Van Overal Kerk en School leger en vloot Het Gezinsloon groote Gezinnen Rechtszaken ~~^G^achtenIe^n7" KORTE BERICHTEN KERKELIJKE KOTST LANDBOUW EN VISSCHERIJ ORDE EN ARBEID Een gevaarlijk simulant. Da Hamer. ïnfronisaiie van Jezus H. Hart in de huisgezinnen en in het openbaar, VERSCHENEN en die 7995 N.V. Drukkerij De Spaarnestad AAfSLESVs. V pen maffen, daarvoor aansprakerrpc zouden tforden gesteld. Het is onder de huidige omstandigheden, of wij het willen erkennen oi niet, een vraagstuk geworden van prestige, ja van den naam van ons volk." Men meldt ons nlt Amsterdam: In 1916 meldde zich aan het Hoofdbureau van poli tie te dezer ate-de een doofstomme aan. Zoo» .ver men uit de schriftelijk gevoerde bespre kingen kon opmaken, was de ongeveer 20-ja- ïmre uit Duitschland over de Nederlandsehe grens gekomen. Van welken landaard 'hij eigenlijk was wist men niet vast te stellen. Uit zijn schriftelijke mededeeling zou hij van Ëngelschen oorsprong zijn en het levenslicht aanschouwd hebben ergens op den Oceaan. Zijn vader en moeder waren op zee omgeko men. Ergens in Ierland, vermoedelijk Eden- burg, was hij in een inrichting voor doof stommen geweest. Een onderzoek in deze en andere inrichtingen kon geen oplossing brengen, wie de ongelukkige eigenlijk was, met den Engelsch klinkenden naam. Men wist feitelijk niet wat men met hem doen moest en ten slotte kreeg hij een plaatsje in do doofstommeninriehting aan de Wester- markt alhier. Tot Maandag j.l. heeft.hij daar vertoefd, toen werd hij.... gearresteerd. In den laatsten tijd waren in de buurt verschil lende diefstallen gepleegd, de politie kon maar geen spoor vinden van den dader. Ein delijk kreeg zij een aanwijzing, die leidde paar de inrichting voor doofstommen. Eerst metende do politie nog niet het spoor te pak ken te hebben, maar steeds werd het duide lijker, dat de dader daar moest schuilen en kwamen er aanwijzingen tegen den doof- Itomme. Een rechercheur ging Maandagmor gen tot arrestatie over en toen deze den doof stomme plotseling een revolver voorhield zeide hij geen tegenstand te zullen bieden! De rechercheur schrok misschien even erg als de arrestant toen hij de doofstomme hoor de spreken. 2Yz jaar heeft de jonge man, die Duitsoher bleek te zijn, gesimuleerd doofstom te zijn. Bij het onderzoek dat nu verder volg de en geleid werd. door den hoofdinspeoteur van het bureau aan de Lauriedgraeht, den beer G. H. van Empel, 'bleek dat men hier te loen had met een zeer gevaarlijk en goed ge- coutilleerd misdadiger. Hij had een stel loo kers hij zich, waarvan eerste klas inbrekers zouden watertanden. In zijn kastje in het gesticht werden verschillende voorwerpen Van diefstal afkomstig gevonden. Uit ver schillende gehooren is ten slotte gebleken, dat de man uit Berlijn kwam, waar ook zijn ouders wonen. Tweemaal is hij gedeserteerd uit het Duitsche leger, nadat bij voor zijn vaderland gevochten had bij Verdun. Bij de Nederlandsehe grens werd hij aangehouden, doch hij wist te ontsnappen om ten slotte over de grens te komen. Hii hield zich doof stom, omdat hij wist anders naar Bergen te zullen moeten en wellicht te worden uitgele verd. In 1916 had reeds iu de Duitsche cou ranten een oproep gestaan om hem aan te houden. Het Is, naar hü mededeelde, hem dikwijls zeer moeilijk gevallen, niet uit zijn rol to vallen. Als hij alleen was, sprak hij dikwijls In zichzelf om zich te overtuigen, dat «j het spreken niet verleerd had. Vrij dag is hij ter beschikking van de justitie ge- Bteld. „De Loods." het weekblad van van den Eco- nomischen Bond geeft het volgende aardige rijm op den hamer van den Kamerpresident: In de Kamer is de hamer tan den Kamerpresident