezorgde hem geen slapeloozc nachtengeldzaken achtte hij van geenerlei beteekeais. Aan een leven na den dood gelooide hy nietevenmin aan gojlen. Verdienste gold bij hem nietbehalve zich zeiven verachtte hij alle menscheu. Nu en dan meende hij, dat er te dan grond van zijn Ten slotte was de Donderdag als datum vastgesteld, maar Maandag werd het gëheele plan verraden. Men wilde het toen opnieuw uitstellen, maai* het was te laat, daar men enkele afdeelingen niet meer kon tegenhou den. Het oproer brak daarna uit zonder or ganisatie en de tegenrevolutie beschikte slechts over 800 deelnemers en ten hoogste 700 geweren. Niettemin duurde de strijd an- derhalven dag. De heele bevolking van Boe dapest is, met uitzondering van de bolsjewi- ki, contra-revolutionair gezind. Men hoopt, dat de ontevreden arbeiders ten slotte zelf de radenregeering ten val zullen brengen. In ieder geval zijn de contra-revolutionnaire neigingen in de verste verte nog niet uiige-, rceid. DE BERECHTING VAN EX-KEIZER WILHELM. Het verzoek aan <1© Nederlandsche regeering. cm den Keizer uit te leveren, zal door de ge- allierden niet worden gedaan vóór een inter nationale rechtbank zal zijn samengesteld niet alleen, maar ook werkelijk zitting houdt. Geen van de vijf rechtere, van wie er door elk der grco'te' mogendheden één zal worden gekozen, is benoemd. Geen beslissing over de personen, die het hof zullea*vormen, kan worden genomen vóórdat het vredestractaat in den vorm zal zijn geratifieerd. De Times schrijft, dat de geallieerden niet zullen aandringen op een doodvonnis, daar zii Duitschland niet aan een martelaar willen hel pen. Een andere opvatting, evenwel, ia, dat de Vereenigde Staten enkel hun toestemming zou den willen geven tot een berechting, op de voor waarde, dat geen doodvonnis zal worden opge legd. Over de plaats, waar het proces zal plaats vinden, wordt nog gediscussieerd. Achteraf heeft men bezwaar tegen de Old Bailey, maar Westminster Hall zal waarschijnlijk niet be schikbaar zijn, omdat dë bekapping gerestau reerd wordt, welk werk nog niet is afgedoo- pen. i Sommigen beweren, dat de keizer, totdat zijn proces voorkomt, zal worden opgesloten in de Tower. Anderen weer zeggen, dat in een rustige omgeving nabii Londen een huis voor hem in gereedheid zal worden gebracht. In de Daily News publiceert Gardiner een krachtig artikel tggen het plan, speciaal wat aangaat het kiezen van Londen. Een zóó groote en voorbeeldelooze arebeui-tenie in do wereldge schiedenis diont te worden omgeven met een zoo onharstochtediike en zoo gerechtelijke at mosfeer als maar mogelijk is. Allo verleiding, om er een vertooning van te maken, moet wor den bestreden en kwalijk genomen. En niemand zal beweren, dat de atmosfeer hier te lande met betrekking tot den voormaligen Keizer onharts tochtelijk is. Geen gerechtshof hoe justitieel ook kan zich vrijhouden van den Invloed van het algemcane volksgevoelen. Er bestonden ongetwijfeld moeilijkheden, om een buiten de partijen staand gerechtshof in te stellen op neutraal gebiedmaar indien dis moeilijkheden niet kunnen worden ondervangen, zou het op één na beste ding. dat zou kunnen zijn gedaan, het kiezen geweest ziin van de hoofdstad van een der kleinere oorlogvoerende staten, b.v. Lissabon, om daar het proces te laten houden. Bovendien gevoelen Gardiner, en vele radi calen met hem, dat er werkelijk reden bestaat, om het proces te vreezen: .,het kwaad, dat dit geding, 't welk maanden misschien een jaar boven Linden zal hangen, zal toebrengen aan het openbaar gevoelen van dit land. Hetgeen de natie op dit oogenblik het meest noodig heeft, is, dat zü zal terugkeeren tot hrerstandi- g,en arbeid en tot normale denkwijzen. Maar hier (met het proces) heeft men een plan, dat de wonden van <f«n oorlog geopend, en het volksgemoed in opwinding en verhitting zal houden." Dan zinspeelt Gardiner op do familiebetrek kingen tussehen den Keizer en het Biitsehe Koningshuis. Hij noemt het een buitengewone onachtzaamheid, dit proces to laten plaats vin den binnen een musketsckoteafstancf van Buokingham-paleis. Maar Gardiner veroordeelt ook het proces zelf. M°et de Keizer terecht wezen nog een kracht sluimerde, die hem de liefde tot het leven wedergeven kon. Als Livia's