BINNENLAND. op, de wereld 8T ATEN-GENER A AL Van Overal Nederland en België. ÏWÊÊSI KAKitB He Kisierican Steppage €o. «n, dat wij de vera-re mmuen met breeder kunnen toespraken. Is dé discussie over dé vast stelling van een algeemeen uitbreidingsplan wel een kolom druks waard? We kunnen er de be- teekenis niet van zien. Hoe langer de heeren praatten, hoe duisterder de zaak werd; en ook van de tafel van B. en W. kwam het gewenschte Kclit niet. 'Hebben wij het goed begrepen, dan staat de zaak zóó: de Raad heeft een algemeen'uitbrei dingsplan gevraagd en wenscht geen partiëele plannen meer. B. en W. moeten noodzakelijk grond uitgeven voor woningbouw gelukkig verschijnsel! en daarom hebben zij een oud, bestaand plan voor den Raad neergelegd met het verzoek: keur dat nu maar goed, dan kun nen wij verder. Maar zoo gemakkelijk kan men zich toch niet van een zoo'n voorname zaak af maken, te meer niet, waar er nu eenmaal éen Raadsbesluit ligt, dat eerst de Instelling van een< commissie wenscht. Alleen wanneer wij het voorstel van B. en W. als een zuiver formeele aangelegenheid mogen beschouwen eu wanneer wij mogen vertrouwen, dat op grond van dit uitbreidingsplan geen be slissingen worden genomen, die praej udiciëeren op den uitbouw der stad en op nieuwe, verkeers wegen, is het besluit gevaarloos te achten. Dat de Raad het voorstel van B. en W. goedkeurde ondanks het heftig verzet van den heer Gerritsz was voor dezen laatste een niet te versmaden oefening in bescheidenheid. Bij de rondvraag werden enkele goede op merkingen gemaakt over de zomerkermis; een groote „beestenboel", zooals terecht werd' opge merkt, terwijl wij ons verkneuterden in een vinnig debat over het verschil tusschen dé 1 Mei-viering en de viering van een Katholieken feestdag. Wij moeten wegens plaatsgebrek hier voor echter verwijzen naar het verslag. A nr.exati e-propagan da Men schrijft uit Zeeuw sch-Vlaanderen aan „De Maasb.": Het trekt bier de aandacht, dat thans door zoovele Belgische heeren' vergunning wondt aangevraagd; om in Zeeuvsch-VIaatodéren te jagen. In geen enkel jaar vóór den oorlog is het in de verschillende gemeenten van Zeeuwsdh- Vlaanderen aangevraagde getal jacht-aclen zoo groot geweest als thans. Men vraagt zich af of er onder de jagers niet schuilen personen die propaganda ko men maken voor de annexatie bij België. De Limburgsche Unie. De redacteur van de „Maasb." te Brussel seint d.d. 9 dezer: De Limburgsche TJnie, eenlgen tijd geleden door den Belgischen militairen dokter Crol- la en eenige Belgische officieren uit Belgisch Limburg te Brussel opgericht, met het doel tusschen de beide Lknburgen een zoo nauw mogelijke toenadering te bewerken en de tolk te zijn van de Limburgers van over de Maas, die Belg willen worden, heeft aan de bladen een dringenden oproep gezonden, om alle Limburgers, die in België woonachtig aijn of zij Belgen zijn of niet, aan te spo ren hun sympathie te betuigen met de Unie. Deze zal alle politieke, administratieve en economische kwesties behandelen om de toe nadering der beide provincies te bevorderen. In den oproep wordt nog gezegd: Alle Lim burgers, die de gastvrijheid genieten van hun waar vaderland, zullen niet nalaten hun sympathie te betuigen met het streven der Unie, die de wenseheu der broeders, die nog onder vreemde overheereching leven, poogt te verwezenlijken. Geldelijke bijdragen wor den gevraagd, maar elke