een belangrijk, niet omvangrijk, schoon gewichtig, element, Onpartijdig, soma wat nijdig, altijd ferm en onverstoord bant de hamer uit de Kamer Ieder onvertogen woord. Als de leden. aangetreden tot een parlements-tournool i gaan krakeelen om 't verdeelen van de politieke prooi, ligt-ie waardig en rechtvaardig dubbei-waakzaam op dé loeri want de hamer in de Kamer duldt geen enk'le linke toer. Als de heeren galoppeeren A op het stokpaard van een kleur, of als dwazen met hun frasen r rammen op een open deur.s V ■bii een actie in een fractie om een schoon amendement, is de hamer in de Kamer recht eerst in z'n element. Want dan leeft-iel En. dian beeft-ie van een heüig machtsgevoelf En dan springt-ie En dan dringt-ie tnssohen 't hevigst krijgsgewoel 1 Iiaakt in orde. in de horde 'n oogenblik te veel bekneld:, door de hamer in de Kamer v wordt ze krachtig wee* hersteld# Maar ach hemel l -» Bii 't gezemel en het geesteloos gedaas van een teemig. stroopig-leemig. fut- en zouteloos relaas: bii zoo'n zeurig, ziekeneurig en schier eindeloos gezwam. - snakt de hamer in de Kamer naar wat gloed en naar wat vlamf Ieder geeft-ie daarnaar streeft-ie graag z'n zin zooveeHe kan. Onafhankelijk maar toegankelijk voor het recht van alleman. Altiid krachtig en aandachtig, daarvoor past een compliment van de Kamer aan den hamer van den Kamerpresident! Ontrouwe postbode gearresteerd. Men schrijft uit Eindhoven d.d. 18 Juli aan de „Msb.": In den nacht van 16 op 17 Mei werd op het postkantoor alhier, zooals destijds gemeld, 'n postzak naar Helmond verist, inhoudende o.a. een grooten cheque en aangeteekende brieven ter waarde van circa 20.000. Of schoon destijds bij bijna alle postambtenaren huiszoeking is gedaan, leidde dit tot geen rer sultaat. Het trok echter de aandacht, dat de brievenbesteller! J. uit Woensel, dicj dien nacht ook op het postkantoor was werkzaam geweest, sindsdien uitgaven deed, welke zijn budget te boven gingen. Nadat J. gisteren nu een bankbiljet van 1000 iu eeu winkel had. aangeboden, ies hij, als verdacht van verduis tering gearresteerd. Hii heeft een volledige bekentens afgelegd, doeh weigerde te zeggen waar hij het verduisterde geld heeft gelaten. Hij had den postzak opengesneden; de aange teekende brieven eruit gehaald en de waarde, eirc-a 13000, zich toegeëigend. De bewutsté cheque en den postzak heeft lui daarop weg gegooid. De man, die op punt van trouwen stond, is naar de inarechaussee-kazerne al hier, overgebracht. Een vuilveruriiindicgsgeschiedeutó. Het vuilverbrandingsbedriji der gemeente to Am sterdam, aan den overkant van het IJ staat thans geheel stil, daar geen der ovens meer te gebruiken .is. De gemeente doet thans pogingen onder de „garantie-bepaling" verhaal te krijgen op de Duitsche Maatschappij die de instal latie leverde. Deze weigert echter iets te vergoeden of een nieuwe installatie te le veren op. 'grond dat de gemeente de ovens verkeerd bouwde. De gemeente zal thans de fabriek in rech ten aanspreken. De diamanteudiefstal. Dienaangaande ver nemen wij nader De hoofdschuldige van den in November al hier gepleegd en diamantdiefstal, een zekefe B. J. K., is gisteren door de recherche gearres teerd. Na aanhoudend speuren' was de hoofd agent van den recherche, Glacssens, te weten gekomen, dat K. zich in een landhuisje aan den Cabergerweg dat zijn ouders onlangs hadden g'ekoeht, (naar men vermoedt van het geld van den diefstal) verblijf hield. Langs verschillen züden naderde een brigade der recherche het huis. Op 'n afgesproken teek en. trokken allen langs verschillende ingangen het huis binnen. Een kort maar. hevig verzet volgde, maar toen had: men hem stevig te pakken