"HM Mil.«MÉT BUITENLAND Van Overal De Ondergang van Wereldmacht. een I I FEUILLETON ORDE EN ARBEID KORTE BERICHTEN Vrijdag 18 luSi Tweede Blad Het vredesverdrag met Dustschland. Het verdrag in het Lagerhuis. De „Daily Chronicle'" zegt, dat de regee ring het Lagerhuis zal verzoeken a.s. Maan dag de wet ter goedkeuring van het vredes verdrag in een zitting, als de tijd het toe laat, in aha lezing-en behandelen. De Engelsch-Fransche overeenkomst zal eveneens zoo mogelijk geheel worden afge handeld. Lloyd George zal aanwezig zijn en aan de discussies deelnemen. Men verwacht Weinig kritiek c p beide wetsontwerpen. Men meent dat er niets zal geschieden, ten aanzien van een reconstructie of ver andering van het ministerie vóór het Parle mentair reces is, d.w.z. niet vóór October, daar de regeering van plan is het parle ment van ongeveer half Augustus tot midden October op reces te laten gaan. UIT ENGELAND. Het overwinningsfeest te Londetn. De overwinningsmarsch door Londen, Za terdag, belooft niet minder schitterend te zullen worden dan de feestviering van Maan dag te Parijs. Voorop gaan de detachementen in alfabetische volgorde. Eerst de Amerika nen, drie bataljons sterk, met generaal P.er- shing aan het hoofd, dan de Belgen, aan wier hoofd generaal Gillain gaan zal, dan de Eranschen, Italianen, Japanners, (alleen officieren), Polen, Portugeezen, Roemenen, Serviërs, Siamneezen en de S'lowaken. Bij de Engelschen gaat Beatty .aan het hoofd dermarineafdeeling en Haig met zijn genie - taais leidt de legerdetachementen. Alle af- deeangen van het leger zullen vertegenwoor digd zijn. Er zijn maatregelen genomen om de ge wonden en de weezen van gevallen strij ders een goede plaats te geven om tien optocht voorbij' te zien trekken. De belangstelling van buiten is zoo Igjroo-t, dat er al sinds dagen geen plaatsje in een der Londensche hotels meer is te krijgen. De kamerverhuurders, in de city zoowel als in de voorsteden, beleven een gulden lijd. Er worden echter, in tegenstelling met wat te Parijs het geval was, weinig klachten Jgfe- hoord over onredelijke opdrijving van dp prijzen. De toeneming van het aantal peers. In het Hoogerhuis heeft lord Curzon in antwoord op een vraag eenige cijfers mee gedeeld omtrent de toeneming van de Brit- fiche peerage. In den tijd van Koningin Alma I .waren er 188 peers, bij de troonbestijging van Koning George III waren er 224, bij die van George IV 372, van Koningin Vic toria 439, van Edward VU 591, van Geiorge V 623. Thans waren er 700 léden van het Hoogerhuis. Van Gladstone's regeering in 1868 totdie Van sir. Campbell Bannermam. in 1905 be droeg de toeneming van de peerage d(oor besluiten der. opeenvolgende regeeringen, 5 6 pCt. De ministeies van Campbell Ban- Herman en Asquith tot Mei 1915 dus, voeg den 89 leden aan de peerage toe, id,us gemid deld 9 per, jaar. De eerste coalitie-rggec- ring, onder Asquith, benoemde 21 peers,de tegenwoordige coalitie.regeering 36. ,Eem onderzoek naar de hlooge prijzen der levcins- behoeffcen. In het Lagerhuis heeft Bonar Law mee gedeeld dat d;e regeering volkomen den ernst beseft van de onrust die door ld© duurte wordt veroorzaakt en dat zij daarom besloten heeft een Commissie in te stellen om een onderzoek naar de oorzaken der hooge prijzen te doen. Dreigende bakkeysstakjing. De Engelsche bakkersgezellen dreigen met een staking die 2. Augustus zal uitbreken indien biet een bevredigende regeling wordt verkregen van de kwestie van het nachtwerk en van de andere arbeidsvoor waarden in de bakkerijen. Het gemiddelde loon der bakkers is 8 p. st. per week en «ij verklaren, dat dit loon onvoldoende is. Er zijn reeds verschillende Makingen voorgekomen, die buiten de or ganisatie omgingen en de arbeiderslevers verklaren, dat het