bijdrage, hoe klein ook, zal zeer dankbaar .worden aanvaard. De Limburgsche Unie, welke reeds vroeger 'n oproep aan de Limburgers richtte, schijnt Vit nn toe niet veel succes te hebben gehad; vandaar den nieuwen dringenden oproep. De binnen scheepvaart. Men meldt uit Amsterdam: De invoering der nieuwe regeling voor de binnenscheepvaart heeft tot gevolg gehad dat Dinsdag feitelijk de geheele binnen- ichipperij is stopgezet. Reeds Maandag gaven de schippers te ken nen, geen vrachten aan te nemen, tenzij de oude regeling gehandhaafd bleef. En Woens dag trachtten de schippers zelf een beurtre- geling in te voerên. Daarvoor hadden zij ge poogd een aantal localiteiten in café's af te haren, om daar een z.g. schippersbeuns in te richten, maar de caféhouders weigerden hun localiteiten af te staan. Deze zijn bevreesd hun vergunningen te verliezen, omdat bij mi nisterie ele beschikking verboden is de be vrachtingen te doen plaats hebben in inrich tingen, waar verlof of vergunning tot den verkoop van sterken drank is verleend. Het gevolg daarvan was, dat geen enkele schipper meer een vracht aannam, daar im mers het afroepen der transporten volgens de nieuwe ministerieele voorschriften zich niemand aanmeldde. Volgens de oude methode hoeft de bevrach ting in de openlucht plaats gehad. Oorzaken en gevolg. Kapelaan Goulmy uit Tilburg schreef een brochure over het fiasco der R.-K. Kiesver enigingen in het Zuiden. Er is tegen de kieevereenigingen geageerd, er zijn camdida- ten bij voorkeurstemmen gekozen enz. Als de schrijver naar de oorzaken van dit Verschijnsel speurt, zegt hij o.a.: a. Het afnemen van den godsdienstzin im deze streken; b. Het meer en meer; afzakken van het ahrietelijk huisgezin; c.. Het onverpoosd1 najagen van de plei steren dezer wereld door de katholieken; .d. Het al te weelderig leven; e. Het aanhoudend voorop zetten van de stoffelijke dingen dezer arde; f. Het verminderen van den eerbield' voor een boven ons geplaatst gezag, ontkent al leen hij, die geen kijk op den gang der we reld heeft. Er zijn er, die meenen, dat deze oorzaken door het stichten van vereenigin- gen van allerlei aard, het invoeren van devo ties zonder tal, het ietwat toegeven aan den tijdgeest kunnen weggenomen worden; de toon der wereldgeschiedenis, de historie( ook onzer katholieke streken zal glashelder aan- toonen, dat er slechte één middel is; het „Al les herstellen in Christus" van den grooten Bi us X, liet verdiepen van het kerkelijk en godsdienstig leven der individuen en van 't geheel. Waar de gemeenteraadsverkiezingen in ons goede Zuiden bewezen, dat duizenden en duizenden ondanks het mandement der Bisschoppen op socialistische candidaten ge stemd hébben, ja, ondanks al hetgeen in de latere jaren voor hen in vorcemgingen yan .allerlei aard en zonder tal gedaan is, kan al leen het devies van Pius X in zijn uiterste consequenties doorgevoerd, redding brengen. Duizenden en duizenden hebben gebrek aan geloof eu velen hébben hun geloof verloren, ook in onze katholieke stréken! Dat het woord „katholieke streken" ons niet verblin de, want het wordt diepe ernstl" Beëindiging van de overeen, kemsü met de Qeassocieerden. Naar verluidt, heeft het Intergeallleord Comité te 's-Gravenhage de N. O. T. ver zocht te willen mededeelen, dat zij bereid was in onderling overleg do in December 1918 met do geassocieerde regeeringen te Londen gesloten overeenkomst