STADSNIEUWS HetLimburgsch Dagblad rijke mijnstreek FRANS PERQUIN OSCAR SMIT's BANK m STAMUMMMMK Rekening-Courant Spaarboekjes met 4% Rentevergoeding. Kunst en Kennis Gedachtenlezen. De Landbouwbank Verbuizinp-Transporten! Gr. Houtstraat 162. SAFE-DEPOSIT. SCHOLTEN'S zelfrijzend BflKliSEEL is voor publiciteit in de Fabrïeksfurf Kluilturf Baggelaar Harde Turf bij Losse Turf OUDE WIJSHEID. Nieuwe Gracht 98, HAARLEM - Breestraat 148, BEVERWIJK te UTRECHT verstrekt op gemakkelijke voor waarden gelden ter leen aan landbouwers, neringdoenden en ïnderen. 3028 Vertegenwoordigd door den Heer L. J. VALLENTGOED Gemeente-ontvanger te Halfweg. Bij wien schriftelijk of mon deling nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. het aangewezen blad.Vraagt gratis proefnummers aan bij de administratie te Heerlen Berging voor inboedels, KINDERHUISVEST 4'/j N. BIJKSDORP.I TELEFOON 2131- Verkrijgbaar zoowel voor Industrie ais Huisbrand Tandpasta mm TELEFOON 212. HAARLEM Grootebroek - Monnikendam - Purmerend. EFFECTEN, COUPONS, INCASSEERINGEN, PR0L0NGATIËN DE POSITO'S, ASSURANTIËN, HYPOTHEKEN, REKENING- COURANT, SAFE-DEPOSIT. CREDIETEN AAN HANDELDRIJVENOEN EN LANDBOUWERS. 4% SPAARBANKBOEKJE! 7307 TANDPASTA Volgestort Kapitaal f 2.ö0OiOOi}« Reserve circa f 400.000.— 7020 WEDEROM VERKRIJGBAAR 7088 uit zuiver Amerikaansch PatentbSoem vervaardigd VRAAGT UW 1VIS1SCELIER Voor En Gros Firma TURHHOUT REiHALDA - Haarlem Telefoon Ï480 Oo& zullen zeer spoedig da voormannen vaa heide organisaties bijeen komen teneinde de .toestanden der Belgische en Hollandsche tex tielindustrie en de belangen van beider cïgani- èatie te bespreken. Staking te Enschedé. Het geheele perso neel der Twentsehe eleetrisehe tram staakt heden en morgen het work. Wanneer vóór 1 Augustus de eischen der stakers niet zijn Ingewilligd, gaat dien dag de definitieve sta king in. (Msb.) Vondels Jephta bij 't Rott. Too meel. ÜSaaT „De Hsb." verneemt, is voor het, Stomen de seizoen door de Rotterdammer» in studie genomen het treurspel van Joost van den Vondel „Jephta". De rei-zangen zijn voor deze gelegenheid dooi' Henri Zagwiin op muziek Igezet. Openluchtspel te Valkenburg. Zondag had iet openluchtspel .,De Dochter van Roelant" je alkenburg, de eer te worden bezocht door jt.Excellentie mr. E. O. J. M. baron tan Hö veil tot esterfiier. die zich door het min der gunstig weer niet had laten afschrikken »n na afloop ziin hooge ingenomenheid met >pel en spelers betuigde. In verband met de huidige vochtige periode en de treurig-verregenae Première, is het wei- licht van belang er aan te herinneren hoe klein iet risico is. aan het Valkenburgsch Open luchtspel verbonden. Immers van de 150 voor- Itellingen in 1916, 1917 en 1918 gegeven, zijn er in totaal slechts vier niet doorgegaan wegens het slechte weder. En in die zeldzame gevallen werden de toegangsbiljetten uverge- jchreven cp een volgenden dag of bij ver'hdn- ierden terugkeer bet entreegeld terugbetaald. Berlijrecli Blauw. Deze verfstof is als bLauwe kleurstof niet van groot belang, doch wel voor de bereiding van chromaat- groen en zinkgroen. Andere namen zijn Pa- rijcek blauw, staalblauw. Het Berlijnsch blauw werd in 1704 toe vallig ontdekt, bij de behandeling van bloejd met groene vitriool (ijzersulfaat). Later bleek dat men evengoed kan uitgaan van hoeven, haren, vellen als stikstofleverende grond stof. i Vroeger .werd dit blauw gemaakt door fer- rizouten met geelbloedloogzout te behan delen. Later bleek, dat men veel kleurkrach- tiger. vurige,r en iicht-echter blauw kreeg, door van ferrozouten uit te gaan en heit praéporaat later langzamerhand tot ferri te pxydeeren. NACHT VERGADERING VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Dinsdagmiddag hadden de hoofdbesturen Wan den