hem in osram BUITENLAND Van Overal Kerk en School FEUILLETON Ondergang van een Wereldmacht. KORTE BERICHTEN ORDE EN ARBEID Woensdag 16 luii Tweede Blad GEMENGDE BUITENLANDSCHE BERICHTEN Een huis „ontkleed", (Wordt vervolgd). UIT DÜITSCHLANJX 1 Eeu sameinzwering? .Uit iWashingtcn .wordt j-emeid: De Ameri kaan,scho grenswacht aan den Kijn heeft een uitgebreide samenzwering ontdekt, wel ke ten uoel had goederen, die van het Ame- rikaunsche leger zijn gestolen, naar Uuitsch- lanu te zenaen. Er werden een aantal Duit- sellers in hechtenis genomen, terwijl ver scheiden Asaerikaaascüe militairen van ver schillende rangen aan een onderzoek in ver band met deze aangelegenheden zijn onder worpen. Autonomie van de Pruisische provtneies. De Pruisische regeering heeft beslot-en bij den Landdag een wetsontwerp in t© dienen, waarbij autonome rechten toegekend zullen worden aan <le provincie. De regeering poeimt. dezen maatregel een „Ersatz" voor den over gang tot hei unitarisme in het rijk. De eenneid van hiet Duitsehe rijk mag niet be dreigd worden dooi' „bundesstaatliche Rem mingen" huilen Pruisen. De ware bedoeling is natuurlijk, dat de Pruisische regeering zoo bang is voor alge- heeie afscheiding van vele, waaronder de belangrijkste provincies Rijnland en West- •alen, Upper-Silezië, Hannover dat zij dezen provincies groote concessies wil doen. 'Schoolquaesties in de hoop het Centrum stil te houden en bestuursaangelegen- ledeu mogen voortaan zelfstandig geregeld worden door de bevolkmg der provincies. OnlustKin. In Secholen, ten Zuiden van Dinsiakeu (Ruin-gebied) zijn onlusten uitgebroken in ve-rband met de schaarsclite aan. levensmid- ielen. Be staking der baibkbc- beambten. Nadat de bankbeambten zich tegen het bemiddelingsvoorstel door een commissie, daartoe aangezocht, hadden verklaard, heb ben nu ook de bankdirecteuren meegedeeld! dat zij met dit voorstel geen genoegen kun nen nemen. De stakingsbeweging. De onafhankelijk© socialisten en communis* ten te Hamburg, hebben volgens cïe Hamburger Volkszeitung besloten den 16en Juli 24 uur te staken. Het besluit wordt gemotiveerd door bet vermeende buitengewoon uitdagende op treden van de rijksweertroepen. de invoering ran de kasliioingsstraf in de gevangenissen en het in hechtenis nemen van burgers. De leden van alle Innsbriicker vakvereeni- gingen. van den spoorwegbond, den rijksbond van Duitsehe postbeambten. e.a«. hebben heden ochtend gedurende twee uren den arbeid ge staakt om daardoor de Landsregeering mede- deeling te doen van het besluit de staking der landbouwarbeiders met een staking van de arbeidende stedelijke bevolking te beantwoor. den, inaïen hun eisohen iniet worden inge willigd. De druk bevochte vergadering nam met algemeene stemmen een resolutie aan, waarin aan de regeering eischen worden ge steld ten aanzien eener betere verzorging met vleesch, melk, enz. De staat van beleg in Pommeren. Over bijna geheel Pommeren is de staat van beleg afgekondigd, hetgeen volgens een bericht uit Stettin aan de „Voss Ztg.". onder 3e sociaal-democraten tamelijk groote opwin ding heeft veroorzaakt. De handel van Amerika met Diiitschland. De volledige hervatting van den handel tus- Jchen de Ver. Staten met Duitschland kan niet vóór het midden van den winter verwezen lijkt worden UIT FRANKRIJK. Kolengöbrek to Parijs. Parijs staat gebrek aan steenkolen te ver wekten, daarover bestaat geen twijfel meer, zegt het „Journal"; de toestand zal van den winter allertreurigst worden. Voor een deel is Engeland daaraan sckulyi Het Parijsche gemeentebestuur heeft u.l. En- gelsche schepen