te doen eindigen op denzelfden dag, waarop de algemeen© over eenkomst tusschen de geassocieerde regee- ringen en do Noderlamisehe regeering zal eindigen. Waarschijnlijk zal hiervoor de dag worden aangenomen, waarop dé regeeringen der geassocieerde mogendheden officieel zul len zijn in kennis gesteld van de ratificatie van het vredesverdrag door Buiteehland. De N. O. T. heeft terstond geantwoord zich hiermede te kunnen vereenigen. Naar aanleiding hiervan is tegen Vrijdag a.s. een vergadering van aandeelhouders van de N. O. T. bijeengeroepen, ten einde in verhand hiermede, de noodigo besluiten te nemen. PriiracSpIssI wePschiS? Van soe.-dem. zijde gaat men onverbidde lijk en met taaie volharding voort Burge- wacht en Landstorm verdacht en bespottelijk te maken. Wat hun noodzakelijkheid overtuigend be wijst! Deze instituten dienen tot niets anders dan om de brandkast te beschermen. Want gelijk in de zwarte periode der S. D, A. P. zijn brandkast en maatschappelijke orde thans weer synoniem. Bewijst Een vertrouwelijke circulaire van het Katholiek Comité van Aktie te Haarlem (regeeringstelegrammen zijn niet veilig voor do S. D. A. P. en vertrouwelijke circulaires evenmin!) zegt tot niet-Katholieken: „Ook nw bezittingen zijn in direct gevaar" en is onderteekend behalve door den wethouder mr. Heerkens Tkijssen, door den groot-in- dustrieele Beynes en den bankdirecteur Pas toor. „Het Volk" voegt daaraan toe: „In Novem-' ber heette het, dat de burgerwacht „de grond wettige staatsinstellingen" moest bescher men. Het edele Haarlemsclhe drietal zegl het duidelijker: de brandkast is in gevaar. Ziedaar de bewijsvoering voor de roode de magogie. Maar toen het oorlogsgevaar ons bedreigde gebruikte „Het Volk" dezelfde argumenten om do mobilisatie-credieten te verdedigen. Toen heette het telkens, dat de arbeiders minstens evenveel te verliezen hadden als de kapitalisten. Dat zij dus het volk misleiden, die zeggen, dat de arbeiders niet in slechter conditie kunnen komen, dan zo reeds zijn. Is er principieel verschil tusschen buiten- landscli geweld en binnenlamlsche revolutie? Ons dunkt van niet. Slechts schijnt het verraad in de streken, wa^r de proletarische dictfetuur iheersehit, nog weliger te groeien, dan in de landstre ken, die door de vreemde tropen overheerscht worden. Gelijk blijkt nlt deze corresponden tie over Boedapest in de „Telegraaf": „Want zwijgen is hier de boodschap! Over al waar men iets zou durven zeggen in het nadeel der tegenwoordige machthebbers, is men er aan blootgesteld, verklapt te worden door een of anderen verklikker, die hier in grooton getale rondloopen en die er een soort 'beroep van maken, menschen bij de politie aan te geven. Een eenvoudig ongeteekend be richtje is soms al voldoende, om iemand met de revolutionnaire politie in aanraking te brengen, waarop dan dikwijls een daging voor het revolutionnaire gerecht volgt." Natuurlijk zijn onze revolutionairen zacht aardiger, dan die in andere landen. Want uit het boek van Lenin blijkt, dat bet bolsjewisme twee kenmerkende eigenschap pen bezit, n.l. een grenzenlooze utopisme en een zekere aanbidding van het geweld. Vandaar, dat in een revolutie gewoonlijk zegeviert degeen, die het minste gewetens bezwaar tegen geweld beeft. Eén van de oor zaken, waaruit het te verklaren is, dat Lenin. zoo gemakkelijk Kerensky heeft overwonnen, is volgens Dr. v. Dillen, dat Kerensky