NIEUWE lUll. CaiMRT BUITENLAND Van Overal STADSNIEUWS De Ondergang van een Wereldmacht. FEUILLETON KORTE BERICHTEN Rechtszaken LANDBOUW EN VISSCHERIJ Gemeenteraad. Donderdag 10 Juii Tweede Blad Het vredesverdrag met Duitsclilanci. GEMENGDE BUITENLANDSCHE BERICHTEN' Rupsenpbag. ff Niet juist gezien. De Plaatselijke Commissie van Toezicht op tec Lager Onderwijs heeft in haar Dinsdag avond gehouden vergadering besloten aan en gemeenteraad voor te dragen als lid der kommissie, in de vacature-Ploeg, den heer Dr. C. Spoelder, rector van het gymnasium. Zij deed dat met voorbijgaan van den can- didaat, door de S. D. A. P. naar voren ge bracht, den heer W. Koppen. Ons lijkt dat niet juist gezien. Het betrof -een soeiaal-deinoeratisehe va cature, die van den heer Ploeg, en al is deze uitdrukking niet juist, omdat in de Plaatse lijke Commissie van Toezicht L, O. geen sprake is van partijzetels, een feit is het, dat Iedere richting in onze stad prijs stelt op behoorlijke vertegenwoordiging in dat lichaam Wij hebben dat sterk gevoeld in een vorige vergadering, toen in de vacature, ont staan door bet bedanken van den R.-K. heer Laurey, een oogenklik dreigde een niet-E.-K. man te worden benoemd. Het is onze bedoeling niet de sociaal-demo craten de hand hoven het hoofd te houden, daar zij allerminst schuw zijn van eenzijdige benoemingen, maar wij komen op voor het alleszins billijke stelsel dat iedere richting, de R.-K. maar ook de-socialisten, in lichamen als deze behoorlijk dienen vertegenwoordigd te zijn. Wij eiselien dat op voor ons, maar ook voor anderen. De invloed der Novemher-gebeurtenissen mag bier niet gelden, naar onze meeniag, onndat de Plaatselijke Commissie van Toe zicht geen wetgevend lichaam is, maar een adviseerend instituut en bet in zulk een ver gadering van groot belang is meerlingen van zooveel mogelijk verscheidenheid te verne men. Immers: uit de hotsing der meeningen komt de waarheid naar voren. Dat Dr. Spoelder wat wij grif toegeven betere specialiteit in onderwijszaken is dan de heer Koppen, komt ook niet in aanmerking', want dan had men aan de o. D. A. P. een specialiteit kunnen vra gen en die zou er waarschijnlijk ook wel te vinden zijn geweest. Resumeerende komt het ons niet juist ge zien voor, dat afgeweken werd met 97 stemmen van iets dat als een gewoonte is geworden en in vacature Ploeg een niet-soei- aal-democraat werd gekozen, te meer daar hun ledental nu tot twee is gedaald. Ten overvloede zij nog medegedeeld, dat hiermede zeer zeker geen verwijt is bedoeld a-fte R.-K. leden van de commissie; want als wil goed gezien hebben, was er maar één R.-K. lid aanwezig. Gisteren heeft de Duitsche .nationale ver gadering- besloten om het vredestractaat te teekenen. Het besluit werd genomen met 208 tegen 115 stemmen. Het .Wolff-burea'u (meldt omtrent de zit ting: C.steren is de Nationale Vergadering bij eengekomen. Het Huis en die tribunes wa ren dicht bezet. Aan de regeeringstafel za ten dr. Hermann Müller, Erzberger, Ncske Bell, Schmidt, David e.a. De opening der zitting .wordt uitgesteld; pas om kwart vóór elf wordt ze door pre sident Pehrenbacli geopend. Op de agenda staat de eerste lezing van het vredesverdrag ter ratificatie. De voorzitter, deelt mede dat de Duitsche natonale volkspartij de volgen de, resolutie heeft ingediend: Dp .wetge/en- de nationale vergadering besluit tot rati ficatie over, te gaan onder het volgende na drukkelijk vo.orbehoud: le. dat vóór het van kracht worden van art. 227. t;o,t 230 door volken-rechtskundigen van naam wordt