gehuurd om Engelscke steenkool naai' Parijs te brengen. De En-, gelsche regeering heeft na eenigen tijd ver klaard, dat zij wel schepen voor dat doel wh verhuren, maar op voorwaarde, dat de leege schepen in Spanje erts gaan halen hetgeen een geduchte vertraging! in den Jtcenkolenaanvoer ten gevolge heeft. Een tweede oorzaak dat Parijs geen vol- ioe-nde hoeveelheden steenkolen kan op- Blaan, is, dat de in de havens aangekomen steenkool niet vervoerd kan worden, omdat do Parijsche stations overvoerd zijn met .Waren, welke eenvoudig niet door de han delaars jvoraen afgehaald, daar nuü jna» gazijneh reeds tot den nok volzitten. Het „Journal" dringt aan op een enguéfce nggr de schuldigen van dezen onhou'dbaren toestand, welke nauw. verband houdt met de duurte. Een krasse aanval. Dezer dagen heeft de onder-minister Em manuel Brousse, belast met de moeilijke taak om zoo spoedig mogelijk bezuinigingen in te voeren, in de Kamer den oud-minister van munitie, Albert Thomas (soc.) veriweten de „inventeur" te zijn geweest van het dure le ven van tegenwoordig. Albert Thomas is n.l. de man geweest-, die, toen het in 1916 aan den Franschen generalen staf duidelijk werd, dat om de overwinning te behalen iets anders nog noodig was dan élan en persoonlijke dapperheid, ml. munitie en kanonnen, overal munitiefabrieken opriehte en de deskundige arbeiders, patroons enz. van het front terug riep, doch daarbij de fout beging deze mili tairen niet eenvoudig te reqnireeren en te kazerneeren, doeh hen afzonderlijk te betalen en te handelen als buiten het legerverband staande, terwijl voortdurend hun loon ver meerderd werd. Met het gevolg, -dat weldira de z.g. nmnitiearbeiders, wier leven geen gevaar meer liep, dertig fros. per dag ver dienden, terwijl de hoeren aan het front el- ken dag hun leven waagden voor ©en gering soldij. Dtie munitie-arbeiders en -arbeidsters wisten ten slotte niet meer op welke wijze zij hun geld zouden stukslaan en de kooplui joegen dienovereenkomstig de prijzen op. Vandaar het verwijt van Brousse aan Tho mas: „De uitvinder van het dure leven, zijt gijl"' Waarop de oud-minister verzekerde het te hebben beproefd met requisitie en ge dwongen arbeid, maar met het allertreurig ste resultaat. Welke verontschuldiging, meent de „Etoile Beige", waarschijnlijk niet zal beletten, dat de boeren den socialisten bij de a.-s. verkiezingen het dure leven en de „embuscades" zullen verwijten en niet op de linkerzijde ziullen stemmen. UIT ENGELAND. Tegen de hooge Prijzen. D© „Times" verneemt, dat naast de com missie uit, het Lagerhuis, die, naar minister Bonar Law aangekondgde. zal worden inge steld om een onderzoek dn te steJlen naar de oorzaken van de hooge priizen. <ie regeering ook nog de instelling overweegt van .een stelsel van plaatselijke tribunalen, die zich zullen bezighouden met de quaestie van de on redelijke .winstneming. Volgens dit stelsel, dat nu door het kabinet wordt uitgewerkt, zouden overal commissies worden ingesteld fair prices tribunals die tot taak zouden hebben een onderzoek ,in te stellen naar alle klachten over onrechtmatige winsten en maatregelen te nemen tegen „profiteering." Men meent dat het voornaamste voordeel hiervan zou zijn, dat publiciteit zou worden gegeven aan alle fla grante gevallen van onredelijke wdnstneming. De commissiën zouden in het bijzonder aap- dacht wijden aan de priizen voor levensmidde len, kleeren, schoenen ,en andere dagelijksohe behoeften. De commissiën zouden worden samengesteld -uit personen van allerlei rang en stand, zoodat alle belangen der gemeenschap er in zouden