Kerk en School Van Overal Uit den Omtrek "laatste nieuws BLEEKER'S Manufacturen en Confectiemagazijn korte: berichten BERICHTEN Wie een prima solïesl Costuum wenscht tegen zeer lagen prijs bezoekt Breestraat 156, Beverwijk. 3940 VERKEER EN POSTERIJEN ONTVANGENi de nieuwste Volle stoffen, Wollen stof» fen en Mantelcostuumstoffen tegen scherp concurreerende prijzen. Breestraat 156 ,3!45 UIT ONZE VORIGE OPLAAG Malaria-bestrijding. Breesiraat 156 Aanbevelend, BEVERWIJK. C. BLEEKER Lz, WAAR GAAN WIJ HEEN? Ti persoons iflying. Boat van Gas-' tard. een 4 prsoons B. A. T.. een 2 persoons Watervliegtuig van de Handley Page, en een ,2 persoons Gospard. verder een Farman- Goliath. luchtomnibus en een Brequet-toestel. Wie een tocht wil maken, moet zich opgeven met de mededeeling of men een terrein- of een overlandvlucht wenscht. waarna de condi ties zullen vastgesteld worden. Als aardig aan denken aan den tocht zal door het bestuur der Elta aan iederen passagier een foto gegeven worden van het toestel, waarmee gevlogen is. benevens een soort oorkonde geteekend door net bestuur. Verder heeft het bestuur zich voorgesteld een cup. beschikbaar te stellen voor den bestuurder van het toestel, dat de meeste vluchten gemaakt heeft vanuit Amster dam naar het land. waar het vandaan komt. Waarsehiinliik zal hiervoor wel een Fransch toestel in aanmerking komen, een perma nente verbinding tusschen Amsterdam en Pa rijs reeds vrijwel vaststaat. Het halen van de toestellen uit de verschil lende landen heeft men zich gedacht te doen geschieden o.m. door den ehef van het passage bureau met eenige vertegenwoordigers der ters. Daar het Amerika onmogelijk geweest vich in het groot te doen vertegenwoordigen op ue tentoonstelling, zullen waarsehiinliik de Amerikaansche vliegers van het 3e legercorps uit Coblenz hierheen komen. Verhooging der leges.De nieuwe leges verordening is door de Koningin goedge keurd. Het lcgaliseeren eener handteekening kost voortaan 0.20, der kiezerslijst 10. Voor het voltrekkeu van een huwelijk, op een an deren dag of een ander uur dan voor koste- looze voltrekking is bepaald, moet betaald worden: op een anderen dag 5.op een ander uur 10, terwijl voor het voltrekken van een huwelijk in de raadszaal 25.be taald moet worden. Franselic boeren in ons land. Op uit- noodiging van de „Vereeniging tot uitbrei ding van kennis over Nederland in den vreemde", in samenwerking met de commis sie voor den Nederlandseli-Franschen han del, vertoeft hier te lande thans een gezel schap Fransche autoriteiten op het gebied van land- en tuinbouw, zaadeultuur, zuivel bedrijven en visseherij. De Fransehen, aan het hoofd van wier delegatie door de Fran- rehe regeering dr. Bordas benoemd is, zul len verschillende excursies maken, welke Maandag aanvangen en Vrijdag 11 Juli ein- ligen. Zondag zijn de heeren aangekomen. Des jiiddags had in „l'Europe" een diner plaats. Tegenwoordig waren o.m. oud-minister Treub, voorzitter van de „Vereeniging voor den Nederlandsch-Franschen handel", burge meester Teilegen, burgemeester Zimmer man en wethouder "Wibaut. Congres B.-K. Centrale Haad van Bedrij ven. In verband met de behandeling der Arbeidswet in de Tweede Kamer zal de Minis ter Aalberse in de derde zitting van het eerste ongres van den R»K. Centralen Raad van Bedrijvefl. op Donderdag a.s., ziin in het pro gramma van het Congres aangekondigde rede niet kunnen uitspreken. (Msb.) VERKIEZINGEN VOOR DE EERSTE KAMER. Groningen. Tot lid der Eerste Kamer Is gekozen mr. A. Mendels. ouu-lid der Tweede Kamer te Amsterdam (soc.