evenals Troelatra een afschuw had bad van. geweld. De uitlevering van den ex-keizec Uit Londen wordt aan „Het Hlb." gemeld: De Lon.de nee be correspondent van de „Man. Chester Guardian" seint, dat boe meer do be rechting van den keizer aanstaande schijnt, hoe grooter de moeilijkbeden zijtn die zich voordoen en hoe kleiner de mogelijkheild daarop wordt. Er zijn deze week teekenen, die er op wijzen, dat het geheele voornemen wellicht zal worden opgegeven en men zal zich niet behoeven te verhazen als spoedig een officieeJe verklaring van die strekking gegeven zal worden. Of de keizer terecht zai staan of niet, de berechting van de duibboot- comtma'mdanten zal met kracht wonden door gezet en wel met volkomen Instemming van Amerika. In rechtsgeleerde kringen wordt algemeen de wettelijke onmogelijkheden van een be rechting van den keizer ingezien en de pu blieke opinie wordt ovenheerschend dat men, door hem eon St. Helena waardig te keuren, hem. zou verheffen in de oogen zijner land- "genooten en zijn eigen grootheidswaarzdjoj zou bevredigen. Leiders en leidsters van lichaamsoefeningen. Men schrijft ons; Zondag 18 Julli te 2. uur, Is er vergadering van de R.-K. Vereenigtng van leiders en leid sters van lichaamsoefeningen in het Bisdom Haarlem. Deze vergadering zal gehouden worden te 's-Gravenhage in gebouw „Unitas" Prinsestraat 44 (zaal 4). Alle R.-K. leiders en leidsters en gymnastiekleéraars(essen), ook niet-leden, worden tot deze vergadering uit genodigd. De gewezen keizer. Men seint aan de „N. R. Crt." uit Berlijn: De reehtsch© pers maakt zich ernstig on gerust over het lot van den keizer. Terwijl .do uitlevering van Wilhelm II nog niet eens officieel van Nederland schijnt te zijn ver langd, brengt het Dinsdagochtendiblad van de „Deutsche Zeitung" een reusachtig op schrift: „Holland zal den keizer uitleveren", terwijl do „Abend" in niet minder groote let ters vermeldt dat Holland hem niet uitleve ren zal. Ddt alles op grond van courantenbe richten, die de Buitsdhe correspondenten uit Holland seinen. „De Post", vroeger het or- gadn van de gewezen keizerin, publiceert een oproep van den Bond tot bescherming van het leven van Wilhelm II, welke den gewe zen keizer ultnoodigt gerust naar bet vader land terug te keereti. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen drie telegrammen, bo-udende Verzoek om een aanvrage tot uitlevering van den voormali- gen Duitschen Keizer Wilhelm II af te wij zen, van: het „Verein eheimaliger Artille risten" Perleherg; den „Deutechen Offizier- birnd, OrtsgTuppe Perleherg" en Meiberg en. Grimm, namens de „Ortsgruppe Dusseldorff" van den „Band zum Sckutze der personli- chen Freiheit und des Lebens Wilhelm I"'. Deze telegrammen zijn voor kennisgeving aangenomen. Eerste RoomSch-Katbolieko Levensverze kering Maatschappij te NijmegenIn de op. 30 Juni gehouden jaar lij ksche a'gemeene vergadering van aandeelhouders is door dé Directie verslag uitgebracht over het boek jaar. 19.18 én is de balanjs en [winst- on verlies rekening goedgekeurd. De netto productie bedroeg f 1.505.835.08 terwijl in totaal aan het .eincle van het jaar verzekerd was f8.625.696.18 waarvan aan groote posten (afd. levenszerzokering) f 3.818.737.63 aan kleine posten (afd. .Vp]ksverzekering) f 4.706.95S.55. De productie bedroeg in 1918 meer dan in eenig voorafgaand 'jaar en geeft dus zeker alle reden tot tevredenheid. Een