zijn vertegenwoordigd. De verhooging van de steon- kolenprii». De parlementaire medewerker van de „Daily Telegr." zegt naar aanleiding van het debat over de kolenquaestie in het Lagerhuis: Na afloop van de zitting bespraken de leden met groote belangstelling in de wandelgangen het aanbod van Bonar Law en het feit dat Brace had beloofd ziin best te zullen doen. dat, de mijnwerkers-gedelegeerden het compromis zouden aanvaarden. Men zag hierin een gun stig toeken. De arbeidersvertegenwoordigers echter verklaarden, dat ze niet in staat waren iets te voorspellen omtrent het antwoord van de mijnwerkers. Maar enkelen van hen uitten twijfel of de gematigden wel in staat zullen zijn de mij nw erker sconferentie to ."W es wick tot hun standpunt over te balen tegenover de extremisten. Al was in het algemeen de op vatting wat meer hoopvol, men kan niet zeg gen dat ze .vol vertrouwen was. De „Daily Herald" (het a rb ei dersblad 1 schreef gisterenmorgen: Wii zijn nog altiid van moa ning, dat de quaestie van de nationalisatie in dezen overheerschend is. Al zou zii in de over eenkomst voor de komende drie maanden ook uitgeschakeld ziin, men behoort wol te begrij pen, dat- zonder haar geen definitieve oplos sing ia te verkrijgen. Als de regeering het eerlijk meent met Bonar Laws aanbod en dit eerlijk zal uitvoeren, kan men tot een tijdelijke overeenkomst komen. Maar als de regeering er van gebruik wil maken om de nationalisatie ter zijde te schuiven of als ze meent na korten tijd ide 6 sh. verhooging te kunnen invoeren, onder voorwendsel dat de mijnwerkers niet ge noeg hebben gedaan, zal zii slechts de crisis hebben verdaagd en verscherpt. De distributie. In het Lagerhuis heeft Roberts, de voedsel- regelaar, medegedeeld, da.t de iregeerfng tie rade was geworden, dat het ministerie voor levensmiddelenVoorziening met volledige be voegdheden ziin taak zal voortzetten. Dien- overeenkomst ziin maatregelen getroffen om dezen winter den aanvoer, den prijs en de ver- deeling van voorname levensbehoeften met in begrip van brood, vleesch, spek. melk, kaas, boter kunstboter, visch. eieren en eenige «andere bijkomstige levensmiddelen te regelen. Met dat al hoopte Roberts dat beperking ,van het verbruik door wederinvoering van het bon-stelsel onnoodg zou zijn. Ito vroemdeliiigemwet. Do commissie uit het Lagerhuis, die de vreemdelinigenwet behandelt, hoeft haar be sluit van 10 Juli herroepen en de nieuwe bepaling, volgens welke het aantal vreem de employe's eener firma niet meer dan 10 pet. van het geheele aanital mocht be dragen, weder ingetrokken. Verder werd een nieuwe clausule aange nomen, .waarbij aan vreemdelingen het recht wordt ontzegd een ioodsdjploma voor ha vens va® het Vereenigd Koninkrij k te be zitten. UIT ITALIË. Nitti aan het woord. Naar Het „Ag. Stef." meldt, heeft minis ter Nitti in de Kamer bij de behandeling van de buitenlandsche politiek zich aangesloten bij de verklaringen van Tittoni. Sprekende over de resultaten van de Parijsche confer en- tic geelde de premier mede, dat Italië zijn program inzake de Adriatdscbe Zee met ge matigdheid en waardigheid verdedigt. Vervolgens verklaarde Nitti, dat men moet optreden tegen de campagne em verdeeld heid te zaaien tusschen de geallieerden; de regeering zal zoo noodig strenge maatregelen nemen tegen de pers, want de samenwerking met de geallieerden moet hartelijk en innig zijn; er moeten geen moeilijkheden worden uitgelokt, nadat men zooveel te zamen heeft doorgemaakt. Italië zal niet optreden tegen Hongarije, indien dit land zich niet tegen Italië keert. De Italiaanscihe regeering