29.70 31.05 32.40 „33.75 35.10 35.55 36.90 38.25 39.60 Dé heter GiputlTSi? betoogt "dat éérst rijn voorstel in behandeling moét komen en! kén zich niet voorstellen' dat dé Éa'ad nu dit plan zou goéd-keuren. Spr. leVett 'critiesk op; dé mérités van dit uitbreidingsplan. Men werpt het nu op de noodzakelijkheid1 Van Woning bouw, maar mag dat eeu réden ziin, te meer waar 't s-lecéhts enkele weken of maan den zal duren. en Haarlem"s uitbrei ding door de vastelling van deze plan nen wordt bemoeilijkt. Bovendien zijn er nog bouwgronden genoeg om te bebouwen, maar de heer. Dumont wiiét de vereenigingen. waar zij bouwen moéten. Dat is niet goed. Spr. levert critiek op de werkwijze vuh den heer Dumont. teert spr. er tegen, De Keer v. d. BOOGAARD sloot zich 'hierbij namens Zijn fractie aan. De heer GERRITSZ vraagt of B. en W. po gingen hebben gedaan in bezit te krijgen de fabriek Sneltjes aan de Kennemerstraat en zoo ja welk resultaat die hebben gehad. J "belastbaar inkomen f. 3.025,000 en het verme- P Kleingoed. B. en W. stellen voor goed te keuren een sup- tletoire begrooting dienst 1918 voor het elec- Sjbitdiybedrijf en een af- en overschrijving op die begrooting der huiszittende armen en stads armen- en ziekenhuis, dienst 1918. Goedgekeurd. B. en W. stellen vo*r goed te keuren de be- groottog van inkomt raj* ejt£ uitgaven der goede ren van de voonnauji corporatie van- neringen voor 19r20, sluitende in ontvangst en uit- if met een gedrag van f 3.045.89% en met vermoedelijk batig saldo van f 150. Goedgekeurd. B. en W. vragen een crediet van 'f, 15.000 tot verfiooging van den 'post schrijfloon en, daar naar aanleiding van de veie werkzaamheden) aan de secretarie meer tijdelijke werkkrachten moesten worden aangesteld. •De heer GROENENDAAL vraagt eenige tol ichtingen, wdarna het voorstel wordt goedge keurd. Werkliedenreglement. De heer GROENENDAAL beklaagt zich, Sat de raadsleden zoo weinig tijd hebben gehad1 om dit belangrijke raadlstuk te onderzoeken. De heer BOMANS geeft toe, dat de tijd) kort is geweest, doch B. en W. hebben er tot het Éaatste moment aangewerkt, hebben het toen ter afzending gegeven, doch durfden d!e consequen ties niet van de behandeling nog een vergade ring aan te houden. Door de heeren M. H. Groenendaal, L. J. C. Poppe, W. Koppen, A. Nagtzaam, J. Gerritsz en M. A. Reinalda is het volgende voorgesteld op dit raadstuk. u Het voorgestelde to I (pag. 4) te doen ver vallen. In art. 14, alinea 3 van het Regl. voor de Werklieden in dienst bij de Gemeente Haarlem, voor 2 cent te lezen 3 cent. In art. 14, bovenbedoeld Reglement, alinea 3 te lezen: Het loon per uur bedraagt: op werk dagen tusschen 6 uur des morgens en 6 uur des avonds (des Zaterdags 1 uur nam.) het nor male uurloon. Het loon per uur voor overwerk bedraagt: „tusschen 6 10 uur in den avond'' enz. ver hoogd met 100 pCt. en1 daarna te lezen. De werklieden aangewezen in art. 3, 2 ali nea, letter a., b. en c. ontvangen een loon één bias hooger dan de klasse waarin hun groep geplaatijst is II art. 1 worde gelezen. oep I minimum uurloon 63 cent II III IV V Va 66 69 72 75 78 UI aid. 2 worde gelezen: 'v Groep I minimum f 28.35 maxim. fs 32.85 „34.20 II III IV V Va De loonen, genoemd in groep Va worden al leen uitbetaald aan de werklieden, aangenomen volgens art. 3 lid a, b en c van het Reglement voor de werklieden in drenst bij de Gem. Haar lem en geplaatst in groep V. De door B. en W. voorgestelde grondtoon en zijn: groep I f 27II 27,90; III ft 29.25; tV f 30.60; V'f 31.50. De heer GROENENDAAL bepleit zijn voor stel op grond van de