BINNENLAND m ïiaaö van Conyr öb vanüeü H.-ii.Centraien O O F RU iiViiN SCüOKNKj\ Nederland en België. Luchtverkeer. WOENSDAG 9 JÜLB 1989 «2ste JAAfiia&ïkG 9995 Ü- ABüiïNEMiLiiTSPfiliS BEDRAAGT vüOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARiAAL f2,35; PER WEEK 18 Bür.LAUX- NASSAüLAAN 49, HAARLEM - TELEFoM 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 2,70 Bii VüORÜITBETAUk,. ADVERTENTIEN 23 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KOrtïiNG P. W. ÏWEEHUIJSLrt BARTELJÜRISSTRAAT 27. Oe gewezen fcsuitsefte keize r SS£ ELTA. 11 oden Werd ie s-uiavonhage iu het Ge bouw voor Kunsten en YYeteiieohiip-peu, bet eerste congres van een R.-K. Centr. Laad va li Bwl rijven gebonden. Aan bil Congres ging ues morgens 8 uur, een pic-cli 1 ige ii. Mis voorat ril de St. Juco- bnskerk. Oui huif tii werd een aanvang' met- vv'er k/,aam heden gemaakt met de rede waarmede de voorzitter van b. t Congres, I lot Li'. J. A. Veraart, het emigres opende. v volgens behandelde de minder, de beer 1- J. .\iYY ierdels de volgende conclusies i. Geer werknemer kan, zonder geldige re den, uü vu oi isl'»..,-., ring worden ontsla gen. i K. geldigiii-id van reden van een ont- ;.g en a.lle geschillen tus-schen werkgever en werknemer wonlen uitsluitend bi hamileld door rechtscolleges in bet bedrijf gevormd, 'n welke rechtscolleges evenveel werkgevers nis werknemers zitting hebben, III. De werknemer heeft recht op arbeid in dien zin, nat geen werknemer mag worden ontslagen, voor dat de werknemers, korter dan hij in dienstbetrekking, zijn ontslagen. tV. De organisaties der werknemers wor- deu door de organisaties der werkgevers ge raadpleegd ten aanzien van de prijsregelin gen en de overige bedrijlspolitiek in verband m< t de arbeidsvoorwaarden. Op deze conclusies zijn een aantal amende menten ingediend. De heer YVierdels, ondervoorzitter der „Al- gun eene it.-K. Werkgevers-vereeniging", sprak ais volgt: De eerste en voornaamste, grondslag van de Collectieve Arbeicls-Overeenkomst is de erkenning, dat bij bet bepalen van de voor waarden, waarop de arbeider zijn arbeids kracht ten bate van bet bedrijf van den pa troon zal aanwenden, hij, die die arbeids kracht behoeft en bij, die baar leveren kan, geii.;k recht van spreken hebben. Als nu, in dit Congres, wij, grootere en kleinere werkgevers en arbeiders, gezamen lijk uitspreken, welke de hoofdvoorwaarden moeten w.zen, waarop de ar'beidsverbondin gen ivon.cn geregeld, zullen er onder ons werkgevers zijn, die meenen, dat zij, die den inhoud van bet manifest der1 Katholieke vak- »eweging verdedigen, het erop toeleggen, aan hen rechten te ontnemen. Maar dit is n dwaling. Zeer veel van wat zij hebben af te geven zijn voorrechten, welke zij velen hunner natuurlijk zonder persoonlijke schuld zich hebben aangematigd. Wat die werkgevers zullen helbiben prijs te geven, zijn rechten van de arbeiders, aan wie zij vel te lang reeds onthouden zijn. De Heilige „rift spreekt van rechten van den eigen dom en van plichten van den arbeid, maar talloos veel malen meer spreekt zy van de plichten van den eigendom en de rechten van den arbeid. Wellicht zullen er zijn, die zeggen: Niet al leen boos loon en k-orte arbeidsduur. ooK a wat in bet Roomsche Manifest! van mij gevor derd wordt, kost mü geld. tast miin eigendom aan." Maar voor ons> Katholieken, is de Schepper van bet Heelal de oorsprong aller dingen en wat wij houden voor ons eigendom, is ons door Gc-d gegeven in gebruik, in leenbezit. en kan ons door Hem worden ontnomen elk oogenblik van den dag. Zelfs ons leven is in Zijn band. Van al wat wil bezitten, zijn wii als rentmees ters rekenschap verschuldigd, Onze goederen zijn ons gegeven ter beproeving van onze ziel, en hoe redelijker, rechtvaardiger, milder wii daarvan afstand weten te doen, zooveel te meer zullen wii God dienen, om Wien te dienen en tot Wiens eeuwige