Prot. Oh riet. Bond van Spoor en Tramwegpersoneel en ,231 Raphael" een con ferentie met de directie der N. Z. H. T, M. Bn de E. S. M. in het kantoor der maatschap pijen. Naar aanleiding dezer conferentie had he dennacht in het gebouw St. Barvo een gecom bineerde ledenvergadering plaats van bor vergenoemide vereenigingen, waar door de Hoofdbestuurders der organisaties het resul taat der conferentie zou worden besproken be nevens de houding, welke door het personeel £al worden aangenomen. Ook ongeorganiseer den en zij, die in neutrale vereenigingen ge organiseerd waren hadden toegang tot deze vergadering, die door den heer P. de Rooy, voorzitter van St. Raphael, werd gepresi deerd. Nadat de vergadering met den Qhr. groet Was geopend, heette de voorzitter de aanwe- fögen welkom. Hierna becritiseerde hij de werkwijze van de Nederlandsche vereeniging, die de reeht- Bc-he organisaties verwijt, achter haar aan te loopen, hetgeen in waarheid juist andersom is, gelijk »pr. aantoonde. Hij uitte verder zijn vreugde over het feit, dat het conservatisme bij de directie der maatschappijen is geweken, nu de organisa ties worden erkend ende hoofdbesturen den drempel der directae-ibureaux hebben over schreden, waardoor dus reeds een aohoon re sultaat ie bereikt geworden. Aisnu verkreef de heer Solvers, Hoofd bestuurder van St. Raphael, liet woord'. Ook deze spreker uitte zijn voldoening erover, dat de hoofdbesturen der organisatie hij de directies toegang hadden verkregen. Spr. constateerde dat de verlevendiging in de organisaties belangrijke wijziging' had ge bracht in de bonding der directies, waardoor spr. de overtuiging kreeg, dat door overleg tussehen werkgever en werknemer veie on aangenaamheden zonden worden voorkomen. Door de herhaalde acties van het personeel werden van de directies der heide maat schappijen toeslagen op het loon ontvangen. Waar ook bij andere tram wegmaatschap,piien belangrijke verbeteringen werden verkregen o.a. in Den Haag en Rotterdam, wenschte ook het personeel der maatschappijen te Haarlem gelijkstelling met die loonregelin gen, althans belangrijke verbetering ervan, benevens erkenning der vakorganisaties. Het laatste is thans ten gevolge dei' actie bereikt. Hoewel deae erkenning niet geheel en al voldoet, wordt toch gehoopt, dat, even als bij de spoorwegmaatschappijen, hierin eerlang wel verbetering zal worden gebracht. Op het moment is de loonregeling van het meeste belang, maar het hoofdbestuur had gemeend, op de conferentie ook de verkor ting van den arbeidsduur, n.l. den 8-urigen arbeidsdag en vrijen Zaterdagmiddag, als mede voorziening in de pensioenregeling ter sprake te moeten brengen. De directie zegde toe den 8-urigen arbeidsdag met den vrijen Zaterdagmiddag in November tegelijk met de nieuwe dienstregeling in te voeren. Bij de bespreking, om het aantal vriie Zondagen op 26 te brengen, deelde de directie mede, dat als bij de invoering van de win ter dienst regeling het nog niet mogelijk zou blijken het aantal Zondagen op 26 te brengen, dit toch zal worden uitgebreid. Het aantal vrije dagen blijft voorloopig gehandhaafd op 52 dagen. Wanneer de nieuwe pensioenregeling zal intreden, zal afhangen van de invoering van do nieuwe tramwet. Zeer krachtig is bij de directie aagednongen op de afschaffing van het klasse-stelsel, hetgeen nog steeds een bron van ontevredenheid is. De directie ver klaarde zich bereid liet klassenstelsel voor bestuurders en conducteurs op te heffen. Spr. constateerde tenslotte, dat thans een belangrijke overwinning is behaald bij do directies. De. hr. v. d. Kooli, van den P. O. B„ herin nerde eraan, dat op de vorige vergadering een loonregeling is ontworpen, welke hij de directies is voorgesteld, doch door deze niet geheel geaccepteerd kon worden. Voorgesteld was door onze organisaties een grondloon van 25 per week met een plaatselijke toelage voor Haarlem en Leiden van 1.