uit gemaakt op het volgens de erkende begin selen van het volkenrecht veroorloofd, nut tig of gerechtvaardigd schijnt, een gerechts hof met terugwerkende kracht in te stellen, ten berechting van vermeende vergrijpen, die vroeger zouden zijn begaan; of wel "nog nimmer bedreigde straffen, te erkennen; 2o. dat in het belang der, rechtvaardigheid! een neutraal gerechtshof wordt ingesteld tot het onderzoeken van do vraag betreffende de schuld aan den oorlog. Bij de eerste bespreking van let wets ontwerp ter ratificatie van liet vredesver drag verklaarde de rijksminister van bui- tenlandsche zaken, Müller, in zijn rede o.a. het volgende: Ten opzichte van het vredesverdrag zelf hebben wij onze houding reeds bepaald. AVij sullen steeds ons eenparig protest staaude houden tegen deze tot verdrag geworden overweldiging. (Bijval). Evenzeer, handhaven Wij onze toezegging omtrent de uitvoering van het verdrag. In hoeverre wij het ver drag onuitvoerbaar houden, hebben wij reeds uiteengezet, toe®! .onze on<lerioekenin|g werd afgedwongen. a Behalve de zekerheid van de: opheffing der blokkade, hebben wij;, nog de hoop op den terugkeer, onzer krij gsg-evang:enen.:Wani- neeii het woord „vrede" niet eikei beteckenis zal verliezen, moet thans de teruggave1 der gevangenen geschieden. [Wjj zijn dankbaar voor, de zorg der neutrale state®, bij .wie onze krijgsgevangenen herstel en rust heb ben gevonden. [Wij danken deze volken .en den Paus van ganscher harte. Wij danken ook h et Ro-ode Kruis. (Bijval). Z,oodra het vredesverdrag ook door, drie der vijandelijke groote- mogendheden ahjdter- teekend is, hebben wij; een verbrokkeld Duitschland, waarvan een gedeelte, dat vol gens de zaden en de taal tot ons volk be hoort, is afgescheurd, zonder, dat de bevol king van het recht kon gebruik maken pm naar vrije verkiezing over, haar nationaliteit te beslissen. Wij zijn niet bij; machte, dit ongeluk te voorkomen. Overigens-zullen wij ons Duitsche huis met alle kracht, die ons is overgebleven, in den moeilijken lijdenstijd ;op zoodanige .wij ze tooien, dat bij onze zusters en broeders, die ons zijn ontrukt, het bewustzijn van tnja- tionala saamhoorigheid blijft leve®, totdat binnen een, naar. wij. hopen niet al te langen tijd, op vreedzame wijze in een waren vol kerenbond alle nog niet beslechte hatiouiafe problemen een oplossing vinden, waarbij met de rechtmatige wenschen; der volkeren re kening wordt gehouden. (Toej.) Een vertegenwoordiger van het Sve.nska Telegram Bureau 'heeft een onderhoud ge had met Hermann Mueller, rijksminister van buitenlandsche zaken, over de eerste taak van de buitenlandsche Duitsche politiek na de onderteekening van den vrede. De minister zeide onder meer: Niet vaak genoeg kan worden herhaald, dat Duitsch land zender bijgedachte te Versailles zijn onderschrift onder het verdrag heeft ge plaatst, Wij hebben de heele wereld als te gen-contractant en in een dergelijk geval ka-n men er niet op rekenen, zich aan! de uitvoering van 'het verdrag- te onttrekken. Zoo ooit, dan geldt het hier dat eerlijkheid de beste politiek is. drag is voor ons niet alleen een moreel© Eerlijkheid bij de uitvoering van dit ver plicht,' het is ook ons politiek voordeel. Ik zou iedere politiek moeten bestrijden, die over dit punt anders denkt. Onze vredespoli tiek is 'er, volkomen onafhankelijk1 van, of wij in kien volkerenbond worden'opgenomen of niet, 1 De volkerenbond, die onder invloed van Wilson tot stand gekomen is, laat nog altijd den oorlog als laatste instantie bestaan. Wij' echter