glorie alles bestaat. Op ons, werkgevers, rusit, een zware verant woordelijkheid, vooral op hen, die over velen goslwld zijn. De ondernemer mag niet alleen maar zich erop toeleggen om rijker en riiker te worden in geld. Hij moot ziin een 'voorbeeld van ijver en van rechtschapenheid, ook een voorbeeld van edelmoedigheid en van naasten liefde. Hij moet gevoelen, dat hetgeen hij wint in zijn bedrijf, hoog© waarde heeft als middel om welvaart en levensgeluk om zich te verspreiden. De arbeiders hebben levensbehoef ten als wii en recht op voldoening daaraan j d-ie behoeften moeten, zooveel als mogelijk is, uit bet bedrijf worden bevredigd. Zij koesteren verlangen naar een gevoel van veiligheid en van levensvreugde voor zich en bun gezinnen en deze moeten bun uit bet bedrijf, waarin zij met den werkgever samenwerken, in gepaste mate worden geschonken. Tevredenheid effent voor den werkman den weg ter bereiking van bet verbeven doel. waarvoor bii geschapen is Door te voldoen aan die verplichtingen be haalt de werkgever ook voor zich de winst, dat zijn eigen levensgeluk daadwerkelijk en over vloedig erdoor wordt vergroot. Met bet- verdedigen en aanvaarden van de stellingen van het Manifest dier Katholieke Vakbewegingen, wil dit Congres, welbewust en stelselmatig, de verhoudingen in de maat schappij trachten te hervormen, ©en einde te maken aan den chaos in de economische wereld, die het gevolg is geweest van de eertijds mach- bi#© werking van itët liboralo ndividualism1©. De maatschappij moet een organisch en har monisch geheel worden. Na te hebben vastgesteld, dat ne Sociale Rechtvaardigheid moet worden betracht in broederlijken zin, zóó dat de arbeider broeder lijk zün wenschen te kennen geeft en ae patroon broederlijk afstaat, toonde spr. aan, hoe zware plichten, niet minder dan op de werkgevers, op de werklieden rusten. Ook de werklieden moeten diep doordrongen ziin van kun plicht van rechtvaardigheid en van zelfbeheerscking. Niet door kracht van ge weld; maar met verstand en met gevoel- van sorüenhoorighcid, solidariteit', hebben zij te streven naar de hervormingen, die hun levens toestand zullen verbeteren. Werkende voor het eigen belang, hebben zii ook op het algemeene belang bet oog te houden. Zij hebben te besef fen, dat nun weivaart slechts komen kan uit een bloeiend bedriii en dat zii aan den bloei ervan naar bun beste krachten hebben mede te werken. Plichtbesef en offervaardigheid moe ten oen leiden in de werkplaats én in bun organisatie ook een goed besef van de werke- Jijkkeid. De geest van Christus moet-leven iu bun gemoederen, omdat zii Christenen zijn. Vatten wii. wederzijds, onze plichten zoo op, dan zullen wii een zegenriiken invloea oefenen op de gezonde reformatie van de maatschappij. Jaren geleden heeft ©en voorman van de toen- ma iige radicale partij, mr. A. Kerdijk. gezegd: „De sociaal-democraten dringen ons en wu drijven de anderen." Dwaasheid zou het wezen- niet te erkennen, dat wii bii de ontwikkeling van onze denkbeelden den invloed ondergaan van onze omgeving: van wat wii zien en hoorenvan wat anderen doen. van de gebeur tenissen,. die wii beleven. Eenerziids hebben tot ons gesproken hervormers van andere politieke en economische richting, anderzijds onze hoog verheven Eausen en Bisschop- wien te ge hoorzamen ons een heilige plicht is. Nu het getal dergenen onder ons, die de eiscken van dezen tijd begrijpen, steeds groo- ter geworden is en hun iiveren voor een rede lijke verbetering der maatschappelijke toestan den is toegenomen, moge eens worden gezegd: -,De Katholieken drijven allen, ook de sociaal democraten, in de goede richting voor de op lossing van de Sociale Quaestie." De wereld móet worden hersteld, naar het woord van Pius X, in Christusl De werkman heeft recht op ziin plaats in de nijverheid, recht op arbeid en, indien daul de arbeider ziin plicht naar behooren