salarissen in anctere ste den verdiend en op grond van de salarissen der ambtenaren. De heer v. d. KAMP wijst er op, dat een kantoorl-ooper, beambte is, en geplaatst is in 'de categorie van 15002000 salaris en zoodoende méér verdient dan een geschoold vakman. - De heer BOMANS levert een uitvoerig be toog om de voorstellen van B. en W. aan te bevelen. Hij constateert dat geen der spre- kers bet gevolgde loonsysteem van B. en W. heeft aangevallen. He.t gaat om meer loom. Spr. meent zich ontslagen te mogen achten het loonsysteem van B, en W. te verdedigen. Van het ambtenaren-reglement zegt men, dat dc salarissen te hoog zijn. Met name dat de laagste ambtenaren te hooge salarissen héb ben. Maar spreker herinnert er aan, dat juist de hoer Groenendaal toen gezegd heeft, dat de lagere ambtenaren nog hooger salarissen moest en hebben. Nu zegt men je bëbt toen een font begaan met die salarissen zoo boog te maken en je moet die font herstellen. Dat Is niet consequent. Over de groepenindeeling zeide spr. dat hij meende in den geest van den Raad te handelen met zoo weinig moge lijk groepen te maken. Als men zegt, dat de laagste groep ambtenaren 15002000 ver dient, is dit niet juist. De laagste groep staat van 11001500. En daarboven komen zeer zeker de werklieden uit. Het voorbeeld van den heer v. d. Kamp is er dan ook glad naast. Die beambten staan in de laagste klas verdienen dus minder dan geschoolde vaklieden. Het spijt spr. zelfs, dat hij een goed ambtenaar moet stellen beneden een misschien minder goed Werkman. Wat de groep ambtenaren met 1500—2000 betreft, daarin zijn vele ambtenaren, die toezicht uit oefenen op de werklieden. De geschoolde vak lieden komen nu met die mensehen ongeveer gelijk. Hun uurloon is 70 cent. Dat ls onge veer 1700 bij een 45-prige werkweek, zon der één overuur. En nu mag men het betreu ren dat er overwerk moet worden gedaan, het is nochtans noodzakelijk en zoodoende komen deze mensdhen boven deze ambte naren en gaan over de 2000. Hun loon zal de 2000 zeker naderen. De werklieden moet ïnen niet plaatsen op het maximum van de ambtenaren, dip toezicht over hen honden. Er moet een zekere hierarehie zijn. Deze ge- 'daohtengang is dikwijls aangevochten zegt spr., maar niettemin juist. Spr. hoopt dat de raad de loonen niet bo ven salarissen van ambtenaren zal opvoeren, waarvan van verschillende zijden is betoogd, dat zij te hoog zijn. Werden zij verhoogd, dan zou men in conflict komen met de loonen, betaald ia de particuliere bedrijven, waar loon acties worden gevoerd voor 55 en 60 cent uurloon. Hier is het 70 cent. Dat is 10 cent hooger dan In het particuliere bedrijf en B. en W. deden dat, omdat zij verwachten dat na invoerjng van den 9-urigen werkdag een groote aandrang zal komen om de loonen te verhoogen. De heer GROENENDAAL ontkent de juist heid van het weergeven van het door hem ge sprokene in de vergadering, waarin de ambte naarssalarissen werden vastgesteld' door dén dien heer Bomans. Het arguftient dat de werk lieden wel eens overwerken, mag nog geen gewicht in de schaal liggen. De werklieden zou den f 300 meer verdienen in overwerk, voordat zij gelijk staan met ambtenaren. In dat bedrag- kan een aardig uurtje overwerk zitten. Spr. haalt verschillende voorbeelden van ambtena ren uit de klas f, 1500, 200Ö, die z.i. te veel rerdienen to vergelijking met dé werklieden. In andere plaatsen is de verhouding tusschen de loonen verdiend door werkliedén en ambte naren beter bewaard dan hier. Dat ambtenaren boven de werkliedén moeten bezoldigd worden om gezag te kunnen handhaven, is