— per week (door de Ned. Vereeni ging was voorgesteld 24). Het was niet gelukt deze loonregeling geaccepteerd te krij gen, hetgeen niieit te verwonderen was bij den eisch, door de Nederl. Vereeniging ge steld. De directie toonde aan, dat loon en toeslag bij elkaar genomen, vrijwel gelijk kwam met het loen, dat in Den Haag en Rotterdam wordt betaald en zij meenden, dat loon en toeslag afzonderlijk even goed zijm, dan wan neer de toeslag in loon wordt omgezet. Hiertegen is door de hoofdbesturen krach tig opgekomen. Spr. deelde hierna mede, dat de le en 2e loonklas voor conducteurs was vervallen en dat in de praotijlk conducteurs en wagenvoer ders in de le Ioonklasse zijn geplaatst. De nieuwe loonregeling, welke men vertrouwt, dat eerstdaags zal worden ingevoerd;, luidt als volgt: voor wagenvoerders min. 26.50, max. 30.50; na 25 dienstjaren wordt dit 31.50, bij 30 dienstjaren 32.50. Voot con ducteurs min. 20, max. 24. Door de directie zal worden gevraagd om tariefsverhooging tot 10 cent per rit en als deze er door komt, is de directie geneigd het loon der conducteurs te brengen op min, 24,50 en max. 28.50. Voor de machinisten is door de directie voorgesteld een loon van: min. 27.50 en max. 31.50. Voor ongeschoolde arbeiders wordt het grondloon 24 en max. 27.50. Verder zal een onderzoek worden ingesteld naar de Iconen der vaklieden bij de particu liere bedrijven, waarna de arbeiders bij de maatschappijen met dezen zullen worden ge lijkgesteld. Nog deelde spr. mede, dat het verschil van het loon tussehen de gehuwden en ongehuw- den zal vervallen. De directie is bereid de nieuwe loonrege ling in te voeren voor het E. S. M.-personeel op 1 Augustus en voor het personeel der N. Z. H. M. op 3 Augustus. Tenslotte zal ootk voor het werkplaats-per soneel en degenen, die daarmede gelijk ge steld kunnen worden, de vrije Zalerdagmixl- dag worden ingevoerd. Spr. legde er den nadruk op dat deze loon regeling niet als definitief moet worden be schouwd. Wat billijk wordt geacht door ons kan na tuurlijk niet oogenbiikkelijk wonden bereikt. Daarom moest, naar spr.'s meening, deze regeling als leiddraad worden genomen, daar men geen oogenbiikkelijk besluit kan nemen. Spr. stelde daarom een motie voor, waar in: gehoord het resultaat van het onder houd, tussehen de hoofdbesturen en directie, inzake loonregeling, dienst.- en rusttijden, pensioenregeling en vrije dagen; en gezien de voorloopige toezegging van den dir., de mee ning wordt geuit, that de loonregeling, die binnen enkele dagen is toegezegd, eerst ken baar gemaakt moet zijn, voordat de houding van het personeel kan worden vastgesteld en de wenschelijfcheid wordt uitgesproken, dat bij de eventueele invoering van de voorloo pig toegezegde du arte-bijslag zal blijven ge handhaafd. Bij de gedaehtenwieseling, die hierna plaats had, werd voldoening' uitgesproken over het feit, dat van de nieuwe loonregeling ook de ambtenaren zullen profiteeren. Ver der was men het er vrij algemeen over eens, dat de nieuwe regeling weinig voordeel biedt boven de oude, en zoodoende geen bevredi ging kon wekken. De heer v. d. Ivooij, die verschillende stel lers van vragen beantwoordde, constateerde, dat ook de vergadering van oordeel was, dat de toeslagen in loon moeten worden omgezet. Verder toonde spr. aan, dat bij de nieuwe regeling niemand achteruiilt gaat, hletgicen door sommige werd beweerd. Wat het ver schil van loon 'betreft tussehen wagenvoer ders en conducteurs, hierin kan geen veran dering worden gebracht, zoolang door con ducteurs het conducteurs haantje wordt ge prefereerd om de wille van de fooitjes. Dat wij