Van Overal Kerk en School Het Gezinsloon groote Gezinnen Uit den Omtrek Luchtverkeer. SPORTTEN SPEL Rechtszaken ORDE EN ARBEID VERKEER EN POSTERIJEN Een vermakelijke vergissing. Eén 3a?él vol mei: goud. KORTE BERICHTEN Süet schipisersconfSict. tSüi vgpnesi&a thlWlsAjd%ji VERSCHENEN» en de 7995 N.V. Drukkerij De Spaarnesiad .KAftiSLEffï. :&fSIPllS13K mmmm Wordt de aanvraag teruggezonden, met vermel ding van de reden, der afwijzing. Worat de ionig geschikt bevonden voor uitvoer, dan. Tendt de Yereeniging de aanvraag, voorzien van haar „fiat" en Tan het nummer van het goedgekeurde monster door naar de N. U. M., -die (Je aanvraag in behandeling neemt 'en, indien deze leidt tot endosseering van de ver gunning, daarvan bericht zendt aan de Yer eeniging. De exporteur i9 dan verplicht met de ver- eeniging overleg te plegen omtrent dag en uur der verzending, opdat de Rijksbijeneonsulent 'of diens gemachtigde zich er van kan verge wissen dat de te verzenden partij in hoedanig heid overeenstemt met het monster. Do X. V. M. en de export De N. U. M. vestigt de aandacht van exporteurs erop, Vdat de ontbinding van de met d<e geassoc. landen gesloten overeenkomsten niet tenge volge lieeft, dat de N.U.M. bemoeienis bij den export van goederen heeft opgehouden. Het voordeel dat uit bedoelde .ontbinding voor den Nederlandschen handel voortspruit komt hierop neer, dat thans de export niet peer. gebonden is aan bepaalde richtingen maar. dat de goederen, die voor uitvoer in j&nmerking komen, voor zoover de binnen- iandsche behoefte zich daartegen niet ver zet, in den vervolge naar alle landen kunnen worden verzonden. De verplichting; dat con- »mten voor den uitvoer bij de N. M- moe ten worden aangevraagd, blijft van kracht voor alle tot dusver ten uitvoer verboden goederen, welke niet krachtens Kon. besluit rijn vrijgegeven. Eveneens blijven do vast gestelde heffingen voor de betaling van be drijfskosten en andere lasten der yennoot- achap gehandhaafd. Ten slotte verdient het aanbeveling, zich vooraf op de hoogte te stellen, of de goede ren in het land van bestemming wel zullen runnen worden ingevoerd, aangezien som mige landen den invoer, van bepaalde goe deren. hebben verboden of daaraan zekere voorwaarden hebben verbonden. '.Uitvoer van wol. De N. U. M. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat by den Munster van Lu na 00 uw, Nijverheid en Han del geen bezwaar meer bestaat tegen uitvoer van ruwe wol, wolafvallen ,enz. Aanvragen van consenten voor den uitvoer van da genoemde artikelen moeten bjj de Ned er 1. .uitvoer Mij. .worden iijgediead. Post per vliegtuig voor de Engelsche le gatie. Met de Vicker's vliegtuigen, die gisteren uit Engeland zijn aangekomen zijn verschillende tasschen met post, bestemd voor de Engelsche legatie hier te lande, vervoerd. De aangekomen Vickers' vliegtui gen zullen niet op de tentoonstelling geëx poseerd worden; voor de expositie zullen andere arriveeren. Ais een staaltje van vlug en degelijk werk diene het volgende: Aan het diner, dat gis teren in restaurant v. d. Laar te Amsterdam gegeven werd, "werd door die N.V. Vereenigde jpotobureau te 'Amsterdam aan de Engelsche pff.cieren een ingebonden album aangeboden met 10 kieken. l>e laatste kiek was gister- Middag 4 uur genomen op, het terrein te Scheliingwoude. Een lucbiramp? Een telegram uit Lon den meldt: Het Engelsche luchtschip N. S. 11 is vermoe- lelijk door den bliksem vernield. De beman ning