willen den oorlog als volkenrechte lijk geoorloofd middel uitschakelen. Het Gostenrijkschc vredesverdrag. In antwoord Op de Oo-stenrijksclie nota die een protest bevatte tegen sommige econo mische bepalingen van het Oostenrijksche Vredesverdrag, hebben 'de geallieerden, dd juistheid van eenige opmerkingen ©rkenanje®- de, het verdrag dienovereenkomstig verbe terd. UIT FRANKRIJK. De overheid en de duurte. Met begrijpelijke ingenomenheid' maakt Al- bert Thomas in de „Humanité" melding van een herioht uit de „Matn", waarin wordt meegedeeld, dat de vereeniging der Fransche melkinrichtingen in een vergadering ge vraagd heeft in aanmerking te mogen ko men, evenals de coöperaties en de staatswin kels, voor de verdeeling der gemeentelijke waren tegen de door de overheid vastgestel de prijzen en dat zij zich verbonden heeft, geen grooter winst dan 20 pet. te maken, van alle waren, welke zij in het klein verkoop-en, terwijl de leden hun hoeken en facturen aan de administratie ter inzage aanbieden. Zij heeft eveneens besloten een brief aan Olemeneeau te zenden, waarin gewezen wordt op de moeilijkheden, tegen den aanstaanden winter te verwachten, wat betreft boter, eieren en het middel wordt aangewezen om daartegen te waken: de aankoop en de in voer door den staat alleen (teneinde opbie den en speculatie te voorkomen) van boter uit Argentinië, eieren uit Marokko en gecon denseerde melk uit Amerika in de ge- wensebte hoeveelheden. Thomas stelt hiertegenover, dat men tot dusver steeds heeft geroepen om herstel van de vrijheid van den handel als middel tegen de duurte. Hij herinnert er voorts aan welk een cam pagne er gevoerd is tegen het voorstel, zes maanden geleden door hem bij de Kamer in gediend om provinciale en gemeentelijke bu reaus voor de levensmiddelenvoorziening te stichten ten einde een rationeel© regeling daarvan te verkrijgen, onder medewerking van de particuliere handelaars en hunne vereenigingen. UIT DUITSCHLAND. De belastinghervorming'. Wij maakten in het kort melding van een belangrijke rede van Minister Erzberger over den financieelen toestand van het Duitsche rij-k. pe Minister zedde daaromtrent nog: De vermoedelijke jaarlilksohe uitgaven zul- 17H miljard mark bedragen. Het bedrag voor de schadevergoedingen kon nog niet vastgesteld: worden. Ik ben vast van plan de uiterste zuinigheid te betrachten. Mijn eer ste Beginsel is: Geen improductieve uitgaven meer. Daarom moet de ondersteuning der werkloozen de richting uitgaan van het ver schaffen van toonenden arbeid. Het totaal bedrag dat noodig is begroot ik op ongeveer 25 miljard. Voor den oorlog bedroeg de op brengst der belastingen niet meer dan 2 mil jard. Tijdens den oorlog is daarbij gekomen 4 miljard. Daarbij moest nu gevoegd worden de heffing in eens, de opbrengst van de oor- togswiastbelasting met bijslag van 5.7 mil-, jard en de oorlogebelasting voor 1918 met 2 miljard. De nieuwe belastingwetten moeten 1.2 miljard opleveren en voort6 de heffing in eens, die een blijvende besparing van 600 miljoen mark mogelijk doet maken. Er moet dus nog meer dan 10 miljard ge dekt worden. Twee nieuwe b elas ting ontwer pen zijn nagenoeg gereed en ik denk die nog voor het reces in te dienen. In den herfst zullen nieuwe ontwerpen ingeidiend worden om bet overige tekort te dekken. De belas tingdruk zal een ontzettende hoogte berei ken. Een blijvend gevaar is de 72 miljard vlottende schuld. Om die weg te krijgen zijn er twee wegen, eoncenteering in een vaste leening of een groote heffing, hetzij door de belasting van de