heeft besloten een groot deel der troepen in het buitenland te rug te roepen. De algemeene staking op 21 Juli achtte Nitti voor Italië ongerechtvaar digd; die regeering zal de orde handhaven. Tenslotte werd een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen met 257 tegen 111 stemmen. De staking op 21 Juli. De Italiaanshhe O. G. T„ omvattende de katholieke arbeiders, heeft besloten deel te nemen aan de afgemeene staking o-p 21 Juli. Bolsjewistische samenzweringen in Finland'. De Finsohe overheid is wederom een nieuwe samenzwering op het spoor gekomen, die een «bolsjewistisch oproer in het land ten. doel had. Men had het er onder andere op gemunt, de groote opslagplaatsen van munitie hij Hel- singfora en Wiborg in die lucht te laten vlie gen. Ook was er een aanslag op het leven van .generaal Mannerhejm voorbereid. Onder de arrestanten bevindt zich de gewezen afge vaardigde Lektohaari die bü de onder drukking van het oproer van 1918 naar Rusr lanl vluchtte en zich sedert April weer heime lijk op Finsch gebied bevond,- om een nieuw oproer voor te bereiden. De bedoeling was, dat Koliiktiiditr mot het oproer een aanval van bolsjewistische etriicf- krachten zou plaats vinden. Met deze plannen brengt men de staking aan de havens in verhand, die de lossing van ide Amerikaansche zendingen van levensmid delen bemoeilijkt. In de grensdistricten is. in verband met deze ontdekkingen, de staat van beleg afgekondigd. Z.EM. Kardinaal Skrbe|nzky ernstig ge wond. De prins bisschop van Traag Z.Em. kardinaal Skrbemsky heeft een on geluk gehad. Zijn automobiel sloeg onderst boven ©n hij wend geheel onder het bloed en bewusteloos ér o«nider uit gehaald. De Italianen te Fiurne. Aan de „Tel." wordt uit Parijs geseind dat de Parijsche editie van de „New-York Herald" meljdft, dat drie 'oorlogsschepen, een Amerikaansch een Engclsch en een Frainsch, thans on derweg zijn naar Fiume. Tot dit optreden zou beslaten zijn door den Raad v,an Vijf, op aandringen van Gle- menceau, en "bij wijze van waarschuwing aan Italië, om aan dit land goed ohdér het oog te brengen, dat het niet in bezit van Fiume ie. 14 Juli in Praag. Naar aanleiding van den Franschen nationalen feestdag was Praag, tot in de meest afgelegen straten en stegen, rijkelijk met de rijiksvlag en de tri colore versierd, 'e Avonds werd een groote taptoe gehouden voor dé schitterend geïllu mineerde woning van den Franschen gezant. Duizenden menschen, onder wie ook honder den dames in nationale kleederdrachten, stonden voor het gebouw. Militaire muziek korpsen speelden de Marseillaise en het Ts jechnisöh-Slowakisehe volkslied. Toen de gezant, element Stonons, verscheen, werd er geestdriftig „Leve Frankrijk" geroepen. De ovaties duurden minuten lang. Des middags was er een schitterende pa rade In tegenwoordigheid van den president, de ministers, diplomaten, hooge ambtenaren, leden van den gemeenteraad, professoren van de hooge school. Bij deze gelegenheid verleende president Massaryk onderscheidin gen aan de generaals Pelle en Mlttelhauser, aan kolonel Faucher en majoor Jonart. President Masaryk schreef Pelle een brief, om hem in de hartelijkste bewoordingen dank te zeggen voor de tegen de Hongaren behaalde overwinning. Zeeliedenstaking in New-York. De po gingen van do Shipping Board cxm de sta king der zeelieden en havenarbeiders af te wenden, zijn mislukt. De staking ls formeel afgekondigd. Er zal echter nogmaals een poging tot hij legging worden gedaan. Opstand in Marokko. De Spaansohe Mi nister-president ontving het volgende tele gram van den hoogen commissaris in Marok