vervult en de patroon heeft werk voor hem, (mag de patroon den werkman niet uit den arbeid stooten. Dit wordt uitgedrukt in onze eerste stelling: „Geen' werknemer kan zon der geldige reden uit zijn dienstbetrekking worden ontslagen." Met sc-hier alle stellingen heeft ideze ge meen, dat zij- kort en krachtig, kras wordt uitgesproken. Zii beteekent echter niet, dat geen (werkne mer mag worden ontslagen zonder dat hij ten volle en openlijk de reden van ziin ontslag zelf erkent. Indien onze conclusie tot wet zou wor den verheven, zou daarvan niet het gevolg zün, dat ongeveer nooit meer een werknemer zou kunnen ontslagen worden. Wordt in een C. A O. onze stelling neergeschreven, dan volgt daarop onmiddellük, dat geldige redenen, voor ontslag ziin die van art. 1639 p van do Wet op het Arbeidscontract, ook gebleken onbekwaam heid, slapte in de werkzaamheden, bijvoorbeeld ook valsohe opgave om de uitfceeringen te ver-, kriigen, die voor zieken bestemd zün. of valsohe opgave om recht te doen gelden op een d'ag vrii-ai met behoud van loon iu overeengeko men gevallen, herhaald ongeoorloofd verzuim en wellicht meer. Het ontslag wordt gegeven op zekeren termün en binnen dat tüdsverloop kan de geldigheid van het ontslag, indien niet de ontslagene zelf of de organisatie, waarvan hii lid is, haar erkent, worden onderzocht door het rechtscollege, waarvan sprake is in onze tweede conclusie. Als wij 'zeggen, dat wij met o-oze- stelliqg bedoelen den arbeider bij te etaan in zijn zwakke economische 'positie;, wordt vaak hiertegen aangevoerd, dat tegenwoordig, in de eeuw 'van den werkman en van het kind, de arbeider waarlijk genoeg kracht vindt in zijn organisatie. Dit geldt echter voor de massa der werklieden en bij een ontslag wordt de eenling getroffen. Moge den pa troon eenig nadeel berokkend worden tjipor het gemis van een arbeider, als deze zijn dienstbetrekking heeft opgezegd, de ontsla gen gezel 'wordt bpoodeloos gemaakt en met hem in vele gevallen diens gezin. Nu tracht de krachtige organisatie terecht bjj hot ont slag alle onredelijks te voo-rkomen. Het moet Uit zijn met de hebbelijkheid van sommige patroons, en veel meer nog van meesterknechts, aan wie veelal t-e veel bevoegdheid gegeven wordt, dlat zij om de minste kleinigheid den arbeider, voor wien zij werk hadden, óp straat zonden, met hun gezinnen aan armoede prijs gaven. Door de arbeiders-organisatie is er. reeds verbetering gekomen, maar 'vpoeger kwam het al te veel vuldig voior, thans is het,, gelukkig, zeld zamer, zooals ik mij ook elders heb uifcge drukt, d,at patroons en meesterkneents met den arbeider 'te werk gingen als de bezoe kers van de herberg met de kegels in de kegelbaan. [Wjie 'onzer, bot nu toe ten opzichte van het ontslag van werknemers niet over- schillig waren maar hierbij hebben gehandeld naar, hun verantwoordelijkheid als Christe nen, kunnen tegen den inhoud van1 onize- eerste conclusie 'geen bezwaar hebben. De geldigheid 'der reden van een ont slag en Wie geschill!e(u tussehen werkge ver en werknemer worden uitsluitend be handeld door rechtscolleges, in het bedrijf gevormd, in 'welke rechtscolleges evenveel werkgevers als "werknemers zitting hebben Neemt de arbeider met het hem gegeven ontslag geen genoegen ,dan wendt hij zich tot zijn organisatie. Deze onderzoekt het ge val en, "bevindt zij. dat 'de aanleiding tot het ontslag inderdaad van voldoende ernstige beteekenis is geweest, zoo zal zij' haar. lid weten terug te houden vau het instellen van een actie bij het rechtscollege. Maar, wordt de zaak tiaar gebracht, dan werkt tiiat college als een scheidsgerecht van der zake volledig deskundigen. Patroons en arbeiders, djie erin. zitting hebben, 'moeten het geschil bezien met onbevangenheid, 'en ik spreek uit on dervinding, als ik zeg, dat van tifte onbevan- genneid Dij de uitspraak van die colleges door de