en werd hij naar Maastricht gebracht, waar hii tor be schikking de justitie werd gesteld. Toevallig wandelde de vice-president van de rechtbank met zijn vrouw in de nabijheid. Hii was getuig© van de vlugge arrestatie. De mede-schuldigen aan den diefstal zekere V. en H. hebben voor feit terecht gestaan en zijn reeds door de recht bank, ieder tot lYi jaar gevangenisstraf ver- oordeld. De diamanten, welke een heer uit Zandvoort. des avonds op den Wilhelminasin- gel op brutale wijze waren ontroofd hadden een waarde van 80 a 100.000 gulden. Op den arres tant werden geen waarden gevonden, ook een gehouden huiszoeking leverde niets op. Men vermoedt dat alles in het buitenland te gelde is gemaakt. Het tjall?schip „Neeltje", schippper P. Kalle, uit Goedereede, geladen met stroo, is te St. Pilipeland geheel verbrand. De schipper met vrouw, kind en knecht konden zich bijtijds redden. Te BoreuLo heeft de jeugdige y. zijn kameraadje B. bij ongeluk met een lading hagel getroffen. Hij wist niet dat de buks geladen was. B. ontving de lading in het hoofd; voor. het behoud van eeni der oogen wordt ten zeerste gevreesd. Hij werd naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht. Op den vuurtoren bij Nieuwediep is de bliksem ingeslagen. De torenwachter Krul en zijn zoon, die zaten te schrijven zijn beiden licht gewond. Aan de infanterie-kazerne te Amers foort poetste de adj.-onderofficier G. S. een revolver op, *onder zich vooraf te over tuigen of nog lading! aanwezig was. Êen schot ging af en trof S. in den buik. Zijn toestand is ernstig. Té Groningen is bet levenamidaelenbe- drijf opgeheven. De directeur, de heer O. Son- nega, en al de ambtenaren ziin eervol ont slagen. Te Rotterdam heeft de recherche aange houden den koopman J. O. V., die verdacht wordt van medeplichtigheid aan een inbraak te Princenhage, in den nacht van 18 op 19 April in de zuivelfabriek St.-Martinus. waar toen een bedrag van 12,000 nit de brandkast werd vermist. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van iustitie te Breda. Naar wii vernemen, is op de bijenmarkt alhier ook een stalletje bijen aangevoerd van den ©x-keiz,er uit Amerongen, hetwelk werd aangekocht door den heer J. Pasman, uit Meppol. De vermoedelijke dader v. KJ. te Ter Apel, van den moordaanslag op mei. K., aldaar, die naar Winschoten was overgebracht, is door de rechtbank weder naar Ter Apel verwezen, om dat gebleken Is, dat hij in militairen dienst is. Hij was met zaken verlof thuis. Hij zal nu voor den krijgsraad moeten terechtstaan. De toe stand van het slachtoffer is goed. militairen dit voorjaar de duinen niet voor het houden van hun oefeningen gekozen heb ben. Er is dientengevolge zeer veel wild te bespeuren. Hazen en fazanten zijn er volop. Konijnen ziin er buitengewoon veel. Is er veel wild in de Zuidduinen; in de Noordduinen is het minder gunstig, gesteld. Her is het wild büna geheel verdwenen. Dit moet worden toe geschreven aan het feit. dat de Noordduinen worden afgzand. W. j. a. THI1SSEN voorh, THIJSSEN en REITH. KUNSTDRIJVER EDELSMID Haarlem s-s Schoferweg 2. aer omgeving te zien, ffle zoo opmefMijk' ïs, dat meerdere, niet-katholieke bladen er de bi- zondere aandacht op vestigen. En dit steeds verblijdende nieuws meldend, meent de Bischop. Commissie niet onbescheiden te zijn, wanneer zij nog eens de aandacht ves tigt op het Stichtingsfonds der Bedevaartskerk, om daardoor gesteund te worden in haar hopen om deze schoonste der Bedevaartplaatsen, niet het minst de Devotie tot de H. Maagd Maria daar als de „Troosteresse der Bedrukten'' ver eerd, tot steeds groote bloei te brengen. Aan ■belangstellende vereerders der H. Maagd geven gaarne