BINNENLAND STADSNIEUWS Het Gezinsloon groote Gezinnen Kunst en Kennis ORDE EN ARBEID N.V. Drukkerij De Spaarnestad HAARLE8H. UIT ONZE OOST De ontsnapte tijgen3. VERSCHENEN 011 (I© 7995 »'op:alist*clie leden der Beiersclie regeering heftier verzet uitgelokt. Dientengevolge wor den nu opnieuw besprekingen gevoerd om te trachten tot overeenstemming te komen, aldus meldt de Berliinsche correspondent van het „HM." De oentrumafgevaardigde Mausbach en de sociaal-democraat Sehulz. ondcr3taats-secreta ris in het departement van binnenlandsehe zaken, hebben Maandagmiddag het compromis een nieuwen vorm gegeven. De oprichting van bijzondere scholen zal zeer beperkt worden, zoodat de geestelijkheid er in bemoeilijkt wordt, overal kloosterscholen op te richten. De bepalingen, welke voor de afzonderlijke bondsstaten in zake de sehoolquaestié bestaan, blijven echter onaangetast. Daardoor zouden 'de bondsstaten, indien het compromis aanvaard wordt, niet de thans bestaande confessioneele scholen behoeven te veranderen. Het gods dienstonderwijs zou gewoon leervak worden en de confessioneele scheiding zou bliiven be staan. Het centrum zou bii de aanneming van dit oompromis in de schoolquaestie over de ge heele linie de overwinning hebben behaald. Het centrum is evenwel met dit resultaat niet tevreden geweest. Twee centrumleden van de Pruisische regeering eisohten, dat het Pruisi sche Ministerie van Eerediensit onmiddellijk tegen dit compromis zou protesteeren. De minister van eeredi?nst, de sociaal democraat Hanisch, weigerde dit evenwel be slist en verklaarde, dat dit compromis met toe stemming der geheele coalitie-regeering. waar van ook het centrum deel uitmaakt, was goed gekeurd. Het Pruisische centrum bliif't echter bii zijn eisch en laat doorschemeren, dat het zal over gaan tot het vormen van een Rijnschen, Opper- Silezisehen en Westfaalschen Bondsstaat, in dien aan ziin wenschen niet voldaan wordt. Dit geschil heeft dus in Pruisen het dóode punt bereikt. De sociaal-democraten ziin niet geneigd, naar het heet. voor den druk van het centrum te wijken. Du it sellers en Polen. De „linies" verneemt uit Warschau d.d. 3 Juli, dat biina een week verloopen Is sedert het onderteekenen van het vredesverdrag, ter- wi.il nog geen enkel teeken te zien is van het opstaan der Duitsche bevolking in WestPrui- sen. zooals in de pan-Germaansche pers voor speld was. Alles wijst er integendeel op, dat de Duitchers in de streken, die zullen overgaan, zich voorbereiden om zich aan het Poolsche bestuur te onderwerpen en zich zoo goed moge lijk te schikken. De Polen zijn geheel en al be reid om hen in practisch verzoenenden geest tegemoet te komen. De vertegenwoordigers der volksraden te Thorn, Graudenz en Brom berg zijn in Posen en Warschau geweest en zullen de nieuwe distrieten uit naam der Pool sche regeering besturen. Die Duitschers, welke voor bet onderteekenen van den vrede het hardst riepen dat zii zich nooit zouden onder werpen, hebben schielijk bun optreden gewij zigd nu de teerling geworpen is en toonen zich thans volkomen bereid om tot rede te komen De Duitschers. die zich kalm aan het Poolsche bestuur onderwerpen, zullen bescherming ge nieten van hun eigendom en volledige vrijheid om hun eigen taal te gebruiken, hun eigen godsdienst uit te oefenen en regeeringsamb- teu te krijgen. Zij hebben'de vérzekering ont vangen, dat hun anti-Pcolscfie actie vóór liet teekenen van den vrede hen niet aan vervol ging zal blootstellen. De Polen wenschen zoo veel mogelijk de inrichting van het Duitsche burgerlijke bestuur te handhaven en de Volks