de voorgestelde loonregeling niet ingevoerd hebben gekregen, is het natuurlijk gevolg van bet gebrek aan samenwerking; doordat door de Ned. Vereeniging 24 was voorgesteld, terwijl wij 25, plus de toesla gen eisicbten, aan welk beduidend verschil de directie zich natuurlijk vastklampte. Spr. raadde ten slotte aan, de cijfers nog eens te overwegen, om daarna ons besluit te nemen en de directies ons antwoord zenden. Onder applaus w.ertd hierna de voorgestelde motie aangenomen. In zijn almtingswoord betreurde de voor zitter het, dat in den tijd van actie voeren als thans, door de overzijde nog wondt g'.e- pcogd, onze organisatie in het verkeerd dag licht te stellen. Hü sloot hierna de vergade ring, die op het einde nog door een groot aantal leden der Ned. Vereen, werd bezocht, op christelijke wijze. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij A. Thoolen, N. Groenmarkt 29, inschrij- vingskaart arbeidsbeurs en een hoed. H. van Vugt, Voldersgracht 7, kerkboek'. H. van Hezik, Ro,molenstraat 23, mes. Van Oven, Zijlstraat 50 r>d., sigarettenpijpje in étui. J. |W\. Z-andstra, Ivolkslraat 19 rd., spoeltje van een naaimachine. M. de Beer, Berckheydc- straat 33 rd,, doos met stopwerk. B. Steven- wagen, Oosterduin 6, Overvecn, wandelstok. J. Milatz, Bakenessergracht 75, étui met in houd. A.. Bonset, Harmenjansweg 64, oor belletje. A. Frijda, Duvenvoordestraat 19a rooi, broche en zakdoekjes. W. Post, Bak kerstraat 72 rd, handschoen. Bureau van Politie, Smedestraa-t, sleutels. T. Wijkhui zen, Prinsenbolwerk 46, hond. W. v. Zut- phen, Sophias traat 5, armband. O. Koning, W,estergracht 107, dameskous. G. v. d. Vaart, Morinneisteeg 21, schoen. P. Broertjes, Ken- nemerstraat 40, armband. F. Wijkhuizen, Prinsen Bolwerk 46, bond. Bureau van Po litie, Smedestraat, sleutel. P. Kion, Jan de Braystraat 8, parapluie. M. van Vliet, Sophia- sfcraat 7, armband. G. Heenk, Olieslagers laan 2, reticule mot inhoud. A. Dijkmans, Ursulastraat 15,armband. ;W. Schabbink, Papentoi'envest 40, sigarenpijpjje. E. J. Zoet- muLler, Cavaleriekazerne (kamer 28) slagers- boezelaar. G. Cornet, Oranjjestj-aat 171, twee en halvecents tukken. J- Boogaard. Rusten burgerlaan 61, kinderkous. D. Zijlmaker, Ba- remdsestraat 22a, pet. J- Vork, L. PoeLlaan, 17, pet. M. Bos, Rustenburgerlaan, 27 c. das speld. f- - 1L Zoo hadden we op het instituut te Amster dam, waar Rnbini zoo vriendelijk was voor ons een apart onderzoek toe te staan, een medicus, dr. C., tot geleider meegegeven. De ze collega is een zeer goed onderlegd man, bekwaam denker en zonder geloof in bijzon dere qualiteiten, maar ook zonder overdreven scepticisme. Dr. C. had een opdracht tevoren in een enveloppe gesloten en had deze ge schreven opdracht voor Rubini in de binnen zak van zijn Jas. Niemand, ik ook niet, wist wat de opdracht was. Nu kan ik dadelijk zeg gen, dat Rubini tot groote tevredenheid van den opdrachtgever heeft gewerkt. Hij moest een gulden weghalen van onder den vloer mat en die op een heel andere verdieping in mijn hand deponeeren. Het is na eenige om zwervingen volkomen gelukt. Het was intus- schen merkwaardig beiden te zien. Belden leken wel in een toestand van auto-hypnose, van trance, zouden spiritisten zeggen. Rubi ni met de oogen neer, Rikt min of meer een slaapwandelaar, als hij goed bezig is. Hij loopt als een mensch-automaat, die' dus on der anderer invloed handelt. Dr. C. leek door zijn sterke concentratie van de aandacht nog meer op een automaat. Hii liep een halven meter ruim achter Rubini aan, zonder con tact. Hij concentreerde al zijn denken op de achtereenvolgende handelingen, die Rubini verrichten moest. Links, rechts, niet goed, doorloopen enz. Het gevolg was, dat zijn on willekeurige meebewegingen bijzonder sterk waren, zoo