bekrompen heid hem toornig maakte cn diep beleedigde, dan stei gerde hij als een met de zweep geranseld raspaard hij dreigde met scheiding en met het aannemen van een post in de wingewesten. Spoedig echter werd hij weder kalm, vergat zijn mannelijke besluiten en ver wonderde zich over zijn lichtgeraaktheid. Na het eer ste bericht van de nederlagen welke de legioenen door de barbaren hadden geleden, sloeg zijn hart van Ro- meinsch patriciër hoog. Hfj was besloten, zich onver wijld bij de keizerlijke standaarden te voegen, gelijk zijn vaderen deden. Den volgdende dag echter was zijn patriotisme reeds verdampt, en vond hij, dat de oorlog, wanneer hij daaraan deelnam, geheel het zeilde verloop zou hebben als zonder hem. Wat zou hij in het leger doeneen man, wien slecht ge legde plooien van zijn zijden tunica drukten, die op zijn kleeren en schoenen geen stofje dulde. Hij zou slechts een sta-inden-weg zijn cn tot mikpunt van de spotternijen der soldaten dienen Zoo sprong hij somstijds op als een leeuw om als een vlieg neder te vallen. Lichamelijk verval tenge volge van zijn levenswijze en geestelijke ontaarding, door zijn twijfelzuchtige wereldbeschouwing ontstaan hadden zyn wilskracht verlamd en in zijn oogen alles staaru dan dient iky' berecht te worden, door een competent hof, gekozen nit de neutrale staten. It dat onmogelijk, dan kan en in het geheeü niet beweerd1 worden, dat hti terecht kan staan in eenigie erkende, wettelijke beteeütanfla van het woord, Enkel kan men dan zeggen, dat hit ver oordeeld wordt. Gardiner besluit zün artikel met de vraag te stellen, of wellicht de regeeringen er niet op rekenen, dat Nederland, zal staan. op. het asyü- recht. eoodat zii reeds van tevoren weten, dat er geen geding zijn zal. Indien dat het geval is, sou het een gevaarlijk spel zijn. dat gespeeld wordt, tenzij men zioh vooraf nauwkeurig ervan heeft vergewist, hoe Nederland er over denkt. En ook indien dat zoo ware. zou het onplei- zier ig zijn te denken, dat de openbare meening met zooveel deftig vertoon kan worden voor •den gek gehouden. KABINETSCRISIS IN SAKSEN. Be xegeering van Saksen zal in de eerst komende dagen een aanmerkelijke verandering ondergaan. In de kamervergadering van Vrij dag verklaarden de onafhankelijken en de demo craten dat zü zioh verplicht gevoelden tegen de salarissen der ministers te stemmen. De onaf hankelijken deden dit uit traditioneel© opposi tie. De demokraten omdat zii. geen regeering willen steunen, die niet op parlementairen grondslag ia gevormd en die de meerderheid van het volk niet achter zich heeft. De meerdër- heidssoedalisten verklaarden hierop steeds het plan te hebben gehad de xegeering te hervor men, maar daarmede tot het sluiten van den vrede te hebben willen wachten. De nieuwe regeering zal nu in den loop der volgende week worden samengesteld en waarschijnlijk uit demoeraten en socdaai-democraten bestaan. De domoeraten stelden zieh met deze verklaring tevreden en stemden ten slotte voor het uitbe talen van de salarissen. GEMENGDE BUiTENLANDSCHE BERICHTEN Do nieuwe CDuiteohe Gtrctndwet. Bij de tweede lessing van het ontwerp-Grondwet is art. 21 aangenomen, zcoals hét door de commissie is Vastgesteld, wat beteeken t, dat de leeftijdsgrens voor de kiesbevoegdheid! 20 jaar zal zijn. Voorts is op voorstel van Auer (sociaal-democraat) besloten,, dat de verkiezingen op een Zondag of een anderen rustdag moeten 'worden gehouden. Be zit tingsduur voor de wetgevende vergadering is op vijf jaar gesteld. Be beide socialistische partijen en een deel der. democraten stemden hier tegen.Artikel '35 dat een vaste commis sie voor buitenlandsehe zaken en een com missie van controle op het werk der regee ring instelt, ïs aangenomen met verwerpjn; van alle daarop ingediende amendementen De Duitsche Volkspartij had het heele .anti kei willen schrappen. Be democraten warei, tegen de controlecommissie, de onafhanke lijken hadden een -nieuw artikel willen invoegen,, dat de regeering verplichtte om dë onderhandelingen over het aanknoopen van betrekkingen met vreemde staten aan dë vergadering over te leggen. Schooi- en godsdienstkwesties. Naai' d w,Munsterische Anzeiger" uit Berlijn ver neemt zijn Vrijdag de Pruisische ministers