raad-vertegenwoordigers hebben waarborgen pntvangen dat autoriteiten, die óp hun post geblven ziin, in Poolscben dienst genomen en goed "iiandeld zullen worden. BUiTEMLANDSCHE BERICHTEN ,-c iuv.nsche censuur. De „Petit Pari sian welks directeur Jean Dupuis in zijn hoedanigheid van Voorzitter der Parijsclie persvereeniging door CLemenceau is ontvan gen, deelt "mede, dat het voornemen bestaat den hu.aigen toestand ten aanzien van staat van beleg en censuur te bestendigen tot aan de ratificatie van het vredesverdrag, welke naar men verzekert in de tweede helft van Augusts zaï plaats vinden. Op dt ze wijze zouden de opheffing van .en staat van beieg en van de censuur amenvaiien met de opening van de verkies singsperiode, aangenomen dat de verkiezin gen begin October zullen worden gehouden. Reuter meldt nog dt. gisteren: De Ka-, /uier verwierp met 256 tegen 202 stemmen een voorstel def socialisten tot onmiddel- ijke opheffing der krijgswet en der cen suur. Ken latn Juli. Aan den groot en wapen schouw, welke den 14en Juli te Parijs zal worden gehouden ter viering van de over winning, zullen 1200 Belgen deelnemen, die uit het geheele Belgische veldleger zullen worden gekozen. Zijne Majesteit Poincaré. Koning Hus sein van de Hedjaz heeft het volgende op een kleine vergissing na zeer schoone telegram aan Poincaré gezonden: Mekka, 27 Juni. Aan den lieer president der Fransche republiek, Parijs. Dank brengend aan God, bied ik Uwe „Majesteit" mijn hartelijke gelukwenachen aan ter gelegenheid van den vrede, dien wij aan den vijand der menschheid hebben op gelegd!" Veraooging brood- en vetrantsoen. jja Rijnland wordt, waarschijnlijk in ver band met en als gevolg van de onlusten, het brood- en vetrantsoen met ingang van 12 dezer op 5 pond per week verhoogd. Naar verluidt zal het vetrantsoen voor heel Duitschland met ingang van 1 Augustus a.s. van 110 op 150 gram gebracht worden. Het aandeel van Canada in den oorlog. Canada, dat in de eerste maanden van den oorlog slechts een blijvend gedeelte had van 3000 man en een eenigszins geoefende mi litie van ongeveer GO.OOO man, had op den dag van den wapenstilstand 595.441 man onder dienst en er 418.052 overzee gezon den. De totale verliezen bedroegen tot half Januari 1.1.' 218.433 van wie er 50.000 gedood werden of aan wonden of ziekten gestor ven zijn. De Canadeesche troepen maakten 45.000 gevangenen en veroverden 850 ka nonnen en 4200 machinegeweren. De scheaps ^vrer?,en 'n Canada hebben het afgeloopen jaar 367.367 ton aangebouwd, terwijl de openbare schuld, voornamelijk 'door oorlogsuitgaven, met bijna een milliard dollar is vermeer* derd. Bolsjewisme In Canada. De correspon dent van de „Times" te Toronto vertelt nog eenige bijzonderheden over de krachtige ac tie van de auutoriteitsn tegen de bolsjewis tische strooming in Canada," De politie heeft in de 'meeste Westelijke staten huiszoeking gedaan in dé bureeien der radicale arbei dersorganisaties. Te Montreal en Toronto hebben de huiszoekingen zich ook uitgestrekt tot de huizen en kantoren van vele ver dachte vreemdelingen. Er schijnen op Ver schillende plaatsen "compromiteerende docu menten in beslag te zijn genomen. Groot was vooral de voorraad revolutionaire jmo- paganda-geschriften en blijkbaar zit er ach ter de revolutionaire beweging nog al wat geld De stakingen "duren nog voort en .telkens breken weer inieuwe stakingen uit en wor den nieuwe looneischén gesteld. Zoo vraagt de organisatie der dienstbodten, de Domestic Werkers Union te Toronto nu bijv. een negenurigen arbeidsdag en een weekloon van 2 p. st. of als de wasch