van 12 personen moet. verongelukt zijn. Het luchtschip verliet na middernacht Norfolk voor een toch over de Noordzee. Een hevig tóweer en storm overviel het luchtschip. Het laatste ontvangen draadloos telegram luidde: ^Hidden in storm, waarschijnlijk gaareeervoire intploft." Ontevreden postpersoneeL Door den Ne derlandschen Bond vau Lager Postpersoneel der Posterijen en Telegrafie werd een' uit voerig schrijven gericht aan den Minister van Waterstaat, waarin wordt gezegd, dat jtet bestuur zich niet langer verantwoordelijk kan stellen voor daden, welke niet zullen uit dijven, indien de Kegeering een afwachtende houding blijft aannemen, ten opzichte van het invoeren der salarisverhocging vanaf 1 Juli 1919. In een buitengewone ledenvergadering, welke Vrijdag a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, zal nadèr de houding dezer orga nisatie worden bepaald. Een officier van de ..Deli" schrijft d.d. 25 Juni uit Port-Said: „Vanmorgen hebben wii hier een hoogst- vermakeliike grap gehad. Ons oorlogsschip, de „Tromp", kwam binnen, en gaf voor de haven eenige saluutschoten. Nu kan iederen dag de vrede geteekend worden. e€ als afgesproken jein zullen dan ook, zoodra het telegram er ia, xaden. De Engelschen zitten natuurlijk in span- gelost worden. Wat er gebeurde, kan men al xaden. De Engelsche zitten natuurlijk in span ning. Ze hooren schoten knallen, en denken dushet is vrede. Ineens begonnen al die En gelsche schepen te fluiten, te pavoiseeren (2 M van) en een herrie, en een lawaai: de vrede was geteekendMaar het bleek al gauw, dat het een vergissing was. en dat ze onzen „Tromp" zoo feestelijk hadden binnengehaald, wat niet de bedoeling was natuurlijk. Lange gezichten. Voor hun fatsoen konden ze nu niet ineens al die mooie vlaggen neerhalen, en zoo kwam onze „Tromp" de haven van Port-Said binnen. Vlak naast ons keken ze eerst erg nij dig naar ons, omdat we niet meefloten, maar toen ze 4 eenmaal wisten, hadden ze de groot ste schik. Ik vergeet nog te vertellen, dat uit een groot kamp van Armeniërs honderden blijde men- schen naar de stad stroomden, om het goede nieuws to vernemen. Het kamp ligt pl.m. 2 mijl in do Sahara en al die stakkers, aie maan denlang opgesloten zitten, renden dol van vreugde naar de haven, zoodra ze 't opwinden de gefluit van al die schepen hoorden. Schoor voetend en teleurgesteld kwjunflw Wujz, Een paar agenten, die op een nachtelijke ronde waren door de Muiderpoort-buurt te Amsterdam, zagen "in do 2e Van Swinden- straat in een benedenhuis nog licht bran den. Dit kwam hun verdacht voor. Zij keken door een kier van het gordijn, en toon zagen zij in het schijnsel van de lamp een menigte gouden voorwerpen horloge's, armbanden, ringen en kettingen glinsteren. Twee mannen waren bezig dezen goudvoorraad te sorteeren. Zij deden een inval, en arresteer den twee manhen, broers, van wie de een hls opkooper bij do politie bekend stond. De gouden voorwerpen, voor een waarde van eenige duizenden guldens, .werden in beslag genomen en naar het bureau Muiderpoort overgebracht. Daar bleek dat zij afkomstig waren uit goudsmidswinkeLs, daar de prij zen en nummers er nog aan zaten. .Ver moedelijk is het goud onlangs in Den Haag gestolen. De gearresteerden weigerden me de te deelen, van welke inbraken het was. Zij dischtenhet bekende verhaaltje op, dat zij het van een „onbekende" gekocht kad- den. De 'politie doet thans nasporingen bij wie deze gouden voorwerpen