ko, d,d. 13 Juli: Een strijdmacht der opstandelingen, onder persoonlijke aanvoering van Raisoeli heeft gisteren een buitengewoon heftigen aanval gedaan op de posten en verbindingswegen tusschen Larasj en Tetoean, welke aanval tot den morgen werd voortgezet. De Spaansohe troepen sloegen ten slotte de opstandelingen met zware verliezen terug, doch hun eigen verliezen zijn eveneens aanzienlijk. Ito verwildering der vrouwelijke jeugd i|n Engelalnd. De bisschop, van Edinburg heeft onlangs een ernstige klacht geuit over de verregaande lichtzinnigheid en verwilde ring der Engelsche sehoonen, die zich zoo wel uiterlijk als innerlijk openbaart. Zelfs bij de aller jongisten is alle zedelijkheidsbe grip. verloren gegaan, zij weten en begrijpen alles, tot de jrootste verdorvenheid toe em gaan er cynisch overheen. De bisschpp schrijft dit grootendeels toe aan, de ellen dige woningtoestanden, waar alles op el kaar hokt en schaamte en zedelijkheid on mogelijk wordt. Aan dein anderen kant heb ben bioscoop en sleohte lectuur een hoogst verderfelijken invloed. We lezen in het „Utr. Daghl.": De menschen zijn nu het huis uit en op straat gezet. Het huis staat in een klein, nauw straatje „achter de wal", in de dichtbe woonde, niet zeer riante buurt tusschen Springweg en Willemsplantsoen. Het ziet er vahbuiten vrij knap uit, maar als men zijn hoofd steekt door een der „ramen", waar een ruit uit verdwenen is, krijgt men een knap- onknappen indruk. Men staat verbluft. Vrij wel al het hout, het timmerwerk, is spoorloos Verdwenen. De vloer opgebroken. De bo dem van een boerenstal is 'n heiligheid bij flit. De trap, die in de éénkamerwoning te gen de achterwand stond, is verdwenen. Geen tree meer van over. Omdat de menschen niet meer den zolder konden bereiken, slie pen ze, man, vrouw en dochter, alle drie op ln«trassen, in het ééne, kleine, vier-bij-vler- vertrek, dat als zit-, eet-, slaap- en keuken kamer fungeerde. De plinten verdwenen. De consoles van den schoorsteenmantel verdwenen. De drempels dito, dito. Het eeni ge overgeschoten hout in dit vertrek zijn de kinderbalken, de „tocht"-denr en de kozijnen. Overigens had de bewoner geleidelijk alles uitgezaagd, tot stukjes gehakt en in het for nuis verbrand. De buren hebben den man in den afgeloopen winter bijna iederen dag hoeren zagen. Hij zaagde het huis onder ziin knieën weg. De meubels liet hij netjes alle maal staan; hij redeneerde, dat men beter het huis van de huiseigenaars kan laten branden dan van zichzelf. Toen het koude seizoen voorbij was, hébben zij nog maandenlang' in het houtlooze hol ge woond. Tot de verhuurster hen op straat zette wegens wanbetaling. Toen eerst zag zij hoe haar huis was toegetakeld". Buren had den haar wel ingelicht, maar als zij zelf naar binnen wou, kwam de man haar vloekend te gemoet hij was uitermate driftig, al dronk-ie niet, met de onheusche boodschap: „als je één voet in m'n huis zet, 6la ik je met 'n bijl de harsens in." Gas wilde de man niet laten aanleggen, omdat hij niemand in zijn huis toeliet Hij moest dus met den dag méér hout opbranden en met den dag kwam de woning er erger uit te zien. Was 't armoede! Ja, armoede. Ongetwij feld. Maar een ietwat zonderlinge armoede. De man dronk niet en hii wenkte. Maar hij kon 't vanwege z'n „mond'' bij geen enkelen patroon uithouden. Ze zijn nu op straat gezet. Al het brandba re is verbrand. En inwendig ziet 't huisje er uit als 'n geplunderde stal, kaal, vies, ont- i Medderd en ontredderd- Keien liggen op deq grond. Behangsel is er niet is of door voeht vervreten. En in dit ontkleed©, intérieur heb ben de menschen nog maandenlang vertoefd* gewoond durven we niet zeggen. Als holbe woners, die zichzelf het klein weinlgje ge riefelijkheid nog hébben ontroofd. Die bureaucratie toch. 