aan huis wordt ge daan 2 p. 10 sh. De tramstaking to Toronto is geëindigd De trammaatscbappij heeft aan het ge meentebestuur haar bedrijf aangeboden en het is mogelijk dat liet gemeentebestuur op dit aanbod ingaat. Do Fransche blauwbaard. Landru maakt lxet niet al te best, en na verscheidene da gen achtereen door den dokter van kle „San té" onderzocht te zijn, is hij nu op het bij zonder diëet gesteld, waarbij hem dragelijks een liter melk, een liter bouillon en 200 gram vleesch wordt verstrekt. Tot den rechter van instructie Borin heeft hij een schrijven gericht, waarin hij klaagt over het 'diëet dat hem is opgelegd, en het gebrek aan lucht. Hij vraagt derhalvo in voorloopige vrijheidte worden gesteld, om nieuwe kracht te gaan scheppen, zoo moge lijk op zijn buitengoed te Gambais. Hij ver bindt zich 'op eerewoord ter beschikking te blijven van den rechter van instructie. Op zijn verzoek is nog niet geantwoord. ■sa Men schrijft aan de „Deli Crt." van 13 Mei uit Sabang: De fauna van Sabang is sedert Zondag j.l. met een diersoort vermeerderd; konden onze Nimrods tot .Zondag slechts jachtlauweren oogsten met het schieten op groene duiven, groote slangen en varkens sedert Zon dagavond hebben we onzen tijger en kunnen onze jagers elkander de eer betwisten het beest te goeder tijd neer te leggen. Maar laten we eerst vertellen boe we 'dat geluk hier deelachtig werden. Filis circus gaf hier sedert eenige dagen zijn voorstellingen en tot de gewilde num mers behoorde het optreden van den dieren temmer met zijn tijgers. Er waren acht tijgers, doch meestal trad de temmer slechts met zeven dieren op: één, kortelings in Deli aangekocht, was nog niet voldoende betrouwbaar gedresseerd en werd, als de andere dieren in den ring gingen, vast gebonden in de kooi achtergehouden. Nadat Zondagavond het bekende ijzeren hek was opgesteld, werden de tijgers, in den ring gelaten, de nog onvoldoende afgerichte tijger schijnt losgeraakt te zijn. van zijn ket ting althans hij trad mede in. De temmer trachtte hem terug te drijven, wat niet ge lukte, scheen overigens niet al te vfeel ge wicht aan het geval te hechten en maakte zich gereed om met de dieren te gaan wer ken. Het bleek al spoedig, dat het bewuste dier hinderlijk was bii de werkzaamheden, her haaldelijk moest de temmer geducht met de zweep optreden. Eindelijk deed het beest een aanval op den temmer, stond tegen bern op en klauwde hem, onder lievig gebrul in den schouder. De temmer verloor geen oogen- blik zijn tegenwoordigheid van geest en wist door den tijger een gepunte ijzeren stok in den bek te steken en in den buik te prikken, het dier weder van zich af te krijgen; daarna gaf hij bet dier eenige hevige slagen met een zwaren stok op den kop. Het dier scheen voor deze argumenten wel eenig respect te hebben en ging brommend liggen. De temmer begon nu weder alsof er niets gebeurd was met d« andere tijgers te wer ken. Het publiek was reeds een weinig ner veus geworden. Plotseling stond het bewuste dier weer op, liep even rond, bad vermoedelijk een minder stevige plek tussehen de verbindingen van liet hekwerk ontdekt, stak zijn kop er door heen en wrong vervolgens het heele lenige lichaam er door en voor er zidhi iemand nog goed rekenschap van kon geven, stond het dier vrij in liet circus. Het dier liep kalm naar den kant waar het minste publiek zat, knipoogde even tegen een dame in de loge, die er nog al goed uit zag doch van schrik flauw viel wipte door de loge in den eersten rang, waar alles reeds een goed heenkomen had gezocht en verdween achter de muziek langs, uit de