gestolen zijn. (N. v. d. D.) De moord te Hengelo (Geld.) In ver band met een verzoek van den burgemees ter van Ruurlo werd als verdacht van! dief stal door de politie te Arnhem aangehou den zekero G. van E- Bij Ide aanhouding bleek, dat het signalement van v. E. vrij wel klopte op dat van een der signalemen ten, door de maréchaussee te Hengelo (G.) verspreid in verband met den daar. gepleeg- den dubbelen moord. De man is ter beschik king van ^de marechaussee gesteld. Kranig recherche-werk. Den lOden Juni LI. werd door de N. V. (Wessanen's Konink lijke Fabrieken te AVormerveer ontdekt, dat gedurende de Pinksterdagen uit hare fa briek „de Vlijt", door verbreking van een glasruit, een belangrijke hoeveelheid zijden builgaas was ontvreemd, ter waarde van oirca f 15.000. Hoewel er in deze zaak niet de minste aanwijzing ten laste van de schuldigen aan wezig was, zijn 2 rechercheurs der, jW.onner- veersche gemeentepolitie er door nauwge zet en zeer ijverig zoeken in mogen slagen niet alleen om de daders aan te houden, doch ook alle ontvreemde zijde in beslag te nemen, terwijl bovendien nog zijde wend gevonden, welke van een vorigen diefstal bij deze firma afkomstig was. Het geheel ver tegenwoordigt eepo waarde van ongeveer f 20.000. ti In het kantoor van den Rijksontvanger te Hoogezand, waar diefstal werd gepleegd, zijn in een courant gewikkeld drie beitels ge vonden. Het ledige geldkistje lag in het veld. Het schijnt, dat twee geroutineerde personen aan het werk zijn geweest. Photo's zijn gejnaakt en vingerafdrukken opgenomen. Het werken met een politiehond had geen resultaten. Het ver miste bedrag- is ongeveer 500. De zoon van N., te Hasselt, die zich ver maakte met het schieten van musschen, wilde zijn schuttersvaardigheid beproeven op het hoofddeksel van zekeren T. A., aldaar, doch raaide dezen in het achterhoofd, zoodat diens leven in gevaar is. De recherche heeft in zijn woning aan de Lange Baanstraat te Rotterdam aangehouden den loswerkman C. v. P. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan een inbraak te Schoonhoven, waar voor een groot bedrag aan gouden voorwerpen gestolen is. De vijfduizend gulden aan Duitsch en HoliandsCh geld, welk bedrag dezer dagen door den 17-jarigen jongen W. F. Kramer in het kantoor van O., aan het Middensteiger te Rot terdam gestolen werd, is door de politie op on geveer 400 na in beslag genomen. Het H'ol- landsche geld is in een blikken trommel gevon den op het dak van de woning van de B'. in de Schoolstraat. Het Duitsche geld was aan een vriend in bewaring gegeven. Te Kloetinge is door C. T., terwijl hij be zig was gras te maaien, een geldkistje gevonden afkomstig van den onlangs gepleegden diefstal in het huippostkantoor alhier. In het kistje wa ren nog aanwezig eenige papieren en 121/2 H. In Lobiih en omgeving staat de smokkel handel nog niet stil. Zondagnacht werd nog een bende smokkelaars die chocolade en siga retten vervoerde, verrast. Een van hen werd zoo ernstig aangeschoten, dat hij thans met den dood worstelt. Een stoker werd van boord van een schip gehaald, omdat hij 60 K.G. chocola de verborgen had. Te Budel is aangehouden en naar de ge vangenis te Roermond overgebracht A. C., 34 i-aar, schaapsherder aldaar, wegens smokkela rij van een kudde schapen, groot 60 stuks, naar België, op 5 Juli j.l. In verband met deze smok kelarij is nog aangehouden H. V., 41 jaar, landbouwer te Budel, verdacht van poging tot Qtnkooping