Win HUIL COURANT BUITENLAND De Ondergang van een Wereldmacht. Parlementaire Kroniek. FEUILLETON Maandag 14 Juli Tweede Blad De uitvoering van het vredesverdrag. GEMENGDE BUITENLANDSCHE BERICHTEN DEN HAAG, 12 Juli. Zoo is dan het Nederlandsche volk op Vrijr dag 11 Juli begiftigd met een, arbeidswet, waar aan de naam van den edelen Katholieken voor vechter op sociaal gebied, Minister Aalberse, in onvergetelijke herinnering zal verbonden blijven Met opzet zeg ik: hat Nederlandsche volk. Want, al gaat door de wet-Aalberse meer spe ciaal de hartewensch der arbeiders in engeren zin, der werklieden, in vervulling, al worden meer in. 't bijzonder de handarbeiders in hun strijd om het bestaan er door gesterkt, al zul len zij vooral, in de gelegenheid worden ge steld, zich meer dan tot dusver te ontwikkelen en te wijden aan de opvoeding hunner 'kinderen, de verkorting van den arbeidsdag zal m.i. lang zamerhand onn geheele volk ten goede komen. Zij zal meer gezonde levensblijheid druppelen in alle geledingen der maatschappij. Door sommigen wordt een verkeerd gebruik gevreesd van den tijd die voor duizenden vrij komt. In die wees kan ik niet deel en. Natuur lijk zijn er velen, aan wie geleerd moet worden een nuttig gebruik van hun vrije uren te maken. En daarvoor kunnen en zullen de vakvereenigin- gen wel zorgen. Alleen, men zij er op bedacht, dat 't besteden van een flinke hoeveelheid vrijen tijd door den eerzamen arbeider aan de opvoeding en ontspanning zijner kinderen, tot zegenrijke geyolgen voor het opgroeiend geslacht moet lei dien. Zulks is ook 'het geval met het overleg tusschen echtgenooten in hun huishoudelijke aan gelegenheden. Man en vrouw kunnen door den 8 urendag, dagelijks meer met elkaar in aan raking komen j ze leeren elkaar daardoor beter kennen" en waardeeren; zij gevoelen zich daar door meer één in willen en kunnen, Vooral bij de zoo verantwoordelijke gemeenschappelijke taak die op hen rust, de christelijke opvoeding van het hun door God geschonken kroost. Tot hen die vóór de wet stemden, behoorden ook de vrij-liberalen, nadat ze bij monde van Jen heer Dresselhuys een poging hadden aan gewend om een breuk in de wet te stooten. Succes had de zoo plooibaar en elastisch aan gelegde heer Dresselhuys niet. Zijn befaamd amendement haalde slechts 7 stemmen. Van bedtenikelijker aard leek me de geste van dien heer op den dag, waarop door de aanne ming der wet, een mijlpaal op onze sociale wetgeving werd gezet. liet was bij het debat over de straf op over treding der wettelijke bepalingen gesteld. Wat •eert in deze de ondervinding? Dat geldboeten, door menigeen, natuurlijk ongaarne, maar toch met een soort verholen bereidwilligheid wordt betaald, wanneer men maar aan gevangenis straf of hechtenis kan ontkomen.. De ondervin ding leert verder, dat slappe straffen een pro baat middel zijn, om een overigens stevig in elkaar getimmerde sociale wet, niet aan haar opzet te doen beantwoorden, haar te helpen ont- w richten Zulks had Minister Aalberse met zijn practi- Bchen kijk op de dingen doorschouwd en daar van getuigden de strafbepalingen door hem in ïijn wet gelegd bij; overtreding. Hij stelde voor bii eerste overtreding hechtenis van ten hoog ste 1 maand of geldboete van ten hoogste f 100, bii herhaling binnen 2 jaar ten hoogste 2 maan den of f 200 en eerst bij tweede herharing, dus voor wie driemaal binnen vier jaar dé wet °vei- beedt, vervalt de boete en dreigt alleen de hech tenis Deze strafbedreiging behoeide memand te verontrusten, die te goeder .trouw is. de artikel bepaalt uitdrukkelijk, dat niet strat baar is een hier bedoeld feit indien hei onder de gegeven omstandigheden als gerechtvaardigd is te beschouwen en onverwijld door of namens het hoofd of den bestuurder der onderneming aan het districtshoofd wordt medegedeeld. Ik kan dezen climax in de strafbepalingen allerminst