tent. Heel het optreden van het beest teefkenile snel beraden kalm overleg, geen zenuwachtig zoeken naar een uitgang, geen neiging om bloeddorstige aanvallen te doen al zou hij mogelijk iemand, die hem had willen tegen houden wel even geknauwd hebben; de ze kerheid waarmee hij langs de beste en meest leege plaatsen een uitweg wist te vinden was' werkelijk merkwaardig. Het publiek ondertussehen had de zaak minder kalm opgenomen. Het meest benauwd hadden het wel de lo- gebezoekers aan den kant waar het dier uit brak. Het was daar een algemeene zenuw achtige vlucht; dames vielen flauw, heer en kwamen te vallen en bezeerden zich min of meer, de vluggeren onder de inlanders waren in de palen van het circus geklommen vrouwen en kinderen gilden kortom het was een volkomen stadium van lichte paniek en dat e<r geen ernstige ongelukken zij 11 ge beurd, lag meer aan het fatsoenlijk optreden van den ontsnapten tijger dan aan de beza digdheid van het puibliek Heeds "den volgenden morgen werden er drie verscheurde geiten hij het circus ge bracht waarvoor vergoeding werd betaald maar niettegenstaande ijverige nasporin gen van militaire en civiele jagers is tot he den het dier niet onder schot gekomen. De echte jagers hopen nu maar dat het bestuur zoo vriendelijk zal wezen om het dier een passende echtgenoote te versohaffen, op dat het ras zich blijvend moge vestigen in de wildernissen van Poeloe Web en zoodoende ook het jachtgenot van duurzamen aard mo ge zijn. Een officieel woordenboek. In bet „Hbl." deelt mr. J. I. de Haan mede, dat hij zich eenige jaren geleden tot de regeering ge wend had met een klacht over de Nederland- sefce woordenboeken. Hij lieeft toen een on derhoud gehad met den referendaris mr. Dupare en deze was bereid de uitg'ave van een goed woordenboek te steunen met een jaarlijkschc bijdrage van 1500, gedurende vijf jaar, natuurlijk als de post werd goed gekeurd. De lieer L. Simons wilde het woor denboek uitgeven zonder eenig voordeal. Ten slotte wilde mr. de Haan tocli de bewerking niet op zich nemen, omdat de wijsgeerige significa al zijn werkkracht eischte. Hij deelt thans liet plan mede, omdat misschien* een ander 't wil uitvoeren. Een dreigcn-le staking in het melkbedrijf. Er dreigt te 'Amsterdam in liet melkbe drijf een ernstig conflict uit te breken. De Centrale Bond van Transportarbeiders, zoo verneemt het ,„N. v. d. D." heeft in samen werking met 'den R.K. Bond van Zuivel bewerkers, een aantal eischen aan de di ï'ecteuren der melkondernemingcn gesteld,, waarvan de voornaamste is: een minimum loon van 'f 25 per week,, bij een grondloon en provisi'eregeling,, waardoor het mogelijk zou zijn,, in een normalen wijk bij normar ien verkoop tot f 30 per week' aan loon te halen. Het bestuur Van den transportarbeiders bond stelde rich daarbij op den grondslag van de resolutie, aanvaardt in een confe rentie van 'directeuren van melkondernemia- geo„ op 28 Januari 1.1. en waarin werd uitge sproken: ,,,De arbeidsvoorwaarden vdn de arbeiders in het melkbedrijf eischen drin gend herziening. Als grondslag voor die her ziening zijn 'de werkgevers te aanvaarden, de voorstellen 'neergelegd in het schrijven den 14en Januari 1919,, door den Centralen Bond van Transportarbeiders tot de direc teuren van tnelkonderneming'en gericht.' En in dat schrijven wordt uitgesproken de noodzaak van het tot stand kom en van een goede uniforme- loonregeling zoo „dat in een behoorlijke wijk' bij normalen, verkoop een loon van circa f 30 kan worden'gehaald Na een conferentie zonden n.i. thans de directies der ondernemingen hun tegenvoor