't Gebeurde den 8en Juli van het jaar onzes Heer en 1919 te St., een plattelandsgemeente in Noord-Bra- bant's Westhoek, verhaalt het „D. van Noord Brabant". Thijs wou gaan trouwen met zijn Dingena. Na veel gewrijf en geschrijf waren alle papieren er; zoo ook de overlijdensakte van Thijs' moeder; welke de meeste moeite had veroorzaakt, want deze moest uit het be zette Duitsehe gebied komen. Maar ten laat ste kon onze Thijs ze den gemeentesecretaris ter hand stellen en deze verklaarde, dat nu alles in orde was. In zoete hoop leefde Thijs nu verder. Op Woensdag 9 Juli wordt Dinge na de mijne. Maar Thijsje had buiten den waard gerekend. Alles was gereed voor de bruiloft, de familie van Thijs had de moei lijke reis van uit Duitshland aangedurfd en arriveerde alhier om getuige te zijn van zijn huwelijk, toen.... den 8en Juli 'savonds 'n boodschap kwam van den secretaris, dat het huwelijk den anderen dag niet kon plaats hebben, omdat de overlijdijsakte van Thijs' moeder niet in orde was. Het Nederlandsche Pieter Matthijs was niet conform het Duit sche Peter Matthias (de voornamen zijns va ders), dus. En of bruigom den secretaris al aan 't verstand traehtte te brengen dat 'i Nederlandsche Matthijs 't Dnitsohe Mathias verving, het hielp niets.... eerst moest het stuk naar Den Haag om herzien te worden, verklaarde onze goede man. Thijsj e en zijn bruid moesten acht dagen wachten en de we- deizijdsche familie kon weer huiswaarts kee- rer zonder getuige van het huwelijk te zijn. O, die bureaucratiel Een rangeerder ontdekte Zondagnacht op Let rangeerterrein van de H.IJ.S.M. aan de Hudsonstraat te Rotterdam een vijftal personen, die zich op zijn komst haastig verwijderden. Een goederenwagen geladen met "kisten spek bleek opengebroken en uit een van de opengebroken kisten waren vijf zijden spek gehaald en gereed gelegd om mede te nemen. Twee zakken, bestemd om het gestolen spek in te vervoeren, hebben de dieven ach tergelaten. N In verband met den diefstal van twee ton diameaten, verneemt „De Tel." dat ei inderdaad drie kistjes van het Maas-station zijn gestolen, gemerkt S.A. L S.A. H, A. Hl. Een Rotterdamsch inspecteur van jxditie is naar Amsterdam vertrokken om de zaal nader te onderzoeken. Een Duitscher Sii Hem had nog geiraclu de kistjjes die verzonden werden, naar no taris B. te Amsterdam voor f 200.000 te verzekeren. Bij d|e „Noorderbuurt" te Wieringen, is op het strand aangespoeld het lijk van een zeer groote bruinvisch, ongeveer M. lang, en 2000 K.G. zwaar, Vermoedelijk is het monster door een pijjn gedood. Door de groote sigarenfabrieken te Cu- lemborg worden in den laats ton tijd groote hoeveelheden sigaren verzanden, waardoor «de plakkers, sorteerders, ringers e..a. volop werk hebben. In de afgeloopen week werd er zelfs dag en nacht gearbeid. Geruchten gaan, dat de sigarenmakers dezer fabrieken nu ook y nemkoxt den arbeid kunnen hervatten. Het proces van den eorbiedw. Pater Donder -Voor de kerkelijke rechtbank te 's-Bos -h 1 genoemd proces op 14 Juli geëindigd. Zij. die in dit proces als getuigen werden opgeroepen ziin thans van hun eed van geheimhouding ontslagen. Moge Gcri spoedig door de stem der mirake len de heiligheid bevestigen van den bewon- derenswaardigen Apostel der melaatséhen. Internationale betrekkingen tusschen1 R.