woord! van dank voor kie medewerking onzer vertegen woordigers is zeker niet misplaatst. De premieverzekering werd berekend op f 542.192.92 en is ruimschoots door ren- tegevende bezittingen gedekt. In het ver slag is een overzicht opgenomen, waaruit de dekking der premiereservo blijkt. In offecten was belegd f 226.479.69, in hypotheken f 243.475, in beleeningen en voorschot 14991.38y2 in vaste goederen f 27150. De effecten zijn op de balans gebracht voor de aankoopwaarde, echter hoogstens tot den koers van 100. Waar de aankoop- koers hooger 'was dan 100 pCt. is het meer dere direct afgeschreven. Voor het verschil tusschen de waarde waarvoor de effecten te boek staan en die volgens den beurskoers van 31 December 1.91S is e en reserve ge vormd van 1' 15300, die dit verschil ruim schoots dekt. De Finaneieele uitkomsten van het be drijf waren in 1918 niet zoo gunstig als in de voorafgaande jaren. De oorzaak hiervan is de Spaansche Griep. Tengevolge van deze ziekte moest voor, uitkéeringen bij overlij den plm. 1 29000 meer worden uitbetaald, dan in normale .omstandigheden hack mogen worden verwacht. Niettegenstaande hethoo- ge bedrag der uitkeeringen kon toch nog een winst geboekt worden van f 1362.SOy2 hetgeen wel bewijst, dat indien de Spaan se he Griep niet hadde geheersoht, de 'finan eieele uitkomsten bijzonder gunstig zouden geweest zijn. Hoewel het te betreuren is, dat door de geheerscht hebbendé ziekte h|et winstcijfer zoozeer gedrukt is, geeft toch het feit, dat hier, een oorzaak van buiten- gewonen aard haren invloed heeft doen gel den alle' reden tot gunstige verwachtingen voor de toekomst 'Wij kunnen dan ook ge rust aannemen, dat ook de finaneieele uit komsten de_ volgende boekjaren weder zul len verbeteren, indien tenminste niet weer zoo buitengewone oorzaak de winst doet ver minderen. Do bijzonder groote productie in de eerste zes maanden van het jaar 1919 is mede een gunstig teeken van toeuemendeta) bloei der Maatschappij. Hoe groot ook de invloed van de Griep op de uitkomsten van 1918 is geweest, toch kunnen wij met genoegen verklaren, dat de positie van 'de maatschappij daardoor niet liet minste geleden heeft, op ruime wijze is gereserveerd en afgeschreven waar zulks wenschelijk was, zoodat voor de verzeker den de vermindering dier winst van geen invloed is geweest en alleen de aandeelhou ders daarvan de gevolgen ondervinden door het gemi3 van dividend over het jaar 1918. Het belang; eener zaak. In het tijdschrift „Het Nederlandsch Fabrikaat" wordt aan het slot eener reeks artikelen over de bekende modezaak van Hirsoh Co. medegedeeld, dat deze firma voor haar personeel reeds sedert jaren een soort Arbeidersraad heeft inge steld, waarin elke afdeeling, zoowel die der verkoopsters als van de werksters is verte genwoordigd. Grieven en klachten worden door den Raad voor de directie gebracht en met haar besproken. Dit instituut werkt wer kelijk voor beide partiien heel bevredigend. „We ontvingen den indruk", zegt de schrijver „dat door de werkgeefster zooveel mogelijk getracht wordt te handelen in het belang van den werknemer. Want dit is in den aard der zaak toch oq!k eigen-belangl" Journalistiek. Te 's-Gravenhage is ge heel onverwacht, ten gevolge van hartver lamming, overleden Jhr. O. van Beresteijn. Hij was hoofdredacteur van de „Gazette de Hollaaide", welke te 's-Graven)hago ver schijnt. Wijziging personeele