van een ambtenaar. Eenige dagen terug verspreidde zich in visscherskringen het gerucht, als zou de zeil- haringlogger IJ. M. 247 Hugo met alle opva renden in de Noordzee zijn verongelukt. Het blijkt gelukkig echter een onjuiste mede- deeling te zijn geweest, aangezien bedoeld vaar tuig gisteren behouden de haven van IJ muiden binnenliep. De bemanning was dan ook zeer verbaasd: bij hun aankomst het „verzinsel" te vernemen, dat de betrokken gezinnen gedurende eenige dagen in grooten angst heeft doen verkeeren. Te Brakel (Bommelerwaard) doet zioh het eigenaardige geval voor. dat al de - ge kozen raadsleden van een lijst en da reserven bedankt hebben, zoodat de groep kiezers, die op de eandidaten van die lijst gestemd hebben, geen vertegenwoordigers in den nieuwen Raad zullen krijgen. Maandagavond is de landbouwer P. K. te Dirksiand (Zeeland) van zijn in volle vaart zil'nde motorfiets gevallen. De motor bekwam belangrijke averij, terwijl de berijder vrij ern stig gekneusd huiswaarts werd gebracht. nis feeistenjk 'zal worden Herdacht begin Sép-' t'ember. i ,j j De actio onder de schippers. Men meldt ons pit Amsterdam: Dooi' de 'aldeelingsbeaturen Amsterdam van den Algemeenen Schippers bond, den R.K. Schippersbond, den Rij nschippers b-ond was gisteravond in het Gebouw, v. d. .Werken den Stand een algemeene echippersverga- dering uitgeschreven, onder voorzitterschap van den h"eer. G. de Groot. De bedoeling van de vergadering was de actie te bespreken die door. do schippers gevoerd .w.ordt tegen de nieuwe rijksrege ling om de oude regeling, waarbij volgens vaste tarieven en op. beurt gevaren .werd gehandhaafd te houden. Door, verschillende schippers werd hiel. woord gevoerd waaruit duidelijk bleek' dat men schouder) aan schouder, staat om den algemeenen wensch, het handhaven van de oude regeling doorgevoerd te zieü. Ook .werd samenwerking met het N.V.V. om den Transportarbeidersbond uit de ver gadering ter sprake gebracht, wier besturen reeds toezegging gedaan hadden onf d;e actie van de schippers te steunen. In deze zaak kon geen beslissing genomen .worden. w, De patiien staan nog altijd scherp te Reno ver elkaar 1 -aan de eene zijde 6» rijksinspectie voor de binnenvaart, welke zich aan de nieuwe rijks- reRolinR houdt, aan de andere de eohippera. die alleen vrachten willen vervoeren, wanneer de oude h'eurtljjdtregeling ingevoerd Wordt. De schippers komen wel op de beurs, maar zaken worden er niet gedaan. De binnenschip per ij ligt geheel «til. Het vervoer van turf uit de veenstreken en van steenen is daardoor on mogelijk. Naar ons van schipperszijde .verze kerd wordt, hebben zich geen wanordelijkheden voorgedaan. De rijksinspectie had zulks wel meegedeeld aan den minister. Doch later is deze. mededee- ling weer ingetrokken moeten worden. es—? Onthulling H. Hartbeeld. Men mslat uit Maastricht; Met groote luister zal morgen (10 Juli) te half vier de, plechtige intronisatie van het Heilig Hart van Jezus, alhier, plaats bobben door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roer"" Holland naar Scandinavië. Naar de ,Msb." meldt, zullen M. Houtkooper en P. Tekelenburg van Haarlem, deel uitmaken van de Nederlandsche ploeg. Gouden feest N. G. V. Deze week vangt in de hoofdstad de viering aan van het gouden feest van het Nederlandsche Gymnastiek Verbond. Vrijdag 18 Juli zullen eenige offi- eieele plechtigheden plaats hebben, en Zater dag worden den sreheolen da» wedstrijden