arbeiders-vertegenwoordigers zeer vaak op de ondubbelzinnigs te wijze getuige- »js wordt gegeven. Meermalen wordt met algemeene stemmen van zulk een rechtbank een arbeider in het ongelijk gesteld, de gel digheid van het hem gegeven ontslag erkend, en dan valt hierbij nog in aanmerking te ne men, dat het besiuur dein werklieden-orga nisatie, datc— zooals ik straks reeds heo aan gestipt, voorat' het gevat onderzoekt, als de zaak zwak staat voor. den ontslagene, de zen met wijs beleid weet te bewegen tot berusting. Maar het geschiedt ook, helaas, maar al te vaak, dat de patroon in het ongeluk moet worden gesteld, ook door zün. medepatroons. Patroons die vroeger hebben biljjik gegeven, met het ontslag hunner werklieden zeer roe keloos en ongevoelig om te gaan en die souis geuwongen waren, ontslagenen in dienstbetrekking terug te nemen en het loon van den tijd der werkloosheid van den ar beider aan te zuiveren, op den duur radioaal waren genezen. Geen klacht werd meer over hun imiehting gehoord. Het is wel voorge komen, dat patroons, tengevolge van de be handeling van hun vele zaken door het vak- rechtscollege tot het verstandige inzicht wa ren gekomen, dat zy goed handelden, door een meesterknecht te ontslaan. Hierdoor heb ben zü, tot heil van hun werklieden en tot eigen voldoening, <je verhouding in hun werkplaats veel verbeterd. Zoo billijk en zoo nuttig als de rechtscolle ges, die in onze tweede stelling worden aan bevolen, kunnen werken bü de quaestiën vata ontslag, zoo nuttig en verheffend kan ook hun werking wezen bü alle overige geschil len, die zich tussehen werkgevers en werk nemers voordoen. Herhaaldelük blijkt, dat met veel vertrouwen, gaarne zeifis, party en haar vraagstukken betreffende de wederzyd- sche verhouding, by twijfel, vrijwillig aan die colleges voorleggen. De rechtspraak doet weldaden aan pap tr-oons en aan werklieden. Dezen vooral geeft zy het gelukkige gevoel van rechtszekerheid; zü verschaft hun een rechtspositie, waarte gen toch wij, Katholieken, ons allerminst mo gen verzetten. De inleider kwam nu tot zyn derde stel ling: De werknemer heeft recht op arbeid in dien zin, dat geen werkman mag worden ontslagen voor dat de werknemers, kor ter dan liü in dienstbetrekking, zijn ontsla gen. In haar kortheid en eatagorisehen vorm spreekt zij luider dan zij wensoht te doen. Als de eerste jeugd van. den arbeider voor bij is en hij iheeft een gezin gevestigd, of hij zal weldra een gezin vestigen, dan verlangt hij naar een vaste betrekking. Terecht! (De een beschikt over minder gaven dan de andere en, laat men aan lederen niet goed willenden patroon, met volle vryheid, over, by noodzakelijk ontslag van één of meer van de medewerkenden in zyn bedrijf, de keuze te doen, wie hy, in zyn belang, in zyn eigen voordeel, als den allerbeste behouden wil, dan wordt met het recht van den arbeider op arbeid gespot, dan bestaat geen rechtszeker heid. Dfus wordt in deze stelling uitgespro ken, dat wie reeds gedurende eenigen tijd door den werkgever den arbeid is waardig gekeurd, bij hem meer vastheid van positie heeft dan wie pas kort geleden bij hem in dienstbetrekking is getreden, al moge deze laatste wellicht in de hoedanigheid van zyn arbeid den anderen overtreffen. Het bedryf bestaat niet alleen om aan de allergesckikste arbeiders werk te verschaffen. De doorsnee- memseh is verre van volmaakt. Maar ook op deze onze algemeene bepaling kunnen uitzonderingen worden toegelaten. Zoo kras uitgevoerd als zy luidt, zou zy tot onrechtvaardige handelingen aanleiding ge ven. In de C. A. O. kan een termijn iworden vast gesteld, binnen welken d'e stelling niet van toe passing is, zoodat bij ontslag met de geldige redien van slapte van werkzaamheden of in krimping van de onderneming, de -keuze uit dé arbeiders, die mog niet één of twee jaren in dienstbetrekking zijn, vrij blijftmen moet den - arbeider