inlichtingen, de HoogEerw. Heer Mgr. J. J. Graaf, Voorz., de HoogEerw. pater Pro vinciaal J. A. F. Kronenburg, C.s.s.R. te Am- stedam, de ZeerEerw. heer Past. B. de Jong te Heiloo en de heeren C. J. O. Gonnet, Archiva ris te Haarlem, Jan Stuijt, 195 Bezuiden Hout, Den Haag en G. Th. M. v. d. Bosch, secretaris penningmeester te Alkmaar, die ook gaarne kleinere gaven voor het schoone doel zullen ont vangen. De wildstand, in de duinen. Men schrijft luit Katwijk aJh „Vad.": Het is thans ieeds goed merkbaar dat er Woensdag vergaderde jip comités voor de verspreiding van de Intronisatie van Jezus' ,H Hart in het klooster van de Paters der H.H. Harten te Ginneken. Uit alle deelen des lands waren vertegen woordigers verschenen om in overleg met Pater, Joachim, den opvolger voor Neder-, land van Pater. Matheo den grooten apos tel van het werk der Intronisatie plan nen te beramen het werk der Intronisatie met het grootst mogelijke succes door te voeren. Pater Joacliim, die de vergadering pre sideerde, geeft een overzicht van de schit terende resultaten bereikt in de laatste twaalf jaren, sedert het werk in Neder land voor. het eerst bekend werd. De intronisaties in de gezinnen zijn on telbaar en de Intronisatie van het H. Hart in het openbaar neemt een steeds grooteren omvang aan. Niet minder, dan 25 steden en dorpen hebben op een openbaar plein een H. Hart-standbeeld opgericht, of zijn daarmede bezig. Vooral de onthullingen in het opehbaar geschieden met grooten praal en luister. Jammer is hety dat in vele pa rochies geen aanteekening werd gehouden van het aantal en de namen van de gezinnen, waarde intronisatie reeds plaats vond. Zulks is gewenscht, opdat de hamen van deze ge zinnen in het Gulden Boek kunnen worden opgenomen, dat in de grot van Montreal, alwaar, de Gelukzalige Margaretha Maria ligt begraven, zal worden gedeponeerd. Het werk der Intronisatie werd door Paus Benedictus XV en door. niet minder dan 700 aartsbisschoppen en bisschoppen warm aanbevolen, niet alleen, doch als een bij uitstek geëigend middel geprezen in Ü,e te genwoordige wereklher.vorming, om de heer schappij van Christus in de zoo zeer ge schokte wereld te herstellen. De verrichte werkzaamheden van verschil lende afdeelingen werden met lof genoemd!, yooral de aideeling Rotterdam heeft ,op. het gebied, der Intronisatie op. buitengewone wijze geijverd. Hét werken clezèr af deeling werd dan ook ais een modelwerk op, deze b ij eenkoms t vo or ges t eLd. Het werk der, Intronisatie is nog niet op alle plaatsen in ons land voldoende bekend; Daarvoor moet gewerkt worden. Die aanwezi gen werden dan ook aangespoord te blijven voortgaan op, den ingeslagen weg. Getracht zal worden o-p verscheidene plaatsen dege lijke organisaties tot stand te brengen. Niet alleen in Europa, doch ook in andere we- relddeelen neemt het werk een groote vlucht. In Frankrijk is de Intronisatie niet vreemd in groote industrieels ondernemingen en mo dezaken. In laatstgenoemden is de verkoop van wufte Meeding dan ook geheel uitge schakeld. Ook' in Nederland zijn de maga zijnen en winkels niet meer te tellen waar de beeltenis van Jezus' H. Hart prijkt, waar Christus als Koning de schoonste en beste plaats inneemt. Tot slot werd besproken het bouwen van een intronisatiekapel te Ginneken aan heit klooster, waarvoor reeds een som van ruim 700U gulden werd bijeengebracht door den verkoop van papieren steentjes door den afdeeling Rotterdam voor het doel vervaar digd. Met den verkoop, belast zich den lieer J. Nesfkens, .Wijnhaven 37, Rotterdam, al waar de noodige inlichtingen omtrent den verkoop, worden verstrekt. De bijeenkomst werd ingezet door een plechtige