-dem.) met 21 stem men. Op den Iheer L. de Vries Hzn. (akrist. ihst.) waren 12, op den heer J. B. S. YV ester- dijk (aftredend, vrijzinnig-democraat) o, en op prof. dr. Slotemaker de Bruyne te Utrecht 3 stemmen uitgebracbit. Twee briefjes werden blanco ingeleverd. Friesland. Herkozen, is de heer H. H. van Kol (S. D. A. P.). die 26 stemmen op zich vereenigde. Voorts verkregen de heeren mr. S. G. Cnoleg (anti-rev.) 22, E. A. Keuohenius (Chr. Soc.) 1 stem. Drente. Tot lid van de Eerste Kamer as gekozen na 4 stemmingen, mr. H. Smeenge (Unie Lib.) met 23 stemmen, tegen 12 op d'hr. mr. H. G. van Holthe tot Echten (lib., aftr.) Overiisel. Herkozen is dr. H. Franssen (A.-iR.) Gelderland. Mr. W. H. J. Th. van Bas ten Batenburg (R.-K.) met 33 stemmen en H. Colijn (antirev.) met 33 stemmen. Bü de eerste stemming kreeg de heer F.M. Wibaut (S. D. A. P.) 11 stemmen, prof. mr. J. E. Heerea (Unie-lib.) 2 stemmen. E. H. Keuhcenius (chr.-soc.) 1 stem, terwijl 9 stem men blanco waren uitgebracht. Bij de tweede stemming kregen de heeren Wibaut 11 stam men, prof. Heeres 2 stemmen, Keuohenius 1 «tem, terwijl 10 stemmen in blanco waren. Limburg. Herkozen is i'nr. A. H. J. H. Mich iels van Kessenich (Kath.) met 24 stem men tegen 3 op den heer G. Abal (-S. D. A. P.), 1 op den heer Maenen (Kath.). 2 op den heer Goopen (Kath.), 1 op mevrouw Geiis (S, D. A. P.), 1 op den heer van Oppen (Kath.) CRISISAANGELEGENHEDEN. Uitvoer van aardappelen. Naar wij ver nemen is dezer dagen in de „Staatscourant" «en uitvoerregeling yan vroege aardappelen, te wachten. Consenten voor vee-uitvoer. Op de vragen "»an het Kamerlid van Schalk betreffende de Verstrekking van voeuitvoerconsenten luidt het antwoord van den minister van Landbouw: ,,De meening, dat vergunningen tot uitvoer van ree uitsluitend zouden .worden gegeven aan erkende veehandelaren, is ia zooverre niet geheel juist, dat ruim de helft van de tot dus verre uitgevoerde runderen rechtstreeks zijn aangekocht voor rekening van en uitgevoerd door, buiten! andsclie regeeringen. Aanvragen om uitvoervergunningen door vereenigingen .an veehouders .werden tot dusverre slechts enkele ontvangen. Zoowel met het oog op de voorziening van het binnenland met vleeseh' en zuivel ala in verband! met een spoedigen terugkeer tot normale verhoudingen in het landbouwbedrijf acht de minister een stijging der veepriizen niet in het algemeen belang. Bij het regelen van den veeuitvoer wordt dit steeds in het oog gehouden. De minister is in het algemeen bereid om ook vereenigingen van veehouders in staat te •tellen het door haar leden gefokt vee uit te voeren zonder dat zii gedwongen zijn daarbij .Van de tuSschenkomst van den handel gebruik t« maken. Op grond van vroeger opgedane ervaringen meent hii echter, dat dit beperkt poat blijven tot vereenigingen, die zich bijzonderlijk den afzet van vee ten loei stellenden die zich daar voor op deugdelijke wijze inrichten, op dezelfde wijze als soortgelijke vereenigingen ook ten op zichte van den export van zuivelproducten in het leven zijn geroepen. Deze vereenigingen zullen aan de/elfde voorwaarden bii den uit voer hebben te voldoen als de handel. Suiker en kindermeel. De Minister, van Landbouw heeft bepaald, diat in hel tijdvak van 16 dezer tot 12 Augustus, van d'e hieronder ver melde regeeringsgoederen geen hoogere dan de daarnevens