te streng en dus afkeurenswaardig vinden. Integendeel, ik vind ze met de 63 Ka merleden, die er mee accoord gingen, grondig doordacht. Maar dé vrij-tiberale heeren vonden in die strafbepalingen gereedé aanleiding, om een laatste poging in t werk stellm, ten einde aan die wet baar kernkracht te ontfut- solen Ook bii tweede herhaling moest, volgens hen, boete van hoogstens 400, opgelegd kunnen •worden. Natuurlijk meenden de heeren er iets 7p gevonden te hébben om het verderfelijke de zer bepaling door omwikkeling met een schoon schijnende formule aan het oog van den. Minis ter en der Kamer te onttrekken. „Het verdient de Sen? aS schreven de heeren Van Rap- Zd vier van IJzendooro en Dresselhuys, dat réchter bij de strafbepaling grootere vrijheid '"SSTSfSIr wie ziet Mj ken niet in, dat men ook iets anders urt dez formule kan 'lezen, en wel<ht;Het 0PleS|> eener betrekkelijk geringe boete dooi ter verdient de voorkeur, zelfe al wordt de wet driemaal binnen 4 jaar overtreden. Met 11 voorstemmers, een getal, waarin Bier vooral, symboliek stak, kreeg deze poging der vrij-liberalen om dé wet te saboteeren, haar ver diende loon. Wijnkoop en zijn bijloopers hébben tegen de wet gestemd. ,,'t Zijn me lievertjes, die communistische hee ren," zoo voerde mij op het Plein een stoere werkman tegemoet, wien ik, de vereelte hand drukkend, van harte met de aanneming geluk wenschte. Het eerde den heer Schaper, dat hij zorg droeg om onder de eersten te behooren, die den Minister met zijn schitterend voltooid werk kon den feliciteeren. Het -eerde hem te meer, omdat het den socialistischen afgevaardigde innig moet spijten, dat niet zijn naam aan dén 8 urendag verbonden wordt. De handdruk van den eerlijken tegenstander, die hief zichzelf vermocht te overwinnen, zal den Minister goed gedaan hebben. Schande over „Het Volk", die geen regel schrift aan waardeering beschikbaar bleek te hebben voor den socialen wetgever Mr. Aalberse na diens met zorg vooibereiden en kranig vol brachten arbeid tot heil ook van duizenden, socialistische werklieden, en die slechts van nijd vervuld, met minachting van hem wist te ge wagen als „van den wetsvoltrekker der katho lieke democratie, die zich in de plaats drong van Schaper, den socialistischen voorvechtei Schande over. dit, van venijn van den afgunst doortrokken blad1! De Minister bleef uiterlijk onbewogen onder de warme gelukwenschen van vriend en vijiand. Op dit oogenblik zal hij in de binnenkamer zijns harten, God dank hebben gebracht, door Wien hij het groote en grcotsche werk, zijn ar beidswet, voltooid en aangenomen mocht zien. Moge het den wakkeren bewindsman gegeven zijn, na de invoering, de gezonde vruchten de- toe kunnen besluiten om. evenals Engeland en Amerika een isrodedienatiffen danketond uit te schrijven. De victorie zal louter heidenech ge vierd worden zooals Home eertijds juichte over een zegepraal. De beruchte nationale gedenkdag, de 14de Juli, dag-, waarop in 1789 het Parüsehe gepeu pel de Bastille bestormde, het sein voor de Franecbe revolutie, is uitgekozen om de over winning der Entente op Duit-sohland te vieren. De voorbereiding van den grooten feestdag heeft het mooiste gedeelte van Parijs in. een reusachtige werkplaats veranderd. Ontzaglijke massa's planken, balken, masten, vlaggen, schilden, guirlanders, kabels werden van vroeg tot laat aangesleept, om maar steeds nieuwe tribunes eerebogen, atraatversiéringen in groote haast in elkaar te zetten. De avenue des Champisl Elyséee, iwaar de tribunes tot dicht in het midden opgetrokken zijn, ziet er volgens een Parijsch blad uit. als een ontzaglijke, eindelooze scheepswerf, waar men over een enmetelijken afstand het van sta pel loopen van een groot schip voorbereid heeft. Een leger timmerlieden, electriciens, docora- teurs, ververs, vergulder®, schilders, gipswer kers, beeldhouwers is overal aan