Kerk en School Uit den Omtrek STADSNIEUWS Kunst en Kennis ORDE EM ARBEID LEGER'EN VLOOT lik een 30-tal bereid verklaarde wn bi) ofc be diening behulpzaam te zijn. Inmiddels was echter de bemiddeling Inge roepen van den secretaris van den Kellnérs- bond, en deze, in allerijl per atax gearriveerd, verklaarde den eisch van de kellners ongemo tiveerd. De staking werd daarna opgeheven. Vain een verdwijnend crisis-bureau» lu een „brief uit de Hofstad" in de „Prov. Drentsche en Asser Crt." lezen wij het volgende over een der vele ten doode opgeschreven crisis- bureaux „Een der crisis-bureaux. Meneer de chef-de- bureau. Vierhonderd gulden salaris per maand. Hij kwam als regel 's morgens na tienen en vóór elven, terwijl het kantoor om negen uur begon. Het gebeurde vaak dat hij pas tegen twaalven arriveerde of ook wel dat hij in het geheel niet kwam. Als hij kwam, was zijn eerste werk de „Nieu we Rotterdamsche Courant" te lezen. Een heel enkele maal kwam er wel eens iemand om meneer te spreken. In de kamer hing een groot biljet met het opschrift: „Maak het kort." Hij was o.a. belast met het aannemen van personeel. Eenige moeite om naar goede krach ten te zoeken deed hij niet. Het kantoorpersoneel bestond uit gewezen dienstmeisjes, winkeljuf frouwen, een paar reizigers en winkelbedienden, meer echter jonge dames. 'Het salaris dat hij zeif maar bepaalde, wisselde naar gelang.... de solliciteerende dametjes leelijk waren of een lief snoetje hadden van 40—60 gulden per maand. De hoofd-correspondente was een juffrouw", die nooit van haar leven iets van corresponden tie had geleerd. Zij deed dan zelf ook niets an ders dan brieven afstempelen. Bij de liquidatie van het bureau heeft zich het volgende voorgedaan. Een der „hoogere" heeren was het eerst aangewezen om opgedoekt te worden. Men deed het lekker niet. Iemand van rang lager werd aan den dijk gezet en de hoage meneer trad in diens plaats om nog een beetje lancer uit de staatsruif te kunnen eten. Natuurlijk was dat nog niet genoeg. De heeren hebben zelf bij den Minister aangedrongen op een toelage voor het liquideeren, te weten voor den hoofdboekhouder 3000 gulden, voor de juf frouw die hoofd-correspondente heette 750 gul den en voor den kassier eveneens 750 gulden. Klachten werden nooit onderzocht. Kwam er een bij den Minister dan werd deze kalm ver zonden aan het bureau waarover geklaagd werd met het verzoek: „zij deze verzonden om raad en advies." Wat die raad en dat advies beteekenden valt te begrijpen." Of het ook tijd werd dergelijke erfenissen van Posthuma op te ruimen? Twee jongens verdronken. Zaterdagmid dag omstreeks half vier waren twee jongens van ongeveer 20-jarigen leeftijld op het Wil- helminakanaal te Tilbnrg aan het roeien. Een van hen wilde zich naar het achterste gedeelte van de hoot begeven, met het gevolg dat hij uit de boot sloeg en te water ge raakte. De drenkeling wilde zich aan de boot vastgrijpen, doch hierdoor sloeg ook de twee de roeier te water. Beide verdronken jam merlijk. Een uur later werden hunne lijken opgehaald. Auto-ongeluk. Gisternacht ongeveer half vier botste een auto. bestuurd door den eige naar, den heer Bieze, tegen het hek van de Brug bij de Prius Hendrikkade te Amster dam tegenover het Victoria-hotel. De heer Bieze en zijn echtgenoote werden te water geworpen. Do heer kwam met den sohrik vrij, terwijl de dame bewusteloos het Victo ria-hotel werd binnengedragen, waar bleek, dat zij eenige kneuzingen aan horst en dij been had bekomen. De auto werd geheel ver nield. en Boskoop wens enen te volgen en wier ouders of v'Oogden niet of slechts