onjuist en uit den tijd. Dat een fout is gemaakt bij de vast stelling van het ambtenarenreglement, mag geen reden zijn, dat de werklieden daarvan dé dupe worden. Ook bepleitte spr. het instellen van periodieke verhoogingen. De heer DE BRAAL heeft de verordening van B. en W. met veel sympathie ontvangen. De groridloonen van B. en W. bevredigen spr. In vergelijking met andere gemeenten en met dé vrije bedrijven acht spr. deze loonen zoodanig, als in dezen tijd redelijker wijze mag worden verwacht. Echter sympathiseerde spreker niet met. het denkbeeld dé periodieke verhoogin gen op te heffen. Spr. is bevreesd dat de een vormigheid1, zonder verhooging, op den duur niet gunstig op de werkliedien zal werken. Spr. is tegen het weglaten der periodieke yerhoogin- gen, te meer, daar gebleken is dat to de comm. Van óverleg daaromtrent zeer zeker geen een stemmigheid heerschte. 1 Dé heer BREGONJE was ook voldaan over de voorstellen van B. en W„ maar wenschte, evenals de heer dé Braai, handhaving der pe riodieke verhoogingen1. Spr. vraagt dat dé hee ren Groenendaal cs. Kun voorstel zullen split sen, om gelegenheid te geven, te stemmen vóór het voorstel der periodieke verhoogingen. De heer KOEN meent, dat juist de periodieke verhoogingen het dorre element brengen bij de werkliedén en alle energie dooden. Men moet de werklieden juist de gelegenheid geven door noesten vlijt en werklust meer te verdienen, Spr. vindt de voorgestelde loonen hoog in vergelij:- king met dé loonen, die to dé particuliere be drijven betaald worden. Dit particuliere bedrijf kan déze loonen niet geven op straffe dat zij de concurrentie niet kan volhouden en dat in verge lijking met het buitenland ons land achterop raakt. Uitvoerig wees spr. op het gevaar dat het opjagen dér loonen heeft voor de concurren tie. Bovendien brengen de hoogere loonen geen voordeel aan de werklieden, want er ia een wis selwerking, waardoor de levensbehoeften hoo ger worden naarmate dé loonen hooger worden. De heer LASSCHUIT vindt de voorstellen van B. en W. ook goed' en beveelt aan ze onveran derd aan te nemen. De heer NAGTZAAM behandelt de nood kreet van den heer Koen en zegt er bijl, dat de werklieden, wien het aangaat allereerst kijken naar wat anderen naast hen en rondom hen verdienen. Spy, meant .tittt. werklie- .ssn jöÊSr tofisiia' die men zoo yati ttm&xrr-n rrar^fram ze tuut functie te doen vervullen. De werklieden zijn niet teveredén te stellen met opmerkingen als door dén heer Koen gedebiteerd!, doch ze moe ten mede regeeren in de bedrijven en zelf zien dat het bedrijf dé gewenschte loonen niet kan opbrengen. Dan alleen zijn ze te overtuigen. Do heer KLEIN: 'De R.-K. bedrivferaderi ver dedigt u! De heer DE BRAAL stelde voor de perio dieke verhoogingen te handhaven met vijf 2- jaarlijlksohe verhoogingen van 2 cent per uur. Na een debat-uitstapje op economisch ge bied van verschillende sprekers, repliceerde de heer BOMANS, op wat verschillende spre kers in het midden hadden gebracht. Hij be streed het amendement-De Braai. De perio dieke verhooging is onder het grondtoon be grepen. Mocht dit voorstel worden aangeno men, dan zou spr. de verantwoordelijkheid van het geheel niet kunnen dragen. Aanvan kelijk hiadden B. en W. geen plan de perio dieke verhoogingen af te schaffen. Maar van verschillende rijden hoorden zij er zooweel be zwaren tegen, dat rij zich niet in staat achtten eventueel© handhaving te verdedigen Toen werden ze afgeschaft en een grondtoon vastgesteld, waarbij alle werklieden geacht worden 10 jaar in dienst te zijn. Zoodoende gaat het niet