moeilijk is de arbeiders in toom te houden. De gezellen verlangen afschaffing! van nachtwerk en Kondagswerk, een arbeidsweek van '44 uren en een minimumloon van 4 p. st. en betaling van alle erkende feest dagen en eindelijk dubbele betaling van overwerk. DIT DUITSCHLAND. De staking der landbouw- GEMENGDE BUITENLANDSCHE BERICHTEN Heiligschenenlde kerkdiefstal De corres pondent van d-e „Tijd" te Aken. meldt nader over den kerkdiefstal te Stolberg: Gedurende den nacht gelukte het dieiven in de kerk te komen. Zn sneden een paneel uit dé deur aan a-e z.g. „Katzenkecken.seito". en w-isten toen het slot te «penen. Midden in den nacht werden bewoners uit de buurt wakker door een hevigen knal, niet wetende, wat gebeurd was. Opzienbarende arrestatie. Wij lezen in het „Dagblad van Noord-Bra bant": Eenigen tijd geleden ontvingen wij- éen brief van een zekeren mijnheer Vierhout, die och arm begaan was met het lot der journalisten uit het zuiden. Hij: wilde ons helpen. Een bond te stichten. De kosten ervan zou hij-, uit de beurs van eenige rijke menschen, wel betalen. Wij hebben verbaasd- gestaan over deze grove poging tot omkooperij, waartegen wij door col lega's uit Zeeuwsch-Vlaanderen reeds waren ge waarschuwd. Maar het geval wekte toch onze nieuwsgierigheid en dus vroegen wij den heer Vierhout om een onderhoud. Het leek ons niet onaardig dezen man. eens aan z'n jas te trekken. Echter hebben wij op ons verzoek om een' on derhoud nooit eenig antwoord ontvangen. Telefonische aanvragen of mijnheer te spre ken was in het hotel, waar hij had opgegeven te logeeren, werden steeds beantwoord met de- boodschap „dat mijnheer de stad uit was." Wij, informeerden eens achterom; het heer schap bleek een jongmensch te zijn van even in de twintig, die hier op weelderigen voet leefde met andere vreemdsoortige typen, en in hun ge zelschap goeden sier maakte. Met hem verkeerde een zekere Muller en als middenpunt van het gezelschap pareerde de heer Cambresy d'Anco- na, een Belg, oud-secretaris der Nederlandsch- Fransche commissie, van wien gezien werd, dat hij leefde als een grand sinjeur en gezegd' dat hg te Bretfo een nieuw (fagblad zou oprichten. Deze mijnheer tfAacona is, met zijn secre taris, den heer Van Herwaarden, midden in zijn vreugden gearresteerd en door de marechaussee naar den Haag gebracht Blijkbaar om te worden verhoord; secre taris, den heer Van Herwaarden is intusschen weer vrijgelaten. Het troepje is nu uit elkaar gestoven en de heer Vierhout zal ons wel noodt meer komen vertellen, wat hij van plan is geweest met den Bond van Zuidelijke journalisten, die met vreemd geld hunne belangen zou beharti gen. Wij hebben echter sterk den indruk, dat wij hier te doen hebben met een onhandige en zeer doorzichtige poging om met buitenlandsch geld invloed te oefenen op de openbare meening in Nederland; de aanleggera schijnen zich echter bediend te hébben van menschen, die, om 't zacht te zeggen, voor hun taak niet berekend zijn geweest. Overigens moge het buitenland weten, dat de openbare meening hier te lande zoo onnoozel niet is, als men in den vreemde schijnt te den ken. perceel tm. ffe 'ie van Swindenstraat in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. kunnen wij nog nader mededeelen, dat de goederen her kend zijn als afkomstig van de firma' Alder in de Korte Houtstr. 