sterk, dat ze hinderlijk waren. Eens stootte ik hem flink aan, waardoor hij uit zijn licht auto-hypnotischen toestand ge raakte, tweemaal keerde Rubini zich om en zei: „Murmeln Sie doch nieht so laut". De meebewegingen van de stembanden, waar door het hardop onwillekeurig en onbewust fluisteren ontstond, was hinderlijk. De ge- dachtenleizer heeft deae grove meebewegin gen niet noodig, ze storen zelfs. Hij moest 't hebben van de onwillekeurige en onbewuste meebeweg'ingen, die anderen, minder gevoeli- gen of minder gedresseerden ontgaan en daardoor absoluut ontkent worden. James Braid had reeds in 1846 opgemerkt, dat de onwillekeurige en ongeweten meebe weging door den toestand van gespannen op merkzaamheid ontstaan. Wanneer de aan dacht van een bepaald persoon sterk gecon centreerd wordt op een of andere geestelijke verrichting, dan behoerseiht ziin wil de spie ren niet meer geheel, ze ziin als het ware aan zijn wil onttrokken. Terwijl nu de aan dacht strak gespannen is op een bepaalde to verrichten handeling door hem zelf of door een ander individu, wordt door de sterke voorstelling van die handeling een prikkel naar zekere spieren of spiergroepen gezonden waardoor bewegingen tot stand komen buiten den wil van den bedoelden per soon om. Zien wij nu naar den gedachtenlezer. Be ard heeft het al beschreven in de dagen toen Brown hetzelfde opzien wekte als Rubini bij ons. Hij gaf de volgende toelichting, die ik hier vertaal: „De gedachtenlezer gaat met verbonden oogen (Rubini houdt meestal de oogen. neergeslagen, z.e worden niet, zooals dat bij Brown en anderen geschicidde, ge blinddoekt) somtijds zeer snel met den per soon, die hem geleidt door de kamer, trap op, trap af, af de straat op; wanneer hij het te vinden voorwerp nadert, waarop de. gelei der zijn aandacht concentreert, dan wordt hem een lichte druk of beweging van de zijde van zijn geleider toegebracht, hetzij direkt met de hand of met het verbindende voor werp. (Bij Rubini het. kabeltje). Deze druk of lichte stoot is onbewust. Maar hij is voor den ervaren gedachteulezer voldoende als teeken, dat hij vlak bii het te vinden voor werp is." Het is interessant, hoe vele der geleiders ten sterkste ontkennen eenige beweging, ook onbewuste en onwillekerige, gemaakt te hebben. Ze zijn natuurlijk volkomen ter goe der trouw. Alleen als iemand weet hoe het gaat en hij fungeert zelf voor gedachtenlezer, dan eerst bespeurt hü do volkomen waar heid van het hier geschetste en reeds lang bekende proces. Dan is het onmiskenbaar, dat de gedachtenlezer gevoerd wordt, onbe wust en onwillekeurig-. Daarom is de proef persoon, die geleidt, van zooveel belang. Iemand, die eerlijk al zijn aandacht richt op de te verrichten handelingen, zal daar door reeds de beheersohing over zijn spieren verliezen, er worden kleine bewegingen op gewekt door de sterke voorstelling; deze be wegingen worden gevoeld door den gedach tenlezer. Sommige menschen fixeeren hufti aandacht slecht en zijn ïaarém nfét als gek leider ie gebruiken. Ook zü, die precies öfc d.e hoogte zijn en den arm altü'd' even straJtf houden om de pols, ziin niet als geleider1-, bruikbaar. Het beste ziin eerlijke' menschen^ die voldoen aan de vragen van den gedach tenlezer en dan vanzelf de kleine impulsen uit hun hersenen overbengen op hun eigen spieren en daardoor op den gedachtenlezer- Voor velen is deze verklaring te eenvoudige Zij gelooven niet aan deze onwillekeurige be wegingen, maar wel aan een zesde zintuig of aan occulte krachten. Het verschijnsel) blijft echter belangwekkend genoeg, ook al ifii de verklaring eenvoudiger dan men aatrvan' k el ij k zou denken. Bü alle gedachtenlezers mislukken experimenten reeds daardoor, dat' de geleider onwillig was of zijn aandacht niet