-K rexti'lorganisaties. Dixeot na het sluiten yan den wapenstilstand in November van het vorige jaar werden door het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Textielarbeidersiband „St. Lambertus" pogingen aangewend om samej werking te verkrijgen met den Christen-te» tialbewerkersbond (R.-K.) van België. Deze pogingen zijn thans zoover gevorden dat na een bespreking op 1.1. Zaterdag met ea der voormannen der Belgische Ohr. V akbowe- ging binnenkort een kartel-verdrag tusschen beide textiel arbeidersbonden zal worden afge sloten. ROMAN UIT HET POOLSCH. 156 De golven van den stroom rolrlo„ tonig gedruisch naar het zui^n gf een dof, een- Veldheer meende echter in dat ruisci1(m hetToodeuücd van ziju stam te hooren. /ij klaagden, zjj troostten zij spraken, zij snikten met mensclielijke stemmen Servius ving deze geheimzinnige tonen gretig óp i A zijn ooren. Een weemoedig lachen speelde om zijn lippen. Aan den andereu oever stond een oude eik, in den zilveren nevel van den zomernacht gedompeld. Uit de twijgen van den heiligen boom breidden zich lange doorzichtige armen naar Servius uit, als wilde hem Iemand tot zich trekken. Hij liet het hoofd zinken, ten teeken dat nij niet weerstreefde. Met de berusting van den soldaat, die ie- ler oogenblik bereid is zijn leven op het slagveld te geven gaf hij zich over aan zijn geheimzinnig voorge voel. Hier dus dacht hij bij zich zeiven moet het einde /an mijn. veelbewogen dagen zij Mijn oogen zullen niet den triomf van jongere volkeren zien, wien het geluk beschoren is de erfenis van Rome te verove ren. Niet mijn arm zal de Markomansche edelaren op het Kapitool van Rome plantenMisschein volbrengt die taak mijn zoon, mijn kleinzoon Nog is Rome machtig, trots zijn zwakheid. Hij hief het hoofd op en riep „Hermaan 1" Wat beveelt gij, meester vroeg de oude. Kom nader 1 En toen Hermann naast zijn meester was gereden, sprak deze Ik heb de stem van mijn vader Radboud gehoord Gij weet wat deze stem beteekend. Nimmer zal ik weer met u in de Markomansche wouden terug- keeren O, ThusneldalIk blijf hier. Hij wees met de hand naar de golven van den Donau. Gij zijt mijn trouwe dienaar en vriend geweest in mijn jonge jaren, voer hij voort, en slechts uw recht schapen hart kan mijn zoon met de teedere zorg van een vader omringen. Neem vijftig onzer mannen, trek nog heden vóór middernacht over den Donau en ver schijn zoo spoedig mogelijk voor Thusnelda. Zeg haar, dat zij jn het hart van haar zoon den haat tegen Rome moet aanwakkeren. Gij moet hem mannelijke deugden leeren, hem in de krijgskunst onderrichtenAls Marcus Aurelius mocht zegevieren, en in het laud der Markomannen mocht binnendringen, dan moet gij met Thusnalda, den kleinen Radboud en met mijn gaasche have en het geheele volk naar het Noorden trekken. Geen van mijn landslieden en onderdanen mag zijn sterkte en vlugheid een schouwspel doen zijn voor het Romcinsche gepeupel in het circus en amphitheater geen van beu mag naar de slavenmarkt gesleept wor den. Aan uwe handen vertrouw ik de zorg voor Rad- boud's huis en stam toe. Misschien hebben uwe ooren u misleid, meester, antwoordde de oude met bewogen stem. De stilte van den nacht herbergt zooveel vreemde geluiden. Gij zelve slaat geen geloof aan wat gij spreekt. Gij weet, dat het voorgevoel van een soldaat zich niet vergist 1 Hermann zweeg. Zweer, dat gij mijn wensch volvoeren zult. Maar Hermann liet zich van het paard glijden, kniel de voor zijn meester en smeekte Verjaag mij niet van uwe zijde, vorst 1 Laat mij met u sterven, wanneer de goden dit willen. Zelfs een hond verlaat in Germanië in moeilijke uren zijn meester niet. Zou ik onwaardiger zijn dan een dier Wilt