14a te VGravenhage, waar Zondagnacht een inbraak heeft plaats gehad. De aangehouden personen, de gebr. Gans, die thans in arrest zijn gesteld in het politiebureau Muideipoort, blijven bij htm verklaring, dat zij de goederen van een onbekenden koopman op het Damrak gekocht hebben. De Amsterdamsche, zoowel als de Haagsche politie heeft een nauwkeurig onderzoek doen Instellen, men vermoedt dat men hier te doen heeft met een complot van meerdere personen, die zich den laatsten tijd veelvuldig aan inbra ken schuldig hebben gemaakt. In het oafé van J. van Hedvolrt aan de Putstraat te Waalwijk, te de 18-jarige S. uit dansen, waardoor hij reeds enkele malen niet goed was geworden, dood neergevallen. In de Betuwsohe buurtschappen Tonge ren en Weina bij Epe, ondervindt men da laatste tijden veel last van vossen, die ook over dag met groote brutaliteit de kippen hokken plunderen. De reeds gehouden drijf jachten, hebben tot dusverre niets mogen baten. In de pauze van de zitting der Amster damsche Rechtbank-vacantiekamer zaten de verslaggevers in de koffiekamer om de bran dende kachel. Juli 1919! (Hbld.) Dinsdagavond ongeveer acht uur raakte zekere Janssen, die doof Is, onder eene ter hoogte van het station op den Willem II- singel te Roermond passeerende losse machi ne van de stoomtram, met het treurig gevolg, dat hij zeer ernstig aan het hoofd werd ge wond, zoodat overbrenging naar het gast huis noodzakelijk was. Ziin toestand is le vensgevaarlijk. De recherche heeft aan zijn woning in de Jonkerfransstraat te Rotterdam aangehou den den koopman J. C. V. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan den inbraak, welke in den nacht ,van 18 op 19 April gepleegd is in de zuivelfabriek „St. Martin us" te Prüicenhage. Er werd toen 12.000 uit de brandkast vermist. De verdachte is ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Breda. Dezer dagen werd door L. J. v. E., Nieuwe Haven 102, te Rotterdam een chèque ad f 1000 en betaalbaar aan de Onderlinge Credietbank aan den Toerijstuin, verzonden aan zijn zwa ger te Bloemendaal. Deze heeft ze niet ontvan gen en op zijn verzoek werd hem een tweede toegezonden. Toen deze aan genoemde Bank aangeboden werd, bleek dat de eerste reeds was betaald. Het bestuur van de rubberfabriek Vrede- stein te Loosduinen, heeft een som gelds be schikbaar gesteld voor de uitzending van 140 kinderen van haar fabrieksarbeiders. Geduren de 14 dagen zal iedere groep in een tijdelijke daarvoor ingericht gebouw te Nunspeet onder dak worden gebracht-. Vierder zal de vennootschap voor haar kos ten een groep zwakke kinderen der Haagsche Gezondheidskolonie in hetzelfde gebouw doen verplegen, HOMAN UIT HET POOLSCH. 157 iWordt vervolgdX arbeiders. Da staking 'der landbouwarbeiders in kien Kreits Franzburg neemt af, daar de militairen, die de landgoederen bezet houden, de arbeiders tot werken dwingen/Het hervatten van 't werk was dringend noodig, omdat de liinzaadooget gevaar liep volkomen te bederven, welk 8®" vaar ook dreigde voor de .wintergerst en de suikerbieten Yan een op de landgoederen zetelende commissie uit het (verbond der land- bouwarbeiders werden vijftien leden gearres teerd en naar. Greifswald gebracht. Gisteren hebben opnieuw onderhandelingen tuisschen de vereeniging der landarbeiders en de bond der werkgevers in het landbouwbe drijf in Pommexen plaats gehad met het doel de staking der landbouwarbeiders tot een goed einde te brengen. Gisterenmiddag te twaalf uur is de burgerij in een tegenstaking gegaan. Alle winkels en bureaux zijn gesloten. Maatregelen d'er Kegcering. De Begeering van Pruisen heeft besloten den onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken, dr. Meyer- en den heer Kreohinski van het ministerie van oorlog Over Stettin naar Straalsond te zenden, als commissarissen met volledige volmacht, met opdracht ter plaatse de oorzaak der staking te onderzoeken en maat regelen ter beëindiging daarvan te nemen. Na het onderzoek kunnen zij, desgewensoht den staat van beleg en den arbeidsdwang wederom opheffen. De enclave BirkenfeW'. LVan gezaghebbende ziide verneemt het Wolff bur.: In Birkenfeld (een enclaVe van Pruisen, ten noorden van Lotharingen, grenzend