het werk. Onder den Are de Triomphe is men bezig het ijzeren karkas van het monument aan de dooden, den zoogonaamden cénotaphe, in elkaar te zetten en de rails aan te leggen, waarop het gansche gevaarte 14 Juli 's morgens, na de rouw-plechtigheid. van onder de poort wegge reden moet worden om het défilé mogelijk te maken. Een massa nieuwsgierigen staat den ganschen dag bii al dit werk te kijken en nogal te kritiseereu, vermeldt een Pariisch blad. Wanneer men in de Fransche bladen de foto's ziet van het aanzien, dat de prachtige Ohamps- Elysees door die trbunes kriigt en als men, de reproduction ziet van de ontwerpen der offi zer 'wet tot vollen wasdom te zien rijpen en deil 1 cieele architecten voor de feestviering van de arbeiders van Nederland in den schoot te zien Ul-ace de la Concordx, die zonder, feestviering een vallen. HAGENAAR. Bii de voorbereidende besprekingen over de uitvoering van de verplichtingen en leveringen, die Duitschlana in het. vredesverdrag op zich genomen heeft, zijn Schroeder en Loucheur, de Duitsche en de Fransche voorzitter, het erover eens geworden, dat voor de behandeling van op zich zelf staande vraagstukken, speciaal ten aanzien van de levering van kolen en chemica liën, reeds komende week een bijzondere com missie van deskundigen te Versailles bijeen zal komen. Van Franschen kant werd het verlan gen uitgesproken, dat spoedige vrije Duitscne werkkrachten in aanzienlijke getale zouden worden gezonden voor het herstel van de ver woeste Fransche streken. Voor België werd het niet noodzakelijk geacht, dat Duitsche werk lieden tot het herstel zouden meewerken. Van Duitsche zijde werd een degelijk onderzoek van het vraagstuk en een spoed1- voorstel dienaan gaande beloofd. De vertegenwoordigers van de entente verklaarden, dat zii voor het herstel van de verwoeste streken in Frankrijk en België voor alles schriftelijke voorstellen van Duitscu- land moesten afwachten over de uitvoering in bijzonderheden. Baron van Lersner overhandigde g-isteravond aan kolonel Henny een lüvig dossier, bevatten de een aantal statistieken en verdere gegevens, betreffende steenkool- en iizerproductie. Deze opgaven waren door minister Loucheur ver zocht aan de Duitsche commissie voor herbouw en voedselvoorziening. De Fransche socialisten en het vredesverdrag. Het Socialistisch Partijbestuur heeft Zon dagochtend ziin werkzaamheden aangevangen, die twee dagen zullen duren. De voornaamste kwestie vormt het Vredesverdrag. Er zal over drie rapporten worden beraadslaagd: 1. over de territoriale en koloniale kwesties: 2. over de economische en finantieele kwesties; ovc.1 militaire aangelegenheden en den Volkenbond. Men verwacht, dat de meerderheid van het Partijbestuur zich tegen het Vredesverdrag zal verklaren, en dat ivui de socialistische Kamer leden machtiging zal worden verleend om in t parlement tegen de ratificatie te stemmen. Men voorziet echter een krachtige oppositie van een deel der leden, die overigens vóór het vredesverdrag zullen stemmen, hoe ook het be sluit van het Partijbestuur moge uitvallen. Duitscli-Oos ten rijksche tegen- voorstellen. De Duitsoh-Oostenriiksche vxedesai'vaardi jging heeft Zaterdag tegenvoorstellen, ingediend op alle bepalingen van het ontwerp-verdrag met uitzondering van de economische bepalin gen. De tegenvoorstellen betreffen in het bij zonder het staatsburgerschapsrecht, het recht der minderheden en de arbeidersbescherming. UTT FRANKRIJK. 