aangegeven rantsoenen zullen mo gen worden versterkt: Suiker 1.4 K.G. per hoofd. Kindermeel kinde ren tot y2 jaar, 0.6 K.G. per hoofd. Van y2 tot 2 ajar 1.2 K.G. per hoofd. Vermeerdering spoorwegpersoneel. Door bemiddeling van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten -is ln opdracht van den Minister van Waterstaat aan de directies der Nederlandseho Spoorwegen verzocht, met het oog op do uitbreiding van het personeel, 'bij het aannemen van het personeel rekening te houden met de openbare arbeidsbeurzen en zoo noodig in overleg te treden met den di recteur der Werkeloosheidverzekering en ar beidsbemiddeling. TwenteRijnkanaal. De „Zutph. Crt." verneemt, dat de voorbereidende werkzaam heden voor het graven van dit kanaal, onge veer 3 jaar zullen duren en het graven zelf pl.m. 4 jaar. - 'v U Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd 'tot Rector, aan het Rijks opvoedingsgesticht voor jongens te Amers foort den fWelEerw. heer R H, de Groot; tot kapelaan te Arnhem (H. Martinus) den WelEerw. heer 'A. M. J. ÏVink; tot kapelaan te Hengelo 'O. (H. Ludger) dein {WhlEerw. heer A. IWt van Rossum; tot kapelaan te Oud-Zevenaart den tWjelEerw. heer B. A. Preller; tot kapelaan te Steenwij kerwold, den. LWelEerw. heer J. Th. J. van den Berg; tot kapelaan te Keijenburg, den WelEerw. lieer G. G. Smit; tot kapelaan te Etten, Gld., den [WfilEerw. heer J. F. M. .Verheuuvel; tot kapelaan te [Wjegdam, den Wel Der w. heer .0. J. van Schaik, i'1 Mgr. Dijkmans. Het heeft Z. H. den Paus behaagd den ZeerEeriw. heer L. J. Dijk mans, pastoor te Stratum tot zijn geheim Kamerheer te benoemen. Mgr. Dij'kmans arbeidde 40 jaren in Stra tum, waarvan 22 jaren als pastoor. Het conflict to do Schippersbeurs. Het bestuur van den, Algemeenen Schippersbond deelt mede, dat de heer, G. S. Vlieger, d|e inspecteur voor de Binnenaehipperijdo di recties van j,Het Wapen van Amsterdam" en van het hotel „De Pool" te Amsterdam, heeft weten te bewegen, om geen zaal aan de schippers organisaties af te staan voor beurs. Het 'gevolg hiervan is, dat er thans in het 'geheel geen bevrachtingen plaats vin den, waardoor de handel in groote moeilijk heden geraakt. De heer Vlieger deelt nog het volgen de mede: „Ik heb verboden, dat door den Algemee nen Schippersbond 'naar een systeem zou worden bevracht, dat volgens beschikking no. 7100 Van den minister van Landbouw niet geoorloofd is. Tegen afwikkeling van bevrachtingenter beurze heb ik mij in geen enkeL opzicht' verzet. Ik heb echter als eisch gesteld, dat de bevrachtingen zóó zouden geschieden als door den minister is voorgeschreven. Daaraan heeft de Schippersbond zich niet willen onderwerpen en daarom is buiten Üe schippersbeurs om bevracht; niet omdat af wikkeling van bevrachtingen ter beurze door mij is verboden". l_i Gevecht tusschen matrozen en burgers. Door de politie uit de Pauwensteeg te Rot terdam werd Maandagavond een eind ge maakt aan een vechtpartij op den Schiedam- schen dijk tusschen matrozen van de Ame rikaansche handelsmarine en burgers. Hier bij is het warm toegegaan. Verschillende Amerikanen bekwamen bloedende verwon dingen. Ooik twee politieagenten moesten zich na afloop laten verbinden. Een hunner was met een hierflesch geslagen en een ander had, toen een Amerikaan trachtte hem zijn hartsvanger te ontrukken, mot de linker hand het lemmet vastgegrepen. De politie voorde verscheidene charges uit. Het pulbliek was, Wat niet dikwijls voorkomt