aan nu weer de periodieke ver hoogingen in te voeren, deze zonden dan het grondtoon aantasten; dit eigenlijk hooger op voeren, want bijna alle werklieden zonden in aanmerking komen voor alle verhoogingen. Voor B. en W. zijn de financiën niet het al lergrootste bezwaar, maar men bedenke toch dat de nieuwe loonregeling met 2 ton meer op het budget zal drukken. Verder beant woordde hij de heeren Koen en Nagtzaam op hun economische uiteenzettingen. De heeren DE BRAAL en BREGONJE dienen een amendement in om de periodieke verhoogingen te handhaven. Het werd niet voldoende ondersteund. Dan wordt overgegaan tot stemming. Het voorstel van den heer GROENEN DAAL werd verworpen, met alléén de stem men der socialisten vóór. Alle overige voor stellen werden door den heer Groenendaal e.a. ingetrokken. Hierna werd begonnen aan de artikelsge wijs, 0 behandeling van het voorstel van B. en W. Verschillende inlichtingen werden ge vraagd, vooral over de groepsindeeling der werklieden. De heer DE BRAAL las in dit verband een sehrijrven voor, waarin verklaard werd, dat de groepsindeeling te Haarlem de beste is van alle groote steden in Nederland, waar voor hulde wend gebracht aan Mr. Bomans. Het amendement, om de periodieke ver hoogingen te behouden werd opnieuw inge diend, thans door den heer Reinalda. In stemming gebracht werd het verworpen met 10 stemmen voor: Poppe, de Braai, Nagtzaam Klein, Bregonje, Koppen, Reinalda, Groenen daal, v. d. Kamp en Gerritsz. Bij art. 4 bepleitte de heer DE BRAAL, dat niet afgetrokken worde de genoten kin dertoeslagen. Spr. zou zoo graag willen dat allen ei' voordeel van zouden hebben. Zooals het nu is, zouden de groote gezinnen er geen voordeel bijna van hebben en de kleine ge zinnen en de ongehuwden alleen wel. De heer BOMANS vindt het idee sympa thiek, maar er is een bezwaar en wel dit: als wij het doen voor de werklieden, moeten wij het ook doen voor de ambtenaren en do po litie. Dan zouden nu altoen de gemeentewerk man dien toeslag behouden. Bovendien ie *t niet noodig. "Weldra heeft de Raad gelegen heid zich uit te spreken over kindertoeslag voor het geheels overheidspersoneel en wat is er tegen dan te bepalen, dat het terugwer kende kracht zal hebben van 1 Januari j. 1. Spr. is tegen het voorstel, hóe sympathiek de grondgedachte ook is. De heer v. LlEMT pleit warm voor Het voorstel-de Braai. Voor de groote gezinnen ls het van belang, dat zij een som ineens in handen krijgen. De heer POPPE ondersteunt het voorstel eveneens. De motie, van den heer de Braai werd' aan genomen met 19—7 stemmen. Tegen stemden de heeren Bomans, v. Slopten, Heerikens Thijssen, Bruch', Koen, Lasschuit, De Breuk'. De Breuk. Het géheele voorstel van B. en W. werd z.hst. aangenomen. De heer KLÖÖIN vroeg Hoe gehandeld zal worden mét de minder jarigen, die niet on der het reglement vallen. Dé heer BOMANS verklaarde, dat men bp- rig is een regeling voor de minderjarigen té treffen. De heer Bomans stelde namens B. apW, voor onverwijld, met ingang van 1? Juli d!e '45-urigé week in te voeren, zonder de com-, missï'e van overleg te hboren. (Applaus). Er wordt toe besloten. Overname grond. B. en W. stellen yoor de voor stra|en en pleinen bestemde gedeelten van het terrein ban de „Haarlemsche Stichting tot woning verbetering" over tè nemen. Goedgekeurd. Uitbaggeren gemeentewateren. Het uitbaggeren der gemeentewateren, dat door gebrek aim steenkolen eenigé jaren ge staakt moeist worden, zal dit jaar weer kun nen worden voort-gezet; daarvoor is op de begrootim® voor de gemeentereinïging een bedrag van 4750 uitgetrokken. Door de stijging van prijzen en loonen is het echter niet mogelijk hét voorgenomen werk voor die som uit te voeren; de meer dere kosten worden geraamd op 7700. B. en W. achten het voorts gewunseht, dat gebruik worde gemaakt van de gelegenheid tot aankoop van de stoomboot die tot dus ver, oto dienst te doen bij het baggerwerk, werd gehuurd, wanneer- thans na deskundig onderzoek zal zijn gebleken, dat de gevraag de koopsom billijk is. Do gevraagde koopsom bedraagt 6500.