14 Juli. Frankrijk zal dan heden feestvieren voor de victorie Het officieel© Frankrijk heeft er niet ,tan de schitterendste stadspleinen van de geheele wereld is, kan men de kritiek der toeschouwers wel eenigszlns begrijpen/Maar wie weet, mis schien werd het eind-resultaat wel wat beter, dan hetgeen men uit <j« toebereidselen en de ontwerpen zou verwachten. Een blad vertelt, dat Clemenceau Zaterdag over de Champs-El.ysees kwam en ook alles behalve bekoord was deer de opstelling der tribunes tot dicht aan het midden van de avenue, waardoor de weg, waar het défilé over komt, zooveel smaller wordt. Hij zou ziin onte vredenheid geuit hebben en nog eenige wijzi gingen hebben willen doen aanbrengen. Tal van Fransche bladen hebben geprote steerd tegen de uitsluiting van maarschalk Joffre uit het défilé, onder den Are de Triomphe. Deze protesten hébben uitwerking gehad en Joffre zal naast Foch onder de triomfpoort doorrijden, om dan daarna op de presidents-tribune naast Poincaré plaats te nemen. Een andere wijziging, door de veiligheid ge boden, is deze, dat het plan van een stoet van vliegers, die boven het défilé zal meevliegen, vervallen is. Het militair vliegwezen zal nu in de stoet vertegenwoordigd ziin door een groep van 200 militaire vliegers, met kap-itein Fonck aks vaandeldrager. De moeilijkheden, waartoe de in de Avenue des Champs Elysées te Parijs opgerichte tribu nes voor den feestdag van Maanlag een oogen blik aanleiding dreigden ie geven, zijn opge- i heven. Volgens een. officieel communiqu.é zullen er geen tribunes zijn voor ..uitgenoodfffden." Er zullen „alleen" tribunes ziin voor de leden van de regeering. voor (Je parlementsleden, het diplomatieke korps, den gemeenteraad, den al- gemeenen raad; der Sein© met de burgemeester en de afvaardigingen -uit Elzas-Lothai'in2:en._ De Fransche vloot. De definitieve vorming van een Eransch ma rine-leger onder bevel van- vice-ad-miraal de Bon as thans 'beëindigd. Deze zee-strijdkrachten zullen omvatten twee eskaders, elk bestaande uit 6 slagschepen of kruisers, vier kleine eska ders, elk bestaande uit 6 torpedobooten en een groep, bestaande uit 1 slagschip en 1 kruiser, dus in totaal 38 schepen. Deze 38 schepen zullen de kern vormen van -de Fransche zeestrijd' krachten na den oorlog. Gedurende dan over gangstijd echter, die duren zal tot dak de vrede met Oostenrijk, Turkije en Bulgarije is getee- kend, zullen zekere zee-strijdkrachten dienst blijven doen. Er zal onder bevel van een schout bij-nacht een divisie in de Syrische wateren blijven. Deze zal bestaan uit 3 kruisers, 3 kanonneerbooten, 2 mijnenvegere en eenige tor- pedobooten. Drie mlinieggers. 3 kanonneerboo ten en 2 mijnenvegers zullen in de Zwarte Zee opereeren. Een divisie voor d-e Oostelijke basis ODder bevel van een schout-bij-nacht, zal beStaan uit een kruiser, hulpkruisers en transport schepen. De Donau-flotille onder commando van een kapitein zal uat 10 kanonneerbooten en 10 monitors bestaan. UIT duitsch-oostenrijk. Bauer heeft een noLr gericht tot 't Hon- gaarsohe volkKeonurussariaat van buitenland sehe zaken, waarin kii opmerkt, dat dc ver houding van goede nabuurschap in gevaar wordt gebracht door de werkzaafhhei-d van eenige organen, die aan het Hongaarfiche ge- zantsohAp te Ween en ztyn toegevoegd en die zich niét alleen in Iblnnenlandsohe zaken van Duitsch-Oostenrijk mengen, maar bovendien vijandelijke daden voorbereiden en zelfs reeds hebben begaan, waarbij zij misbruik maken van bun exterritoriale positie. Ozobel, de tegenwoordigev Hongaarsche gezant te Weenen beeft dit geduld, hij heeft tenminste niet beproeft het te verhinderen. Derhalve ziet de Dnitsch-Oostenrijksah e re geering zich genoopt, aan de regeering van de Hongaarsche Radenrepubliek mee te dee- len, dat de tegenwoordige Hongaarsche ge zant te Weenen haar-niet meer aangenaam is. Aldus de nota. Czobel heeft zich", na het 'bekend worden van bet afsturen van dit document, onver wijld naar Boedapest begeven, om verslag uit te brengen. De Radenregeering heeft da delijk den volkscommissaris Agoston naar Weenen gezonden, om het geval van Gzobel te onderzoeken. De bladen melden, dat de Hongaarsche re geering van haar zijde wil aandringen op de terugroeping van den Duitsch-Oosten rijk- schen gezant te