ge houden in het Stadion. Tegelijkertijd zullen ook zwemwedstrijden plaats hebben, in de Qem. zweminrichting, 's Middags wordt een groote oefening gehouden, waaraan o.a. onge veer 4000 jongens en meisjes deelnemen en des avonds een groote optocht door Amsterdam, van alle deelnemers. Zondag. Maandag en Dins dg zijn ook verder geheel aan de sport gewijd. Over het Kanaal. Aan het eind van deze maand zal Iabez Wolff e wederom trachten bet Nauw van Galais over te zwemmen. Dit zal zijn 22ste poging zijn. Hii zal begeleid worden door een vliegmachine. Draverij te Leiden. De Leidsehe Vereeni- ging ter bevordering van do Paardensport zal op Woensdag 13 Augustus a.s., op het Schut tersveld verschillende wedstrijden houden, als een draverij voor aangespannen paarden van alle landen en rassen, een concours hippique en een concours van luxe en van landbouw paarden. Tienjarig bestaajn R.K. Vakbureau. Ge lijk reeds eerder is gemeld, is 18 Juli jde datum, waarop, het Bureau voor de. R.K. Vakorganisatie 10 jaap bestaat. Wederrechtelijke vrijheidsberoavuig. Voor het .Hoog Militair Gerechts-hof stond in hooger beroep terecht de 37-jaarig© h/u- zarenritmeester JI. O. J. CO. v, S. uit Amers foort. 1 Volgens den advocaat-fiskaal had hij onder vloekan en tieren een boer, die met zij.nl paard op een rijwielpad reed, terwijl hij hem met zijn rijwiel achterop reed, toege schreeuwd: „Hó, boer, van het fietspad af ik zal jou dó kast in donderen", en had! hij, in zijin kantonnement St. MichieLgestel teruggekeerd den boer door militairen in de provoost laten zetten^ hoewel deze hem nog verzocht had mot het paard naar huis te inogen gaan, omdat dit een veulen had. Later was notabene gebleken, dat het pad niet eens een rjiwielpad was. Da president van het Hof noemde het dan ook geen kleinigheid om een burger, die niets misdaan had, maar zoo m de provoost te duwen. De advocaat-fiskaal eischte drie weken hechtenis wegens wederrechtelijke vrijheids- berooving, het geval een ernstig vergrijp noemende, waarop ze lie een strai'-maximum van 7ya. jaar staat. Door den Krijgsraad was de ritmeester oorspronkelijk1 vrijgesproken. Geen rechtsvervolging- Eenjgen tijd gte- leden werd een strafvervolging ingesteld te gen den byrgemeester van Dreumel, wegens het voederen van eieren en-melk aan var kens, waardoor hij de distributie wet zou heb ben overtreden. De rechtbank te Trel en het gerechtshof te Arnhem weigerden destijds rechtsingang in deze zaak te verleenen. Evenwel was de Hooge Raad van andere meaning en ge lastte de instructie der zaak. Thans heeft het gepecktsof te Arncm, met bevestiging van een beschikking der Tiei- sche recehtbank, den beschuldigde opnieuw buiten vervolging gesteld en het Openbaar Ministerie heeft daartegen geen cassatie aan- jtetaekejad. £o$dai da "z.aak nu is. .afgedaan. door Mr. J. B. SOMANS. lid et- Tweede Kamer Prijs 45 cents, bij getallen belangrijke kor ting. Alle prijzen verhoogd met 5% volgens de bepaling van den Nederl. Uitgeversbond. Men gelieve bestellingen te*richten tot de gyp HILLEGOM. Zondag werd in hotel Sister- mans het derde jaarfeest van het St. Aloy- sius-palronaat gegeven. De jaarlijksohe H. Mis voor loden en weldoener» wa^ reeds op 22 Juni opgedragen. De feestelijke bijeen komst ving aan te ruim 7 uur. De vroolijke stemming werd vooral aange bracht door de jongens der tooneelelub, die werkelijk een aardig program afwerkten, hetgeen zeer veel applaus hij de aanwezigen