Hoogmis door, den Hoogeerw. Overste gecelebreerd, waaronder een feest predikatie door pater Joachim. Voor het vertrek der aanwezigen deed de Zeereerw. pater van der Wees O. P. eed plechtig Lof, waarna in de vestibule van ihet tijdelijk klooster de toewijding van de comi- té's aan het H. Hart van Jezus plaats had. Voor het samenstellen der comité's in de verschillende steden en dorpen verstrekt Pa ter Joachim van de Paters der H.H. Harten te Ginneken gaarne alle inlichtingen. Bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood. (Extra processie-treinen). Men schrijft ons van geachte zijde: De moeilijkheid om het oude Genadeoord der Allerheiligste Maagd in Kennemerland te be zoeken per extra bedevaart-trein heeft natuur lijk grooten invloed gehad op het getal der Be devaartgangers, dat nu slechts kon ontstaan door het bezoek uit de omgeving. Toch is dit getal niet onbeduidend immers reeds tot heden werd „Kapel" door 4407 pel grims bezocht, uit Heiloo, Rinnegom, Heems kerk, Wervershoef, Wijkeroog, Velsen, Overveen, Oudorp, Beverwijk, Amsterdam, Krommenie, Heer-Hugowaard, Beemster en Alkmaar. Zooals echter reeds uit de bladen bekend is, kunnen er nu weder extra-treinen verkregen worden en de Bisschoppelijke Commissie van O. L. Vr ter Noed meent goed te doen hierop nog eens de aandacht te vestigen der Broeder schappen, die op extra-treinen zijn aangewezen, in de hoop, dat dit aanleiding zal geven om alsnog reeds in dit jaar het onderbroken bezoek aan „Kapel" te herstellen. De duizende bedevaartgangers, die er naar verlangen, om weder naar deze genezende plaats ter vrome Bedevaart te gaan, zullen ver rast zijn er de weder toegenomen schoonheid Het conflict bij de Geldersch-Overijselschc Stoomtram—Maatschappij. Na een onder houd van 31/2 uur tusschen de directie van bovengenoemde maatschappij en een dele gatie uit het hoofdbestuur der Neder 1. ver- eeniging, heeft de directie scchriftelijk ver klaard voor 1 Augustus a.s. stappen te zul len doen bot herziening der loonregeling, welke Loonregeling dan zal gelden vanaf 15 Juli 1919. De door de directie op den len Juli ingevoerde loonregeling, welke de oor zaak van het conflict was, komt hierdoor te Vervallen. Tevens zal voor het werkplaatsperson.ee! de vrije Zaterdagmiddag worden ingevoerd, ingaande 1 Augustus en zal worden gepoogd voor het machine-personeel den diensttijd aanmerkelijk te verkortep. Tn een vergadering van de stakers werd besloten op deze voorwaarden in te gaan en de staking ingaande 17 Juli op te lieiten. De schipperskwestie. Uit ^Groningen schrijft men aan „Het N. v. d. D.": Op de Schipper sbeurs te Groningen i.s de toestand: veel schippers, geen bevrachters. Van toegeven van de Hide der schippers is geen sprake, evenmin als van .„staken in den echten zin. Men redeneert: den schippers wordt geen gelegenheid tot varen gegeven. Zij willen wel vrachten aannemen op de oude condities, nl. nummeren en de tarieven op 100 pet. Ér zijn er, die al zes weken op een vracht wachten. Incidenten vallen door de kalme gedraging der schippers niet voor. Aan het Eemkanaal, Hoen. Reit-, Hoorn- sche-, Winschbter-, Damster- en Boterdiep wordt gepost om de uit de provincie komen de schippers te waarschuwen van den han del geen vrachten aan te nemen. De .