Boedapest, zeggende, dat de ze stelselmatig de binnenkomst van Hon gaarsche staatsburgers in Duitseh-Oostenrijk heeft belemmerd. Men beweert, dat Bela Kun van de terugroeping van Caobei niet weten wil, en het op een botsing wil laten aankomen. Hoe dit zij, in alle geval duurt de concen tratie van Hongaarsche troepen aan de Duitsch-Oositenrijksehe grens voort. Men hoopt bij Oedenburg de troepen op die van de Tsjecho-Slowakisohe grens tengevolge van den wapenstilstand vrij komen. Het Wolff-bureau meldde hedenmorgen na- der: De Hongaarsche volkscommissaris Agos ton heeft zioh naar Weenen begeven, om den, op verzoek der Oostenxijkscbe regeering te ruggeroepen sovjet-gezant Ozobel, te vervan gen. Het resultaat zijneir bemoeiingen is de op lossing van bet tusschen Weenen en Boeda pest gerezen conflict. UIT ITALIË. Rede van Tittoni. In de Kamer heeft Tittoni, do Minister van Buitenlandsche Zaken, verklaard, dat voor Italië het oogenblik gekomen is om den diplomatiekcn strijd met grooter hardnekkig- hedd voort te zetten. Tot eiken prijs moet het volk zijn zenuwen in bedwang houden en wrijving voorkomen met de naties, waarmee wij in onderhande ling zijn. Tittoni vereenigt zich met de verklaringen die reeds van regeeringszij de zijn afgelegd. De regeering is verlangend do betrekkingen van bondgenootschap tusschen Italië en Frankrijk te handhaven, hetgeen niet ver hindert, dat rij de rechten en belangen van Italië, met den steun van het parlement tot het einde too zal handhaven. In de houding van het land vonden wij aanmoediging en steun; maar elke betocging, die zelfs don schijn zou kunnen weikken, pres. sie te willen niPBefenen op de conferentie te Parijs, zal tegen ons worden geëxploiteerd. Het Italiaanscho volk, dat reeds zoo lan gen tijd een bewonderenswaardig voorbeeld beei't gegeven van lucht en zelfverlooche ning, moet nog verder geduld oefenen. Een minder gelukkige gewaarwording too opzichte van den internationalen toestand heeft diit geduld op de proef gesteld, maar het is de plicht van allen öm zich bewust te maken, dat het vaderland zijn doel zal be reiken, door vastberadenheid, die het gevolg is van erinstig nadenken. Het land moet zioh bewust zijn van onze werkelijke internatio nale positie en hoe wij daarin zijn geraakt. De onderhandelingen zijn thans uit het be ginstadium getreden en zullen de volgende week in de beslissende faze geraken. Het parlement zal het voorbehoud willen goedkeuren. Binnenkort zal Tittoni een ware en volledige uiteenzetting geven van de re sultaten der onderhandelingen; van hun voor- en nadeelen. Binnenkort zal het ver drag met Oostenrijk, dat bij onze aankomst te Parijs gereed was, geteekend worden. Tiet verzekert ons voordeelen in economisr'aW en territorialen zin. Tegelijk met het Klein-Aziatische vraag stuk, dat wacht totdat Wilson 't Amerikaan- sche volk heeft ondervraagd, zullen de Adn- atisohe, koloniale en eoorlomifiche vraagstuk ken opgelost moeten worden. Wij zijn op het punt aangekomen, waarop een beslissing ge boden is, daar elke vertraging gevaarlijk is. Zeker zal de afvaardiging de conclusies niet overhaasten, maar zij zal niet in een nutteloos rekken toestemmen. Tittoni zeide ten slotte, dat de delegatie eensgezind is en om de solidariteit van het parlement vraagt, opdat de vrede een vrede van Italië is. Spoorwegongeluk b«j Brussel. De trein, die Zaterdag om 2 uur uit Brus- sel naar Bergen vertrok, ontspoorde tenge- 1 volge van een verkeerden wisselstand. Er zijn 10 dooden en 85 gewonden. Het „Mg. O blad" meldt hieromtrent nader: Hoe ernstig ook, blijkt het spoor wegonge val bij Halle dan toch niet zoo verschrikke lijk, als de eerste geruchten deden vermoe den. Men sprak gisteravond te Brussel van 40 dooiden. Er zijn veertien dooiden te betreuren. Hialle is een vreedzaam Brabantseh stadje ten Zuiden van Brussel en een zeer ver maarde