verwekte. Het blijspel: „Gebroeders Sunligt" in 2 bedrijven werd vlot gespeeld; de panto mimes verwekte veel applaus en de grappige clown was vaak oorzaak van een onbedaar lijk lachen. Ook de jongens van de gymnas tiekclub deden uitstekefud hun best, waar voor een woord van welverdienden dank aan den leider, den hèer N. Berkhout op zijn plaats was. Het ernstige gedeelte van den avond kracht de Eerw. Directeur door zijn jaarverslag met als slot: uitreiken van vele goede getuigschriften. De jongens hebben veel in het patronaat genoten dit jaar op al lerlei gebied. Zij heben er veel aan te dan ken en moeten dien dank uiten door trouwe leden te zijn. Deze opwekking was zeker op haar plaats. Nog bracht de directeur een woord van oprechten dank aan de heeren van de Patronaats-commissie, die op zulk een uitnemende wijze hem terzijde staan. Ons past zeer zeker een waarachtig woord van dankbare hulde aan den Eerw. directeur, kapelaan Nieuwenhuizen, namens zijn jon gens niet alleen, maar ook namens alle ka tholieken, die diep overtuigd1 zijn van de waarheid: wie die jeugd heeft, heeft da toe komst. Moge het patronaat nog vele jaren bestaan en steeds even flink voor zijn beschermelin gen werken; maar moge ook Gods zegen op geheel bizondere wijze rusten op zijn ©minen ten en beminden Directeur. HIliliEGOM. Tot brieven- en telegrambe steller Is met ingang van 1 Augustus be noemd de heer F. P. v. d. Loo alhier. HILLEGOM. Met ingang van 1 Sept. is Me.j' E. A. Gr opt benoemd ais onderwijze res aan de R.K'. Par. School van St. Jo seph alhier. I SASSENHEIM. Be Bloemendag j'L Zondag alhier gehouden ten bate van „Herwonnen Levenskracht" heeft f 63.70 opgebracht. HOOFDDORP. De afd. Hoofddorp en O. van den Ned. R.-K. Volksbond hield Zondag avond een ledenvergadering. Ongeveer 7 uur opende de voorzitter met den Ohr. groet de vergadering. De belangrij ke feiten, zeide spreker, welke na onze laatst gehouden vergadering hebben plaats gehad, gaven ongetwijfeld veel stof tot spreken, maar wegens de groote agenda zal hiji zich moeten beperken. De aandacht werd geves tigd op de kort geleden opgerichte wonlng- houwvereenig'ing, waartoe de gelegenheid nog bestaat om zich als lid op te geven. Ge wezen werd op het .belangrijke feit, van de tot stamdfcomen van den vrede en spr. hoopt dat de wensch van ons katholieken eenmaal in vervulling moge gaan, wat betreft de in ternationale ontwapening. De belangrijkheid werd aangetoond van t plaats gehad hebbende congres van den R.-K. Central en Raad van Bedrijven. De leden werden gewezen op de noodzake lijkheid om de Apologetische cursus te be zoeken, welke iederen Woensdagavond door onzen WelEerw. heer kapelaan wordt ge houden. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van den heer van Lunen. die zijn ontslag neemt als bestuurslid, wegens zijn vertrek naar elders, wijdt de voorzitten- enkele waar- d eer end e woorden aan het adres van he«t scheidende bestuurslid. Aisnai wordt het woord gegeven aan üen WelEd. heer van Dongen, uit Leiden, om de noodzakelijkheid te bepleiten van het op richten eener propagandaclub. Een hartelijk applaus beloonde spr. voor de met aandacht aangehoorde rede. De voorzitter sprak enkele woorden van dank tot den spr. en hoopte dat zijn woor den resultaten mogen afwerpen. Van de ge legenheid tót vragen stellen werd door enke le leden gebruik gemaakt. Een propaganda- club werd opgericht met aanvankelijk 16 le den. De voorgestelde eontributieverhooging werd met algemeene stemmen aangenomen. Na een korte inleiding van den voorzitter werd overgegaan tot stichting eener afid. vai den Ned. R.