heele oorlogswinst, hetzij door een heffing van het vermogen. Dtoch ik twijfel er niet aan of zelfs die twee samen zouden het bedrag niet opleveren. Met een heroep op de vermogen|den om krachtig mee te werken, eindigde Erzberger. In dezelfde vergadering zeide de oud-mi nister van financiën, Schiffer, bij de belas tingdebatten o.a.: Zonder groote indirecte be lastingen zullen wij er niet uitkomen. De minister van financiën fluistert mii zooeven in, dat hierover reeds een wetsontwerp in voorbereiding is. Tegen onttrekking aan de belasting moeten wiji alle middelen toepas sen, in het bijzonder door volmaking der con trole op de besehrijvingsbiljetten. De ver plichting der banken en spaarbanken, om in lichtingen te geven, moet internationaal ge regeld Worden, anders gaat het niet-aange- geven vermogen naar de banken in Neder land en in Zwitserland. Andere staten heb ben zelf belang bij een dergelijke internatio nale overeenkomst, daar wij onze verplicht tingen niet kunnen nakomen als wij geen be lastingen innen. Wissell afgetreden. De Dinsdag gehouden kabinetsvergadering is een volledige nederlaag voer dien Rijks minister voer economische aangelegenheden, Wissell, geworden. De minister was uitge- noodigd officieel voor de eerste maal zijn ontwerp, de zoogenaamde „Planwirtsohaft" in het kabinet te verdedigen. Zonder delbat ging men tot de stemming over. Hierbij Meek, dat voor het ontwerp-Wissell één en kele stem was uitgebracht, n.l. die van den minister zelf. Alle andere ministers stem den tegen. Wissell heeft zijn ontslag gevraagd. Tot zijn opvolger is benoemd de sooiaal-deimo- craat Schmidt. Het gevolg van het aftreden van Wissell zal zijn, dat ook de onderstaatssecretaris, Von MooiIerudorff, een beschermeling- van Rathaaau, de eigenlijke valdër van het ont werp, zal heengaan Emoiutjs. Volgens: de bladen hebben de gevolmach tigden va® den Duitschen Bond van bank- beambten di er groote Berlij:n|sch© banken gis teren met 204 tege® zes stemmen de Zater dag' gevallen uitspraak verworpen. In den loop der vergadering trad plotse ling de wegens communistische kuiperijen gezochte Emonts uit een coulisse te voor schijn en rechtvaardigde zijn houding. Hij; verklaarde dat hij bereid was zich' bij een Duitsche rechtbank aan te melden. Nadat hij ongeveer vijf minuten had gesproken, verdween hij Weer. De leiders der vergade ring sloten de zaal voor een o-ogenblik om te verhinderen 'dat een deelnemer de politie zou waarschuwen. De Schoolkwestie. De „Münsterischer A.nzeiger" meldt uit WeimarEr is tusschen de regeering en de met onderhandelingen belaste afgevaar digden der regeringspartijen ten opzichte van het schoolvraagstuk overeenstemming bereikt, welke nog de goedkeuring der frac ties behoeft. Het confessioneele godsdienst onderwijs zal naast de neutrale school blij ven bestaan. Particuliere scholen ter ver vanging van Openbare scholen zullen' grond wettelijk niet Verboden zijn, Joch moeten door den Staat worden goedgekeurd en zijn aan de landswetten onderworpen. De .goed keuring moet aan particuliere volksscholen worden verleend, wanneer er in eeiï ge meente geen openbare volksschool aanwe zig. is. De schuldvraag. In de Dnitsche pers wordt de aandacht ge vestigd op het feit dat er brieven van Vpn Mcltke aan Conrad Hötzendorff bestaan, die een belangrijk licht1 kunnen doe® vallen pp de schuldvraag, Weshalve men de óponbaaf- making) van die brieven eéseht. Tear bescherming' va® den ex-keizer, In aansluiting aan het vermelde schrijven van prins Eitel Friedrich, waarin dezd' zich