gedeeltelijk in staat zijn de kosten daarvan te dragen, daartoe in de gelegenheid te stellen. Zij, die voor één dezer toelagen in aanmer king wenschen te komen en overigens aan de eisch en van toelating tot een van deze scho len meenen te kunnen voldoen, moeten zich daartoe schriftelijk aanmelden bii den direc teur der betreffende school, bij wien nadere inlichtingen kunnen worden verkregen. De HoogEerw. Pater Murray. Naar de „Maasb." verneemt, zal de Hoogwaardige pater Patricius Muuray, generaal der. paters Redemptoristen, in gezelschap van den Ne- derlandsohen pater ter Haar. als zijn seoreta- ris, op zijn visitatiereis het klooster Wittern aandoen. Z.H.E.W. komende uit België, waar hij de kloosters der Redemptoristen visiteer de, zal na kort verblijf te Wittem over Roo sendaal en Rotterdam naar Engeland ver trekken, om daarna visitatie te houden in de Duitsche provincie. Prof. Dr. J. Verdam t Na een langdu rige ongesteldheid is te Leiden op 74-jarigen leeftijd overleden prof. dr. J. Verdam, ond- hoogleeraar in de Ned. Taal der middel eeuwen, der 17e eeuw en van den tegenrwoor» digen tijd, aan de rijksuniversiteit aldaar. De wet-De Visser in gevaar? Men schrijft uit Purmerend d.d. 18 Juli aan de Jkfaasb." In de heden gehouden vergadering van on sen gemeenteraad werd een voorstel aange nomen, om aan H. M. de Koningin per re quest te verzoeken, hare handteekening niet onder de nieuwe salariswet te plaatsen. Een wet, waar rechts 50 jaar voor heeft ge streden. Een wet, in de 2e Kamer met al- gemeene stemmen aangenomen, de 3 commu nisten uitgezonderd. Een wet, bijna niet be streden in de Eerste Kamer. En deze wet mag volgens onzen raad niet in het Staatsblad verschijnen, omdatde gemeente de pensioenbijdragen der openbare onderwijzers niet zal mogen betalen. Leg daar nu naast, dat diezelfde raad indertijd de wenschelij'kheid uitsprak van spoedige af handeling der onderwijswet en dat hij in ge breke is gebleven om de onderwijzerssalaris sen reeds vóór dien tijd op een behoorlijk ni veau te brengen. Alleen' de Anti-Rev. en de Chrlst-Hist, stemden tegen. Als 't requst nn maar met bekwamen spoed wordt ingediend, anders is de fout van Tweede en Eerste Kamer onher stelbaar. Onderwijs Riikstuinbouwscholen. De Mi nister van L., N. H., brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar wederom van Rijkswege enkele toelagen tot nader te be palen bedragen beschikbaar zullen kunnen worden gesteld, ten einde jongelieden van goeden aanleg, die het onderwijs aan een der Kijk s tu i no o u w wi nte r s ch o 1 en te Nijmegen, Hoorn, Alkmaar, Aalsmeer, Lisse, Naaldwijk Beethoven aüs kookkunstenaas*» Dat ook groote geesten zich met kleine din gen kunnen bezighouden, bewijst het volgende, zegt de „Holl. Lelie": Beethoven had de gewoonte, allerlei gebeur tenissen uit zijn huishouden hij was, zooals men weet, ongehuwd op te schrijven. Waar hem kennis en ervaring ontbraken, was het zijn gewoonte, raad van anderen i nte win nen. Tusschen zijn papieren bevond zich b.v. een vragenlijst, die hij eigenhandig had opge steld en waarvan de antwoorden in een vreemd handschrift waren ingevuld. Er stond o.a op: „Wat moet men den dienstboden 's middags en 'savons te eten geven, zoowel wat kwaliteit als quantiteit betreft? Hoe ikwijls krijgen zij vleesch? Hoeveel rekent men voor drie perso nen? Moeten zij ander eten hebben, dan ik zelf? Of wordt er voor allen samen gekookt?" Enz. enz. De notities van den grooten toondichter uit de jaren 1819'1823 bevatten ook vieel over- de dienstbodenkwestie. Er stond o.a.; „Op den 31 en Januari heb ik de huishoudster opgezegd.'' Of: „15 Februari is de keukenmeid in betrek king gekomen." 