aan liet saargebded en behoorend bii Oldenburg) zal morgen het landelijke comité, opnieuw ge kozen onder den druk der oceupatie-mpgend- beö'en, bijeenkomen. Op de agenda staat: af scheiding van .Oldenburg. Het is de rijksre- geering bekend, dat achter deze pogingen tot afscheiding zieh andere, zéér te veroordlee- len, plannen verbergen, die beoogen Bikkenfeld aan te sluiten bii het Saargebied', dat onder het beheer komt van den volkenbond. Dit zou beteeken en dat Birkenfeld tijdelijk het rijk ontinomen zou worden en tegelijkertijd een wederrechtelijk verplaatsen van de grenzen van het Saargebied, vastgesteld in het vredes verdrag. Deze plannen zijn in strijd met de grondwet' van het rijk en het vred'es'verdfag. De rijksregeering protesteerde daarom met de r.egeering van Oldenburg ten scherpste daar tegen. En zü zal een ieder ter verantwoording weten te roepen, die om; welke reden ook aan deze plannen meedoet. De Republiek Groot-Hessen, In de Pruisische Landsvergadering kwam o.®. de stichting der republiek Groot-Hessen aan de orde. De minister-president Hirsch deelde mede, dat in Juni een bijeenkomst van generaal Man- gin, den minister-president van Hessen. Ulrieh, en den minister van justitie Brentano had plaats gehad over plaatselijke quaestie®. Bij die gelegenheid was ook de republiek Rijnland ter spgake gekomen, tegen .welkei" stichting Ulrioh krachtig stelling genomen had1. Ook het plan van de stichting van den vrüstaajt Groot- Hessen. kwam cp het tapijt en toen Schijnt Mangin begrepen te hebben, dat voor de uit voering- steun dér Fransehe bezettingstroepen verlangd werd. Beide ministers echter hadden later verklaard, dat zulks n'ooit in hun bedoe ling had gelegen. De Pruisische regeering had onmiddellijk de noodige maatregelen getroffen en reeds den 14en Juli met, -de ïtifcregeefing de quaestie besproken. De Pruisische regeering was er van overtuigd, dat afscheiding van Pruisische gebieden gevaarlijk was voor het Rijk. En te meer als het gedeelten betrof, die nil tot het bezette gebied behoorden of die daar dichtbij: liggen. De Eranschen zouden niets liever zien dan een dergelijke verzwakking van Pruisen. Wij vertrouwen, aldus eindigde de minister president, dat Onze landgenooten aan den lin ker Rijnoever de verlokkingen van Frankrijk zullen weerstand bieden. Afscheiding van Pruisen -zo'u tot een afscheiding Van het RÜk kunnen leiden. 21 Juli. Het bestuur der sociaal-democratische partij, sluit zich aan bii het protest der Fransche, En- gelsphe en Italiaansche socialisten tegen den geweld vrede op den 2-len Juli. De meerdjerheldseecialisten scheiden zich af. De meerderheidssoeialiaten ziin uit den Yoll" zugsrat getreden. In den loop van Woensdag, hebben de reeh te-s oc-i a 1 is tisch e arbeidersL en soldatenraden een vergadering gehouden en oaaxin het besluit genomen zich van de onaf- hankeliiken en de communisten af te soheiden. Hun resolutie zegt waarom zij dit doen. De arbeidersraden hadden een politieke bevoegd heid. zoo lang de parlementen niet op democra tisch en grondslag samengesteld waren. De Vollz.ugsrat»heeft gedaan -wat mogelijk was om te verhinderen, dat de Berliinsche -arbeiders raad het tooneel -werd van -de laagste politi-eike demagogie en van hét ver3erfeTQkste dilettan tisme. Bii ,elk vraagstuk namen de andersden kende leden van den Yollzugsrat tegen de meerderheids-socialisten stelling; zij beschul digden de meerderlieidssocialisten voordurend van epionnage. Om deze redenen voelen rij zich, verplicht zich uit den arbeidersraad en dus ook uit den Yollzugsrat terug te -trekken. De fractie zal zelfstandig blijven voortbe staan. Zij besloot reeds ,om niet deel te nemen aan de demonstraties die door de onafhankelijk ken georganiseerd worden. De Freiheit