en zijn vier jongere broeders in plaats van den keizer ter beschikking der (Entente stelt, heeft prins Eriedrich Wilhelm: "va® Lippe een schrij ven aan prins Eitel Friedrich gezonden, waarin hij ook zij® persoon ter beschikking stelt. Tegelijkertijd 'heeft prins Friedrich (Wilhelm van Lippe een oproep aan alle Duit sche vorstenhuizen 'gericht om: den keizer met hun leven te beschermen. EEN PLAN WAN BELA KUN. De Wieener „Neue Tag" publiceert een, reeks documenten afkomstig van het Hongaar sche ig©z,antsch:ap te Weenen die zonneklaar bewijzen, dat de Sovjetregeering te Boedepast het plan had Weenen te veroveren en in de macht te brengen van de Hongaarsche raden- regeeringen. Hetgeen men aanvankelijk ver moedde, is nu heel duidelijk: dat de commu nistische partij te Weenen slechts een filiaal is van de radennageering in Boedapest, die de bevelen van (Boedapest opvolgt en geen ander doel heeft dan de heerschappij van Bela Kun uit te breiden tot Weenen. i' Nadat het pilan mislukt was om Weenen communistisch te maken door het geweld van de WeenaeLe bolsjewisten, wilde men van Boedapest uit Weenen laten overrompelen door het roode leger. Volgens de- onthulling van de „Neue Tag" rekende Bela Kun de beschifckinaj te hebben jpver twaalf bataljons communistische infan terie, 10.000 man ongeveer, over vijf bataljons ..sociaal-democratische infanterie" J 5000 man over 500 man communistische cavale rie, twee bataljons „terorietiscthe marine" 1400 man over 2400 artilleristen. Totaal 14.500 geweren en karabijnen. 200 machinege weren en 150 kanonnen. De communistische troepen ziin Hongaren, de sociaal-democratische leden van de Ween- seha yolks'weer, op wier hulp de rademregee- ring meent te kunnen rekenen. De roode troepen zouden concentrisch Weenen binnen dringen. De Hofburg. de hof- stallen en het parlement moesten bezet wor den, evenals de groote hotels, die Karnt- nerstrasse, alle karzernes. de ministeries, jpost en telegraafkantoren, stations, politiebureaus. Verder moesten alle banken bezet worden, die de verbinding stonden tot buitenlandèche of vijandelijke banken. Men zal zich herinneren dat Friedrich Adler den 21 en Juni in de vergadering van den arbeidersraad onthullingen deed over plannen van het roode leger om Weenen binnen te ruk ken. Ongetwijfeld wiet hii toen reeds wat nu de „Neue Tag" heeft onthuld, Dr. Adler zei toen waarom het Bela Kun in de eerste plaats te doen was: de verovering van de O-ostenxiiksche bank om papier te kunnen drukken, De staking te Hanover opgeheven. De stakende spooxweglieden hebben in een verga dering in de atedelijk© hal besloten de staking op te heffen, en vanochtend weer aan het werk te gaan. De leiders van de staking hek en opdracht gekregen de onderhandelingen voort te zetten. Wilson in Amerika aangekomen. Proai- ,Üentt Wilson is te N.-JTork aangekomen. Hij1 werd door een reusachtige menigte verwelkomd. De president reed naar Carnegie Hall waar hii een toespraak hield. Hij wees op hetgeen de natiën der wereld van Amerika verwachten .en verklaarde dat Amerika moeat zorgen op het peil van die verwachtingen te blijven. Wilson zeide verder nog dat het werk van den vTede paa begonnen is nu de vrede is geteekend. Vrouwelijke burgemeester. De gemeente Vedomir bij! Pilsen koos de eerste vrouwelijke burgemeester: van Bohemen en in vele andere steden en dorpen ziiin vrouwen tot onder- burgemeeeter en wethouder verkozen. Zaterdagavond .heeft eene instorting plaat» gehad in de Staatsmijn Wilbelmina, af deel ing F., waardoor drie