bedevaartplaats. Het werd geweldig opgeschrikt door bet gebeurde. Er zijn nu Amerikanen gekantonneerd en bij het eerste bericht zond de commandant soldaten en auto's ter hulp en weldra kwamen de eerste gewonden in het stedeke aan. Welk een chaos op het terrein der ramp, even voorbij het kleine station van Lembeck, al was gisteren, Zondagmorgen, een reusach tige Amenikaansehe legerkraan reeds het puin aan het opruimen! Er hadden veel meer slachtoffers kunnen zijn, want 's Zaterdags zijn de treinen op dit spoorwegnet meer dan vol. Duizenden militairen gaan dan met ver lof en men ziet de passagiers in de goederen wagens zelfs en ook in de remhokjes of op de balkons, op do leuningen en buffera Een middagtrein voor Bergen, die ook tjok vol was, liep even voorbij het station Hem beek op een verkeerd spoor, doch niet alle rijtuigen volgden de locomotief. Wat is er toen juist gebeurd! Het onderzoek, door het parket van Brussel aangevangen, heeft het nog niet uitgewezen. De trein, waarin min stens vijfhonderd soldaten en ook veel bur gers waren, wrang zioh, de locomotief viel om, rijtuigen schoven krakend over elkaar, stukken hout en ijzer vlogen de lucht in en. hulpgeroep klonk. 'n Afschuwelijk gezicht! Terwijl K onge deerde of niet zwaar gekwetst© passagiers wegloopen, liggen er andere onder het puin, dood of stervend, steunend en deerniswek kend om hulp roepend. Het statioospersoneel en lfet'•'•cl vin den trein bewezen de eerste hulp De stationschef beide Halle, Brussel-Zuid, Brussel-Noord en 's-Gravenbrakel op. Halle waarschuwde de politie, de Engelsche leger- overheid en de rijkswacht. Hulp daagde met buitengewone snelheid op. Er kwamen loco motieven, ziekenauto's met geneesbeeren, verplegers en veTbandkisten. De gekwetsten werden in het station en de omliggende her bergen verpleegd. De dooden bracht men in de goederenloods. Zii werden drie aan drie op den grond neergelegd en overdekt, met nooddekens: jassen, kranten, doeken. Vreeselijke tooneelen speelden zich af. Een soldaat builde„Snijdt mijn beenen af, ik sterf!" maar men kon hem niet bevrijden, want zijn onderste ledematen waren ondea. hot '^Mokken beklemd. Men steunde hem' zoo- vet1 mogelijk, een kussen werd onder zijn IhmiM geduwd, een touw onder ziin schouders 'gébracht om hem de houding te vergemakke lijken. Hij houdt zicib krampachtig vast aan een ijzeren bout. Hii is doodsbleek er drink' af en toe een teugje wijn. Een uur later was hii, bevrijd, maar zij, beide beenen waren vermorzeld. Hoeveel de. gelijke bijzonderheden konden wij mededee len! Zwaar gewonden werden in het klooster van Lombeek of ia het hospitaal van Ha!! verzorgd en andere gekwetsten naar Brüsso' gevoerd. Gelukkig waren er zeer spoedig tal van dokters aanwezig. Hoe tragisch, de aan blik der docde soldaten, waarvan dc meesten frontstrepen op de mouw hebben, als een ge tuigenis, dat zo den oorlog hebben meoge maakt en nu zijn omgekomen op hun weg naar buis, misschien hij hun „afzwaaiing" want bet ls volop demobilisatie! Er zijn een veertig gewonden en men vreest nog voor het leven van enkelen hunner. Nu is he?. Zondag en door het mooie landschap komen nieuwsgierigen naar de tragische plaats waar weer zooveel rouw is verwekt. Do bolsjewiki in Oknelz. De katastroie van het Ffnscho vrijwilligerskorps te Oionetz wordt steeds duidelijker. Het korps, waarw.j zich heel wat Finsche schooljeugd had aan gesloten, vluchtte met achterlating van ba gage munitie en gekwetsten. Ook de Noor delijke troepen werden tot den terugtocht gedwongen en bijkans geheel /.uid1oauiz is in haarden van do b.olsjjewiki, die zingend: en moordend de dorpen doortrekken en schrikkelijke wraak op de bevolking nomen. Staking vaar de Finscko havenarbeiders. Te Hélsingfors is een staking uitgebroken onder de havenarbeiders, d,ie zich over am dere havensteden dreigt uit te breiden. Dc arbeiders éisohen den acht-urigen werkdag en loonsverhooging. Do Vor. Stalen qn Mexico. Met depar tement van staat .Washington deelt mee, dat Mexico de eigendommen van de Scottish Mexican Oil company (Britsch corcern) heeft genaast. Dit is de naasting volgens de be<. sluiten van Carrauza. In A merikaansche officieele kringen ver Roman uit het poolsch. 