naai, iWoimar (gegaan om met de rijkaregee- ring eenige 'gewichtige vraagstukken te be spreken voornamelijk ten aanzien van de school* en godsdienstkwesties. Be regoering heeft de bedenking dat het van nadeeligen invloed zou kunnen zijn als men geen acht sloeg op Üe zienswijze van de Katholieke bevolking van de grensstreken, ernstig ter harte genomen ën wil probeeren om oven,; eensteinming in deze en dergelijke cultuur*, vraagstukken te bereiken. Tevens zal men onderzoeken oi het mogelijk is lom aan Sile« zië autonomie te verleenen. Wolff meldt uit Berlijn, dat,, blijkens een bericht uit (Weimar de sociaal-democraten en het centrum het met elkaar eens zijn geworden over <e#n vergelijk inzake hef een- fessi.oneele ouderwijs. Spoorwegstaking in Portugal. Dinsdag» middag is bp tal van Portugeesche lijnen het spoorwegverkeer stilgelegd. De spoorwegar® beiders bij de particuliere maatschappijen zijn in btaking gegaan. Ook wordt er te Lissabon gestaakt, op de drukkerijen van Veertien dagbladen. Da© ge» ven n.u één gezamenlijke editie uit, „A lm» prensa" geheeten. liin.l jrthurg- Hindenburg heeft naar aan leiding van zijn aftreden het volgende telegram gezonden aan den rijkspresident. De ondertee- kening van den vrede geeft mij aanleiding tot de volgende verklaring; Voor alle bevelen en han delingen van de opperste legerleiding sedert 29 Aug. 1916 draag ik alleen de verantwoordelijk heid. Ook zijn alle met de oorlogvoering ver band houdende besluiten en bevelen van Z. M. den Keizer en koning sedert dezen dag op mijn uitdrukkelijk advies en onder mijn volle verant woordelijkheid genomen en uitgevaardigd, ik verzoek deze verklaring ter kermis te brengen van het Duitsche volk en de geallieerde regee ringen. Bij zijn aankomst in zijn woonplaats Hanno ver werd Hindenburg door verschillende over- neiaspersonen ontvangen. Burgemeester Weber hield een toespraak, waarop Hindenburg op antwoordde: De tijden zijn moeilijk, maar zii moeten worden doorgemaakt. Het ligt niet in den Duitschen aard moedeloos te worden. Ook ik hoop op een betere toekomst. Ieder Duhscher moet hiertoe medewerken. De maarschalk begroette daarop verschillende deputaties. Onder het gejuich van een geweldi ge menigte reed hij naar huis. Voor zijn woning betoogden de studenten en de maarschalk hield tot dezen een toespraak, waarin hij zeide: De geest van de Duitsche jeugd toont mij, dat Duitschland weer zal opbloeien tot de oude grootheid. Wordt niet moedeloos 1 Werk mede opdat onze vijanden ons niet verachten zuilen. Terugkeer van gevangenen. De Duit sche regeering heeft 150 millioen mark ter be schikking gesteld van de vereeniging „Krigs- gefangenen Heimkehr", die de teruggekeerde krijgsgevangenen weer aan het werk tracht te krijgen door hun kleeren en gereedschap te ver schaffen. Philip Pnice 'gevangen genomen. De Politisch Parlementarische Nachrichten meldt, dat de Engelsche journalist Price in hechtenis is genomen, onder verdenking van medeplichtig heid aan bolsjewistische propaganda. Spoedig zal hij: uit het rijk verbannen worden. Als ver tegenwoordiger van de Manchester Guardian in Rusland had hij zich, naar de Vossische Zei tung meedeelt, bij de bolsjewistische partij aan gesloten. Hij vestigde zich te Berlijn, toen hem moeilijkheden in den weg werden gelegd bij zijn poging naar Engeland terug te keeren. Amnestie in Frankrük. Men heeft in de Fxansche bladen meermalen gesproken over de amnestie, die vooral door de socialisten zoo luide geëischt wordt. De „Petit Parisien" verneemt thans dat een wetsontwerp over deze zaak in bewerking is en dat men zelfs de indiening spoedig mag ver wachten. De amnestie strekt zich uit over 150.000 ver oordeelden. Van 1 Juli 1919 af, worden bijzondere post zegels van 10, 15 en 25 pfennig uitgegeven ter herinnering aan de Nationale Vergadering 1919 te Weknar. Deze zegels zijn niet geldig in het internationaal postverkeer, zoodat stukken uit Duitschland met die zegels als ongetrankeer^ worden beschouwd door onze posterijen. In Duitschland begint men. op üe spoorwegen weer wat meer controle uit te oerenen om aan de ontduiking der vrachtprijzen een einde te ma ken, en dat zulks wel noodig is, bleek dezer da- ren te Brugge op de lijn van Hagen naar Lu- enscheid. Hier