op den Schiedamsoben dijk, op de hand van de po litie, die ten slotte de Amerikanen moest be schermen. Daar dit alles honderde personen i op de been had gein-acht, bleef het nog uren lang or:rustig op „den dijk". Brand in een loods. Dinsdagmorgen cir ca 6 uur bemerkte men, dat er rook opsteeg uit loods M. aan de Handelskade te Amster dam, toebehoorende aan de cargad'oorsfirma Gebr. Borger. Met het oog op hiet ernstig brandgevaar rukte de brandweer onder leiding van den hoofdbrandmeesters Brunet de Roehebrune en Boele met groot materiaal aan en be merkte hij het onderzode, dat de brand ont staan was door het broeien van eenige pak ken kakhi-afval. Het vuur greep snel om zich heen en deel de zieh medo aan eenige rondom liggende va ten whisky, autobanden en zeilen. D'e brandweer tastte de brand aan met twee slangen oo de Veehtleiding en een op de drijvende stoomspuit Jason, doch moest toclE tot circa 9 uur blijven water geven voordat het gevaar geheel geweken was. De aangerichte schade is niet gering. Naar wij vernemen is de Minister yan Bibnen! andscbe Zaken,, 'Jlir. Mr. Buys de Beerenbrouck voornemens om binnenkort, vermoedelijk nog 'deze week, .vergezeld door den secretaris-generaal ïn algemeenen dienst Mr. J. !B, Kan,, een bezoek te brengen aan de noodlijdende 'gemeente Ernrnen. De staking dei' bontwerkers,, die bij 5 firma's te Rotterdam nog steeds voort duurde, is gisteren geëindigdj. De patroons hebben toegezegd een loonsverhooging van 20 a 26 pCt. .Voorts aanneming van een collectief contract vóór 15 Augustus, welks loon en terugwerkende kracht zullen hebben van af '7 Juli. j Te SVapen velde o.d. Vel uwe is een; sta king uitgebroken aan de Berghuizer pa pierfabriek. De oorzaak ligt in de niet vol ledige erkenning Üer organisatie door de di rectie en de ontilagaanzegging aan de bonds leden. Te Herpen (N.B.) is de arbeiderswoning van v. ld. B. geheel in vlammen opgegaan. Er kon inlets worden gered. De oorzaak' is onbekend. Een en ander was slechts laag verzekerd. Het lijk van fi. de Vos,, het derde slachtoffer van 'het zwemongeIuk„ dat Vrij dag 27. Juni bij het Volkszwembad te Sche- veningen voorviel, is gisteren aan het strand te Loosduinen aangespoeld. Naar Gennep is gevaakelijik overge bracht* zekere K„ vroeger ambtenaar bij het distributiebedrijf aldaar, bij welk bedrijf een tekort is geconstateerd van ongeveer, 2000. Op de Schelpenkade te Leiden is een 84-jarigo man, die alleen thuis was, door gasverstibking om het leven gekomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich op het politiebureau aan de Groo te Paauwensteeg te Rotterdam gemeld de wissellooper A V., in dienst der Twentedhe Bank, aldaar. V. waa Donderdagmorgen met zijn wissels van de Bank vertrokken, had een bedrag van 11,971.66 ontvangen, en was niet naar de Bank teruggekeerd. Hii geeft voor, dit be drag verloren te hebben. Zaterdagmorgen zat het 14-jarig knechtje van Z., paardenhandel aar te Pur- merend, op een paard. Plotseling viel hij er af. Bij het vallen gaf het paard den jongen een trap op de borst, waardoor bij inwendig ernstig gekneusd werd. Een drietal doktere, in allerijl ontboden, kon, niettegenstaande zij alles in het werk stelden, den jongen niet in hek leven houden. Eenige uren later stierf hij onder hevige pijnen in het gasthuis. Te Bathmen (O.) heeft een hevige vecht partij plaats gehad tusschen een bende zi geuners eu een paar boeren, die hun belet ten wilden, op een weiland