zegt, dat het duidelijk ia, dat de meerderheid&socialisten naar een «voorwendsel gezocht hebben om de arbeidersraden te kunnen verdoelen. Indien zii de eenheid hadden willen bewaren, zoo ware dit mogelijk geweest, maar zii willen niet. Yoor de meerderheideeooialisten is het radensysteem overbodig en het eohijn- democratieche parlementarisme voldoende. Van het standpunt der raden -is de splitsing te be treuren. want het radensyeteem heeft slechts ain wanneer het gansche proletariaat erdoor vertegenwoordigd wordt, maar toch moeten de onafhankelijken de splitsing toejuichen, v ant de meerderheidflsocialisten zullen daardoor het laatste beetje invloed dat zij nog bii de Bejlijn- sohe arbeiders -bejsitten. wel verliezen. He tram te Berlijn gemeente tram. De vergadering van aandeelhouders Iran de Berliinsche "tramwegmaatechappii besloot met 140,000 tegen 80,000 stemmen om de tram aan de stad te verknopen.". Steenkolen uit Amerika. -De correspondent van de „Daily News" te New-York meldt, dat de Vereeni-gde Staten maatregelen treffen voor den uitvoer^ van 100 mtllioen ten steenkool tegen 22 sh. de ton. De prijs voor uit Engeland uitgevoerde steenkool bedraagt daarentegen OD sh. per ton. Amerikaansche deskundigen stellen in het licht dat de Britsch© mijnwerker thans 65 ton in het jaar minder delft, dan in 1900. Verder eat de helft van de Amerikaanche kolen machi naal gedolven w.ordt, en dat dit percentage in Engeland- maar 8 ten honderd bedraagt. Des ochtends, toen de menschen. ter kerk gingen, vernamen, zi\ het -bedroevende nieuws. De beeldenstormers hadden met dynamiet het tabernakel laten springen. De ontploffing was zóó hevig geweest, dat de tabernakeldeuren tot in het midden der kerk waren geslingerd; de muren van de kerk waren beschadigd. In het tabernakel waren de aanwezige heilige vaten verbrand. De H. Hosties lagen als gezaaid over den, grond. De kerkr.oovers namen behalve twee zilvergulde ciboriën, ook een monstrans mee. De Katholieken zijn diep bedroefd en uitermate verbolgen over deze heiligschennende daad. Een ontploffing. Te Hohenschönihausen ia een partij munitie, die daar opgeslagen lag om vernietigd en onschadelijk te worden ge maakt, ontploft. Er ontstond een brand, die gr o o te materieel© ®cli a do Jheeft a a.n ri cïi t Eea maker yan ongepaste grappen. Men sohrhft ons: Te lerivew!nadeel (Ex.) vermoedelijk in of nabij het dorp Hallum bevindt tioh ies.e.7vd. die er ongepaste ,arappen op nahoudt. Hii -befivftPt zich n.l. om aan yerechil lende bla den, die in deze gemeente veel gelezen. worden, advertenties op te sturen, onder teek end door andere inwoners. En dat van allerlei aard. Dan krjjgt iemand ziin eigen overRjdensberioht on der de oogen. of krijgt kooperg aan huis yan artikelen, die hii niet bezit en die hij natuurlijk ook niet adverteerde of v'inden menschen, die niet aan trouwen met elkaar denken, een onder- trouw-advertentie in een dezer bladen opgeno men. De politie tracht den dader op te sporen, maar tot nog toe zonder gevolg. Voor de be trokken. bladen ia het ook een schadepost, daar de advertenties natuurlijk niet betaald worden. Ontevreden huiseigenaars. In een druk be zochte vergadering van de Vereeniging van Huiseigenaars te Middelburg is o.a. besloten -de kleine reparatiën aan de huizen voor rekening van de huurders te laten. Na uitvoerige discussie werd een motie aan genomen, waarin de leden, overwegende dat vele leden blijkens de gedane Voorstellen zich als huiseigenaar schromelijk verongelijkt ach ten, omdat alle andere ondernemers door den oorlog ontstane hoagere exploitatiekosten en levensonderhoud op hun afnemeis mogen ver halen, maar dit aan den huiseigenaar niet wordt toegestaan; overwegende dat bijna huis eigenaren kleine luiden' en zelfs