werd onverwachts een trein ge- oatroleerd en werden meer dan 100 reizigers .iet kaartjes vierde klasse in de derde aange troffen. Ieder moest nu een kaartje vierde klasse plus 6 Mark boete bijbetalen, wat een vertraging van meer dan een uur veroorzaakt-. Het sluiten van den vrede neett ic rviel een groote daling van de levensmiddelenprijzen ten- gevolge gehad. Boter daalde van 28 op 15 Mk., reuzel van 21 op 9 Mk. per pond, koffie is reeds voor 11 Mark te krijgen. De inlandsche produc ten blijven echter op prijs, een ei b.v. kost nog 1.30 M., suiker 8 Mk. De bekende Fransche boekdeeltjes, het stan daardtype, waarin bijna alle letterkundige wer ken verschenen, die vroeger 2 franc 75 gekost hebben, voor den oorlog al tot 3 franc geste gen waren en tijdens den oorlog eerst 3 tranc 50 en ten slotte 4 fr. 50, 4 fr. 75 kostten, zijn door enkele uitgevers nu op 7 franc gebracht. Andere houden, echter aan den prijs van 4 fr. 50 vast en het schijnt, dat het publiek nu de duurdere boeken wil boycotten, zooals het ook met de tabak gedaan heeft, toen die cp onzin nige wijze de hoogte in werd gejaagd. En in dertijd, spot de Temps, :oen de prijs van - fr. 50 op 4 fr. 50 gebracht werd, spraken de uit gevers van een voorloopigen opslag van 30 pet. Wij weten nu. dat niet de opslag, maar de 30 pet. roet dat voorloopig was bedoeld. Beds*- we-n. De conclusies, die de heer F. J. A. M. Wiordels op bet op Woensdag 9 en Donder dag 10 Juli te houden Gongree van den R.-K. Centralen Raad van Bedrijven in het geb. van Kunsten en Wetenschappen zal ontwik kelen, zijn de volgende; L Geen werknemer kan zonder geldige reden uit ziin dienstbetrekking worden ontslagen. II- De geldigheid van reden van een ontslag en alle geschillen tussehen werkgever on werknemer worden uitsluitend behandeld door rechtscolleges in het bedriji gevormd, in welko rechtscolleges evenveel werkgevers als werknemers zitting hebben. III. De werknemer heeft recht op arbeid ia besmeurd, wat de menschheid groot, verheven en -he- lig genoemd heeft. Slechts het schaamtegevoel had hij niet ingeboet. Toen gisteren Marcus Aurelius hem beleedigde voelde hiji plotseling al zijn bloed in zijn hersenen dringen. On verschilligheid tegenover een vemedring had hij tot dusverre niet geleerd, en zulke pijnlijke voorvallen zouden tegelijk met den voortschrijdenden ouderdom vermeerderen. Marcus herdacht nog eens snel het verledene en sloeg een blik in de kleur- en vreugdelooze toekomst daarop geeuwde hij en zeide luid Ik heb er genoeg vanl.... De deur staat voor ieder open. Slechts domkoppen gaan niet heen, als zij zich vervelen 1 Hij klapte in de handen. De badmeester moet dadelijk voor mij een warm bad met Oostersche oliën bereiden, beval hij, toen de naamafroeper op don drempel verscheen. Len kooi van Atheensche xangeressen moet, als ik in het bad ben, in de zaal daarnevens vroolijke liederen laten weerklinkenWacht 1 zeide hij, toen de slaaf zich wilde verwijderen. Na lang nagedacht te hebben, voegde hij daaraan toe De rentmeesters moeten dadelijk voor mij ver. verschijnen. De slavenoppasser tpoet myn gladiatoten en wagenmenners wekken en hen in den zuilenliol voeren. Maar pas op alleen de mijneLivia s Fa bia's slaven wil ik niet zien. Ga nu De naamafroeper verdween achter hei deur voor hang. Marcus nam van een fafel een met was bedekt ivoren tafeltje cn schreef daar met een gouden griffel iets up Nadat hij zijn schrijven geëindigd had, stond hy op zijn sofa, naderde de kasten waarin de busten der overledenen Ouinctiliërs stonden, bekeek de door den tijd donker geworden gezichten zijner voorvaderen en ndj zal spoedig stof bedekken en de nacht des tyds «U mij verslinden, zooals hij het reeds met u sedert lang gedaan heeft. U heeft men op de slagvelden dan schedel ingeslagen, de ribben gebroken tö huis, op de marktpleinen, heeft het gepeupel u met smaad over stelpt als gij van af het redenaarsgestoelte woorden van strenge berisping over zijn onverstaÜd on grenzen- looze zelfzucht vaUen liet. Imperatoren hebben u mis handeld en u hun macht laten voelen, omdat zij uw energie vreesden. Soldaten, voor wie gij oog en oor waart, hebben u door muiterijen gekrenkt (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5