mollen te van gen. De bejaard© landbouwer H. werd daar bij zeer ernstig aan het hoofd gewond. Toeni politie kwaan opdagen, verdwenen de zigeu ners in de richting van Deventer, om dam de paardenmarkt onveilig te gaan maken. Gelukkig was de politie tijdag- gewaarschuwd en kon,den buitensporigheden voorkomen worden. Te Koudekerken is in den nacht van Zondag op Maandag een voormalige marine- barak geheel afgebrand. Gelukkig was de wind in de richting der duinen, vrat gevaar voor andere gebouwen voorkwam. De dader van den gruwelijken moord te Doesburg beeft een volledige bekentenis af gelegd. i TT ij jfi zwaar geboeid naar het politieiDu- reau aldaar gebracht en vandaar naar Arn hem getransporteerd. Het lijk van den ver slagen broeder is naar bet ziekenhuis ge bracht tot nader onderzoek. Beverwijk. v. lM-E.fc.Kfcn LZ. iVan belang, ook uit een oogpunt van open- bars hygiëne, is een op&t-el schrift v. Cteneesk." van 24 Mei, «©schreven door den inspecteur, yan de .Volksgezondheid, dr. Aldershoff. te Utrecht. Hii begint met er op to wuzen, dat de aan dacht al lang er op gevallen was, dat de laat ste jaren de gevallen van malaria vermeerderen, niet alleen in Noord-Holland, maar ook m streken, waar tot nu toe zoo goed als geen malaria voorkwam. Met de bestrudiug ging echter niet te best. Slechts in enkele gevallen is het mii mogen gelukken noodzakelijk ge oor- deelde dempingen van slooten. en fj lass en. te verkriigen: gevolg v-an het groote euvel aan onze gezondheidswetgeving klevend, gemis aan uitvoerende macht bij de geneeskundige autoriteiten. Men kan met klem aandringen, waardoor men niet zelden werkelijk goede re sultaten bereikt, als de uitvoerende autoritei ten meewerken; is dit laatste niet het getval, of bezitten deze niet de macht weerbarstige particulieren te dwingen, dan kan de genees kundige ambtenaar toekijken en zich ergeren. Van de nieuwe gezondheidswet verwacht, de sokr. niet zoo heel veel. Voor hem is er sleoht-s één oplossing: ,.een ministerie van Volksge zondheid, waarin alle nu tot verschillende de partementen behoorende diensten van genees kundige voorzorg en behandeling worden te zamen gebracht en aan welks ambtenaren de macht wordt gegeven, -noodig geachte maatre gelen te doen uitvoeren, met, zoo noodig, uit schakeling der- gemeenten." Maar ook dan nog is - de malariabe strijding niet zoo gemakkelijk. De totale verdelging van de mug. die de malariabesmet ting op den menseh overbrengt, acht de schr. niet mogelijk in een land als Noord-Holland. Het overdekken van 't water met hap rol o? petroleum, ;t rwerkeni met) blauwzuurdampen, 't oplossen van cyaanveTbindingen in het sloot water zün practisch onvoldoende door te voeren middelen. En dan het dempen van slooten in Noord-Holland. Alleen van het omvormen van alle slooten tot goten van beton met dito rand, zou de schr. heil verwachten. Ook 't beschermen tegen den steek van de anopholis door op groote sokaal muggengaas aan alle huizen aan te brengen en te houden is een niet te vol brengen taak. Of men moest ziin toevlucht nemen tot een militair régime. Zoodat. /ver blijft naast demping van overbodige wateren, reinigen en goed afsluiten van regenbakken en regentonnen en zoo mogelijk verdelgen der arven: een system a tisteho voorbehoeding en behandeling door middel van chinine. Aan de werking van chinine is echter weer een grens: •de geslachtelijke vorm van de parasiet wordt in 't lichaam van den menseh door