weduwen ziin die hun bronnen van bestaan bedenkelijk zien verminderen overwegende dat door do huidige wet de positie van den huiseigenaar uiterst zorgielijk is geworden, wat ook blijkt uit ;het vele verkoopen van buizen: en hun vertrouwen uitspreken dat hun be stuur a-lle wettige middelen zal te baat nemen om te trachten verbetering in hun zorgvollen toestand te brengen. De telepaath Morini. In de Koninginne- zaal van de Hoeden te Rotterdam heeft Don derdagavond de heer Morini zijn eerste pu blieke séance gegeven in telepathie, ern. Op zijn experimenten in het uitvoeren van opdrachten had dit debuut blijkbaar eenigen invloed; althans hij reageerde lang niet zoo zeker en vlug op de meeste gedachte wils uitingen als bij zijn optreden en petit comité van de vorige week Zaterdag. Voor een goed deel zal dit overigens wel op rekening komen van de geleiders, die zieh niet allen evenzeer het essentieele van hun taak be wust schenen. Overigens dient erkend, schrijft „De Maasb.", dat Morini in het op sporen van personen, Rubini beslist de baas is; zoo feilloos en gezwind schiet hij ten deze op zijn doel af. Na de pauze gaf Morini nog enkele sugges- tieproeven. In een militair, die verklaarde nu en dan aan spiritisme te doen, vond hij' een gemakkelijk object voor zijn experimen ten. Hij slaagde er onmiddellijk in dezen ge voelloosheid te suggereer en, zoodat de man, volgens zijn nadrukkelijke verklaring vol strekt geen pijn ondervond, toen hem een hoedenspeld door de wang werd gepriemd. Een in de zaal aanwezige geneesheer consta teerde de aangebrachte verwonding. Ten slotte herbaalde Morini de sensationeöle ope ratie bij zich zeiven. Of het speciaal deze laatste vrij griezelige vertooning was, die haar invloed deed gel den en de sfeer van nervositeit nog wat ver sterkte, maken wij niet uit: evenals bij Do Rubini in Haarlem, deed zieh echter ook hiier het geval voor, dat een der aanwezigen met wien Morini in het gflheel geen proeven had genomen in zwijm vieL Deze heer werd spoedig met suggestie weder tot be wustzijn gebracht, maar moest toch tengevol ge van duizeligheid, op twee personen steu nend, de zaal verlaten. In beslag gejnomen gouden voorwerpeuher- kend. Naar aanleiding van de in beslag name van een groote Kaevtelheid gouden' voor werpen, door de Amsterdamsch* politie in een Schippersactie. Men schrijft ons uit Am sterdam d.d. 17 Juli: Wij hadden, hedenmorgen een onderhoud met den heer de -Groot, voorzitter van den Algemee. nen Sohipp-ershond. In dat onderhoud vestigde de heer de Groot ier de aandacht op, -dat allerlei geruchten de ronde doen, die geheel en al bezijden de waar heid zijn. De meening b.v. dat de schippers te rug verlangen naar den toestand van voor den oorlog; er i-s niemand, die dat wil. Echter ook de nieuwe regeling ingevoerd door het Rijk wil men niet. Wat de schippers willen, is het volgende: Bevrachting uit te voeren op de beurt naar vaste tarieven. Het liefst Zou men daar nog het Riik buiten willen houden, omdat de schippers me&neni best in staat to ziin, hun eigen regeling door te voeren. Wanneer men wil beurtbevrachting tegen vastgestelde tarieven, aldus de heer De Groot, dan kan de handel net zooveel schepen krijgen, als hii hebben wil. Collect. Arb. contract Sigarenlmdustrie. Op een conferentie v'an den voorzitter van het Verhond van Ver. van Sigarenfabi-kanten in Nedeland, den heer W. Dresselhuys met d-e voorzitters der vier werkliedenorganisaties, deelde eerstgenoemde op een desgetreffende vraag mede, dat helt reeds lang toegezegde ont werp van het Coll. Arb. Coutr. binnen enkele dagen den werk lieden bond zou kunnen worden1 aangeboden. Sigareuindustrie. De Hoofdbesturen deï viea: werkliedenbonden in deze industrie hebben aan de fabrikantenorganisatieg het verzoek ge richt, aan alle werklieden, werkzaam in hel bodrijf. een extra loontoeslag te verleenen. van 50 pOt-., zoolang heft nieuw ooileotief arbeids contract nog niet in werking is getreden. Be Germanen waren het t.