behoorlijk kon of wilde eoneentreereu.' Wanneer iemand met volle aandacht bij dtf richting is waarin Rubini moet loopen ot voortdurend aan het voorwerp denkt, dat hij' vmden moet, dan kan hij op datzelfde oogen- blik niet de onwillekeurige bewegingen voe len en beheerschen die in zijn spieren ont. staan. Als er geen direct lichaamscoatact be staat, dan is de kans op fouten veel grooter, Niet wanneer er toch contact is bv. met het bekende kabeltje. Integendeel. De kleinste stoot of onwillekeurige beweging wordt door dezen kabel, óie als een langere hefboom werkt, in versterkte mate op de huid, maar vooral op de, diepe sensibiliteit der-gewrich ten (van pols en elleboog) overgebracht. De fijne waarneming van. den gedachtenlezef wordt dus niet gehinderd door het kabeltje, eerder bevorderd. De schrijver gaat dit na aan de hand van een proef in het weekblad „Het Leven" he-1 schreven en concludeert: Het is uit het heele artikel zoo klaar als de dag, dat de richting zonder te willen met en ook zonder contact aangegeven werd doof de leiders. Deze weten dat niet en kunnen dat ook niet weten. Als eerlijke menschen was hun volle aandacht bii het welslagen van de proef en twee dingen kunnen niet tege lijk in de volle aandaehtseoncentratie staan. Wanneer ze sterk aan een richting denken of denken „fout" enz., dan kunnen ze op di( oogenblik niet ook nog zich zelf waarnemen. Trouwens, de kleine spierbewegingen ziitf zóó gering,Mat ze zonder vooropgezet onder zoek ook een ander kunnen ontgaan. Onder de kleine spierbewegingen versta ik zoowe{ die in de ledematen als die van het hoofd oogen, romp en stembanden. Daar de Rubini niet, zooals Brown en andere geda,chtenle< zers geblinddoekt was en de geleiders mie( van een doek om den mond (om het onwille keurig fluisteren te beletten), voorzien wai ren, hebben deze experimenten geen beteeke- nis voor de vraag of er werkelijk van ge» dachtenlezen gesproken mag worden, dak wel van „spierlezen". De Rnbini zal de eerst»1 zijn om te erkennen, dat hier wel degelijk vajf het laatste en niet van het eerste sprake is. Daarmee, het zij nog eens herhaald, is vol? strekt niet geeegd, dat echte telepathie nie' bestaat. Alleen dezekunststukken, hoe be langwekkend ook, berusten op niets andeN 'dan. het waarnemen van fiine bewegingen van de zijde cler geleiders. Het phenomenal/ valt weg. Is cte telepaat.il ver van zijn doel ver wij» derd, dan weet hij dat reeds door het even? tueel zeggende diepe zwijgen van het puf bliek. Zoo lijkt het op het spel der kinderen met hun „warm en koud", die met verbonden, oogen een voorwerp zoeken moeten. Iedereen' is tot cp zekere hoogte een epierleaer, al kan) zooals gezegd, niet iedereen een Rubini won den. Elk paard is een epierlezer. Het leest de gedachten van zijn koetsier, door den durk van het gebit en weet, de samentrekr king of de verslapping der spieren voelend, naar welke zijde het gaan moet, al wordf geen woord door den koetsier gesproken; Hoe ver de paarden gedresseerd kunnen worden om de uiterst minimale beweginf gen waar te nemen, deed liet voorbeeld van de „Kiuge Hans" en van de Elb erf elder paarden zien. Ze trokken de vierde machts<, wortel zoo uitstekend, dat nog tal van men« schen gelooven, dat de paarden deze kennif als zoodanig bezaten. iWe mogen echter veis lig aannemen, zonder hierop dieper in W gaan, dat paarden geen wiskunde Ifcereji kunnen, maar dat ze in staat zijn vaak be ter dan menschen uit kleinigheden (onwil*, lekeurige bewegingen) af te leiden wanneer het rechte getal moet worden aangegeven; De dressuur van dit instinct heeft reeds to# bijzonder merkwaardige resultaten, gevoerd; (Slot volgt). Beleefd aanbevelend, 7023 BUITEN DE DISTRIBUTIE 7010

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6