«klei nen" liggen stil, uit vrees voor de „grooten die hun anders „dood" drukken. De werkstaking der veldarbeiders. Het referendum onder de leden van den Bona van Werkgevers in het Landbouwbedrijt m Oostelijk Groningen, over liet voorstel van de bemiddelingscommissie. is ook gehouden in plaatsen waar niet wordt gestaakt, zoo o.a. te I'inster'wolde, Oostwold, Midwokle. in eerstgenoemde gemeente werd het bemidde lingsvoorstel verworpen met op 2 na alge- meene stemmen, terwijl in andere plaatsen, waar wel wordt gestaakt, als Bellingwolde, Nieuw-Beerta, bijna alle leden zich verklaar den vóór het voorstel der bemiddelingsoom- missie. Er moet met spoed worden gewerkt, want tegen Vrijdagvoormiddag te tien uur moet bet resultaat bekend zijn. Een arfcist-dief- De Utrechtsche Recht- baak veroordeelde dea 25-jarigea aim i A te Utrecht tot drie jaren gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis, conform den eisoh, wegens het op brutale wijze binnendringen van villa's rondom Utrecht, om daar allerlei voorwerpen te ste len, terwijl beklaagde, als pGteekng een reerdeW binnenkwam, zee" onschuldig deed en liefdadigheids postzegels te koop aanbood!- Zijne medeplichtige de 24-jarige dienstbode S. N. te Utrecht, die geheel onder zijn macht stond en hem trouw bij zijn indringen m villa's "ter, zijde stond, werd veroordeeld, tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (geëischt was 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van bet Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week. eindige de 18 Juli in Nederland uitgesproken17 m - lissementen tegen 20 faillissementen in dezelf de week van het vorige mar. Van 1 Januari tot en met 18 Juli 1919 561 faillissementen tegenover 511 over hetzelfde tijdperk van het vorige iaar. Uitrustingtoelage. De tegemoetkoming voor uitrusting aan de officieren van het Ne- derlandsoh-Indische leger, die aan Militaire onderwijsinrichtingen hier te lande wor en gedetacheerd, is verhoogd tot 1000. Bi.i wijze van tijdelijken maatregel wordt aan deze officieren ten behoeve van hunne gezins leden eene tegemoetkoming voor uitrusting toe gekend, bedragende 500 voor de echtgenoote, 300 voor elk kind dat op den dag. waarop het stoomschip, waarmede de betrokken officierjle reis heeft gemaakt in Nederland aankomt, den leeftijd van twaalf jaar heeft bereikt, en 200 voor elk kind beneden dien leeftijd. Ik heb reeds eeni ge keeren gezegd, dat ik, al hebben deze experimenten van Ru- bini daarmee, niet te, maken,, .wel degelijk door Mr. J. B. BOMANS, lid er Tweede Kamer Prijs 45 cents, bij getallen belangrijke kor ting. Alle prijzen verhoogd met 5% volgens de bepaling van den Nederl. Uitgeversbond. Men geiieve bestellingen te richten tot de gelo-of aan de mogelijkheid om ,,hersen-. telegrammen te sturen". Aldus dr. Zeehandelaar. Jan Feitk komt La een volgend nummer van het „Handelsblad" tegen deze beschou wing op. Hij Lengt er o.m. dit tegen iu: Ik wil desnoods aanvaarden hetgeen dr. Z. schrijft ever onwillekeurige bewegingen van den geleider, waarvan de gelelde (dus de niet ouze gedachten „lezende" „telephaat") door scherpzinnigheid, handigheid en faizon- zondere gevoeligheid gebruik maakt. Natuur- hj'k rijst hieT bij mij persoonlijk 'twijfel wat betreft het aandeel, dat ik bij meer dan één gelegenheid had, toen ik als geleider van De Iiubiiii optrad. Inderdaad verbeeld ik me, dat ik telkens uiterst nauwlettend acht sloeg op een volkomen beheersciring van alles wat den telepaath, naar het waarneembare uiter lijk, van de hem door rutin hersens voorge schreven handelingen zou hebben (kunnen waarnemen. Op deze punten werd niet slechts de telepaath, doeh ook ik als geleider door anderen in liet bizonder gecontroleerd. Laat ik evenwel aanvaarden wat deee ze nuw-specialiteit beweert, dat het de schijn baar niet-waarneembare handelingen van des geleiders spieren, zenuwen, gelaat, stem, oi' dergelijke zijn, welke den telepaath bij het vinden van zijn doel helpen. Doch wat dan als verklaring voor De Ru- bini's experimenten zonder contact1? Het komt mij