8 Maart: „De keukenmeid met 14 dagen opgezegd." In de daarop volgende jaren veranderde hij gewoonlijk één of twee keer per maand van personeel, somn nog vaker. En daarbij ging het stormachtig toe. Een tijdgenoo- te van den grooten meester vertelt n.l.. hoe zij met haar echtgenoot een bezoek aan den compo nist bracht en hoe hij; toen met een gezicht vol kraben te voorschijn kwam. „Ziet eens. hoe men mij heeft toegetakeld!" was het eenige wat hij zei. Hoe doover Beethoven werd, hoe meer de kwellingen met zijn personeel toenamen. Einde lijk had hij er meer dan genoeg van enontsloeg ze allen in groote woede. Hij nam zich voor, zijn huishouden nu verder zonder hulp klaar te spelen. Op de markt kocht hij zelf in en droeg alles eigenhandig naar huis. Hij, kookte ook in eigen persoon en daar hij vond-, dat de zaak boven verwachting goed lukte, kwam hij, op het origi- neele denkbeeld, eenige van zijn vereerders en beste vrenden tot een zelf bereid middagmaal uit te noodigen. De gasten verschenen, zonder iets van dit alles te vermoeden. In plaats van den kunstenaar in zijn kamer te vinden, te mid den van partituren, vonden zij hem voor het fornuis met een wit schort voor en een punt muts op, bezig een pan met groenten te stoven, waarop hij zijn gasten wou tracteeren. Men ging aan tafel. Beethoven droeg zelf op en bediende zijn gasten ook zelf. De genoodig- den keken vreemd op van dit alles, maar ze werden nog onrustiger, toen hun later bleek, dat het geheele maal - bestaande uit soep, groenten, vleesch en pudding geheel onge nietbaar was. Het wild was zwart verbrand en de pudding, die te voorschijn 'Tcwarn, spotte met alle beschrijving. Kort en goed, niemand roerde een bete aan. De gastheer probeerde te vergeefs de dischgenooten tot eten aan te moedi gen men dronk slechts wijn en at fruit. Het diner bleef den gasten nog lang in herin nering en een van de beste vrienden van den toonkunstenaar kon niet nalaten hem te bedui den, dat hij meer aanleg voor muziek had dan voor de kookkunst. Hij deed tevens een goed woordje voor de in drift ontslagen huishoud ster, die dan ook werkelijk in eere werd her steld. Beethoven heeft sindsdien nooit meer zelf gekookt. Werkg-eving en Arbeidsbeurs. De R.-K. Stueadoorspatroonsvereeniging „St. Anto- nius", te 's-Gravenhage, heeft het bindend besluit genomen, dat met ingang van Maan dag 21 Juli a.s., alleen werklieden zullen worden aangenomen door bemiddeling van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs aldaar. „De Hanze," De Centrale Raadsvergade ring, tevens 12e Jaarvergadering; van de Hanze in het Bisdom Haarlem zal worden gehouden op Woensdag a.a. te Leiden. Een verzoek. De Ned. yereenlging van Spoor eh Tramwegpersoneel heeft een schrij ven gericht aan den Minister van Binden* landsche Zaken, waarin zij dezen verzoekt, de uren waarin werknemers hun stemplicht kunnen vervullen, inplaats van tot 6 uur 's namiddags, te stellen .tot 10 uur 's namid dags. Door de huidige regeling kan een groot gedeelte van de bij hun aangesloten werk- nemers hun stemplicht niet vervullen. Feestviering 10-jarig bestaan R.K. .Vak bureau. Vrijdag 18 Juli was de dag, waarop het Bureau voor de R.K. Vakorga nisatie 10 jaren bestaan had. De feestelijke herdenking van dit feit zal plaats hebben in begin September. Bereids is een feestcommissie gevormd, be staande uit dé heeren A. J. Loerakker, iW. Mooyman, L. F. Guit, A. .0, van Zeeland, en J. Th. Nykamp. Deze commissie meende, dat het feest zoo- zoodanig moest worden ingericht, dat er voor de