— Op grond van een en andter stellen zij- vootr den post der begrooting voor de gemeente- reiniging voor 1919 te verhoogen met 7700 en alzoo te brengen op 12.450, alsmede om voor den aankoop van een stoomboot te hun ner beschikking te stellen een bedrag van 'f\ 6500. Goedgekeurd. Onderhoud. B. en W. berichten, dat het bedrag ad 3000 uitgetrokken voor „onderhond van hulzen, enz. buiten aanneming" niet toerei kend ls. Dit bedirag is doordat verschillende grootere en klenere onderhoudswerken moes ten worden uitgevoerd, reeds nu overschre den met plm, f, 3000. In verband hiermede, stellen zij voor, voor gemeld doel, ter hunner beschikking te stel len een bedrag van T 5000. Goedgekeurd. Nieuwe tarieven der gemeente- reiniging. B. en W. bieden den raad tor vaststelling aan een gewijzigd tarief van de vergoeding vftn diensten door de gemeemtereiniging ver richt. Goedgekeurd. Gratificatie aan gepensioneerden. B. en W. stellen voor hen te machtigen, voor 1919 aan de gepenslonneerde weduwen of weezen van ambtenaren dézer gemeente, wier inkomen niet meer dan 100 per jaar bedraagt en die zioh tot 't verkrijgen van een gratificatie aanmelden, eene gratifica tie in eens toe te kennen van 20 pot. van haar pensioen of onderstand, onder bepaling: a. dat aan haar, wier' inkomen de som van 100.overschrijdt en die daardoor minder zouden ontvangen dan zij met de gra tificatie zouden genieten, indien haar inko men lager zoude zijn, dat verschil zal worden bijbetaald; b. dat de gratificatie m volle guldens aal worden berekend; onderdeden van eenen gulden worden daarbij voor eenen gulden in rekening gebracht. c. dat de gratificatie voor haar, die in den loop v-an het jaar worden geponsionnoerd, zal bedragen zooveel twaelfden gedeelten van de gratificatie over een vol jaar als er na hunne pensionneering nog volle maanden in 1919 moeten verloopen. Goedgekeurd. Aankoop perceel. B. en W. stellen voor om het aangekochte perceel aan de Korte poellaan als bouwterr rein te verkoopen voor een minimumprijs van 13 per vlerk. Meter. Aangehouden. Burger Dagschool. B. en W. stellen voo-r aa!U H. M. de Konin gin opnieuw voor vijf jaar opuefi'ing te ver zoeken van de verplichting tot het oprichten van een Burger Dagschool. Goedgekeurd. B en W. stellen voor om het bouwvooi- schot, verleend aan do woningibouwvereeni- ging „Spaarnoog" voor den bouw van 44 ar beiderswoningen met te verhoogen, daar de laagste inschrijving met dat bedrag het eerst verleende voorschot heeft over schreden. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor het voorschot aan de Coöperatieve Woningvereeniging yoor Ge- meentepersoneel te verhoogen met 6.556. Goedgekeurd. .Vaststelling algemeen uit breidingsplan. De heer GERRITSZ vraagt in hoever dit voorstel verband houdt met nia voorstel, ge daan om een commissie in te stellen, die dé uitbreiding, van Haarlem zal bestudeeren. De heer DE BREUK deelt mede. dat dat verband houdt met de aanvragen om te bouwen, welke thans meer en mee-r binnenkomen. Het is noodig dat daarom dé plannen werden vast gesteld. Do heer .WOLZAK ziet geen bezwaar in aan