arbeiders, werkzaam op een kolenpost, den geheelen nacht van den- uitweg afgesloten zijn geweest. Zii zijn. (Zon dagmorgen gezond en zonder eenig letsel te hebben bekomen, weder met de lift naar boven gehaald-. In den nacht van Dinsdag op W oensdag is de student P. Peereboom te Leiden op den- Haagweg met Min motorfiets tegen een boom opgereden. In bewusteloozen toestand is hii naar het Hc.p-ital .Walton te Leiden vervoerd, vaar bleek dat een rib en een sleutelbeen waren gebroken. In den afgeloopen nacht heeft de politie twee werklieden op heeterdaad betrapt, die hadden ingebroken in het sportgebouw van de Delftsehe Studenten Eoeivereeniging Laga. Eenige goederen die reeds uit bet gebouw waren gehaald, zijn in beslag genomen. Maandagavond 7 uur is de heer H.. expedi teur van Baarn op Amsterdam, te Laren bij! het uitstappen van de Gooische atoomtram over reden en gedood. Het lijk is naar het gemeen tehuis. te Laren vervoerd. Bii het stroopen is de 17-jarige S. in do buurtschap Zieuwent, onder de gemeente Lich tenvoorde, door een der mede-stroopers op noodlottig© wij'z© gedood, toen onverwachts een geweer afging van een van hen. Dinsdagmorgen ziin te Eindhoven uit de marechaussee-kazerne bii het „luchten" drie beruchte individuen ontsnapt, dia daar vóór eenige dagen waren heengebracht van uit de strafgevangenis te Den Bosch om aanwijzigin- gen te doen. Zii hebben ieder nog ruim 3 jaar gevangenisstraf te goed. Ongeldig uitvoercontraet. Zekere EL, te Did am, had van de belastingautoriteiten 'n vergunning gekregen tot het vervoeren van een hoeveelheid meel en margarine ter waar de van ongeveer 600. Hii had zich daarbij verbonden om het hem verleende binnen- landsche paspoort, met inachtneming van en kele formaliteiten binnen den daarin ge noemden termijn ten kantore van uitgifte te rug te (bezorgen en anders aan den staat hel dubbele der waarde van de te vervoeren ar tikelen of ongeveer 1200 te betalen. Der gelijke contracten werden ter belemmering van den smokkelhandel in de grensstreken wel meer door de belastingautoriteiten ge sloten. In oasu had K.f echter niet aan de eischen van het contract voldaan en nu vorderde de Staat der Nederlanden van hem de betaling van 1200. K. ging toen met die vordering naar een advocaat en er ontstond een proces, met het gevolg, dat het gerechtshof te Arn hem K. in het gelijk stelde, het contract on geldig verklaarde en aan den staat zijn vor dering ontzegde met diens veroordeeling in de kosten. Een beduidende schadepost. Door eene firma te IJmuiden werd in het vorig jaar circa tweeduizend vaten augurken ingezouten met de bedoeling, wanneer de uitvoer naar het buitenland! wederom werd toegestaan, hier mede een ruime winst, te maken. Thans kwam de betrokken firma tot de min der aangename ontdekking, dat de geheele partij totaal bedorven bleek te ziin, zoodat er niets anders op zat dan de heele boel in zee te doen werpen. Zoo-als beweerd wordt lijdt de firma door deze mislukte speculatie een schadepost van niet minder dan 76.000. Een ramp in de vogelwereld. Door dan hoogen vloed is het vogeleiland Griend, ten Nooi'den van Harlingen, dat thans het eigen dom is van de (Vereen. Tot Behoud Yan Na tuurmonumenten, geheel overstroomd'. Duiizende jonge vogels ziin door het zee water gedood, 'broedsels, die nog niet waren uitgekomen ziin vernield. Met recht, mag wor den gevreesd, dat het aantal meeuwen zal verminderen, daar ook verleden jaar door den In de dennebosschen op de Veiuwe o.iu. bij Amerongen, Ede. Lunteren. Bennekom, en elders, wordt groote