ehininetoe- diening niet gedood, zoodat daardoor weer een stekende mug besmet kan worden (of salversan in dezen meer zal brengen moet nog bewezen worden. Maar naar schrijvers meening is door ehininetoediening toch veel te bereiken. En hij roept met vertrouwen de medewerking der Nederlandsohe geneeskundigen in. om in deze richting werkzaam te aiin (voor de microsco pische diagnose en de céntröle van de behan deling, eventueel met de hulp van 't Centraal Laboratorium te Utrecht). Wat ten slotte de vraag betreft, waaraan de vermeerdering der malariagevallen is toe te schrijven, merkt dr. A. op, dat ook het aantal vroege (wat den tiid van 't jaar aangaat) ge vallen vermeerderd is. Spelen hier de over winterende muggen een rol. ofschoon daarin malariaparasieten nooit zijn aangetoond? Ver plaatsingen van parasieten dragen de solodaten gedurende do mobilisatie samen met ontstaan van broedplaatsen voor de muggen bü 't fmaken van militaire werken, kunnen de oorzaak zijn van 't optreden van malaria in streken waar zü tot nu toe niet was waargenomen. Met weers- omstandgheden, tijdelijk verdwijnen en ver huizen van muggensoorten, dient verder ook rekening gehouden te moeten worden bü de vraag van de ontwikkelingsmogelijkheid van deze diertjes. J. LEI PEN. t Hedennacht is in het Diaconessenhuis waar hij werd verpleegd nog vrij plotseling overleden de heer J. Leupen, oud-lid van den gemeenteraad en lid der firma Wed. J. Leu- 2,0611°) 1681 u"ba 8)^0eui nednaq; .iaot[ oq -uad deel uit van den Haarlemschen gemeente raad. Als oud en rasecht Haarlemmer had hij de verdienste bijna alle Haarlemmers te kennen en deed als zoodanig goed werk in de commissie voor de bezwaarschriften. De heer Leupen was o.m. oud-commandant van de Brandweer en stichter van het Staalbad. Hij werd 79 jaar oud. Het tramongeval te Bloemdudaal. De .wagenvoerder met wiens wagen het tram ongeval plaats heeft gehad1, Zondag j.l., op. de lijn Bioemendaal is door. do Directie ont slagen. Niet veel. Het politie-rapport vermeld de hedenmorgeü niets anders dan het ste len van een fiets uit een perceel aan de Groote Houtstraat. Voor den ex-bezitter van liet karretje een scliacleppstje,, en. voor an deren pen leer? tWjij hopen het. GARNIZOENSBERICHTEN. De milicien-soldaat J. Z. van het lflo Regi ment Infanterie te Haarlem is door den krijgs raad te 's-Gravenhag© veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf wegens diefstal. De sergeant-majoor-administrateur D. G. Koning van het 18e Regiment Infanterie te Amsterdam is op verzoek overgeplaatst bü het 10e Regiment Infanterie te Haarlem. De reserve-korporaal J. Winkler, van het 10e Regiment Infanterie te Haarlem, wordt met ingang van 22 Juli 1919 gedetacheerd' bij den vaandrigs-cursus te Breda voor opleiding tot reserve-sergeant en vaandrig. De le Luitenant J. J. Fot van het 10e Regiment Infanterie te Haarlem, wordt met ingang van 21 Juli a.s. gedetacheerd, in de Legerplaats te Mitogen om te worden opgeleid voor plaatsing bii do politieafdeelingen. ZUSTER HILTRUDA. Het zal voor velen Haarlemmers een min der aangename tijding zijn, te vernemen dat zuster Hiltruda onze stad gaat verlaten. Zuster „Truda" heeft zich in de 24 jaar dat zij te Haarlem aan de bewaarschool aan den Heerensingel haar zorgen wijdde, zeer bemind gemaakt en haar zilveren professie- feest, wat zij eenige jaren terug mocht vie ren, was daar het bewijs van en heeft ook blijde herinneringen nagelaten. Zuster Hil