stellen in„ en dezp voorstellen komen in hoofdzaak neer op 1>ehöud' van 'den bes baan den toestanji; eon loon van f 20 per week In een Donderdag 3 dezer gehouden huis houdelijke vergadering van melkbezorgers werd met algemeene stemmen besloten: le. Het voorsteL der werkgevers als on aannemelijk af te wijzen; 2ë. Met 'geen loonregeling accoord te gaan,, waarbij 'niet den arbeiders een loon van tenminste f 25 per week wordt gega randeerd en een regeling waarbij het mo gelijk is boven dat garantieloon te k'omcn. 3e. Invoering van zoodanige regeling bin nen 14 dagen te eischen. Indieh de werkgevers hun thans Ingeno men standpunt,, neerkomende op. bestendi ging van het bestaande garantieloon van f 20 - blifven handhaven „kan een conflict niet uitblijven. Conflict te Deventer. De werklieden van de Deventer Ijzergieterij en Machinefabriek v/k Nering' Bog el Go., hebben aan de.fir ma medegedeeld, dat Donderdag a.s. de sta king zal worden geproclameerd, wanneer alsdan hun verzoek t<rt uitbetaling der 2e klasse-loonen nog niet is ingewilligd. Apothekersassistenten. Zondag bad te Utrecht een conferentie plaats van afge vaardigden uit de Hoofdbesturen v. d. „Ver- eeniging vooS' Militaire Apothekersbedien den", den „Algemeenen Apothekers-assisten-. ten Bond" en den „E.-K. Apothokers-assis tenten Bond St. Lucas", waarin de maatre gelen werden besproken, welke getroffen moeten Worden om de positie va,n de apothe kers-assistenten te verbeteren. Samenwerking in sociale aangelegenheden, Op 7 dezer had een samensprelking plaats tussehen het bestuur van het R.-K. Vat:bu reau en een delegatie van het bestuur van bet Algemeen Nederl. Vakverbond (vroeger Neutraal Vakverbond genaamd) over een sa menwerking inzake sociale, aangelegenheden. Overeenstemming werd verkregen over de vraag óf het in het algemeen belang is, dat ten opzichte van maatregelen van socialen aard samenwerking der vakcentrales verkre gen wordt. Het bestuur van 't R.-K. Vakbu reau verklaarde zich dan ook bereid met de andere vakcentrales samen te werken voor dé verwezenlijking van concrete verlangens. PLAATSELIJKE COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS. Dinsdagavond 8 uur werd in de Statenzaal aan het Prinsenhof, onder voorzitterschap van den heer V. Loosjes, een vergadering gehouden van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Aanwezig was, behal ve vele leden, de heer Mr. A. Brucli, wethou der van onderwijs. De nieuw ingekomen leden, de dames Francken en Maarschalk alsook de heer W. Robbers, werden door den voorzitter welkom gehecten Mededeeling vv'Jt'd gedaan van eenige raads- besluiten op onderwijsgebied en commissies j te laten. Spr. heeft npgj practische bezwa- daarvoor ingesteld Bij de halfjaarlijksche rapporten was' er eene van de commissie samengesteld uit de heeren v. d. Hoorn en Robbers, waarin o.m. betoogd werd door de commissie dat de gehuwde onder wijzeres in de school niet op haar plaats is. De voorzitter, wijzende op de geschiedenis der gehuwde onderwijzers in de Haarlemsehe onderwijswereld, gaf in overweging aan de commissie de zaak nog eens te besludeeren, ook aan de hand van hetgeen te dien opzichte reeds in den Raad gepasseerd is en dan even tueel een voorstel bij het mode-ramen in te die nen. De heer Engeigeer, een ander rapport uit brengende, zou het betreuren als het onderwijs aan spraakgebrekkigen zou gaan ten nadeeie van den tijd aan het gewoon onderwijs besteed. Besloten werd eerst de werking van dit nieuwe onderwijs eens af te wachten. De heer Heijman bepleitte voor de achterlijke kinderen, aan wie onderwijs