- komea en hadden drie zijdenv</iaeinscile le®er Vierhoek bezet, die door^e rivl^V™ on«gelmatigen lage vat was aan drie kanten zij had/w/U''11 :l-'c'n.au gen aan het water gekozen. De vlakte, den door een bergreeks afgesloten was, lieten zi j ZU,1" Romemsche legioenen over, zoodat deze niet in sta' t Waren hunne strijdkrachten vrij te ontwikkelen. a 'ten hoogste verrast had de Imperatorfilosoof bij zonsopgang een woud van helmen en lansen gezien, waarheen hij ook zijn oog wendde. De barbaren hadden wiet eens den heelen nacht gerust, doch waren tot op twee Itoraeinscho mijlen (drie kilometer) afstand van het Romeinsche leger genaderd. Recht tegenover dit leger stond Servies met zijn eigen volk en met de Jasi- gers, hnks de Markomannen van koning Wadomar, rechts üe Quaden. Reeds waren zij in beweging tegen het Romeinsche t,er en nadat dit door een halven cirkel was ingeslo ten, hielden de klanken hunner hoorns op. voorge- •Marcus Aurelius zag in, dat hij zich in een val be vond want in de rug versperden de bergen hem de te rugtocht. In plaats van een verstandig operatie-plan te ontwerpen, dat den benarden toestand misschien kon redden, wierp hij een sluier over het hoofd, liet een witten os voor zich brengen en stiet het beest ónder plechtige ceremoniën eigenhandig het mes in de keel, terwijl hij bad tot Mars, den krijgsgod, om een red dende gedachte. In een dof zwijgen omgaven hem de oudere tribunen en prefecten. De ervaren krijgslieden zagen elkander schouderophalend aan, als wilden zij zeggen Het is niet genoeg een rechtschapen mensch en denker te zijn om een leger ter overwinning te voeren. Doch Marcus Aurelius gevoelde dat zelve ook, want toen hij het offer geëindigd had, wierp hij zijn veld- heeren vragende blikken toe. Ieder van hen wist zeer goed wat er te doen stond, maar niemand had het recht raad te geven zonder door den opperbeve hebber daar toe uitgenoodigd te zijn. Immers, deze vreesachtige droomer was hun Imperator, voor wiens bee enis zij trouw hadden gezworen. Wijl niemand zich liet hooren, sprak de Imperator met sidderende stem Een zware dag is voor ons aangebroken. Hij,- wren de god des oorlogs een gelukkige gedachte heeft ingegeven, verberge die niet voor mij. En zich tot Publius wendend, voegde hij daaraan toe Spreek Publius. Dadelijk begon Publius Onze soldaten moeten trachten het water te be reiken anders zal de felle zon hen den slag doen ver liezen; zij moeten ook meer ruimte van beweging hebben De twee Illyrische legioenen moeten in wig- vorm zich opstellen met de spits naar den Donau, want de vijanden zullen gelijktijdig van het Westen en het Oosten den aanval onderriemen. Het derde Mclitini- sche legioen moet zich naar links in de richting van Arabo bewegen, de vlakte tusschen de rivier en de bergen vullen en ons een uitweg openen, voor het geval dat de goden ons verlaten mochten. De ruiterij aan beide zijden van het Melitinisch legioenEn Publius ontwikkelde thans een in onderdeelen uitge werkt krijgsplan. Eerst aan het slot zijner rede werd hij gewaar, dat hij op den toon van opperbevelhebber had gesproken. Hij had niet geraden, doch bevolen. Maar Marcus Aure lius was met dea inhoud zijner woorden zoo ingenomen, dat hij niet eens op den barschen, militairen toon ettc Hij zag om zich heen de tribunen en prefecten zwe gen zij waren het dus eens mot Publius' plan De Imperator wenkte tot een troep bereden centu- rio's, die op zekeren afstand bevelen wachtten Zij spoed den zich nader en Marcus Aurelius herhaalde met krach tige stem de