neming van hét voorstel van B. en. W, Hij meent dat er andera. een kapstok komt. waar aan alle aanvragen tot bouwen zullen gehan gen wordén. De heeren KLEIN en LASiSOHUIT ziin tegen aanneming en willen ook een algemeen overzicht van de plannen. De heer HEERKlENiS THIJSSEN onder streept dé vrees van den heer Wolzak, dat niet aanneming van dit voorstel tot gevolg zou heb ben, dat niet gebouwd! zou kunnen worden. Spr. zou dat betreuren, want de woningnood is zeeT hoogv Spr. maakt er bijna, dagelijks kennis medé. Om deze reden—r beveelt spr. aan het voorstel aan te nemen. De heer GERRITSZ handhaaft ziin voor stel, op grond van de fouten, dié in de plan nen aanwezig ziin. Dé Raad zou hervallen in fouten, die ook onze voorvaderen hebben ge maakt, waarvan wil de gevolgen ondervinden evenals onze nazaten de gevolgen van onze fouten zouden ondervinden. De heer v. d. BERG voelt veel voor de be zwaren van den heer Gerritsz, maar meent, dat hij overdrijft, Daartegenover staat, de dringende woningnood. - Dé heer DE BREUK repliceerde. De heer LASSOHUÏT stelt aanhouding voor, omdat de Kamer van Koophandel niet gehoord is. Do heer BiOlMtANS vindt de plannen van den heer Gerritsz mooi, maar hii houdt mot zijp, plannen de verschaffing van woningruimrbe tegen. Ep dit is een klemmende eiseh van het oogenblik. De heer Gerritsz is nog wat jong raadslid en heeft n-o-g wat te veel idealen, zoo dat hii soms, zooals ook nu. wat te ver door- helt. Een feit is dat de heer Gerritsz de wonin-gvoorziening tegenhoudt. Althans hii wordt er voor aangezien. De heer KOPPEN wijst er op dat, naar zijn meentog, een gevolg van de reeds gevolgde werkwijze is dat aan dén oostkant der stad een arbeiderswijk is ontstaan met onmogelijke toegangen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 1412 stemmen. Dienst Lichamelijke Opvoeding. B. en W. stellen voor: I. Voor de behandeling van aangelegenheden inzake lichamelijke opvoe ding in te stellen een afzonderlijken dienst; II. Te bepalen, dat aan het hoofd van genoemden dienst zal worden geplaatst eenen Inspecteur op eene jaarwedde van f 3500; III. B. en W. uit te noodlgien voorstellen te doen tot regeling van het sub I en II bepaalde. Gp een vraag van den heer NAGTZAAM antwoordde de wethouder van onderwijs, dat de regeling als definitief is bedoeld maar dat dé functionaris, zooals gewoonte is, voor een jaar zal worden benoemd In dit verband vond de raad goed dat de be noeming zal plaats hebben dteor B, en W. Goedgekeurd. Ophoagen van gronden. B. en W. stellen voor het bij raadsbesluit van 29 Januari 1919 ter beschikking, van B. enW. gestelde bedirag adi f 175.000 voor het ophoo- gen van de gronden tusschen de Kleverlaan,, de Velserstraat en de Brakenburghstraat, te ver hoogen met f 70".00ü. Goedgekeurd. Aanwijzing plaats voor de 2de H. B. S. met 5-jarige cursus. B. en W. stellen voor als plaats, waar het gebouw der tweede H. B. S. met 5-j. cursus zal worden gesticht, aan te wijzen het terrein gele gen ten zuiden van de Kleverlaan ter opper vlakte van ongeveer 4700 M2. Godgekeurd. Kleingoed. Naar aanleiding van een verzoek van den1 hoofdbewoner van het onbewoonbaar verklaard' perceel 't Zakje no, 7c, stellen B. en W. voor den ontruimingstermijiii met 6 weken te verlen gen. i Goedgekeurd Lyceum. Het bestuur van het Christelijk Lyceum al hier heeft tot B. en W. het verzoek gericht om in huur te mogen ontvangen het gebouw aan de Hooftaanstraat, voormalige villa van Jhr. van de Poll, ten einde daarin het Lyceum te ves tigen. Het ligt to de bedoeling dlat behalve be doeld gebouw nog in