-K. Bond van Bouwvakarbeiders Een korte discussie ontlokte de ^vragenlijst van het Centraal bestuur, waarbij ten slotte de voorstellen van het bestuur werden aan vaard. De heer K. W. Lamiboo gaf verslag van de 1.1. gehouden Centrale Raadsvergade- ring Het laatste punt van de agenda gaf aan: gezamenlijke aankoop van turf. Op voorstel van het bestuur werd besloten hiertoe over te gaan. Als de leden hunnen opgaaf bij het bestuur gedaan hebben omtrent aantal en soort (steek- of baggerturf) zal prijsopgave worden gevraagd. Bestellingen worden tot 10 Augustus a.e. bij bet bestuur ingewacht. Nadat nog enkele leden van de rondvraag gebruik gemaakt hadden, werd deze geani- meldde, vergadering floor aen voorzitter met den Oiir. groet gesloten, 'fV HAARLEMMERMEER. Concours-Hippique. Naar men ons mededeelt, moet het. aantal inschrijvingen voor het on a.s. Donderdag te houden tiende concours-hippique grooter zün dan ooit te voren en do 300 verre overtref fen. Voor het groote springnnmmer moeten meer dan 30 paarden ziin ingeschreven. Des namiddags zal het conoours worden be-1 zocht door den Commissaris der Koningin. Bii mooi weer zal het aanstaanden Donder dag te Hoofddorp zeker overdruk ziin. HAARLEMMERMEER. Bekeuringen'. - Door de politie ziin eenige schippers bekeurd, wier vaartuig des naebts niet Van behoorlijk licht was voorzien. Ook de autoval te Hoofddorp doet nog druË dienst; Je laatste dagen werden, weer verschei dene automobilisten bekeurd 'wegens het te snel rijden in de bebouwde kom van Hoofd"1 dorp. HAARLEMMERMEER. Wel wat naief! Hij as een flinke jongen, al telt hü nog maar 16 jaren. Hii kan al goed met paard en wagen omgaan en zal, met toestemming van vader a.s. Donderdag zelfs meerijden op het concours met twee vurige kleppers. Het is hem dan ook beat toevertrouwd. Geen wonder dat hii v'ast op een prüs rekent. Doch, al is hij dan ook al een flinke, echte boerenjongen, van wieu vader veel gemak on dervindt in het bedriif, toch sluimert in zün kinderziel nog het echt kinderlijke. Het bleek nog dezer dagen. In het veld zijnde vond hii.... een „klaver-vier". Dat brengt immers geluk aan! En naief als hü ia, heeft hfj etiekum zyn klepper dit. zeldzame wonderdoende klavertje laten oppeuzelen, in het vaste geloof.... dat hü nu met dit paard ■zeker een prijs zal winnen! ;We zullen eens zien of hü het raadt! Zelfs grootere mensehen slaan nog wel ge loof aan soortgelijke dingen. WORMER. Bij de gehouden aanbesteding van het verbouwen van het stoomgemaal „De Ceres", door het heemraadschap Wor- mer, Jisp en Nek, in vex-band met de plaat sing daarin van een eleetrische installatie, zijn voor de timmer- en metselwerk de vol gende insehrijivmgen ingekomen: A, Clynik te Wonmer, 1963; Gebr. Klopper te Jisp ƒ2630; P. Woud Ez„ te Wormer 2980; S. Rem te Wormer 2560; Jac. Wakker te Wor mer 1996; M- Bus te Wormer 1875; Jb. Stam te Wormer 1950; Gebr. Hasslage te Jisp 2175. Het werk is gegund aan M. Bus. LWjORMER. Bloemendag. De verkoop van het bloempje voor „Herwonnen Levens kracht" heeft opgebraccht f 74.55. lW'OEMER. Uitbreiding. Onze Parochiale R.K. Schoei welke reeds eenige jaren om uitbreiding vroeg, doch wegens tijdsomstan digheden uitgesteld werdj, zal nu een uit breiding ondergaan. De plannen zijn er reeds voor