schade aangericht door do gestreepte dennerups. de schadelijkste vaa alle rupsensoorten. die aan het- naaldhout, na deel kunnen toebrengen. Bh millioenen exem plaren vertoonen zich de rupsen, die eerst de onge dennennaalden opvreten en later ook de oudere naalden, doorbijten. Daardoor valt de bovenste helft op den grond, terwiil de rest wordt opgevreten. De aangetaste boomen ziin reeds uit de verte aan hun bruine kleur te kennen. Het gevaar is groot, dat dè aangetaste boomen bij massa's dood gaan, vooral wanneer de zomer droog blijft. De rups is 4 o.M. lang. de kleur is groen, met witte overlangsche streepen, en een enkele smalle oranjekleurige streep aan eiken kant. (Vervolg.) Ooedigekeurd werd het proces-verbaal van kasopneming hij dien Gemeente-ontvanger. Plaatselijke Directe Belasting. B. en W. bieden aan het primitief kohier van de plaatselijke directe belasting naar het inko men' voor het dienstjaar 1919, met een totaal belastbaar inkomen van f, 29-448.250 en voor dè forensenbelasting met een belastbaar inkomen van 3.025.00Ü. Ten einde een netto opbrengst te verkrijgen van f 1.500.000, het bedrag hetwelk op de be- grooting der plaatselijke inkomsten voor het jaar 1919 ia uitgetrokken, behoort het in art. 3 -der verordening op de heffing der plaatselijke, directe belasting naar het inkomen bedoelde vei- menigvuldiigiingscijifer gesteld te worden op 2. Het aantal aangeslagenen is 19315; het be- ROMAN UIT HET POOLSCB 153 Na eiken stormloop schoof de ijzeren ring der belegeraars dichter om de stad, waren de rijen der belegerden gedund •n verwedden zich de bressen in de muren. Binnen tenige dagen zou de rijke handelsstad, de poort van Italië, het tweede Rome bijgenaamd, ingenomen zijn Dan zou hij op do hoofdstad zelve losstormen en deze binnentrekken vóór de beheerschers der wereld uit ^un schrik waren wakker geschud. Zoo droomde Servius nog gister. Doch heden had de stam der Buren het leger vex- faten, zonder iemand om verlof te vragen Servius kon en niet terughouden, want hij was niet hun vorsten «ertog. Hij had dit ook de Longobarden, Osen, Herman- duren en andere stammen, die reeds vroeger onderweg van hem afvielen, niet kunnen verhinderen. Zelfs de Quaden en Markomannen waren aan hem door geeD eed van trouw verbonden. Hij liad slechts het recht over zijn eigen familie en ouderhoorigen te gebieden, In den beginne trok geheel Gcrmariü achter hem heen, daar het behoefte had een leider te volgen over de Donauoever. Be halfnaakte wilden uit de noordelijke landen, geen tucht kennend, en niet begrijpend de be teekenis van een vereend optreden, verdeelden zich na den eersten roes der gemakkelijk behaalde zege pralen, en voerden op hun eigen manier den oorlog, zonder plan en orde slechts eigen aanvoerders vol gend en gehoorzamend. Een hoogere politieke gedachte liclittc deze losse horden niet voor. Ieder begeerde naar een, zoo moge lijk groot aantal slóten, runderen, kostbare vaten en huisraad en wilde zoo spoedig het kon met buit bela den naar zijn gouw terugkeeren. Deze teugelloosheid van volkereu die eerst nog een ontwikkelings-periode hadden moeten doorloopen om een volgzaam werktuig -in de hand van een verstandig veldheer te worden, verlamde Servius' wilskracht en beslistheid. Dag aan dag onttrok zich een geslacht met zijn hoofdman aan het groote leger, dat allengs versmolt. Hoe verder Servius zich van de grenzen van Germanië verwijder de, over hoe geringer krachten hij beschikte Over de Alpen trokken met hem nog slechts de Markomannen, Quaden, Jasigers en