truda zal nu naaii Tilburg gaan, waar zij evenals hier, weer haar krachten aan een bewaarschool aal wijden. De Goede Gód ze- gene haar werkl Faillissementen. Heden werd in staat van faillissement verklaard: J. A. Ruigrok,, koop man en winkelier, wonende te Lisse, Gracht- weg. R. O. Mr. de Josselin de Jong. Curator Jhr. M. F. W. van Styrum. i J Beëedigd. Heden werd beëedigd als amb tenaar van het O. M. alhier., de heer. Mr. L. de Bléeourt. Beëedigd werd als Ambtenaar van den Burg. Stand te Lisse de heer G. J, H. .Eenhuis, aldaar. I Beëedigd werd als makelaar in machinerieën eu metalen te Haarlem, die heer J. K. C. Sneltjes. 0 „De Eendracht". Gisteravond had in de groote zaal der sociëteit „Vereeniging" een bui tengewone ledenvergadering plaats der Coop. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „De Een dracht", onder voorzitterschap van den heer H. J .Bregonje, welke vergadering belegd was volgens art. 45 der statuten. Het voorstel van het bestuur tot wijziging der statuten en huishoudelijk reglement was punt één der agenda, hetwelk het bestuur aldus wilde wijzigen. Art. 18 (oud artikel 20): Elk lid moet f 25 als aandeel storten en kan dit naar verkiezing in eens of in termiji- nen doen van minstens 10 cent per week. Stor tingen op een aandeel van 10 en daarboven geven eene rente van 4 pet. 's jaars, welke rente ingaat op den eersten dag der maand, volgende op die, waarin de storting plaats heeft gehad. Deze rente wordt alleen berekend over volle guldens. Als toelichting was daarbij gevoegd: In ver- Inalle tot het Manufacturen- en Contec- iie-vak behoorende artikelen hebben wij in solide quaiiteiten ruime keuze tegen beslist zeer lage prijzen. 7087 band met de plannen iot uitbreiding onzer za ken en de daaimede gepaard gaande grootere behoeften aan bedrijfskapitaal, is vergrooting van het aandeel dringend noodig. Na vele discussies werd het voorstel door den heer Bottelier eenigszins gewijzigd om inplaats van 10 cents per week het te brengen van 5— 25 cent per week, waarna tot stemming werd werd overgegaan. De uitslag Her stemming was, dat dit voor stel met 140 voor 124 tegen en 45 blanco stem men werd verworpen, aangezien men twee derde van deze stemming moest hebben. Na nog eenige besprekingen van huishoude- lijken aard werd de vergadering, welke slecht bezocht was, te ruim 10 uur gesloten. Tentoonstelling van werken door Odi- lon Redon. In De Bois' kunsthandel is gedurende de zo mermaanden een belangrijke verzameling wer ken tentoongesteld van den in 1016 overleden Franschen kunstenaar Odilon Redon. In 1840, hetzelfde jaar waarin de groote beeldhouwer Rodin en de schilder Monet wer den geboren, zag Odilon Redon te Bordeaux het levenslicht. Zijn vader, die hem voor de bouwkunst wilde opleiden, koos voor den veer tienjarigen jongen, die reeds lang voor dien tijd potloodteekeningetjes maakte van meer dan gewonen aard, Rodolphe Bresdin tot leermees ter. Diens leiding is van veel invloed geweest op Redon, vooral openbaart zich dit in de et sen en litüografieën uit zijn jongen tijd die ui terst zorgvuldig en precieus werden behandeld terwijl ook de motieven den invloed van Bresdin verraden. Redon zoekt echter naar nieuwe we gen, werkt in Spanje en Bretagne, in België en Holland, copiëerde schilderijen in het Louvre en werd vooral door Rembrandt beicoord. Dit was in de jaren voor den oorlog van 1870 en in deze periode is het dat in hem de landscnap- schilder op den