de huur zal zijn begrepen eene oppervlakte grond!, gelegen om het gebouw ter grootte van ongeveer" 1000 M2. Tegen inwilliging van het verzoek bestaat bij, B. en W. geen bezwaar; de jaarlijlksdie huur prijs zal 2500 bedragen, waarmede het 'be- stuur genoegen neemt, B. en W, stellen voor hen te machtigen bedoeld gebouw met grond voor dén tijd van 2 jaren te verhuren. Benoeming, har de commissie voor de bezwaarschriften voor de plaatselijke directe belasting werden benoemd de aftredende heeren'. Rondvraag. De heer WOLZAK dringt aan' op spoed met die bebouwingsplannen van die terreinen aan den Ktopperstogel ten behoeve der wontogbouwver- eenigmg „Patrimonium". De heer DE BREUK zegt dat alle spoed be tracht wordt. Spr. hoopt de volgorde raads vergadering met de plannen te kunnen komem De beer KLEIN wijst er op dat de gemote voor haar rekening heeft genomen dé premie voor weduwen- en weezenpensioen yoor gemeen- tepersoneel. Hoe staat het bestuur tegenover de ernen die niet in dit pensdoenfonds zijo? De heer HEERKENS THIJSSEN antwoordt dat dit de aandacht van B. en W, heeft, doch de oplossing is moeilijk omdat er zoo velerlei ge- Vaiftee?POPPE wijst er op dat de kermis af geschaft is, maai- dat men toch heg ^egestaan dat er Kennesse d'été werd gehouden. Spr. iser niet geweest, maar men zegt dat het er een bees tenboel is geweest. Namens zijn f roetig protes De heer DE BREUK zegt. dat er wel pogin gen ziin-aangewend, maar dez© hebben geen resultaat gehad. De heer v. LIEiMT. verbaast zich over d« vraag van den heer Gerritsz. Het schijnt dai de behandeling van dit geval door B'. en Wj niet geheel iuist is geweest. In geheime zitting zijn daarover vele woorden gevallen. Maar waarom moet daarover nu nog eens in het publiek worden gesprokent Spr. verzoekt den raad dan ook. niet op dé zaak in te gaan. De heer WOLZAK sluit zich aain bij de woorden van den heer v. Liemt. De VOORZITTER vraagt of' de heer, Ger ritsz de zaak maar niet liever in geheime zit titng wil bespreken. De heer GÈRRIT'SZ meende, dat in het publiek moest worden gewezen op het feit, da< de gemeente deze fabriek niet in handen lieeft kunnen krijgen. Daarmede is een slecht© dienst bewezen aan de woningvoorziening en ver- 'keersverbetering. Dat, is de schuld van B. en W. Spr. achtte het nuttig, dat dit publiek he kend werd. opdat het publiek zou weten dat er wel pogingen gedaan ziin. maar dat deze mislukt ziin. Dé gemeente heeft de kans gehad de fabriek tegen -behoorlijken prijs te krijgen Door den heer W. KOPPEN zijn de volgend© vragen gesteld aan Burgemeester en Wethou ders om daarop een^antwoord te mogen ont vangen in de Raadszitting van W'oensdag. Door de coöperatie „Vooruitgang" werd per i April 1.1. aan Burgemeester en Wethouders 1 ontheffing verzocht van het bepaalde bii art. 2 eerste alinea van de verordening tot afschaf fing van bakkersnachtarbeid. en dat wél ten behoeve van de viering van den 1 Meidag, Op i dat verzoek werd afwijzend beschikt. Aan de coöperatie „Arbeid Adelt" werd op ■hun verzoek om ontheffing van het bepaalde bii art. 2, eerst als van de „Verordening tot afschaffing van bakkersnachtarbeid," op 20 Juni j.l. ontheffing verleend, ter viering van een Roomseh Katholieken feestdag. Zijn Burgemeester en Wethouders -bereid, mede te deelen op welke motieven aan den eene werd geweigerd, wat den anderen werd toegestaan? De heer BOMANiS antwoordt dat B. en W. beid© dagen niet gelijk gestéld hebben. Be 1 Meidag vergeleken B. en W. bij b.v. Konin ginnedag. En evenmin men op Koninginnedag, ontheffing verleent, verleenden B'. en W. ont