de Buren. Over den afval der in het noorden wonende volke ren, die met schilden en stangen bewapend waren en naar barbarenaard met vrouw en kind alsook met hun ne lijfeigenen ja, men kon bijna zeggen met huis en kalf den veldtocht medemaakten, bekommerde de voormalige prefect der legioenen zich ia het geheel niet. Deze rumoerige halve wilden, die in de eerste gevechten noodig waren om den schrik over den inval te vermeerderen, waren hem bij het verder voortruk ken een'hinderpaal geworden. Maar de Buren, die aan de grenzen van het gebied der Markomannen woon den, hadden de beteekenis van tucht en samenwerking reeds begrepen. Dapper en volgzaam verdroegen zij zonder morren de strengheid, die in een geregeld leger heersclien moet, en zij waren reeds aan een planmatig strijden en aan de taal van signalen en commando's gewend. Hun aftocht zou op de vreesachtigen onder de Markomannen en Quaden een nadeeligen indruk lastbaar inkomen, 29i.448.250 en het verme- hooeren waterstand' Keen jon/?© vosrel in loven j nigvuldigiiigscijler 2. Voor do forensen-belas!iiJjj is gebleven. bedraagt het aantal aangeslagenen 1450, H"1 uitoefenen en Servius' plannen kunnen verstoren. Want merkwaardig was het, dat de Germanen, eerst vol vertrouwen en trotsch, steeds kleinmoediger wer den, naarmate zij het brandpunt der Romeinsche macht naderden. Met blijden moed en friet luide vreugde kreten hadden zij de marmeren steden van Italië be groet. Toen zij echter bij Aquileja vernamen, dat zij binnen tien dagen voor de muren van de hoofdstad der Caesaren konden, staan, begonnen zij naar achter te k(jken en zich de voorvallen te herinneren, die op den weg naar het zuiden waren gebeurd. Voor hen breidde zich de Adriatische zco uit dio eindeloos voor hunne oogen scheen, en achter deze on metelijke, blauwe zee sluimerde het geduchte monster, dat Germauië sedert vele eeuwen in-zijn klauwen hield. zijn arm opgeheven had Marcus Aurelius had niet gedwaald, toen Ujj zeule dat bij de barbaren de vrees voor Rome nog niet ver dwenen was. Do glans der hoofdstad zond zijn stralen over de Adriatische zee tot voor Aquileja, verbh. .de de tot dusverre zegevfereude Germanen en ce u vreugdekreten verstommen. Zij deden nog Mies wat Servius bevalzii trokken de pijlen van boogschut- terp tegemoet, braken geduldig bressen in de muren van Aquileja, maakten, aan mollen gelijk, loopgraven onder de aarde tot beneden de stadspoorten. Maar on afgebroken blikten zij naar de zee en waren verwon derd dat hot geheimzinnig monster hun gruwelijk spel niet onderbrak. Misschien lag het op de loer misschien was het tot den. sprong gereed... Morgen, overmorgen Honderden volkeren had het vertreden, verscheurd, kon het zich met zijn geheele gewicht werpen op hen verslonden en het had zich gemest met hun hartebloed millioenen offers had tot den schemel van zijn groot heid gemaakt. Dit monster leefde nog, schijnbaar ge zond en krachtig, en gebood over de wereld, erkend door allen, ook die het verst woonden. Zouden zij, Quaden en Markomannen, arm als bedelaars in ver gelijking met de beheerschers der wereld, den reus ver worgen. tegen wien tot dusverre niemand onbestraft die zijn rust verstoorden en hen vernietigen... Servius kende deze vorandering van stemming in het leger, en wa9 derhalve verontrust door den aftocht der Buren. Op kleinmoedig geworden soldaten werkt ieder® kleinigheid. Als slechts een hunner riepVlucht I zon den allen zonder eenige oorzaak de wapens -wegwerpen, i (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5