gereed. IWjORMER. „Herwonnen Levenskracht" Het plaatselijk comité van „Herwonnen Le venskracht" alhier, is met instemming van de Vakvereeniging omgevormd in een da mescomité. Bet is thans samengesteld als volgt: De dames G. Meijer, presidente,; E. iWamelin, secretaresse; Marie de Lange, pen- ningmeesteresse, verder als leden G. Groot, A. Meijer, E. Grandiek en Toni Daas. CASTRICUM. De opbrengst der bloemp jes-verkoop ten bate van „Herwonnen Le venskracht", bedroeg f 111.52y2, wat voor Castricum, in vergelijking met andere plaat sen een mooi succes is. VELSEN. Raad van Arbeid. Vanwege den Raad van Arbeid te Haarlem was gister middag ten raadhuize een conferentie bkgd, waarin een der hoofdambtenaren van dezen raad een uiteenzetting gaf van de Invaliditeits wet. De referent zeide dat het doel der bijeenkomst tweeledig was, n.l. behalve de uiteenzetting zou een bespreking gehouden kunnen worden om de wet zoo spoedig en zoo goed mogelijk ten uit voer te brengen. Referent herinnerde er aan dat de Invalidi teitswet geen crisiswet, dat ze afkomstig is van Minister Talma. Op 3 December a.s. zal de wet in werking treden. Vooxloopig zal ze gelden voor invaliden boven den 70^arigen leeftijd, wat spoedig wordt teruggebracht tot 65 jaar. Deze wet is geen kostdooze, men zal er voor moeten betalen. Men zal er zich niet aan kunnen onttrekken, daar de verzekering verplicht is. Referent wijst hier op, omdat velen nu al zeggen, dat ze niets met de wet te maken willen hebben. We moeten zich verzekeren? Allen, die in loondienst arbeiden en een salaris verdienen van ten hoogste f 2000 per jaar. Later wordt dit bedrag teruggebracht tot f 1200. Het is zaak dat allen van 13—65 jaar zich zoo spoedig mogelijk aanmelden, daar na een gestelden ter mijn 35-jarigen zich niet zullen kunnen aan- sluiten. Referent somt op, wie onder de wet vallen, o.a. ook vele huishoudsters en dienstboden, ook vreemdelingen, enwie er niet onder vallen, n.l. degenen die een rijkspensioen zullen ontvangen, dus rijks- en gemeentewerklieden en militairen. Hebben ondernemers en fabrieken eigen pen sioen-fondsen, dan zullen deze wellicht kunnen blijven bestaan. Het is noodig dat dit zoo spoe dig mogelijk wordt aangevraagd. Referent merkt op, dat verschillende wetten de invaliditedtswet zullen completeeren, n.l. de ziektewet en de wet op de werkloosiieidsverzeke- r"i5e Invaliditeitswet bepaalt dus verplicht ver zekering. De betalingen daarvoor geschieden alleen door die patroons, de arbeiders behoeven hiervoor niets bij te dragen. De wet kent drie, soorten van renten. Ten eerste de invalklitc-itsrente bij tijdelijke of blij vende invaliditeit. Hiervoor moet men minstdis 6 maanden invalide zijn. De tweede rente ia de ouderdomsrente, die uitgekeerd wordt op 65- jarigen leeftijd. Dan kent de wet nog een wee- zenrente, drie aan weezen beneden de 13 jaar een rente verzekert. In de voorgestelde wijziging der wet is ook nog een rente opgenomen voor de weduwen. Zij zullen deze echter alleen krijgen op 60-jangen of wanneer zij invalide zijn. Wil men uitkeering ontvangen, dan moet voor de invahditefewet minstens 150 weken en voor; de weezenrente minstens 40 weken premie be taald zijn. De wet kent 5 klassen, naar de mate van het verdiende loon, n.l. van 0 tot f 21.90; van f 290 tot f 400; van f 400 tot 600; van f 600 tot f 900 en van f 900 tot f 2O0O, later tot 1200. De premie voor deze klassen be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2