155 Als een bruisende stortvloed vielen Servius' woorden op de senatoren neer. Verbaasd, verdoofd beschouw den zij d011 stoeien reus met den adelaarskop, en be nepen, dat de bedreiging van zulk een vijand in daden kon worden omgezet. Grijpt toe I Neemt mij gevangen I riep Servius 8mf®nd' aanWezigen heerschte onafgebroken een Onder de aan g Wadomar durfde ziin pijnlijk stilzwijgen degene wiens uitlevering oogen niet opheffen. W^degen^ mg de Imperator eischte, was to^ h van overwinning tot overwmm g den hem verlatenmaar in boeie 1 viiand overleveren? IBe vrouwen zouden de vuisten baUen wegens zulk een ongehoord verraad. - Gij echter - hiermede wendde Servms zich tot de Markomansche en Quadische heeren moogt deze sluwe vossen niet vertrouwen. Indien gij de geschie denis van hun macht kendet, dan zoudt gij weten, c at leze berust op trouwbreuk, leugen cn sluwheid, ltonie vleit steeds den sterke, zoolang het hem vreest; den zwakke vertreedt het in het stof. Het tracht de vol keren tot voortdurende opeenigheid te verlokken Het hitst broeder tegen broeder, nabuur tegen nabuur op en maakte meesterlijk gebruik van tweedracht en hartstochten. Zoo was het, toen zijn grootheid zich be paalde tot den omvang der muren van een ellendig- stadjezoo is het heden, nu het de wereld gebiedt. Niet de legioenen hebben de wereld bedwongen, maar de slimme sluwheid van dit wolvengeslacht. „Beoordeelt hen niet naar u zelve. Nooit en tegenover niemand hebben zij eep mannenwoord gehouden. Door een nederlaag bedreigd, beloofden zij zonder zich te bezinnen, rede en vriendschapdoch wanneer zij zich sterk achtten, wreekten zij vreeselijk hun schrik en hun schande. Toen koning Jugurtha de Romeinsche legioenen vrij liet uit de omsingeliug van zijn leger, daar hij op den eed van den overwonnen veldheer vertrouwde, zond men tegen hem dezelfde soldaten in het veld, die hij gespaard had. Toen de bewoners van Numantia twintigduizend hongerende Romeinen tot het sluiten van den vrede dwongen, verbrak de Senaat de verplichtingen, die zijne tribunen hadden aaagegaan. En zoo was het steeds overal. Uit geweld, trouwbreuk, leugen en wraak is dit zelfzuchtig mon ster voortgekomen, dat heden in geveinsden deemoed voor u staat. Het vernedert zich omdat het weet, dat gij zegepralend den voet op zijn nek kunt zetten. Maar zoodra de schrik voorbij is, zoodra zijn legi oenen verzameld en versterkt zijn, zullen de Marko mansche en de Quadische wouden weerklinken van de jammerkreten onzer ia slavernij gedreven vrouwen en kinderen, en kinderen. Gelooft mijmij, die vleesch van uw vlecsch, bloed van uw bloed ben en de Romeinsche laagheid van nabij kenik toch ben in hun school opgewassen. 1° plaats van leugenachtige beloften aan te hooren, moet gij van uw overwinningen gebruik maken. In Rome valt het voor ons gemakke lijker met den Imperator te spreken!" Servius vermocht echter de Germaansche heeren niet te overtuigen. Want aan deze natuurkindereu was het verleden van Rome geheel onbeke Verwonderd staarden zij hun veldheer aan. durxue zulke smade lijke woorden over den Imperau,. te uiten, aan wiens bevelen zich zoovele landen en zeeën zonder tegen spraak onderwierpen 1 Was hun hertog zoo zege- dronken, dat hij Rome's macht buiten beschouwing liet 1 Gij beleedigt de bondgenooten van bet Marko mansche volk, sprak eindelijk koning Wadomar. Be teugel, vorst, den al te hartstochtelijken toon uwer jeugd. Wij willen voor den Romeinschen Imperator goede naburen zijn. Senator Pizo, die Servius door do