R.K. Vakbeweging een blijvende herin nering bleef en vervolgens dat het feest dienstbaar inoet worden gemaakt aan den groei onzer R.K Vakbeweging. Ontzaggelijk veel is door. het R.K Vak bureau in zjjn 10-jarig bestaan verricht, in het zedelijk en stoffelijk belang der katho lieke arbeiders. Daarom moet het feest on zer „Centrale" van buitergewonen aard zijn. De feestcommissie meende, dan ,ook alle leden der bij het R.K. Vakbureau aange sloten Vakbonden in de gelegenheid te moe* ten stellen, door een geldelijk© bjjdrage voor één keer van hunne, sympathie, .en dauk- haarnêlu getuigenis af te leggen. Indien elk lid wat bijdraagt kunnen we opze R.K;, .Vakbeweging een geschenk' aanbidden, 6n ze heerlijke beweging waardig. Ned. R.K. Slagersgezeüenboin! „St. Joris" Als opvolger van den heer J. Verhaar (den Haag) .is ais Bondssecretaris-vrijgestel- de benoemd de heer A. v. Rijswijk (Utrecht) Het Bondssecretariaat is vanaf lieden ge vestigd; 'Tulpenstraat 8, Utrecht, Viering van den jaardag van II.M. de Koningin. D:e Minister, van. .Oorlog heeft tei keunis gebracht van de landmacht dat da Koningin goedgevonden heeft, dat op 1 September a.s. parade wordt gehouden, zoo* als vroeger, plaats had op. Har er Majesteits verjaardag. Ter gelegenheid van den verjaar.» 'dag van de Koningin kunnen eveneens sp.ort» feesten w.orden gehouden. ,Tot voorbereiding van die feesten kan gelegenheid worden jge» geven voor zoover dit met do belangen vap den dienst inzonderheid .voor wat betreft de recruten.opleiding is overeen ta bren gen. Voor aankoop, van prijzen e.a. Smedailles worden behalve de' bedragen bejdpeld in L- O. 1919, 03 242 eenige bedragen Ijeschikbaar gesteld, varieerende van f .7.60 tot 30 voor onderscheidene troepenafdeolyigen. Voop (d|0 grenswachten en detachementen wordt mm bedrag beschikbaar gesteld onderscheidenlijk van ten minste, 2.50 en .5 en ten ho,ogsit;ö 4 en 10 berekend naar 20 ct. per mam SCHOTEN, Geboren: M. J., van S. Apeldoom-Eeltink B., d, van J, Vmk-Ruiis J., z. van A. van Dai en-Groenendaal - B. Th. z. van F» Sdiaafsma-Houweling - S. F., d. van S. J. van der Vlies-Lodder 1 J, z., van O. J. Rookhuijzen-Mulder. Overleden: G. van Dijca 8 md. H. A. Dekker, echtg. van E. M. Kemps, 63 jr. Gehuwd: L. A. T. Evers met M. J. H. Beij. Ondertrouwd: N. A. Th, van Reifsen en B- T H A van Velsen J. van de Wakker en M C. van de Weegh D. W. van Waard en w! A. H. Evers 'Hi. W, Belterman en Chr. Bottelier. VELSEN -DRIEHUIS. Braad. Zaterdag middag en Zaterdagavond woedde een zwaai- on we der boven -dezen omtrek, Des avonds s oeg de bliksem in de hooischelf bii de pasgebouwde boerderij van den heer Koekx aan den Hage- lingeiweg. Het hooi .was er. ras in geborgen. De boerderij, die eerst pas .was betrokken, bleei gelukkig' gespaard. VEÜSERGORD. Goed afKcloopen, Zater dagavond tegen 10 uur waren in do Willebrord- straat velen getuige v-an een ongeval, dat ,g,e- lukkias goed afliep. Van een met groote melk bussen beladen wagen brak de ijzeren Pen van de dissel, zoodat de paarden op hol sloegen. Zij vlogen het trottoir op. aoodat de wagen tusschen een boom en het ijzeren hek .voor een woning bekneld geraakte. De verschrikte paar den renden weg en holden tegen een telefoon paal voor den sigarenwinkel van moj. G.> aan den Stationsweg op. De beesten rolden over de straat, doch men wist ze toen te grijpen. Het scheelde maar weinig, of er waren menschen, die van 'it Station kwamen, onder geraakt. Nu liep alles met .vreeselijk schrikken af. De koet sier maakte het gebrokene voorloopia en wilde de paarden er .weer voorspannen, maar. indien men de beesten niet vastgehouden had, zouden er weer ongelukken gekomen zün. want zij sprongen huizenhoog. Daarop werden ze weer uitgespannen en heeft men ze naar de stal go- bracl VELSiEIN. B. en W. bieden den raad de vol gende aanbeveling aan ter benoeming van een gemeentelijke geneeskundige1. E, Grabpu, arts ta Velsen. 