toch leeren kennen. Heeft echter de patroon gedurende dien tijd den werknemer in dienst gehouden, zoo kan worden ondersteld, dat hij hem stilzwijgend een brevet van geschikt heid gegeven heeft. Ook spreekt het van zelf, dat het hier vast gestelde recht blijft beperkt tot een bepaald on derdeel van het bedrijf. Een machinefabri- kanit kan niet worden verplicht, als zijn laatst aangekomen gezel een bankwerker is, voor wien hij arbeid heeft, dezen te ontslaan, indien hij wegens slapte in de modél-makerij een model maker moet heenzenden- Is de laatste aange komene bijzonder vertrouwd met een bepaalde machine, een van nieuwe en bijzondere ingewik kelde constructie misschien, is die arbeider juist om het bezit van die machine aangesteld, dan zal hij- in de werkplaats kunnen blijven-, terwijl e enandere, die meer jaren dienst heeft, ontsla gen wordt. Een gehuwde of een andere kostwin ner, voor wiens ontslag een gezin zou worden getroffen, kan hierom aanspraak maken op eenig voorrecht boven een jonggezel. -De vierde stelling luidt: „de organisation der werknemers doo» «1c organisation der werkgevers worden ge raadpleegd ten aanzien van de prüsrege- lingen en de overige prijspolitiek ver band met de arbeidsvoorwaarden." In een vergadering van werkgevers is mij dezer dagen gebleken, dat een aanwezige, mis schien meer dan één, deze stelling opvatte, alsof de patroon niet de prijzen van de producten zijner fabriek zou mogen verhoogen zonder vooraf aan zijn eigen werklieden te hebben ge vraagd, of zij zich daarmede willen vereenigen. Een ander werkgever geloofde, dat, als hij deze stelling zou hebben onderschreven, zijn arbei ders hem zouden kunnen dwingen, de prijzen van zijn koopwaar te verlagen, als hij door een vernuftige vinding in staat zou zijn geraakt, voordeehger te fabriceeren. Het eenvoudige antwoord op die bedenkingen luidt, dat in onze stelling gesproken wordt, niet van de eigen werklieden eener fabriek, maar van de organisation dér werkgevers en de organisa- tiën der werknemers. En nu is het toch, meen ik, niet aan twijfel onderhevig, dat de goede ver houding tussehen die beide, welke wij nastre ven aanmerkelijk zal worden bevorderd, als de geheimzinnigheid verdwijnt, waarachter zij, die de ondernemingen leiden, de algemeene uit komsten van het bedrijf, den werkelijken toestand van het vak plegen te verbergen voor de verte genwoordigers van hen, die dagelijks in het vak met hen samenwerken; nog wel op het oogen- blik, waarop zij met hen spreken over loonen en andere arbeidsvoorwaarden. Het denkbeeld van medezeggenschap is de erkenning van het feit, dat de arbeider een factor van veel beteekenis is in het harmonische geheel van het bedrijf. Moeten, tengevolge van een, als noodzakelijk erkende, loonsverhooging, de prijzen dér voort brengselen van een tak van nijverheid door de werkgevers-organisatie worden verhoogd, dan is er toch geen bezwaar tegen, dat dit aan de leiders dér arbeiders-organisatiën in dien nij verheidstak niet met een enkel woord slechts wordt gedeceteerd, maar dat eenige preciseering gegeven wordt. Het is hoogst nuttig voor de goede verhou ding, dat de arbeidfers-leiders inzicht krijgen in de mogelijkheden en de onmogelijkheden van het vak, hetwelk zij- zeiven beoefenen, of 't welk, zoo' zij „vrijgestelden'' zijn, beoefend wondt door degenen, voor wier belangen zij hebben op te komen. Worden zij in bijzondere gevallen ge raadpleegd over de bestudeering van die mo gelijkheden, dan zullen zij hierdoor minder on verschillig zijn, zullen zij des 'te beter gevoe len dat de welvaart van de leden hunner bon den alleen komen kan van een bloeiend bedrijf. Uit de medezeggenschap kan voortkomen op wekking tot een meer helder besef van plicht- Zoo kunnen de arbeiders-organisatiën «pk wordén geraadpleegd en kunnen zij zelfs -steun verkenen bij bet zoeken en toepassen van mid delen, welke