wordt gegeven, een ruim en frisch gebouw met een ïlinken, aardi- gen tuin. Het thans in gebruik zijnde voldoet niet. De heer Reinalda ondersteunde dezen wensch en wilde namens de vergadering een be treffend verzoek aan B. en W. 3oen. De heer Heijman verklaarde zich voor zulk een adres van de vergadering eenigszins huiverig. De commissie weet dat B. en W. vol ijver voor het onderwijs zijn en vreest dat zulk een verzoek, met klem uitgebracht, B. en W. in moeilijkhe den zou brengen. Spr. meent dat het voldoende is de aandacht er op te hebben gevestigd. De heer Reinalda handhaaft zijn voorstel, maar de voorzitter zou zulk een adres ook meer als een gebaar beschouwen. Ieder lid is het na tuurlijk met de strekking eens, maar de finan ciën? Waar die te halen? De heer Schalkwijk zou er voor voelen een brief aan B. en W. te zenden. Een adres is al tijd wat plechtig. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten. Mej. Berdenis v. Berlekom maakt een aan merking op de ventilatie der Barhara-bewaar- school. De kelder wordt gebruikt voor aardap pelenbewaarplaats, wat een goede ventilatie te genhoudt. Beloofd werd dat maatregelen zullen worden genomen om den toestand te verbeteren. Naar aanleiding van klachten over een be waarschool, die noodlijdend is bij gebrek aan het beloofde subsidie, werden inlichtingen ge vraagd aan den wethouder over het subsidie, dat op komst is. Hij deelde medé dat het vast stellen van de technische voorwaarden voor het in aanmerking komen van subsidie veel tijd heeft gevraagd, alsook het onderzoek in hoever de verschillende scholen, die een subsidiever zoek deden,, daarvoor in aanmerking kortien. Een en ander is echter nu zeer ver gevorderd en verwacht mag worden dat de zaak spoedig beldeken zal zijn. De wethouder hoopt dat het subsidie zal kunnen gegeven worden vanaf 1 Januari 1919. Nog enkele opmerkingen wer den gemaakt over scholen. Hierna was aan de orde een voorstel van den heer Jacobson strekkende om den raad uit te noodigen een bepaling vast te stellen volgens welke kinderen, die den zesjarigen leeftijd nog niet bereikt hebben, niet tot de openbare scho len worden toegelaten. Thans kunnen kinderen pp den leeftijd van 5 jaar en 9: maanden wor den toegelaten. De heer Jacobstfn verdedigde zijn voorstel met eenige woorden en werd hierin ondersteund door den heer Engeigeer, die zijn stem o.m. motiveerde hierop dat 30, 40 jaar geleden de medici algemeen van oordeel waren dat het ver stand van het kind eerst op 7-jarigen leeftijd tot ontwikkeling komt. Spr. heeft nooit gehoord' dat op deze meening later is teruggekomen. De heer Reinalda kan zich vereenigen met zulk een voorstel als door den heer Jacobson is gedaan, als daaraan gepaard gaat een beter voorbereidend onderwijs en uitbreiding van het aantal leeraren. Tevens bracht hij hiermede in verband de beroepskeuze. Hij vraagt dit voor stel in dit verband te beschouwen Mej. v. Berdenis meent ook dat goed voor bereidend onderwijs noodig is. Een kind van 5 jaar wordt thuis, cloor dén drang naar meer kennis en door meer weten, lastig en zij heb ben behoefte aan bezigheid en kennis, maar van den anderen kant behooren dié kinderen ook niet op de school thuis. De oplossing hier voor is voorbereidend onderwijs. Dit is er in Haarlem echter niet voldoende. De voorzitter meent dat er méér reden voor het voorstel zal zijn als eenmaal de leerplich tige leeftijd1 op 14 jaar zal zijn gëbi'acht en ook wanneer het voorbereidend onderwijs heter zal zijn ingericht in Haarlem. Het rnoderamen blijft bij zijn afwijzend advies cp het voorstel- Jacohson. Het