2. I. W. do Vries, arts te Erane- ker. 3. J. Th. de Geus. arts te Kampen. B. en W. stellen voor afwijzend ito be schikken op de adressen van ambtenaren- en werklieden-organisaties, betreffende premievry pensioen, welke door den gemeenteraad bij ver schillende besluiten in handen van burgemees ter en wethouders zijn gesteld om advies, Verder stellen zij voor aan te houden de adressen, houdende verzoeken om loonsverhoo ging of positieverbetering van de in dienst dor gemeente zijnde werklieden, ui© in de vergade- xngen van den gemeenteraad respectievelijk van 25 Maart. 20 Mei, 17 Juni en 1 Juli 1919 in handen van burgemeester en wethouders wer den gesteld om advies. Naar aanleiding van de besprekingen ge voerd in de vergadering van den gemeenteraad van 14 Januari 1919 over het door het lid D. E. G. Schilling ingediende amendement op de „Algemeen© bepalingen, toepasselijk op de wer ken van den dienst van het bedrijf openbare werken der gemeente Velsen" steilou B- en W. den gemeenteraad voor. de in dit amendement bedoelde paragrafen te lezen als volgt; 44 minimumloon. Blz, 951. 2e alinea; „Aan de werklieden zal geen lager loon mogen worden uitgekeerd, dan het op den datum der aanbe steding te IJmuiden geldende loom met dien verstande echter, dat voor de werklieden wier loon bij collectief contract is geregeld het loon van het laatst afgesloten collectief contract zal gelden en voor de werklieden wier loon niet bii collectief contract geregeld is zal gelden het te IJmuiden geldende normale loon. Voor deze laatste catagoxiën van werklieden zal het loon voor iedere aanbesteding door burgemeester en wethouders worden vastgesteld." 51, Uitkeering bij ziekte. De le alinea ie lezen als volgt;' ..Ten opzichte van uitkeering bij ziekte zullen gelden de daarop betrekking hebbende bepalingen van het laatst-afgesloten collectief contract." De 2o alinea te laten ver vallen. 56. Ten opzichte van deze moeten B. en W. hun standpunt handhaven. Wil men hooger beroep van de beslissing van burgemeester en wethouders, dan zal er hooger beroep moeten zijn op den gemeenteraad, nimmer bij een buiten het gemeentebestuur staand lichaam. CASTRICUM. De toestand der wegen is op verscheidene plaatsen onhoudbaar, waarom in de laatste raadsvergadering besloten is om een inspectiereis door der, geheelen raad te doen en ter plaatse te bespreken wat gedaan moet worden om aan alt toestanden een einde te maken. Dit iijkt een verstandige maatregel, wijl, in verband met de uitgestrektheid der wegen, op een raadsvergadering niet is uit te maken waar precies verbetering moet plaats hebben en op welk wijze. CASTRICUM. Naar wij vernemen bestaat 't voornemen de sloot langs den Cieweg althans voor een gedeelte te dempen. Door deze maatregel wordt voor velen een voortdurende ergenjs weggenomen, terwijl het tevens uit hygiënisch oogpunt zeer goed is dat aan dien toestand een einde wordt gemaakt. Castricum, Veiling, Op de veiling van de R.K. Tuinbouwvereeniging „Ons Belang" wer den heden aangevoerd 6771 K.O. Tuinboonen, 410 ct. per K.G.13252 KG. Doperwten, 19—24 ct. per K.G.; 110 KG. Peulen, 15—30 ct^per K.G.; 108 KG, Aardbeien, 55 ct, per CASTRICUM. Bij den landbouwer J. Kuijs Jzn., is een geval van tonghlaar. geconsta teerd. Het is te hopen, dat deze gevreesde ziekte zich