belasting. In de gisteren gehouden Kamerzitting werd het wetsontwerp aangenomen, met 70 tegen 3 stemmen. Van het Hof. Gedurende het verblijf van H. M. de Koningin op Het Loo, zuilen geen feesten worden gegeven en geen audiënties worden verleend. H. M. de Koningin en rie nranscne missie. Zaterdag a.s, te elf uur voormiddag zal H. M. de Koningin dé leden der Fransche missie, die thans ons land bezoekt-, ten pa- leize op den Dam alhier in audiëntie ont vangen. Sanatorium „Herwonnen Levenskracht". Tot geneesheer-directeur van het te Apel doorn in aanbouw zijnde sanatorium van „Herwonnen Levenskracht" is door het bë- stuuf benoepid de WeJEdele Zeergei. Heer W. Bronkhorst, arts te Warm enlmizen (N.-H., De samenstelling der Eerste Kamer. De samenstelling der Eerste Kamer was de vol gende: 17 Roomseh-Katholieken, 9 Anti-Rov. 4 Chr.-Hist., totaal réchts 30 leden; 14 libera len, 3 vrijz.-dem., 3 S. D. A. P., totaal links 20 leden. Dcor de verkiezing van Dinsdag onderging de politieke verhouding in zooverre verande ring-, dat voor Groningen de heer Wcsterdijk (V. D.) wérd vervangen door Mr. Men-dels (S. D. A. P.) De Eerste Kamer blijft dus 30 leden rechts en 20 links. Propaganda voor een volksstemming. Het Kamerlid Bongaerts heeft gevraagd of de Minister van Buiteniandseho Zaken be reid is aan de Kamer mede te deelen of der Regeering iets hekend is omtrent de in een dagbladbericht bedoelde propaganda, welke een lid der Nederlandsehe Tweede Kamer gedurende de laatste dagen in België zou ma ken voor een volksstemming in Nederlandsch Limburg. R.-K, Statenfractie van Noord-Brabant. De R.-K. Statenleden van Noctrd-Brabant hebben zich vereenigd tot een R.-K. Staten fractie. Op nader te bepalen datum zal een bestuur worden gekozen en een ontwerp-re- glement aau de orde komen. Grensverkeer met België. Men meldt uit Rcérmond: Hot grensverkeer met België zal eerst daags worden toegelaten. Er zal slechts een bewijs van Nederlandschap vereiseht wor den. CRISISAANGELEGENHEDEN. Export vroege aardappelen. De Minister van L-, N. H. brengt ter kennis van be langhebbenden dat partijen vroege aardappe len, aangevoerd op een bij het Rijkskautoor voor Groenten en Fruit ingeschreven vei ling en welke voor het binnenland voor 8 -cent per K.G. niet worden afgenomen, voor ex port mogen worden overgeveild. De N. U. M. is gemachtigd voor deze vroege aardappelen uitvoervergunning te verleenen. Luchtverkeer. Engelsehe inzendingen op de E. L. T. A. Naar wij vernemen, hebben zes Britsehe luchtvaartmaatschappijen definitief besloten tot deelneming aam de E. L. T. A. Alle firma's zullen vliegtuigen zenden voor demonstraties. Vergadering van 9 Juli. Speel ka ar ten betas ting. Arbeidswet. De uitelag-d'er stemming over (Het .wetsont werp tot het heffen een-er belasting op de speelkaarten, was jniet twijfelachtig. Br zal 1 0.25 belasting van een klein stel en f0.50 van een- groot stel worden geheven. De Mi nister; verwacht 'daarvan een jaar lijk sche op brengst van 2 ton. Een aant al vrij zuinige heeren verzetten zich tegen dit ontwerp jvajr den heer 'De Vries. Het ging ex. echter, dopr. met 45 tegen 23 stemmen, een vrij grppfce meerderheid dus. Daarna ging 'men weer met frisschen moed aan de 'Arbeidswet. De behandeling van art. 14 gaf den heer SriTJA PF.ii. (S.D.