gij, dat mijn laatste stonde een namelooze pijniging wordt, als ik over het lot van mijn geslacht en stam niet gerust ben? sprak Servius, zich over Hermann heenbuigend. Dat wilt gij niet Gij wi vo Thusnelda en Radboud een beschermer wjn, als zq schuts van mijn arm niet meer bebtwn. J dat Rome nooit en niemand vergeeft, df ^t niemand spaart, dat het zich wreekt op vrouw en kmd^Zij van goeden moede, oude I Wij zien elkander in Walhalla weder I Servius' stem beefde, zij klonk week en hartelijk. Zweer, dat gij voor mijn zoon den vader en voor mijn stam den vorst vervangen zult. Hij hield hem het ontblooie zwzaavd voor. Hermann legde de vingers zijner rechterhand daarop ea zeide zacht ik zweer t Een poos zwegen beiden. Daarop sprak Servius weder in den gewonen bevelenden toon Zijn de Quaden opgetrokken naar den rechter vleugel van het Romeinsche leger Alles is volgens uw bevel geschied, meester. De Koninklijke Markomannen hebben aan do linkerzijde stelling genomen onze troepen met de Jagisers vormen het centrum. Ga nu 1En gij Sigar, moet bij het aan breken van den dag den edeling Rudlieb verzoeken bij mij te komen. Ga thans echter rusten want morgen wacht ons een zware dag. Servius ging van het paard, hulde zich in zijn mantel en legde zich op den blooten grond neder. Voor hij door het ruischen van den Donan word in slaap gewiegd, beschouwde hij de sterren aan den he mel de welbekende, di ook boven Radboud i kasteel lichtten en Thusneldablikken tot zicb trokken. Hii had zijne vrouw als gelukkige moeder van een knaapje op vrijen grond, onder de hoede van talnjke lieden achtergelaten. Misschien zag ook zfj thans ntar den hemel en zond naar haar geliefden echtgenoot do stille klacht der eenzaamheid. Zij had zooals het ge bruik bij de Germanen wilde, met hem ten oorlog wil len trekken, doch Servius had dit niet toegelaten. Het kind kon den langen weg en de y :1e ontberingen niet verdragen en de kleine Radboud ou ens in het voet spoor zijns vaders treden, vooral ook om de bescha ving zijner onderdanen ter hand te nemen. De voor naamste plicht der moeder echter is, over haar kind te waken. En hij Hem wacht het lot des soldaats. Een j plotselingen dood beeft de soldaat steeds te verwachte n hq vreest dien ook niet. Of deze hem deden of morgen overvalt, eenmaal komt hij. Aan de heerschappij der Romeinen had hij gaarne een einde gemaakt. Maar de onbekende Beheerscher der wereld scheen dat einde nog niet te willenHoe het beslissende gevecht morgen ook zou mogen afloopen, de adelaren der Ro meinen zouden nog vele volkeren verblinden. Het eentonige ruischen van den Donau hielp Ser vius' vermoeide lichaam eerder dan zijn opgewoudeï stemming zou hebben toegelaten. Zijne gedachten trots alle inspanning ze vast te houden en daarop, voor te bouwen, gingen in bont» droomen over. Het kostte hem moeite, de toegevallen oogleden nog eenmaal op te heffen. Nog een blik sloeg rij op de sterren, met de zond hij een groet naar het noorden, daarop trok hjj don mantel over het hoofd en sliep dadelijk in. HOOFDSTUK XXVIII. Zonder vreugde begroetten op den anderen morgen do Romeinsche soldaten de heldere zon, die aard met helder licht en groote warmte overstroomde, zoo veel onaangenamer wijl de zwoele nacht hun weinig verkwikking bed geschonken. Met bekommerde blikken zochten de tribunen aan den hemel een voorteeken van regendoch ook nie' één enkel wolkje zweefde aan het blinkende, oneindij hooge hemelgewelf, niet het minste tochtje koelde hut gelaat Alles verkondde een buitengewoon heeten dag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5