wimpers zijner half gesloten oogleden met de blikken van een gevan gen wolf beschouwd bad, en diens woorden van smaad met goed gespeelde rust had aangehoord, wierp zijn makkers een blik van verstandhouding toe en lachte onmerkbaar. Servius' gelaat gloeide van toorn. Gij zijt verblind door de geschenken van den Im perator, riep liij. Rijk, "keizerlijk heeft hij h bedacht, die grootmachtige heer 1 Voor het geredde Rome heeft hij u een zetel en een toga gezonden, een stuk hout en eenige lappen 1O, koning Wpdomar l Oude vrouwen, die slechts voor het spinrad dougen, zullen gelijk hebben, als zij met uwe kinderlijke ijdelheid spotten. De koning maakte 'n toornige beweging op zijn troon. Verwijdert dien brutalen kerel uit mijne oogen, riep hij. Hij smaadt u, lispelde senator Caseuus. Lever hem levend aan Rome over, fluisterde Pizo. Snel traden de hoofden der geslachten van Servius stam op hun aanvoerder toe en vormden ccd kring om hun vorst. Zwaarden flikkerden. Nu trad Willibald voor den koning en op Servius wijzend, riep hijT Geloof hem niet 1 Hij is een verrader 1 Hij heelt den Romeinschen veldheer Publius Quinctilms het leven geredik heb bet gezien. Hij heeft de soldaten niet veroorloofd hem te doodenhij heeft gezegd dat de vijandelijke veldheer reeds dood was hoewel deze nog leefde. In het Batavenleger zijn zij vrienden ge weest zij hebben afgesproken om ons in het verderf te storten. Niemand begreep den inhoud dezer beschuldiging van Willibald, maar allen namen bereidwillig het woord verrader over, dat hun onthief van hun plichten jegens hun veldheer. Verrader I verrader weerklonk het voor 's Ko- nings tent. Verrader 1 riepen ook de-senatoren. Neemt hem levend gevangen I voegde senator Pizo hieraan toe. Zij hebben afgesproken om u in bet verderf te storten. En Quadische en Markomansche heeren drongen op naar Servius. Deze trok evenwel zijn zwaard niet, doch zette zijn signaalhoorn aan de lippen. Zijn tegenstanders werden bleek en verstomden. En in deze stilte dreunde plotseling de grond van hoef slagen, die snel naderden. Krijgsgeschreeuw weerklonk ën dadelijk daarop namen de Markomannen van Ser vius met de voormalige legioensoldaten de middensta rij van do legerplaats voor 's koning tent m. Met verachtende trots zag Servius op zijnrtegen standers neer, die de oogen op den grond richtten. Zij kenden deze ruiterij, die legioenen vernietigde en lede ren slag besliste. Nog één tecken van liaar leider en de hoeven harer paarden trappen met meor op den bodem, doch vermorzelen de lichamen der menschen die het zwaard der ruiters heeft neergeveld. Voor de Marko mannen begrijpen, wat er geschied is, liggen hunn heeren bloedend op het slagveld. servius Waarom vat gij mij niet, dwazen I sp-aJ' Servius honend^k kon u Mlen naar Walhalla zenden maar Kdoe dafmet. want ik weet dat gij spoedig weder znet miidenDonau zult oversteken en berouw zult hebben uw besluit vau heden. Kn jammer zou het zijn IZt ik heb uw armen in de toekomst noodig. Want r a koning Wadomar, gelooft, dat gij met uw laf heid L langdurige» vrede hebt gekocht verneem dan uit mijn mond, dat gij dwaalt. De volkeren uft het Noorden geprikkeld door de gemakkelijk behaalde zegepralen eu bekend met de wegen in de keizerlijke landen, zullen u spoedig tot een nieuwen oorlog dwin gen, en dan zult gij u over uw ellendig gedrag van heden beklagenGij echter hiermede wendde hij zich tot de Romeinsche senatoren meldt to Rome "dat de voormalige prefect der legioenen niet voor niets V uwe school gevormd is. Hadt gij gemeeuü dat 1» i\j als een beer in een kuil liet gevangen nemen ten ge uoegen van uw gepeupel in het irinptotoeator? Tegen list is waakzaamheid noodig... Rn gij '4) ,chter den vinger op Willibald, die met hangend hoofd achter den troons des konings stond die de hand tegen uw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5