erop zijp gericht, om te voorko men, dat op het verderfelijke prijsgeknoei van werkgevers wordt geparatiseerd door afne mers, tot schade voor het vak, waaronder nood zak kijk op den duur ook dé arbeiders te lijden hebben. Maar dat alles kan niet de bedoeling hebben, dat de weflkgevers-organiisatiën de werkelijke leidiing van het bedrijf uit hun handen zouden geven- en zouden leggen in die van dé werkne mers. Al wie medezeggenschap heeft, kan wijse lijk medé deelen in de verantwoordelijkheid, doch de kracht van een advies is nooit het stel len van de daad-. Wie zijn procuratiehouder en zijn meesterknecht raadpleegt, ontneemt met zichzelf het recht, bij de uitvoering van de daad, zelfstandig te beslissen. Het denkbeeld van de medezeggenschap der arbeiders-organisatiën in het bedrijf, of meer beperkt gesproken1, het raadplegen van die lichamen over de prijspolitiek, is nog fonkel nieuw. Wordt het in beginsel niet versmaad, wil dit Congres het openlijk aanvaarden, dan zal het tot "ontwikkeling kunnen komen en met goeden wil aan beide zijden, kan die ontwikke ling gezond zijn, want het'denkbeeld zelve is, naar mijn innige overtuiging, kern gezond van lijf en leden. Na deze toelichting zijner conclusies, be handelde de heer Wiertiels de talrijke amen dementen, welke door de Bedrijfsraden wa ren ingediend op de stellingen van het „Ma nifest der R.-K Vakbeweging", van den 16en April 3.1., dat in het Congres wordt behan deld. De meeste van deze waren reeds onwil lekeurig besproken in de inleiding. In het bijzonder stond spreker stil bij de voorstellen om aan de rechtscolleges in het vak van een gelijk getal werkgevers en werklieden een „onpartyidig voorzitter toe te voegen. Hem is bekend, dat onder juristen verschil van gevoelen bestaat bü de vraag, of in de C. A. O. rechtskracht kan worden verleend aan uitspraken van colleges, die be staan uit even getallen, welke kracht het Weth. van Burgerl. Redhtv. aan gewone scheidsgerechten van even getallen niet toe- V S-pr. zou liet betreuren, ais dit laatste hét geval zou zijn, want bü de rechtspraak vol gens de C. A. in de typografie met rechts colleges van een even getal rechters is het gemis van een dekse-l daarop nooit gevoeld en aan de instelling van dem „onpartydig voorzitter" zyn vele bezwaren verbonden. Z-oo zal er zeer moeilyk iemand te vinden ziin, die èn by de werkgevers èn bij de werk nemers voldoende onpartydig wordt geacht In de vakrechtbanken worden ook altyd haast altyd zaken behandeld, die voor, een vakkundige vrij eenvoudig zijn, maar om haar ingewikkeldheid hoogst lastig voor een ondeskundige. In hot genval, ™°ea „onpartijdige" noodig zal zuu^ de be- partyen tegenover ekaar Mnnm slissmg dan juisn kaa niet des- 3iga™. nleT'«beeld een oud-pa- troon of een oud-werkman, want dan gelooit weer do éene of andere partij niet in hem. Elke „onpartijdige", die één of twee keer in éénc richting schijnt to hebben gestemd, is zijn invloed kwijt voor het vervolg. Bij ge wone scheidsgerechten, die maar één uit spraak te doen hebben, staat het geheel an ders. Spr. hoopte van harte, dat het vak rechtscollege van een even getal zal mogen behouden blyven. Mogelyk lykt het hem, dat INGEZONDEN MEDEDEELING. deze colleges niet rechtspreken, maar advie zen geven, evenals de Kamers van Arbeid en dat de contractanten der C. A. O. zich dan verbinden om die adviezen op te volgen. Maar hy achtte het in elk geval verstandig niet te trachten in dit Congres die moeiJy- ke quacs-tie op te lossen; zy kan te pas ko men bq de vaststelling van statuten en re glementen voor de Bedrijfsraden. Hetzelfde ried spr. aan naar aanleiding van meer amendementen met bijzonderheden over de samenstelling der rechtscolleges. Bü conclusie III beoogden de meeste amen- edmenten wat reeds door den inleider was toegegeven: de voorkeur by een ontslag te beperken tot een onderdeel van