voorstel van den heer Jacobson werd verworpen met 116 stemmen. De heer Van Waning had een voorstel in gediend strekkende tot opheffing van het da mes-comité van bijstand voor de handwerken en tot opneming van leden van dit comité in de plaatselijke schoolcommissie. Het rnoderamen ad viseerde afwijzend op dit voorstel. De heer Van Waning bepleitte nog even zijn voorstel, en .grondde dit o.m. hierop dat het prestige der optredende dames stijgt als die da mes als lid der plaatselijke commissie van toe zicht optreden. Wordt het voorstel niet aange nomen, dan hoopt spr. dal de vakvereenigingen dit onderwerp tot een punt van bespreking zul len maken om alzoo tot een beslissing te komen. Mej. v. IJsselstein ondersteunde de uitdruk king dat het dames-comité „bij gedongen" wordt toegelaten tot de scholen. Spr. leest een tweetal verklaringen voor van schoolhoofden van Doopsgezinde scholen, die het dames-comité niet toelaten of alleen uit vriendelijkheid toelaten, omdbt zij ze niet behoeven toe te laten, en des te minder omdat er nu dames in de plaatselijke schoolcommissie zitten. Spr. vreest dat, wan neer men een afwijzende uitspraak der school commissie-vergadering van hedenavond leest, dat nog erger zou worden en de dames waarlijk 'iet gevoel moeten hebben alleen „bij gedbogen' te worden toegelaten. Spr. is vóór aanneming van het voPrstel Van den heer Waning. De heer Schalkwijk merkte op, dat dit geval zeer zeker niet geldt voer openbare scholen. De ze zijn verplicht het dames-comité toe te laten De voorzitter zou het jammer vindon als de vrees van mej. v. IJsselstein-, werkelijk heid zou worden. Spr. begrijpt niet waar om bijzondere séhiolen het dames-comité niet zouden toelaten .als de zaken in orde zijn. Bovendien meent spr. dat bij de gelijkstel ling' van openbaar en bijzonder onderwijs dit laatste ook wel de verplichting zal kun nen worden Opgelegd liet dames-comité toe door Mr. J. B. EOMANS, lid der Tweede Kamer Prijs 45 cents, bij getallen belangrijke kor ting. Alle prijzen verhoogd met 5% volgens de bepaling van den Nederl. Uitgeversbond. Men gelieve bestellingen te richten tot de Mej. v. IJsselstein begrijpt die practische bezwaren niet. In Den Haag, Rotterdam en Amsterdam is 'de zaak zóó geregeld Öjat do dames zitting hebben in de PI. Commissie van Toezicht. Het geeft daar geen aanlei ding tot bezwaren. De heer Heijmans geeft in overweging, na dat nog 'eenige discussie i? gevoerd, inlich tingen in te winnen te Amsterdam, den Haag en andere plaatsen. Do voorzitter voelt voor dit laatste denk beeld veel en deelt mede djat aan de school hoofden, die het dames-comité bij ge'dloogen toelaten, zat 'gevraagd worden waaro-m zij dat doen. De heer. Bruch verklaart zich persoonlijk tegen het afwijzend advies van het mode^ ramen en behandelt kort de ingebrachte be zwaren tegen 'het voorstel van den heer [Wa ning, bezwaren, 'die hij niet deelt. Het voorstel van den heer v. Waning werd aangenomen met 113 st, in dezsu ^eest dat het Inoderamen voorstellen zal doen om den gemeenteraad te verzoeken te beslui ten zooals Üe heer v. Waning dat wensclit. Ter voorziening in de vacature-Ploeg zal de commissie bij den gemeenteraad voor dragen den 'heer Dr. Spoelder rector van het Gymnasium als 'no. 1 en 'den heer \V". Kraak als no. 2. Deze uitslag werd verkregen na drie stemmingen. 