niet uitbreid. CA STRICUM, {Jp de veiling van „Ons Be lang" werd Zaterdagavond aangevoerd 18000 K.G. aardbeien. Da prijzen varieerden tus schen 30 en 46 cent per K.G. Het seizoen raakt ten einde. Deze week nog een paar dagen en het is weer voor een jaartje gedaan. HAARLEMMERMEER. Ds paardenfok kerij in de Haarlemmermeer, Reeds meerma len vonden wij aanleiding er op te wijzen, welke een hoogen trap de paardenfokkerij in deze ge meente gedurende de laatste jaren heeft bereikt, en hoe het streven dér fokkers er steeds op is gericht om het peil van het mannelijk zoowel als van. het vrouwelijk fokmateriaal steeds op te voeren, Het gehouden concours-hippique heeft op nieuw het bewijs geleverd, dat de landbouwers paardenfokkers in .dit streven uitnemend zijn geslaagd. Ook op de laatste premiekeuringen voor de provincie Noord-Holland heeft men te Hoofd dorp kunnen zien, welk een reputatie het Haar- ieinmermeersche paard zoo van liveriee heeft gekregen, Zoo lezen wij in „Het Paard" van de hand van den heer A. W, Heidema, hoofdredacteur van genoemd blad, en inspecteur van het Ne- derlandsch paarden stamboek, het navolgende over de premiekeuringen in Noord-Holland: „De iokïnrichting van het landbouw-tuig- paard heeft in deze provincie verreweg de over hand en bereikt in de Haarlemmermeer lang zamerhand een standpunt, dat hij het Groning sdie weinig ten achteren staat. Er zijn Donder dag 3 Juli zulke bestsoortige 47-jarige fok- merries .voorgebracht, dat een belangrijk per centage hiervan ook in Oost-Friesland, Gro ningen, ja zelfs in Oldenburg, een best figuur zoude maken. Deze fokkers hebben voldoende energie en zij zullen ongetwijfeld voortgaan met kennis van zaken, met ijver en volharding, waardoor het niet veel jaren zal duren of zij zullen fokmate riaal naar andere streken van ons vaderland kunnen afzetten. De tijd' is daar dat de merrie- keuringen te Hoofddorp door de voorstanders van bet 1 andbouwtuigpaard-type in Nederland bezocht dienen te worden. Het concours-hippi que te Hoofddorp is, gezien uit een landhouw- oogpunt, reeds het grootse concours uit Neder land en de vlotte ondernemingsgeest van de 'boeren uit „de Meer" zal wellicht een degelijk verband weten te leggen tusschen de keuringen aan de hand en die van het concours-hippique. Feitelijk is er reeds een zeker verband gelegd, doordat enkele aan de hand geprimieerden op 'het concours-hippique in het tuig moeten wor den voorgebracht. Het .verband moet echter nog worden versterkt en uitgebreid," En vervolgens: „Een paar keer hoorden we onder het publiek de opmerkingen maken dat de paardenfokkerij in de Flaarlemmermeer min of meer zou ont aarden in sport Dit moge misschien waar zijn, maar dan is het evenzeer een feit, dat de fok kers daar ter plaatse dan toch een sport beoefe nen), waarin eene toekomst zit, een sport waar van einddoel is te krijgen' van een solied ge- bruikspaard, met voldoende massa gepaard aan luxe, een paard met vlotten, en verheven gang tevens, een paard dat door alle tijden heen blij ken zal bruikbaar te zijn in het bedrijf waar het gefokt wordt, een paard., waarvan de teelt voor dit en voor vele andere bedrijven altijd noodig en dus voordeel ig zal zijn. Voor dit sport paarden zullen altijd koopers te vinden zijn. De fokkers in dé Haarlemmermeer hebben bewezen, dat een landbouwtuigpaard kan wor den gefokt, waarbij vlotte, krachtige, verheven gangen met luxe en vooral met massa samen gaan; men ga daar door op den eenmaal inge slagen weg; degenen, die beweren dat de 01- denburger niet „gaan" kan, moeten eens ia dte Haarlemmermeer gaan kijken om tot