het bedrijf, de quaestie der gehuwden en kostwinner® en de schade, die door het ontslag van een be paald persoon kan worden toegebracht aan den geregelden gang van het bedrijf. Waar echter in amendementen pogingen werden gedaan, om door toevoegingen als: „bij voor keur", „in den regel" e.d„ Conclusie III te ver zwakken, wat zou ziin totaal te ontwrichten wees spr. dat beslist af. Ook enkele amendementen op Conclusie IY' werden krachtig ontraden, als overbodig ol een verminking ervan. Met name „voor zoo ver een bepaald bedryf dit toelaat", zou, vol gens spr., aan kwaadwillenden de gelegen heid geven, om te trachten, juist hun bedrijf onder de afwykingen te rangschikken, terwijl spr. van oordeel is, dat elk bedrijf de me dezeggenschap toelaat. (Wordt vervolgd;. De Londensche redacteur van de „Manch Guardian" zegt, dat hij reden heeft om aan te nemen, dat de Nedferlandsche regeering vaster besloten is dan ooit, om den Keizer niet aan de geallieerden over te leveren, en er, voegt hij er aan toe, geen middel bestaat waardoor zij ge dwongen kan worden dat te doen. Ook dé Keizer zelf moet gezegd hebben, dat hij niet voor een hof van de geallieerden zou willen verschijnen. de nieuwe itondayswei, Naar wij1 vernemen, is de voorbereiding van een nieuwe Zondagswet, die door den minister van binnenlandsche zaken is toegezegd^ in han den gelegd van een commissie, waarin hoofd ambtenaren van verschillende departementen van algemeen bestuur zitting hebben en welke reeds haar werkzaamheden heeft aangevangen. Een te Belgisehgezind Tweede Kamerlid? De redacteur van de „Msb." te Brussel teinti ..Volgens stellige geruchten, welke ons ter oore kwamen, zou een lid der Nederlandsck© Tweede Kamer gedurende de laatste dagen in België, speciaal te Brussel, propaganda maken voor het houden van een volksstemming in Nederlandsoh Limburg. Zou de Nederlandsche regeoring geen aan leiding kunnen vinden, de waarheid- dezer ern< stig! geruchten te onderzoeken.'' (Officiëel.) Het ministerie van buiteniandsche zaken deelt mede, d'at Hr. Ms. gezant te Londen, jhr. mr. dir. R. de Marees van Swi-ndferen, en- het lid van den Raad van State, prof. mr. A. A. H, Struycken, Nederland zullen vertegenwoordigen in de internationale commissie inzake de herzie ning van de tracta-ten van 1839, welke eerlang te Parijs zal samenkomen en welke overeenkom stig dé getroffen regeli-ng. Nederland en België zal uitnoodigen, gemeenschappelijke formules aan te bieden met betrekking tot de waterwegen. Met hot oog; op den heerschenden woning-eft V.ensioniiood is hot te voorzien, dat één c or voorname vraagstukken voor lietEltabestuur zal zün, een regeling te treffen, waardoor men die bezoekers zooveel mogeliik onder dak kan brengen. In samenwerking nu met de vereeniging Koggesekip heeft men besloten gedurende de tentoonstelling een logiesbureau op het terrein te vestigen. A-an dit bureau kunnen al degenen zich opgeven, die zich willen verbinden gedu rende de twee maanden hun kamers ter schikking te stellen, zoodat toj^'^chocven bezoekers van de hlta 2^.^^ oen -tickot ont- ep te geven en tegen kamer kfügen toe- vangen. waarop zn d(ul eoa gewezen. hotels is men, schrijft ..De Mab.". bezig oen special© regeling te treffen, waardoor het mogelijk wordt de bezoeker® vanaf het tentoonstellingsterrein door middel -van het bureau over de disponibele hotelruimte te distribueeren. llictoe aal men door, middel van ordonnancen des middags om 4 en 3 uur, de beschikbar© kamers laten opnemen. Yoor -dit laatst werkje hoopt men büv. een paar pad vinders te vinden, die zich daarmee belasten. Wat betreft het passage-bureau, dat de ver schillend© vliegdiensten zal orgamseeren, kun nen wii reeds meedeelen, dat het de beschikking -heeft over een 20 p-ersonen. Hand-ley Page, eon Viokerstoesteh een 4 persooiistoestel van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1