voor, dat dr. Zeehandelaar hier wel wat luchtig over heen loopt. En mijns inziens gaat het juist hierbij om de indirecte handeling van den telepaath en kan hier dus eigenlijk pas sprake zijn van gedachten-overbrenging. Het eenige geval dat door dezen weten- schappelijken betooger wordt aangehaald is een proef op het Ainsterdamsche „instituut", waarhij een met de initialen dr. C. aange haalde medicus als geleider optrad, een ge leider, zooals zoowel Dr. Zeehandelaar als De Rubini zelf erkende, die zijn gedachten dermate concentreerde, dat hij èn met zijn. stem èn met lichaams-hewegingen uiterlijk waarneembare teekenen gaf. Zooals wel van- self spreekt, is zulk een onbeheerscht gelei der niet de gewensehte persoon, om een proef zuiver te nemen. Het werken van De Rubini zónder contact verdient stellig een zuiverder onderzoek. En ik meen, dat- de proef, toen de telepaath voor onze redactie op het „Handelsblad", na uit- noodiging daartoe, een séance kwam geven, iemand als dr. Zeehandelaar een geheel an dere diagnose omtrent geclachteniove.rbren- ging zonder contact zou hebben doen stellen. In ons bericht daarover werd toen name lijk niet gesproken over een van De Ru bi rd's merkwaardige experimenten. De op dracht was deze: „De telepaath moest uit ons gezelschap van dertig dames en heeren re dactieleden onizen muziek-redacteur Herman Rutters beetgrjjpen en hem naar een neven- vertrek geleider, daar een stoel nemen, Rut ters erop plaatsen, diens handen opheffen eD die leggen op de toetsen eener daar geplaat ste piano; vervolgens moest hij teruggaan en uit het andere gezelschap ome redactde-seere- taresse aanwijzen en haar eveneens naar de aangrenzende kamer geleiden; in de derde plaats moest hij een onzer redacteuren, dr. Schroder, hij den arm nemen, hem eveneens naar de andere kamer brengen, alwaar hij ten slotte Herman Rutters aan bet piano spelen en de twee anderen aan het dansen moest brengen." Ik werd aangewezen als geleider. Hiertoa plaatste ik mij achter De Rubini, die mij in derdaad geen oogenblik kan hebben gezien, in de eerste plaats niet, omdat hij de oogen voortdurend als een slaapwandelaar neerge slagen en voor zich uit gericht hield, en in de tweede plaats, omdat ik zorgvuldig acht gaf, steeds achter den telepaath te blijven zonder dat deze mijn loopbewegingen kon waarnemen. Ik sloeg er verder onafgebroken acht op, dat ik geen enkele beweging maakte, ook de spieren van gelaat of handen ^onbe- weeglijk hield. Trouwens, al de collega s wa ren aanwezig, om met journalistieke oogen niet slechts te letten op hetgeen De Rubini deed, doch even scherp toe te kijken, dat ook aan mij als geleider niets viel waar te ne men, waaraan de zonder contact handelende telepaath eenig houvast kon hébben. De proef lukte zonder eenig haperen, snel, en geheel volgens de oorspronkelijke op dracht. Hoe nu zulk eeu experiment te verklaren! Wij, leeken, en het talrijke belangstellende publiek, zouden juist van den kant der we tenschappelijke heeren eene verklaring wen- sehen te ontvangen van hetgeen wij van der gelijke, onzerzijds scherp gecontroleerde ex perimenten hebben te danken. Wanneer dit overbrengen van gedaenten zonder contact (en znnder trucs) geen tele pathie is, wat is bet dan? En indien het wèl telepathie is, wat hebben wu daaronder iu wetenschappelijken zin te verstaan? Aldus Jan Keith. En velen zullen het met hem eens zijn. Het lijkt ons dan ook waar- schijnlijk, dat de openbare discussie hiermeR niet afgeloopen, integendeel eerst pas goe« begonnen is. En nu de geleerde heeren alM* daarin gaan mengen kan men rich op nee» wat voorbereiden! r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6