Ü..P.) aanleiding tot het ver dedigen van een amendement dat betöogil'e, de Zondagsrust huiten fabrieken, werkplaat sen enz. als regel verplicht te stellen niet alleen voor jeugdige arbeiders, zooals het ontwerp voorachrijic, maar. voor alle arbei ders, zooais het, behoudens uitzondering voor arbeiü binnen fabrieken en werkplaatsen is bepaald. Maar; de MIN. VAN ARBEID stelde in het licht, dat di-t omkeeren van liet stelsel van het artikel (waarvan n.1. de tweede zin snede de Mogelijkheid opent om bij .bestuurs maatregel den Zondagsarbeid ook voor vol wassenen te verbieden maar dus niet als re gel) groote 'bezwaren mee zou brengen en in strijd met d'e werkelijkheid zou zijn. In het transportbedrijf, op booten, trams enz. voor koetsiers, in publieke vermakelijkheden; was Zondagsarbeid toch 'niet zoo maar ineens te verbieden. En als men al die groote groepen nu onder de uitzonderingen wilde brengén, wat bleef 'er dan van den regel over? Boven dien zou men, door het uitdrukkelijk toe laten van alle werk bij bestuursmaatregel, een menigte 'Zondagsarbeid van overheids wege als 't ware sanctioneeren. En eindelijk zou het uitzoeken van wat alsnog behoorde te worden uitgezonderd', in dtt systeem zoo veel tijd kosten, dat het invoeren van deze heele paragraaf daardoor belangrijk zou wor den vertraagd. Het resultaat van de steming over. het amendement-SGHAPER was, dat het werd verworpen met 48 te-gen 29 stemmen. Er voor stemden, met de S.D.A.P. en, de revo lutionairen, de anti-revolutionairen Duymaer van Twist, 'De iWikle, Zijlstra Scheurer en Van d er Molen, de christen-democraat A. P. Staalman en de cliristelijk-liistorisclienheer Sehokking. Vervolgens stond de Kamer voor een vrij pmicipieele beslissing. Art. 16 schrijft, als regel, d en 'tienurendag vo,or ten aanzien! van arbeid buiten fabrieken enz. (vo>or areid daar binnen is het, zooals men weet, 8 uur). Hetzelfde stond 'in 'de laatste redactie van het voorste 1 -SCHAPER 'en werd, naar minis ter, AALBERSE Opmerkte, zelfs nog gehand haafd volgens de Not,a van JVijziging, welke die afgevaardigde 'na -dje November-ge-beur- tenksen indiende. Bocb thans werd van so ciaal-democratische zijde, d-oor den heer v. d; TEMPEL, een amendement verdedigd, waardoor ook buiten fabrieken enz. de acht- Heeft machines en perso* siesS om goed, vlug en goed koop aiie Dames-, Heeren* Militaire- en Kerkelijke klee ding ©nzilciïtbaar te keeren en te stoppen, Ook alle soor ten'tapijten. Filiaal i KHIilSSTRAAT 4. urendag tot regel zou worden jfernaakt. Mon kreeg hier dus vrijwel dezeUde kwestie als bij art. '14 en het amendement werd, na een discussie .waarin weer veel gekrakeeld werd tusschen socialisten en revolutionairen ea waarin de Voorzitter eenmaal dreigde, ten heer KOLTHEK het woord te zuilen ont nemen indien hij niet binfnen 'de orde bleef, verworpen met 53 tegen 26 stemmen. Er óór. stemden de socialisten, de revolutionai ren, de vrijzinnig-democraten en do heer 'Wijk. De discussie over de 45-urige arbeidsweek (niet te Verwarren met den vrijen Zaterdag middag), bracht de heer DRESSELH1JS (WD.) naar. voren. Deze heer kantte zich te gen do 'verkorting van de 6 maal 8-urige werkweek met 3 uren. De Minister achtte deze zaak" belang:(jk genoeg om er in de volgende zitting op terug te komen. Onregelmatigheden op het Bnrean Ned, Fransenen handel. Op dit bureau hebben naar „De Maasb." meldt, onregelmatigheden plaats gehad, die van dien aard gebleker zijn, dat op verzoek van den voo-rzitter dei Commissie voor den