'Hierna werd de vergade-. ring gesloten. ren o.m. KAMER WAN KOOPHANDEL. Aan het, verslas van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem ov-er 1918 ont' leenen. wij het volgende: De moeilijkheden zijn in den loop van hei? vierde oorlogsjaar nog voortdurend vermeer- derd. niet alleen voor de groote industrie was dit jt geval, maar ook voor de middelgroot© eii kleine industrie. Hadden de beide laatste groe* Pen in 't vorige jaar nog niet te klagen over een onvoldoend aantal orders, in den loop van 1918 verminderden deze weer. In hetderde kwartaal- trad dan ook een algemeene malaise in, waardoor de moeilijkheden die ontstonden in het verkrijgen van de benoodigde grondstof-1 fen, dus nog door andere werden vermeerderd. Het tot stand komen van den wapenstilstand! bracht niet de algemeene opleving in de njj-* verheid, die men verwacht had, doch wel een bijna geheel ophouden van orders. Het is van algemeene bekendheid, dat voof de metaél- en houtbewerkingindustrieën benoo digde grondstoffen bijna alle uit het buitenland, moeten aangevoerd. Deze aanvoer nu was zeer, onvoldoende. Wel is waar heeft de handel en industrie beproefd in plaats van uit Duitsch land en Engeland uit andere landen, met name uit Zweden in te voeren, doch dit kan niet in voldoende mate geschieden. Het, gevolg van een en ander veroorzaakte een sekaarschte aam grondstoffen, die weder tot gevolg had eene stijging d-er prtizen. Dit leidde weder tot het ingrijpen van het Rij-k. Maximumprijzen wer-i den vlast-gesteld, distributiiemaaltreglen geno men. j De toestand in de metaalindustrie, is 'dan ook in het algemeen in liet afgeloopen jaar slechter geworden, mede het'gevolg van de be perkende voorwaarden, die door het buiten land aan het gebruik van het geleverde mate riaal worden gesteld. Werkte de metaalindu strie vóór den oorlog voor een deel voor het buitenland, in de oorlogsjaren zag ze zich meer en meer op de nationale markt aangewezen. De hoeveelheid werk op deze markt is echter beperkt en neemt door den allengs ook in an dere industrieën slechter wordenden toestand af. Inkrimping van het aantal werkzame ar beiders lieeft dan ook al hier en daar plaats gehad. Wat de financieele resultaten betreft, die zijn of slecht of in verhouding tot den geregelden rentestandaard niet buitengewoon; slechts in enkele gevallen zijn zij zeer goed. De resultaten zijn dan echter soms meer verkre gen door en in den handel dan door het bewer ken van grondstoffen, EvenalÉ verleden laar ondervonden de zagerij! en de schaverii zeer den invloed van de moei lijkheden in de bouwbedrijven. De bloembollenteelt en -handel leed ook in 1918 nog onder den oorlogstoestand, waardoor de export zeer beperkt bleef. Vermoedelijk werd in 't geheel ongeveer de helft uitgevoerd var den export van het laatste vredesjaaralleer de uitvoer naar Scandinavië was normaal t( noemen; die naar Amerika was belangrijk min der dan 1917. Engeland bleef voor den uit' voer uitgeslotennaar Duitschland kon slecht* leen beperkte boeveelheid verzonden worden, terwijl naar Rusland, zoowel als naar Frank, rijk en Zuid-Europa de export geheel of nage noeg onmogelijk was. De vooruitzichten van liet aanstaande sei zoen, Augustus^December 1919, kunnen in vele opzichten bevredigend genoemd worden Groot-Britannië en Ierland stellen hare gren zen weder gedeeltelijk voor Hollandsche bloem bollen open. In Denemarken en de Scandinavi' sche landen is blijkens ingekomen meded'eelin- gen der reizigers goed:© kooplust, terwijl da vredesvooruitzichten ook in de RomaanScbé- landen de vraag naar bloembollen weder doel herleven. Zeer te betreuren valt echter dat de Veréenigde Staten door de op 1 Juli a.s. in werking tredende Quarantine Act. No. 3< sl'echts een zeer beperkten invoer der bloem bollen toelaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6