heffing voor 1 Mei. De katholieke Zondag stelden B. en W. gelijk b.v. met de Joodsehe feestdagen. D© katholieke Zondag is een rust dag. H-et is een gewetensplicht dan te rusten. Deze zijn erkend. Daarom verleenden B. en W', wel ontheffing voor een katholieken feestdag. De heer (K-OPPEN acht dit een meten met twee maten. Hij protesteert er tegen, dat 1 Mei geen ontheffing werd' verleend' aan de eoöp. „Vooruitgang." De heeren REINALDA en POPPE protes teerden eveneens tegen dé voorstelling, die da heer Bomans van den 1 Meidag had gegeven. In den breede betoogde de heer Poppe dat, 1 Mei wel degelijk een feestdag voor 'de sociaal democraten is.- De heer BOMANS protesteerde er tegen, dat men hem verwilt een minder goede voorstel ling yam den 1 Meidag te geven. Hii heeft i. ar niet over gesproken. Maar met de veror dening in de hand- -kon hii geen andere beslis sing geven. Als hii 1 Mei ontheffing had ver leend, had men hem kunnen vragen wie he-m daartoe het recht gaf, evengoed als men dat, had kunnen doen indien hii ontheffing had verleend véor Koninginnedag. Aan den katho lieken feestdag zat oen religieuzen: kant en hij' steldé z© gelijk met de in de verordening genoemd© Joodsch© feestdagen, Spr. stond bii ziin beslissing op den grondslag van de ver ordening. De hoer DE BREUK ze-ide, dat de heer Bomans bii gelegenheid van die beslissing toe vallig loco-burgemeester was. maar had spr. toen moeten beslissen, hii zou hetzelfde gedaan hebben, ook op het motief van het godsdien stig karakter van den feestdag. Ook spr. zou zich aan de verordening hebben gehouden, juist als de heetr Bomans heeft gedaan. Na nog eenige discussies sloot de voorzitter het debat hierover. De volgende vragen werden gesteld, door, den heer ffij. Koppen: j Is het juist dat patiënten die op, last van den huisarts in een Ziekeniiirichting moe ten worden opgenomen, met de politie-bran card .worden vervoerd, tojdjien niet vooraf door hen wordt betaald, het bed,rag bepoow digd voor het vervoer met den brancanli van den heer Mathot? i Wordt bij voorkomende bedrijto- of ver keersongevallen nog altijd de politie-bran card gebruikt voor jiet vervoer der gewon-1 den?. j i i i. .J L I J Is het Burgemeester en Wethouders bo< kend, dat onlangs het vervoer van een ziekd kind vertraging heelt ondergaan doordat aan den begeleidenden politie-agent, voor djat vervoer een bespanning] .werd medegegeven waarvan de Voerman in niet meer nuchter ren toestand verkeerde? Indien een en ander juist is, kunnen BL en Wt dan mededeelen, welke maatregelen getroffen zijn oern aan deze misstanden eeS einde te maken? De VOORZITTER antwoordt dat de pn- litie-brancard gebruikt wordt als de branj- card van den heer Mathot niet disponibel is. Onvermogeoden worden gratis vervoerd, van anderen wordt tevoren betaling ge vraagd. 5Vj»t het bewuste vervoer van bel zieke kind betreft, daar werd Idjoor den staU houder een man mede gegeven, dl® niet geheel capabel was. Er moest toen een an der gehaald worden, waandjoor. het vervoer een kwartier, vertraging ondervond. De StaU houder is daarover onderhoudpn. v erder deelde de voorzitter melde dat de heer Dr, Konijnenburg bezig, is aan den dienst, w'aar- door het ziekenvervoer geheel los komtvaffl de politie. De heer [KOPPEN dankte voor deze W lichtingen, vooral yoor de laatste, mede- deDo?éer v. d. KAMP, vraagt kortere raadflj. zittingen, wat 'de voorzitter gaarne toezegt, mi-tz de raadsleden medewerken. Hierna gaat de vergadering om half zexeffl la gejhétoto zitting .oveh

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6