voorgrond treedt. Na den oor log wellicht was deze niet zonder invloed ontstonden de fantastische, de visionaire wer ken, de pastels vooral met hun wonderlijk ei? tooveraentig kleurenspel waardoor hij ook hiet te lande het meest bekend is. Als paysagiste kent men hem hier maar wei nig en het is dan ook een bijzondere gelegen heid den kunstenaar, die zich ook als zoodanig reeds een droomer en subtielen waarnemer toon de, te kunnen bewonderen. Ruim dertig schilderwerken, die met een en kele uitzondering alien het landschap tot onder- werp hebben, en een zeventigtal litho's van ver schillend sujet vormen de collectie. De land schappen van Redon zijn scijobaar zoo een voudig, met zoo weinig gedaan, doch weik een fijngevoeligen geest verraden deze werkjes met hun ieere kleuren. Het fijne grijs en groen gelij ken als door een fijnen nevel gezien. Krachtiger is de kleur in de stillevens, men zie dat met de tomaten, dat als 't ware een voorbode is voot de kleurenpracht die Redon later ten toon zou spreiden. De lithografieën, waarin een groote verbeel dingskracht zich uitspreekt, kenmerken zich door een bekorende tegenstelling van licht en schaduw en het fluweelige in de diepe partijen die nergens een doode toon werden. Redon geldt als een voorganger van het mo dernisme, doch zeker kunnen de verwarde en dikwijls bandelooze uitingen van onzen tijd geen bevrediging zijn van het schoonheidsideaal dat deze fijnbesnaarde kunstnaar zich stelde. M. v. d. W, O VER VEE-N --BLOEMEN DAAL. aaerwun- ntjU Levensijraclit,'' A.s. Kon-dag zuilen in onze 'gemeente bloempjes worden ver kocht ten bate van Herwonnen Levens kracht" ter bestrijding der tuberculose. De jonge dames,, die zich hiermede- willen be lasten .worden a.s. Vrijdag ter vergadering opgeroepen,, »a 'het Lof iu do Zustersschool Als 't niet kon dienen ter opwokking,, zou 't eigenlijk overbodig moeten hèeten, nog een .woord van aanbeveling te schrijven voor zulk een 'doel. Iedereen heeft in zijn om geving en .wel in één of meer gezien,, die aangetast waren door de gevreesde ziekte. ÖKelnu,, moge dan de eigen aanschouwing van het leed,, de beurzen openen opdat d<i bovengenoemde vereeniging. in staat zjj„ het kwaad zooveel mogelijk te beteugelen. Temeer, klemt deze keer de bede om hulp nu „Herwonnen Levenskracht" een nieuw gebouw, wil oprichten waar de lijders op, doelmatige wijze verpleegd kunnen worden, en wel te Apeldoorn. Daar zal plaats zijn voor 250 patiënten. ffiCiie bij 'geval aan de kerken geen bloempj» je koopt,, heeft nog- gelegenheid zijn offertjr te brengen daar B. en [W]. van B-loemendaal hebben toegestaan,, dat en met gesloten bus' sen langs de huizen zal worden gecollec teerd ten bate der voreenigiag. [Wbl ts dit nog niet de ware bedoeling der bestuurders, (maar het is toch" een con cessie. (Verontschuldigt u dus niet. Koopt eej bloempje, of geeft een offerde, opdat du lijdenden worden geholpen, en het Comité in staat (worde gesteLd velen op. t© neaneal Eerste Kamerverkiezingen. UTRECHT. De Prov. Staten hebben heden als lid der Eerste Kamer herkozen den heel G Oh. D d'Aumale, baron van Hardenbroeik van Hardenbroek, aftredend, anti-revolm tlVUOSCH. De Prov. Staten van N.-Bra band hebben heden herkozen de aftredende leden R. J. A. N. Diepen, R.-K. en Mr W; M. van Lansehot R.-K. In de vacature v C. L. Bressers, R.-K. werd gekozen Dr. A J. J. C. .van Loon, te Steenbergen, R.-K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2