schikkingen, die Publius wilde treffen De grond dreunde onder de hoeven der Cappado- nische hengsten de centurio's droegen de bevelen van den Imperator aan de jongere tribunen over Een kwartieruurs later hoorde men op verschillende plaatsen de tuba's weerklinken het leger maakte zich tot den strijd gereed Het was hoog tijd, want van Strigonium uit naderde een zoo geweldige stofwolk, dat de geheele noordelijke zijde van den vierhoek daardoor was verborgen Met 'n breed front stormden de jasigers op de Romeinen aan Toen zij dezen genaderd waren, verdeelden z(j zich, volgens hun strijdwijze, ir twee helften, die zich weder in kleinere afdeelingen splitsten, en begonnen den aan val Dekt u i schalden de tuba's, en een hagel van pij len stuitte af op hst schilden dak dar Romeinen Snel ontwikkelden zich nu de linmaioJGtoe boogschutters en slingeraars ia een iange keten aan beide zijden van het voetvolk Hunne dcsltreffands schmten, die, wegen- het eigenaardig pant-er der Ja-igers, vooral gericht waren op hunne onbedekte gezichten en op de pooten hunner paarden, werkten sterk afkoelend op den strijd lust der aanvallers Het beweeglijk» Slavische volk herhaalde ra zijn taStfeche, korte terugtochten wel is waar tikans zijn aanvytften met de pijlen, doch z(j lieten g'iwter tussor<tsnraimten tusschen hen en het 1-ger van den Inay.»rator 'i'vre paar adeiaareoogen sloegen met gespannen Wik van tegenovergestelde standpunten het gevecht tusschen de Jasigers en de Romeinsche boogschutters gade, dat uit de verte den indruk van een onbloedig spei maakte Publius, die meer naast dan achter den Imperator de bewegingen der legioenen volgde, glimlachte be vredigd, want de Illyrische troepen voerden, hoewel zij nog nieuw waren, het kunstige plan dat de pre fecten, tribunen en centurio's goed hadden begrepen, in de grootste oroe uit Onder de beschutting van boogschutters en slin geraars, van welke de Jasigers thans zoo ver warden gehouden, dat hunne pijlen slechts den grond raakten, vormden de lilyrlërs een reusachtige wig De comman do's der tribunen en centurio's verstomden, de sig nalen der tuba's hielden op Daar stonden nu de a legioenen in dea gewenschten staDd een wijl onbe weeglijk; eindeljjk weerklonk een marsch en de ont-. zaglijke massa van menschelijke lichamen zette zich in beweging, alsof zjj een samengevoegd geheel vorm den. Tegelijkertijd kronkelde langs de helling van het gebergte een reusachtige slang het Melitinische regi ment rukte op in de richting der stad Arabo. Ook Servius hield het oog onafgewond op den vijand gericht. Omgeven door d« geslachtshoofden van zijn stam, reed hjj voor zijn troepen uit en naderde het Romeinsoh» leger op eenige afstand. De zonnestralen werden weerkaatst door de schubben van zijn zilveren pantser en omgaven hem met een stralenkrans. Hij was in wijden omtrek zichtbaar en stak hoog boven het voetvolk uit. Hii overzag de golvende massa voor zich en toen <Ja Illynörs zieh in beweging stelden, wendde hij zich otü, roepende De Jasigers moeten hen met hun geheele macht "aneengct.loton aangrijpen. Dadelijk scheidden zich twee Slavische heeren uit zijn gevolg af en reden in verschillende richting naai hunne landgenooten. Servius bevel vorder Do ruiterij van den koning moet de spits van 4e Romeinsche wig afslaan de Quaden moeten in het midden aanvallen. Tegelijkertijd moeten de eerste twee afdeelingen van het voetvolk voortrukken ea rechts en links achter de ruiterij vooruitdringen. Weder zonderden zich eenige hoofden af van het gevo g van den veldheer en brachten diens bevelen over aan do Germaansche volkeren. Het leger van den Imperator rukte midderwijl voort; durend verder, met iedere minuut meerdere ruimte winnend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5