andere, betere gedachten te komen," Een woord van lof en waardeering aan den gepensioneerden kapitein-paardenarts, W. O- van der Wal, den „vader" van de vereeniging „Vooruit", wiens streven het immer is geweest de paadenfokkerij in de bovengenoemde rich ting te leiden, is hier zeker niet misplaatst, zijn werk is wel bekroond geworden. HALFWEG, Zondagavond gaf de St. Jozefs-fanfare zijp 2e muziekuitvoering, met medewerking der tooneelclub „St, Gerardus Majella", Het moge gerust als waarheid worden aan genomen hoe het fanfare-corps onder leiding van zijn directeur goede vorderingen maakt en in de toekomst een goed korps belooft te worden De St. Gerardus Majella-vereen. handhaafde hare roem wederom, door het opvoeren van twee blijspelen: Barbier en Brugwachter, als mede „Inter Anna Silent Leges" werden beide goed vertolkt en brachten de lachspieren der aanwezigen niet weinig in werking. Een volle zaal beloonde beide vereenigingen voor hun gedane moeiten, HALFWEG, Zaterdagavond woedde een hevig onweder boven het dorp. Bij verschillende bewoners werd, na een hevige donderslag, het electrische licht uitgeslagen. In den omtrek werd bij den landbouwer L., wonende aan den IJweg te Haarlemmermeer een schoorsteen van het woonhuis afgeslagen, tevens de voorgevel gedeeltelijk verbrijzeld. Overigens kwamen.de bewoners met den schrik vrij. In het gezin van den arbeidet yap boyen genoemden landbouwer werd een dochterijl aan den arm door deti' bliksem getroffen, zoo? dat deze is verschroeid, 1 Bij den heer V. aan den Spieringweg is een koe m de weide doodgeslagen, evenals bij de» landbouwer P. te Spieringhorn. Bij P, Zwart te Sloten sloeg de bliksem door de deur en muur heen, zonder verder onr felukken te veroorzaken. Van de boerderij dé hoepix in den IJpolder, bewoond door deni landbouwer Veibrugge werd het dak der boer derij afgeslagen, echter zonder persoonlijke on gelukken te veroorzaken, NO OILDWT JKE RIT O U T. In de week van 21—27 Juli is verkrijgbaar op bon 60 334 om suiker; bon 12 der kimdierkaart 3Yz ons sui ker en bon 18 der kinderkaart 234 ons kip dermeel. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 23 Juli a.s.. des namiddags ten 1/4 ure. in de Staten zaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift eervoi ontslag onderwijzer school 2. 2. Voorstel B'. en W. wijziging verordening plaatseliike directs belasting naar het inkomen, met amendemen ten Koen. Poppe e.a. en Wolzak e.a. 3. Idem, idem, goedkeuring rekening 1918 en begrooting 1920 Barbaragasthuis. 4. Id. id. id. id. 1918 St. Elisabeth's of groote gasthuis. 5. Id. id. id, 2o suppletoira begrooting 1918 id. 6. Id. id. be schikbaarstelling medaille zangwedstrjjd Man nenkoor „Proza en Poëzie." 7. Id. id. verzoek commissarissen IN. Nationale Opera jaar], subsidie. 8. Id, id. verhooging subsidie 1919 Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. 9, ld. d. toekenning subsidie Pro Juventute. 10. Id. id. instellen rechtsvordering. 11 Id. id. ver zoek J. O. Keur verhooging pensioen. 12. Id. id aankoop. sociëteitsgebouw „Trou moet Blycken". 13. Id. id, id. perceel Koksteeg 16. 14. Id. id. verhuur tuingrond voor perceelen Zijl weg 11 en 13. 15. Id. id. id. grond achter perceel Kenaupark 3. 16. Id. id. inrichting voormalig instituut Prins voor tijdelijke huis vesting 2e H. B. S. 5-j. e. en eenige klassen H. B. S. 8-j. cursus. 17. Id. id. wijziging preca- rio-verordening. 18. oorstel-Nagtzaam instel, ling commissie ziekenhuisruimte, met schrijver B. en W. 19. Id. id. gemeentelijk© vischverkoop met schrijven B. en W20. Motie-GroenendaaJ instelling commissie veiling-gebouw en opslag plaatsen gjoente en fruit, met schrijven B. er W. 21. Voorstel B. en W. wijziging art. 5 regie ment Avondschool voor handelsonderwijs. 