Ned. Franseben handel, de justitie zich thans met de zaaik bezig houdt. _Pe algemeene secretaris is intusschen op ziju verzoek met ingang van 8 Juli van zijn functie ontheven. Voorloopig is mr. H. G. J. Maas Geestera- nus door de commissie met de leiding van het bureau belast. KORTE BERICHTEN In een der wachtkamers van het Hol). Spoorstation te 's-Gravenhage, werd Woens dagavond een reiziger door een plotselinge ongesteldheid overvallen. De g'emeentelij-ke geneeskundige oienst werd gewaarschuwd, maar toen deze onmiddellijk kw am om hulp te verleenen, was de persoon reeds overleden. Tot dusver was niet bekend wie de overle- dene is. Door het drinken van ongekookte mem van beesten die mond- en klauwzeer hebben, zijn drie kinderen te Cothen (U.) lijdende aau tongblaar. Men drage dus zorg, de melk vóór het ge bruik te koken. De stoomboot „Stanfries IV" van de Mij. Holland-Friesland, welke in den storm van j.l. bij Workum is gestrand, zal door de ber- gingmaatsehappij Dirkzwager te Maassluis worden gelicht. Het zal veel moeite kosten de boot weer op diep water te brengen, daar er met gewoon hoog water maar drie voet bij de hoot komt. B. en W. der gemeente Edam hebbeu eenige vóoraanstaande ingezetenen, zoowel uit Edam als Volendam, uitgenooöigd om met hen een commissie te vornuen, welke zai trachten voor de gemeente Edam zooveel mcgeljjik gunstige condities te krijgen ten opzichte der droogmaking van de Zuiderzee. Het meel, noodig voor het brninbrood te Besoyen (N. Br.) is voor het gebruik afge keurd. Ongeveer 39.000 K.G. meel wordt hier door aan de consumptie onttrokken. Zekere van M. een oudjje van 83 jaren aan het [tVjllhelminapark te Tilburg, zat Dins dagmiddagals haar- gotropnte zijn pijpje te het vuure uit de "*>P zijn kieeren ge- ronken. Zonder dat iyj het bemerkte was het vuur uit ziju pijp op zijn kieeren geval len, die daardoor in brand geraakten. Voor dat er, hulp kon worden geboden, stond de oude man in lichte laaie, Met lievige brand wonden overdekt moest hij naar 't Gast huis wonden overgebracht. Zijn toestand is zeer, zorgwekkend én men vreest voor zijn leven. Do kommiezen te Weder veen hebben 20 kisten kwatta-choeoiade en ongeveer 30.000 sigaretten in beslag genomen, ai® gesmok keld zouden worden. De gemeenteraad van Rijssen heefteen verordening vastgesteld, waarbij verboden wordt, vogels blind te maken of blinde vo gels te houden. Het hoofdbestuur van do Ned. Vereen, lot bescherming van vogels heeft aan Gedepu teerde Staten van alle provincies het ver zoek gericht de gemeentebesturen uit te uoo- digen 'in Verordening vast te stellen als thanis te Rijssen geschiedde. Dinsdag is er ingebroken ia het go- meentehuis te 'Wa-hiiaxveeu. De dieven heb ben de brandkast meegenomen en deze por schuitje vervoerd. Vermoedelijk heeó> men de kast, na haar te hebben opengehakt, la ten zinken. Het schuitje, waarin nog een bijl aanwezig was, is drijvende gsvoiden naai* de brandkast wordt gedregd. Woensdqg kwam de heer .Verhagen:, uit 's Hertogenbosch, die op de Ceiutuir- baan te Amsterdam' op een wagen van lijn 3 wilde springen, te vallen Hij werd een eind meegesleurd én moest met vrij ernstige verwondingen aan den bovenarm en ontvel lingen, per autobrancard naai- het Mariapa viljoen van het O. L. Vrouwe Gasthuis over gebracht worden. De toestand is evenwel niet zorgwekkend ji» f -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2