22. Id. id. benoeming 2 leeraren Burgeravond school. 23. Id, id. benoeming tijdelijk personeel id. 24. Id. id. id. 3 leeraren Avondschool voon handelsonderwijs. 25. Aanbevelingen id. id. .3 leeraren H. B. S. 3-j. cursus. Tweed zitting van den Militieraad. D« Burgemeester van Haarlem, brengt ter kennii van belanghebbenden., dat de tweede zitting van den Militieraad in dit jaar voor deze gemeente zal worden gehouden in den Doelen, alhier, o« 4 Augustus 1919, des voormiddags ten 9 ure. Commissie van voorlichting Kostwinners vergoeding, De burgemeester van Haar lem, brengt, naar aanleiding van een van den Minister van oorlog ontvangen schrijven te' openbare kennis, dat bij Koninklijk Besluit' vat 1 Juli 1919 met ingang van 1 Augustus d.a.v, ontbonden zijn de provinciale commissie vat voorlichting inzake bezwaarschriften over geno men beslissing nopens aanvragen om vergoe ding wegens kostwinnerschap. Bezwaarschriften als bovenbedoeld moeten na 19 Juli 1919 niet meer door tusschenkomst van genoemde commissie, doch rechtstreeks bij den betrokken Minister worden ingediend. Programma van da orgel bespeling in da Groote of St. Bav.okerk te Haarlem op Dinsdag 22 Juli a.a.. des namiddag» van 23 uur, dooi den heer Louis Robert. 1. Praeludium et Fuga A.kl.t,, J, S. Bach 2. Ave Maria. Max Meger, 3. Prière. Cés. Franek, 4. Pastorale, Ch. Xournemire, 5. Offer- toire. IK Dubois. 6. Grand Choeuf all a Haen- del, Alex Guilmant. Tramongeluk voorkomen. Een lezer ver zoekt ons te melden, dat hij ex de vorige week getuige van was, hoe door het tactisch optreden van een wagenbestuurder van da Ceintuurbaan, een ernstig tramongeluk op den hoek van de Turfmarkt werd voorkomen en twee kinderen van den dood gered wer, den. Doordat den wagenbestuurder door som migen verwijten werden gedaan, verzocht men ons dit te vermelden. Examens hoofdacte. Haarlem, 19 Juli. Geëxamineerd 13 candidaten. Geslaagd de da mes M. Jellema, den Haag; M. J. de Waard, Amsterdam en de heeren J. Eügenraain, te Delft; H. H. Freke, Leiden; A. J. O. Kraft; 's-Gravenbage; A. van Dam. Rotterdam; Ch, Leeflang, Scheveningen; O. Dijkxhoorn, Rot terdam; H. Godthelp, Zwijndrecht; J. dfl Haan, Amsterdam. Typografische Studieclub „Eendracht". Zaterdag 19 Juli j.l .brachten een aantal leden vaal bovengenoemden studieclub, ba* staande uit leden van het .personeel dei drukkerij Do Spaarneetad, daarin tegemoet gekomen door een' bijdrage van den directeur dier, drukkerij, een bezoek aan de Reclame» en Grafische Ar b eid - T en to ons t el Ling „Bega- ta" te Amsterdam. Aanbesteding. D^or. den architect V5* Robbers te Haarlem werd 1.1. Vrijdag te Assondeht, namens het R.K Kerkbestuur aldaar, aanbesteed; den bouw, van een Jongensschool met Om derwijzerswoning;, Meisjesschool met Bewaar» en Naaischool en voorLo-opig Zustershuis. Ingeschreven werd door fa. Neiissen te Haarlem voor 256800, fa. Schiphorst en Philips te Haarlem voor f 249.000; fa. J. Kroon te Assendelft voor 237200; fa. Aj G. Vreeburg te Boskoop voor f 227.802; f» ;Wj. Saeys te Haarlem voor f 224.980; fa» Braun te Beverwijk voor f 220.380; fa. van Deursen te Haarlem voor f 219.578; firms Tromp, te Castricum voor 217.987; fa. Ji fflj. van Parera te Noordwijkerhout voor. f 209.400 en fa. Henneman te Heemskerk voor f 198.547 (zonder schilderwerk). Het werk is toegewezen aan da firm? '4, tüË. van Parera te. Noordwiikerhout, ..j nsT,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2